De remmende voorsprong PZC Odette Sorber past in geen enkel hokje 4Sr Poppen maken is meer dan huisvlijt 12 Terneuzen pakt zwerfvuil op snoeproute aan kunst cultuur lezers schrijven SGP Irak IV Irak V jw 7 Q - 29- i re t L 3^ Ouderenzorg Huisartsenpost dinsdag 1 april 2003 TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen gaat het steeds maar groter wordende probleem van het zwerfvuil gericht aanpak ken. Binnenkort begint een proef project dat zich richt op de leer lingen van het ROC (Regionaal Opleidings Centrum). Daar is volgens wethouder P. Hamelink (milieu) voor gekozen omdat op de route tussen het ROC en het nabijgelegen winkelcentrum sprake is van grote hoeveelhe den zwerfvuil De route staat bekend als de 'snoeproute'. Veel leerlingen kopen in het winkel centrum etenswaren en drinken en smijten de verpakking nogal eens achteloos op straat. ,,Een echt problematische situ atie", zegt Hamelink „Daar moet veel meer geveegd en ge prikt worden dan op andere plaatsen in de gemeente. Alle maal extra kosten die door de gemeenschap betaald moeten worden." Door voorlichting op school gaat de gemeente probe ren de mentaliteit van de leer lingen te veranderen, zodat ze voortaan minder rommel op straat gooien. Ouders Behalve de gemeente en het ROC doen ook het Natuur- en Milieu Educatiecentrum (NME) en de politie mee aan het pro ject. Verder worden de ouders van de leerlingen en de winke liers in het winkelcentrum bij het zwerfafvalproject betrok ken. Als er na de voorlichtings campagne nog steeds rommel wordt gemaakt, gaat de politie waarschuwingen uitdelen. Ten slotte wordt er ook bekeurd. „Maar we hopen natuurlijk dat het zover niet hoeft te komen", zegt Hamelink. Als het project een succes is wordt het op ande re plaatsen in de gemeente voortgezet. De wethouder zegt eigenlijk te leurgesteld te zijn over de resul taten van het gemeentelijk mi lieubeleid. „Er is de afgelopen jaren veel aan voorlichting ge daan en toch lijkt het probleem van het zwerfvuil eerder groter te worden dan kleiner." Met het pilotproject bindt de gemeente nu opnieuw de strijd aan tegen het zwerfvuil. door Emile Calon De meest vergrijsde provincie loopt absoluut niet voorop als het gaat om het combineren van wonen en zorg voor de ouderen. Een klassiek geval van de wet van de remmende voorsprong, zegt socioloog Dick van der Wouw van Scoop. Hij wijst naar een regio als Zeeuws-Vlaanderen met z'n grote zorg instellingen als bijvoorbeeld De Blaau- we Hoeve in Hulst. Daar zijn ouderen zorg en verpleegzorg gecombineerd in één instelling. Zo moest het, luidde het credo. Tegenwoordig waait de wind echter uit een totaal andere hoek en moeten oude ren zo lang mogelijk thuis blijven. Dat is goed voor hen, goed voor de gemeen schap. Hulpbehoevendheid is tegen woordig geen reden om opgenomen te worden in een instelling De patiënt moet nu niet meer naar de zorg komen maar de zorg komt naar hem of haar. Mensen moeten uit de zorgsfeer naar de woonsfeer, zegt de onderzoeker van de Zeeuwse welzijnsorganisatie. „Dat is voor hen veel beter." Alleen als het echt niet meer gaat met de patiënt, dan wordt hij of zij nog opgenomen. Gevulde kamers Die omslag maken, dat is voor een klas sieke zorginstelling zeer moeilijk, merkt Van der Wouw. Het bestuur en de directie van zo'n instelling zijn immers gebaat bij gevulde kamers, bij bedden die bezet zijn. Hij vertelt dat Walcherse instellingen het uitplaatsen van patiënten uit zorg instellingen voortvarender oppakken dan die in Zeeuws-Vlaanderen. Hij ci teert een onderzoek van zijn instelling waarin duidelijk staat dat in 2010 op Walcheren veel meer woonzorg-com