PZC Pleidooi gekozen burgemeester passieux li O Stichting Renesse trakteert op gratis concert van Blpf Aanleg bergingsvijver tegen natte voeten in Goes-West 11 Rioolzuivering wordt bij de tijd gebracht Borsele zit in zijn maag met tegels schoolplein Schenking moet pand Palazolli Huis in Goes dichterbij brengen Humanitas zet beste buur weer in zonnetje C-J HOEKMAN""" Goese VVD-raadsfractie dient bij voldoende steun motie in Flinke schade bij zolderbrand Man gewond bij aanrijding in Tholen Vrouw beroofd Rubberboot verdwenen zeeuwse almanak Sterk BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 1 april 2003 door Roif Bosboom GOES - De Goese politiek be kijkt of zij iets voelt voor het idee van een gekozen burge meester. De VVD-fractie in de gemeenteraad heeft daartoe het initiatief genomen. Aanleiding voor de discussie is zeker niet het functioneren van de huidige burgemeester, Dvan der Zaag. Daarover bestaat over de gehele linie tevredenheid. Wel is de vraag of een burge meester door de bevolking zou moeten worden gekozen lande lijk recent weer actueel gewor den door een 'verkennende noti tie' die over het onderwerp naar de Tweede Kamer is gestuurd. De Goese WD-fractie ziet de notitie als een mooie aanleiding om een krachtig pleidooi te hou den voor een gekozen burge meester. Dat deed zij onlangs in de raadscommissie middelen. „De tijd is rijp om er eens goed TERNEUZEN - Een zolder- brand in een woning aan de Jo zef Haydnstraat in Terneuzen heeft gistermiddag flink wat schade aangericht. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De oorzaak is nog niet bekend. Bij de alarmmelding rukte de Terneuzense brandweer uit met twee tankautospuiten en een hoogwerker. De brandweer slaagde er in de zij woningen on der controle te houden. Die lie pen wel wat rookschade op, maar overslaan van de brand werd voorkomen. De zolder liep flink wat brandschade op en de rest van het huis had rook- en waterschade. De brandweer schat het schadebedrag op ze ker 40.000 euro. De technische recherche onderzoekt of de ver warmingsketel op zolder de oorzaak zou kunnen zijn. THOLEN - Een 67-jarige man uit Tholen is gisterochtend rond acht uur gewond geraakt bij een aanrijding in zijn woonplaats. De man reed op zijn fiets vanuit een uitrit de Mossellaan op. Hierbij verleende hij geen voor rang aan een auto, bestuurd door een 25-jarige plaatsge noot. De 67-jarige man is over gebracht naar het ziekenhuis. naar te kijken", aldus A. We vers. De huidige kroonbenoe ming is wat de partij betreft achterhaald. Wevers' fractiegenoot S. Heij- ning vindt dat Goes een duide lijk signaal moet afgeven. „De discussie wordt landelijk al zo lang gevoerd. Ons idee is dat we van onderop een geluid laten horen. Als je dat met meerdere gemeenten tegelijk doet. kan dat enige indruk in Den Haag maken." De WD overweegt daarom bin nenkort in de gemeenteraad een motie in te dienen. Dan moet vooraf wel duidelijk zijn dat er een meerderheid voor is te vin den. Dat is nog de vraag, ook omdat andere fracties nog geen duidelijk standpunt hebben in genomen. Zij willen het onder werp eerst in eigen gelederen bespreken. Een eventuele WD-motie zal in elk geval worden ondersteund door D66, de partij die al sinds jaar en dag pleit voor een geko zen burgemeester. De PvdA vindt de huidige benoemings procedure weinig bevredigend. „Wij zijn er geen tegenstander van om de bevolking erbij te be trekken", zegt fractievoorzitter H. Hoogerland. Speelbal SGP/ChristenUnie is niet en thousiast over een gekozen bur gemeester. De christelijke com binatie hecht aan iemand die een zelfstandige, onafhankelij ke positie inneemt en die niet het risico loopt speelbal van de politiek te worden. SGP/Chris- tenUnie noemt een grotere be trokkenheid van de burger 'een utopie'. „Bij verkiezingen zou het ook vooral gaan om het pop petje en niet om de inhoud", zegt R. Weststrate. „Dat vinden wij een achteruitgang." S. Verheij (GroenLinks) acht het vooral belangrijk dat het ambt van burgemeester meer inhoud krijgt. Nu krijgt die doorgaans alleen de wettelijk verplichte taken toegeschoven, zoals openbare orde en veiligheid. De installatie bij Kapelle die het rioolwater schoonmaakt, krijgt een opknapbeurt van 8,6 miljoen euro. door Rob Paardekam KAPELLE - Waterschap Zeeuwse Eilanden trekt ruim 8,6 miljoen euro uit voor de renovatie van de zuiveringsin stallatie in de Willem Anna- polder bij Kapelle. De werk zaamheden beginnen eind dit jaar. De installatie, die het rioolwa ter uit de omgeving zuivert voordat het de Westerschelde in gaat, moet worden gereno veerd om te kunnen voldoen aan de verscherpte milieunor men. Zo moet de hoeveelheid stikstof die