Roofvogel rukt steeds vaker op in de steden PZC Lente puzzel Sperwerbuizerd en havik terug van weggeweest Heer Bommel en het Losgetrilde Inzicht Toonder Studie Casper Hobbes recept Comeback van de kipfilet met gembersaus het weer Zeeland: Guur! woensdag 2 april 2003 Se(ma Joyce Mijn ex-man is overleden en het is nu echt lente. Ter wijl mijn magnolia begon te bloeien belde ik op het laatst nog met allerlei hulpnummers, omdat ik zo onge rust was over hem. Ik vertelde mensen zelfs opgelucht dat ik eindelijk een afdeling van de Bemoeizorg van de GGD had gevonden, die hem zou kunnen helpen, zonder te weten dat hij al dood in zijn woning lag. Ik had hem laat op de avond van mijn verjaardag nog ge sproken en hij klonk zo ziek en in de war, en ik ben blij dat ik die laatste keer vriendelijk tegen hem was. Vaak maande ik hem heel strak en kortaf om gewoon te stop pen met drinken Dan belde hij terug om te vragen waar ik die idiote beschuldigingen vandaan haalde, en dan hing ik weer kwaad op. Waarschijnlijk is hij diezelfde nacht na ons laatste ge sprek overleden Toen ik het hoorde was er opeens weer ruimte voor alle aardige herinneringen en had ik alleen maar verdriet. Maar de dag daarna werd bekend hoe verschrikkelijk veel drank in zijn huis was gevonden en opeens sloegen de stoppen bij me door. Sinds we gescheiden waren was ik een randgeval geioor- den, een vervelend mens dat twijfel, boosheid en bitter heid met zelfmedelijden en verdriet zat te mixen in pro porties waar mensen helemaal beroerd van werden. En dat ging door tot en met zijn begrafenis, want ik heb me daar, na drie nachten zonder slaap, met de toegevoegde waarde van een fles wijn op het laatste moment, walge lijk misdragen. En het rottige is dat ik er wel spijt van heb, maar niet ge noeg. Zonder die wijn had ik nooit eerlijk kunnen zeg gen wat inm'n hart zat, welke lieve herinneringen ik nog had en hoe ik hem zou missen. En zonder die wijn had ik hem zeker niet in m'n toespraakje een klootzak kunnen noemen, die me zo verschrikkelijk in de steek gelaten heeft. Het was niet goed en het hoorde niet, maar het is wel gebeurd. Er zijn nu dus heel wat mensen die nooit meer met me willen praten. Ik geef ze geen ongelijk, maar ze willen ook niet meer weten hoe ik tot het laatste moment nog voor hem probeerde te zorgen. En er zijn nog wel mensen die het me niet kwalijk nemen, maar ook dat is minder belangrijk dan het feit dat het leven nu gewoon doorgaat met zijn eigen natuurlijke verloop, waarbij ik me einde lijk verlost zal kunnen voelen van al die ongerustheid. Zodra het geen pijn meer doet dat het nooit meer goed zal komen, dat ik niets meer te maken heb met het huis dat we samen kozen en de dingen die we er samen in ge zet hadden - met alle intimiteiten waar anderen nu dwars doorheen lopen Want ik ivas gescheiden natuur lijk, en dan hoor je er niet meer bij. Misschien word ik zelf nu ook weer een rustiger, even wichtiger mens, en wie weet kan ik over een poosje bij de Gamma en in het tuincentrum rondlopen, op zoek naar mooie vaste planten, zonder me zo totaal verloren te voelen tussen al die echtparen die opeens vanuit het niets tevoorschijn zijn gekomen, omdat het voor hen ge woon lente is geworden, en dus tijd voor houten bankjes, barbecues en een gezellige blik op de toekomst, die zo mer heet. Want die komt er natuurlijk ook nog aan. Alles wordt vervolgd. 