Elf kocht alle Franse politici om PZC Slachtoffers van Srebrenica herbegraven Hoop op volksopstand in Zimbabwe Bosnische Kroaten krijgen celstraffen tot twintig jaar EU komt voor het eerst militair in actie 7 Ook links kreeg smeergeld Dumas ziet niets in rol Amerikanen in Israël Roep om aftreden Aristide Kopstuk AEL berecht in België Columbia bij lancering beschadigd Doden door aanslag in Pakistan Helft Russische officieren baalt Laatste sovjetpremier overleden Tientallen vermeende Talibanstrijders gepakt dinsdag 1 april 2003 door Henk Glimmerveen PARIJS - Alle politieke partijen in Frankrijk hebben eind jaren tachtig, begin jaren negentig smeergeld aangenomen van olieconcern Elf. Aanvankelijk kreeg alleen de gaullistische RPR dikke enveloppen toege stopt, maar op last van wijlen president Mitterrand deelden ook de linkse partijen mee. De drie hoofdverdachten in het Elf-proces bevestigden gisteren onomwonden de omkoping van de Franse politiek. ..Het was in het belang van ElfEr waren po litici die ons niet wilden steu nen. Om hen rustig te houden en aan onze kant te krijgen was het nodig de partijen van geld te voorzien", aldus de topman des tijds, Loïk Le Floch-Prigent. Berichten over omkoping van de Franse politiek deden al lan ge tijd de ronde, maar het is voor het eerst dat de leiding van het bedrijf de smeergelden toegeeft. Volgens Le Floch-Prigent ging het om het bedrag van vijf mil joen dollar per jaar. De tweede man van Elf, Alfred Sirven, ver klaarde evenwel dat het bedrag vele malen hoger was. In de di rectie deed de grap de ronde: 'ie der zijn eigen prins', een variant op een eerder door hem afgeleg de verklaring over omkoping door Elf in het buitenland. Om concessies in het Midden-Oos ten en Afrika te verkrijgen was het volgens Sirven gebruikelijk dat er 'commissie' werd betaald aan de koning en zijn familie. Sirven was volgens Le Floch- Prigent aangewezen om de con tacten met de rechtse partijen te onderhouden. André Tarollo gold als de geldleverancier van de linkse partijen en ook alle door Henk Glimmerveen PARIJS - De Franse oud-minis ter van Buitenlandse Zaken Ro land Dumas is pessimistisch over het Amerikaanse voorne men na de oorlog in Irak ook 'or de op zaken' te stellen in het Is- raëlisch-Palestijnse conflict. „Dat voornemen hadden Bush senior en zijn minister van Bui tenlandse Zaken, James Baker, na de Golfoorlog van 1991 ook. Maar van al hun plannen is niets terecht gekomen", zo zei Dumas gisteren in Parijs in een gesprek met enkele buitenlandse jour nalisten. De tachtigjarige oud-bewinds- man geldt als een van de belang rijkste Midden Oosten-experts van de Franse diplomatie. ,,Ik ken de regio vrij goed en was een van de eerste westerse diploma ten die de Egyptische president Nasser sprak na diens staats greep", vertelde hij, niet zonder trots. Nationaal bewustzijn Volgens Dumas is een van de op vallendste verschillen met de Golfoorlog van 1991 dat Irak zich thans een 'land met een na tionaal bewustzijn' toont. Iraakse soldaten verdedigen naar zijn mening momenteel eerder hun land, dan het regime van Saddam Hoessein Als voorbeeld noemde Dumas de zelfmoordaanslag het afge lopen weekeinde. „Zelfs het wa pen van de kamikaze wordt mo menteel gebruikt om de troepen van de coalitie te stoppen. Dat was tot voor kort een ondenk baar fenomeen in Irak", meende hij Het tweede grote verschi 1 verge leken met twaalf jaar geleden noemde Dumas de houding van Europa ten opzichte van de Ver enigde Staten. „Duitsland is veranderd. Voor het eerst na de Tweede Wereldoorlog hebben de Duitsers 'nee' durven zeggen tegen Washington. In de tijd dat ik minister van Buitenlandse Zaken was, moest er bij iedere beslissing - of het nou ging