VERS EN VOORDEEL Sars-verdachte mag het land niet meer in Hoogbegaafde binnenvetter Voikert twijfelt over zijn daad Vogelpest bij mens op retour 0.99 3.49 0.99 3 Ministerie herstelt fout in spaarloon Het is weerzover! www.zeelandopniveau.nl Zelf dragen risico ziekte afgeraden Schoonhoven gaat uit zijn dak voor Jamai AWBZ haalt paren niet uit elkaar Celstraf voor bedreiging Dijkstal Meldpunt over fietspaden geopend CDA heeft meeste burgemeesters Vogels belagen begraafplaats Sociale werkplaats moet weer echt sociaal worden Ingrediënten tabak nog schadelijker Ministerie Volksgezondheid richt crisisteam op van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het aantal men sen dat besmet raakt met het vogelpestvirus neemt fors af. Mensen die het virus toch nog oplopen, krijgen bovendien de mildste vorm, die zich manifes teert in lichte oogontsteking. Volgens onderzoekers is het nog te vroeg om te zeggen dat de be smetting geheel is uitgebannen. Sinds de uitbraak van vogelpest begin maart hebben 247 mensen gezondheidsproblemen gekre gen. Zeker is dat 65 van hen besmet zijn geraakt met het griepvirus dat de vogelpest ver oorzaakt. Zij hadden allen last van oogontstekingen. Van veer tig personen is onduidelijk of hun klachten door vogelpest zijn veroorzaakt. De overigen hadden problemen die niet het gevolg waren van het kippenvi- rus. Zij hadden een vorm van menselijke griep of hebben stof fen binnengekregen die tot irri taties leidden. Niemand blijkt tot nu toe besmet met zowel het menselijke als het kippenvirus Deskundigen vrezen dat die combinatie leidt tot een nieuw soort levensgevaarlijk virus. Door de verscherping van het toezicht op de vogelpest krijgt de AID versterking van twee honderd opsporingsambtena ren van andere diensten, zoals politie, douane, en de Inspectie Verkeer en Waterstaat. Sinds gisteren is het regime in het vo- gelpestgebied en in de rest van Nederland verscherpt. Zo zijn er nieuwe vervoersbeperkin- gen. De uitbreiding betekent dat het toezicht op naleving van de vogelpestmaatregelen bijna wordt verdubbeld. Strikt toe zicht is nodig, aldus het ministe rie, om te voorkomen dat het virus zich door slordigheid, on wetendheid of opzet verspreidt via mens, dier of voertuigen. Voor de welzijnsproblemen van kuikens die worden opgefokt tot leghennen is nog geen oplos sing gevonden. De welzijnspro blemen van kippen die door de uitbraak van klassieke vogel pest niet meer vervoerd mogen worden naar grotere stallen, rij zen de pan uit. Ruim 700.000 dieren zitten in overvolle hok ken en verwonden elkaar. Elke week komen er honderdduizen den probleemgevallen bij. De Nederlandse Organisatie voor Pluimveehouders overleg de gisteren met het ministerie van Landbouw over een wel- zijnsopkoopregeling voor kip pen in Nederland, maar hier is nog geen overeenstemming over bereikt. Het aantal pluimveebe- drijven waar vogelpest is vast gesteld, is gisteren opgelopen tot 150. Zondag stond de teller op 136. GPD/ANP Advertentie 01 Bospeen per bos Cfl Kipdrumsticks verpakt kilo, CU Boerenbrood met sesam wit, bruin of volkoren heel, 1AX De van/vood-aanbledlngen zijn alleen geldig met Cfl Bonus kaart tot en met 6 april 2003 BOTHOVEN - Stoffen die vrij komen bij het verbranden van tabak zijn veel schadelijker voor de gezondheid dan tot nu toe werd aangenomen. Boven dien komen bij het roken meer van deze aldehyden vrij door toedoen van ingrediënten die aan tabak worden toegevoegd. Dat blijkt uit een gisteren ver schenen onderzoek van het RIVM. Aldehyden komen