Opleiding verstandelijk gehandicapten bij ROC PZC PZC Eerst naar links, dan naar rechts Kop Noordstraat in 2005 klaar Wandeling langs jeugdherinneringen 15 Hogeschool en Stichting Tragel werken samen Kamer in Vlissingen is bijna onvindbaar Archeologen Country en westernmarkt Kapelledreef-Molenstraat dicht Reynaertcollege levert raslassers Werkstraf voor onverzekerd rijden Man bedreigt ex met bijl Cel voor tegenwerken politie Vijveravond woensdag 2 april 2003 door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) Westerschelde in Terneuzen is gestart met een 'school' voor verstandelijk gehandicapten. Dat maakte Stichting Tragel, die de opleiding samen met het HOC tot stand heeft gebracht, gisteren bekend. Verstandelijk gehandicapten kunnen in Ter- neuzen vormings- en beroeps gerichte lessen volgen. Deze bij zondere afdeling van het ROC is Panta Rhei gedoopt. De Stichting Tragel in Clinge, de overkoepelende organisatie voor zorg aan verstandelijk ge handicapten waaronder ook De Sterre m Clinge valt, wil ver standelijk gehandicapten zo goed mogelijk laten integreren in de maatschappij. Een voor beeld hiervan is dat veel cliën ten van Tragel niet meer in de paviljoens op het Sterreterrein wonen, maar in 'normale' hui zen in bijvoorbeeld Hulst en Terneuzen. Zo groot mogelijke zelfstandigheid wordt nage streefd. Ook worden nieuwe plekken gecreerd waar de cliën ten kunnen werken of hun dag besteding hebben, aangepast aan hun behoeften en mogelijk heden. Aan (na)scholing aan verstan delijk gehandicapten ontbrak het nog Als verstandelijk ge handicaptenvan school komen, houdt over het algemeen de edu catie op. Werken in de sociale werkplaats, een verblijf in een dagbestedingslocatie van Tra gel of, al dan niet parttime, deel nemen aan het project Begeleid Werken waren voorheen de eni ge opties. Stichting Tragel meent dat scholing bijdraagt aan het ontwikkelen van eman cipatie- en zelfbeschikkings- mogelij kheden voor de cliënten Het gaat dan voornamelijk om scholing binnen het reguliere onderwijs. Stigmatiserend „Hoewel de naam 'Tragel- school' voor de hand ligt, willen we liever niet dat de opleiding zo wordt genoemd", zegt J. van Hooijdonk van Tragel, „Dit werkt alleen maar stigmatise rend en we willen onze cliënten juist een zo normaal mogelijk leven laten leiden De naam Panta Rhei komt voort uit de Griekse mythologie en staat voor stroming en verandering. Op Panta Rhei kunnen de cliën ten cursussen zoals grafisch assisten, houtbewerking en winkelassistent volgen, speci aal geschikt als aansluiting op hun werk of dagbesteding. Daarnaast worden ook vor mingscursussen ontwikkeld zo als een verkeerscursus of lessen in sociale ontwikkeling. Sinds december zitten al 52 cli ënten in de schoolbanken en dat kunnen er veel meer worden. De studenten zijn achttien jaar of ouder. De provincie verstrekte subsi die voor de totstandkoming van de school. Aanstaande vrijdag om 14.30 uur wordt in de hoofd vestiging van het ROC aan de Vlietstraat in Terneuzen de sa menwerkingsovereenkomst tussen het ROC en Tragel be krachtigd. Panta Rhei is dan of ficieel een feit. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Veel Aziatische studenten die een vierjarige op leiding volgen bij de Hoge school Zeeland in Vlissingen, hebben nog geen woonruimte in de buurt gevonden. Regelmatig prijken briefjes op het prikbord in de HZ met de roep om een ka mer dicht bij school. Veel vooral Chinese studenten verblijven in Schoondijke en Dishoek. „De huizenmarkt voor studen ten in Vlissingen staat onder druk", zegt Jan Kloosterman, voorzitter van de Vlissingse Studenten Vakbond (VSVb). Goedkope huisvesting in de binnenstad is schaars. „Een paar jaar geleden kon je in okto ber nog gemakkelijk een kamer voor het lopende studiejaar krijgen. Nu ben je te laat." De oorzaken zijn duidelijk, zegt hij. Door branden in studenten panden zijn de veiligheidseisen aangescheipt. „Huisbazen die hun huis als beleggingsobject beschouwden, hadden geen zin om er pakweg 20.000 euro in te steken. Een aantal huizen is daardoor van de markt ge haald." Volgens Kloosterman is de kamernood nog niet zo alar merend als in de Randstad. „Maar Vlissingen moet waak zaam zijn. De gemeente en de woningcorporatie l'Escaut be ginnen binnenkort met de sloop van appartementen in de Bonedijkestraat en omgeving. Ik hoop dat ze weer goedkope huizen bouwen." Derde oorzaak van de druk op de woningmarkt is dat veel af gestudeerden in hun studenten kamer blijven zitten. Momenteel wordt er tussen de gemeente en de HZ gesproken over een semi-permanente huisvesting voor bijna 360 bui tenlandse studenten op het braakliggend terrein van de Ko ninklijke Schelde Groep aan de Koningsweg. De ergste kamer- nood moet door een snelle ma nier van bouwen bestreden worden. De HZ heeft de bouw- aanvraag voor portocabins in gediend. De gemeente beoor deelt die. Cruciaal punt is dat de voorzie ning tijdelijk moet zijn. In de tussentijd moet er een perma nent gebouw, een campus bij voorbeeld, worden gebouwd. De Stationsstraat in de jaren vijftig. Met aan de rechterzijde onder meer kapsalon Markusse en het gebouw van de Ambachtschool. I door Peter Oggel AXEL - De Christelijke Nationale School in de Nieuwstraat in Axel is al lang niet meer. Het schoolplein nog wel. Parkeerplaats nu. Maar eens speelden er generaties kinderen, en denkbeeldige lijnen vormden er het I vak van 'hun' klas. 'Kieken', riepen de l kinderen in onvervalst Axels dialect op de eerste dag van het nieuwe schooljaar geheel volgens traditie naar schuchtere eersteklassertjes. I De urine uit het varkenskot op de mo lenberg sijpelde langs hoge muren op het plein Maar van milieu- en hinder- wetvergunning had niemand nog ge hoord. Op weg naar school soms een zuurbal en een negerbal voor vijf cent in het winkeltje van Heijnsdijk. Maar als de sirene ging, vormden zich ge ruisloos de rijen en marcheerden schoolkinderen naar hoge klasloka len. J J den Ridder, hoofd der school, later J.W. van den Hengel. Wandelen in de herinnering van je jeugd. Langs precies honderd foto's: Axel in de jaren 1950 - 1960. Een ten toonstelling, tot eind mei te bezichti gen in het streekmuseum Het Land van Axel. Beelden van straten, wij ken, gebouwen, soms nog intact, maar vaak verdwenen of onherkenbaar ge moderniseerd. Vrijwel elke foto vertelt een verhaal en roept een herinnering op. Voetbal len aan de Buitenweg, natuurlijk bij AZW, want ook in het weekeinde vormde het geloof een scheidslijn. De kleedkamer in de kantine van het au tomobielbedrijf Cito, gevestigd in het voormalige fabrieksgebouw van de Eerste Zeeuwse Vlasspinnerij. Een eerste pakje sigaretten, van het merk Everest, gekocht op de Markt bij H.J. Harte; uw adres voor tabak, sigaren, sigaretten en rookartikelen. Bosse bollen De Gentsevaartstraat, 't Achterom metje in de volksmond, met de smisse van Schieman. Op de Markt, pal naast boekhandel Fa. J.C. Vink, de lunch room van bakker De Jonge. Beroemd om zijn Bosse bollen, maar voor een bolus moest je toch echt bij bakker De Hullu op de hoek van de Noordstraat zijn. Een steenworp verder, langs de Stads herberg van Pel en voorbij 't Verloren Oekje, de Walstraat met het