Teleconsult in Zierikzee is onzin passieux Schuur maakt plaats voor huizen Schouwen-Duiveland krijgt Bl0f-concert van Stichting Renesse Diefstal dupeert schietvereniging Automobilisten rijden vaak te hard in 30-kilometerzones Fracties willen loyaler ondernemersbeleid op Schouwen-Duiveland 10.000 euro boete tegen Greenpeace geëist Weinig patiënten kunnen volgens chirurg gebruikmaken van systeem Oosterlander krijgt boete en voorwaardelijke rijontzegging Rubberboot verdwenen zeeuwse almanak Sterk wmmKmmmmmummmmmatKimtm Advertentie WSj richten kantoren in Vklf HOEKMA Nóordzandslraat 6 Yerseke tel (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND door Ali Pankow RENESSE - De Stichting Re- nesse biedt ter viering van haar vijftigjarig bestaan de bevol king van Schouwen-Duiveland een gratis concert van de pop groep Bief aan. Dat optreden wordt gegeven op vrijdagavond 13 juni op het noorderplateau bij de spuisluis aan de zeezijde van de Brouwersdam. Ruim twintigduizend mensen kunnen het concert bijwonen. De Stich ting Renesse deelt vanaf de tweede helft van mei gratis toegangskaarten uit op enke le nog nader te bepalen loca ties. ,,We wilden een aardig gebaar maken naar de bevolking bij de viering van ons gouden jubile um en kwamen onder meer op een optreden van Blof", zegt voorzitter J. Kogelman van de Stichting Renesse. Hij erkent dat er een groot deel van het jubileumbudget mee wordt op geslokt, maar hij is er tevens van overtuigd veel inwoners een plezier te doen met dit con cert. Bij het afhalen van de kaarten moeten mensen wel aantonen dat ze inderdaad op Schouwen- Duiveland wonen, Volgens ad ministrateur D. Kooman van de Stichting Renesse wordt daar niet al te rigide mee omgespron gen „Er zal ook best een kaartje worden gegeven voor bijvoor beeld een familielid dat hier niet woont en er toch graag bij wil zijn, maar Schouwen-Duive- landers hebben voorrang en uit eindelijk houdt het natuurlijk wel opIk denk dat er maximaal 25.000 toegangskaarten worden gedrukt", zegt Kooman. Heisa Hij loopt al sinds vorige zomer met het plan voor dit Blef-con- cert rond. Alle heisa rond een verrassingsconcert van deze groep vorig jaar op Schouwen- Duiveland deed hem even vre zen dat het allemaal niet door kon gaan. Door het vroegtijdig bekend worden van de locatie werd toen te elfder ure besloten naar een andere plek uit te wij ken, Het gemeentebestuur ver leende alle medewerking voor een concert aan de Jan van Re- nesseweg, maar kreeg daarover kritiek te verduren van omwo nenden en werd zelfs op de vin gers getikt door de provincie, toen bleek dat vergeten was een aanvraag voor ontheffing op de Natuurwet in te dienen. Kogelman en Kooman ver wachtten dan ook dat hun ver zoek een beetje gevoelig zou lig gen toen ze eind januari bij het gemeentebestuur aanklopten. Dat bleek reuze mee te vallen. „Burgemeester Asselbergs vond alleen dat we wat laat waren met ons verzoek. Dat was ook zo, maar voor die tijd hadden we nog geen bevestiging van Blof zelf dat de groep wilde komen", vertelt Kooman. In elk geval zijn hij en de voorzitter bijzon der blij met alle spontane mede werking die hen door gemeente, politie, brandweer en Rijkswa terstaat is toegezegd. Het enige waar het nu nog op fout zou kunnen gaan, is een bezwaar te gen de evenementenvergunning die de gemeente bereid is te ver lenen „De termijn daarvoor loopt tot en met 14 mei. Zo lang wachten we dus met het uitge ven van de toegangskaarten", zegt Kooman. Nopjes Als voorzitter van de Renesser Fanfare Luctor et Emergo is hij extra in zijn nopjes met het feit dat dit muziekkorps mag optre den in het