Sars-patiënten in kamp Honkong HOEZO'GRIJS? Batasuna verder met nieuwe partij vs voert troepen Kaping eindigt in Florida in Zuid-Korea op Israël gaat alleen met gewijzigd vredesplan akkoord Nieuwe maatregel moet verdere besmetting tegengaan Sms wordt wapen tegen spijbelen Air Canada vraagt surseance aan Doden door overstroming op Flores Drankruzie eindigt in onthoofding Indiase premier naar Kashmir Moslimgevangene getuigt van martelingen in Servisch kamp Dodental modderlawine Bolivia blijkt veel lager woensdag 2 april 2003 PARIJS - Met sms, streepjescodes en hogere boetes bindt Frankrijk de strijd aan met hardnekkige spijbelaars. In het zuiden van het land testen scholen de nieuwste methode om ouders te informeren. Wanneer het kind 's ochtends niet op school verschijnt, ontvangen de ouders een sms. Een sms is goedkoper en sneller dan een brief en kan niet door de scholier worden onderschept. Elders moeten scholieren een streepjescode activeren om aan te tonen dat ze aanwezig zijn of dreigt de overheid de kinderbijslag te korten bij aan houdend gespij bel. DPA TORONTO - Air Canada heeft gisteren uitstel van betaling aangevraagd. De luchtvaartmaatschappij wil ademruimte om een reorganisatie door te voeren, met de vakbonden over concessies te onderhandelen en te proberen van de overheid steun los te krijgen. Na de terugval in het luchtverkeer na 11 september 2001 heeft Air Canada nu opnieuw te maken met een sterke daling van het aantal passagiers door de oorlog in Irak en de longziekte sars. Air Canada sloot vorig jaar af met een verlies van 428 miljoen Canadese dollar (263 miljoen euro) en heefteen schul denlast van 12,9 miljard dollar (8,1 miljard euro). Bij Air Canada werken meer dan 30 000 mensen. AP JAKARTA - Een overstroming heeft het leven gekost aan ten minste vijf inwoners van het oost-Indonesische eiland Flores. Overheidsfunctionarissen en de politie vrezen echter dat ook de 32 vermisten zijn omgekomen. ,,We kunnen niemand te rugvinden", zei gisteren een lokale bestuurder. De overstroming ontstond na hevige regenval op maandag. Een uit zijn oevers getreden riviertje sleurde in de buurt van de stad Ende meer dan 180 huizen mee. In het plaatsje Ndona verdween een huis met zeventien mensen in een kolkende modderstroom. AFP/RTR MANILA - Een ruzie over de hoeveelheid gin die een Filipijn in het glas van een vriend schonk, eindigde gisteren in een onthoofding. De mannen waren met een paar vrienden aan het stappen en hadden volgens de politie al verscheidene fles sen gin soldaat gemaakt, toen Danilo Yuson zijn 39-jarige maat Pascual Fernandez ervan beschuldigde hem tekort te doen. Hun vrienden wisten de ruzie te sussen, waarop Yuson ver trok. Hij kwam na korte tijd terug met een machetê en hakte zonder waarschuwing het hoofd van Fernandez af. DPA NIEUW DELHI - De Indiase premier Atal Bihari Vajpayee brengt later deze maand een bezoek aan het Indiase deel van Kashmir. De premier wil met eigen ogen de toestand in het door een opstand van islamitische separatisten verscheurde gebied aanschouwen. Kashmir is sinds de onafhankelijkheid van India en Pakistan van Groot-Brittannië in 1947 in tweeën verdeeld en was al tweemaal de inzet van een oorlog tussen India en Pakistan Islamitische verzetsbewegingen vechten voor onaf hankelij k- heid van het Indiase deel van Kashmir of aansluiting bij Pa kistan. India beschuldigt Pakistan van het verlenen van steun aan de islamitische onafhankelijkheidsbewegingen. AP van onze redactie buitenland HONGKONG - Hongkong heeft buiten de