in grote hoeveelheden voor in ta baksrook en zijn mede afkom stig van aan tabak toegevoegde stoffen zoals honing en zoet houtpreparaten. Aldehyden veroorzaken een verhoogde weerstand van de luchtwegen. Bij proefdieren veroorzaken acetaldehyde en formaldehyde kanker in de bo venste luchtwegen. Onderzoekers constateren dat in de literatuur veelal wordt uit gegaan van lange blootstelling aan relatief lage concentraties. Rokers krijgen echter piekcon- centraties binnen. Daarmee wordt de schade naar verwach ting sterk onderschat, aldus het RIVM. ANP SCHOONHOVEN - Jamai zingt op het bordes van het stadhuis in Schoonhoven. Naar schatting tweedui zend uitzinnige fans hebben gisteren de huldiging bij gewoond van Idols-ster Jamai. De Schoonhovense scholier kreeg een officiële ontvangst op het stadhuis en werd op het bordes toegesproken door burgemees ter D. Wassenberg. Daarna volgden een huldiging en optredens op Jamai's school. Als herinnering ontving de zestienjarige Jamai een zilveren brillenkoker en twee zilveren pennen van burgemeester Wassenberg en werd het plein van zijn school omgedoopt tot Ja- maiplein. Jamai werd 8 maart uitgeroepen tot win naar van het populaire tv-programma Idols. Door de overvolle agenda van de tienerster, die tijdens de hul diging werd vergezeld door de Idols-finalisten Jim (1.) en Dewi (r.), liet de officiële ontvangst op het Schoon hovense stadhuis een paar weken op zich wachten. foto Rick Nederstigt/ANP door Henk van Gelder AMSTERDAM - Voikert van der G. twijfelt. Elf maanden heeft hij in detentie kunnen na denken. Heeft hij er goed aan gedaan om Pim Fortuyn van het leven te beroven? Voikert zelf tast over het antwoord in het duister. Vreemd, want hij is geen man van twijfels. Gedragswetenschappers van het Pieter Baan Centrum had- J7AT TOÉN HfcCL poiTyei*>'.kA den aanvankelijk de grootste moeite om contact te krijgen. Hun rapport beschrijft uitvoe rig hoe Van der G. de man is ge worden die hij nu is. Een een ling, irreëel, perfectionistisch, emotioneel geremd, overdreven gewetensvol. Star en koppig in zijn meningen. Officier van justitie K, Plooy mist van diep berouw elk teken. „Gun Nederland nu eens een kijkje in uw hart", vroeg hij. „Verwacht geen show van mij", antwoordde Voikert. „Ik wil mezelf zijn." Toch bezit binnenvetter Van der DEN HAAG - Met het plaatsen van een extra regeling in de Staatscourant van vandaag voorkomt het ministerie van Fi nanciën dat werknemers hun gehele tegoed aan spaarloon be lastingvrij kunnen opnemen. Door een fout in de regelgeving was dat sinds 1 januari moge lijk. Volgens het ministerie staat het wel goed in de Wet Loonbelas ting, maar verkeerd in de bijbehorende uitvoerende re gelgeving. Die tekst is zo gefor muleerd dat het gehele tegoed kan worden opgenomen. Dat is niet de bedoeling. Het kabinet vindt dat alleen de tegoeden over 1999 en 2000 belastingvrij opgenomen mogen worden. Door de verkeerde formulering zou dat echter ook gelden voor de bedragen die in 2001 en 2002 zijn gespaard, terwijl die vier jaar vast moeten staan bij de bank. GPD G. wel degelijk veel emoties, zegtPBC-psychiater A. de Kom. Maar 'de sociaal onbeholpen' Voikert geeft zichzelf niet snel bloot. Praten over gevoelens doet hij niet en kan hij niet. Thuis in Zeeland, waar hij op groeide, heeft hij dat nooit ge leerd. Zelfs toen zijn vader op 52-jarige leeftijd aan kanker stierf, hield Voikert zijn verdriet verborgen. Kerk Voikert, een hoogbegaafd kind. viel op de lagere school uit de toon. ,,U had niet bepaald coole