Humanitaire hulp is eigenbelang Doemscenario dreigt voor VS PZC PZC Formatie inspiratie Militaire campagne pas geslaagd als alle doelen zijn gehaald te gast Zwarte rook is ongezond voor burgers en militairen te gast 2 april 1953 woensdag 2 april 2003 Zo'n vier jaar geleden dwong de toenmalige Joegoslavische president Milosevic honderdduizenden Kosovaren van et- nisch-Alhanese aflcomst te vluchten naar de huurlanden Ma cedonië en Albanië. DeNavo, in haar strijd om Joegoslavië op de knieën te krijgen, was daar natuurlijk niet gelukkig mee, schrijft Peter Bos. Toch maakt humanitaire hulp tegenwoor dig deel uit van de moderne oorlog. Al ivas het alleen maar uit eigenbelang. door Peter Bos De Kosovo-oorlog maakte opnieuw duidelijk, dat het militair-humanitair optreden geen daad van barmhartigheid is. maar mag worden uitgelegd als puur eigenbelang. Militaire campagnes zonder plan voor het bijbehorende humanitair optre den zijn onvolledig, zeker ge zien de media-aandacht van te genwoordig. De oorlog in Irak valt op zich niet te vergelijken met de oorlog in Kosovo destijds Dat is de af gelopen dagen wel gebleken Humanitair gezien zijn er ook verschillen, maar in de kern van de zaak gaat het toch - net als toen - om het bieden van hulp en bescherming. Met name over dat humanitaire onderdeel van de campagne is nog steeds niet veel bekend, alhoewel we ons niet kunnen voorstellen dat de coalitie daarover niet heeft na gedacht. Vast staat dat de Iraakse leider Saddam Hoessein het de coali tie vanuit humanitair perspec tief nog niet erg moeilijk heeft gemaakt. Net als bij de oorlog om Kosovo zijn er ook nu buur landen die in voorkomend geval aan vluchtelingen hulp en be scherming moeten bieden. Of ze het doen is nog maar de vraag. Doelstelling Turkije is een potentieel gast land voor de opvang van vluch telingen, maar anders dan tij dens de eerste Golfoorlog zijn er nog geen Koerden massaal de Turkse grens over gejaagd. Daarmee is niet gezegd dat er De rook van brandende olie en van branden de gebouwen in Bagdad brengt de gezondheid van burgers en militairen in gevaar. Directeur Klaus Töpfer van het milieupro gramma van de Verenigde Naties (Unep) heeft dat gisteren meegedeeld. I)e zwarte rook bevat gevaar lijke chemicaliën die de gezondheid van met name kinderen en mensen met ademhalingsproblemen acuut kunnen schaden, zei Töpfer. De VN-specialist houdt vanuit het buurland Jor danië toezicht op de situa tie in het buurland Irak Hij is daarbij vooral aan gewezen op satellietopna men en televisiebeelden. Naar de omstandigheden op het slagveld kan Töpfer alleen maar gissen. Twee van de zeven bron nen in de olievelden van Rumeila die in brand zijn gestoken, zijn nog altijd niet geblust. De rook die uit de bronnen opstijgt, bevat onder meer zwavel en kwik, stelt Töpfer. Wel lost de smog in het gebied op, aldus de Unep-top- man. De situatie is dan ook lang niet zo ernstig als in 1991, toen rond de ze venhonderd oliebronnen in brand stonden Water Unep maakt zich ook zor gen over watervervuiling Doordat de zuiveringsin stallaties niet meer alle maal werken, dreigen het grondwater, de rivieren en de kanalen vervuild te raken met giftige stoffen die weglekken uit onder meer gebombardeerde pe trochemische en farma ceutische fabrieken. Mas sale sterfte van vissen en vogels kan daarvan het gevolg zijn, zoals dat ook in de vorige Golfoorlog het geval was.Volgens de milieuorganisatie moeten het blussen van de bran den en het herstellen van de waterzuiveringsinstal laties zodra de oorlog is afgelopen voorrang krij gen AP geen vraagstuk van de Koerden meer bestaat. Hoe de coalitie hiermee om wil gaan, is niet bekend. Je kunt je afvragen of het naar tevreden heid oplossen of beheersen van de Koerdische kwestie wel in de campagnedoelstelling is opge nomen. Iran huisvest al