Masterplan Terneuzen 'oude wijn' PZC Officier van justitie eist tienduizend euro boete Greenpeace CJP YOUR CULT GUIDE 14 Terneuzen moet band met het water uitbuiten Poppenkast Ze staan met de rug tegen de muur 'ord 3 weken gastgezin! De eerste prostaatformule die ook de rest van je lichaam gezond en vitaal houdt 2,- KORTING voor 15,95 dinsdag 1 april 2003 door Wout Bareman TERNEUZEN - Havenstad Ter- neuzen moet de band met het water verder uitbuiten. In het masterplan voor de zuidelijke stadsrand, dat vandaag wordt gepresenteerd, pleit het steden bouwkundig adviesbureau Kuiper Compagnons vurig voor herinrichting van de Oostelijke Kanaalarm en omgeving. Daarbij moet dat deel van de kanaalarm dat destijds werd ge dempt, opnieuw een waterpartij worden. Voorzitter W. Bonde- wel van de afdeling Terneuzen van schippersvereniging Schut- tevaer heeft er met verbijstering kennis van genomen. „We heb ben jarenlang tevergeefs ge vochten voor behoud van de lig plaatsen aan het Schuttershof en tegen de afdamming van een deel van de kanaalarm en nu lappen ze ons dit!" Eind jaren 70, begin jaren 80 bonden de schippers de strijd aan met de gemeente om het verlies van tientallen ligplaatsen in de Oos telijke Kanaalarm te voorko men. De schippers verloren de strijd. Bondewel: „En als ik het mag geloven, moeten we straks nog veel meer terrein prijsge ven. Want waar jachtjes liggen, kunnen geen binnenschepen af meren." In de marge van het masterplan wordt wel nog rekening gehou den met een aantal ligplaatsen voor de beroepsvaart in het overgebleven deel van de ka naalarm, de stedebouwkundi gen tenderen toch meer in de richting van een recreatieve functie. Bovendien bepleiten ze sanering of verhuizing van de aan de binnenvaart gerelateer de bedrijven op de Schependijk, het schiereiland tussen de ka naalarm en het Kanaal Gent- Terneuzen. Daar, en trouwens ook aan het Schuttershof, moet ruimte worden gecreëerd voor een combinatie van wonen en werken. De bedrijven aan de Schepen- dijk moeten niet alleen plaats maken voor kantoren en appar tementen, maar ook - later - voor een nieuwe aansluiting op de rondweg. Daarvoor is ook een overkluizing van de kanaal arm tussen het schiereiland en de kade aan de overzijde nodig. Het is een mooie droom. Een zuidelijke grachten gordel met bruggetjes, pleziervaartuigen, terras jes en blije mensen, die aan het Schuttershof, de Beneluxweg of de Beurt- vaartkade in Terneuzen wonen. Met ondergrondse garages, waarboven het water klotst en gezellige eettentjes voor de dagjes mensen, die via de Wester- scheldetunnel aan de overkantse concurrentie zijn ontlokt. door Wout Bareman TERNEUZEN - Terneuzen aan het water. Het is geen nieuw fe nomeen. Oud-wethouder en ge boren Terneuzenaar, Willem de Zeeuw, maakte er bijkans een levensopdracht van het belang van de band met dat water te be nadrukken. Want Terneuzen was even vergeten wat z'n be langrijkste lokmiddel was: de Scheldedijk en -boulevard met de passerende zeereuzen en bin- nenscheepjes binnen handbe reik. De Zeeuw kreeg zijn zin, de Scheldeboulevard werd verder aangekleed en opgewaardeerd. En nu vinden stedenbouwkun digen opnieuw het wiel uit. Ter neuzen heeft zijn verleden ver loochend; de ligging aan het water moet verder worden uit gebuit. Winkelen en wonen aan het water, wie wil dat niet? Nou, Terneuzen, doe daar dan iets mee, is de belangrijkste les die de dure adviseurs uit de Rand stad de lokale bestuurders in het Masterplan Axelsedam lezen. Want beseffen die beleidsbepa lers wel welk een groot goed ze in handen hebben!? Wie wil er nu niet aan het water wonen en werken. Iedereen toch? Dus moeten het Schuttershof en de overige terreinen aan de Ooste lijke Kanaalarm op de schop. Kille parkeerterreinen, be drijfsterreinen en braakliggen de grond met hier en daar een plukje groen, dat kan zo niet langer. Parkeren moet onder gronds, het verkeer moet buiten beeld en alles moet aantrek kelijker worden ingericht. Win Het sluizencomplex en in de verte de nieuwbouw van hel havenkantoor in Terneuzen. kels, terrasjes, opgeleukte looplijnen tussen de meubel boulevard en de Noordstraat en omgeving in het oude stadscen trum en gezellige appartemen ten met zicht op het water Kortom, het wordt tijd dat Ter neuzen zich eindelijk eens be wust wordt van z'n potenties en niet langer op z'n verwelkte lau weren rust. Het klopt allemaal. Het eerste weekend na de opening van de Westerscheldetunnel vermaak ten de middenstanders uit Ter neuzen