stad vier quarantai nekampen ingericht voor inwo ners met de besmettelijke long ziekte sars. De autoriteiten hopen daarmee een verdere ver spreiding van de ziekte in het dichtbevolkte Hongkong tegen te gaan. Tot nu toe zijn er in Hongkong 610 gevallen van besmetting ge meld en vijftien mensen overle den aan sars. In het onder qua rantaine geplaatste woonblok waar 185 besmettingen zijn ge teld, blijkt nu dat het virus zich verticaal verspreidt: alleen mensen uit flats die boven el kaar liggen zijn besmet geraakt. Gisteravond begon de overheid 240 bewoners van de flats naar de kampen over te brengen Het ministerie van Volksge zondheid raadt mensen af onno dig naar Hongkong te reizen. Dat is gistermiddag meege deeld. VWS volgt hiermee de Wereldgezondheidsorganisatie WHO die reizigers eenzelfde ad vies geeft. De maatregelen wor den getroffen door de dreiging van besmetting met de long ziekte sars. Het ministerie van Volksge zondheid heeft inmiddels maat regelen genomen om personen die besmet zouden kunnen zijn met het sars-virus gedwongen op te kunnen nemen in een isola tieprogramma. Nederlandse artsen moeten volgens de nieu we richtlijnen verdachte geval len van sars binnen 24 uur mel den aan de GGD. In Duitsland is gisteren een vierde geval van sars vastge steld. Een 72-jarige man die on langs in oost-Azië is geweest, is in Dortmund in een ziekenhuis opgenomen met de symptomen van de ziekte. Volgens het zie kenhuis verkeert de man in sta biele toestand en heeft hij de ziekte niet overgedragen op an deren. In België is twij fel ontstaan over de dood van een 34-jarige man uit het Waalse Grivegnée, waar van justitie in Luik aanvanke lijk dacht dat dit het gevolg was Politie-agenten houden nieuwsgierigen op een afstand, als de bewoners van de torenflat Amoy Gardens in Hong Kong zich klaarmaken om te vertrekken naar het speciaal voor hen ingerichte kamp. foto EPA van de longziekte sars. Later op de dag meldde de televisiezen der VRT echter dat ook het ver moeden bestaat dat hij is overle den aan een overdosis heroïne. In China heeft de overheid nog maar weinig bekendgemaakt over sars. De staatsmedia maakten gisteren geen melding van de ziekte. Vorige week be loofde China de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) dage lijks te zullen bijpraten over de stand van zaken, maar dat is tot nu toe niet gebeurd. Onderzoe kers van WHO hebben ook nog geen toestemming om naar de provincie Guangdong te reizen, waar de ziekte in november voor het eerst opdook. China ontkende gisteren dat het berichten over sars in de doof pot stopt. Maar in een gebouw voor buitenlanders in Beijing viel gisteren de satellietverbin ding met de Amerikaanse nieuwszender CNN plots weg toen er nieuws over de ziekte werd gebracht. Australië meldde gisteren dat er in februari een patiënt met sars in het land verbleef. Het ging om een Britse toerist uit Singapore die in een ziekenhuis in Sydney werd opgenomen De man is hersteld en naar huis terugge keerd zonder andere mensen te hebben besmet, aldus het Au stralische ministerie van Volks gezondheid. AP/ANP DEN HAAG - In het proces te gen de voormalige Joegoslavi sche president Slobodan Milo sevic heeft de Bosnische moslim Alija Gusalic gisteren verhaald over de ontberingen die hij on derging tijdens zijn gevangen schap in diverse kampen van Bosnische Serviërs. Maandenlang stond de getuige als 'speciale gevangene' bloot aan zware mishandeling, mar telingen en seksueel geweld. Op vragen van aanklager Nice vertelde Gusalic dat hij in het kamp