Saddam voert bevel op afstand Jessi's vlucht uit kansarm Palestine strandt in Irak SAS houdt huis achter de linies Britse regering worstelt met pers Iraakse deserteurs riskeren hun leven 5 Leider Irak gaf zonen en vertrouwelingen volmacht om acties te ondernemen Cowboy-piloot beschoot Britten Irakezen verliezen geding Amerikanen overleven woestijn Honderd Bin Ladens in de maak WFP levert 77 ton voedsel af' dinsdag 1 april 2003 door Hamza Hendawi Dc Amerikaanse generaal Tommy Franks weet niet of Saddam Hoes sein nog leeft, want hij heeft in de afge lopen dagen niet gemerkt dat het Iraakse regime nog van bovenaf wordt bestuurd. Maar de Iraakse leider heeft luttele dagen voordat de oorlog begon zijn bevelstructuur gewijzigd en zijn meest vertrouwde luitenanten en plaatselijke stamleiders volmacht ge geven om zonder zijn bevelen af te wachten een guerrillacampagne te be ginnen of andere militaire maatregelen te treffen. Door niet voor elk wissewasje orders te hoeven uitvaardigen wil Saddam voor komen dat de Amerikanen hem door het afluisteren van elektronische sig nalen kunnen ontdekken. Voorlopig is zijn voorspelling van harde gevechten op de grond uitgekomen en lijken zijn verdedigingsmaatregelen het gewen ste resultaat op te leveren. Vijf dagen voor het begin van de oorlog maakte de Iraakse regering bekend dat Saddam het land in vier militaire re gio's had verdeeld en onder het bevel had geplaatst van zijn zoon Qusay en drie andere vertrouwelingen. Zij kre gen de bevoegdheid om alle ter be schikking staande middelen van de strijdkrachten en de staat te gebruiken om hun regio te verdedigen. Zodoende hoefden de commandanten in Najaf, Basra, Mosul en andere gebieden geen instructies van Saddam af te wachten om in actie te komen. Saddam kon zich daarmee voor de Amerikaanse elektronische luistervin ken verborgen houden, wetende dat zijn strategie voor de verdediging van Irak door zijn zoon en medewerkers zou worden uitgevoerd, ook als de ver bindingslijnen door de coalitiestrijd krachten zouden worden afgesneden. De regering in Bagdad benadrukt keer op keer dat Saddam de leiding heeft. Zaterdagavond toonde de televisie beelden van hem tijdens een vergade ring met zijn naaste medewerkers. Er was geen geluid van Saddam zelf, maar de televisiecommentator haakte in op de actualiteit en zei dat op de bijeen komst de zelfmoordaanslag was be sproken waarmee een Iraakse militair zaterdag bij Najaf vier Amerikanen mee de dood in sleurde. Na het begin van de oorlog op 20 maart is Saddam meermalen met toespraken in beeld geweest, maar volgens Ameri kaanse inlichtingendiensten konden de toespraken van Saddam zeer wel van tevoren zijn opgenomen. „Waar is Saddam Hoessein? Waar is Qusay. waar is Uday - zijn zonen? Zij zeggen niets", zei de Amerikaanse mi nistervan Defensie Rumsfeld zondag. In de weken die aan de oorlog vooraf gingen heeft Saddam de banden aan gehaald met de Iraakse stammen en clans. Al veertig jaar gepokt en gema zeld in de complexe en dikwijls bloedi ge politiek in Irak, beseft Saddam als geen ander het belang van goede rela ties met de ongeveer 150 stammen, die weer in zo'n tweeduizend clans zijn on derverdeeld. De stammen en clans paaide hij in de afgelopen jaren met geld, land, auto's en wapens en door belangrijke stamlei ders lokaal het leiderschap van zijn Ba'ath-partij te gunnen. Ook via de te levisie liet Saddam de stamleiders we ten hoeveel hij zich om hun mensen be kommerde en dat hij een van hen was. Hij vertelde hoe hij zelf op het platte land was opgegroeid en gaf adviezen over zaken als