Powell poogt Europa te paaien m Vuist werkt contraproductief E2S rfflESSi- riiii'iv Politicoloog Tromp bespeurt verval VS Peter Arnett naar Daily Mirror Bliksembezoek moet leiden tot begin van herstel verstoorde relaties TOP 10 TITELS l lëzFrs wordeël"1 Gratis g boek VS werken in geheim aan regering Irak Koeweit maant zender Al Arabiya Hittegolf'op komst in oorlogsgebied Training ballingen opgeschort Pentagon: Saddam is ergste tiran Oorlog lijkt op die in Tsjetsjenië omter^Us jneittea ruws.. woensdag 2 april 2003 van onze redactie buitenland LONDEN - De Amerikaanse journalist Peter Arnett heeft een dag na zijn ont slag bij de Amerikaanse televisiezen der NBC alweer een nieuwe werkgever gevonden. Arnett (68) verslaat voor de Britse krant Daily Mirror de oorlog in Irak. De reporter was bij NBC niet meer welkom nadat hij voor de Iraakse tele visie een persoonlijke visie gaf op de oorlog. Arnett zei toen onder meer dat 'het eer- ste Amerikaanse oorlogsplan mislukt is, dankzij de vastberadenheid van het Iraakse volk'. Hoewel de oorlogsver slaggever officieel zijn excuses aan bood voor de commotie, zei hij tegen over de krant clat hij allerminst spijt had van zijn controversiële uitspraken. ,,Ik heb de waarheid verkondigd over wat er in Bagdad gebeurt. Daarvoor hoef ik geen verontschuldigingen aan te bieden." De nieuwe werkgever van Arnett heeft zelf ook een duidelijk standpunt over de oorlog. De Daily Mirror is van de Britse media het meest uitgesproken tegen de oorlog. Arnett, die in de eerste Golfoorlog in 1991 naam maakte door zijn verslagen voor CNN, hoeft overigens ook niet meer te rekenen op opdrachten van te levisiezender National Geographic. Tot nu toe huurde National Geographic hem af en toe in, maar de directie heeft om dezelfde beweegredenen als NBC besloten verder van zijn diensten af te zien. Bij de Daily Mirror is men echter wel gecharmeerd van de stijl van Arnett, getuige de slagzin op de voorpagina van de editie van gisteren: „Ontslagen in Amerika omdat hij de waarheid ver telt, ingehuurd door de Daily Mirror om daarmee door te gaan." RTR/AFP Peter Arnett. door Hetty van Rooij BRUSSEL - In een poging om de verstoorde verhoudingen tus sen Europa en de VS te herstel len, gaat de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Colin Powell morgen op 'good- willmissie' naar Brussel. Óp het Navo-hoofdkwartier spreekt hij met zijn Europese collega's en met de top van de EU. De Navo verwacht geen nieuwe mi litaire verzoeken in verband met de oorlog. Het bliksembezoek van Powell, een tussenstop op zijn terugreis uit Turkije, komt voor Brussel onverwacht en is uitzonderlijk kort van tevoren aangekondigd. De details moesten gisteren nog worden geregeld. Zeker is dat alles zich afspeelt in het Navo- hoofdkwartier bij het vliegveld aan de rand van de stad; dat be spaart Powell het risico van een rit van drie kilometer naar de gebouwen van de Unie in het centrum van Brussel Boven dien is het Navo-hoofdkwartier veel beter beveiligd dan de EU- kantoren, waar onlangs illegale afluisterapperatuur werd aan getroffen. Morgenochtend spreekt Powell met het Griekse EU-voorzitter- schap, EU-buitenlandchef Ja- vier Solana en Commissaris Patten van Buitenlandse Be trekkingen, Rond de lunch ontmoet hij de Navo-ambassadeurs en de mi nisters van Buitenlandse Za ken, voor zover die aanwezig zijn. Minister De Hoop Scheffer zal de bijeenkomst bijwonen, Advertentie 3 dagen lang verplootsl De Centrale Boekhandel het y complete magazijn naar Ahoy'. Dit unieke jaarlijkse evenement trekt duizenden bezoekers. Alles aaat weg voor een fractie van de oorspronkelijke prijs. STRIPS ROMANS LITERATUUR