Niet iedereen is gelijk in Tiraspol Voskamp aast op eindzege PZC r r Bever geeft omkoping toe Safin en Clijsters publiekstrekkers toernooi Rosmalen Trinko Keen leeft even als kluizenaar De Graafschap niet verder met Van Vossen Voetbalstadion staat in geen verhouding tot levensstandaard Van der Vaart krijgt rol achter de twee spitsen Europese titel Wit-Rusland 19 Barcelona tegen club zoon Kadaffi Achttien ploegen in Giro Gullit/Van Basten favoriet in Italië Hitzfeld blijft bij Bayern Voetbalinterlands Irak uitgesteld Leonardo verder als vice-president woensdag 2 april 2003 door Jochem Lippmann TIRASPOL - Na een slinger- tocht tussen de vele kuilen in het asfalt van de Moldavische we gen arriveerde het Nederlands voetbalelftal gisteravond per bus in Tiraspol, de hoofdstad van het door niemand erkende ministaatje Transnistrië. Al voor aanvang van de laatste training van het EK-kwalifica- tieduel bleek dat het gebiedje zo zijn eigen normen en wetten kent. Zo is het mogelijk dat het armste land van Europa een voor Westerse maatstaven su permodern sportcomplex heeft. TIRASPOL - Rafael van der Vaart debuteert vanavond als basisspeler in Oranje en daar voor wordt zelfs de formatie waarin het Nederlands elftal speelt gewijzigd. De Ajacied wordt de diepste middenvelder, die kort achter de twee spitsen Kluivert en Van Nistelrooij komt te spelen. Achter dit drietal houdt Dick Advocaat vast aan een vier mansmiddenveld. Seedorf, Van Bommel, Davids en Zenden zul len de middenlinie vormen, zo dat er slechts drie echte verdedi gers overblijven: Fernando Ricksen, Frank de Boer en Jaap Stam. De bondscoach hanteert deze formatie als Moldavië zo als verwacht met twee aanval lers gaat spelen. Het is een klein breukje met de Oranje-cultuur onder Advo caat. Klein, want ook tegen Wit- Rusland, in de eerste EK-kwali- ficatiewedstrijd, speelde Oran je in principe slechts met drie verdedigers. Alleen pakte die tactiek toen niet helemaal goed uit, omdat Jaap Stam de beide vleugelbacks, tegen alle afspra ken in, telkens terug liet zakken, zo onthulde Dick Advocaat maanden later. GPD door Cas Overzier DEN BOSCH - Marat Safin en Kim Clijsters vormen de voor naamste trekpleisters bij het grastennistoernooi in Rosma len. Titelverdediger Sjeng Schalken, Richard Krajicek en Raemon Sluiter zorgen half juni voor de Nederlandse inbreng bij de Ordina Open. Voor Lleyton Hewitt houdt toernooidirecteur Marcel Hunze tot het laatste moment een plaats vrij. Het deelnemersveld is nog niet compleet, zo bleek gisteren bij de presentatie in het stadhuis van Den Bosch. Bi] de mannen zijn verder de Fransman Sebas tian Grosjean en Paradorn Sri- chaphan uit Thailand vastge legd. Hunze hoopt op de komst van Martin Verkerk, de enige Nederlander die dit jaar een toernooi op zijn naam schreef (Milaan). Bij de vrouwen maakt Russin Dementjeva, vorig jaar verliezend finaliste, deel uit van het deelnemersveld. Verder heeft Hunze nog twee speelsters uit de toptien in de koker, maar verbieden WTA-regels hem die namen nu al bekend te maken. De kans dat wereldranglijst Lleyton Hewitt zich onze sportredactie - John de Bever toegegeven dal hij zich gemaakt heeft aan om- toping rond de wedstrijd Kort- ijk - Westerlo op 18 april 1999. lij kwam met zijn bekentenis 'oor de rechtbank van Kortrijk. )e rechtbank behandelde zijn tegen een eerdere ver tot negen maanden en bijna 5000 euro boete in zaak. De Bever beweerde oen onschuldig te zijn. Nu liet lij de rechter weten dat alleen te lebben gedaan uit angst voor laarlemse criminelen. )e Bever speelde destijds zaal- 'oetbal in /Den Haag Hij werd een wedstrijd benaderd door broers, notoire bekenden Eén dollar per dag verdienen de meeste werknemers in Molda vië. Onderweg naar Tiraspol za gen de voetbalmiljonairs uit Nederland bejaarde vrouwen aan het belabberde wegdek werken. Ze passeerden Lada's en Trabantjes