over de Navo of over de invoering van de euro - een alinea in het slotcommuniqué waarin trouw werd uitgesproken aan het at- lantisch bondgenootschap. Genscher en Kohl waren daar heel strikt in. Maar die tijd is voorbij." GPD presidentskandidaten wisten de weg naar de penningmeester van Elf goed te vinden Namen van de begunstigden zijn giste ren door de drie hoofdverdach ten niet genoemd. GPD door Bengt van Zwol DEN HAAG - De eerste straf kamer van het Joegoslavië Tri bunaal in Den Haag heeft gis teren de Bosnische Kroaten Mladen Naletilic en Vinko Martinovic veroordeeld tot celstraffen van respectievelijk twintig en achttien jaar. De rechters achtten de twee schuldig aan misdaden be gaan tussen het voorjaar van 1993 en begin 1994 in en rond de stad Mostar in Bosnië-Her- zegovina. De aanklagers hadden Naleti lic, ook wel bekend alsTuta, en Martinovic met zijn nom de guèrre Stela, in hun 22 punten tellende aanklacht misdaden tegen de menselijkheid, oorlogsmisdaden en grove schendingen van de Geneefse Conventies ten laste gelegd. Aanklager Kenneth Scott eis te eind oktober 35 jaar celstraf tegen Naletilic en 25 tegen Martinovic. Het proces tegen de nu 56-jari- ge Tuta, commandant van de speciale Kaznjenicka Bojna (een eenheid van veroordeelde criminelen) en zijn 39-jarige ondergeschikte Stela begon in september 2001 Meer dan 130 getuigen hebben in deze zaak voor het Joegoslavië Tribu naal hun opwachting ge maakt. De aanklagers en ver dediging overlegden meer dan 2750 bewijsstukken. De rech ters achtten Naletilic schuldig aan acht punten in de aan klacht waaronder vervolging, martelingen, het onwettig in zetten van gevangenen voor het verrichten van werkzaam heden. plunderingen. Gevan genen werden 'geslagen, mishandeld, gemarteld in het bijzijn en met deelname van Mladen Naletilic'. „Het is jam mer dat een man die zo door zijn manschappen werd geres pecteerd en aanbeden, deed wat hij deed", aldus rechter Maureen Harding Clark tij dens het voorlezen van het vonnis. Voor zijn ondergeschikte Mar tinovic had de Ierse magi straat evenmin veel goede woorden over. „Het is een he laas treurig gegeven dat in oorlog groepen van gemene profiteurs en pestkoppen ge regeld komen bovendrijven. Vinko Martinovic is een voor beeldvan iemand die wel vaart bij oorlog", aldus Clark. Stela kreeg als commandant van een antiterreureenheid onder Naletilic' KB, achttien jaar opgelegd door voorzit tend rechter Liu uit China. De grove ernst van de misdrijven die hij had begaan zoals het bewapenen van gevangenen met houten geweertjes en als 'schietschijven' in de vuurlinie te sturen, werkten daarbij ver zwarend. ANP Familieleden van de achtduizend vermoorde moslimmannen lopen tussen de rijen zerken van de pas gedolven graven. van onze redactie buitenland SREBRENICA - Meer dan acht duizend mensen hebben giste ren de begrafenis bijgewoond van zeshonderd Bosnische mos lims - 599 mannen en een vrouw - die in 1995 in Srebrenica zijn vermoord. Dat gebeurde op een nieuwe begraafplaats in het dorp Potocari bij Srebrenica. Op of kort na 11 juli 1995 zijn bijna achtduizend Bosnische moslimmannen vermoord door Bosnisch-Servische troepen die de enclave Srebrenica hadden ingenomen, die toen beschermd werd door Nederlandse VN-mi- litairen. Tot dusver zijn de stof felijke resten van ongeveer vijf duizend slachtoffers gevonden in tientallen massagraven. Van minder dan achthonderd is de identiteit vastgesteld. De begraafplaats, die tegenover de voormalige basis van Dutch- bat in Potocari ligt, werd zwaar bewaakt. Omdat bij de begrafe nis verschillende etnische groe pen aanwezig waren, onder steunde Sfor, de vredesmacht van de Navo, de politie bij de be veiliging van de nabestaanden