plexen in de dorpen gerealiseerd zullen zijn dan in een regio als Oost-Zeeuws- Vlaanderen. „Ook hier speelt weer de wet van de remmende voorsprong." De klassieke zorginstellingen hebben moeite om om te schakelen, weet hij. Ze vinden het volgens hem moeilijk om zorg aan huis te leveren Toch kan het, weet hij maar al te goed en wijst daarbij naar thuiszorg-instellingen. Die klagen niet over de omvang van een dorp noch over de benedengrens van het aantal cliënten. De thuiszorg laat volgens Van der Wouw zien dat iedereen hulp kan krijgen, ongeacht waar hij of zij woont. De socioloog constateert dat de woon- component van de klassieke zorginstel lingen het struikelblok vormt bij het door Anita Tournois WESTDORPE - Galerie 45 in Westdorpe opende afgelopen zaterdag voor de eerste keer haar deuren. Galeriehoudster Anne Mannaerts maakt Japanse poppen en geeft cursussen. Een afwisselende tentoonstelling, waarvan het leeuwendeel artis tieke poppen, toont werk van zeventien kunstenaars, waar onder een aantal Zeeuws-Vla mingen. Mannaerts woont sinds 1997 in Westdorpe, maar werd geboren in Dordrecht. Ze volgde aan vankelijk cursussen schilderen en keramiek. Later ging ze pop pen maken en ontmoette ze veel mensen die deze kunstvorm be oefenen. Mannaerts: „Om ook hier te laten zien dat deze kunst vorm de huisvlijt al lang ontste gen is, ontstond het idee voor de galerie. De aanwezige poppen- maaksters komen uit hei hele land, maar ik wilde ook kunste naars uit de regio gelegenheid geven hun werk te exposeren." Zeefdrukken, aquarellen, olie verven, pastels, gemengde tech nieken, gobelins en sieraden vullen de collectie poppen aan. Het merendeel van de poppen is gemaakt van porselein. Dit ma teriaal zorgt voor de juiste huid Veel poppen hebben iets sprookjesachtig. Er zijn mario netten, narren, pierrots, elfen, mythologische figuren maar ook realistische poppen als ba by's en kinderen. Elke pop is een kunstwerk op zich. Symboliek Zelf maakt Mannaerts Japanse poppen. „Ik wilde eigenlijk poppen maken uit verschillende landen in traditionele kleding en kwam op een gegeven mo ment uit bij Japan. Toen ben ik me grondig gaan verdiepen in de cultuur en de specifieke symbo liek met betrekking tot kleding en haardracht." Haar mannelij ke poppen Samurai en Dollma- ker zijn dan ook zeer authen tiek. Stoffen voor kleding komt uit het land van herkomst. Dat geldt ook voor de poppen Mar garita, Martina en André uit Guatemala van Bets van Boxtel Ideeën voor haar Kinderen zon der grenzen ontstaan naar aan leiding van reizen die ze maakt. Van Yvonne Hoogesteger zijn er kristallen elfjes en grappige muizen van papier maché. Sas- kia Hoeboer exposeert naast poppen ook verfijnde abstracte bronssculpturen. Christ'l Sprengers wil met haar narren emoties losmaken. Hoog op sok kels kijken ze enigszins spot tend in de rondte De baby's en peuter van Nel Groothedde vertederen door hun treffende uitdrukking en keuze van kleding en accessoi res. Leander en Xanthos van Hannie Sarris zijn verfijnde staaltjes van artisticiteit en vakmanschap en ontleend aan de mythologie. Marleen van Duyses poppen van keramiek hebben een theatraal karakter. Met kwastglazuur beschildert zij haar personages met allerlei figuren. Mythen, sprookjes, sa gen en legenden vormen de be langrijkste inspiratiebron. Klei sculpturen van danseres sen, zwangere vrouwen of fraai uitgedoste dames zijn er van Anja van den Abeele uit West dorpe. Echtgenoot Edi van den Abeele exposeert acrylschilde- rijenHet echtpaar Wim Bors en Lucie de Blécourt tonen respec tievelijk zeefdrukken en siera den in de vorm van een wolk. Pe ter van Nes laat