lichamelijke fitness of hoe men zich in maanloze nachten kan oriënteren. Ook toonde hij oog voor de realiteit, bijvoorbeeld door te wijzen op de technologische voorsprong van de VS en hun vermogen om van grote afstand toe te slaan. In januari pochte Saddam dat zelfs als de VS hun hele le ger en ook die van hun bondgenoten naar Irak zouden verplaatsen, zij nooit Irak konden veroveren„De vijand kan vernielen en pijn doen, maar zal nooit het land kunnen bezetten. Troeven Saddam heeft de clan- en stamleiders aan zich verplicht en tientallen van hen kwamen in de afgelopen week van heinde en ver naar Bagdad om hun trouw te betuigen en, in hun eigen woorden, nieuwe gevechtsorders te ontvangen. De stamleiders hebben tienduizenden getrouwen en vormen een van de troeven die Saddam nu te gen de Amerikanen en Britten uitspeelt - zij kennen het terrein op hun duimpje en zullen de coalitietroepen belagen met verrassingsaanvallen. „Ze kunnen vliegtuigen op ons afsturen, maar wij zullen met onze geweren zegevieren voor Irak", zei Mouseet al Sheik al Shamsi, een stamhoofd uit de zui delijke provincie Zi Qar, zondag voor een hotel in Bagdad. „Het is ons land en wij zullen het onder leiding van Sad dam verdedigen", zei een ander, Malek al Baaj uit het zuidelijke Souk el Sheiouk. Volgens de berichten uit het zuiden hebben de stammilities een belangrijk aandeel in de strijd en slagen zij er in de opmars van de Amerikanen en Britten naar Bagdad op te houden, door aan vallen op hun achterhoede en het orga niseren van verzet in de steden. AP LONDEN - Een Amerikaanse piloot heeft in Irak kennelijk lukraak geschoten op een groep Britse militairen. Drie Brit ten die daarbij gewond raakten, hebben gisteren gezegd dat de piloot moet hebben gezien dat het om bondgenoten ging. Het incideiit gebeurde ten noorden van Basra waar het Ame rikaanse vliegtuig de Britse tanks begon te beschieten. Een Brit noemde de aanvaller een op hol geslagen cowboy. Een ander verklaarde dat hij uit de kapot geschoten tank was gekropen en als een gek naar de piloot van de laagvliegende AIO had gezwaaid. Daarop zou het vliegtuig opnieuw hebben aangevallen. Het konvooi was voorzien van de gebruikelijke coalitie-herkenningstekens. Een voertuig voerde een grote Britse vlag. ANP Helikopterpilotcn van het Amerikaanse Marinierskorps rusten uit bij Dianiyah. De troepen ondervinden veel tegenstand in het zuiden van Irak. foto Maurizio Gambarini/EPA DEN HAAG - De president van de rechtbank in Den Haag verwerpt de eis van zeventien Irakezen dat Nederland haar steun aan de oorlog in Irak moet intrekken. De Irakezen, die woonachtig zijn in enkele grote Iraakse steden, vinden dat de oorlog in strijd is met het volkenrecht. De rechterH. Hofhuis, meent echter dat het volkenrecht geen juridische basis biedt voor individuele burgers om tegen sta ten te procederen. Bovendien vindt de rechter dat hij zich te veel met de politiek zou inlaten indien hij de Nederlandse re gering verbiedt om de oorlog te steunen. Het is al de tweede keer dat de Irakezen een kort geding tegen de Nederlandse re gering verliezen. ANP BASRA - Ze hadden SOS in het zand geschreven, een gat ge graven om zich te beschermen, hielden beurtelings de wacht en volgden angstig de passerende Iraakse voertuigen. Jeffrey Klein (20) en Matthew Koppi (22), twee Amerikaanse solda ten, brachten een week door in de Iraakse woestijn, wachtend en hopend op hulp, zo berichtte de New York Times. Het tweetal van de Derde Infanterie Divisie kregen midden in de woestijn panne met hun voertuig. Een sergeant droeg hen op op hun