veel Iraakse vluchtelingen en Jordanië werd in de Golfoorlog van 1991 ook meer dan gewenst 'belast' Koe weit kan sowieso niet dwarslig gen, maar iedere vluchteling daar is een potentieel blok aan het been van de coalitie. Saoedi- Arabië heeft in 1991 meer dan 30.000 Iraakse vluchtelingen opgevangen en zal evenmin dwars liggen Hetzelfde geldt waarschijnlijk voor Syrië Het is duidelijk dat de positie van Turkije anders is dan die van de overige buurlanden van Irak. Tijdens en na de eerste Golfoorlog heeft het land meer dan 400.000 Irakezen opgevan gen, merendeels Koerden De huidige bevelhebber van de Ne derlandse landmacht weet daar alles van: hij stond aan het hoofd van het Nederlandse ba taljon dat bij die opvang betrok ken was. Maar wat Turkije toen is overkomen met de massale toestroom van vluchtelingen zal niet weer gebeuren. De vraag is nu, of de Turkse be slissing om geen vluchtelingen toe te laten gerechtvaardigd is. Wie alleen kijkt naar het inter nationaal humanitair recht, zegt nee. Wie door een politieke bril kijkt en vindt dat een staat nu eenmaal uit welbegrepen ei genbelang soeverein mag han delen, zegt ja. Bij dit alles mag niet worden vergeten dat Turkije aan het be grip 'vluchteling' een geografi sche beperking toekent. Turkije erkent alleen vluchtenden uit Europa als vluchteling. Niet- Europeanen kunnen slechts tij delijke bescherming krijgen in afwachting van hun reis naar zogenaamde 'third countries'. Waar het, gegeven de ontwikke lingen op het slagveld en de houding van de buurlanden, nu vooral om gaat, is de vraag of de Brits-Amerikaanse coalitie er in slaagt voldoende hulp en be scherming te bieden in Irak zelf. Dat is tegenwoordig een militai re verantwoordelijkheid. Het mag niet zo zijn dat de wereld dadelijk weer boos naar de Un- hcr kijkt, als blijkt dat de op vang van naar verwachting mis schien wel 600.000 mensen ongeorganiseerd verloopt Geldgebrek De Unhcr is nu zeker beter voor bereid dan indertijd in Kosovo, maar de roep om extra fondsen voor de hulp aan Irak heeft nog niet veel opgeleverd. Fondsen werving is en blijft een lastige opgave voor Unhcr en het is niet te verwachten dat, net als in Al banië en Macedonië, Irak zal worden overspoeld door veel bi laterale humanitaire missies. Daarvoor is er te weinig brede steun voor deze oorlog. Oorlog verloopt veel minder voorspoedig dan voorzien De Unhcr hoopt dat de Iraakse vluchtelingen zoveel mogelijk in eigen land blijven. De sleutel hiervoor ligt bij de 'coalition of the willing and able'. Het is nu wel duidelijk dat deze militaire operatie geen 'walk-over' is. De reis naar Bagdad is beslist geen plezierreis en duurt lang, om over de gevechten om Bagdad nog maar niet te spreken. De logistieke aanvoerlijnen zijn moeilijk te beveiligen en het sein staat voor de hulpverlenen de organisaties, zo ze al bereid zijn achter de troepen aan te rei zen, nog lang niet op veilig. De Unhcr en andere hulpverlenen de organisaties kunnen voor het moment niet veel meer doen dan afwachten, wetende dat de roep om hulp, voedsel, water en me dische verzorging alleen maar groter zal worden. Er is dus alle reden om de huma nitaire kant van de oorlog tot de verantwoordelijkheid van de coalitie te rekenen. Uiteindelijk is een militaire campagne - te genwoordig, dus ook die in Irak - pas geslaagd als alle politieke, militaire én humanitaire doelen zijn gehaald. GPD Peter Bos is directeur brandweer zorg en rampenbestrijding van de gemeente Zoetermeer. Hij promo veert op 8 mei in Leiden op 'Crisis Management in a Crowded Huma nitarian Space: The Politics of Hos ting Refugee Influxes'. De Amerikanen leken oppermach tig aan het begin van de oorlog tegen Irak maar in werkelijkheid begonnen zij vanuit een zwakke positie. Hoewel niemand enige sympathie heeft voor Saddam Hoessein, ivas er toch weinig