voorprogramma van het Blof-concert op vrijdag 13 juni. Verder betrekt de Stichting Renesse ook de kinderen in haar j ubileumviering. Op woensdagmiddag 18 juni is er in Sporthal Onderdak in Zie- rikzee voor kinderen tot twaalf jaar een gratis optreden van Bart Bosch en Zap en Surf van Kindernet met Bob de Bouwer als presentator. Ook daarvan zijn binnenkort gratis kaarten af te halen. dinsdag 1 april 2003 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De bestuurders van Zeeland en Schouwen-Dui veland laten zich volgens alge meen chirurg W. Rinsema van de Oosterscheldeziekenhuizen blij maken met een dode mus. Het aanbod van minister De Geus om in Zierikzee een systeem van teleconsulting mogelijk te ma ken heeft in de praktijk nauwe lijks iets om het lijf. Het overgrote merendeel van de patiënten blijft buiten kantoor tijden aangewezen op het zie- MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter R. Reinarz heeft gisteren een 27-jarige drankrijder uit Oosterland zes maanden voorwaardelijke rij ontzegging en 900 euro boete opgelegd. In de strafmaat hield ze reke ningmet zijn beroep. „Als land bouwer verkeert u in een andere positie dan andere beroepsgroe pen", wees de politierechter op het belang van het rijbewijs. De man bleek 5 oktober vorig jaar in zijn woonplaats drieënhalf keer zoveel te hebben gedron ken als toegestaan. Het alcohol percentage gaf 775 microgram aan. Officier van Justitie H. den Hartog vond het te ver gaan om de verdachte brodeloos te stel len. „Maar u moet wel gecon fronteerd worden met de gevol gen. U heeft bewust een risico genomen." Zij eiste 850 euro boete en zes maanden rijontzeg ging, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Raadsman M. Kalle bepleitte een geheel voorwaardelijke rij ontzegging en daarvoor was de politierechter gevoelig. kenhuis in Goes, aldus de speci alist. Volgens Rinsema, lid van de Me dische Staf Vereniging (MSV) van de Oosterscheldezieken huizen, heeft de minister de Zeeuwse delegatie vorige week met een zoethoudertje naar huis laten gaan. „De suggestie om via moderne technologie moge lijk te maken dat de specialist in Goes meekijkt naar patiënten die vanuit Zierikzee door de huisarts worden gepresenteerd, is absolute onzin. Dat gedepu teerde De Kok en wethouder Van der Wouden zich hiermee laten blij maken, geeft ernstig te denken", aldus de chirurg. Het aantal patiënten dat met behulp van een hoogwaardig computersysteem bij de huis artsenpost in Zierikzee op af stand bij een specialist in Goes op consult kan gaan, zal volgens Rinsema uiterst klein zijn. Hij noemt een percentage van één procent. „Een dikke enkel of een nette botbreuk waarbij de be handeling op basis van een rönt genfoto kan volstaan met ingip- sen bijvoorbeeld. Dat is de enige categorie die ik kan bedenken. Maar alles wat maar een beetje lastiger ligt, zal toch naar Goes moeten komenHoe ziek een pa tiënt is, bepaal je niet door be studering van een paar foto's. Als specialist wil je ook het ver haal daarachter horen, zelf zien of de klachten van een vermeen de blindedarmontsteking mo gelijk ook door iets anders kun nen worden veroorzaakt. Dat eist kwaliteiten die een huisarts niet heeft, dus daar moet je ze niet mee gaan belasten. Een huisarts is een allrounder. Het feit dat wij soms hele andere diagnoses stellen dan een huis arts, is omdat wij vaker met spe cifieke gevallen te maken krij gen Daar zijn we specialist voor. Bovendien hebben we in Goes faciliteiten tot onze be schikking om de diagnose te helpen stellen." Niersteen Zijn kritiek wordt slechts ten dele gedeeld door de voorzitter van de