Platteland moet vitaal worden PZC PZC Elke dag telt bij vervoer slaaphuizen Vechtersbazen krijgen werkstraf van 80 uur Studenten hogeschool kunnen in Vlissingen geen kamers vinden Politiek wil invloed op kampeernota Burgemeester van Vlissingen stuurt boze brief over Patriots Powerpointwedstrijd over Nieuwe Kerk 15 SER wil dat gemeente een eigen sociaal-economische visie maakt Auto's opengebroken en bekrast Inbraak in garage Man krijgt rijontzegging en cel Bestemmingsplan goedgekeurd Rijverbod voor Vlissinger Boetes tijdens snelheidscontrole woensdag 2 april 2003 J door Al i Pankow ZIERIKZEE - Het sociaal-eco- l nomische beleid voor Schou- wen-Duiveland moet een zelf standige plek innemen en geen afgeleide zijn van talrijke be- staande nota's. Die boodschap gaf voorzitter W. de Klijne van de Sociaal-Economische Raad (SER) Schouwen-Duiveland deze week aan de commissie f Openbare Ruimte. De SER adviseert het gemeente- bestuur eerst een eigen visie te ontwikkelen, de uitgangspun- ten daarvoor te formuleren en op basis daarvan pas activitei- ten te ontplooien. J De SER hecht veel belang aan het vitaal maken van het platte land. Landbouw speelt een cru- dale rol in het aanzien van de gemeente. Verloedering van agrarische gebouwen dient te worden voorkomen en daar moet het beleid op worden afge stemd. De SER vindt dat de zo geheten zonering in de Struc tuurvisie Schouwen-Duiveland daarin geen belemmering mag vormen. Die zones geven aan waar de ene ontwikkeling wel en de andere ontwikkeling niet kan plaatsvinden. Schaf die zonering af als het de vitaliteit van het platteland in de weg zit", vindt De Klijne. Wethouder G. van de Velde-de Wilde vindt dat de SER daarin wat te ver gaat. Volgens haar kan de gemeente met het soci aal-economisch beleid niet blanco beginnen en dient ze re kening te houden met bestaand beleid. „Het gaat mij een brug te ver om zaken als Structuurvisie, Integraal Verkeers- en Ver voersplan, Landbouw Ontwik kelingsplan en de Recreatienota daar niet in te betrekken" aldus de wethouder. Volgens haar moet het sociaal-economisch beleid veel meer een compilatie worden van bestaande beleids- door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren twee vechtersbazen uit Tholen en Oud-Vossemeer conform de eis veroordeeld tot werkstraffen van tachtig uur. Het duo raakte 7 juli vorig jaar in Tholen slaags met elkaar om een onbenulligheid „Wat is in hemelsnaam de aanleiding ge weest? Het ging om niks. Dit slaat nergens op. Dat jullie licht ontvlambaar waren zal onge twijfeld te maken hebben gehad met de drank", meende de poli tierechter die openlijke geweld pleging bewezen achtte. De 27-jarige man uit Oud-Vos semeer had zich bemoeid met de Tholenaar toen die een schop pende beweging maa kte naar de auto van zijn vriend, die voor de auto reed waarin hij zat. De ne gentienjarige verdachte had de man bij een opstootje met een loopkruk tegen zijn voet gesla gen. De inwoner van Oud-Vos- semeer nam vervolgens wraak door de Tholenaar op een vuist slag te trakteren. „Zo stonden we quitte. Het was meppen met elkaar", zei de oudste verdach te. Officier van Justitie R. Jeu ken vond het een typisch voor beeld van haantjesgedrag. „Het is kleinzerig om na een avondje stappen over en weer te meppen Maar als de drank in de kan zit." Hij eiste onder het motto 'samen uit, samen thuis' tegen het twee tal dezelfde straffen. De kemp hanen hadden zichzelf door kneuzingen aan schouder en enkel zes weken buitenspel ge zet. „Er geldt in het vervolg maar één advies en dat is: weg wezen", concludeerde de poli tierechter. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Veel Aziatische studenten die een vierjarige op- I leiding volgen bij de Hoge school Zeeland in Vlissingen, hebben nog geen woonruimte in de buurt gevonden. Regelmatig prijken er briefjes op het prik bord in de HZ met de roep om een kamer dicht bij school. Veel vooral Chinese studenten ver blijven in Schoondijke en Dis hoek. „De huizenmarkt voor studen ten in Vlissingen staat onder druk", zegt Jan Kloosterman, voorzitter van de Vlissingse Studenten Vakbond (VSVb). Goedkope huisvesting in de binnenstad is schaars. „Een paar jaar geleden kon je in okto ber nog gemakkelijk een kamer voor het lopende studiejaar krijgen. Nu ben je te laat." De oorzaken zijn duidelijk, zegt hij. Door branden in studenten panden zijn de veiligheidseisen REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 J 