Dorpsraad wil veiliger kruising 11 Na bijna tien jaar wachten toch uitgezet Kanaal wijkt voor huizen in Middelharnis Scoop hoopt door film mishandeling ouderen bespreekbaar te maken PvdA waarschuwt voor te krappe brede school Noorderpolder Plan uitbreiding jachthaven Bruinisse positief ontvangen Opstopping van verkeer door storing Sloebrug Kluis gestolen .^ee4e Artful voor £uto |Have Juweliers zeeuwse almanak Aankoop waarin opgenomen deZierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 3 april 2003 door Piet Kleemans BRUINISSE - De dorpsraad Bruinisse blijft aandacht vra gen voor de verkeersveiligheid. Er liggen plannen voor uitbrei ding van de jachthaven met 800 iplaatsen. Een dergelijke uit breiding zorgt voor meer ver keersdruk en daarom wil de dorpsraad dat met name de Staphorsterkruising van de N59 zo snel mogelijk aangepakt i wordt. De Staphorsterkruising bij Bruinisse is berucht. Met enige VLISSINGEN - Een storing in de afstandsbediening van de Sloebrug in Vlissingen heeft gisteren een flinke verkeersop stopping veroorzaakt. De storing begon toen de brug net open stond. Het was niet meer mogelijk om de brug van afstand te laten zakken. Een probleem in het glasvezel netwerk was waarschijnlijk de oorzaak van de storing.Om de halfhoge brug weer omlaag te krijgen, moest iemand naar het brugbedieningshuisje rijden. De storing ontstond rond kwart over vier 's middags. Ongeveer drie kwartier later lag de brug weer over het kanaal. Een monteur heeft gisteren ge probeerd om het probleem met het kabelnetwerk te verhelpen. Tot die tijd werd de brug lokaal bediend. (Advertentie vanavond vanar 17.30 uur Brasseriemenu paprikasoep en ratatouille geitenkaas (vegetarisch) of French steak en flensjes 11,50 of 9,00 (vegeta risch menu) zaterdag 5 april 15.00-16.30 uur |Erik without Woimblev wonderboy? zondag 6 april 13.00-17.00 uur Koopzondag 13.30-14.00 uur iMimoun 14.00 uur l.urv op zondag voor kinderen van ongeveer 12 jaar met Mieke van Hooft exposities: Carel Blazer Lex Maes Anne Brcel Ramon de Nennie Ludmila Kalmaeva Passanten in Zeeland kijk ook op www.d rukkeri i m iddelhnrp.nl regelmaat gebeuren hier ernsti ge ongelukken. Vorige maand nog raakten vier mensen er ge wond bij een botsing. De dorps raad Bruinisse pleit al jaren voor herinrichting van de krui sing. Nu de uitbreiding van de jachthaven steeds dichterbij komt, hamert de dorpsraad des te harder op de aanpak van de kruising. Dat is de gemeente Schouwen- D ui vel and en wegbeheerder Rijkswaterstaat niet ontgaan. Er wordt druk gestudeerd op mogelijkheden om de kruising veiliger te maken. Gemeentelijk medewerker P. van Santé: „Een rotonde is zeker mogelijk, maar niet de enige mogelijkheid. Mo menteel wordt gekeken wat de optimale oplossing is." Volgens Van Santé is het de be doeling dat half mei dit jaar de finitieve plannen voor aanpak van de Staphorsterkruising het levenslicht zien. Wethouder verkeer en vervoer L. Geluk- Poortvliet gaat er vanuit dat de geplande aanleg van een tweede brug bij Bruinisse gecombi neerd wordt met de aanpak van de kruising. Fietsers Dorpsraadsvoorzitter A. Cor nel issen pleit verder voor meer aandacht voor de fietsers. De Groeneweg en Jachthavenweg gaan zorgen voor de ontsluiting van de jachthaven. De Hageweg krijgt daardoor een onderge schikte functie. Cornelisse vreest dat de Hageweg last zal krijgen van sluipverkeer dat dan ook nog eens de maximum snelheid aan de laars lapt. De dorpsraad wil een veilig fiets pad langs de Hageweg. Het door de plannenmakers ge opperde idee om de Noorddijk voor autoverkeer af te sluiten kan volgens Cornelissen beter de prullenbak in. Afsluiting van de Noorddijk geeft naar zijn idee nog meer verkeersdruk op Het bestaande havenkanaal bij Middelharnis wordt gedempt. Ten noorden ervan wordt een nieuw kanaal aangelegd. door Piet Kleemans MIDDELHARNIS - Het bestaande ha venkanaal bij Middelharnis wordt ge dempt, een