streekgebonden aquarellen en sfeervolle colla ges zien met een zeer sterke ei gen interpretatie. Bronssculp turen van Frans Kegels worden geïnspireerd door mens en le ven. Verder zijn er pasteltekeningen van Marga von Bannisseht, aquarellen van Anny van Hecke en gobelin-wandtapijten van Carmen Milhous-Arendt. Tentoonstelling t/m 26 april in Gale rie 45, Singel 45 in Westdorpe Ope ningstijden: do. t/m za. van 11.00 17.00 uur, zo. van 13.00 17.00 uur. Anne Mannaerts met haar Japanse pop Samurai. foto Peter Nicolai Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In het artikel Werken met SGP kan best (PZC 28-3) legt Maruits Sep onterecht de Rode vrouwen het predikaat 'prag matisme' (Charles Sanders Peirce, William James) in de mond. Pragmatisme houdt in dat het denken voortkomt uit het handelen of dat het denken vanuit het handelen wordt ge duid. Het pragmatisme hoort thuis in het rijtje van consumen tisme en liberalisme. Pragma tisme heeft dus niets gemeen met socialisme. Waarom zouden socialisten niet voor zondags rust van de arbeider/ster of als atheïst en materialist in alle consciëntie tegen het kapitalis me zijn? dienstdoende artsen tenminste op hun post zijn. Met de komst van de huisartsenpost blijft het goed te doen voor de artsen, zo leert de folder. Dat is mooi. Maar om dan zo om te gaan met de pa tiënten? Dat gaat te ver en leidt tot onaanvaardbare situaties De onduidelijkheden in de fol der beloven niet veel goeds Tweede-Kamerlid Siem Buijs (CDA) is woordvoeder ten aan zien van zorg én loterijen. Me neer Buijs wilt u alstublieft een stokje steken voor deze huisart senpostloterij? Mr.dr. Arjan van 't Veer J. Delstlaanl Noordwelle Jasper van der Graajj Oesterstraat 63 Zierikzee Muziek maken is voor Odette Sorber een tweede natuur. foto Willem Mieras door Marianne van de Polder GOES - Niets is voorspelbaar aan de muziek van Odette Sorber (16). Met het grootste gemak laat ze haar stem van de ene in de andere spagaat schie ten, haar vingers op de toetsen van de piano vol gen gestaag. De vraag is hoe een jong meisje zulke volwassen muziek kan maken. De tweede demo- cd Essentials van de Goese singer-songwriter is een originele blauwdruk van het zoeken naar identiteit Het had niet veel gescheeld of Sorber had voor de jury van het populaire tv-programma Idols ge staan. Sorber: „Ik had me ingeschreven, maar toen ik de eerste aflevering op televisie had ge zien, had ik zoiets van: dat moet ik niet doen. Waarom? Omdat je zo gekneed wordt. Het paste totaal niet bij me. Ik vind dat het allemaal om kwaliteit moet gaan, en niet om hoe je eruit ziet." Hoewel ze de landelijke talentenjacht aan zich voorbij heeft laten gaan, lijkt haar kans op een na tionale doorbraak vrij groot. Onlangs wist ze door te dringen tot de laatste auditieronde van de mu sical Fame. Sorber: „Ik werd net niet uitgekozen. Ze vonden me nog te jong, maar benadrukten daarbij dat het met aan kwaliteit lag en dat ik het volgend jaar zeker weer moet proberen. Ik was daar zo blij mee dat ik al snel niet meer dacht aan die afwijzing." Ze is nog wel in de race voor de hoofdprijs van Hooi!Koorts!. Donderdag 17 april staat ze in De Hooizolder in Westkapelle in de finale van deze Zeeuwse talentenjacht. Tori A mos Hoewel ze niet in een hokje te stoppen is, wordt de muzikante vaak vergeleken met de Engelse Tori Amos. Vervelend vindt ze dat niet, integendeel Sorber: „Ik vind alles wat Tori Amos doet gewel dig. Het grappige is dat ik nog nooit van haar had gehoord, tot iemand zei dat ik op haar leek, Toen ben ik gaan zoeken naar haar muziek en was ik ge lijk verkocht.Sorbers stem heeft echter meer iets