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc nl aangescherpt. „Huisbazen die hun huis als beleggingsobject beschouwden, hadden geen zin om er pakweg 20.000 euro in te steken. Een aantal huizen is daardoor van de markt ge haald." Volgens Kloosterman is de ka- mernood nog niet zo alarme rend als in de Randstad. „Maar Vlissingen moet waakzaam zijn. De gemeente en de woning corporatie l'Escaut beginnen binnenkort met de sloop van ap partementen in de Bonedijke- straat en omgeving. De apparte menten staan nu al leeg. Ik hoop dat ze weer goedkope huizen bouwen." Derde oorzaak van de druk op de woningmarkt is dat er veel afgestudeerden in hun studen tenkamer blijven zitten. „De doorstroom is niet goed gere geld. De net afgestudeerden verdienen niet direct zo goed dat ze al een koopwoning aan durven of al een duurdere huur woning kunnen betalen." Kloosterman legt uit dat de lan delijke overheid de laatste jaren stevig beknibbelt op de uitga ven aan het hoger onderwijs. De scholen moeten zelf actie onder nemen om financieel gezond te blijven. De HZ wil niet snijden in het aantal opleidingen. „Er is gekozen voor een breed aanbod van opleidingen, met zo veel mogelijk studenten uit binnen- en buitenland." Maar dan moet je de studenten ook goed ont vangen, vindt Kloosterman ..Met mooie huisvesting binnen de gemeentegrenzen maak je re clame. De gemeente kan er trots op zijn dat ze de HZ binnen de grenzen heeft. Die trots kan ze laten blijken in financiële on dersteuning." Cruciaal Momenteel wordt er tussen de gemeente en de HZ gesproken over een semi-permanente huisvesting voor bijna 360 bui tenlandse studenten op het braakliggend terrein van de Ko ninklijke Schelde Groep aan de Koningsweg. De ergste kamer- nood moet door een snelle ma nier van bouwen bestreden worden. De HZ heeft de bouw- aanvraag voor portocabins in gediend. De gemeente beoor deelt die. Cruciaal punt is dat de voorziening tijdelijk moet zijn. In de tussentijd moet er een per manent gebouw, een campus bijvoorbeeld, worden gebouwd uitgangspunten. Overigens lig gen volgens Van de Velde de standpunten niet zover uit el kaar. Zij schat in dat de advie zen van de SER voor tachtig procent overeenkomen met ge noemde nota's. De commissieleden waren het erover eens dat er uiteindelijk wel samenhang moet komen en dat het sociaal-economisch be leid daar de rode draad in dient te zijn. De SER spreekt in het advies nog enkele andere voorkeuren uit. Zo worden windmolens in kleine aantallen bij particulie ren afgewezen en pleit de SER voor windmolens op één of twee grote locaties. Ook adviseert de SER te bezien of herinrichting zoals in Schouwen-Oost en - West in de toekomst als onder legger kan dienen voor een her inrichtingsplan voor Duive- land. Op slot De discussie over verruiming van de mogelijkheden voor het gebruik van agrarische bebou wing en nieuwe bedrijfsvesti ging in voormalige boerderijen wil de wethouder pas voeren bij de behandeling van de herzie ning bestemmingsplan Buiten gebied. „Dan moet u de discus sie ook open laten en niet al in het sociaal-economisch beleid de beperking aangeven dat het aanzien hetzelfde moet blijven. Dan zit Schouwen-Duiveland meteen op slot", verwijt R. van der Wekken (CDA) de wethou der. Zij komt hem tegemoet met de belofte dat die zinsnede uit de definitieve versie wordt ge schrapt. W. Jumelet (WD) wil de inbreng van de bevolking op het sociaal- economisch beleid meer inhoud geven door een inspraakronde te houden, voordat het college van B en W een actieplan op stelt. De overige fracties zijn het met hem eens dat inspraak na dien als mosterd na de maaltijd wordt ervaren. De politiek moet zich in de ge meenteraadsvergadering van donderdag 24 april definitief uitspreken over het sociaal-eco nomisch beleidsplan. De sociaal-economische raad is geen voorstander van kleinschalige windmolenprojecten, zoals hier in Dreischor, maar heeft voorkeur voor één of twee grote concentraties op Schouwen-Duiveland. foto Dirk-Jan Gjeltema DISHOEK - Houten slaaphuizen worden vervoerd naar de Wal- cherse stranden. Het seizoen is weer aangebroken. Sommigen vinden dat elke dag telt en beginnen direct met het opbouwen en vervoeren van de huisjes. Een winter lang stond een aantal huisjes zij aan zij op een par keerterrein vlakbij de openluchtkerk in Dishoek. Tot ongeveer medio september mogen de strandhuisjes bewoond worden. foto Ruben Oreel door Ali Pankow ZIERIKZEE - De raadfracties