WETENSCHAP y ATLASSEN WOORDENBOEKEN y ENZ. ENZ. ENZ. Soms licht beschadigd óf met ezelsoor. Tijdelijk met groot voordeel! GEZONDHEID VOOR HET HELE GEZIN Hét nas/opred Ho met CHBO-gids, index en olie nieuwe theropieén 10.001 COMPUTERBOEKEN] CD-ROMS SOFTWARE HIIUWSTE VERSIES VOO, STUMTPBIJZEH |B voor onze lezers bij de informatie jjj 1' boo per p«oon| evenals zijn Franse ambtgenoot De Villepin en de Duitse be windsman Fischer. Ook de Rus sische minister van Buitenland se Zaken Ivanov vliegt voor de gelegenheid naar Brussel. De Navo heeft een speciale werkre latie met Rusland, die Ivanov het recht geeft om aanwezig te zijn. Powell wil praten over de we deropbouw van het na-oorlogse Irak en de rol die de EU en de Navo daarin willen spelen. Hij zal te horen krijgen dat de Unie een hoofdrol in het na-oorlogse Irak heeft toebedacht aan de Verenigde Naties. Volgens de Franse president Chirac mogen Groot-Brittannië en de VS na de oorlog geen lei dende rol spelen in Irak, omdat dat alsnog een legitimatie van de oorlog zou betekenenD iplo- maten in Brussel gaan ervan uit dat Powell ook zal proberen een begin te maken met het herstel van de verstoorde transatlanti sche relaties. De Irak-politiek van Washington heeft binnen Europa voor diepe verdeeldheid gezorgd, waardoor zowel de Navo als de EU in een crisis zijn beland. Oude Europa In de aanloop naar de oorlog is de relatie tussen de VS en Duits land en Frankrijk steeds verder verslechterd. De Amerikaanse minister van Defensie Donald Rumsfeld noemde die landen denigrerend en weinig diploma tiek het 'oude Europa'. Vanwege de interne verdeeld heid binnen de Unie stelt de Eu ropese Commissie zich rond de oorlog in Irak zorgvuldig neu traal op. Zo heeft Europees Commissaris Nielson, verant woordelijk voor de humanitaire hulp aan Irak, geweigerd om de hulp van de Unie te combineren met humanitaire missies vanuit Washington. Een woordvoerder van de Commissie zei gisteren dat het nog 'te vroeg' is voor concrete plannen over de we deropbouw van Irak. Hij hield zich zorgvuldig op de vlakte en noemde het 'positief en veelbe lovend' dat Powell het gesprek met de Europese partners gaan de wil houden. GPD Colin Powell probeert tijdens zijn bezoek aan Europa goodwill te kweken. foto Luke Frazza/EPA Amerikaanse waarnemers vrezen gevolgen hautain optreden door John Wanders NEW YORK - „Amerika moet niet de indruk wekken de we reld over te razen op zoek naar ruzie. We moeten niet het beeld oproepen dat we onze bondge noten negeren en onze vrienden teleurstellen, dat we alleen aan onszelf denken. Dat is niet de wijze waarop dit land de twin tigste eeuw heeft overleefd." Het citaat is van de afgelopen week op 76-jarige leeftijd over leden Amerikaanse oud-sena tor Daniel Patrick Moynihan. De intellectueel Moynihan, een Democraat uit New York en leerling van de Harvard Univer siteit, was een internationalist en idealist in de traditie van pre sident Woodrow Wilson. Hij on derkende de zwakheden van de Verenigde Naties, maar waar schuwde tegelij kert i j d voor al te grote Amerikaanse dominantie. De huidige machthebbers in Washington zijn ver verwijderd van Moynihans ideaalbeeld. Bij zijn aantreden in januari 2001 kondigde president George W Bush aan dat zijnbuitenlandbe- leid daadkracht zou koppelen aan bescheidenheid. Amerika zou niet over de wereld razen met een opgeheven wijsvinger. De werkelijkheid van vandaag is er een van een opgeheven vuist „Amerikanen zien nog altijd een heldenrol voor zichzelf weg- KOEWEIT - De Amerikaanse regering bereidt in het geheim in Koeweit een nieuwe Iraakse re gering voor. Volgens de Britse krant The Guardian zal die re gering