weg van Sinéad O' Connor. „Dat komt door de Ier se tongval", verklaart de muzikante. „Die gebruik ik bewust. Ik vind Engels nu eenmaal een stuk lek kerder klinken op die manier." Muziek maken is voor Sorber een tweede natuur. Ze vertelt: „Het is voor mij een uitlaatklep. Als ik ergens mee zit of ergens over aan het nadenken ben, dan ga ik meestal meteen naar de piano. Op die manier kom ik vrijwel gelijk bij dat gevoel, zo dat het eruit kanOf ik weet niet hoe ik me voel en kom daar dan al pianospelend achter. Dat kan best confronterend zijn, Je leert jezelf er beter door kennen. De laatste tijd merk ik dat mijn tek sten directer worden. Ik ben minder bang voor de reacties van andere mensen. Mijn teksten gaan over wat ik meemaak, zoals het nummer 'Essenti als'. Dat gaat over het ongeluk dat ik pas heb ge had en waardoor ik mijn knie heb beschadigd. 'Is dit toeval?', vroeg ik me af. Daar geloof ik dus niet in. Ik geloof dat alles een reden heeft. Anders zou het toch een saai zooitje zijn." Harde wereld De singer-songwriter droomt ervan met muziek maken haar brood te kunnen verdienen. Sorber: „Natuurlijk hoop ik verder te komen, maar ik ben ook realistisch Het is zo moeilijk om echt succes te krijgen. Het is een harde wereld, ik weet nog niet of ik daar in pas. Maar beroemd worden op zich is geen doel voormij. Ik vind het bijzonder als je met je muziek mensen kunt raken. Odette Sorber treedt donderdag 17 april op tijdens de fi nale van Hooi'Koorts' in De Hooizolder m Westkapelle Die avond wordt afgesloten door de band Intwine Aan vang: 20 uur. In de berichtgeving over het be kende conflict inzake Irak zit m.i. bitter weinig evenwicht. Waarom zoveel berichtgeving over wat Amerikanen denken en voelen, en zo bitter weinig over doen en laten van de Arabi sche tegenpartijKan het de le zer wat schelen wat een of ander (zogenaamd?!) uiterst gods dienstig dorp er van bakt? Velen zien in Amerika inmiddels een behoorlijk oorlogszuchtig land, ook al bidden ze nog zo fana tiek Wat kan ons het aantal bo- dybags toch eigenlijk schelen? Meer bodybags zal kunnen be tekenen dat men eindelijk in Washington gaat inzien dat men niet de hele wereld kan koeione ren Waarom moeten we toch ei genlijk dagelijks overstroomd worden met regelrechte Yan- keepropaganda?! Emiel Neumann Haringvlietstraat 26 Middelburg In de PZC van 26-03 een klein bericht over brandend Iraaks mensenleven in een garage. Be halve mensenleven was het ook asielzoeker. En zoals een men senleven weigert ziek te zijn, weigert het ook asielzoeker te zijn. Nam de Irakees daarom soms het brood van bisschop Muskens? Het bericht is een diepstekend stukje proza met eeuwigheidswaarde en zo bang als de dood voor de oud papier bak. Nu het na de twee vredes demonstraties weer even stil is geworden op de Dam, is er ruim te gekomen om dit bericht en andere verhalen in de lucht te steken en tegen het licht te hou den. Licht en ruimte, zodat zelfs de verbrande gezichten alsnog gekend zullen worden. Advertentie Ouderen nemen steeds vaker het heft in eigen hand bij het combineren van wonen en zorg. foto Lex de Meester Theo Prinse Drostlaan 40, Sluiskil opzc vrnv tickt n vindt J| u h ilQ A,p' har0 giet RarC6lon3 de me a f\ nter. Bf J Uk :iedt i vc p J J f ssen Ne n I /-nje u v, Malaga mg Vlieg var**—f" oë 737 £Km - AIR X J J Jl' hoe SeviUa n;™ At w B thik- ba Alicante uw gew j n ?n r.' Madrid We varwf^» J n O0k SfJ Maltorca VOO!? vanaf I Q f Kedv 73?" Bordeaux vt J I,/n de Marseille direc Nice 'der' verer mat 1,1 waar 1 vLSSSr C geve boek direct '9®° li? basiqair.com 0900-0737 g Net Enkele reis, excl belaslingen 'I® U V vvij/igiogen