Voor chrysanten is het altijd zomer Zwangere kikker ligt zwaar op de maag 24 Kom in de Kas waarwoord Vracht is per hoofd 50 cents Boerderij staat er gekleurd op Hommels steken niet zo gauw Afscheid van De Bierkreek bijzonder blauw April is als een oude stier: zo heet en zo weer koud Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118- 470102, e-mail redactie@pzc.nl. Buitengebied, is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118-470102, e-mail redactie@pzc.nl dinsdag 1 april 2003 Kom kijken, ruiken en proeven in de kassen. Dat is het motto waaronder een aantal Zeeuwse tuinders komende'zaterdag de deuren openzet voor het publiek. Ze doen mee aan het landelijke evenement van de glastuin bouw, Kom in de Kas. Het wordt alweer voor de 26ste keer gehouden. Bedoeling is voorlichting te geven over de wijze waarop producten ge teeld worden. Daarbij ligt de nadruk op smakelijk, gezond en veilig. Bezoekers zijn tus sen 10.00 en 17.00 uur wel kom op de deelnemende be drijven in Sirjansland, Dreischor, Scharendijke en Tholen. De gebroeders Van der Burg laten zien hoe ze chrysanten kweken. Met een productie van bijna zes miljoen chrysanten- takken per jaar kunnen Jan en Jos van der Burg uit Sirjansland één op de drie Nederlanders van bloemen voorzien. En met hun kassencomplex van 27.000 vier kante meter aan de Ringweg, behoren ze nog niet eens tot de grote jongens onder de telers van chrysanten. Het overgrote deel van hun bloemen (en die van collega-kwekers) gaat niet naar Nederlandse afnemers, maar is bestemd voor de export. Naar landen als Engeland, Frankrijk en Italië, en ook naar bijvoorbeeld Rusland en Japan. In het bedrijf van de gebroeders Van der Burg worden sinds half 1999 chrysanten geteeld. Het hele j aar door worden de kleuri ge bloemen geoogst en gereed gemaakt voor afvoer naar de veiling in Naaldwijk. ,,We we ten zelf niet precies waar ze naar toe gaan. Wij zetten onze bloe men voor de klok. De handel koopt ze en zorgt zelf verder voor de afzet", vertelt Jos van der Burg. Hij voegt eraan toe dat ze uit hun moderne kassencom plex jaarlijks 4,5 oogst halen. Als er een veld leeggehaald is, wordt de grond meteen weer ge reed gemaakt voor nieuwe plantjes, vandaar de benaming: jaarrond-teelt. Oogstrijp De chrysanten worden als plantgoed aangeleverd. De plantjes gaan handmatig de aarden bedden in en moeten dan met hulp van kunstmest, water, warmte en veel (zon)licht groei en. Vanaf tien weken zijn de bloemen oogstrijp. Ze worden zowel machinaal als handmatig uit de plantbedden verwijderd en gaan via een lopende band naar de verwerkingsmachine. Het 'inhoezen' - een bos van vijf takken wordt in folie gewikkeld - gebeurt handmatig. De boe ketten gaan in dozen richting veiling. Naast de twee gebroe ders biedt het bedrijf aan zes mensen werk. De Van derBurgs begonnen op het bedrijf van hun vader in Berkel en Rodenrijs. Die teelde groenten en stapte over op chry santen. Zijn zoons namen dat over. Hun keus voor chrysanten vloeit niet voort uit een bepaal de voorkeur voor de fraaie bloe men, maar omdat ze met de teelt veel ervaring hebben opgedaan. ,,Dan blijf je er in zitten", zegt Jan. Er waren plannen om het Rotterdamse vliegveld Zestien foto's Dirk-Jan Gjeltema zorgd dat het altijd 13 van de 24 uur donker is. De jongere plan ten hebben meer licht nodig en daar wordt door middel van lampen voor gezorgd, zes minu ten per half uur belichting. „We zorgen dat de plant denkt dat het zomer is", legt Jan uit. De omgeving heeft van het lichtge bruik geen last. Uitstraling naar