poli tieke steun voor deze oorlog en bij na overal reageert de publieke opi nie negatief. door Adriaan van Vuren Er hoeft maar heel weinig mis te gaan of een militaire reus verandert in een kwetsbare Goliath. En in de Amerikaan se oorlog tegen Irak ging tot dusver heel veel mis. De Turken stoofden Washington een enorme kool door op het laatste moment geen Amerikaanse troepen op hun grondgebied toe te laten. Daardoor kwam er geen front in noord-Irak en na men de troepen die voor dat front be stemd waren niet deel aan de strijd. Bij gevolg waren er maar drie divisies van elk zo'n 18.000 militairen beschikbaar om vanuit Koeweit in het zuiden aan te vallen richting Bagdad. Voorts hadden de Amerikanen gehoopt dat het Iraakse leger weinig weerstand zou bieden, het regime snel zou instorten en de bevolking haar bevrijders zou ver welkomen. De oorlog moest dan ook snel en betrekkelijk schoon verlopen: geen langdurige bombardementen zoals in de vorige Golfoorlog maar een 'rollende start' van grondtroepen richting Bag dad, met uitgekiende precisiebombarde menten, waarbij weinig burgerslachtof fers mochten vallen Een snelle, schone oorlog zou de politie ke weerstand in de wereld doen smelten en de publieke opinie gunstig stemmen. In het Midden-Oosten zou wel worden gedemonstreerd maar dat zou bij een korte oorlog zonder gevolgen blijven voor de zittende regimes. De Derde Infanterie Divisie bestaande uit tanks en gemechaniseerde infanterie marcheerde samen met verkenningseen heden razend snel op richting Bagdad Daarbij werden omtrekkende bewegin gen gemaakt rond plaatsen waar weer stand was te verwachten. Deze vorm van gemechaniseerde oorlogvoering is voor het eerst in de Tweede Wereldoorlog toe gepast door Duitse generaals zoals Gu- derian en Rommel en later nagevolgd door Israëlische generaals zoals Sharon. Er moeten echter wel troepen volgen achter die gemechaniseerde, snelle een heden om de overgebleven weerstanden op te ruimen anders komt de logistieke aanvoer voor de oprukkende gemechani seerde eenheden in gevaar. Door gebrek aan troepen is precies dat op weg naar Amerikaanse mariniers koersen op de snelweg Highway kilometer genaderd. aan op Bagdad. Zij zijn de Iraakse hoofdstad tot op minder dan honderd foto Maurizio Gambarini/EPA Bagdad niet gebeurd Daardoor kwamen weer andere mechanismen van de oor logvoering in werking. Zo ontdekten de Irakezen mogelijk tot hun eigen verba zing, dat de Amerikanen minder onover winnelijk zijn dan zij leken. Televisie beelden van gesneuvelde Amerikanen of angstige krijgsgevangenen doen in dat verband wonderen. Het Iraakse moreel steeg en bijna altijd daalt dan het moreel van de tegenstan ders. Dat speelt een vitale rol in elke oor log. De opmars van de Amerikanen lijkt vast te lopen door het slechte weer, de toenemende weerstand, guerrilla-oor logvoering en zelfmoordaanslagen, de lange en kwetsbare logistieke aanvoer lijnen en het gebrek aan troepen. Minder geschikt Behalve de Derde Divisie treedt er een di visie mariniers op die weliswaar over licht gepantserde voertuigen en wat tanks beschikt, maar die toch minder ge schikt is voor gemechaniseerde oorlog voering. Deze divisie is dan ook lang niet zo ver opgerukt als de Derde, Ten slotte is er ook nog een luchtmobiele divisie die mede vanwege het slechte weer maar weinig in actie kwam omdat de helikop ters niet konden vliegen. Thans is er een fase ingetreden waarin de Amerikanen Bagdad moeten zien te be reiken en omsingelen zoals de Britten dat in het zuiden met Basra doen. Tenzij er een wonder gebeurt zoals de onverwach te uitschakeling van Saddam, duurt dat nog weken. Dan moet Bagdad, een stad met 5,6 miljoen inwoners en een opper vlakte van 25 bij 20 kilometer, nog wor den ingenomen. Gevechten in steden zijn altijd moeilijk, vereisen enorme aantallen infanteristen