plek te blijven en te wachten tot ze gehaald zouden worden. Maar er kwam niemand. En dus installeerden ze zich op de zandvlakte. Vrijdag werden de twee, hongerig, uitge droogd en moe, gevonden door Amerikaanse mariniers. AP SUEZ - De oorlog tegen Irak zal volgens de Egyptische presi dent Moebarak honderd nieuwe Bin Ladens' opleveren. Steeds meer moslims zullen zich volgens hem gaan bekeren tot anti-westerse acties. ..Als de oorlog voorbij is, dan zijn de gevolgen verschrikke lijk", zei Moebarak in een toespraak„In plaats van één Osa ma bin Laden, zullen wij er honderd hebben." RTR AMMAN - Het Wereldvoedselprogramma (WFP) heeft zon dag 77 ton melkpoeder noordelijk Irak binnengebracht. Dit is het eerste transport van het WFP dat tijdens de oorlog het ge troffen gebied binnenrijdt. Dit heeft WFP-woordvoerder M Roest gisteren gezegd. Afhankelijk van de veiligheid komen er de komende periode meer van dergelijke transporten. Volgens het persbureau Reuters heeft gisteren een anonieme bron uit de organisatie verklaard dat er 120.000 ton aan meel voor voedsel is gekocht voor Irak. ANP/RTR door Borzou Daragahi SULEIMANIYAH - Acht dagen geleden zagen drie Iraakse sol daten hun kans schoon. Terwijl de mannen die toezicht hielden op hun eenheid aan het eten wa ren, sloegen ze op de vlucht. Na een tocht van twaalf uur door mijnenvelden en bergen bereik ten Bassam Salah Madlool, Mushriq Ahmad Hashem en Abbas Fahid Mushin het Koer dische noorden van Irak. Wie deserteert uit het Iraakse le ger, riskeert zijn leven, zo blijkt uit de verhalen die de drie ver tellen Om militaire barakken heen liggen mijnenvelden en re gistreren radars alle bewegin gen. Maar de grootste dreiging vormen de onlangs in het leven geroepen executie-brigades, die toezicht houden op eenheden, opdat niemand de benen neemt. Wie dat wel doet en wordt be trapt, wordt door de brigades gedood. Volgens de drie deser teurs die het noorden van Irak wisten te bereiken waren alleen al in de twee dagen voor hun ontsnapping al tien deserteurs doodgeschoten. Armzalig De beschrijving die Madlool geeft van het leven in het Iraak se leger is er een van armzalige levensomstandigheden en con stante controles. „De wapens zijn slecht van kwaliteit, het eten is niet goed en er moet van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat hard gewerkt worden", zegt hij. De soldaten krijgen religi euze en ideologische lessen die zijn opgezet door de Ba'ath- partij. De meeste gewone solda ten voelen zich volgens de drie gevluchte Irakezen in vergelij king met de Republikeinse Gar de, Saddams elitetroepen, toch vooral als kanonnenvoer. „De Republikeinse Garde heeft alle macht. Zij hebben de beste voorraden en de beste wapens", zegt Hashem. AP door James McGonical DEN HAAG - Misschien wel de belangrijkste Britse bijdrage aan de oorlog tegen Irak is die van een eenheid van slechts en kele honderden militairen: de Special Air Service (SAS). Dit regiment, met als basis het plaatsje Hereford op de grens van Engeland en Wales, heeft een reputatie als anti-terroris- me-eenheid. Maar in een oorlog in de woestijn keren deze mili tairen terug naar hun oor sprong: in de volstrekt kale rimboe weken achtereen on grijpbaar opereren, en de vijand schade berokkenen die in geen verhouding staat tot het aantal betrokken manschappen. Zo is de SAS ooit begonnen in de Noord-Afrikaanse woestijn tij dens de Tweede Wereldoorlog, toen de Britse bevelhebber Montgomery bij El Alamein de Duitse generaal Rommel nog moest weerstaan. Zelfs de Amerikanen van het elitekorps Delta Force staan de zer