Zeeland Airport verwacht groei OA PZC NV w Nederlandse zeelui gebaat bij komst kapiteins buiten EU 13 Vliegveld gaat uit van 5000 extra vliegbewegingen Alzheimercafé in Gasthuis Waterschappen tegen koperverf Baldadigheid kost vijftig euro Zeldenrust heeft examenprimeur Boete voor vernielingen Alleen Middelburg houdt NS-loket Verrassen d...C&A Kampeerwagens in Kamperland woensdag 2 april 2003 door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Zeeland Air- port in Arnemuiden houdt reke ningmet een flinke toename van het aantal vliegbewegingen. De prognose voor de periode juni 2003 tot mei 2004 is 33.000 starts en landingen. Vorig jaar waren dat er ruim 28.000. De prognose is gebaseerd op het gemiddelde aantal vliegbewe gingen van de laatste zeven jaar. Tussen 1996 en 1999 schommel de dat rond de 35.000. Daarna zakte het in tot 28.000. Ondanks die dalende trend houdt de vliegdvelddirectie rekening met een stijging. Volgens directeur P. Geysen is de prognose niet meer dan een rekenkundige uitkomst. „Het aantal vliegbewegingen per jaar kan fors schommelen. Het is lastig te voorspellen hoeveel starts en landingen daadwerke- MIDDELBURG - Het Alzhei mercafé krijgt een vaste plaats op de agenda van het Gasthuis in Middelburg. Alzheimer Stichting Rond de Schelde heeft voor dit jaar zes ontmoetingen gepland voor mensen die ter maken hebben met partners of familie met Alzheimer. De eerste is op zaterdag 26 april in het Middelburgse verpleeg huis. Vorig jaar september werd het eerste Zeeuwse Alzheimer café gehouden in het Gasthuis. Daar kwamen 75 mensen op af. Hun reacties waren aanleiding de ontmoeting regelmatig te gaan houden. Bezoekers vinden er lotgenoten en deskundigen waarmee in informele sfeer kan worden gepraat. Per ontmoe ting wordt een spreker uitgeno digd. Op 26 april is dat oud voorzitter en medeoprichter van Rond de Schelde F. Bordui, directeur van de Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ). Het Alzheimercafé duurt van 14.30 tot 17.00 uur. lijk gemaakt zullen worden. Daarom gaan we uit van een ge middelde over zeven jaar. Dat is het meest zuiver." Om de overlast van de vliegtui gen voor omwonenden en voor de recreanten in de omgeving van het Veerse Meer te beper ken. worden ook komend jaar extra maatregelen genomen. Het is piloten bijvoorbeeld niet toegestaan om na 19.00 uur doorstartbewegingen te maken, waarbij ze landen en weer op stijgen. Dat is ook verboden op zondagen in de periode april tot en met september. Dat zijn de zes drukste maanden op het vliegveld. Piloten moeten bovendien meer betalen voor een landing als ze 's avonds na zeven uur landen. In weekeinden en op feestdagen in de zes drukste maanden geldt op alle landingen een toeslag. Lesvluchten Daar komt bij dat de directie er naar streeft onder meer het aan tal lesvluchten terug te dringen. Dat heeft te maken met de over last die omwonenden en recre anten ondervinden van het luchtverkeer. Die hinder wordt vooral ervaren als het mooi weer is en mensen buiten verblijven. Dan worden ook de meeste vluchten uitgevoerd. Zeeland Airport beschikt namelijk over een onverharde baan. Bij slecht weer wordt de grasbaan drassig en dat bemoeilijkt het opstijgen en landen. Overigens verwacht de vlieg velddirectie dat de geluidsnor men niet worden overschreden. Voor het luchtvaartterrein is een grens aangegeven van hoeveel geluid mag worden geprodu ceerd in een jaar. Vorig jaar is die grens nipt gehaald. Ook al wordt nu rekening gehouden met meer vliegbewegingen, de geluidscontour wordt voldoen de geacht. Ondanks een verwachte stijging van het aantal starts en landingen denkt Zeeland Airport niet dat de geluidsnonnen worden overschreden. foto Mechteld Jansen VLISSINGEN - Watersporters moeten aangroeiwerende ver ven met koper laten staan. De Unie van Waterschappen heeft gisteren die oproep gedaan, omdat koperverven het water en de waterbodem vervuilen. Dat maakt het baggeren van jacht havens duurder. J. Boelen, oud-voorzitter van branchever eniging Hiswa en directeur van Delta Marina in Kortgene, noemt de oproep 'een beetje onzin'. De vervuiling met koper verven door de watersport is volgens hem 'minimaal' vergele ken met andere vervuilingsbronnen. De beroepsvaart mag bovendien nog wel koperverven toepassen. Het