Halt aan straatraces op veerplein Notabelen openen op de fiets internationale stuk Kustroute 11 Terneuzen moet band met het water uitbuiten Bewoners Schouwen krijgen Bl0f-concert van Stichting Renesse Zee van blauw in de polder zeeuwse almanak Sterk Discobus laat Breskens links liggen Rijkswaterstaat studeert op mogelijkheden om weg af te sluiten Op reis met de Slavenkas Driekwart rijdt te hard in 30-kilometerzones ZEEUWS-VLAANDEREN (Advertentie OOSTWAL 1-GOES-0113-228895 KOOKMAGAZIJN door Ali Pankow RENESSE - De Stichting Re- nesse biedt ter viering van haar vijftigjarig bestaan de bevol king van Schouwen-Duiveland een gratis concert van de pop groep Blof aan. Dat optreden wordt gegeven op vrijdagavond 13 juni op het noorderplateau bij de spuisluis aan de zeezijde van de Brouwersdani. Ruim twintigduizend mensen kunnen het concert bijwonen. De Stich ting Renesse deelt vanaf de tweede helft van mei gratis toe gangskaarten uit op enkele nog nader te bepalen locaties. „We wilden een aardig gebaar maken naar de bevolking bij de viering van ons gouden jubile um en kwamen onder meer op een optreden van Blof", zegt voorzitter J. Kogelman van de Stichting Renesse. Hij erkent dat er een groot deel van het ju bileumbudget mee wordt opge slokt, maar hij is er tevens van overtuigd veel inwoners een plezier te doen met dit concert. Bij het afhalen van de kaarten moeten mensen wel aantonen dat ze inderdaad op Schouwen- Duiveland wonen Volgens ad ministrateur D Kooman van de Stichting Renesse wordt daar niet al te rigide mee omgespron gen. ,,Erzal ook best een kaartje worden gegeven voor bijvoor beeld een familielid dat hier niet woont en er toch graag bij wil zijn, maar Schouwen-Duive- landers hebben voorrang en uit eindelijk houdt het natuurlijk wel op. Ik denk dat er maximaal 25.000 toegangskaarten worden gedrukt", zegt Kooman. Heisa Hij loopt al sinds vorige zomer met het plan voor dit Blof-con- cert rond. Alle heisa rond een verrassingsconcert van deze groep vorig jaar op Schouwen- Duiveland deed hem even vre zen dat het allemaal niet door kon gaan. Door het vroegtijdig bekend worden van de locatie werd toen te elfder ure besloten naar een andere plek uit te wij ken. Het gemeentebestuur ver leende alle medewerking voor een concert aan de Jan van Re- nesseweg, maar kreeg daarover kritiek te verduren van omwo nenden en werd zelfs op de vin gers getikt door de provincie, toen bleek dat vergeten was een aanvraag voor ontheffing op de Natuurwet in te dienen. Kogelman en Kooman ver wachtten dan ook dat hun ver zoek een beetje gevoelig zou lig gen toen ze eind januari bij het gemeentebestuur aanklopten. Dat bleek reuze mee te vallen. De twee mannen zijn bijzonder blij met alle spontane medewer king die hen door gemeente, po litie, brandweer en Rijkswater staat is toegezegd. Het enige waar het nu nog op fout zou kunnen gaan, is een bezwaar te gen de evenementenvergunning die de gemeente bereid is te ver lenen. ,,De termijn daarvoor loopt tot en met 14 mei Zo lang wachten we dus met het uitge ven van de toegangskaarten", zegt Kooman. Luctor et Emergo Als voorzitter van de Renesser Fanfare Luctor et Emergo is hij extra in zijn nopjes met het op treden van het muziekkorps in het voorprogramma van het Blof-concert op vrijdag 13 juni. Verder betrekt de Stichting Re nesse ook de kinderen in haar jubileumviering. Op woensdag middag 18 juni is in Sporthal Onderdak in Zierikzee voor kin deren tot twaalf jaar een gratis optreden van Bart Bosch en Zap en Surf van Kindernet met Bob de Bouwer als presentator Advertentie Wij richten kantoren in LnJ HOEKMAN Noord/andstraat 6 Yersekc tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 door Wout Bareman TERNEUZEN - Havenstad Ter- neuzen moet de band met het water verder uitbuiten. In het masterplan voor de zuidelijke stadsrand, dat vandaag wordt gepresenteerd, houdt het stede bouwkundig adviesbureau Kuiper Compagnons een vurig pleidooi voor herinrichting van de Oostelijke Kanaalarm en di recte omgeving. Daarbij moet dat deel van de kanaalarm dat destijds werd ge dempt, opnieuw een waterpartij worden. Voorzitter W Bonde- wel van de afdeling Terneuzen van schippersvereniging Schut- tevaer heeft er met verbijstering kennis