nieuw gegraven. De haven kom in Sommelsdijk wordt verlegd. Dat alles is nodig om de ambitieuze woning bouwplannen van de gemeente Middel harnis uit te kunnen voeren. Langs het nieuwe kanaal en de verlegde havenkom komen twee appartementen complexen - met totaal 86 appartemen ten - en 76 ruime en luxe herenhuizen. Met de opening van een informatiecen trum gaat het 'project Havenkanaal' morgen van start. De sfeer van vroeger met het comfort van nu. Dat is wat de door de gemeente in de arm genomen ontwerpers van Amstel- land Ontwikkeling voorstaan bij de op zet van het woningbouwplan. De stijl van bouwen is klassiek en sluit daarmee, stellen de ontwerpers, goed aan op het oorspronkelijke landschap en de omlig gende bebouwing. Het plangebied is ge legen op de grens van het historische cen trum van Middelharnis en Sommelsdijk en de waterrijke omgeving van Goeree- Overflakkee. Appartementen Het project Havenkanaal bestaat uit vier delen: Kasteel, Bastion, Patriciërs en Singelwand. Het Kasteel is een complex van 69 appartementen. Het gebouw is ge projecteerd aan de Havenkom, op de kop van het nieuwe kanaal. De Kasteel wo ningen krijgen uitzicht over het water naar de oude dijkbebouwing van Som melsdijk. Aangeboden worden negen verschillende typen appartementen, qua vloeroppervlak variërend van 100 tot 150 vierkante meter Een zeer prominente plek in en aan het Havenkanaal krijgt het Bastion. Het ge bouw telt zestien luxueuze appartemen ten met een gemiddeld vloeroppervlak van 180 vierkante meter. De toekomstige bewoners krijgen de beschikking over een eigen parkeerplaats in de gezamen lijke parkeergarage Vlak achter de dijk worden aan het water 42 herenhuizen gebouwd. Aan de over- foto Marijke Folkertsma kant van het water komen aan wat de Singelwand gedoopt is 35 geschakelde twee-onder-één-kap woningen met een gemiddelde inhoud van 660 kubieke me ter. Bij het ontwikkelen van de plannen is rekening gehouden met een forse uitbrei ding van de parkeergelegenheid. Rond het winkelgebied aan d'n Diek is chro nisch gebrek aan parkeerruimte. De nieuwe parkeerterreinen gaan plaats bieden aan 355 auto's. Verder is het de be doeling dat de winkel aan d'n Diek in de toekomst de beschikking krijgen over een eigen expeditiestraat aan de achter zijde. Nu wordt de winkel veelal via de voorzijde bevoorraad en dat geeft op d'n Diek en het Beneden Zandpad nogal eens problemen. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Het Centraal Orgaan Asielzoekers (COA) heeft gisteren A. Nuredi- ni en haar twee kinderen van veertien en zeventien jaar uit het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede gezet. Dat gebeurde, zoals gebruikelijk, onder begeleiding van de politie en een deurwaarder. Het Albanees etnische gezin uit Macedonië hee't geen verblijfs vergunning geKregen en moet Nederland verlaten. Omdat de moeder en haar kinderen hier al bijna tien jaar wonen, zijn ver schillende organisaties een ac tie begonnen. Dat heeft tot re sultaat gehad dat de familie de komende drie maanden nood opvang kan worden geboden in de gemeente Schouwen-Duive- land. Het gezin is daar gisteren naartoe verhuisd. Zonder deze tijdelijke huisvesting zou de fa milie letterlijk op straat staan. Nuredini: „Dit is verschrikke lijk, vooral voor de kinderen! Vorige week was ik nog een beetje blij, omdat ze een huis voor ons hebben gevonden. Maar nu.... We kunnen nog wachten op wat verder komt. Niemand die het weet." Nuredini heeft haar laatste hoop op een verblijf in Neder land gevestigd op een mogelijk generaal pardon van demissio nair minister Nawijn (LPF). Vluchtelingenwerk Schouwen- Duiveland heeft een beroep ge daan op de aangekondigde re geling. Het ministerie heeft in middels geantwoord de zaak Nuredini in behandeling te ne men, aldus coördinatrice P. Op 't Hof, en binnen drie maanden tot een uitspraak te zullen ko men. Generaal pardon Op 't Hof durft niets te