dagen versteld van de ma nier waarop de SAS opereert. Met slechts op basis van militai re huisvlijt aangepaste Land Rover-jeeps vertrekken groep jes van vier man in het donker in de richting van niemandsland, waarna zij verdwijnen achter de vijandelijke linies. Zelfs zonder bevoorrading per helikopter in de nacht, redden zij zich weken achtereen. In de omgeving van bijvoor beeld een vijandelijk vliegveld, of een mogelijke lanceerbasis van Scuds, graven zij hun voer tuig in of camoufleren het an derszins. Onzichtbaar observe ren zij de gang van zaken, om vervolgens met behulp van een satel liet-telefoon jachtvl iegtui- gen, bommenwerpers of heli kopters de weg te wijzen. De SAS kan met behulp van la ser een doel aanwijzen voor de slimme bommen van de lucht macht, maar is ook niet te be roerd om ergens naar binnen te sluipen en een radio-bakentje te plaatsen. Omdat zij opduiken op onver wachte plekken, kan de beperk te uitrusting van jeeps met ma chinegeweren, raketwerpers en handgranaten net als in 1942 soms buitenproportionele re sultaten opleveren. GPD door Ans Bouwmans PALESTINE - In de what- not-shop', een soort uitdrage rij in het gehucht Palestine in West-Virginia, knutselen Clif ford Reynolds en Ron Pettry aan een oude stoel. In dit stuk je arm Amerika moet je elkaar helpen en zelf je bestaan bij el kaar scharrelen. „Want werk is er niet", zegt Clifford. Het soldatenbestaan is hier een ontsnappingsroute, een kans op een opleiding en fi nanciële zekerheid. Dat was het ook voor de 19-jarige Jessi ca Lynch. En ook al is ze nu vermist in Irak, haar ongerus te vader Gregory kijkt niet om in bitterheid of spijt. „Ik moe digjongeren nog steeds aan bij de strijdkrachten te gaan." Jessi's broer Gregory (21) zit ook in het leger, en zus Brandi (18) gaat in augustus onder de wapenen. Het kost niet veel moeite om het huis van Gregory Lynch - 'senior' - te vinden, ook al woont het gezin aan een verla ten landweg, mijlenver van het verweerd ogende Palestine. Ie dereen weet waar de vracht wagenchauffeur woont, niet alleen omdat dit 'small town' Amerika is, maar ook omdat het lot van Jessi Lynch de hele gemeenschap bezig houdt. Er is vorige week een avondwake gehouden. Meer dan driehon derd familieleden, vrienden en buurtbewoners ontstaken kaarsen, baden en zongen voor Jessi en de andere Amerikaan se militairen in Irak. Gele linten Er hangen gele linten aan elek- triciteitsmasten, hekken en deuren, het traditionele ge baar om de Amerikaanse troe pen te ondersteunen. Kerken in het nabijgelegen Elizabeth voeren borden met steunbe tuigingen aan Jessi en haar fa milie Bij een boerderij langs route 14 die Palestine door kruist, hangt een groot plak kaat langs het hek: 'We bidden tot God dat hij Jessi veilig thuis brengt'. „Dit is verdrie tig voor de hele buurt", zegt Ron Pettry, die zelf ook een kaarsje heeft opgestoken voor de jonge, vermiste soldaat. „Jessi is een sympathieke Gregory Lynch met een foto van zijn in het zuiden van Irak ver miste dochter Jessi. foto Ans Bouwmans/GPD meid, altijd een lach op haar gezicht. Bescheiden, anderen waren altijd belangrijker Ze lijkt op haar moeder", zegt haar vader met een blik op een portret van zijn blozende dochter bij haar diploma-uit reiking. Op het hemd van Gre gory Lynch zit een button ge speld, met een foto van Jessi met legerpet, en een geel lintje met Jesse erop, giften van mensen uit het dorp. „Haar naam is verkeerd gespeld, maar wie maalt daarom We krijgen zo veel steun van de mensen hier." Zondag 23 maart, om half drie 's middags, begon de onzeker heid en zorg in