die van huis naar huis vechten, verlopen erg traag, veroorzaken grote verliezen zowel bij de Amerikanen als bij de inwo ners van Bagdad en putten de aanvallers fysiek en psychisch uit De Amerikanen kunnen daarbij hun technologische voorsprong minder uitbuiten. Zelfs wanneer alle thans beschikbare di visies (die tegen die tijd al enkele weken in gevecht zijn geweest en dus al moe en gesleten zijn) voor de aanval op Bagdad worden ingezet, is het aantal infanteris ten veel te beperkt om een grote stad als Bagdad te veroveren. In de Derde Infan terie Divisie zitten - wanneer die op volle sterkte is - niet meer dan circa 1500 in fanteristen die het gevecht te voet kun nen voeren Bij stadsgevechten kan die divisie slechts over een breedte van enkele kilometers aanvallen en is bij zware weerstand na enkele kilometers voortgang uitgeput. Nu kunnen de Amerikanen tot op zekere hoogte compensatie zoeken in hun supe rieure vuurkracht van kruisraketten, vliegtuigen, helikopters, artillerie, tanks en pantservoertuigenMaar dan lopen de verliezen onder de bevolking van Bagdad razend snel op met alle humanitaire en publicitaire gevolgen van dien. De Amerikanen moeten kiezen uit het mo del Dresden (plat gooien) of Berlijn (kost bare huis tot huis gevechten). Nu hoeven de Amerikanen met elke wijk van Bagdad te veroveren. Zij kunnen zich richten op de centra van de macht zoals de bunkers en commandoposten en de civiele en mili taire communicatiecentra (onder andere televisie en radio). Risico's Daarbij kunnen zij de mobiliteit van de helikopters van de luchtmobiele divisie benutten die infanteristen snel naar het centrum van de stad kunnen brengen al zijn daar grote risico's aan verbonden. De aanvoer van nieuwe en extra troepen is een langdurig proces dat voor de snelst beschikbare divisie nu nog zeker twee we ken duurt. Voor volgende divisies duurt dat één of meer maanden. Intussen stijgt het moreel van de Irakezen, bladdert het imago van de Amerikanen af, destabiliseert het Midden-Oosten en neemt het verzet tegen de oorlog wereld wijd toe. Het is een doemscenario waarbij leedvermaak over de stuntelende Ameri kanen ons weinig helpt. Want of we het leuk vinden of niet, de Verenigde Staten zijn en blijven van immens belang voor onze veiligheid en voorspoed. GPD A.J. van Vuren is generaal-majoor b.d De kwestie Irak lijkt vergeten. Onder strenge lei ding van de informateurs Donner en Leijnst hebben Bos en Balkenende de draad opgepakt Of dat met tegenzin of frisse moed is gebeurd, laten del beoogde coalitiepartners niet blijken. Vooralsnog spre ken zij over 'een doorbraak' in de formatie. Ze zijn he: in grote lijnen eens over het geld. Of eigenlijk: over het1 gebrek aan overheidsgeld. En ze zijn eensgezind be zorgd over de gevolgen voor de economie. Daarom moe: het Centraal Planbureau (CPB) het effect van de finan ciële afspraken berekenen. CDA en PvdA lijken zich op voorhand te hebben neergelegd bij eventuele correcties op basis van het CPB-werkMaar wie gelooft dat het nt' echt gaat zomeren tussen de twee, is bijzonder optimis tisch. CDA en PvdA zijn het eens over een heldere financiële aanpak. De overheid gaat fors korten, tot een omvanp vanzo'n 14 miljard euro, vooral op de lonen in de collec tieve sector en op de uitkeringen. Meer geld is er alleer voor beleidsterreinen waarvan iedereen vindt dat e: wat moet gebeuren. Het zijn zorg, onderwijs, justitieel infrastructuur, op integratie na alle stokpaardjes uitdt verkiezingstijd. CDA en PvdA willen de burger meer laten betalen voor brandstof, tabak en ziekenzorg. Verder kan de vervuiler hogere milieuheffingen verwachten. De keuze voor dit: pakket is te billijken. Wel is het jammer dat de koster, van de gezondheidszorg blijkbaar nog steeds zo rijzer dat zowel de burger als de overheid er opnieuw vee. meer geld