uit het water wordt verwijderd flink omhoog. De dure renovatie van de zuive ringsinstallatiebij Kapelle zou in eerste instantie worden ver deeld over 2003 en 2012, maar vorig j aar besloot het schap dat het efficiënter is om haar in één keer te renoveren. De renova tie behelst onder meer het ver groten van de capaciteit van de pompinstallaties, de aanleg van een extra nabezinkbasin en het optimaliseren van de ei gen energiebenutting. De werkzaamheden maken deel uit van een grootscheepse ver betering van de waterzuive ring in Midden- en Noord-Zee land In totaal zijn daar enkele tientallen miljoenen euro's mee gemoeid. De werkzaam heden duren vermoedelijk tot 2010. De renovatie van de installatie in de Willem Annapolder be gint vermoedelijk in septem- luchtfoto Willem Mieras ber van dit jaar. Aan het eind van 2004 moeten de werk zaamheden klaar zijn. De alge mene vergadering van het wa terschap moet nog akkoord gaan met het plan. Dat gebeurt in de vergadering van maan dag 14 april. Deze begint om 19.30 uur in het waterschaps kantoor aan de Piet Heinstraat in Goes. doorAli Pankow RENESSE - Slichting Renesse biedt ter viering van haar vijf tigjarig bestaan de bevolking van Schouwen-Duiveland een gratis concert van de popgroep Bief aan. Dat optreden wordt gegeven op vrijdag 13 juni op het noorder plateau bij de spuisluis aan de zeezijde van de Brouwersdam. Ruim twintigduizend mensen kunnen het concert bijwonen. De Stichting Renesse deelt van af de tweede helft van mei gratis toegangskaarten uit op enkele nog nader te bepalen locaties. „We wilden een aardig gebaar maken naar de bevolking bij de viering van ons gouden jubile um en kwamen onder meer op een optreden van Blof", zegt door Mieke van der Jagt 'sHEERENHOEK - Het Borsel- se college van burgemeester en wethouders is niet van plan zo maar op te draaien voor de kos ten van het schoolplein van de Don Boscoschool in 's Heeren- hoek. De nieuwe schoolcommissie van de Don Boscoschool heeft de speelplaats voor ruim 16.000 euro laten herstraten en de reke ning naar het gemeentebestuur gestuurd Het college is daar erg van geschrokken. De speel plaats in 's Heerenhoek staat he lemaal niet op de planningslijst van werken die de gemeente binnen afzienbare tijd aan scho- len en onderwijsvoorzieningen moet doen. I Wethouder F. Tollenaar zit wel een beetje met de actie van de schoolcommissie in zijn maag. I -Dit is een nieuwe schoolcom missie, die claimt niet op de hoogte te zijn geweest van de re- gels. Voorvarendheid is goed, i maar al te veel daarvan brengt de gemeente en de school zelf toch in de problemen. De 1 schoolcommissies zouden op z'n minst moeten weten dat dure in grepen die door de gemeente worden betaald, moeten wor den aangevraagd." Dat dat niet is gebeurd, ont neemt de gemeente nu de moge lijkheid om de noodzakelijk heid van de herstrating te toetsen. „Als iets hard nodig is en er komt een aanvraag, dan zoeken wij naar een oplossing en naar het geld om het te beta len. Maar dan moet je wel kun nen vaststellen dat het hard no dig is." Tollenaar vindt het een slecht signaal om nu maar te be talen. „Dan laat je weten dat ie dereen maar gewoon kan doen wat hem nodig lijkt." Overleg De wethouder heeft voorgesteld om het lokaal overleg, de club waarin alle scholen praten over onder meer de verdeling van de middelen, te laten beslissen overeen oplossing Het deel van het oude schoolplein dat inmid dels is afgeschreven, 12.500 eu ro, zou kunnen worden uitbe taald, als het lokaal overleg daarmee akkoord gaat. De rest moet de Don Boscoschool dan zelf ophoesten. voorzitter J Kogelman van de Stichting Renesse. Hij erkent dat er een groot deel van het ju bileumbudget mee wordt opge slokt, maar hij is er tevens van overtuigd veel inwoners een plezier te doen met dit concert. Bij het afhalen van de kaarten moeten mensen wel aantonen dat ze op Schouwen-Duiveland wonen. Volgens administrateur D. Kooman van de Stichting Re nesse wordt daar niet al te rigide mee omgesprongen. „Er zal ook best een kaartje worden gege ven voor bijvoorbeeld een fami lielid dat hier niet woont en er toch graag bij wil zijn, maar Schouwen-Duivelanders heb ben voorrang en uiteindelijk houdt het natuurlijk wel op. Ik denk dat er maximaal 25.000 toegangskaarten worden ge drukt", zegt Kooman Hij loopt al sinds vorige zomer met het plan voor dit Blof-con- cert rond. Alle heisa rond een verrassingsconcert van de groep vorig jaar op Schouwen-Duive land deed hem even vrezen dat het allemaal niet door kon gaan. Door het vroegtijdig bekend worden van de locatie werd toen ter elfder ure besloten naar een andere plek uit te wijken. Het gemeentebestuur verleende