en staarden naar roestige Russische tanks. Op ka le akkers zochten zwerfhonden naar voedsel. Paard en wagen is in Moldavië ook nog een ver voermiddel. De grens tussen Moldavië en Transnistrië wordt nog steeds bewaakt door militairen met kogelvrije vesten. Zij moeten voorkomen dat er opnieuw bloedige conflicten tussen vrij heidstrijders en het nationale leger uitbreken. In Transnistrië hebben ze namelijk nog steeds weinig op met het veel westers gezinde Moldavië. Wars van ie dere vorm van Glasnost of Pe restrojka zweren ze in Transni strië bij de meest orthodoxe vorm van het communisme. Dat wil niet zeggen dat iedereen gelijk is in Transnistrië. Neem nou ene Victor Goeshan. De boezemvriend van president Smirnov van het niet erkende staatje is eigenaar van alle su permarkten en gokhallen in Ti raspol. Sinds kort heeft hij zich op het voetbal gestort. Goeshan is eigenaar van de pas vijf jaar oude club Sheriff, de laatste twee jaar kampioen en beker houder in Moldavië. Luxe Bij aankomst in Tiraspol ver baast ook Dick Advocaat zich over het moderne onderkomen van Sheriff. „Zelfs naar wester se maatstaven luxe", beoordeel de de bondscoach het blauwe protserige voetbalpaleisje dat plaats kan bieden aan 15.000 toeschouwers. Hij heeft dan niet eens een kijkje genomen op het gehele complex dat vier tennis banen, twee kunstgrasvelden en een zwembad rijk is. Momenteel wordt nog de hand gelegd aan een sporthal en een vijfsterren hotel. Het heeft er veel van weg dat Oranje woensdagavond te gast is op een privé-feestje van Goes han. Al voor de training diri alsnog in Rosmalen meldt, schat Hunze op vijf procent. Vorig jaar kwam de Australiër niet opdagen voor zijn halve finale partij tegen de Fransman Ar- naud Clement. Tijdens Wimble don, dat direct op 'Rosmalen' volgt bleek Hewitt alweer gene zen van het maagvirus. Hij won Wimbledon op indrukwekken de wijze. Hunze: „Natuurlijk heb ik Hewitt gevraagd, maar hij vertelde me in de aanloop naar de Grand Slams minder toernooien te willen spelen. Er bestaat echter nog een kansje dat hij alsnog besluit naar Ros malen te komen. Daarom houd ik tot het allerlaatste moment een wildcard achter de hand. Voor Richard Krajicek wordt de Ordina Open in meerdere op zichten een bijzonder toernooi. De tweevoudig winnaar houdt er niet alleen rekening mee dat het zijn laatste optreden op de banen van Autotron wordt, ook zal hij het debuut bij een offici eel seniorentoernooi meemaken van zijn halfzus Michaela. Het veertienjarig talent ontving als eerste een wildcard. „Het heeft wel iets grappigs met haar op hetzelfde toernooi uit te ko men. Op die manier kan ik het stokje doorgeven", grapte broer Richard. GPD van justitie. De Bever kreeg het verzoek oud-ploeggenoot Coen Burg te bellen om hem te vragen contact op te nemen met de broers. De Bever zou voor zijn rol geen geld hebben gekregen en wist ook niets van de verdere afspraken, zo vertelde hij. „Ik wist dat het om omkoping zou gaan. Ik vroeg Coen of hij geïn teresseerd was om een wedstrijd te verliezen. De rest werd buiten mij om geregeld." Advocaat mr. B, Toemen bena drukte dat De Bever niet meer dan een tussenpersoon is ge weest. Hij handelde in opdracht van topcriminelen die een gok- syndicaat bestierden. Zij wer den ook genoemd als verdach ten in de IRT-affaire De rechter doet op 30 april uit spraak. GPD geert de miljonair zijn tientallen veiligheidsmensen naar de ge blindeerde auto's waarin som mige van zijn gasten arriveren. Dat zal op de wedstrijddag niet anders zijn. Het gewone volk kan zich geen kaartje voor het door Raymond Willemsen DOETINCHEM - De Graaf schap gaat na dit seizoen niet verder met Peter van Vossen. De Doetinchemse club verlengt het aflopende contract van de ex- international niet. „De mededeling om niet verder te gaan met Peter van Vossen kwam van ons", zegt algemeen directeur Jacco Swart