MSV, F. Bentvelsen. „Zelf zou ik naar een niersteen kunnen kijkenmaar het zijn in derdaad marginale zaken die hiermee zijn geholpen." Ander zijds ziet de uroloog het aanbod van de minister als een aardige (financiële) steun in de rug voor het optuigen van de elektroni sche snelweg in medisch Zee land. Dat systeem moet huisart senposten en ziekenhuizen rechtstreeks met elkaar gaan verbinden, zodat uitwisseling van gegevens mogelijk wordt. Daarnaast wordt al langer ge werkt aan de opzet van een vijf miljoen euro kostend systeem om röntgenfoto's en videobeel den digitaal door te geven, zo dat specialisten tijdens hun po liklinisch spreekuur (overdag) in Zierikzee en straks op Wal cheren niet meer over en weer met dossiers hoeven te slepen. „Ongeveer dat wat De Geus voor ogen staat." De specialisten hechten groter belang aan vier extra huisartsen voor de centrale avond-, nacht en weekeindepost in Zierikzee, een geluid dat ook de gedepu teerde en de wethouder lieten horen na hun bezoek aan de mi nister. Bentvelsen: „Huisartsen zijn de laatste alleskunners in de gezondheidszorg. Die eerste lijn EHBO moet je versterken en er voor zorgen dat er een fat soenlijke afslag in de A58 komt. En dan niet alleen voor ambu lances met spoed naar het ziekenhuis in Goes, maar de pa tiënt moet er óók gebruik van kunnen maken. Want dat ze het gebruik willen beperken, is natuurlijk helemaal belache lijk!" Chirurg Rinsema (rechts) verhelpt in het ziekenhuis van Zierikzee een liesbreuk. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow OOSTERLAND - Voor de twee de maal binnen één week tikten de raadsfracties gisteravond het dagelijks gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland op de vingers over een te halsstarrig beleid ten aanzien van onderne mersplannen. De commissie Openbare Ruimte gaf unaniem het advies: „Zeg niet steeds me teen 'nee' als er binnen de be staande regels niet direct ruimte is voor ideeën vanuit het be drijfsleven, maar zoek naar mo gelijkheden hoe ze dan wel ge realiseerd kunnen worden." Dit keer betrof het een voorstel van Bouwbedrijf Boogert voor een nieuwe vestiging aan de ver lengde Molenweg in Ooster land. Het bedrijf is nu verspreid over diverse locaties in de kern Oosterland. Met concentratie op de door Boogert gewenste plek bij de entree van het dorp aan de N59 zouden binnen het dorp zelf meer zogeheten in- breidingslocaties voor woning bouw vrij komen. Het vormt on derdeel van de vast te stellen beleidslijnen voor het vooront werp-bestemmingsplan Kom Oosterland. Het college van B en W is geen voorstander van de door Boo gert begeerde plek ten noord westen van de kern. Om zijn wensen te realiseren moet een nieuw bedrijventerrein worden aangelegd. Dat zou in strijd zijn met de Structuurvisie Schou wen-Duiveland en het Streek plan Zeeland. Het college stelde GOES - Van een steiger bij een woning aan de Mosselbank te Goes is afgelopen weekend een rubberboot gestolen. Het betreft een grijze Yamaha rubberboot met buitenboord- J motor, die afgesloten aan de steiger lag. De nieuwwaarde van de boot bedraagt een paar duizend euro. het bouwbedrijf als alternatief voor een uitbreiding van een van zijn vestigingen op het be staande bedrijventerrein. Daar gaat de voorkeur van de onder nemer echter niet naar uit. Ondernemer H. Boogert presen teerde in samenwerking met ar chitectenbureau Partitio te elfder ure gisteravond in de commissie een aangepast plan voor bedrijfsvestiging aan de verlengde Molenweg. Dit nieu we plan voorziet ook in land schappelijke inpassing en een verfraaiing van de entree van Oosterland. Alle commissiele den