willen een duidelijke inbreng bij het opstellen van de Kam- peernota van de gemeente Schouwen-Duiveland. Het da gelijks gemeentebestuur dient de uitgangspunten voor deze nota daarom te bespreken met de fracties, zodra daarover met de provincie overleg is gevoerd. Pas daarna komt de kampeer- sector zelf aan de beurt. Dat was de uitkomst van een discussie deze week in de com missie Openbare Ruimte waarin de leden konden aangeven of zij op hoofdlijnen willen meeden ken of een nauwere betrokken heid willen bij het vaststellen van de nota. PvdA-fractievoorzitter W. Ren den kiest er op basis van erva- ringen voor de vinger aan de pols te houden. „In het verleden zijn we niet altijd zo zorgvuldig geweest door veel dingen toe te staan. Als je ze de vinger geeft, nemen ze de hele hand", zei hij doelend op de recreatiesector Volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde wordt de ge meenteraad niet overgeslagen als de nota eerst met de mensen vanuit de branche wordt be sproken. „Het is meer de vraag in hoeverre moet je als raad de taillistisch bezig wilt zijn", zei de wethouder. Maar de commis sieleden bleven bij hun voor keur voor nauwe betrokkenheid bij de totstandkoming van de kampeernota. Inspreker T. Wechman namens de Recron Zeeland vindt dat de gemeente in haar uitgangspun ten voor die nota wat te veel voorschot neemt op de aanpas sing van de Wet op de Open luchtrecreatie (WOR). Hij advi seerde meer pas op de plaats te maken, omdat misschien die he le WOR wel wordt afgeschaft Verder drong hij erop aan voor de recreatiebedrijven geen zogeheten postzegelbestem mingen te laten geldenDat ont neemt ondernemers de moge lijkheid met diverse soorten BRUINISSE - Een auto is aan de Hageweg in Bruinisse open gebroken. De dader ging er vandoor met het frontje van de ra dio en enkele tientallen euro's. De diefstal werd maandagoch tend ontdekt. Aan de Korte Moermondsweg in Renesse werd een auto rondom bekrast met een scherp voorwerp. BRUINISSE - In een garage bij een woning aan de Grevelin- genstraat in Bruinisse is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Uit een auto werd geluidsapparatuur weggeno men. Tevens werden diverse elektrische gereedschappen ont vreemd. Het schadebedrag is niet bekend. MIDDELBURG - Binnen vijf maanden had een 28-jarige in woner van Vlissingen twee keer geweigerd om mee te werken aan het ademonderzoek. Politierechter A. Janssens-van Kampen veroordeelde de man gisteren conform de eis tot vijf tien maanden rijontzegging en vier weken cel. De verdachte liet verstek gaan op de zitting, maar uit het dossier bleek dat hij beide keren flink stampij had gemaakt. De man werd 26 september door de politie in Middelburg staande gehouden toen er een vermoeden bestond dat hij onder invloed van drank verkeerde. Bij zijn aanhouding had hij dreigende taal tegen een agent geuit. „Als er mij iets wordt aangedaan, dan zal ik ervoor zorgen dat er bij jou de adamsappel wordt uitge rukt". Dit jaar ging hij opnieuw in de fout. De man werd 4 fe bruari in Vlissingen in zijn auto aangehouden. Hij liet zich wederom niet onbetuigd tegenover de politie. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten hebben het bestem mingsplan Groot-Lammerenburg in Vlissingen gisteren goedgekeurd. Het provinciebestuur vindt wel dat de gemeen te nog eens moet kijken naar de verkeersafwikkeling van de nieuwe wijk, die ingeklemd ligt tussen het bestaande Tuin dorp en de Vrijburgstraat. In de nieuwe wijk is plek voor on geveer 450 woningen. Het verkeer uit de nieuwe wijk zal deels worden afgewikkeld via bestaande woonerven. GS zijn bang dat de verkeersafwikkeling leidt tot hinder en onveiligheid. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag een 37-jarige Vlissingse automobilist aangehouden voor rijden onder invloed. De man kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van een uur. Hij werd aangehouden in de Dreesstraat in zijn woonplaats. MIDDELBURG - Vier automobilisten hebben gisterochtend tussen acht en negen uur een boete gekregen, omdat zij te snel reden in de Oosterscheldestraat in Middelburg. De controle vond plaats in het kader van een verkeerscampagne met scho lieren en 3VO. Bestuurders die de snelheid overschreden met meer dan vijftien kilometer per uur werden door kinderen hierop aangesproken. In totaal werden 134 bestuurders ge controleerd. Vier van hen kregen een boete, omdat hun snel heid hoger lag dan 45 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was 55 kilometer per uur. In de Oosterscheldestraat geldt een maximumsnelheid van dertig kilometer per uur. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Burgemeester A. van Dok-van Weele van Vlis singen vindt het 'uiterst kwa lijk' dat het ministerie van De fensie haar te laat informeerde over het verschepen van Pa triot-raketten via de haven van Vlissingen-Oost. Ze schrijft dat in een brief aan de bevelhebber van de lucht macht. Doordat de burgemees ter te laat op de hoogte is gesteld van het transport, kon zij onvol doende rekening houden met mogelijke ordeverstoringen. Op vrijdag 14 februari vond een militair transport plaats met onder meer Patriot-raketten vanaf vliegbasis De Peel naar de haven in Vlissingen-Oost. Op slag en overslag duurde tot en met maandag 17 februari. Van Dok-van Weele kreeg pas aan het eind van de middag van don derdag 13 februari informeel in formatie over de verscheping. Uit onderzoek van de gemeente Vlissingen bleek dat noch de overige burgemeesters in Zee land, noch de politie op de hoog te waren. Pas donderdagavond werd formeel bevestigd door het Nationaal Coördinatiecentrum in Den Haag dat het transport zou plaatsvinden. Een dag later kreeg de burgemeester een tele foontje van het ministerie van Defensie. „Een te late aankondiging door de verantwoordelijke, centrale overheid is, gelet op het risico profiel en de daarmee gepaard gaande politieke aandacht, ui terst kwalijk te noemen", aldus Van Dok-van Weele. kampeermiddelen in te spelen op marktontwikkelingen. Ook acht de Recron het niet zin vol dat in de uitgangspunten een maximaal aantal gasten per re- creatiebedrijf wordt genoemd, omdat dit toch niet te controle ren valt. Verder maakte de in spreker de kanttekening dat een gebruikersvergunning nooit voor het gehele recreatiebedrijf kan gelden, maar uitsluitend voor de gebouwde accommoda tie op zo'n bedrijf. Voorzitter A. Smits-Geluk van de Vekabo Schouwen-Duive land pleitte er op voorhand voor bij het stellen van nieuwe nor men in de kampeernota meer uit te gaan van bestaande situaties dan recreatieondernemers plot seling met allerlei nieuwe eisen te confronteren, waar ze wel licht moeilijk aan kunnen vol doen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Wie maakt de mooiste powerpoint-presenta- tie over de geschiedenis van de Nieuwe Kerk? Met die uitda ging moedigt de Stichting Vrienden Nieuwe Kerk Zierik- zee leerlingen van middelbare scholen op Schouwen-Duive land aan mee te doen met een bijzondere wedstrijd. De stich ting richt zich specifiek op leer lingen die Culturele Kunstzin nige Vorming (CKV) in hun lespakket hebben. Bij een powerpoint-presentatie gaat het om een door de compu ter gestuurde diaserie met veel extra mogelijkheden, zoals op het scherm verschijnende tek sten en begeleidende muziek. De plaatselijke werkgroep van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken heeft de Nieuwe Kerk gratis beschikbaar gesteld voor de finale van de wedstrijd in ju ni. Tot die tijd moeten de deelne mers nog heel wat werk verrich ten Om hen een indruk van het gebouw te bieden, worden zij binnenkort op een middag rondgeleid en krijgen ze de gele genheid de kerk van binnen en buiten te fotograferen. Het is de bedoeling dat zij in hun presen taties zowel de huidige kerk, als de voorgaande en de Sint Lie- vens Monstertoren betrekken. De scholieren kunnen bij het ge meentearchief mondelinge en schriftelijke informatie verga ren. De organisatoren hopen dat het resultaat een boeiend overzicht van contrasterende bouwstijlen zoals de gotiek en het classicis me zal zijn. Daarmee komt ook interessante achtergrondinfor matie over de kerk beschikbaar die tijdens de zomermaanden aan de bezoekers gepresenteerd kan worden. Ook hoopt de stichting door deze wedstrijd jongeren te betrekken bij het culturele en architectonische belang van een gebouw als de Nieuwe Kerk. Afhankelijk van het aantal in zendingen maakt een jury een voorselectie voor de finale. De presentaties mogen maximaal tien minuten duren. De uitver koren inzending zal deze zomer regelmatig in de kerk worden vertoond. Verder ontvangt de winnaar honderd euro. De deel nemers kunnen zich aanmelden bij hun leraar CKV. Voor meer informatie kunnen belangstellenden contact opne men met Mar van der Veer, tele foon: 0111-414585 of via e-mail marvdveer@hetnet.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39