huize Lynch. Een bevoorradingseenheid was overvallen bij Nasinya, en de naam die onderin het tv- beeld verscheen was die van het onderdeel van hun doch ter, de 507de Onderhouds- compagnie. Ze was niet bij de vijf krijgsgevangenen wier ge zichten later op tv kwamen. „We hebben het Rode Kruis gebeld, maar er was geen in formatie. We zijn om tien uur maar naar bed gegaan, een uur later klopten een politieagent en een legerfunctionaris op de deur. Wc waren gevloerd. Ge slapen hebben we niet meer We kunnen alleen maar hopen dat ze ergens is, en zich schuil houdt. Er zijn er acht vermist. Elke avond belt er iemand van het leger, maar er is geen nieuws", zegt de 43-jarige Gregory, zittend op de rand van zijn veranda. Binnen gaat de telefoon. Zoon Gregory, met buitengewoon verlof naar huis gestuurd, komt het 'loopijzer' brengen. „Ik maak het goed", zegt zijn vader geruststellend tegen de beller. Maar als hij heeft opge hangen, zegt hij dat elk belle tje een schok in zijn lijf veroor zaakt „In je achterhoofd zit altijd die gedachte, dat dit het telefoontje is waar je op wacht." Jessica Lynch ging als gewoon soldaat in het leger om iets van de wereld te zien, en geld te sparen voor een beroepsoplei ding naderhand. „Ze wil een studie doen om kinderjuf te worden. Dat is wat ze wil, moederen over kleine kinde ren." West-Virginia is een staat waar de banen niet voor het oprapen liggen, en in Wirt County waar Palestine ligt, is het werkloosheidpercentage met 15 procent een van de hoogste in de regio. Legerwerver „Werken in een fast-food res taurant of bij Wal-Mart (grote winkelketen, red dat is niet veel om daar je toekomst mee te plannen." Wie meer wil, moet na de middelbare school een opleiding kunnen betalen. Dat zat er bij de Lynch-familie niet in. Dus toen er een leger- werver langs kwam, vond hij een willig oor. Gregory heeft zijn kinderen aangespoord om in het leger te gaan, en wil daar geen wroe ging over voelen. „In mijn hart denk ik nog steeds dat het de enige manier is voor hen om een opleiding te krijgen en vooruit te komen in de wereld Ze hebben er zelf toe besloten. Niemand wil zijn hele leven hamburgers bakken in een res taurant. Wat er gebeurd is in Irak, is een ongelukkige fout. De kansen die het leger biedt zijn er nog steeds." Zijn andere dochter, Brandi, is nog niet van gedachten veranderd, en vader Gregory7 dringt daar ook niet op aan. „Ik wil dat mijn kinderen een goede opleiding krijgen, en wat geld op de bank," Jessica Lynch, 'enlisted priva te first class', 19 jaar oud, gele gerd in Fort Bliss Texas, als 'administratief medewerker bevoorrading' uitgezonden naar Irak, 'missing in action' sinds zondag 23 maart. Nu duurt het wachten op nieuws eindeloos lang. Lynch's truck staat werkeloos op het erf. „Ik heb mijn werk verteld dat ik de motor niet start tot dit is opge lost." Gregory en zijn vrouw Daedre houden zich vast aan hun geloof en hoop dat hun jonge dochter nog in leven is. „Het is voor alle ouders erg Je moet gewoon sterk zijn." GPD door Harm Harkema LONDEN - In tijden van oorlog wordt het volk geacht als één man achter de regering en het leger te staan. Maar in Groot- Brittannië wil dat op het ogen blik niet echt lukken. Natuur lijk steunt iedereen 'onze jon gens', maar tegelijkertijd knaagt zelfs bij voorstanders van de oorlog enige twijfel over de rechtvaardigheid ervan. Het zijn bovendien lang niet al leen de mensen uit linkse krin gen die zich afvragen of Blair met mannen als Bush en Rums feld wel de juiste vrienden heeft gekozen. De meeste Britse media reflec teren die stemming