bestaan uit 23 ministe ries die elk worden geleid door Amerikanen. Iraakse adviseurs worden eveneens door de Ame rikanen aangesteld. De regering moet Irak beetje voor beetje overnemen. Elke ge bied dat generaal Tommy Franks bevrijd heeft verklaard, komt onder het bewind van de regering Diestaat onder leiding van Jay Garner, de Amerikaan se oud-generaal die is aangewe zen om het commando te voeren over een militair aanwezigheid van Irak. ANP gelegd, a la Gary Cooper in High Noon (klassieke western uit 1952, met Gary Cooper in de hoofdrol als sheriff die het ge vecht aangaat tegen Het Kwaad, red.). Ze zullen koste wat kost de inwoners van het stadje verdedigen, ook al willen die inwoners daar zelf niks van weten."' Aldus de neo-conserva- tieve ideoloog Robert Kagan, op dit moment een van Washing- tons invloedrijkste buitenland specialisten, in zijn boek Of Pa radise and Power; America and Europe in the New World Order. Havik Donald Rumsfeld illustreert be ter dan wie ook in Washington wat Robert Kagan met zijn re cent verschenen boek aan wil tonen. Sinds 11 september 2001 heeft deze Amerikaanse minis ter van Defensie enorm aan ge zag en invloed gewonnen in de regering-Bush. Vier dagen voor de terreuraanslagen op het World Trade Center en het Pen tagon was zijn positie zo ernstig verzwakt dat in Washington hardop werd gespeculeerd over de naam van zijn opvolger. De terreur van 11 september beves tigde echter Rumsfelds pessi mistische wereldbeeld. Sinds dien zet deze havik met zijn scherpe taal de toon in Was hington. Het Britse weekblad The Economist noemt hem deze week 'de belangrijkste minister van Defensie sinds Robert Mc- Namara' (Vietnam-oorlog): „Als alle wegen in Irak naar Bagdad leiden, dan leiden alle wegen in Washington nu naar het Pentagon." In de voorbije weken balde Rumsfeld zijn vuist richting Irak, Noord-Korea, Iran en Sy rië. Ruim voor aanvang van de oorlog tegen Irak liet hij de Noord-Koreanen - die aan een eigen atoombom sleutelen - we ten dat de VS bereid en in staat zijn tegelijkertijd twee oorlogen op twee uiteenlopende locaties in de wereld te voeren. De Noord-Koreaanse leider Kim Jong II heeft zich sindsdien niet meer in het openbaar vertoond. Volgens waarnemers in Zuid- Korea zou hij vrezen voor een verrassingsaanval, in de stijl van het gerichte bombardement waarmee de Amerikanen in het openingsuur van de jongste oor log tegen Irak jacht maakten op Saddam Hoessein. Eind vorige week trof Syrië een grommende Rumsfeld tegen- Minister van Defensie Donald Rumsfeld heeft zijn positie binnen de Amerikaanse regering fors ver sterkt. foto Larry Downing/RTR over zich. De Syriërs zouden nachtkijkers hebben geleverd aan het Iraakse regime, een be schuldiging die Damascus me teen afdeed als een leugen. Iran kreeg op dezelfde dag van Rum sfeld te verstaan dat het zich on der geen beding mag mengen in de oorlog. Volgens de VS zou Iran eenheden van het Badr Korps (anti-Saddam) naar Irak hebben gestuurd. Rumsfeld waarschuwde dat het Ameri kaanse leger deze Iraanse ge vechtseenheden bij confronta ties zal tegemoet treden als waren het vijandelijke strijders John Calabrese, docent en on derzoeker aan het Midden-Oos ten Instituut in Washington, vindt het 'idioot' dat de rege ring-Bush gaande de oorlog te gen Irak - die onder Arabieren al enorm veel haatgevoelens je gens Amerika genereert - de vuist heft naar Iraks buurlan den Syrië en Iran. Dit bevestigt volgens Calabrese onder Ara bieren slechts het spookbeeld van een Amerikaanse militaire campagne die veel verder strekt dan Afghanistan en Irak: „Kan het contraproductiever? Ik kan het mij niet voorstellen." Gezien de