van genomen. „We heb ben jarenlang tevergeefs ge vochten voorbehoud van de lig plaatsen aan het Schuttershof en tegen de afdamming van een deel van de kanaalarm en nu lappen ze ons dit! De gemeente maakt er een mooie boel van." Eind jaren zeventig, begin jaren tachtig bonden de schippers de strijd aan met de gemeente om het verlies van tientallen lig plaatsen in de Oostelijke Ka naalarm te voorkomen. Ze ver zetten zich fel tegen het plan om een deel van de arm af te dam men in het kader van de voltooi ing van de rondweg om Terneu zen. De schippers verloren de strijd. Bondewel: „En als ik het mag geloven, moeten we straks nog veel meer terrein prijsge ven. Want waar jachtjes liggen, kunnen geen binnenschepen af meren. Ze vergeten steeds weer dat Terneuzen heel veel aan de binnenvaart te danken heeft." In de marge van het masterplan wordt wel nog rekening gehou den met een aantal ligplaatsen voor de beroepsvaart in het overgebleven deel van de ka naalarm, de stedebouwkundi gen tenderen toch meer in de richting van een recreatieve functie. Bovendien bepleiten ze sanering of verhuizing van de aan de binnenvaart gerelateer de bedrijven op de Schependijk, het schiereiland tussen de ka naalarm en het Kanaal Gent- Terneuzen Daar en trouwens ook aan het Schuttershof moet ruimte worden gecreëerd voor een combinatie van wonen en werken. Het kan een mooie bou levard worden „Vooral langs het water van de kanaalarm zijn daar voldoende potenties voor, maar de aanwezigheid van be drijven op het schiereiland en op de Beurtvaarkade betekent dat er op dit moment nog geen woningbouw mogelijk is; de ge luidscontour vormt een belem mering." Rondweg De bedrijven aan de Schepen- dijk (waaronder een scheeps werf en bedrijven in scheepsbe- nodigheden) moeten niet alleen plaatsmaken voor kantoren en appartementen, maar ook - la ter - voor een nieuwe aanslui ting op de rondweg. Daarvoor is ook een overkluizing van de ka naalarm tussen het schiereiland en de kade aan de overzijde no dig. Een tunnel is daarvoor de beste oplossing, menen de ste- debouwkundige adviseurs van de gemeente. Ze pleiten ook voor een 'opvallende' brug over de kanaalarm. Ooit werd in de directe omgeving de karakteris tieke Axelsebrug afgebroken. pagina 13: masterplan vooral 'oude wijn' Je moet goed eten, daarxvord je sterk van, hield de Middel burgse moeder haar driejari ge Marijn voor. Hij begreep de boodschap en zonder al te veel problemen at hij zijn erwtjes, komkommer, vis en frietjes Het toetje, ijs met si roop, vormde al helemaal geen probleem. Met zicht baar en hoorbaar plezier ver- diveen het, lepel na lepel, in zijn mond. Toen er echt niets meer op zijn bordje lag zucht te hij en wees vervolgens naar de bak met ijs die nog op de tafel stond: „Ik nog niet sterk. dinsdag 1 april 2003 door René van Stee BRESKENS - De discobus in West-Zeeuws-Vlaanderen mijdt tot zaterdag 26 april de bushaltes aan de Boulevard en de Langeweg in Breskens. Vervoersbedrijf Connexxion heeft de maatregel dit weekein de genomen na herhaalde vechtpartijen en vernielingen in en rond de bus. Ook de bus chauffeurs werden regelmatig bedreigd. De problemen ont stonden steeds nadat jeugdige passagiers in Breskens op de bus stapten om uit te gaan in de ho recagelegenheden langs de West-Zeeuws-Vlaamse kust. Connexxion stuurde enkele we ken geleden een brief naar de gemeente Sluis en de eigenaar van de drukbezochte disco theek Joy in Cadzand. De brief bevatte de waarschuwing dat 'gepaste' maatregelen zouden worden genomen als het gedrag van de jongeren die de proble men veroorzaken niet zou ver beteren. Ook de politie werd op de hoogte gebracht. „Helaas is het slechts één weekend rustig geweest. Twee weken geleden was het weer prijs. Om die reden hebben we besloten de discobus vier weken niet door Breskens te laten rijden", verklaart woord voerder D. Bakker van Connex xion regio Zuid-West. Wethouder L. Wille van Sluis en eigenaar R. Flemm van disco theek Joy zijn het volledig eens met het besluit van Connex xion. Evenals Bakker hopen ze dat de maatregel het gewenste effect sorteert. Hoewel Flemm tot nu toe geen last van de jonge ren heeft gehad, heeft hij ze wel aangesproken op hun gedrag „In het uiterste geval komen ze