kleren", zei rechtbankpresident F. Bauduin. Ruzie in het sobere gezin was taboe. Conflicten werden ingeslikt. De kerk gaf Voikert een sterk normerend ge voel van goed en fout. Vader en moeder koesterden van beide zonen hoge verwachtingen. Voikert moet op zijn vader lij ken. Van hem heeft hij de liefde voor de natuur; graag gingen ze zeilen op het Veerse Meer. Zijn vader zwoegde, naast zijn baan als leraar op de middelbare school, op een zware studie aan de Technische Universiteit in Delft. Voor zijn gezin was wei nig tijd. Ook Voikert legt zich zelf zware verantwoordelijkhe den op. Hij distantieert zich van 'mensen die een doelloos, ge makzuchtig en oppervlakkig le ven leiden'. Met dwangmatige overgave stortte hij zich op zijn werk voor de Vereniging Milieu Offensief. Dat was Voikert's wereld, De ju ridische gevechten tegen de uit breiding van intensieve veehou derijen hielden hem tot diep in de nacht aan het werk. Voikert begon de greep op zijn levens werk te verliezen. Steeds meer procedures tegen boerenbedrij ven, waar miljoenen op het spel stonden. Zijn collega's waren minder bedreven in het maken van de bezwaarschriften. „De legeren kon ik niet zo goed." Erkenning Zijn leven is een constante strijd om erkenning. Hij houdt van tergen en tarten. Eigengereid ging hij gisteren de discussie aan met de psychologen. „Wie bent u dat u over mij kunt oor delen?" Door de moord ligt ook nu zijn eigen leven in duigenHij heeft zich dat nooit gereali seerd. Dagelijks ziet hij zich ge confronteerd met zijn daad „Ik zie het schieten voor me. De fo to's van de dode Fortuyn vind ik aangrijpend." GPD Advertentie Deze maand weer interessante artikelen, nieuws over exclusief winkelen, culinair genieten, kunsten en cultuur in Zeeland. Ga snel naar het exclusieve maandblad dat uitsluitend digitaal verschijnt: LIJNDEN - De brancheorgani satie voor uitzendondernemin gen (ABU) heeft uitzendbu reaus geadviseerd niet zelf het financiële risico te dragen voor werknemers die onder de Ziek tewet vallen. De ABU vindt het risico voor ondernemers nog veel te groot. Het negatieve advies is volgens de ABU de reden dat slechts een handjevol bedrijven heeft be sloten om uit de collectieve Ziektewet te stappen. Zondag werd bekend dat onder nemers totaal geen belangstel ling hebben om zelf het risico voor het ziekteverzuim te dra gen. Bedrijven die dat wilden hadden zich voor gisteren moe ten aanmelden bij uitkeringsin stelling UWV. Het gaat hier om werknemers die niet in vaste dienst zijn, zoals uitzendkrach ten. Voor werknemers met een vast contract is de Ziektewet ja ren geleden al afgeschaft. Minister De Geus van Sociale Zaken had verwacht dat vooral uitzendbureaus zich zouden aanmelden om de kosten van het ziekteverzuim zelf te dra gen Ze moeten dan voortaan zelf (een deel van) het loon door betalen als hun kracht ziek wordt en zorgen dat de werkne mer wordt begeleid bij ziekte en eventueel wordt geholpen met het vinden van een aangepaste baan. Daar tegenover staat dat de bu reaus dan geen premie meer hoeven te betalen voor de col lectieve ziektewet, waarvan de hoogte afhankelijk is van het gemiddelde ziekteverzuim in de sector. Bureaus die dus een structureel lager ziekteverzuim hebben zijn dan goedkoper uit. De ABU heeft de uitzendbu reaus afgeraden om zelf het risi co te dragen De uitzendbureaus besteden de berekening van de uitkering uit aan uitkeringsin stantie UWV. Maar het is nog niet duidelijk wat die daarvoor in rekening brengt.GPD dinsdag 1 april 2003 DEN HAAG - Gezonde ouderen