toonden zich onder de in druk van dit met kleurenfoto's en tekeningen onderbouwde voorstel. Alle fracties drongen er bij wethouder G. van de Vel- de-de Wilde met klem op aan dit ondernemersinitiatief toch niet zomaar ter zijde te schuiven. De wethouder verwierp het verwijt dat het college niet gezocht zou hebben naar een oplossing voor Boogert. Zij verbaasde zich bo vendien over dit plotselinge alternatieve plan, omdat de bouwoppervlakte daarin slechts 1,8 hectare bedraagt, terwijl het alternatief van de ge meente van ruim twee hectare eerder door Boogert van de hand werd gewezen omdat het te klein zou zijn. In gevaar Van de Velde legde uit dat de laatst beschikbare locatie voor woningbouw in Oosterland, het zogeheten plan Oostkenshil, in gevaar zou komen door de vesti ging van het door Boogert voor gestelde bedrijventerrein. Een deel van de nieuwbouwwijk zou dan binnen de voorgeschreven milieucirkel van honderd meter komen te liggen. „Je kunt niet zomaar tegenover een onderne mer suggereren dat zaken één twee, drie te regelen zijn, terwijl wij ook met de voorschriften van hogere overheden te maken hebben", aldus de wethouder. De commissie bleef echter bij haar standpunt dat het college het nieuwe voorstel van Boogert alle mogelijkheden moet zien te bieden. Advertentie OOSTWAL 1 - GOES - 0113-228895 Je moet goed eten, daar word je sterk van, hield de Middel burgse moeder haar driejari ge Marijn voor. Hij begreep de boodschap en zonder al te veel problemen at hij zijn erwtjes, komkommer, vis en frietjes. Het toetje, ijs met si roop, vormde al helemaal geen probleem. Met zicht baar en hoorbaar plezier ver dween het, lepel na lepel, in zijn mond Toen er echt niets meer op zijn bordje lag zucht te hij en wees vervolgens naar de bak met ijs die nog op de tafel stond: „Ik nog niet sterk." door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - De Kruisboogschietvereniging 't Overschot op Schouwen-Dui veland is voor het komend wed strijdseizoen zwaar gedupeerd door de diefstal van drie kruis bogen het afgelopen weekend uit het Tonnenmagazijn in Brouwershaven. De dieven moeten tussen half acht zaterdagavond en zondag ochtend hun slag hebben gesla gen. Zij verschaften zich toe gang door de deur van een nooduitgang te forceren. „Dit is bij voorbaat een verloren seizoen", verzucht voorzitter J. Wessels Boer van 't Over schot. Hij legt uit dat het com petitieseizoen net van start is gegaan Twee van de drie gesto len kruisbogen behoren toe aan de zogeheten keizer, de eerste man van het hoofdviertal, en de tweede speler van dat team. „Het gehele viertal is hierdoor aangetast. Het is geen kwestie van zomaar nieuwe kruisbogen aanschaffen. Het duurt name lijk driekwart jaar voordat je goed bent ingespeeld op zo'n boog", legt Wessels Boer uit. Hij vreest dat de wedstrijdresulta ten derhalve aanzienlijk minder zullen zijn het komend seizoen. De materiële schade schat hij op ruim 1500 euro. De dieven vernielden in het Tonnenmagazijn verder drie deuren naar de foyer en naar het magazijn. Ze ontvreemden beeldapparatuur en haalden enkele honderden euro's uit de kassa. Verder werden uit boven- ruimte van de Watersportver eniging Brouwershaven een laptop en een fotocamera gesto len. De inbraak werd zondagoch tend ontdekt door beheerder J, Goemans van het Tonnenma gazijn. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Automobilis ten trekken zich nog te weinig aan van 30-kilometerzones. De gemeente Middelburg is giste ren begonnen met een campag ne die het rijgedrag moet beïnvloeden. Leerlingen van basisscholen doen de komende weken een beroep op automobi listen om hun snelheid te beperken. Met een schoolbus trekken ze de wijken in. Uit metingen van verkeersorga- nisatie 3VO is gebleken dat driekwart van de automobilis ten in de Middelburgse 30-kilo- meterzones zich niet aan de maximumsnelheid houdt. Vorig j aar is de inrichting van de zones in vier delen van Middelburg voltooid. „De maatregelen zijn klaar", zegt voorlichtster V. Ca- thrine van de gemeente, „Nu is het gedrag aan de orde." De po litie houdt deze week snelheids controles in de zones. ZIERIKZEE - Om plaats te maken jectontwikkelaar Faasse Projecten uit het Nobelhof op de plek van de voormali voor zogenoemde inbreiding van drie wo- Goes wil op de vrijkomende plek drie ge gemeentewerkplaats. De toekomstige ningen worden op dit moment een leeg- trapgevelwoningen bouwen. De huizen eigenaren van de drie woningen krijgen staande schuur en een woning aan de hebben hetzelfde ontwerp als de wonin- twee parkeerplaatsen op het eigen erf. Zuidwellestraat 33 en 35 gesloopt. Pro- gen die in de Steiltjesstraat verrijzen in foto Dirk-Jan Gjeltema door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van Justitie H. den Hartog eiste gis teren op de zitting van de Mid delburgse politierechter 10.000 euro boete tegen Greenpeace Nederland. Actievoerders van de milieuorganisatie hadden 15 april vorig jaar in de Sloehaven van Vlissingen tropisch hard hout van het Turkse schip Bala- ban 1 gestolen, bedoeld om een conferentie in Den Haag over de bescherming van de oerbossen en regenwouden, waaraan 180 landen deelnamen, kracht bij te zetten. Een van de actievoerders had ook nog een tros van een sleep boot van Multraship BV door gesneden om te belemmeren dat het schip in de haven kon aan- leggen. Volgens raadsman J. van den Berg distantieert Greenpeace zich van de vernieling. „Voor het stuksnijden van de sleeptros was een actievoerder op een van de opblaasboten van de Rain bow Warrior of Esperanza ver antwoordelijk. Het is de eerste keer dat zoiets gebeurt. Dat ge drag wordt afgekeurd Bij de ac ties zijn nog nooit actievoerders gewond geraakt of ongelukken veroorzaakt. De vrijwilligers worden er juist op getraind geen geweld te gebruiken." In het wegnemen van de 350 planken zag Van den Berg geen diefstal, omdat het hout louter was geleend om de deelnemers aan de VN-conventie over bio logische diversiteit te laten zien. Daarna werd het hout terugge bracht naar de Vlissingse ha ven. „Bovendien gebeurde het overladen van het hout onder de neus van de politie die passief bleef toekijken, nadat eerder de kapitein geen toestemming had gegeven om een deel van de vracht van boord te halen", stel de de strafpleiter. Daderschap De officier vond de diefstal en de vernieling bewezen. „Het hout is later teruggebracht, maar het schip was toen al weg. Dat wist men. De raadsman vroeg zich of Greenpeace verantwoordelijk kan worden gesteld voor de ver nieling. „Het gaat hier om een eenmalig incident door een ac tievoerder. Greenpeace wordt strafrechtelijk aangepakt alsof het om een criminele organisa tie gaat." De advocaat deed een beroep op noodweer. „Ik hoef de officier niet uit te leggen dat het illegaal kappen van hout een vorm van diefstal is." Vanuit Santarem (Brazilië) vindt er regelmatig houttransport plaats naar de havens in Portugal, Spanje en Vlissingen. „Aan boord van de Balaban 1 bevond zich tropisch hardhout afkomstig van een be drijf dat een maand eerder was beboet voor illegale houtkap. Meer dan 80 procent van het hout uit Brazilië is illegaal ge kapt, De politierechter doet over twee weken uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29