Strand Zuidbout wacht op zand PZC iyf Ui - 1 PZC Waterschap legt vijver aan Poolse scholieren te gast in Zeeland Wolphaartsdijk krijgt monument voor Ramp Dirksland werkt niet mee aan komst azc 13 Ophogen volgens gemeente moeilijker dan verwacht Zakkenrollers stelen beurs van Goese vrouw pe iite 'E Hifc? 1 y Fietser valt bij botsing Op reis met de Slavenkas Dronken bromfietser beboet Inbraak in bedrijfspand Langeviele dicht voor autoverkeer Automobilist rijdt tegen boom Avond Da Costa in Zierikzee Rijkswaterstaat wil eind aan illegale straatraces agenda Man gewond bij aanrijding in Tholen dinsdag 1 april 2003 door Anita Janse MIDDELBURG - „Er zijn hier zoveel fietsen", merkt de Poolse scholier Maciek op. Het stalen ros vindt hij op het eerste ge zicht het opvallendste aan Ne derland. Maciek is een van de 45 Poolse scholieren die deze week Zeeland bezoeken in het kader van een uitwisselingspro ject. De Poolse studenten hebben hun uitstapje te danken aan de zusterhand tussen Middelburg en de Poolse stad Glogow. De twee steden onderhouden sinds 1989 contacten. Jaarlijks wordt een uitwisselingsproject geor ganiseerd tussen Glogowse en Middelburgse scholieren. De studenten volgen op de Neha- lennia scholengemeenschap en de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (CSW) een on derwijsprogramma. Gisteren maakten zij voor het eerst ken nis met het Nederlandse onder wijs. Verschillen met hun eigen lessysteem zijn groot. „In Polen bestaat voor bijna iedere studie richting een aparte school. Hier bevinden zich verschillende studierichtingen onder een dak. aldus een van de Poolse lera ressen. Het programma wordt ruim schoots afgewisseld met cul turele en ontspannende activi teiten. De Poolse scholieren lo geren bij de gezinnen van CSW- en Nehalennia-leerlingen. „Dit is een nieuwe ervaring", vertellen Ania en Kesia. De twee meisjes zijn het er over eens dat Nederland erg mooi is. Kesia: „Alles staat hier precies op de goede plaats. Ik vind Nederland zo opgeruimd." Bovendien heb ben de twee de indruk dat hun Nederlandse medescholieren het een stuk makkelijker heb ben dan zij. „Hier mogen jonge ren 's avonds alleen over straat. Dat zouden onze ouders nooit goed vinden", aldus Ania. door Ali Pankow OUWERKERK - Ophogen van het strandje aan de Zuidbout bij Ouwerkerk blijkt moeilijker dan verwacht. Het karwei staat al twee jaar op de planning, maar tot nu toe is het er niet van gekomen. De circa 23.000 euro die de gemeente daarvoor in de begroting van 2001 al had be stemd, blijken niet toereikend om het werk uit te voeren. „We zijn er druk mee bezig en zoeken naar mogelijkheden het strandje alsnog voor het ko mend zomerseizoen te verho gen", zegt civiel-cultuurtech- nisch ambtenaar R. van Zetten. Hij laat weten dat de prijs nogal tegenvalt om het zand daar te krijgen waar het komen moet. Volgens Van Zetten is het vooral duur het zand via de weg te transporteren. Aanvoer per schip zou eenvoudiger zijn, maar daar is dan weer een pers leiding bij nodig, hetgeen de GOES - De portemonnee van een 81-jarige vrouw uit Goes is gistermiddag gestolen in de AH in haar woonplaats. De vrouw had tijdens het bood schappen doen haar portemon nee, met daarin een tiental eu ro's en een betaalpasje, in haar jaszak gestopt. Toen ze bij de kassa wilde betalen, bleek deze te zijn weggenomen. prijs ook behoorlijk opdrijft. „Het blijkt in de praktijk ge woon allemaal wat moeilijker om zand aan te brengen op dit flauw oplopende terrein", zegt Van Zetten. Zonder exact toe te lichten waar het omgaat, zegt hij dat er nog een alternatief voor het strandje wordt bekeken, maar dat daar wel een