er bij ons niet meer in." Wille sluit niet uit dat de veroor zakers van de overlast voorgoed uit de discobus worden geweerd als ze volharden in hun gedrag „Een dergelijke fantastische voorziening laten we niet af pakken door zo'n stelletje ver velende figuren Dan zoeken ze zelf maar een oplossing voor hun vervoer", aldus de wethou der. Hij hoopt dat de goedwil lend jongeren die gebruik ma ken van de discobus zich niet door de incidenten hebben laten afschrikken. Evenals Bakker is hij van mening dat de inzet van extra begeleidend personeel niet haalbaar is. „Dan moet er veel te veel geld bij of wordt een vervoersbewijs onbetaalbaar." door Sheila van Doorsselaer PERKPOLDER - Rijkswater staat (RWS) gaat maatregelen nemen om illegale straatraces op het veerplein in Perkpolder in de toekomst te voorkomen. Aanleiding is de race van afge lopen vrijdagavond. Welke maatregelen RWS gaat treffen, is nog niet duidelijk. De weg moet immers ook nog voor be stemmingsverkeer te gebruiken zijn. Een dezer dagen voert RWS intern overleg over mogelijk te nemen maatregelen. De politie greep vrijdagavond m tijdens de straatrace. Een 19- jarige Hulstenaar scheurde met 180 kilometer per uur over de weg. Hij moest zijn auto en rij bewijs inleveren. Twee andere snelheidsduivels werden aange houden omdat ze 130 reden waar 50 was toegestaan. Op de race was veel publiek afgeko men. Zo'n honderd tot tweehon derd mensen keken toe. RWS zit met de straatrace in zijn maag. De politie nam na de wedstrijd meteen contact op met de vraag of zo snel mogelijk maatregelen getroffen konden worden. „En dat gaan we ook doen", zegt J. den Hartig van Rijkswater staat Terneuzen. „De weg ligt er na het stoppen van de veerver- binding verlaten bij en het no digt gewoon uit tot racen. We denken eraan de weg af te sluiten maar hoe, dat is vers twee." De veerhaven, daarbij ook de waterkering, moet bereikbaar blijven. Ook staan er een paar woningen en heeft RWS reke ning te houden met een aantal vergunninghouders, zoals de snackbar en de eigenaren van de windturbines op de dijk. Den Hartig: „Dat alles is ook te be reiken via de parallelwegen, dus de Hulsterweg kan afgesloten worden. Hoe en vanaf waar, we ten we nog niet. In ieder geval gaan we er alles aan doen de weg zeer onaantrekkelijk te maken voor de racers." Straatraces werden in Neder land populair na de film The Fast and The Furious uit 2001, over straatraces, opgevoerde auto's en de kick die het illegaal racen geeft. Het 'opleuken' van auto's (met grote spoilers) werd populair en in heel Nederland werden, in navolging van de film, straatraces gehouden. De deelnemers en het publiek maakten afspraken via internet en de gsm. Vaak waren ze de po litie te slim af. De commercie speelt handig in op de nieuwe 'hobby' Over een paar maanden draait 2Fast 2Furious in de bio scopen, de opvolger van The Fast and The Furious. ZIERIKZEE - De Slavenkas Zierikzee heeft weer ingeschre ven op een zeereis met het zeil schip De Eendracht. Het fonds stelt de plaats beschikbaar aan de winnaar van de jaarlijkse prijsvraag, die dit keer als the ma de watersnoodramp van 1953 heeft. De wedstrijd staat open voor ie dereen van 16 tot 26 jaar die op Schouwen-Duiveland woont, of van wie de ouders nog hier wo nen. De winnaar moet na afloop een verslag van zijn of haar er varing van de tocht maken. door Harold de Puijsseleyr ABSDALE - Een van de weini ge, zo niet het enige, veld met hyacinten in Zeeuws-Vlaan- deren is te vinden in de polders bij Absdale. Bloembollenteler Henk van Damme begon er twee jaar geleden bij wijze van experiment voorzichtig mee op één hectare en heeft de teelt in middels verdubbeld. Van Damme is al langer actief in de bloembollenteelt. Hij heeft ve le tientallen hectares tulpen, gladiolen en irissen staan. „Het probleem met hyacinten is dat ze veel vocht nodig heb ben", zegt Van Damme. „Dat hebben we nu opgelost door er buisjes bij te leggen waar om de twintig centimeter een sneetje in zit, met een filtertje dat water druppelt bij de wor tels." Volgens Van Damme kunnen mensen die over of langs de Langeweg tussen Absdale en Axel rijden de ko mende vier weken nog volop genieten van de bloeiende hya cinten. Dat is heel wat langer dan bijvoorbeeld