scherpe toon van Washington moeten Syrië, Iran en Noord-Korea zich wel nood gedwongen buigen over het nachtmerrie-scenario waarin ook zij een beurt krijgen van de enig overgebleven supermacht, stelt Calabrese. „De vraag is wat zij zullen doen. Ze zullen niet eenvoudig zwichten voor de Amerikaanse eisen. Nee, ze zul len er naar mijn overtuiging al les aan doen om de Amerikaanse druk te verminderen." Die pressie zal logischerwijs af nemen naarmate het aantal Amerikaanse militairen in de Golf-regio afneemt. De binnen landse druk op de regering- Bush om militairen terug te trekken uit de Golf zal groter worden als het regime van Sad dam verslagen is en de voor naamste doelen van Operatie Iraakse Vrijheid zijn gereali seerd. Syrië zal er daarna alles CAIRO - De regering in Koeweit heeft de onlangs opgerichte Arabische omroep Al Arabiya gewaarschuwd dat ze maatre gelen neemt als deze partijdig verslag blijft doen van de oor log in Irak. Dat meldde gisteren de Arabische krant Al Hayat.. Volgens de regering in Koeweit is Al Arabiya in haar bericht geving over de oorlog op de hand van de regering in Bagdad. De Koeweitse minister van Informatie zei tegen Al Hayat dat de zender hetzelfde lot als Al Jazeera kan treffen. Die zender moest wegens de kritische berichtgeving over Koeweit de ves tiging in het emiraat sluiten. EFE LONDEN - Soldaten van de Amerikaans-Britse coalitie in Irak kunnen zich na de zandstormen van vorige week opma ken voor de eerste hittegolf van het zomerseizoen. Volgens Britse meteorologen bereiken de temperaturen vrijdag de 38 graden en lopen zij in het weekeinde op tot 41 graden. In de kustregio, vooral rond de stad Basra, zal de luchtvoch tigheid oplopen. Weerkundigen verwachten dat de tempera turen na het weekeinde weer zullen dalen. DPA BOEDAlPEST - Het Amerikaanse leger heeft een trainings programma voor Iraakse ballingen in Hongarije opgeschort Een tweede groep heeft de cursus afgerond en is naar de Golf gereisd. Dat zei gisteren majoor-generaal David Barno. Een reden voor het tijdelijk stopzetten is niet gegeven. De cursisten, allen vrijwilligers van wie er 35 uit Nederland zouden komen, volgden in Hongarije een twee weken durende opleiding om als verbindingspersoneel tussen Amerikanen en de Iraakse bevolking op te kunnen treden. Ze worden onder meer ingezet in de haven van Umm Qasr om het olie-voor voedselprogramma weer op te starten. Hongarije gaf de VS toestemming om 3000 man te trainen op de basis Taszar. AFP WASHINGTON - Niet Adolf Hitler of Josef Stalin, maar Sad - dam Hoessein is de ergste tiran aller tijden. Dat is het oordeel van het Amerikaanse ministerie van Defensie. „Het Iraakse volk zal vrij zijn na tientallen jaren en tientallen jaren en tientallen jaren van marteling en onderdrukking waarvan de wereld nooit eerder de gelijke heeft gezien", zei woordvoerder Victoria Clarke van het Pentagon. Saddam is ook door andere landen dan de Verenigde Staten veroordeeld om zijn bijzondere wreedheid tegen zijn volk. maar historici zijn het erover eens dat nazi-dictator Hitier en de Sovjet-leider Stalin meer doden op hun geweten hebben dan andere dictators. RTR MOSKOU - De Brits-Amerikaanse coalitie in Irak gebruikt dezelfde tactiek als het Russische leger in Tsjetsjenië. Dat schreef gisteren de Russische krant Izvestia Volgens het dagblad is de zoektocht van Britse eenheden in huizen op zoek naar Iraakse militairen een exacte kopie van de razzia's die het Russische leger in Tsjetsjenië uitvoerde op zoek naar opstandelingen. „Gewapende Britse militairen vallen huizen binnen, drijven de inwoners naar buiten en dwingen de mannen op de knieën", zegt Izvestia