buiten toe wordt vermeden doordat de kassen 's avonds met een scherm worden afgesloten. Moederdag De chrysant staat bekend als een echte herfstbloem. Toch willen de mensen ze wel het hele jaar door in huis hebben. Niet alleen omdat ze lang - toch gauw veertien dagen - meegaan, ook omdat de bloemen mooi ge vonden worden en warme kleu ren hebben. Jan van der Burg geeft aan dat er in de herfst wel een grotere vraag naar de soort is. „Ook bij Allerheiligen is de prijs wat hoger en we merken ook goed wanneer het hier of in Engeland moederdag is. Carna val is puur slecht, dan zakt de prijs. En 's zomers worden bij mooi weer ook minder bloemen verkocht. Een zonnige warme winter en een donkere zomer is voor ons het beste. Maar goed dat we daar niks over te vertel len hebben." Rinus Antonisse Kom in de Kas, zaterdag 5 april: de deelnemende bedrijven zijn te vinden aan de Ringweg 6 (chrysanten) en Noord Hogeweg 2 (paprika's) te Sirjansland: Blindweg 5 (witlof) en Gaan- dersesweg 9a (orchideeën) te Dreischor, Nieuwe Kerkweg 2a (aardbeien) te Scharendijke, Mosselhoekseweg 5 (komkom mers) en Razernijweg 1 (melk veehouderij) te Tholen. Chrysantenkwekerij in Sirjansland. hoven te verplaatsen en daar voor zou het bedrijf van de fa milie Van der Burg, samen met een aantal andere, moeten ver dwijnen. De verplaatsing van het vlieg veld ging niet door, wel de ver huizing van het bedrijf, mede omdat er weinig uitbreidings mogelijkheden waren. De keus viel uiteindelijk op Sirjansland (er is ook gekeken naar vesti ging in Almere en Made). Jos van der Burg kende het gebied enigszins als enthousiast surfer en zeiler. Ze zijn tevreden over de nieuwe locatie (nog dicht bij de familie in Rotterdam), waar ook enkele andere glastuin bouwbedrijven aanwezig zijn. Er worden chrysanten van één ras geteeld, de Reagan. Inder daad, genoemd naar de voorma lige Amerikaanse president. Aardgas Om te zorgen voor voldoende warmte, worden de kassen bij- gestookt met aardgas. Het af- valgas kooldioxide (C02) wordt gebruikt als meststof. Voor de bevloeiing wordt geput uit een groot regen waterbassin (inhoud 12.000 kubieke meter). Zeker de export-chrysanten moeten aan hoge kwaliteitseisen voldoen. Ziekten en plagen moeten ge weerd worden. Daarvoor wor den chemische middelen ge bruikt. Lang niet zoveel als wel door de milieubeweging be weerd is, beklemtonen de Van Jan van der Burg leidt de kwekerij samen met zijn broer Jos. derBurgs. „Biologischebestrij ding werkt niet zo in de chry santen. Een bos bloemen met sluipwespen er in, wil de consu ment niet. We gebruiken zo wei nig mogelijk - zo leuk is het niet en het spul is ook niet goed koop." In de kassen wordt er voor ge Ook in de sloot is het voorjaar volop in gang. Over het wa ter flitsen weer schaatsenrijders met grote snelheid voorbij en onder water is het een gekrioel van wantsen, kevertjes en aller lei ander klein grut. Langs de oevers staat het speenkruid te bloeien en in het water zijn kik kers en padden druk bezig met de voortplanting. Hier en daar ligt een grote klomp kikkerdril. Dat moet van de bruine kikker zijn, want voor dril van de groe ne kikker is het nog veel te vroeg. En paddendril ligt in lan ge snoeren in plaats van in grote klompen bij elkaar. Een kikker legt vele honderden eitjes. Als die zich allemaal zou den ontwikkelen tot volwassen kikkers dan was er binnen de kortste keren een plaag van enorme omvang. Maar dat ge beurt natuurlijk niet. Er zijn al lerlei predatoren die het op kikkers in verschillende ont wikkelingsstadia voorzien heb ben. Dat begint