winkeltje van Piet de Rijke en de kapsalon van Doortje, voluit Theodoor Adam. En pal tegenover de katholieke kerk, na tuurlijk, een café; De Reisduif. In het Axelse streekmuseum gaat om een selectie, geput uit honder den foto's uit het gemeentearchief, die gedurende een decennium op meer dere terreinen de ontwikkeling van een kleine plattelandsgemeente aan geeft. Want zeker in de jaren vijftig en ook zestig van vorige eeuw is Axel een centrumplaats van belang, met in de omgeving een omvangrijk verzor gingsgebied. Een drukbezochte boe- renmarkt op zaterdag, een week markt ook met aaneengesloten rijen met kramen aan weerszijden van de Noordstraat. De aantrekkingskracht van Axel weerspiegelt zich ook in de midden repro Camile Schelstraete stand. Een keur aan winkels en win keltjes, met de nadruk op bakkers, slagers en kledingzaken. Maar Axel wordt gemoderniseerd. De eerste zelfbedieningswinkels. Ed. Breepoel, De Blaey-Boer, de sloop van de Ambachtschool om plaats te ma ken voor een moderne winkelpassage. De sanering van de Oudewijk, van de complete oude stad van Axel eigen lijk, om ruimte te scheppen voor het cultureel centrum De Halle en zorg centrum De Vurssche. En in die jaren is ook aan ontspanning gedacht, met aan de Zeestraat een heuse bioscoop in 't Centrum. De tentoonstelling Axel in de jaren 1950- 1960 is te zien tot en met 31 mei. Het Streekmuseum in de Noordstraat is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel. (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman I Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl NIEUWVLIET - De stichting Werkgroep Amateur Archeolo gen West-Zeeuws-Vlaanderen houdt maandag in zaal Wijffels te Schoondijke de donateurs- en ledenvergadering. Na het huishoudelijk gedeelte zal Franz Gitterbergen, specia list in oude streekkaarten, een lezing met dia's verzorgen over de archeologie en polderdorpen aan zee in West-Zeeuws-Vlaan deren. De avond begint om 19.00 uur. NIEUW-NAMEN - Voor dezes- de keer wordt zondag de coun try en westernmarkt gehouden in Clinge. Op de markt worden gebruiks voorwerpen, zoals geemail- leerde potten en pannen kope ren waterketels aangeboden. Alles uit de tijd van overgroot moeder. Ook wordt kleding verkocht van ballroomjurken tot oude modellen broeken, ondervestjes en laarzen uit het Wildé Westen De markt vindt plaats van 10.00 uur tot 17.00 uur. door Raymond de Frel TERNEUZEN - „Ga je ook nog boeven vangen vandaag?", vraagt een aandoenlijk brutale, kleine belhamel van basisschool De Hille in Terneuzen. Politic- voorlichter Han van Opdorp kan er wel om lachen. „Dat is ook leuk, maar eerst gaan we le ren oversteken", antwoordt hij. De groepen 1 en 2 van De Hille kregen gisteren 'oversteekles' van de sprookjesfiguren Birdy en Tante Verkeersfee. Als belo ning kregen ze uit handen van Van Opdorp een oversteekdi- ploma. Aan de hand van deze door Ma rijke Hemelsoet van 3VO Zeeuws-Vlaanderen bedachte sprookjesfiguren worden kleu ters vertrouwd gemaakt met het verkeer. „Ik doe dit al twee jaar in West-Zeeuws-Vlaanderen voor het project Duurzaam Vei lig Verkeer West-Zeeuws- Vlaanderen. Op initiatief van de verkeersouders van De Hille ge ven we nu dus ook hier een ver- keersles aan kleuters. Birdy krijgt trouwens een meer lande lijk karakter", aldus Hemelsoet. CLINGE - In verband met de reconstructie van de 's-Graven- straat in Clinge, wordt vanaf maandag 14 april begonnen met het vernieuwen van de riolering van die straat, gelegen tussen de Kapelledreef en de Molenstraat. Vanaf die dag is het be trokken gedeelte van de 's-Gravenstraat afgesloten