vergunning van de Na tuurbeschermingswet voor no dig is. Hij benadrukt dat bij het zoeken naar een oplossing ge tracht wordt zoveel mogelijk binnen het beschikbare budget te blijven. Schoonmaakactie Inwoner J. Brouwer van Ouwer kerk vindt dat het wachten op een opgehoogd strandje wel wat lang duurt. Vooruitlopend op het beloofde zand, nam hij twee jaar geleden het initiatief tot een schoonmaakactie aan de Zuidbout. Als dorpsbewoner draagt Brouwer het strandje een warm hart toe. Hij deed in de dorpskrant een oproep op een zaterdagochtend in juni met scheppen, harken en kruiwa gens naar het strand te komen om de talrijke stenen brokstuk ken en de enorme hoeveelheid zeewier en klappers te verwij deren. Hij kreeg bij die actie steun van de Reddingsbriga de Zierikzee/Duiveland. Cam ping 't Sluitgat, stelde een aan- hangwagentje beschikbaar en de firma Wandel uit Nieuwer- kerk was bereid het verzamelde puin weg te halen en te verwer ken. Volgens Brouwer lag het strand je er na deze schoonmaakactie prima bij om van een laag vers zand te worden voorzien. Hij vindt het jammer dat het tot nu toe niet is gebeurd, temeer daar deze locatie zeer in trek is zowel bij de bevolking als bij recrean ten van de campings in de naas te omgeving. „Straks heeft het waterschap gezorgd voor vol doende parkeerruimte, maar is er geen strandje meer", zegt Brouwer. Hij doelt daarmee op de wegaanpassingen die het Waterschap Zeeuwse Eilanden nog voor de komende zomer zal treffen ter hoogte van de Zuid- bout. Door het toenemend strandbezoek worden ingrepen hier noodzakelijk geacht. Het waterschap zal een autoluwe zone met zestig parkeervakken creëren. De huidige weg onder- langs de Oosterscheldedijk wordt tevens verbreed en is dan primair bedoeld voor het door gaande verkeer. JUt ZIERIKZEE - Een 44-jarige fietser uit Zierkzee liep gister morgen bij een aanrijding enkele schrammen op. De fietser kreeg geen voorrang van een 21-jarige automobilist uit Zie- rikzee. Hij kwam ten val, toen de automobilist op de kruising van de Laan van Sint Hilaire en met de Boerenweg linksaf wilde slaan. De fiets en de auto werden beide beschadigd. Gemeente-ambtenaar Van Zet ten erkent dat het mooi zou zijn als zowel die wegaanpassingen als de ophoging van het strandje gerealiseerd zouden zijn voor de zomer van 2003. „Dat strandje heeft echt onze aandacht", ver zekert hij nogmaals. Het strandje bij de Zuidbout van Ouwerkerk ligt er wat kaal bij en is toe aan ophoging met een stevige laag zand. foto Dirk-Jan Gjeltema ZIERIKZEE - De Slavenkas Zierikzee heeft zich weer inge schreven op een zeereis met het zeilschip De Eendracht. Het fonds stelt de plaats zoals gebruikelijk beschikbaar aan de winnaar van de jaarlijkse prijsvraag, die dit keer als centraal thema de watersnoodramp van 1953 heeft. De wedstrijd staat open voor iedereen van 16 tot 2 6 j aar die op Schouwen-Duive- land woont, of (indien studerend en uitwonend) van wie de ouders nog hier wonen. De winnaar moet na afloop een verslag van zijn of haar erva ring van de tocht maken. De reizen die dit keer op het pro gramma staan, voeren van Kiel naar Delfzijl (11 dagen), van Gdynia naar Kopenhagen 10 dagen) of van Lubeck naar Esb- jerg (10 dagen). De prijsvraag wordt vanaf donderdag 3 april verspreid op het Pontescollege Pieter Zeeman en de bibliotheken op het ei land. Ook bestaat de mogelijkheid mee te doen via de inter netsite www.slavenkas.nl. De winnaar wordt donderdag 1 mei bekend gemaakt tijdens een bijeenkomst in het stadhuis aan de Meelstraat in Zierikzee. RENESSE - Een 23-jarige bromfietser uit Den Bosch is maandagnacht in Renesse beboet wegens het rijden