en hoogwaardigheidsbekleders. Behalve nabestaanden woon den ook hoge Bosnische func tionarissen en ambassadeurs van 22 landen de ceremonie bij. Namens de Nederlandse rege ring was ambassadeur Bosscher aanwezig. Nederland heeft een miljoen euro bijgedragen aan de begraafplaats en het herden kingsmonument. Nabestaanden en enkele bin nen- en buitenlandse organisa ties. waaronder het IKV, hebben zich de afgelopen jaren sterk ge- door Eelco van der Linden PRETORIA - De Zimbabwaan se oppositiepartij MDC stuurt aan op een 'Milosevic-scenario'. Net als de Joegoslaven hun dic tator via een spontane volksop stand wisten te verjagen, zo moeten de Zimbabwanen zich ontdoen van Robert Mugabe. De partij neemt een groot risico, want de repressie is nog nooit zo groot geweest als dezer dagen. Ook staat het Zimbabwaanse volk niet bekend om zijn op standigheid. De oorlog in Irak heeft veel ef fecten. Zo heeft Robert Mugabe meer dan ooit de gelegenheid zijn zieltogende land en honge rige onderdanen in een nog verstikkender greep te nemen. Terwijl de wereld massaal de andere kant op kijkt, laat de be jaarde president arresteren, martelen en intimideren dat het een lieve lust is. Tegen de Beweging voor Demo cratische Verandering, de MDC, is een pure wraakcampagne aan de gang, die tegelijk de Zimbab wanen duidelijk moet maken wat er gebeurt als je de 'oprui ende' adviezen volgt van die MDC. De partij organiseerde twee weken terug een succes volle tweedaagse staking tegen het regime. De oppositie kon digde meer acties aan als Muga be geen einde maakt aan de on derdrukking en schending van elementaire rechten. Dit 'ultimatum' verliep afgelo pen nacht en het antwoord van Mugabe is geweest: méér onder drukking. De kans lijkt groot dat het eerstvolgende slachtof fer Morgan Tsvangirai heet. Dit weekeinde liet een minister op de staatsradio dreigend weten dat de MDC-leider in de cel zal verdwijnen 'omdat hij blijft aanzetten tot geweld' Directe aanleiding was dat Tsvangirai buitenlandse diplo maten had verteld dat zijn partij een volksopstand niet zal weten tegen te houden „De woede is te groot en het geduld op", zo zei hij. De vraag blijft welke rol de MDC zichzelf zal geven. De par tij was in haar schulp gekropen uit angst voor afkondiging van de noodtoestand en het verbie den van alle politieke activiteit Het verzet beperkte zich tot het aanspannen van rechtszaken vanwege gefraudeerde verkie zingen. De vonk moest van het zo geknevelde volk zelf komen, zei Tsvangirai steevast. Apartheid Aan deze - fors bekritiseerde - houding is nu een einde geko men. „We zullen het volk moed en richting geven", zei gisteren MDC-woordvoerder Paul Themba Nyathi. Het moment van strijd is aangebroken, want de situatie in Zimbabwe is vol gens hem nu net als tijdens de Apartheid in Zuid-Afrika. het land waarin de MDC zo teleur gesteld is vanwege de lauwe houding ten aanzien van Muga be. Overigens heeft president Mbe- ki de MDC wel een forse steun in de rug gegeven, door onlangs te stellen dat hij het niet eens is met (Mugabe's) 'acties die in gaan tegen het recht vreedzaam te protesteren'. Hoe nu verder? Het is duidelijk dat de tweedaagse staking voor de MDC een test was om te zien of de Zimbabwanen hun spreekwoordelijke volgzaam heid en lijdzaamheid wilden op geven. De vraag is nu of ze, na twee weken van geweld en inti midatie, verder durven te gaan. Tsvangirai heeft er duidelijk op ingezet en verwacht de vonk voor het volksverzet te leveren met 'massale acties waarvan wij het soort, het moment en de in tensiteit bepalen'. GPD CAP-HAITIEN - Duizenden mensen gingen gisteren in in Cap-Haitien in het noorden van Haiti de straat op om vreedzaam te protesteren tegen het regime van