zich, zoals sinds jaar en dag gebruikelijk, in en om hun buitenverblijf in recreatiecen trum De BraakmanExtra klan dizie van 'de overkant'? Ach ja, het zal wel. Wat levert zo'n zon dagsopening nu helemaal op? Je moet maar afwachten of er geld in het laadje komt, dus... Die leegstand in de winkelstraten? Ja, de gemeente hè. Een terras opzetten op zondag? Ach, voor die paar koppen koffie en een glas bier... De 'aanjagers' van de overkoe- analyse pelende middenstandsorgani satie Coördinatie Manage ment Terneuzen (CMT) praten zich al jaren de blaren op de tong. Terneuzen is op sterven na dood, dus samen de schouders eronder. Een instemmende knik is steevast hun deel. En verder? „Terneuzen gonst van de activi teiten", schrijven de adviseren de stedenbouwkundigen in het Masterplan Axelsedam, dat vandaag door de bestuurders als een nieuwe bijbel wordt ge ïntroduceerd. Terneuzen gonst ja, van de geruchten. Over het afketsen van weer een mooie, nieuwe vestiging van een lande lijke winkelketen, over ingedut te middenstanders, die de pijp aan Maarten geven en over al die andere gemiste kansen. Vraag is of die negatieve spiraal met een masterplan kan worden doorbroken. Want wat nu wordt gepresen teerd als een pracht van een toekomstvisie, is niet meer dan oude wijn in nieuwe zakken. Dromen van bruggetjes, terras foto Peter Nicolai jes en autoloze looproutes - om een trekker als een fabriekswin kel maar niet te noemen - doen ze in Terneuzen al jaren. Knap van zo'n adviesbureau om a rai- son van ruim 150 euro per uur al die 'weetjes' nog eens op een rij te zettenHet oude testament in een nieuw jasje. Overigens, was hetzelfde adviesbureau (Kui per) niet al decennia lang de ge vierde 'huisadviseur' van de centrumgemeente van Zeeuws- Vlaanderen? Gaf datzelfde bu reau niet mede richting aan de verdere ontwikkeling van de stad, zoals die er nu uitziet? Het dempen van een deel van de Oostelijke Kanaalarm, het vol tooien van de (doorgaande) rondweg om Terneuzen... Fout je! En ook: kassa! door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog eiste gis teren op de zitting van de Mid delburgse politierechter 10.000 euro boete tegen Greenpeace Nederland. Actievoerders van de milieuorganisatie hadden op 15 april vorig jaar in de Sloeha- ven van Vlissingen tropisch hardhout van het Turkse schip Balaban 1 gestolen, bedoeld om een conferentie in Den Haag over de bescherming van de oer bossen en regenwouden, waar aan 180 landen deelnamen, kracht bij te zetten. Een van de actievoerders had ook nog, niet zonder gevaar voor eigen leven, een tros van een sleepboot van Multraship BV doorgesneden om te belem meren dat het schip in de haven kon aanleggen. Volgens raadsman J. van den Berg distantieert Greenpeace zich van de vernieling. „Voor het stuksnijden van de sleeptros was een actievoerder op een van de opblaasboten van de Rain bow Warrior of Esperanza ver antwoordelijk. Het is de eerste keer dat zoiets gebeurt. Dat ge drag wordt afgekeurd. Bij de ac ties van Greenpeace zijn nog nooit actievoerders gewond ge raakt of ongelukken veroor zaakt. De vrijwilligers worden er juist op getraind geen geweld te gebruiken." In het wegnemen van de 350 planken zag Van den Berg geen diefstal, omdat het hout louter was geleend om de deelnemers aan de VN-conventie over bio- 1 ogische diversiteit te laten zien Daarna werd het hout terugge bracht naar de Vlissingse ha ven. „Bovendien gebeurde het overladen van het hout onder de neus van de politie die passief bleef toekijken, nadat eerder de kapitein geen toestemming had gegeven om een deel van de vracht van boord te halen", stel de de strafpleiter. Daderschap De officier vond de diefstal en de vernieling bewezen. „De grens is overschreden. Het hout is later teruggebracht, maar he schip was toen al weg. Dat wis men. De dader van de vernieliw kon niet worden achterhaalt Uit alles blijkt dat er actie is ge voerd door Greenpeace. Zij ka: functioneel daderschap worde verweten." De raadsman vroeg zich c: Greenpeace verantwoordelijk kan worden gesteld voor de ver nieling. „Het gaat hier om ee eenmalig incident door een ac tievoerder. Greenpeace woni strafrechtelijk aangepakt also: het om een criminele organisa tie gaat." De advocaat deed een beroep o; noodweer. „Ik hoef de officie niet uit te leggen dat het illegaa: kappen van hout een vorm vat diefstal is." Vanuit Santaren (Brazilië) vindt er regelmatig houttransport plaats naar havens in Portugal, Spanje e; Vlissingen. „Aan boord