van De Graafschap. „We hebben een duel veroorloven. Het goed koopste ticket kost omgerekend nog altijd vijftien dollar. Een beetje veel als je maar één dollar per dag verdient. Tot zijn grote plezier heeft Goeshan het voor elkaar gekre afweging gemaakt op technisch en financieel gebied en toen be sloten om na dit seizoen te stop pen." Van Vossen is bezig aan zijn tweede seizoen in Doetinchem. Vorig seizoen had hij een groot aandeel in het behoud van het eredivisieschap. Dit seizoen scoorde de voorma lig speler van Feyenoord en Ajax pas twee keer. Van Vossen kampte de laatste zes weken met een rugblessure en keert pas gen dat Moldavië voor het eerst in de geschiedenis een voetbal interland in Tiraspol gaat spe len. Met de keuze voor de speel - stad riskeert de voetbalbond van het tussen Roemenië en Oe kraïne gelegen land dat het na vandaag weer terug op het trai ningsveld. Naast Van Vossen neemt De Graafschap na dit sei zoen ook afscheid van John van den Brom (sinds begin 2001 ac tief bi] de Superboeren), Rody Turpijn (sinds medio 1999 bij de club), Arno Splinter (verhuurd aan HFC Haarlem), Jan Vreman (sinds 1986 actief op De Vijver berg) en reservedoelman Mar- tijn Besselink (vanaf medio 1996 bij deselectie). Van den Brom wordt na dit sei- tionale volkslied voorafgaande aan het duel niet niet zal klin ken. Ook de Moldavische vlag is wellicht niet zichtbaar. De on- afhankelijkstrijders uit Trans nistrië hebben namelijk zo hun principes. ANP zoen scout bij De Graafschap en trainer van Bennekom. Vreman wordt opgenomen in de techni sche staf van de club. Van Vossen staat open voor aan biedingen van andere clubs, zo heeft hij inmiddels laten weten. Verrast was hij niet door de me dedeling van zijn werkgever. ,Ik had zelf al besloten niet ver der te gaan bij De Graafschap", aldus de 34-jarige linkerspits. GPD door Koen de Vries COURMAYEUR - De loting voor het individuele toernooi van de EK tafeltennis in Cour- mayeur (Italië) is al vele dagen bekend, maar Trinko Keen wil de hem niet weten. Pas gisteren, op zijn vrije dag, wilde hij horen welke tegenstanders hij zou kunnen treffen. „Tijdens het landen toernooi kon ik niets met die informatie en ik ga geen dingen opzoeken waar ik niets aan heb. In het teamtoernooi heb ik vijf wed strijden gespeeld. Dat was het enige wat ertoe deed. De rest was ballast." Trinko Keen (31) zit moederziel alleen in de grote eetzaal van zijn hotel/restaurant, dat een fantastisch uitzicht biedt op de Mont Blanc en de omliggende bergen. De overige leden van het Nederlandse team zijn achter gebleven in Courmayeur, vijf kilometer verderop. Ze prikken er samen gezellig een vorkje, om de dag nog even door te nemen. De drievoudig nationaal kam pioen heeft daar geen enkele be hoefte aan. „Ik richt me zo veel mogelijk op wat er komen gaat", zegt Keen ,,Ik heb in het teamtoernooi al- levijf mijn wedstrijden gewon nen maar daar heb ik niets meer aan. Resultaten uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst. Als je optimaal wilt presteren, moet je je alleen op de toekomst richten. Dat kan al leen als je niet te veel dingen om je heen hebt." Het landentoernooi is afgeslo ten, de voorbereiding op het in dividuele toernooi moet nog be ginnen Op dit breekpunt wil Keen bij Gods gratie wel even met de pers praten. Straks sluit hij zich op in zijn eenpersoons kamer. Hij gaat vroeg naar bed, staat vroeg weer op, zondert zich voor het ontbijt af bij een riviertje om daar wat na te den ken en wat oefeningen te doen. Daarna gaat hij naar de hal voor de eerste ronden in het enkel- en dubbelspel. Op zijn vrije dag heeft Keen het liefst zo weinig mogelijk om handen. Hij wil nadenken over de dingen die hem in het toer nooi kunnen overkomen, zodat hij niet voor verrassingen kan komen te staan. Verder wil hij het liefst alleen maar slapen. „Hoe minder energie je verliest hoe