mogen ook in de toekomst meeverhuizen naar een verzorgingshuis wanneer hun zorgbe hoevende partner daarin wordt opgenomen. Zij moeten daar voor wel betalen. Verzorgingshuizen en zorgverzekeraars zullen hen een passend arrangement aanbieden. Dat heeft staatssecretaris Ross van Volksgezondheid gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. De vrees bestond dat de modernisering van de Algemene wet bijzondere ziektekosten (AWBZ) waaruit onder meer het verblijf in een verzorgings huis wordt betaald, ertoe zou leiden dat echtparen uit elkaar zouden worden gehaald wanneer een van de partners opgeno men zou worden in een verzorginghuis. Ross had al gezegd dat dit absoluut niet de bedoeling is ANP DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een inwoner van Heerlen veroordeeld tot vijftien maanden ge vangenisstraf wegens bedreiging van voormalig WD-partij- leider Hans Dijkstal en de burgemeester van Heerlen. Een derde van de straf is voorwaardelijk opgelegd. De 46-jarige kastelein draaide vorig jaar door omdat zijn ca fetaria failliet ging, door - in de visie van de verdachte - falend gemeentebeleid ten aanzien van overlast veroorzakende junks en dealers in het centrum. Toen hij bij het lokale bestuur geen respons kreeg op verzoe ken om schadevergoeding, stuurde hij e-mails met dreigende teksten naar de toenmalige WD-leider ANP DEN HAAG - De ANWB heeft gisteren een meldpunt op in ternet geopend waarop fietsers hun beklag kunnen doen over slechte recreatieve fietspaden. Met de klachten die zo worden verzameld, wil de organisatie provincies overtuigen meer geld in het onderhoud van de paden te steken. De organisatie heeft het meldpunt in het leven geroepen om dat er steeds meer signalen binnenkomen dat de paden niet aan de eisen voldoen. ANP VOORBURG - Van de 489 burgemeesters die Nederland op 1 januari telde, was bijna 40 procent van CDA-huize. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren gemeld. De PvdA leverde 30 procent van de burgemeesters en de WD 20 procent. Lokale onafhankelijke groeperingen leveren in slechts twee gemeenten de burgemeester Het CDA heeft bij de collegeonderhandelingen vorig jaar de meeste wethoudersposten in de wacht gesleept. Het CDA be machtigde 30 procent van de functies, de lokale partijen 23 procent, de PvdA 18 en de WD 16 procent. ANP WOLVEGA - Duizenden spreeuwen en roeken belagen sinds drie weken de algemene begraafplaats in Wolvega. De vogels poepen de graven onder, waardoor de grafstenen vies worden en de stankoverlast groot is. Beheerder T. Menger zit met zijn handen in het haar. „De spreeuwen trekken straks wel verder naar het noorden, maar de roeken blijven hier. Er zijn al vijfhonderd roekennesten, dus dat kan nog lang duren", aldus Menger De begraafplaats was eerder het slachtoffer van dieren. In juli 2002 terroriseerden konijnen door onder grafstenen te graven en bloemen op te eten,de rustplaats. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Werknemers van een sociale werkplaats zouden bij voorkeur geplaatst moeten worden bij gewone bedrijven en overheidsinstanties. Dat kan eventueel door detachering. Pas als het echt niet anders kan, mogen de arbeidsgehandicap ten nog naar een sociale werk plaats, zo is gisteren gesteld door de Raad voor Werk en In komen (RWI), waarin gemeen ten, werkgevers en werknemers samenwerken. Het orgaan heeft uitgangspunten opgesteld voor een later advies aan de regering. Probleem bij de huidige sociale werkplaatsen is dat mensen amper doorstromen naar een