vands Balaban 1 bevond zich tropiscj hardhout afkomstig van een be drijf dat een maand eerder wa- beboet voor illegale houtkap Meer dan 80 procent van he: hout uit Brazilië is illegaal ge-; kapt. De Nederlandse autorite ten doen geen onderzoek naa: de herkomst. Greenpeace meen" dat een importverbod het besfe middel is tegen illegale kap e export." Uitspraak over twee weken. HULST - Theaterpoppenkas Tierelijn brengt zaterdag in he gemeenschapscentrum Dei Dullaert de voorstelling 'he nieuwsgierig Aagje'. Met ouderwets poppenkastpk zier wordt een nieuw spannen: en humoristisch avontuur ui het leven van de legendarisch: Jan Klaassen en Katrijn, hu: geadopteerde dochtertje Tiei lijn en haar buurjongen opge- voerd. De voorstelling met le vensgrote poppen wordt omlijs met veel muziek, speciaal ge componeerde liedjes en Mek -en tovereffecten. Deze pop penkast voor kinderen vanaf jaarbegintom 14.30 uur. v Bel 0118-627974 www.europakinderhulp.nl CtwU <G-of «vflu Klrsten Is ziek. Leukemie Daar Is niets leuks aan. Of het moet de kans op genezing zijn. In de wereld van kinderen hoort geen kanker. Help ons daarom mee In onze strijd en maak uw bijdrage over op Giro 26000. www.kankerbestrijding.nl kankÉrbÉstriiding Nieuw: krachtige prostaatkruiden verpakt in een superieure multi e bent man. Boven de veertig. En staat met beide benen in het leven. Dan weet je waarschijnlijk ook dat je prostaat de zwakke schakel in je lichaam is. Dus als de eerste problemen bij het pias- en zich voordoen, dan wil je daar graag direct wat tegen doen. Nieuw is dat prostaatverzorgen- 'e kruiden nu 'verpakt'zijn in een superieure multivitamine/antioxidanten formule. Zodat ook de est van je lichaam gezond én vitaal blijft. 'rostaTotaal bevat een hoogwaardig prostaat- te voorzien die je kans op gezond ouder worden omplex - met o.a. saw palmetto en zink - dat de verhogen. Zo bevatten de capsules een zeer ;roei van de prostaat helpt te voorkomen. Zo compleet antioxidantencomplex die je huid, cunnen problemen bij het plassen bestreden én bloedvaten en organen beschermen tegen vrije oorkomen worden De extra toegevoegde lyco- radicalen. Dit zijn agressieve deeltjes die je een is een bijzondere antioxidant die met name gezonde cellen vernietigen, waardoor het ver- e prostaatcellen beschermt en gezond houdt, ouderingsproces in een hogere versnelling wordt vtaar een gezonde prostaat hoort in een gezond gezet. Je huid wordt sneller oud en de kans op ichaam. Daarom bevat ProstaTotaal een uitge- allerlei welvaartsziektes neemt toe. Bepaalde ciende mix van vitaminen en mineralen die goed vitaminen en mineralen kunnen dit voorkomen, afgestemd op de extra behoeftes van mannen En deze ingrediënten zitten in zeer krachtige an 40 jaar en ouder. Hoog gedoseerd, zodat doseringen in ProstaTotaal. lie vitale functies van je lichaam krachtig blij- en functioneren. Dat betekent méér energie en Complete verzorging van de man méér gezondheid Het dagelijks gebruik van Verder bevat ProstaTotaal natuurlijke ingrediën- 'rostaTotaal betekent dan ook in meerdere ten die helpen om je cholesterol te verlagen, je pzichten 'een hele zorg minder'. geheugen en concentratievermogen te stimule ren, je ogen te verzorgen en je botten te verster- fop het ouder worden ken. ProstaTotaal biedt dus een compleet verzor- nIu is je prostaat het belangrijkste aandachtspunt gingspakket voor mannen van veertig jaar en n je lichaam. In de toekomst loeren echter nog ouder die heel bewust met hun gezondheid meer gevaren, die de gezondheid van de man bezig zijn. Prosta Totaal* is o.a. verkrijgbaar bij <unnen bedreigen. ProstaTotaal houdt daar nu al onderstaande adressen. Bel voor meer informatie 013 - ekening mee. Door je lichaam van extra stoffen 528 49 76 of kijk op internet www.prostatotaal.nl Tegen inlevering van deze bon ontvangt u >p een verpakking Prosta Totaal van £-4-7795" Goed voor je potentie Mannen brengen de symptomen van een prostaatvergroting vaak in verband met impotentie. De actieve ingrediënten in ProstaTotaal houden de mannelijke geslachtsorga nen in goede conditie en geven meer seksuele energie. De man blijft zich potent voelen en het zelfvertrouwen wordt daardoor vergroot. Wat vind jij van film, theater of muziek? Geef je mening op www.cjp.nl/recensie 'KORTING INFORMATIE AANBIEDINGEN Goes: Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat 6 Kruininge n: Drogisterij de Esculaap, Hoofdstraat 69

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28