president Jean Bertrand Aristide. Ze riepen hem op om af treden. De de monstratie was georganiseerd door een groep die zichzel f het Burger Initiatief noemt en werd bijgewoond dooreen aantal prominente oppo sitieleden, zoals oud-burgemeester van Port- au-Prince Evans Paul. Thony Belizaire/EPA ANTWERPEN - Ahmed Azzuz, de tweede man van de Ara- bisch-Europese Liga (AEL), is gisteren in Antwerpen veroor deeld tot drie maanden voorwaardelijke celstraf. Hij zou bedreidingen hebben geuit tegen een journalist van de tv- zender VTM en tegen een politicus van het Vlaams Blok, zo meldde de Vlaamse radio. Azzuz moet de Vlaams Blokker Annemans verder een morele schadevergoeding betalen van een euro Ook is Azzuz veroor deeld tot een voorwaardelijke boete van 250 euro. De AEL is een beweging van vooral moslims die ook in Neder land aanhang krijgt. Azzuz noemt zijn veroordeling een 'poli tieke uitspraak' en overweegt hoger beroep. ANP CAPE CANAVERAL - De datarecorder van het twee maan den geleden verongelukte Amerikaanse ruimteveer Colum bia laat zien dat zich al in de eerste seconden na intrede in de dampkring, die gepaard gaat met hitte, ongewoon hoge tem- peratuurpieken voordeden in de linkervleugel. Dat wijst erop dat de Columbia al voor de afdaling werd inge zet fatale schade moet hebben opgelopen, zei een bij het on derzoek betrokken functionaris onder beding van anonimi teit. De theorie dat een stuk isolatieschuim dat tijdens de lancering van de brandstoftank losraakte en tegen de linker vleugel klapte veel grotere schade heeft aangericht dan de Nasa dacht, wint hiermee aan kracht AP KASHMOR - Bij een terreuraanslag op een bushalte in het zuiden van Pakistan zijn vijftien mensen gedood en acht men sen gewondgeraakt. Dat heeft minister van Binnenlandse Za ken Hayat gisteren bekendgemaakt. In de plaats Kashmor schoten onbekende mannen in uniform vanaf drie voertuigen met machinegeweren op de menigte bij de bushalte. Volgens Hayat is het bloedbad het gevolg van een strijd tussen twee stammen in het gebied. Er zijn inmiddels meer regeringstroepen naar Kashmor gestuurd om de orde te handhaven en wraakacties te voorkomen. DPA MOSKOU - Meer dan de helft van de Russische officieren wil zijn carrière beëindigen, omdat het leger slechte arbeidsvoor waarden biedt. Dat staat in een gisteren bekendgemaakt on derzoek door het belangrijkste militaire opleidingsorgaan. Tweevijfde van de officieren leeft met een maandloon van 55 euro onder de armoedegrens, stelde een parlementslid. AFP MOSKOU - De laatste premier van het sovjettijdperk Valen tin Pavlov is zondag op 66-jarige leeftijd overleden. Dat heeft de Russische persdienst RIA Novosti gisteren gemeld. Michael Gorbatsjov schoof Pa vlov in 1991 naar voren als pre mier. Pavlov moest van Gorbatsjov Rusland begeleiden bij de eerste schreden op de vrije markt. Toen Pavlov eind jaren tachtig de prijzen liberaliseerde, was dit echter desastreus voor de Russische burgers die ineens te maken kregen met ho ge inflatie en hun spaartegoeden zagen verdwijnen. Pavlov zag dat de sociale situatie slechter werd en pleegde in 1991 samen met een groep conservatieve communisten een staatsgreep die na drie dagen ongedaan werd gemaakt. Pa vlov werd afgezet en moest zestien maanden in de gevangenis zitten. In 1994 kreeg hij amnestie. ANP/AFP foto Danilo Krstanovic/RTR maakt voor de begraafplaats en er geld voor ingezameld. Op 11 juli, precies acht jaar na de val van de enclave, zullen op- nieuw enkele honderden stoffe lijke overschotten worden be graven. Er zijn ook plannen om in de voormalige Dutchbat-com- pound een herdenkingscentrum in te richten. DPA/RTR/AFP door Hetty van Rooij BRUSSEL - Voor het eerst in de geschiedenis is