voor het verkeer. Met verwijsborden wordt het verkeer omgeleid. Rond half juni zijn de rioolwerkzaamheden afgerond, maar er kan nog niet meteen worden begonnen met herbestratings- werken, omdat de grond nog inzakt. HULST - Het Reynaertcollege in Hulst levert goede lassers af. Leerlingen die de kaderopleiding metaaltechniek volgen zijn al twee jaar op rij Zeeuws Kampioen lassen geworden. De winnaar van het Zeeuws Kampioenschap 2003 vertegen woordigt Zeeland tijdens de landelijke laswedstrijd op vrij dag 25 april in Eindhoven. Vorig jaar kaapten de leerlingen van het Reynaertcollege de eerste en de derde plaats weg en dit jaar behaalde Egbert de Bakker, vierde klas metaaltech niek, het Zeeuws Kampioenschap tijdens de laswedstrijd op scholengemeenschap Nehalennia in Middelburg. Het deelne mersveld bestond uit acht scholen, waaronder Het Zwin, De Rede en Het Reynaertcollege. TERNEUZEN - Veertig uur werkstraf en twee maanden rij ontzegging. Die straf voor onverzekerd autorijden kreeg een 34-jarige Hulstenaar gisteren opgelegd door kantonrechter C. Kool op de zitting in Terneuzen. Een boete van ruim driehonderd euro is de gangbare straf voor mensen die voor de eerste keer voor dat vergrijp met jus titie in aanraking komen. De Hulstenaar was echter al veel vaker voor het bezit van onverzekerde voertuigen veroor deeld Hij had zelfs al enkele keren voorwaardelij ke hechtenis opgelegd gekregen, wist officier van justitie G. Oosterveld „Veertig uur werkstraf of twintig dagen zitten als u die straf niet vervult, en een onvoorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor zes maanden", eiste ze De rechter hield er enigszins rekening mee. dat het een oude zaak was. De Hulstenaar was in juni 2001 betrapt. Een 35-jarige man uit Zaamslag stond terecht voor dezelfde overtreding. Hij moest 415 euro boete betalen en kreeg daar naast een voorwaardelijke rijontzegging van twee maanden opgelegd. TERNEUZEN - Een 33-jarige Terneuzenaar is gistermiddag in de Rozenstraat in zijn woonplaats aangehouden voor het bedreigen van zijn ex-vriendin met een handbij 1 .Tussen beide was een woordenwisseling ontstaan waarbij de man de vrouw bedreigde met de bijl. De bijl is in beslag genomen. MIDDELBURG - Binnen vijf maanden had een 28-jarige in woner van Vlissingen twee keer geweigerd om mee te werken aan het ademonderzoek Politierechter A. Janssens-van Kampen veroordeelde de man gisteren conform de eis tot vijf tien maanden rijontzegging en vier weken cel. De man werd 26 september door de politie in Middelburg staande gehouden toen er een vermoeden bestond dat hij onder invloed van drank verkeerde. Bij zijn aanhouding had hij dreigende taal tegen een agent-geuit. Dat gebeurde ook op 4 februari 2003. Groep 1 van basisschool De Hille in Terneuzen krijgt oversteekles. De kleuters hadden er de groot ste lol in en deden hun uiterste best om het diploma in de wacht te slepen. Eerst het grote oversteeklied zingen - Wil je overstekenGa dan op de stoeprand staan. Kijk naar links, kijk naar rechts. Én komt er dan geen auto aan, dan mag je gaan! -, dan goed uitkij- foto Camile Schelstraete ken en vervolgens samen met een klasgenootje hand in hand de oversteek makenTenminste, als er geen auto aankomt na tuurlijk! door Wout Bareman TERNEUZEN - Op z'n vroegst eind dit jaar kan worden begon nen met de bouw van een bioscoop op de kop van de Noordstraat in Terneuzen. De voorbereidingen hebben meer tijd in beslag genomen dan de gemeente wilde, maar dezer da gen worden knopen doorgehakt over een partnerschap tussen de gemeente en een groep geïnte resseerden