onder in vloed. De man werd op de Vroon weg in de kraag gevat. Uit de ademanalyse bleek dat hij ruim twee keer meer alcohol had gedronken dan wettelijk is toegestaan. Hij kreeg een rijver bod van vijf uur ZIERIKZEE - Bij een inbraak in een bedrijfspand aan het Groeneweegje in Zierikzee is een klein bedrag in buitenland se valuta gestolen. De diefstal werd zondagnacht ontdekt. MIDDELBURG - De Langeviele in Middelburg is twee week einden afgesloten voor verkeer. De voegen in de bestrating moeten opnieuw worden gevuld. Van donderdag 10 april tot en met dinsdag 15 april is het gedeelte tussen de Beenhou werssingel en de Lange Geere aan de beurt. Het tweede stuk wordt van donderdag 25 tot en met dinsdag 29 april aange pakt. Automobilisten die naar de Molenberg en de Beenhou werssingel willen, worden omgeleid. Behalve de Langeviele wordt ook de bestrating van Achter de Houttuinen opge knapt. GOES - Een 22-jarige man uit de gemeente Goes is gistermor gen rond vier uur met zijn bestelauto tegen een boom gereden De man reed over de Europalaan in Goes toen hij de macht over het stuur verloor en tegen een boom tot stilstand kwam. De bestuurder kwam met de schrik vrij, de bestelauto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. door Patrick de Block WOLPHAARTSDIJK - Het be stuur van de dorpsvereniging in Wolphaartsdijk heeft unaniem ingestemd met het plaatsen van een monument voor de waters noodramp. Waarschijnlijk moet een gedeelte van het dorpen budget worden aangesproken om het monument te bekosti gen. Het dorpenbudget is een bedrag dat jaarlijks door de gemeente Goes wordt uitgekeerd. De dorpsraad mag dit bedrag be steden aan bijzondere objecten of activiteiten die van belang zijn voor alle bewoners van het dorp. Inwoners van Wol phaartsdijk die vinden dat het dorpenbudget niet mag worden gebruikt om het monument aan te schaffen kunnen tot 1 mei een klacht indienen. We proberen het nodige bedrag uit het dor penbudget zo klein mogelijk te houden. Daarom wordt nu ge keken of we via fondsen aan an dere financiële middelen kun nen komen," zegt S. Huissoon, REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl voorzitter van de dorpsraad. Een plaats voor het monument is er nog niet. Sommige inwo ners hebben al wel een idee. Zo is er een plan om het gedenkte ken te plaatsen op de plek waar de dijk in 1953 is doorgebroken. Verder zijn er ideeën voor een plaats in het dorp of een plek op de begraafplaats. „We willen de inwoners laten beslissen over de plaats. Daarnaast kunnen ze ideeën aandragen voor een ont werp van het monument," aldus Huissoon. Het idee voor het plaatsen van een dergelijk monument ont stond net voor de herdenking in februari. De gemeente Goes vroeg aan de dorpsvereniging of ze een herdenking in Wol phaartsdijk kon organiseren. Deze stemde in met de gedachte dat ergens in Wolphaartsdijk wel een herdenkingsteken zou staan, dit bleek niet het geval. De herdenking werd toen ge houden op de plaats waar in 1953 de dijk doorbrak. Twaalf mensen kwamen hierbij om het leven. ZIERIKZEE - In de Nieuwe Kerk in Zierikzee wordt zater dag een Isaac da Costa-avond gehouden. Aan de bijeenkomst, die om acht uur begint, wordt meegewerkt door het mannen koor De Lofzang uit Goes en het Schouws Jeugdorkest. De mu ziekgezelschappen staan onder leiding van C. van de Steenho ven en M. Stouten. Organist is J. Oreel. De werkgroep Da Costafonds Schouwen-Duiveland steunt de bouw van een kerk in Gadara bij Tel Aviv van de Genade en Waarheid gemeente van domi nee Baruch Maoz. De bouw heeft enige tijd stilgelegen, om dat de Joodse organisatie Yad l'Achim een proces had aange spannen Het Israëlisch hoogge rechtshof besliste onlangs in het voordeel van de gemeente. Door de opgelopen vertraging zijn de bouwkosten (omgerekend) met een half miljoen euro gestegen. De Schouwse steun is bestemd voor een schuilkelder bij de kerk. De ruimte wordt beveiligd door een extra stevige toegangs deur, een toilet met septictank en een speciale watervoorzie ning. De vijver die wordt aangelegd moet voorkomen dat straten in Goes-West onder water komen te staan als het flink geregend heeft. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilan den is begonnen met de aanleg van een grote vijver ten zuiden van de spoorlijn en ten noorden van het industrieterrein Poel 1. De vijver moet het regenwater opvan gen dat in de wijk Goes-West valt. Straten in de laaggelegen wijk Goes-West stonden in het verleden regelmatig onder water na perioden van heftige regenval. De capaciteit van de afvoer naar de sloten rond Poel 1, waarlangs het regenwater naar het leidingensysteem van het water schap en uiteindelijk naar de Wester- schelde vloeit, is veel te klein. Vooral tijdens zeer natte perioden in de afge lopen jaren, ondervonden de bewo ners van Goes-West veel en vaak over last. Al eerder heeft het waterschap net be noorden de spoorlijn een groot bergbe- zinkriool aangelegd. Dat is een grote kel der waar al het hemelwater van Goes- West doorheen moet. Het vuil bezinkt in die kelder en het schone water loopt over in een duiker die het onder het spoor door in de sloten van Poel 1 brengt. Het schone water moet dan wel weg kunnen lopen en als de sloten vol zijn kan dat niet. Met de bergingsvijver komt er 6000 kubieke me ter ruimte, waardoor de druk op de leidin gen kan verdwijnen. Op de plaats van de nieuwe vijver lopen twee grote drinkwaterleidingen van Del ta Nutsbedrijven. Aan weerskanten van die leidingen wordt gegraven zodat dia gonaal door de vijver een gronddam komt te lopen die de leidingen beschermt. In to taal wordt 4000 kubieke meter klei afge graven, die zal worden gebruikt bij de ver zwaring van de Westerscheldedijk langs de Willem Annapolder. Ook een laag veen, in totaal 2000 kubieke meter, zal worden uitgegraven. Het waterschap onderzoekt of en op welke manier het veen kan wor den gebruikt. De hele operatie, waarbij ook nog een ou de, te nauwe duiker wordt vervangen, gaat 197.000 euro kosten en moet over ruim een maand klaar zijn. De vraag is of de bergingscapaciteit na de oplevering voldoende is bij zware en langdurige re genval. Het waterschap onderzoek of er in de omtrek nog meer capaciteit kan wor den geschapen. door Sheila van Doorsselaer PERKPOLDER - Rijkswater staat (RWS) gaat maatregelen nemen om illegale straatraces op het veerplein in Perkpolder in de toekomst te voorkomen. Aanleiding is de race van afge lopen vrijdagavond. Welke maatregelen RWS gaat treffen, is nog niet duidelijk. De weg moet immers ook nog voor bestemmingsverkeer te gebruiken zijn. Een dezer da gen voert RWS intern overleg over mogelijk te nemen maatre gelen. De politie greep vrijdagavond in tijdens de straatrace. Een negentienjarige Hulstenaar scheurde met 180 kilometer per uur over de weg. Hij moest zijn auto en rijbewijs inleveren. Twee andere snelheidsduivels werden aangehouden omdat ze 130 reden waar 50 was toege staan. RWS zit met de straatrace in zijn maag. De politie vroeg of zo snel mogelijk maatregelen ge troffen konden worden. We den ken eraan de weg af te sluiten, maar hoe, dat is vers twee", zegt J. den Hartig van Rijkswater staat Terneuzen. door Famke van Loon DIRKSLAND - Het asielzoe kerscentrum (azc) van Dirks land is van de baan. Het Centraal orgaan Opvang