gebruik van koperverven in de watersport mag sinds kort weer, omdat het College Toelating Bestrijdingsmiddelen (CTB) er opnieuw een besluit over moet nemen. Dat besluit wordt over enkele maanden verwacht, als het watersportseizoen lang en breed is begonnen. Een alternatief middel is sinds kort op de markt, micron kop- ervrij, vertelt Boelen, maar het is nog de vraag of dit ook aan groei weert in zoute wateren. TERNEUZEN - Uit baldadigheid gooide een 22-jarige Ter- neuzenaar eind 2001 in de Korte Kerkstraat in zijn woon plaats de inhoud van een flesje bier over een surveillanceauto van de politie. „Een vlaag van verstandsverbijstering. Ik was niet dronken", zo lichtte hij zijn daad gisterochtend toe tij dens de zitting van de kantonrechter in zijn woonplaats. Offi cier van justitie G. Oosterveld eiste een boete van 60 euro. Kantonrechter C Kool veroordeelde de man tot een boete die gelijk stond aan het boetebedrag dat hij oorspronkelijk per acceptgiro had kunnen voldoen. Alleen verklaarde de ver dachte dat hij die girokaart, nooit heeft ontvangen. „Het is be grijpelijk dat de politie hier tegen optreedt, want anders wordt het zo'n zootje. Maar er zijn ook erger dingen", moti veerde Kool zijn uitspraak. TERNEUZEN - De havo 4-leerlingen van het Zeldenrust- Steelantcollege (ZSC) in Terneuzen hebben vandaag een Zeeuws-Vlaamse examenprimeur. Ze doen vanochtend met behulp van een cd-rom examen in het vak culturele en kunst zinnige vorming 2. Het ZSC is de eerste school in Zeeuws- Vlaanderen die dit vak examineert. Ckv2 gaat over cultuur geschiedenis. Omdat de leerling vragen moet beantwoorden over dans, theater, muziek en beeldende kunst moet hij kun nen beschikken over bewegende beelden en geluid. Het meest geëigende medium daarvoor is de computer Het Cito heeft cd-roms ontwikkeld voor dit examen, dat van daag landelij k wordt afgenomen op alle scholen in Nederland die ckv2 hebben ingevoerd. Het ZSC heeft een open Leercen trum met meer dan vijftig computers. Deze ruimte wordt van daag helemaal gereserveerd voor de vierendertig kandidaten, die allemaal een computer en koptelefoon tot hun beschik king krijgen. MIDDELBURG-De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 36-jarige inwoner van Oudenbosch wegens vernieling en het plegen van verzet 160 euro boete opgelegd. De man was 11 augustus vorig jaar in Terneuzen over zijn toeren geraakt De terrasstoelen en een lichtslang van een Terneuzenaar wer den bij het escaleren van een ruzie vernield en beschadigd. Toen de politie de Brabander wilde aanhouden bood hij veel tegenstand door zich met geweld proberen los te rukken. De schade heeft hij aan de gedupeerde vergoed. door Ben Jansen MIDDELBURG - Aan de plan nen van NS Reizigers met de lo ketten op de stations in Zeeland valt weinig te veranderen. Al leen Middelburg houdt die y functie in de vorm van een open balie. In Goes kunnen reizigers in een winkel op het station te- 1recht en op de andere stations zullen klanten van het spoorbe rm drijf een kaartje uit de automaat moeten halen. De opzet is dat op alle stations, met uitzondering van Goes en Middelburg, basisservice zal worden geboden. Dat houdt in: kaartverkoop via een agent schap, betere en simpelere kaartautomaten, informatie via een servicelijn, een noodknop voor alarm en toezicht via ca- Het NS-station in Goes krijgt zogenoemde service-in-shop. Dat wil zeggen: naast meer en betere kaartautomaten, infor matie via een servicelijn en een noodknop voor alarm zijn servi ce, informatie en treinkaartjes verkrijgbaar in een winkel op het station. Middelburg komt eigenlijk ook voor deze vorm van dienstverlening in aanmer king, maar omdat het de provin ciehoofdstad betreft, kiest NS Reizigers hier voor maximum service. Die bestaat uit een open balie voor service, informatie en kaartverkoop, personeel in de stationshal en op de perrons dat beschikbaar is om informatie te verstrekken en de nieuwe kaart automaten. De loketten van de stations die de status van basisservice heb ben gekregen, zijn inmiddels al gesloten, met uitzondering van Vlissingen. Er is nog geen agent schap in de buurt gevonden. Mocht dat ook niet lukken, dan zal NS Reizigers met de consu mentenorganisaties overleg gen. Het dagelijks provinciebestuur antwoordt dit op vragen van PvdA-Statenleden naar aanlei ding van berichten dat het NS- loket in Bergen op Zoom eind dit jaar in afgeslankte vorm verder gaat. Gedeputeerde Staten be vestigen dit: het station in Ber gen op Zoom krijgt hetzelfde serviceniveau als dat in Goes. Het lokettenbeleid van NS Rei zigers vloeit voort uit afspraken die eind 1999 met de consumen tenorganisaties zijn gemaakt. Loketten gaan dicht als er min der dan twintig klanten per uur zijn. Advertentie verras prijs T-shirt. T-shirt met glitterprint. 