met een vaak kritische berichtgeving, zeker nu de strijd veel minder eenvoudig blijkt dan was ge hoopt en de Irakezen niet met bossen bloemen op hun 'bevrij ders' blijken te wachten. De neutraliteit van bijvoor beeld de BBC gaat zover dat Britse en Amerikaanse brie fings over de oorlog al even sceptisch worden behandeld als die van de Iraakse autoriteiten. Toen in de eerste dagen van de oorlog het verhaal ging dat Sad dam Hoessein bij het eerste bombardement gewond of zelfs gedood zou zijn. meldde BBC- News '24 dat er rekening moest worden gehouden met propa ganda van de kant van Was hington en Londen. Amerikaanse klachten over de Iraakse behandeling van krijgs gevangenen zijn ook in Londen niet voor zoete koek aangeno men: als in een reflex meldde het gros van de media dat de Ameri kaanse behandeling van Tali- ban-gevangenen evenmin de schoonheidsprijs verdient. En verder worden er vanuit het oor logsgebied zelf ingetogen repor tages verstuurd. Propagandacoupe Breed uitgesponnen is eveneens de blunder van Blair om vorige week tijdens zijn gezamenlijke persconferentie met Bush in Camp David te melden dat twee Britse bomopruimers door de Irakezen in koelen bloede waren geëxecuteerd De ouders van een van de twee slachtoffers reageerden geschokt: zij hadden immers van de legerleiding ver nomen dat hun zoon was omge komen in het gevecht. Blair werd vervolgens beschuldigd van een propagandacoupe. Labour-voorzitter John Reid (tevens lid van het kabinet) heeft de BBC er al van beschul digd 'zich te gedragen als een vriend van Bagdad', maar poli tiek commentator Andrew Man- van deze publieke omroep haal de zijn schouders op: „Ministers lijken te denken dat iedereen met een afgewogen oordeel een vriend van Bagdad is." De stemming in het kabinet zal er niet beter op geworden zijn nu dit weekeinde oud-minister van Buitenlandse Zaken Robin Cook, die twee weken geleden uit protest tegen de oorlog uit het kabinet is gestapt, voluit de aanval heeft geopend. Hij is daarmee de zoveelste die zich niets aantrekt van de onge schreven regel dat je in oorlogs tijd geen kritiek mag leveren op je land. Cook noemde de oorlog 'bloedig en niet noodzakelijk' en riep Blair op de Britse troepen zo snel als mogelijk terug te trek ken. Cooks oud-collega in het kabinet, de huidige minister van Binnenlandse Zaken David Blunkett, reageerde als dooreen wesp gestoken: „We dienen ie dereen te vraag te stellen: wie wilt u eigenlijk dat er wint?" Scheidslijn Opzienbarend was zaterdag een artikel in de degelijke 'The Ti mes', van de hand van Matthew Parris, een voormalig Conser vatief (maar vrijzinnig) Lager huislid, en een gerespecteerd politiek commentator. Parris schrijft dat er slechts een dunne scheidslijn is tussen genialiteit en gekte. Hij vreest dat Blair in middels de grens is gepasseerd. Overigens bevindt Blair zich daarbij in goed gezelschap, want volgens Parris was Chur chill het spoor bijster lang voor dat hij aftrad, terwijl het begin van Margaret Thatchers einde duidelijk werd toen zij jurken met lange slepen ging dragen en zichzelf 'wij' ging noemen. In zijn serieuze betoog meldt Parris dat het een groot aantal waarnemingen samen is dat doet vermoeden dat Blair 'in ernstige zin van het woord ont wricht' is. Als illustratie voert hij onder meer aan Blairs be zoek aan de paus. „Een van de eerste blijken van een opko mend irrealisme." En de 'hefti ge, stille intensiteit' en het 'ho peloze, wanhopige optimisme' van de premier zijn volgens Par ris kenmerken van krankzin nigheid. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5