voorbehouden élPQ opzetten van een nieuw woonzorg-sys teem. Aanvankelijk had hij gedacht dat de zorgcomponent de meeste proble men zou geven. Nu blijkt echter dat het voor instellingen zeer moeilijk is om om te schakelen van zorg geven aan patiën ten in het tehuis naar zorg geven aan patiënten die thuis verblijven. Ook gemeenten hebben die omschake ling nog steeds niet echt gemaakt, zo blijkt uit een onderzoek door de provin cie. Zo moeten voor 2010 al 1600 zorg- woningen gebouwd worden voor oude ren om het bestaande tekort aan alleen al die specifieke woningen in te halen. De provincie beseft dat voortvarend heid noodzakelijk is. Om die reden gaan de extra zorgwoningen niet van het wo ningcontingent af. „Er wordt hen een vette worst voorgehouden", glimlacht Van der Wouw. Dat is ook nodig omdat gemeenten bij de bouwplannen toch nog steeds uitgaan van vooral gezins woningen. Het besef dat er vooral be hoefte is aan andere woningen voor doelgroepen als ouderen en jongeren lijkt maar moeilijk door te dringen Levensloopbestendig Hij heeft de indruk, zo zegt hij voor zichtig, dat de bestaande wet- en regel geving innovatie op het gebied van wo nen en zorg niet echt in de hand werkt. Om die reden juicht hij het besluit van de provincie toe om het overgrote deel van de 1600 zorgwoningen buiten het contingent te houden. Ook vindt hij dat er meer nadruk gegeven moet worden aan levensloopbestendig bouwen. Nog steeds wordt maar een klein deel van de woningen zo gebouwd zodat ze straks makkelijk zijn aan te passen aan de be hoefte van ouderen. Heel wat bestaan de woningen moeten de komende jaren dan ook voor veel geld aangepast wor den om ze geschikt te maken voor be woning door senioren. Naast die extra zorgwoningen zijn voor 2010 ook nog eens 2000 aangepaste wo ningen voor ouderen nodig alsmede 2910 andere ouderenwoningen. In to taal dus ruim 6000 woningen om er al leen voor te zorgen dat ouderen, al dan niet hulpbehoevend, een beetje tevre den kunnen wonen. Van der Wouw voorspelt dat ouderen steeds vaker het heft in eigen hand zul len nemen en bijvoorbeeld samen naar een woningbouwvereniging en zorgin stelling stappen met hun wensenpak ket. Zo zullen er allerlei soorten van ou derenhuisvesting ontstaan waarbij ook vele vormen van hulp worden geboden. Hij voorziet dat vooral thuiszorg-in stellingen zullen inspelen op dat soort nieuwe tehuizen. „Die zijn flexibeler, die hebben niet de ballast van een eigen woningbezit." BASI° a,d hiPdt voordelige viuct Milaan J en Fra' v Gezien, de reclamefolder van de huisartsenpost (PZC, 27-3)? Die folder waar menig loterij j aloers op zou zijn. Die folder over het nieuwste speeltje van huisart sen in Zeeland. Er komen drie huisartsenposten; twee (Goes en Vlissingen) naast een zieken huis (je weet maar nooit), en de derde op een locatie in Zierik zee. De huisarts verdwijnt ach ter een callcenter. Wie na zessen en in het weekend een huisarts nodig heeft belt een 0900-num- mer. Bij loterijen op televisie kost dat een euro, maar de druk ke huisartsen rekenen de hoofd prijs. Een telefonisch consult kost 57 euro. Wie het 'ongeluk' heeft een 'spreekuurconsult' te krijgen is het dubbele kwijt. On- duidelijk blijft wanneer je dan moet bellen. Voor de Jackpot komt de dienstdoende visite arts, op een Hennie Huisman achtige wijze, bij u thuis. U mag natuurlijk ook zelf naar de huis artsenpost gaan als u op een 'on mogelijk tijdstip' hulp behoeft. Ook daarvoor is een spel be dacht. Wie komt zonder zich eerst telefonisch te melden, moet wachten. Bellers met af spraak gaan voor. Als de twee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 38