zeggen over de kans die het gezin maakt op een generaal pardon. De re geling zou bedoeld zijn voor asielzoekers die minimaal vijf jaar in Nederland wachten op duidelijkheid over hun toe komst. Wethouder A. van der Wouden (PvdA) gaat er van uit dat een gezin dat al bijna tien jaar lang in onzekerheid ver keert dan zéker voor de maatre gel in aanmerking komt. De coördinatrice van Vluchte lingenwerk heeft geen begrip voor de wijze waarop het COA de uitzetting heeft afgehandeld. Nuredini was een week geleden te verstaan gegeven dat ze op 2 april om negen uur 's ochtends haar kamersleutel in het azc moest inleveren. Haar verzoek om tot drie uur 's middags in haar kamer te mo gen blijven, omdat ze dan gelijk door kon naar een tijdelijk an- Advertentie) de toch al zwaar belaste Groe- neweg. Met de uitbreidingsplannen voor de jachthaven heeft de Dorpsraad Bruinisse verder geen enkele moeite. De dorps raad gaat er vanuit dat het een positief effect zal hebben op de werkgelegenheid in Bruinisse. Als de uitbreiding van de jacht haven een feit is, wordt deze met 1400 ligplaatsen een van de grootste van zuidwest Neder land. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er zijn verschil lende vormen van ouderenmis- handeling. Financiële uitbui ting is er één van. Dat wordt bewust gepleegd. Sommige an dere vormen gebeuren vaak niet uit moedwil, maar uit onmacht, onwetendheid of onkunde bij de mantelzorgers. Doordat het probleem zich gro tendeels aan de publieke aan dacht onttrekt, kunnen de mis standen jarenlang doorgaan en tot grote excessen leiden. Veel ellende zou voorkomen kunnen worden als signalen eerder wor den opgepikt door hulpverle ners en naaste omgeving. Die conclusies werden gister middag in Zierikzee getrokken tijdens een druk bezochte the mamiddag van de gezamenlijke ouderenorganisaties (POSO) en de Stichting Scoop. In een po ging ouderenmishandeling be spreekbaar te maken houden deze organisaties op meerdere plaatsen in de provincie deze themabijeenkomsten. Zij willen er vooral bestuurders en be roepskrachten van de Stichtin gen Welzijn Ouderen en de hulp verleners in de betreffende regio's mee bereiken. Film 'En dan geef ik d'r weer een klap' is de titel van de videopre sentatie die ter inleiding wordt vertoond. De film biedt schrij nende praktijkvoorbeelden van een oudere man die worstelt met het feit dat zijn vrouw dement raakt. Zelf kampt hij met een oorlogstrauma en blijkt niet bij machte adequaat om te gaan met de ziekte van zijn vrouw. Hij wordt steeds kwaad doordat zij steeds meer fouten maakt bij de normale dagelijkse bezigheden. Ook kan hij het niet verkroppen dat zij hem niet meer als echtge noot herkent, maar hem met 'pappa' aanspreekt. Hij bekoelt zijn woede met geweld, beseft uiteindelijk dat hij daar ontzet tend fout mee zit en geeft daar over een signaal af als hij zijn re kening bij Tafeltje-Dekje komt betalen. Verder toont de film een voor beeld van financiële uitbuiting waarbij een oudere man door zijn familieleden wrdt bestolen van zijn maandelijkse uitkering en met torenhoge schulden aan zijn lot wordt overgelaten. Onderzoek wijst uit dat ruim vijf procent van de zelfstandig wonende ouderen boven de 65 jaar met mishandeling te maken krijgt. Leidster M. Quax van het Walcherse pilotproject over dit thema spreekt liever van oude- renmisBEhandeling. Verkeerde verzorging of het onthouden van zorg zijn immers ook vor men van mishandeling. Quax kent veel praktijkvoorbeelden van mantelzorgers, oftewel kin deren en familieleden die on voorbereid voor de zorg aan een partner of ouder komen te staan. Haar ervaring is dat velen met goede bedoelingen aan die taak beginnen, maar niet in staat zijn die naar behoren te vervullen naarmate de belas ting zwaarder wordt. Om te voorkomen dat mantel zorgers doordraaien, zouden zij met anderen over hun onkunde en onmacht met moeten praten, luidt één van de adviezen. Vol gens