Ook het blad Nezavissimaia Gazeta vergelijkt de oorlog in Irak met de strijd in Tsjetsjenië. De krant waarschuwt dan ook voor een langdurige en bloedige oorlog in Irak. AFP van onze redactie buitenland LEIDEN - De oorlog in Irak en de crisis in de Verenigde Naties zijn het eerste duidelijke bewijs van de 'neergang' van de Ver enigde Staten als hegemoniale macht. Dat is de overtuiging van de Leidse politicoloog Bart Tromp. Een werkelijk grote wereld macht had in de Veiligheidsraad haar wil aan Frankrijk en Rus land kunnen opleggen. Sterker nog: een ware wereldmacht had een klein land als Irak met di plomatieke middelen kunnen dwingen om zich te voegen naar haar wil, aldus Tromp. Hij zei dat tijdens het symposi um 'Buiten Westen' van de Fa culteit der Wijsbegeerte van de Universiteit Leiden. Het thema van de bijeenkomst was 'de toe komst van het Westen en de wes terse cultuur'. Dat is nu al vijf eeuwen dé dominante cultuur in de wereld, maar zal dat zo blij ven? Tromp weet het zo net nog niet. Zeker is naar zijn idee wel dat het overwicht van de Ver enigde Staten taant. Instabiliteit Tromp voorspelt een periode van 'vele jaren' van grote poli tieke en economische instabili teit die duurt totdat er een nieu we wereldmacht is opgestaan of totdat de Verenigde Staten zich niet langer bedreigd voelen. Een 'hegemoniale macht' heeft drie kenmerken, betoogt Tromp De economie is zeer efficiënt. De staat wil vrijhandel, omdat zij daar het meest van profiteert. De staat legt andere staten ver dragen op die de eigen status quo garanderen. De Republiek der Zeven Ver enigde Nederlanden deed het in de zeventiende eeuw niet anders dan de Verenigde Staten sinds 1945, zo betoogde de politico loog. Ontwrichtend Volgens Tromp worden de VS op alle genoemde punten bedreigd. De Amerikaanse economie ver liest de industriële concurrentie met Europa en Japan. De finan ciële tekorten zijn al groot en daar komen de kosten van de oorlog tegen Irak (nu 140 mil jard ongedekte dollars) boven op. „Als de VS winnen, komen daar de kosten van een langdu rige troepenlegering nog bij Dat zal de wereldeconomie ont wrichten", gelooft Tromp. De regering Bush heeft interna tionale verdragen opgezegd en de Verenigde Naties in een crisis gestort omdat die er niet meer toe bijdragen dat de VS 'num mer een in de wereld' blijven. Ook neemt het protectionisme toe. De hoge importheffingen op staal zijn er een eerste teken van, zei Tromp. GPD aan doen om het leven van de in Irak achterblijvende Ameri kaanse militairen zo zuur moge lijk te maken, vernacht Cala brese. Zelfmoordaanslagen tegen Amerikaanse militairen zijn in dat verband een beproefd middel, waarschuwt hij „De Syriërs zullen die terreur op een dusdanige subtiele manier trachten te organiseren, dat het spoor niet al te opzichtig naar Damascus leidt." Visioen De regering-Bush stelt dat Irak, eenmaal bevrijd van het juk van Saddam Hoessein, zal opbloei en als een welvarende democra tie en zo tot een voorbeeld zal uitgroeien voor andere onder drukte volkeren in het Midden- Oosten (lees: Syrië, Iran). Aan de hand van dit lichtend voor beeld zou de democratie zich als vanzelf over de regio moeten verspreiden. „Dat is geen stra tegie", reageert Calabrese min zaam. „Het is slechts een visioen van hoop." GPD Advertentie lk (U (Ou Kom kijken, ruiken en proeven in de kassen. Kom in de kas in Sirjansland, Dreischor, Scharendijke en Tholen op zaterdag 5 april. Volg de routeborden. Voor meer informatie, bel gratis 0800 - 0230199 of kijk op www.komindekas.nl Kom In de Kas wordt mede mogelijk gemaakt door Rabobank en Interpolis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5