al als de eitjes nog niet eens gelegd zijn. De dikke trage kikkers die broed in zich dragen worden vaak ge pakt door een reiger. Maar voor reigers en andere vogels is zo'n zwangere kikker een prooi die zwaar op de maag ligt. De eitjes hebben namelijk een gelatine achtig omhulsel dat enorm op gaat zwellen zodra het in aanra king komt met water. De vogel die de kikker heeft opgeslokt kan het knap benauwd krijgen als dat gebeurt. Je ziet reigers soms kokhalzend langs de oever staan in een verwoede poging om het opzwellende kikker- broed weer naar buiten te wer ken. De pas gelegde eitjes worden omhuld door het gelatine-ach- tige omhulsel en dat is in veel gevallen een effectieve bescher ming tegen vijanden. Ooit zag ik een bootsmannetje die een eitje uit het kikkerdril pulkte, maar dikwijls komt dat niet voor. Maar toch is er een belager die in het kikkerdril ware slachtpar tijen kan aanrichten. En dat zijn de salamanders. Pas zag ik bij MicMec in Vlissingen een klomp kikkerdril die compleet was leeggeroofd door salamanders. Speurwerk was daarvoor niet nodig, want nadat beheerster Els Huibregtse op het geval ge wezen had, waren de salaman ders volop in actie te zien. Met horden vielen ze aan op een pas geproduceerde klomp dril en waarschijnlijk is ook die inmid dels tot het laatste eitje leegge haald. Het is altijd een wat treu rig gebeuren als je ziet hoe de stand van een soort in de natuur wordt afgeroomd. Iedereen kent het lesje over natuurlijk even wicht. Een evenwicht dat be staat dankzij het eten en gege ten worden waar de hele natuur mee aan elkaar hangt. Maar om daar getuige van te zijn is niet altijd even leuk. Zo is het ieder jaar weer raak in de tijd dat de bergeenden jongen hebben. Je kunt er op wachten dat een toom van die pluizen- bollctjes ontdekt wordt door de zilvermeeuwen en dan volgt er een plundertocht die geen enkel jong overleeft. Een reiger die twintig minuten lang zijn best zit te doen om een nog levende karper naar binnen te werken is ook al geen echt opwekkend ge zicht. En het wordt al helemaal bar als je een sperwer ziet die zich wat verkeken heeft op de grootte van een prooi, zodat ie hem slechts langzaam af kan slachten. Maar dat alles maakt onderdeel uit van een goed functionerende levensgemeenschap en hoe wreed het ons ook toeschijnt, al die dingen hebben hun zin. Wat dat betreft is de massale slachting onder trekkende pad den heel wat triester. Vlak bij ons huis ligt een polderweggetje waar veel trekkende padden oversteken. In deze tijd van het jaar is het wegdek helemaal ge plaveid met plat gereden pad den. Je kunt daar vaak weinig tegen ondernemen (soms trou wens ook wel!), maar het blijft een heel vervelende zaak. Dan maar liever salamanders die grote hoeveelheden eitjes veror beren. Chiel Jacobusse Dit is de laatste aflevering van Bijzonder Blauw. Vanaf volgen de week schrij ft Chiel Jacobusse op een andere plek in dit katern over de Zeeuwse natuur. De PZC heeft een stuk Oosterscheldenatuur geadopteerd. Het gaat om de Rumoirtschorren en de Slikken in de Krabben- kreek, achterin de Oosterschelde. Ook het schorretje voor de Oesterput, langs de noordkust van Noord-Beveland behoort bij het geadopteerde gebied. De krant betaalt mee aan het be houd van dit bijzondere stukje Zeeland, door een sponsorbij drage aan Het Zeeuwse Landschap. In 'Bijzonder blauw' wordt het wel en wee van het reservaat belicht en bovendien komen er regelmatig vertegenwoordigers van de unieke flora en fauna ter sprake.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43