1 P M A E T A N T 2 A B M S E O N T 3 E S C T A L E A 4 S C T H E A R N 5 S O L U M I T S 6 B A E K V L I S 7 E H A B V IJ E T 8 K A N P N I O K 9 K E R T A A L I 10 K O E A L V E A 11 L N A A O R S M 12 D A T H L E I A 13 C E I R T C U S 14 G L A E T I N K Het gaat goed met de roof vogels in Nederland. Zo goed zelfs dat sommige soorten zich tot vlak bij de mens wagen. Wie geregeld over de snelweg rijdt moet intussen vertrouwd zijn met het beeld van buizerds die uitrusten op lantaarn palen langs de weg. Ande re roofvogels, zoals sper wers, zijn intussen zelfs tot in onze grote steden doorgedrongen door Martijn Hover Een jaar of dertig geleden wa ren roofvogels in Nederland praktisch uitgestorven. „Dat kwam door het gebruik van pes ticiden in de landbouw, zoals DDT in de jaren vijftig en zes tig", zegt Harvey van Diek van Sovon, de organisatie voor vo- gelonderzoek in ons land. „Die middelen kwamen terecht in veldmuizen en andere prooidie ren van roofvogels. Uiteindelijk gingen de roofvogels er kapot aan." De enorme sterfte halverwege de vorige eeuw kwam op een moment dat het net wat beter leek te gaan met de Nederlandse roofvogels. Jachtverboden in de jaren dertig en de aanplant van bosgebieden hadden ervoor ge zorgd dat de roofvogelstand aan het eind van de jaren veertig een hoogtepunt bereikte. Twintig jaar later waren er echter door het kwistige gebruik van land bouwgif vrijwel geen exempla ren meer over. Hoe veerkrachtig de natuur kan zijn, bleek echter toen middelen als DDT verbo den werden. Er vliegen nu meer roofvogels rond in ons land dan ooit tevoren in de afgelopen honderd jaar. Hoewel het Nederlandse land schap in de afgelopen eeuw sterk van uiterlijk is veranderd, is dat lang niet in alle gevallen slecht gebleken voor de roofvo gels. Van Diek: „Buizerds zijn enorm in aantal toegenomen, deels ook doordat ze zich uitste kend aan het nieuwe landschap bleken te kunnen aanpassen. Dertig jaar geleden waren het nog pure bosvogels. Maar niet alleen buizerds weten zich goed aan te passen, vertelt Van Diek. „Sperwers bijvoor beeld jagen vooral op andere vo gels. Dat je in de steden steeds meer vogels ziet, heeft ertoe ge leid dat de sperwer zijn jacht terrein naar de stad heeft verplaatst. Ook soorten als slechtvalk en torenvalk blijken over een opmerkelijk aanpas singsvermogen te beschikken. Ook met de grootste inheemse roofvogelsoort, de havik, ging het aan het einde van de vorige eeuw erg goed: het aantal broedparen was gestegen van vijf- a zeshonderd aan het eind van de jaren zeventig tot een kleine tweeduizend aan het eind van de jaren negentig. De havik had zijn succes deels te danken aan dat van kleinere roofvogels, zoals sperwer en torenvalk. Die prijken namelijk hoog op zijn menu. Vale gier Incidenteel duikt in ons land zelfs een spectaculaire gast op, zoals de vale gier uit Zuid-Eu ropa. „Maar die zie ik zich hier niet vestigen, al zijn ze de afge- Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Aardappel; 2. afwezig, 3. toonladder; 4. platvis; 5. waterkering; 6. aankomend meisje, 7 gewaad van kloosterlingen; 8. boomwol; 9. zwarte vogel; 10. buidelbeer tje; 11. schoeisel; 12. bloem; 13. beestenspel; 14. rijstvogeltje Horizontaal: 1. Baljuw die deserteert (5); 3. Niet moeilijk onder de arm te houden (5), 4. Nogal vanzelf sprekend, het is niet ruw! (4); 7. Heel hard in het ijs gescho ten (5); 10. Magische legerlei ding? (9); 11. De heilige taal van de bloemen (8). Verticaal: 1Vaatwerk zonder oren (7), 2. Onenigheid in een film (5); 5. Kleine noot met geld (6); 6. Kletsnatte lekkernij? (6); 8. Bijdehand opgedaan (5). 9. Om te beklimmen in het onderwijs (5). Oplossing van gisteren: Cryptogram: Anagram: Horizontaal: 1. Kippen; 4. nering; 6. aanko lift-£lirt-filter men; 8. windje; 9. grot. roet-ratio-oratie vier-vlier-livrei Verticaal: 1. Kanaal; 2. paring; 3. eentonig; 5. keer-erker-kerrie kelder; 7. keet. doen-zonde-zonder aard-draai-agadir aver-avery-nayver rang-garen-gerant neer-Irene-einder teug-terug-ruigte Eindoplossing: FOLKZANGER ©JFS.NL Tussen de Gloombergen ligt een verlaten dal, waar vroeger zwarte Els, de kruidenzoekster, gewoond schijnt te heb ben. Een vert allen hut is het enige overblijfsel uit die tijd, maar omdat de plek niet deugt, treft men er zelfs geen kraaien aan. Doch op een dag, niet lang geleden, kwam daar verandering in. De noordooster blies huilend tussen de bergen door, een dikke wolkenlaag verduisterde het zwerk en slechts een vaalgele streep aan de kim gaf enige kleur aan het troosteloze landschap. De verlatenheid