Spelen met echte musici Er is een witte in het dorp O Ook Aphex moet eten Vrouwen zijn hoofdzaak in volleybalspel Ode aan de liefde Jaren zestig herleven Met zoet is niks mis 25 Exit voor Idol met strafblad woensdag 2 april 2003 Herma Overbeeke (1) en Marianne van de Velde (op de trap voor de muziekschool in Goes) doen mee aan een selectiedag voor jonge musici door het Koninklijk Concertgebouworkest. foto Willem Mieras Het is de ultieme droom van veel amateur-musi ci: Optreden met een groot symfonieorkest in de Grote Zaal van het Concertgebouw in Amsterdam. Voor de twee jonge Zeeuwse dwarsfluitis- ten Herma Overbeeke en Marianne van de Velde wordt deze droom binnen kort misschien werkelijk heid. Zaterdag verleggen de meiden hun muzikale gren zen tijdens een lesdag geor ganiseerd door het Groot Entrée Orkest in Amster dam. Dan zal blijken of beide deelneemsters goed genoeg zijn om eind mei mee te spe len met het Koninklijk Con certgebouworkest. Herma (23, uit Waarde), lid van de harmonievereniging in Kruiningen, heeft haar twij fels of ze ooit zo ver zal komen Maar zegt ze,ik vind het een geweldige uitdaging om ge coacht te worden door profes sionele orkestleden. Al is het dan voor één dag." Marianne (23, uit Goes) is het met haar eens. „Ik zie het niet als een au ditie. Ik ga in de eerste plaats om een leuke en leerzame dag mee te maken." Via hun docente Angelique van Gooi van de muziekschool in Goes kregen beide fluitisten een aanmeldingsformulier in de hand gedrukt met de medede ling. 'Dit is wel wat voor jullie. Sinds die tijd zijn Herma en Ma rianne druk bezig met het instu deren van een zelfgekozen mu ziekstuk. Herma koos voor Sonate deel II en III van An- driessen en Marianne voor Den se de la Chèvre ('De dans van de geit') van Honegger. Zaterdag moeten zij samen met nog zo'n tweehonderd jonge deelnemers in workshops hun instrumentale vaardigheden la ten horen. Ook krijgen zij indi viduele aandacht van leden van het Koninklijk Concertge bouworkest. In totaal worden er aan het einde van de dag hon derd deelnemers geselecteerd in de leeftijd van 12 tot 27 jaar. Van de dertig deelnemende fluitis ten stromen er drie of vier door naar oefenweekeinden voor de eindconcerten op zaterdag 31 mei en zondag 1 juni. „Tja, dat zijn er maar weinig. Daarom is de kans wel erg klein dat een van ons erbij zit", zegt Marianne. De meiden kennen elkaar van voorspeelavonden en volgen particuliere lessen bij dezelfde muziekdocente. Herma ziet het wel zitten om eindelijk weer eens met mensen te musiceren die 'op hetzelfde muzikale ni veau spelen'. Bij de harmonie vereniging is dat volgens haar niet het geval. Wel spelen de meiden regelmatig samen in een kwartet, maar in een orkest spe len is toch hun grootste wens. Herma speelt dwarsfluit vanaf haar veertiende. „Omdat ik al lange tijd les krijg van dezelfde persoon, wil ik graag tips en ad viezen van anderen, zodat ik mijn eigen stijl kan ontwikke- len. Ik vind het belangrijk mijn eigen ideeën in de muziek te leg gen." Marianne kan zich niet herinneren wanneer de liefde voor de dwarsfluit is geboren. „Ik zat in ieder geval in groep 7 of 8 van de basisschool." Herma en Marianne zijn vaak met muziek bezig. Herma: „Ik kan er dingen in kwijt. Als ik me niet lekker voel, pak ik mijn dwarsfluit en speel alle frustra ties van me af. Het is een vorm van ontspanning en ontlading." Naast haar uitvoeringen met de harmonie, geeft Herma zelf ook fluitles aan kinderen. Ze zegt heel kritisch te zijn voor haar leerlingen. „Een noot van twee tellen, moet ook echt zo lang du ren." Lachend: „Strenge juf ben ik hè?" Maar op de vraag of 'de juf' een stukje wil spelen, zet Herma toch graag de dwarsfluit aan de mond. Ze staart even peinzend in de verte. „Ja, ik kan mijn hart en ziel in dat instru ment leggen." Margritta van den Berge Op www.jongpubliek.nl vind je meer informatie over het pro ject van het Koninklijk Con certgebouworkest. De dames van Dead Or Alive hebben voor hun nieuwste spel alle wreedheden uit vorige versies van DOA aan de kant ge gooid. Poeslief paraderen ze in minuscule