Batkovic, niet ver van Bijeljina in het noordoosten van Bosnië, vier maal daags (bij het ontbijt, lunch en diner en rond middernacht) zwaar mishan deld werd. Het gebrek aan voed sel en de hitte vergden daar naast veel van hem. Ze haalden me vier keer naar buiten omdat ze dachten dat ik dood was", al dus de getuige gisteren. Na zijn overplaatsing naar het gevangenkamp in Doboj werd de situatie iets beter voor Gusa lic. „We waren levende lijken. De dokters deden goed werk. Ik was bedekt met wonden en ma den. Ik zag er niet uit als een mens", zo verhaalde hij over zijn aankomst in Doboj. Bewakers mishandelden de gevangenen weliswaar, maar niet zo erg als in Batkovic. ANP door Henk van den Boom BARCELONA - De Spaanse justitie en de verboden Baski- sche partij Batasuna zijn ver wikkeld in een juridisch kat-en- muisspel. De partij die wordt gezien als de politieke vleugel van de afscheidingsbeweging ETA stelt alles in het werk om onder een andere naam en met andere kandidaten op 25 mei weer mee te doen aan de ge meenteraadsverkiezingen. Batasuna werd vorige week de finitief verboden op grond van een nieuwe Spaanse wet. Die maakt het mogelijk om politie ke partijen die het terrorisme niet expliciet veroordelen bui ten de wet te plaatsen. Batasuna weigerde altijd de aanslagen van de ETA te veroordelen. De Spaanse regering hoopt hier mee de gewapende afschei- van onze redactie buitenland LA PAZ - Door een landver schuiving in een afgelegen mijndorp in het district Chi- ma in Bolivia zijn zeker zeven mensen omgekomen en vijf- dingsbeweging in een isolement te brengen Vooruitlopend op de definitieve uitspraak van de rechter werd al op 15 februari in Pamplona het 'platform voor zelfbestuur' op gericht dat onder de afkorting AuB wil meedoen aan de verkie zingen. Volgens de niet-natio- nalistische partijen is AuB ge woon een Woon van Batasuna en ze eisen dan ook een verbod op de nieuwe partij. Veroordeling AuB kan volgens hen alleen be wijzen niets met de ETA te ma ken te hebben door een veroor deling uit te spreken over het ETA-terrorisme. De leider van Batasuna, Arnaldo Otegi die geen functie mag hebben in AuB, heeft de nieuwe partij wel gepresenteerd. Om aan de gemeenteraadsver kiezingen van 25 mei mee te tien gewonden gevallen. Dat heeft de Boliviaanse krant La Razón gisteren gemeld op ge zag van de Boliviaanse autori teiten. De modderlawine trof het dorp maandagmorgen rond tien uur (plaatselijke tijd). Volgens eer ste berichten waren ongeveer zevenhonderd mensen en vier honderd huizen begraven, maar later brachten woordvoerders van de veiligheidsdiensten in La Paz die aantallen terug. Regio nale autoriteiten spraken giste ren tegen La Razón over onge veer dertig mensen die sinds de aardverschuiving worden ver mist. De meeste mijnwerkers ont snapten aan de modderlawine, omdat ze op het moment dat de natuurramp zich voordeed bui ten het dorp naar goud zochten. Een school viel buiten de zone die door de grondverschuiving werd getroffen. Goud Chima ligt ongeveer 250 kilo meter ten noorden van de hoofdstad La Paz, waar de aardverschuiving zich voor deed na hevige regenval. In het gebied wonen ongeveer drie duizend mensen. De meeste inwoners van Chima proberen met het zoeken naar goud in hun levensonderhoud te voor zien, ANP kunnen doen moeten in elke plaats waar Batasuna was ver tegenwoordigd plaatselijke af delingen van de AuB worden opgericht. De nieuwe partij heeft maar weinig tij d, omdat de inschrijvingsdatum over twee weken sluit. Om weer net zoveel kandidaten mee te laten