beter. Ik heb gehoord dat Pieter van den Hoogenband voor belangrijke wedstrijdeji zestien uur aan een stuk kan sla pen. Daar ben ik jaloers op. Het is fantastisch als je dat kunt. De voorbereiding, daar hangt alles vanaf, meent Keen. „In de voorbereiding wordt alles neer gelegd. Als je niet goed speelt, ligt het aan niets anders dan de voorbereiding. In de wedstrijd in de kwartfinale tegen Zweden, had ik Karlsson eigenlijk al lig gen, maar hij kwam toch nog te rug. Van hem heb ik nog maar weinig gewonnen, maar nu had ik de kracht om de tegenslagen te overwinnen. Die kracht heb ik in de voorbereiding opge daan." Gistermiddag nam Keen na een diepe slaap de schema's van het individuele toernooi ter hand Hij moet geconstateerd hebben dat hij het niet heeft getroffen. De Trinko Keen die in het lan dentoernooi vijf wedstrijden won en er geen een verloor, hoeft van slechts twee spelers echt bang te zijn: van de Duitse titelverdediger Timo Boll en van de Wit-Rus Vladimir Samson- ov, die hij nog nooit verslagen heeft. Laat Keen nu juist Samsonov al in de achtste finales treffen. Een bitter slechte loting dus. En ook die van het dubbelspel (samen met Danny Heister) was niet be paald gunstig. Maar Trinko Keen zal daar tegenover de pers geen woord over zeggen. Hij scoort er namelijk geen enkel punt meer door. Sterker, het leidt alleen maar af. GPD COURMAYEUR - De Wit-Rus sische tafeltennissers hebben gisteren voor het eerst in de his torie de Europese titel veroverd. Ilet team was in de finale met 3- 1 te sterk voor Duitsland. Vladimir Samsonov was de gro te man bij de Wit-Russen. Hij versloeg zowel Timo Boll, de nummer één van de wereldrang lijst, als Jörg RosskopfHet der de Wit-Russische punt werd veroverd door de verdediger Je- vgeni Tsjtsjetinine. Hij was in vijf games te sterk voor Rosskopf. Zoltan Fejer-Kon- nerth zegevierde als enige Duit ser. De jonge speler kende geen problemen met Sjoemakov: 3-0. Maandag was Nederland al als achtste geëindigd in het landen toernooi. ANP Een hoge militair houdt een oogje in het zeil tijdens de training van het Nederlands elftal in het nieuwe stadion van Tiraspol foto Marcel Antonisse/ANP BARCELONA - De droom van Al-Saadi Kadaffi wordt wer kelijkheid. De zoon van de Libische leider Muammar al-Kad- affi kocht voor 300.000 euro een oefenwedstrijd voor zijn club Al Ittihad tegen het Spaanse Barcelona. De wedstrijd vindt vandaagplaats in de Catalaanse hoofdstad. Al-Saadi Kadaffi is behalve voorzitter en trainer ook linkermiddenvelder bij de voetbalclub. SID ROME - Achttien ploegen vertrekken op 10 mei in Lecce voor de 86e Ronde van Italië. Daarvan zijn tien ploegen afkomstig uit het thuisland. Rabobank start niet in de Giro, de bank- ploeg rijdt dit jaar de Tour en de Vuelta. Deelnemende ploe gen aan de Giro: Alessio, Panaria, De Nardi, Domina Vacanze, Fassa Bortolo, Lampre, Mercatone Uno, Saeco, Tenax, Sider- mec (Italië), Gerolsteiner (Duitsland), Landbouwkrediet, Lotto (België), Colombia, Kelme (Spanje), fdjeux.com (Frankrijk), CCC (Polen) en Phonak (Zwitserland). AFP ROME - De Nederlandse voetballers Ruud Gullit en Marco Van Basten, eind jaren tachtig en begin jaren negentig succes vol in de spits bij AC Milan, zijn nog altijd het beste aanval lersduo dat het Italiaanse voetbal ooit heeft gekend. Dat me nen de lezers van de Italiaanse kwaliteitskrant Corriere della Sera. Gisteren publiceerde de krant een lezersonderzoek, waaraan bijna tweeduizend mensen deelnamen. Het Neder landse duo kwam met 23,3 procent van de stemmen op de eer ste plaats. Het tweetal wordt gevolgd door de Italianen Totti en Vieri van het huidige nationale elftal, die 17,8 procent van de stemmen haalden. De derde plaats was weggelegd voor Maradona en Careca van het Napoli van het seizoen 1989- 1990. ANP MUNCHEN - Trainer Ottmar Hitzfeld heeft gisteren zijn con tract met Bayern München