werd echter doorbroken door dichte rookwolken, die uit de ver zakte schoorsteen van het krot opstegen. Een oppervlakki ge voorbijganger zou kunnen menen, dat de een of andere trekker hier zijn toevlucht voor de novemberstorm gezocht had, maar een blik in het inwendige had hem aldra tot an dere gedachten gebracht. De gedaante, die tussen de rook Hans Belterman Opnieuw een gerecht dat na enkele tientallen jaren in een nieuwe jas is gestoken. Het gerecht kan binnen een half uur worden op gediend Dertig, veertig jaar geleden zou men in het recept voor de saus gekonfijte gember en gembersiroop hebben aangegeven. Tegen woordig gebruiken we er verse gemberwortel voor en laten we de gekonfijte gember en de si roop in het potje zitten. Hoofdgerecht voor2 personen: 2 enkele borstfilets van kip, elk ca. 120 gram 1 1 /2 eetl. bloem, gezeefd 11/2 theel. scherpe ker riepoeder (Madras) zout witte peper uit de mo len 11/2 eetl. (zonnebloem)olie 30 gram boter 1 middelgrote ui, grof gesnipperd 1 teentje knof look, ragfijn gehakt 2 eetl grof geraspte verse gemberwortel 1/2 theel. sambal oelek zout 2 1/2 dl gevogeltefond, uit potje 1 theel bruine basterdsuiker 1 theel. zoete sojasaus (ketjap mams) 1 eetl. fijngesneden verse koriander blaadjes. Maak het kippenvlees droog met keukenpapier. Schep in een groot diep bord gezeefde bloem, kerriepoeder en wat zout en peper luchtig door elkaar. Wentel de schnitzels door het mengsel Schud overtollige bloem er af Verhit een koekenpan en laat olie en boter heet worden Wacht tot het schuim van de boter gro tendeels is weggetrokken. Bak de borstfilets aan weerszijden goudbruin in 4 - 5 minuten. Temper de warmtebron en laat de borstfilets hierna nogmaals 4 - 5 minuten zachtjes bakken. Groente* April is de overgangsmaand naar Door Rob de zomer. Toch zijn er nog genoeg dagen in deze maand met winterse prikken. Momenteel bevind» we ons in een situatie waarin koude lucht helemaal vanuit de l poolstreken onze regio weet te bereiken. Op de weerkaart van va- daag zien we een sterk hogedrukgebied ten westen van Ierland j Aan de flank van dit hoog stroomt met een matige tot krachtige I noordwestenwind koude en onstabiele lucht uit over de regio. Inl de ochtend passeert een groot buiengebied onze omgeving. Vanmiddag breekt de lucht wat meer open en zien we ook gere- geld de zon even schijnen. Echter deze opklaringen worden door enkele fikse buien afgewisseld mogelijk met onweer, hagel en I windstoten. De temperatuur vertoont vandaag een heel schokken gedrag. In opklaringen vanmiddag wordt het 8 tot 9 graden mar in felle buien zakt de temperatuur tot een paar graden boven het vriespunt. Vanavond en vannacht houdt het gure weer aan. Er dr ven enkele buien over, tussen- i I Haviken profiteren van de toenemende aantallen kleinere roofvogels, zoals sperweren torenvalk. Die prijken namelijk hoog op hun menu. foto Rob G. Bijlsma/GPD lopen jaren regelmatig gezien", zegt Van Diek. Al met al zijn de verwachtingen van de vogelon derzoekers voor de komende jaren hooggespannen. Ze ver wachten dat ook een spectacu laire soort als de visarend zich binnenkort weer in Nederland zal vestigen.Veel zal daarbij af hangen van de manier waarop wij in Nederland met het spaar zame natuurgebied omgaan, denkt de Sovon-medewerker: „Hoewel de overheid meer ruimte zegt te willen scheppen voor de natuur, zijn er toch nog te vaak conflicten tussen natuur en economie. Helaas blijkt in de praktijk dat natuurbehoud al tijd een sluitpost blijft op de be groting." GPD door is er ook ruimte voor opklaringen. De lucht is derma te koud dat het vlak boven het aardoppervlak tot een graadje vorst kan komen. Donderdag overdag zien we een geleidelij ke stabilisatie optreden Het aantal buien wordt minder en we zien meer de zon tussen door komen. Er waait nog steeds een krachtige noord westenwind bij maxima van 10 graden. Op vrijdag en zaterdag nadert het Ierse hogedrukge bied. De wind neemt verder af en alle buien