uit het bedrijfsleven, verenigd in de VOF Bellevue. Er bestaan al geruime tijd plan nen voor een ingrijpende recon structie van het gebied Kop van de Noordstraat (inclusief Vloos- wijkstraat). Na een trage start kwam de opzet de afgelopen we ken in een stroomversnelling. Eén van de belangrijkste parti cipanten in het project is het Middelburgse bouwbedrijf Del ta bv. Naast een bioscoop met vier zalen (600 stoelen) van Mer- ral Theaters uit Delft wordt in het plangebied ruimte gemaakt voor 36 appartementen in com binatie met winkels. Als alles volgens plan verloopt, wordt 'de Kop' een aantrekkelijk ver- blijfsgebied met een plein met terrassen. Dat plein vormt ook een belangrijke schakel tussen het winkelcentrum Noordstraat en omgeving en het Schutters- hofgebied/Kennedylaan (meu belboulevard). Als zich bij de planvoorberei ding verder geen problemen voordoen, zou over een klein jaar kunnen worden begonnen met de daadwerkelijke uitvoe ring van het project Inclusief de sloop van de huidige, in een aan tal gevallen wat verpauperde gebouwen in het gebied, zou de bouw van de bioscoop en appar tementen/winkelcomplexen begin 2005 afgerond moeten zijn. Het gebied Kop van de Noord straat maakt net als het Schut tershof en het gebied rond de Kennedylaan deel uit van het Masterplan Axelsedam, dat gistermiddag door wethouder A. van Waes (ruimtelijke orde ning) werd gepresenteerd. Ook de invulling van het Schutters- hofgebied komt een stapje dich terbij, zei Van Waes met enige slagen om de arm. Projectontwikkelaar In het masterplan worden de randvoorwaarden voor invul ling van dit gebied aangegeven. „Er is belangstelling van de kant van een projectontwikke laar en er zijn verschillende be drijven, die zich hebben aange meld voor vestiging in het gebied. Binnen onze voorwaar den kan de projectontwikkelaar dus z'n gang gaan", aldus de wethouder, die nog achter de kiezen hield om welke firma het gaat. Naar verluidt is het Apron De velopment bv uit Ridderkerk, dat al eerder belangstelling toonde voor invulling van on derdelen van het masterplan. Als het aan de plannenmakers van de gemeente Terneuzen ligt, wordt ook op het Schuttershof een combinatie van winkels en appartementen verwezenlijkt. Ten behoeve van de 'beleving' van bewoners en bezoekers moet in het meest oostelijke deel van de Oostelijke Kanaalarm - het stuk aan het Schuttershof dat eerder werd gedempt - het water terugkeren. Jachthaven Dat zou eventueel kunnen in combinatie met een jachthaven Van Waes en stedebouwkundige C. van de Sande benadrukten gisteren tijdens de presentatie van het masterplan nog eens dat de ideeën, zoals in dat plan zijn vervat, zeker niet moeten wor den beschouwd als een blauw druk. Het geeft wel richting aan de toekomstige invulling van het gebied aan de zuidelijke stadsrand Van Waes: „Beschouw het maar als een lange-termijnvisie, waarin naar gelang de markt- onwikkeling zeker veranderin gen kunnen worden aange bracht." Van de Sande: „Andere steden zijn jaloers op de moge lijkheden, die wij aan de rand van de binnenstad nog hebben. We moeten daar uiterst zorgvul dig met omspringen. En één ding moet duidelijk zijn: de stadsrand kan een welkome im puls geven aan de gewenste op waardering van het kernwin- kelapparaat Noordstraat en omgeving." TERNEUZEN - Aquariumver eniging de Albino Zwaarddra ger houdt 17 april een avond over vijvers in 't Rivierenhuis aan de Ysselstraat in Terneuzen De avond begint om 19.30 en gastspreker is een deskundige van het Tuin en Vijvercentrum uit Dreischor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47