met een jaar verlengd. De trainer, die een halfjaar geleden nog op de schopstoel zat, blijft tot medio 2005 bij de Beierse club. De 54-jarige oefenmeester staat al sinds 1998 onder contract in Beieren. Onder zijn be wind won Bayern driemaal de landstitel, de wereldbeker, de Champions League en de Duitse beker. SID ZÜRICH - Op gezag van de wereldvoetbalbond Fifa zijn twee voetbalinterlands van Irak tot nader order uitgesteld. Het gaat om de twee kwalificatieduels met Vietnam voor het olympisch voetbaltoernooi in 2004 in Athene, De wedstrijden waren gepland op 5 en 19 april. De Fifa zag zich genoodzaakt de wedstrijden af te gelasten wegens de oorlog in Irak. Boven dien blijkt het onmogelijk in contact te komen met de Ii'aakse voetbalbond, waar Saddam Hoesseins zoon Uday aan het hoofd staat. ANP/DPA MILAAN - De Braziliaan Leonardo heeft de voetbalschoenen ingeruild voor het driedelig kostuum. De bijna 34-jarige oud international is gisteren bij AC Milan gestopt met voetballen en benoemd tot vice-president. Hij is de rechterhand van Adriano Galliani, de directeur van de club. AFP Etappewinst Bortolami in Driedaagse van De Panne door Ad Pertijs ZOTTEGEM - Voor Bart Vos kamp was het gisteren in de eerste etappe van de Drie daagse van De Panne kiezen of delen. „Ik kon speculeren op de ritwinst, of kiezen voor de tijdwinst." Hij deed het laat ste. Zijn snelle Italiaanse vluchtmakker Gianluca Bortolami (met wie hij 40 kilo meter voor de finish ontsnapt was) won in Zottegem de etap pe en klassementsrenner Vos kamp pakte vele seconden ten opzichte van de andere tijdrij- ders. Hij meldde zich daarmee na drukkelijk voor de eindzege van de driedaagse. „Voor alle duidelijkheid: ik win hier het liefst de rit", zei Voskamp na afloop. „Maar dan moet ik gokken en mijn benen stilhou den. De kans dat ik dan toch nog geklopt wordt door Borto lami blijft groot en het peloton finisht in ons wiel. Ik ben dus maar zo hard mogelijk blijven doorrijden." De kopman van Bankgiroloterij won 32 secon den op nummer drie Peter van Petegem en 46 seconden op de rest van de klassementsren ners. Of dat genoeg is voor de eindzege blijft volgens hem de waag. De grootste bui die hij ziet hangen is een letterlijke. „In de regen voel ik me niet op mij n gemak. Ik hoop dat het droog blijft." Vandaag en morgen ochtend staan twee vlakke etappes op het programma. Morgen wordt de strijd aan de kust beslist in een tijdrit van 13,7 kilometer. Tegen die chro- norit ziet hij niet op. Bortolami is daarin voor hem geen partij en ook de rest kan hij aan. Voskamp won vorig jaar via een sterke tijdrit ook al de Ronde van België. Een herha ling is uiterst welkom. Hele maal omdat deze maanden door Bankgiroloterij wordt beslist over het verlengen van het sponsorcontract. „Het eni ge dat wij kunnen doen om de sponsor te overtuigen, is ons laten zien in de koersen en in de uitslagen. Een betere gele genheid dan de Driedaagse van De Panne is er niet. In de week voor de Ronde van Vlaanderen levert deze wed strijd traditioneel heel veel publiciteit op. We zijn daarom van start gegaan voor de dag zeges, maar een kans op de eindoverwinning laat ik niet liggen." De ploeg is volgens Voskamp sterk genoeg om hem te steunen. Tegenover het succesje van Voskamp stond gisteren de te genslag van zijn wielervriend Servais Knaven. Hij stapte ziek af. „Ik ben snotterig en heb geen macht in de benen", zei de renner van Quick Step. Hij is niet de enige renner van die ploeg die grieperig uit het afgelopen weekeinde kwam. Met antibiotica hoopt Knaven tijdig hersteld te zijn voor de Ronde van Vlaanderen. Ook Max van Heeswijk, Rik Reine- nnk en Leon van Bon stapten ziek af. GPD Gianluca Bortolami is Bart Voskamp (rechts) te snel af in de eerste etappe van de Drie daagse van De Panne. foto Benoit Doppagne /Belga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19