Asiel zoekers (COA) had voor van daag duidelijkheid moeten ver schaffen over de komst van het centrum. Omdat die deadline niet gehaald wordt, heeft een ruime meerderheid van de Dirkslandse gemeenteraad be sloten niet langer mee te werken aan het plan. Volgens M. Slaager, woordvoer der van het COA, is het 'jammer maar begrijpelijkDe organisa- tie heeft in meer Nederlandse gemeenten bouwplannen voor een azc. Hoe noodzakelijk de tweehonderd plekken in Dirks land zijn, durft hij niet te zeg gen. Mede omdat de toestroom van asielzoekers altijd 'grillig' verloopt. Aan het Dirkslandse ultimatum kan het orgaan ech ter niet voldoen „Wij zijn mo menteel met het ministerie (van Justitie, red.) in onderhandeling over de kostprijs per asielzoeker en mogen nu geen investeringen doen." Het is de tweede keer dat het COA een gestelde deadline van de gemeenteraad van Dirksland niet gehaald heeft. In november van vorig jaar eisten de fracties al duidelijkheid vóór 1 januari over de komst van het azc. Het COA vroeg toen om uitstel, wat de gemeente ook heeft gegeven. Maar de raadsleden waren geenszins van plan te wachten op een antwoord tot komende zomer, waar het orgaan op zin speelde. Drie maanden respijt heeft het COA gekregen om als nog ja of nee te zeggen tegen een Dirkslands azc. Wachten Want de fracties zijn het wach ten meer dan zat. Bijna drie jaar lang al treffen gemeente en COA voorbereidingen voor de komst van het kleine azc, waar maxi maal tweehonderd asielzoekers opgevangen mogen worden. Met name de gekozen plek - de I STREEKACTIVITEITEN SIRJANSLAND - Dorpshuis, 20.00 uur: Openbare vergadering dorpsraad; ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Openbare vergadering commissie sa menleving en bestuur; Kleine Boezem, waar in de toe komst nieuwe huizen gebouwd zullen worden - heeft veel stof onder de Dirkslanders doen op waaien. Temeer omdat de ge meente de grootste moeite heeft gehad van de eigen inwoners steun te krijgen voor het op vangcentrum, willen de raads leden de kwestie niet te lang la ten aanslepen. Duurt het nog langer, dan voelt de gemeente zich verplicht opnieuw met de bewoners om de tafel te gaan. Maar het COA kan die gevraag de duidelijkheid niet zo snel ge ven. Door de nieuwe Vreemde lingenwet komen steeds minder asielzoekers naar Nederland en verlaten meer uitgeprocedeer- den het land. Het orgaan moet daarom flink wat opvangplaat sen inleveren. Daarnaast wil het Ministerie van Justitie dat het COA steeds meer vaste opvang centra bouwt, zo legt Slaager uit, in plaats van tijdelijke en noodplekken. De bedrijfseco nomische berekening, die moet uitwijzen of het azc voor Dirks land financieel haalbaar is, kan zodoende niet eerder dan juli klaar zijn. Formaliteit Op de PvdA-fractie na wil de Dirkslandse gemeenteraad daar niet meer op wachten. Vol gens H. van Oostenbrugge van de gemeente Dirksland willen de fracties het boek sluiten. Het azc is daarmee van de baan; de gemeente moet het COA alleen nog formeel op de hoogte stel len. De Kleine Boezem blijft zo als het nu is, totdat de oorspron kelijke plannen voor het gebied uitgevoerd kunnen worden. Van Oostenbrugge: „Op termijn, en dan praat ik over vijf of zes jaar, zullen daar gewoon woningen komen." Een 67-jarige man uit Tholen is gisterochtend rond acht uur ge wond geraakt bij een aanrijdi- ing in zijn woonplaats. De man reed op zijn fiets vanuit een uitrit de Mossellaan op Hierbij verleende hij geen voor rang aan een auto, bestuurd door een 25-jarige plaatsge noot. De 67-jarige man werd met on bekend letsel overgebracht naar het ziekenhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31