bikini's over je scherm ter meerdere eer en glo rie van het beachvolleybal. Dat klinkt aardig, want zo langza merhand zijn alle sporten fat soenlijk op de computer te spelen .behalve het edele volley balspel. Maar helaas, daar ver andert Dead Or Alive Extreme Beach Volleyball weinig aan. Het volleybal is namelijk bij zaak, de vrouwen zijn hoofd zaak, maar dat verveelt al na een paar minuten. Dat je part ners moet zoeken en die moet paaien met leuke bikini's, om dat ze anders niet met je willen spelen, betekent dat je geld moet verdienen. Dat kan met volleybal maar het is maar goed dat er een casino in je hotel is, waar je onder andere poker, roulette en blackjack kunt spe len. Gert Meijer Dead Or Alive Extreme Beach Volleyball, ontwikkeld door Tecmo en uitgegeven door Mi crosoft voor de Xbox. Prijs: 49,99. Web: www.doaxbv.com. Ik ben Bregje van de Ven, 26 jaar oud en ik kom uit Zeeland. Nu woon en werk ik in de provincie Tamil Nadu in Zuid-India. Ik geef Engels en dansles op de Jeugdtheaterschool in Kanchi- puram. Ik woon in het schoolge bouw met achttien jongens en drie meiden van acht tot twaalf jaar oud, twee families en een kok. De school is opgericht door Rajagopal en zijn vrouw Hanne de Bruin, ook een Zeeuwse. cut ^nctia. Oma is weg! Al een paar we ken. Daar baal ik als een stekker van. Want ik kan het heel goed met haar vinden. Ook al spreken we niet dezelfde taal, we begrijpen elkaar heel goed. We praten gewoon in onze eigen taal, maar dan wat harder. Niet dat dat helpt. Eigenlijk hebben we helemaal niet zoveel woor den nodig. Het klikt gewoon. Doe er een beetje handen-en voetentaai bij en je komt een heel eindZo heeft ze me kunnen uitleggen dat ze naar haar dorp terug moest omdat haar schoon dochter (de tante van Bowa- nesh wan) ernstig ziek is en in het ziekenhuis opgenomen Oma maakt eten klaar. werd. Haar zoon kan niet alleen voor de kinderen zorgen dus moest zij inspringen. Tja, dat begrijp ik wel. De kleinkinderen gaan voor. Maar geen paniek, Als zij niet bij mij kan zijn dan ga ik gewoon naar haar toe! De busreis naar haar dorp is erg zwaar. Het duurt twee uur en de bus zit zo vol dat sommige men sen buiten de bus hangen. Dat is vreemd genoeg wel prettig. De weg zit vol met gaten en bob bels. Als je niet tussen andere mensen vast geklemd zit, vlieg je alle kanten op. Het dorpje is piepklein. Toen ik er de eerste keer kwam schrok i k een beetje. Ik wist dat de familie met wie ik nu zo close leef uit een arm dorpje kwam, maar dat het allemaal zo basic zou zijn had ik niet verwacht. Het huisje is on geveer net zo groot als de gemid delde voorraadkast in het Goese Meer. Er staan geen meubels in. Mensen zitten, slapen en eten hier op matjes op de grond. De huizen hebben geen wc of bad kamer. In de straat van oma's huisje is een huis met een wc, waar iedereen mag poepen. Plassen gebeurt op een speciaal daarvoor bestemde plek buiten. Achter het huisje staat een grote waterbak voor het baden, kle ren wassen en potten en pannen schoonmaken. Eten koken ge- foto Bregje van de Ven beurt op een vuurtje voor het huis. De mensen uit het dorp schrok ken net zo hard als ik toen ik hun dorp binnen wandelde. Ze kon den het gewoon niet geloven: een witte in hun dorp! Elke be weging die ik maakte werd ge volgd en bewonderd. Ook bij het baden. Het hele dorp kwam kij ken hoe ik dat deed. Niet omdat ze je zo graag bloot willen zien. Nee zeg, kleren aanhouden a.u.b En het moet echt, want van stinkende witte mensen houden ze hier niet! Kun je het je voorstellen? Nee? Ik ook niet! 3regje van de Ven Toegegeven, ik ben zwaar fan van Aphex Twin. Altijd ge weest, van de rauwe acid en in dustriële ambient uit zijn begin tijd tot de latere, intelligente elektronica met mathematische beats en abstracte pianonedels. 