doen als in 1999 moet de AuB volgens de wettelijke voorschriften 61.000 aanhangers zien te vin den die zich bij een notaris of de gemeente laten inschrijven als lid van de nieuwe groepering. Dit mogen alleen Basken zijn die in het verleden geen band met Batasuna hadden. De AuB wacht zolang mogelijk met het bekend maken van die lijsten. Tegenstanders hebben namelijk maar drie dagen na de inschrij vingsdatum de tijd om de wet tigheid van de nieuwe partij bij de rechter aan te vechten. De nieuwe wetgeving maakt het voor de Baskische separatisten niet eenvoudig om weer een po litieke partij op te richten „Maar we zullen wel zien hoever we komen", zei een optimisti sche woordvoerder van AuB, toen het vonnis over Batasuna bekend werd. De 'illegalisering' van Batasuna heeft in Spanje, maar met name in Baskenland veel stof doen op waaien. De Baskische regionale regering die wordt gevormd door de gematigde nationalis ten van de PNV zien het verbod op Batasuna als een aanval op de onafhankelijkheid van Eus- kadi, Baskenland. Xabier Ar- zalluz, leider van de partij, beschuldigt Madrid ervan de democratie in Baskenland de nek om te willen draaien. GPD van onze redactie buitenland TOKIO - De Verenigde Staten houden zes Stealth-bommen- werpers, andere gevechtsvlieg tuigen en een klein aantal extra troepen in Zuid-Korea gestatio neerd na afloop van een militai re oefening met het Zuid-Kore- aanse leger. Het Amerikaanse ministerie van Defensie maakte dat giste ren bekend. Intussen deden te genstrijdige berichten de ronde over een nieuwe Noord-Kore- aanse raketproef. De VS hebben sinds het einde van de Korea-oorlog in 1953 een vaste troepenmacht van zo'n 37.000 soldaten in Zuid-Korea Van de duizenden extra solda ten en militair materieel die voor de gezamenlijke oefening naar Zuid-Korea waren ge stuurd, vertrekt het merendeel weer. Het Amerikaanse besluit zal de spanning op het schierei land ongetwijfeld verder doen oplopen. Het Japanse ministerie van De fensie meldde gisteren een Noord-Koreaanse testlancering met een korteafstandsraket die van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische minister van Buitenlandse Za ken Silvan Shalom heeft giste ren bevestigd dat de Verenigde Staten spoedig voor de dag zul len komen met hun vredesplan voor het Midden-Oosten en dat Israël zal aandringen op wijzi gingen alvorens ermee in te stemmen. Volgens de Palestijnen en de Is raëlische oppositieleider Am- ram Mitzna komt de opstelling van de regering-Sharon neer op een verwerping van het plan: een 'wegenkaart' die in drie fa sen moet leiden tot een Pales tijnse staat in 2005. Er moeten meer voorwaarden in komen waar de Palestijnen aan moeten voldoen, zei hij. Israël vindt dat van de Palestijnen bedoeld is om schepen te raken en een bereik van 60 kilometer heeft. De raket zou gelanceerd zijn vanaf de noordwestelijke kust van het Koreaanse schier eiland. Er werd niet tot een alarmfase overgegaan, omdat de raket niet op Japan was ge richt en dus geen directe be dreiging vormde. De Verenigde Staten bevestigden de rakette st, maar lieten weten die niet als een bedreiging te beschou wen. Het Zuid-Koreaanse ministerie van Defensie liet echter kort daarop weten dat er geen bewijs bestond dat de proef daadwer kelijk had plaatsgevonden. Het ministerie baseerde zich daarbij op de eigen en de Amerikaanse militaire inlichtingendienst. Ja pan kwam vervolgens met het bericht dat het de lancering ook niet kon bevestigen. Japanse functionarissen wilden verder weinig kwijt, maar een