Quax ligt hier ook een be langrijke taak voor Thuiszorg en vrijwillige hulpverleners. Zij zouden de mantelzorgers af en toe praktisch kunnen bijstaan maar ook informeren over de beste manier van verzorgen. „Het tillen van iemand met een gedeeltelijke verlamming valt niet mee als je niet weet hoe je dat moet doen en dan krijg je zelf vaak lichamelijke klach ten", gaf Quax als voorbeeld. RENESSE - Bij een inbraak in een kantoor van een horecagele genheid te Renesse is tussen dinsdagavond en gistermorgen een kluis gestolen met daarin (waarde)papieren. Tevens werd er een geldbedrag van een paar honderd euro weggenomen. der adres, werd afgewezen. Zo doende sleet de familie gisteren haar laatste uren in de recrea tiezaal van het asielzoekerscen trum, in afwachting van de ver huizing. Waardigheid Op 't Hof: „Wij gaan uit van het principe van de UNHCR; een vluchteling kan alleen dan naar zijn eigen land terugkeren, wanneer dat kan in veiligheid en waardigheid. Wanneer we die waardigheid toepassen op de situatie van de familie Nure dini, dan bleef daar gisteren geen enkel stukje van over." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De nieuw te bou wen brede school in de Zierik- zeese groeiwijk Noorderpolder moet meteen ruim genoeg zijn. Het geeft volgens PvdA-fractie- voorzitter W. Renden geen pas, er nu al rekening mee te houden dat het gebouw mogelijk te krap wordt om de populatie van de huidige Theo Thijssenschool en toekomstige nieuwe kinderen op te vangen. Renden plaatst zijn waarschu wingen naar aanleiding van de aankoop van twee verplaatsba re noodlokalen door de gemeen te. De voorziening wordt in eer ste instantie gebruikt als tijdelijke oplossing voor het ruimtegebrek van de Sint Willi- brordusschool in Zierikzee. Daarnaast ziet wethouder J. van Felius (Alert!) de inzet van de portacabins ook op andere locaties als een mogelijkheid. In het raadsvoorstel wordt in dat verband ook verwezen naar de 'groei-ontwikkelipg' van de nieuw te bouwen Theo Thijs senschool in de wijk Noorder polder. De huidige openbare school in Malta verdwijnt. „Het zal toch zeker niet zo zijn dat we daar een nieuwe brede school gaan neerzetten die ge lijk te klein is en zich met nood- lokalen moet gaan behelpen? aldus Renden. Volgens de wet houder is dat niet de bedoeling. „De mogelijkheid wordt gesug gereerd. maar daar ga ik in eer ste instantie niet vanuit. We gaan bouwen naar behoefte." Advertentie Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 3 t/m 5 April ^gjder 'l Gouddoppertje Juwelier - Diamantair - Horloger Nieuwe Burg 14-16, Middelburg Tel 0118-655275 A. Nuredini bij haar persoonlijke spullen. Samen met haar twee kinderen is de vrouw uit Macedonië gisteren uit het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede gezet. Het gezin is ondergebracht in een tij delijke noodopvang. foto Marijke Folkertsma Om zich van collega's te on derscheiden in processor snelheid en schijfcapaciteit is die Goesenaar onlangs overgegaan tot de aanschaf van een ordenmachine in een zeer hoge prijsklasse. Zijn tevredenheid was van korte duur. Nadat hij twee avonden, lastertaal uit slaand, tevergeefs doende was geweest de computer te laten doen wat hij verlangde, liet hij zijn trots varen. Hij belde zijn collega's af om hulp en bij de derde, die hij wijselijk met 'amice' aan sprak, had hij beet. Jawel, hij kon op ondersteuning reke nen Van een vakgenoot die de elektronische wereld kent als zijn broekzak. Het werd een nare avond. De gezamenlijke inspanningen om de nieuwe aanschaf tot le ven te wekken, leidden tot niets dan de lancering van een reeks nieuwe, lelijke woorden en tenslotte tot dronkenschap. De kortgeleden nog zo opge togen eigenaar van het staal vernuft heeft slechts één ge dachte tot troost. Hij ban kiert elektronisch. En zal de apparatuur dus pas kunnen betalen als die ooit gaat wer ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33