'Windowlicker', het gestoorde, versneden popliedje waarmee AFX - zo noemt Richard D. Ja mes zich het liefst - drie jaar geleden alle muziekzenders haalde, beschouw ik als een klassieker Zijn nieuwe dubbel-cd 26 Mixes For Casheen verzameling re mixes die hij maakte voor de meest uiteenlopende bands en producers, is dat ook. Alle kanten van het muzikale genie komen namelijk aan bod in 26 briljante bewerkingen van tracks van onder anderen Nine Inch Nails, Philip Glass (diens symfonische versie van 'Bowies Heroes'), Curve, DMX, Meat Beat Manifesto en zichzelf. AFX is zowel warmdromerig en hypnotiserend als duister, verknipt en bizar. Maar bovenal eigengereid en veelzijdig. En de titel? Natuurlijk, ook een genie moet eten. Rob Broere Aphex Twin: 26 Mixes For Cash (Warp/Zomba), speelduur: 139.16 min. T7^ If jaar geleden was hij nog omstreden vanwege zijn openlijke aanzet tot geweld te gen homoseksuelen ('Boom Boom Bye Bye'). Maar sinds Mark Myrie alias Buju Banton rastafari is geworden, is er veel veranderd. De Jamaicaanse zanger is pas dertig jaar, maar heeft zich ont popt tot een van de leidende fi guren in de dancehalls Die sta tus stabiliseert hij met Friends For Life. En net als op voorgan ger Unchained Spirit overheer sen de positieve vibraties. Ze komen tot uiting in gevoelige ballads, maar rauwer en zoeter werk wordt aangenaam afge wisseld. Banton krijgt vocaal hulp van Bounty Killer, zijn on afscheidelijke maatje Wayne Wonder, de legendarische Beres Hammond en Fat Joe, terwijl drummer Sly Dunbar de basis legt. Friends For Life is voor al les blijmoedig en - vooral in het hypnotiserende titelnummer - een ode aan de liefde. In mei treedt Buju Banton op in Neder land. Peter van der Heide Buju Banton: Friends For Life (Epitaph/PIAS), speelduur: 40.05 min. In een tijd waarin platenmaat schappijen bezuinigen, mu ziekliefhebbers liever KaZaA raadplegen dan een platenwin kel binnenlopen en steeds meer kleine zalen noodgedwongen stoppen met live muziek, ligt de wereld weer open voor alle thuiswerkers. Erik de Jong, alias Spinvis, is daarvan natuurlijk een aardig voorbeeld, maar de Amster dammer Emmanuel Carmona kan er ook wat van De voorma lige student aan de schrijvers vakschool en de kunstacademie in Den Haag, die eerder van zich liet horen als schilder, toneel schrijver en illustrator, duikt op Nu in de jaren zestig en zeventig van de popmuziek. In de elf liedjes horen we vooral The Beatles en The Beach Boys regelmatig voorbijkomen, het geen opmerkelijk genoemd mag worden voor een twintiger. Tek stueel is het allemaal wat vlak, zeker in vergelijking met vak broeder Spinvis. Maar een leuke vondst als 'Sentimentelevisie', het sterkste nummer van het al bum, vergoedt veel. Martin Groenewold Carmona: Nu (Basta), speelduur: 37.37 min. A fgaande op hitsingles als XA'Lovefool' en 'My Favourite Game' zou je gemakkelijk kun nen denken dat The Cardigans niet meer zijn dan een lichtzin nig popbandje. Dat de vijf Zweden beslist meer inhoud be zitten, bewijzen ze op hun bij zonder sterke vierde cd Long Gone Before Daylight. De intrigerende Nina Persson zingt haar teksten over liefdes relaties met een stem die zijde zacht en verleidelijk is. Het past perfect bij de vrij ingetogen sfeer van de elf door gitarist Peter Svensson geschreven nummers. Die roepen een rust gevend beeld op van een onder gaande zon op een warme zomerdag. Dit is pure, onver sneden pop waar de snob onte recht de neus voor ophaalt. Zoetgevooisd, zeker, maar daar is helemaal niets mis mee. Het is meesterlijk hoe The Cardigans met deze kwaliteit omgaan. Peter van der Heide The Cardigans: Long Gone Be fore Daylight (Stockholm/Uni versal), speelduur: 49.14 min. Een finalist van het Ameri kaanse Idols-programma heeft zijn biezen moeten pakken nadat aan het licht was geko men dat er een aanklacht tegen hem was ingediend. De 22-jari- ge Corey Clark werd door de ba zen van Fox TV uit de show ge zet, omdat hij niet had gezegd dat hem een proces wacht we gens aanranding van zijn zus. Clark is de derde deelnemer die zijn Idols-droom uiteen ziet spatten door een besmet verle den. Fox zegt altijd de achter gronden van de deelnemers aan American Idols te controleren. Dat de aangifte tegen Clark, die in oktober werd gedaan, niet werd opgemerkt kwam doordat zijn naam in het proces-verbaal verkeerd was gespeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25