regeringswoordvoerder zei dat Noord-Korea een waarschu wing aan het maritieme verkeer had gegeven overeenkomstig eerdere waarschuwingen die voorafgingen aan proeflance- ringen. AP mag worden verwacht dat zij hun terreur staken. Volgens de wegenkaart zou voor het eind van het jaar een Pales tijnse staat binnen voorlopige grenzen moeten worden uitge roepen. Als er een staakt-het- vuren is bereikt moeten de Pa lestijnen hun extremisten aan de ketting gaan leggen, terwijl Israël zich uit de Palestijnse sle den moet terugtrekken en zijn nederzettingen 'bevriezen'. De Palestijnse minister Saeb Erekat zei dat de Israëlische ei sen neerkomen op een verwer ping van het plan. Arbeidspar- tijleider Mitzna zei te vermoe den dat de regering-Sharon tijd probeert te rekken „Dit is een middel om ja te zeggen, terwijl jein feite nee zegt", zei hijMen senrechtenorganisaties veroor delen de praktijk als een vorm van collectief straffen. AP Advertentie Toyota HiAce. Vanaf 15.850,-/€415,- per maand. U wilt de kosten van reparatie, onderhoud en banden laag houden? Daar kunt u zeker jaren van op aan. Kies dus voor bedrijfszekerheid. Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl Leaseprijs (Toyota Lease) o.b.v. fuU operational lease, 60 rund. ^Wrwrwóu en 20 000 km p.j. e»cl. BTW en brandstol. Gecalculeerd /CS>\ TAVriT A met 50% no claim. Prijs exd. BTW, end. kosten njklaar maken en verwijdenngs- vUy I T I /A bijdrage. Vrijzigingen voorbehouden. Distributeur Louwman Parqui B V 'n Wereld van vertrouwen Verdachten van de kaping van het Cubaanse vliegtuig liggen op hun buik op de landingsbaan van Key West International Airport in Florida. foto Rob O'Neal/AP van onze redactie buitenland HAVANA - De kaping van een Cubaans passa giersvliegtuig is gisteren in de Verenigde Staten zonder geweld beëindigd. Het vliegtuig landde in Florida, waar de kaper zich aan de politie overgaf. Alle passagiers en bemanningsleden die nog aan boord waren zijn ondervraagd door de politie. Het gekaapte toestel was aan het begin van de avond vertrokken van de internationale luchtha ven van Havana. Het had daar ruim twaalf uur in de buurt van een hangar gestaan, omsingeld door speciale eenheden van het Cubaanse leger. De Antonov 24 van de Cubaanse luchtvaartmaat schappij was gisterochtend opgestegen in Nueva Gerona op het eiland De la Juventudop weg naar Havana. Een man die zei dat hij twee handgrana ten bij zich had, eiste dat de piloot naar de VS vloog. Maar door een gebrek aan brandstof moest het toestel toch eerst in Havana landen. De Cubaanse autoriteiten sloten de internationa le luchthaven José Marti voor al het in- en uit gaande vliegverkeer Na urenlange onderhande lingen liet de kaper uiteindelijk dertig van de 46 gijzelnemers vrij. Daarop werd het vliegtuig bij getankt en kreeg het toestemming op te stijgen. Twee weken geleden kaapten zes Cubanen ook een vliegtuig dat uit Nueva Gerona was vertrok ken, en dwongen het te landen in Florida. Een Amerikaanse rechter bepaalde dat de kapers op borgtocht vrij konden komen en niet werden uit geleverd aan Cuba. Ook een aantal passagiers be sloot na afloop van de kaping in de VS te blijven. Het lijkt waarschijnlijk dat ook nu een aantal mensen niet terug zullen keren naar Cuba. De Cubaanse autoriteiten zijn woedend over de Amerikaanse opstelling, die potentiële kapers zou aanmoedigen. Sinds de machtsovername van Fidel Castro in 1959 zijn al meer dan vijftig vlieg tuigen gekaapt door Cubanen die naar de VS wil den. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7