bij tulpen, die kort nadat ze in bloei staan worden 'gekopt'. foto Camile Schelstraete door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Automobilis ten trekken zich nog te weinig aan van 30-kilometerzones. De gemeente Middelburg is daar om gisteren begonnen met een campagne die het rijgedrag moet beïnvloeden. Leerlingen van basisscholen doen de ko mende weken een beroep op au tomobilisten om hun snelheid te beperken. Met een gele school bus trekken ze de wijken in. Uit metingen van 3VO is geble ken dat driekwart van de auto mobilisten in de Middelburgse 30-kilometerzones zich niet aan de maximumsnelheid houdt. De politie houdt deze week snel heidscontroles in de 30-kilome- terzones Leerlingen van de Al gemenen Basisschool spraken gisteren automobilisten aan op hun rijgedrag. In totaal werden 156 voertuigen gecontroleerd, 55 bestuurders hielden zich aan de snelheid. Honderd bestuur ders reden tussen de 31 en 45 ki lometer per uur. Advertentie Tijdelijk bij uw C1000: C1000 Oranjestraat is verbouwd. Bescheiden feestje. Veel extra voordeel. U bent van harte welkom vanaf woensdag 2 april om 8.00 uur. C1000 Openingstijden Oranjestraat Ma. t/m vrij 8 00 - 20 00 u r Oranjestraat 7-9 Zaterdag 8.00 - 18.00 u «een fratsen. Dat Scheelt. 4571 HN Axel door René van Stee RETRANCHEMENT - Het grensoverschrijdende gedeelte van de Kustfietsroute tussen Knokke-IIeist en Retranche- ment is gisteren officieel ge opend. Op de parkeerplaats van de het Zwinreservaat klommen enkele tientallen Vlaamse en Nederlandse notabelen voor de gelegenheid op de fiets om het vijf kilometer lange traject langs de Internationale Dijk in te fietsen. De Vlaamse minister van Werk gelegenheid en Toerisme. R. Landuyt, en de burgemeesters E. Brommet en L. Lippens van respectievelijk Sluis en Knok- ke-Heist waren de eersten die de symbolisch aangelegde finish van het traject aan de Noord straat in Retranchement pas seerden. „De route langs de Internationale Dijk vormt een belangrijke schakel en biedt fietsers de mogelijkheid om op een veilige manier door een at tractief gebied te rijden", aldus Landuyt. Hij wees verderop het steeds grotere belang van de fiets als toeristisch uithangbord van de streek. Daarom werken Vlaanderen en Nederland nauw samen om het aanbod van fiets routes nog verder uit te breiden. De route is onderdeel van het 'Kustfietspad der Lage Landen' dat in 2005 van Adinkerke tot in Breskens zal lopen. Doelstelling is een veilige en aantrekkelijke fietsverbinding tot stand te brengen tussen Vlaamse en Ne derlandse badplaatsen. De rou te loopt niet continu parallel met de kust, maar gaat ook langs verkeersveilige en aan trekkelijke plekjes in het Het grensoverschrijdende gedeelte van de Kustfietsroute werd in Retranchement ingeluid door (vlnr) gedeputeerde van Vlaanderen dhr. P. van Geluwe, Vlaams minister R. Landuyt van Toerisme, burge meester L. Lippens van Knokke en burgemeester E. Brommet van Sluis. foto Peter Nicolai binnenland. Zo kan ook het ach terland profiteren van het kust toerisme. Langs de Vlaamse kust staan nog enkele belangrijke werken op het programma, waaronder de realisatie van een fiets-voet- veer in Nieuwpoort en Oostende de ontwikkeling van een alter natief fietstracé ter hoogte van de Oudemaarspolder in Zee- brugge Op Belgisch grondge bied is het traject straks meer dan 78 kilometer lang. De kos ten bedragen bijna 7,5 miljoen euro. De middelen zijn bijeen gebracht door de Vlaamse rege ring, de deelnemende Vlaamse kustgemeenten, de provincie West-Vlaanderen en de Europe se gemeenschap. De gemeente Sluis heeft 180.000 euro beschikbaar gesteld om de route door te trekken naar Bres kens. Uiteindelijk is het de be doeling om het traject via het fietsvoetveer tussen Breskens en Vlissingen verder uit te brei den naar Westkapelle. Om het grensoverschrijdende karakter van de verbinding nog nadruk kelijker voor het voetlicht te la ten treden, doet de Kustfiets route ook mee aan het Europese project 'North Sea Cycling Rou te'. Daardoor is er straks over een lengte van ruim zesduizend ki lometer samenwerking tussen Noorwegen. Zweden, Dene marken, Duitsland, België. Ne derland en Groot-Brittannië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37