gewone baan. Te veel arbeids gehandicapten blijven hier ste ken, aldus de RWI. De Wet op de Sociale Werkvoorziening (WSW) betreft nu bijna 100.000 mensen en een budget van onge veer 2 miljard euro. De sociale werkplaatsen moe ten volgens de RWI wel blijven bestaan. Ze zouden dan weer echt sociaal moeten worden. De werknemers hoeven niet langer minstens 10 procent capaciteit te hebben om te kunnen werken, zoals nu wordt geëist. De centra mogen niet langer economische doelstellingen voorop stellen, zoals het streven naar winst. Ze mogen ook geen concurrentie aangaan met echte bedrijven. De Raad spreekt de komende weken over de uitgangspunten met gemeentebestuurders, soci ale werkplaatsdirecteuren en met de gehandicapten zelf. ANP door Dick Hofland DEN HAAG - Nederland neemt het gevaar van de longziekte sars dermate ernstig dat er een crisisteam is opgericht. Het mi nisterie van Volksgezondheid, de KLM en het laboratorium van het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam werken hier in samen. De Inspectie voor de Gezond heidszorg heeft gisteren beslo ten dat Nederlanders die in het buitenland een longontsteking hebben opgelopen niet naar Ne derland terug mogen keren als ze komen uit Hongkong, de Chi nese pixmncie Guandong, Tai wan, Singapore, Hanoi of Toronto. Terugkeer is slechts toegestaan als absoluut zeker is dat ze geen sars hebben. Als ze een andere ziekte hebben waar voor ze in een Nederlands zie kenhuis moeten worden behan deld, dienen ze daar tien dagen in isolatie te worden gehouden om uit te sluiten dat ze met sars zijn besmet. De KLM ondervraagt sinds gis teren alle passagiers voorhet in checken over verschijnselen die te maken kunnen hebben met de longziekte. Het gaat vooral om mensen die uit Azië en Toronto komen of daar naar toe willen. De KLM loopt daarmee vooruit op een advies dat de Wereld gezondheidsorganisatie bin nenkort aan alle luchtvaart maatschappijen zal geven. Vooralsnog annuleert de KLM geen vluchten, maar de maat schappij sluit niet uit dat dit als nog kan gebeuren. Tot nu toe zijn er wereldwijd 54 mensen aan sars overleden. In Europa zijn er tot nu toe veer tien verdachte gevallen, maar nog niemand daarvan is aan de ziekte bezweken. De laatste mo gelijke besmetting betreft een Belgische militair. De man keer de een week geleden terug uit Hongkong en heeft de ver schijnselen van sars. Ookjn Ne derland zijn de afgelopen we ken mensen onderzocht, maar die bleken de dodelijke ziekte niet te hebben. Milder virus Inmiddels blijkt er vrij wel zeker ook een mildere, niet-dodelijke vorm van sars te bestaan. Dit is niet het recent ontdekte colono- virus waaraan tot nu toe alle sterfgevallen te wijten zijn, maar het zogeheten paramyxo virus, dat twee jaar geleden al is ontdekt Dit virus veroorzaakt ook ontstekingen aan de lucht wegen, maar is lang niet zo ge vaarlijk als sars en bovendien goed te bestrijden. Het is moge lijk dat patiënten een combina tie van beide virussen hebben opgelopen en daarom wordt ie dereen die verschijnselen van sars heeft inmiddels op beide vi russen getest. Volgens viroloog A. Osterhaus van de Erasmus Universiteit be staan er twee toekomstscena rio's over de dodelijke vorm van sars. De eerste is dat het beperkt blij ft tot Azië met enkele uitbra ken buiten dat continent. De tweede mogelijkheid is dat het een wereldwijd verspreid virus is. „We weten nog niet om welk scenario het gaat", zegt Oster haus. GPD ch Nü een vollere tas voor minder geld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3