de Europese Unie militair actief. Sinds giste ren leidt de Unie een vredesope ratie in Macedonië onder de codenaam Concordia. Als de be scheiden missie goed verloopt, dan neemt de EU ook de veel omvangrijker vredestaak in Bosnië van de Navo over. In de Macedonische hoofdstad Skopje bejubelden zowel Navo secretaris-generaal Robertson als EU-buitenlandchef Solana de commando-overdracht gis teren als een 'historisch mo ment'. „De EU toont aan dat het Europese veiligheids- en bui tenlands beleid volwassen is ge worden", aldus Robertson In werkelijkheid is de Europese Unie verdeeld en verkeert het gemeenschappelijk buiten lands beleid in een diepe crisis. Tot verdriet van de EU wordt de start van operatie Concordia, die bedoeld is als eerste test voor het Europese vredesleger, ge heel overschaduwd door de ru zie om Irak. Concordia staat on der Navo-opperbevel en is door Navo-experts uitgedacht Maar voor de EU is het van enorm be lang dat de militairen om hun rechterarm een schouderband dragen met daarop het symbool van de Europese Unie: een gou den sterrencirkel op een blauwe achtergrond. „Voor Macedonië maakt de commando-over dracht geen enkel verschil, maar vanuit Brussel gezien is het een doorbraak", aldus giste ren een diplomaat. Aanvankelijk zou de Unie vorig jaar al de vredesmissie in Mace donië van de Navo overnemen, maar de Turken (wel lid van de Navo, niet van de EU) hebben een akkoord maandenlang te gengehouden. De 320 militairen cn tachtig burgers (voorname lijk Fransen, geen Nederlan ders) blijven minstens een half jaar op de Balkan. Onder leiding van de Franse generaal Maral moeten zij de fragiele vrede be waken tussen de twee miljoen Macedoniërs en de Albanese minderheid. Sinds een burgeroorlog in Ma cedonië in 2001 werd afgewend, vormt de aanwezigheid van Navo-militairen een stabilise rende factor. Die taak moet de EU overnemen. De militairen gaan in kleine groepjes door het hele land patrouilleren. Ze heb ben de beschikking over 22 licht- en acht zwaarbewapende voortuigen plus een aantal heli kopters. Met de hele operatie is een bedrag van zes miljard euro gemoeid. Als alles goed gaat. wil de EU volgend jaar de veel gro tere en meer gecompliceerde Navo-vredesoperatie in Bosnië overnemen. Daar zitten mo menteel ruim 12.000 militairen De EU heeft er op dit moment alleen een politie-eenheid. GPD liet gisteren weten dat aanhan gers van krijgsheer Hekmatyar waarschijnlijk verantwoorde lijk waren voor de aanslagen met raketten zondagavond op het Isaf-complex in de Af ghaanse hoofdstad. Isaf-woordvoerder Thomas Lobbering zei dat de strijders van de Taliban en het terreur netwerk Al Qaeda niet meer in staat zijn om zelfstandig raket- aanvallen in Afghanistan uit te voeren. Hij zei dat Hekmatyar wel de middelen, het geld en de invloed heeft om om de overge bleven strijders van de Taliban en Al Qaeda te reorganiseren Hekmatyar is een tegenstander van de Afghaanse president Karzai en door de Amerikaanse regering als 'terrorist' bestem peld. DPA/AFP van onze redactie buitenland KABOEL - De Afghaanse auto riteiten hebben in de westelijke provincie Gha/.ni zeker tachtig vermeende strijders van de Tali ban opgepakt. Dat heeft gou verneur Khalid van Ghazni gis teren laten weten. De gouverneur zei dat een voor malige vice-minister van Onderwijs van de Taliban, Asadullah Sarwarzai, onder de arrestanten is Volgens Khalid heeft Sarwarzai toegegeven dat hij pogingen in het werk stelde de Taliban te hergroeperen. De oud-minister zou ook hebben erkend dat hij betrokken was bij de moord in 1999 op de vader van president Hamid Karzai. De Internationale Vredesmacht in Afghanistan (Isaf) in Kaboel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7