92-122. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Nederlandse zeevarenden zijn uiteindelijk gebaat bij de komst van buiten landse kapiteins, vindt direc teur P. van Agtmaal van de Koninklijke Vereniging van Ne derlandse Reders (KNVR). An ders zullen meer schepen uit vlaggen, wat de arbeidsmarkt voor Nederlanders verkleint. Vakbond FWZ houdt twijfels en eist gelijke beloning voor Ne derlandse kapiteins en hun col lega's van buiten de Europese Unie. Dat er buitenlandse kapiteins op Nederlandse schepen komen staat vast. De Tweede Kamer leek er eerst weinig voor te voe len, maar minister De Boer van Verkeer en Waterstaat heeft vo rige week de angel uit de discus sie gehaald. Hij heeft een extra eis ingebouwd voor het laten vallen van de Nederlandse na- tionaliteitseis voor kapiteins op Nederlandse schepen. KVNR en i FWZ moeten een regeling slui ten over toelating van niet-EU kapiteins. Zover is het bijna, volgens KVNR-directeur Van Agtmaal. De regeling moet voorkomen dat Nederlandse zeelui door buitenlandse kapiteins worden verdrongen. Een reder moet eerst proberen een Nederlander te werven. Lukt dit niet, dan moet hij bij een commissie van werkgevers en werknemers toe stemming vragen voor de aan stelling van een buitenlandse kapitein. Speciale band Eén obstakel resteert: de belo ning. Volgens vice-voorzitter H Hylkema van vakbond FWZ dreigt een groot verschil in sala riëring. „Het scheelt bijna de helft." De FWZ wil gelijke bru- to-salarissen. De werkgevers willen daar echter niet over pra ten. De betaling van kapiteins zou geen zaak zijn voor overleg met de vakbond. „Tussen reders en kapiteins bestaat een specia le band", aldus Van Agtmaal. „Die maken onderling afspra ken. "Hylkema betwist dat „We hebben met veel reders, zoals NedLloyd en Smit, akkoorden over arbeidsvoorwaarden van gezagvoerders Deze week staat de wetswijzi ging waardoor de Nederlandse nationaliteitseis vervalt, op de^ agenda van de Tweede Kamer. De FWZ heeft uitstel gevraagd om in een hoorzitting duidelijk te maken dat nog niet alles goed is geregeld Zo wil Verkeer en Waterstaat zelf een halfjaar vrijstellingen voor niet-EU ka piteins gaan geven, als werkge vers en werknemers geen over eenkomst weten te sluiten. Die bepaling zit de FWZ dwars, om dat dit de KVNR in de kaart zou spelen. Officieren De roep om niet-EU kapiteins vloeit voort uit de groei van de Nederlandse vloot door belas tingmaatregelen in 1996. Het aantal koopvaardijschepen is sindsdien toegenomen van 383 tot 619 Niet-EU officieren wor den al enige tijd toegelaten. KVNR en FWZ hebben dat sa men geregeld. Op bijna 5000 Nederlandse officieren en zo'n 1600 Nederlandse kapiteins va ren momenteel 1660 niet-EU of ficieren. Hun komst heeft de werkgele genheid voor Nederlanders niet aangetast, stelt Van Agtmaal. „Sinds 1996 is het aantal Neder- iandse officieren met 15 procent gegroeid en het aantal Neder landse kapiteins met 65 pro cent. Veel stuurlui hebben ver sneld promotie gemaakt. Dat houdt een keer op. Niet iedere officier is geschikt als gezag voerder." Als de wetswijziging erdoor komt, zullen vooral Poolse en Oekraïense officieren op Nederlandse schepen door stoten naar de kapiteinsrang. KAMPERLAND- Camper Club Nederland (CNN) houdt vrijdag 4 april tot en met zondag 6 april een campertreffen. Ongeveer tweehonderd cam pers komen tijdens die dagen bij elkaar op camping Roompot Beach Resort in Kamperland. De doelstelling van de CCN is het verbeteren van de camper infrastructuur om te komen tot een campervriendelijker Ne derland Zo zal onder meer Stichting On Wheels, een stich ting die zich inzet voor ver voersmiddelen voor mensen met de spierziekte Duchenne, aanwezig zijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13