in moet steken. De financiële overeenstemming tussen CDA en PvdAis een belangrijke stap op weg naar een regeerakkoord Dat is winst. De keuzes die de partijen samen maken, zijn echter niet erg aansprekend. Twee grote partijen, met een aanzienlijke aanhang ir aanpalende delen van het politieke spectrum, gaan re geren. Daarbij mag men krachtige en zelfverzekerde regeerafspraken verwachten, gebaseerd op gemeen schappelijke ideeënrijkdom. Die ontbreken echter, ge tuige ook de reacties van de vakbonden. De FNV heefi het over 'slopen', het CNV bezigt de term 'puinruimen Kaalslag dus, in plaats van perspectief. Dat is verlies. Bos en Balkenende kunnen na hun moeizame start we een succesje gebruiken. Maar de angstvallige sturim door Donner en Leijnse wijst nog steeds op weinig ver trouwen tussen de partijen en op starheid. Dit zal waar schijnlijk leiden tot een vrijwel dichtgetimmerd regeer akkoord. Juist met de kwakkelende economie en dt oorlogsonzekerheid is echter naast gedegenheid flexi biliteit vereist. Behalve het onnavolgbare gekronke! van de PvdA over Irak is daarvan tot nu toe verontrus tend weinig gebleken. STORM - Het stormachtig weer van de laatste dagen deed op verschillende plaatsen in de overstroomde gebieden ge vaarlijke situaties ontstaan, waardoor veel Zeeuwen weer angstige uren beleefden. Met man en macht toog men aan het werk om de bedreigde pun ten te verstevigen. Zo werden onder meer zwakke punten in de Schouwse dijk bij Noord- gouwe met zandzakken ver zwaard. TESTAMENT - De oudheid kundige dienst in Jeruzalem heeft bekend gemaakt dat de resten van zeventig bijbelse geschriften zijn gevonden, die bijna 2000 jaar oud zijn. Hier onder bevinden zich 38 origi nele manuscripten van het ou de testament De 38 manu scripten zouden betrekking hebben op 19 boeken van het oude testament. De overige ge schriften zijn commentaren en bewerkingen. STROOM - Twaalf leden van een basketbalploeg uit Texas zijn geëlektrocuteerd, toen ze een ijzeren paal overeind pro beerden te zetten. Ze raakten daarbij een paar stroomdra den waarop 7500 volt stond, Twee spelers waren op slag dood. De anderen liepen brandworden op. Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L Kroon (adiunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlisstngen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail redaclie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail- redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12 00 uur Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand 20.50 per kwartaal 55.10 per jaar 209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail lezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor j het emde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag€ 1.10 zaterdag 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW I Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35 93 00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. I Overlijdensadvertenties: maandag t/m vri|dag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax(0118)470100 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0118) 484321 Fax (0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0118)484369 Fax (0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax (0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeveri| Provinciale Zeeuwse Courant 8V is een onderdeel van het Wegener-concem. Oe door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen(administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen pnjs stelt dan kuni u dit schriftelijk melden bij PZC, afdeling lezersservice. Postbus 3229.4800 MB Breda Behoort tot UJGQGnGr Irakezen verdringen elkaar bij een voedseluitdeling in Safwan, waar Britse soldaten humanitaire hulp verlenen, foto Russel I Boyce/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4