verdwijnen. In het zonnetje is het dan al redelijk goed vol te houden met maxima tot 12 graden. Vooruitzichten Grillen weer donderdag vrijdag zaterdag zondag max. 10° 10° 11° 14° min. 3° 4° 5° 5° wind NW 5 NW 4 N 4 N 4 Zon O vandaag op 7.17 onder 20.1 Maan vandaag op 7.49 onder 20.55 over het knappende vuur gebogen stond, was niemand minder dan de schilder Terpen Tijn, een kunstenaar van naam, die wel andere dingen aan het hoofd had dan het weer. „Storm? M'n zolen", sprak hij toen een windvlaag door de kieren floot en de keet deed schudden. „Het vuur trekt goed en het is tijd om het potje eens van de vlammen te nemen, voordat de eh... dinges erin slaat." Hij voegde de daad bij het woord en met een teder gebaar bracht hij het walmende vaatwerk onder de neus. „Precies goed inge dikt", hernam hij, terwijl een glimlach zijn verweerde trekken verzachtte. „Dit kan sterke trillingen verdragen. Rowanbes met heulsap is beter dan kraplak; net wat ik dacht. Ik zal het terpioen noemen. Een intens roodgehalte, dat over eeuwen nog aan mijn naam zal herinneren. Maar door de geur merk ik, dat ik in geen dagen gegeten heb." Nautisch bericht Er vallen frequent buien, mogelijk met hagel, onweer en wind stoten. Het zicht is goed, in buien matig. Temperatuur kustwater; 8 graden. Waterstanden WOENSDAG Hoog water 2 APRIL uur cm uur cm Vlissingen 03.31 222 15.51 231 Terneuzen 03.49 246 16.08 254 Cadzand 03.05 214 15.26 223 Roompot Buiten 03.28 161 15.45 172 Roompot Binnen 04.50 134 17.16 138 Zierikzee 05.10 158 17.35 164 Krammersl. West 05.32 168 17.52 176 Hansweert 04.26 254 16.45 266 Staven isse/Yers. 05 12 162 17.35 169 DONDERDAG Hoog water 3 APRIL uur cm uur cm Vlissingen 03.57 229 16.18 230 Terneuzen 04 19 254 16.37 255 Cadzand 03.36 221 15.56 222 Roompot Buiten 03 58 169 16.17 173 Roompot Binnen 05.26 137 17.46 136 Zierikzee 05.45 161 18.00 162 Krammersl. West 06 02 169 18.19 172 Hansweert 04.55 262 17.11 267 Stavenisse/Yers. 05 39 165 17.59 167 Laag water uur cm uur tt 09.55 218 21.59 11 10.22 227 22.28 If; 09.32 212 21.35 IE 09.50 160 21.55 1: 11.16 142 23.04 lij 11.20 162 23.15 IJ 11.10 164 23.20 15 10.47 241 22.56 2'. 11.16 161 23.20 13 Laag water uur cm uur cr 10.26 215 22.35 M 10.56 224 23.02 2! 10.02 210 22.10 IS 158 22.25 IJ 139 23.34 11 160 23.45 13 161 23.45 1< 10.14 11.46 11.40 11.35 11.17 240 23.26 21 11.45 158 23.45 door Bill Watterson kchte sneeuw mS matige sneeuw zware sneeuw - hCUe regen matige regen zware regen isobaar Europa: Sneeuw Neem de borstfilets uit de pan en houd ze warm. Fruit de ui 2 minuten in het resterende olie- en botermengsel. Voeg daarna de knoflook, gem berwortel, sambal oelek en een mespunt zout toe. Laat alles, onder voortdurend roeren en om scheppen, 3 minuten zachtjes bakken Voeg vervolgens fond, suiker en sojasaus toe Roer alles krachtig door elkaar en laat alles 6 - 8 minuten zachtjes sudderen. Leg de borstfilets in de saus en laat ze 3 - 4 minuten zachtjes sudde- Presentatie: leg de borstfilets in het midden op voorverwarmde borden Schep de saus er door een zeefje over. Bestrooi de gerechten met kori ander. Geef er droog gekookte rijst en een frisse groene salade bij. O 24 VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG 2 APRIL» Een depressie boven Scandinavië ziet kans zijn fronten tot in het westelijke Middellandse Zeegebied te krijgen en maakt dae' mee een eind aan de ergste droogte in Midden- en West-Europ In een uitgestrekt gebied van Zweden tot in Duitsland en verde via Frankrijk naar Noord-Spanje is het bewolkt en regenachtig Ook in de Alpen gaat regen vallen en de sneeuwgrens daalt va: nacht tot onder de 1000 meter. De storing gaat gepaard met een flinke afkoeling. Op de Britse eilanden zijn opklaringen afgf wisseld met enkele buien bij temperaturen rond 10 graden. Aan de voorzijde van het front blijft het (nog even) mooi weer in Zuid-Spanje, Italië en op de Balkan met temperaturen van 15 tot 22 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 2