alle medewerking, maar kreeg kri tiek te verduren van omwonen den en werd zelfs op de vingers getikt door de provincie. Kogelman en Kooman ver wachtten dat hun verzoek ge voelig zou 1 iggen toen ze eind j a- nuari bij het gemeentebestuur aanklopten. Dat bleek reuze mee te vallen. Het enige waar het nu nog op fout zou kunnen gaan, is een bezwaar tegen de evenementenvergunning die de gemeente bereid is te verlenen. „De termijn daarvoor loopt tot en met 14 mei. Zo lang wachten we dus met het uitgeven van de toegangskaarten", zegt Koo man. door Mieke van der Jagt GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden is begonnen met de aanleg van een grote vij ver ten zuiden van de spoorlijn en ten noorden van het indu strieterrein Poel 1. De vijver moet het regenwater opvangen dat in de wijk Goes-West valt. Straten in de laaggelegen wijk Goes-West stonden in het verle den regelmatig onder water na perioden van heftige regenval. De capaciteit van de afvoer naar de sloten rond Poel 1waarlangs het regenwater naar het leidin gensysteem van het waterschap en uiteindelijk naar de Wester schelde vloeit, is veel te klein. Vooral tijdens zeer natte perio den in de afgelopen jaren, on dervonden de bewoners van Goes-West veel en vaak over last. Al eerder heeft het waterschap net benoorden de spoorlijn een groot bergbezinkriool aange legd Dat is een grote kelder waar al het hemelwater van Goes-West doorheen moet. Het vuil bezinkt in die kelder en het schone water loopt over in een duiker die het onder het spoor door in de sloten van Poel 1 brengt. Het schone water moet dan wel weg kunnen lopen en als de sloten vol zijn kan dat niet. Met de bergingsvijver komt er 6000 kubieke meter ruimte, waardoor de druk op de leidin gen kan verdwijnen. Op de plaats van de nieuwe vij ver lopen twee grote drinkwa terleidingen van Delta NV. Aan weerskanten van die leidingen wordt gegraven zodat diago- Verheij voelt wel voor een grote re invloed van de bevolking, maar ziet tevens nadelen in rechtstreekse verkiezingen. Een compromis zou daarom het la ten kiezen door de gemeente raad kunnen zijn. Volgens P Fa vier (CDA) wordt er binnen zijn partij verschil lend gedacht over het laten kie zen van een burgemeester. Hij vindt het de moeite waard om er verderoverna tedenken. „Maar wel in de totale context van het lokaal bestuur." door Steffan ter Maat GOES - Het regionale Palazolli Huis voor opvang en contact voor kankerpatiënten en men sen uit de omgeving van de pati ënten, heeft een schenking van 12.700 euro gekregen. Het be drag moet ten goede komen aan een vestiging in Goes. De schenking komt van M. Ver beek, oud-directeur van Orga nisatie Adviesbureau Zuidwest Nederland (OAZ) in Goes. Verbeek vroeg 1 januari jongst leden bij zijn afscheid als direc teur van het bedrijfsadviesbu reau geen cadeaus voor zichzelf, maar giften voor het Palazolli Huis. Het Palazolli Huis biedt contact voor kanker-lotgenoten en mensen uit de directe omgeving van de patiënten of voor naas ten van overleden kankerpati ënten. Daarnaast verzorgt het huis yogalessen. creatieve mid dagen, informatiemiddagen en lezingen. Het Palazzoli huis is gevestigd in Vlissingen en is sinds 15 februari van dit jaar ook met een vestiging in Hulst begonnen. In Terneuzen heeft de organisatie inmiddels ook een locatie voor haar werk ge vonden. De activiteiten moeten hier nog wel beginnen. „Men ziet ons toch vooral nog vaak als een Walcherse organi satie en we merken ook dat de afstand naar Vlissingen vaak een probleem is. Daarom willen we ook graag op de Bevelanden een huisvesting voor onze acti viteiten", vertelt C. Gei j sen, co ordinator van het Palazolli Huis in Vlissingen. „We zijn druk op zoek in Goes, maar het is erg moeilijk om hier een geschikt onderkomen te vinden. Dat heeft ook vooral met ons budget te maken." Inmiddels heeft de organisatie haar wensen kenbaar gemaakt bij de verantwoordelijk Goese wethouder, D. van Ewijk, en bij de woonstichting RWS. „We zoeken een huurruimte van zo'n 130 vierkante meter en het zou helemaal mooi zijn als dit een beetje centraal gelegen is. We hopen in elk geval dat de wet houder en de woonstichting hun ogen voor ons openhouden en dat ze ons misschien een keer kunnen helpen." De schenking van Verbeek wordt in de begroting van de nieuwe vestiging voor de Beve landen gestoken. De oud-direc teur helpt ook met het zoeken naar een geschikte locatie. „Het adviesbureau en het Palazolli Huis hebben op zich niets met elkaar te maken", vertelt Ver beek. „Ik draag het huis vanuit privégronden een warm hart toe en dat kon ik bij mijn afscheid als directeur mooi combineren. Ik vind dat we in Nederland vaak goed zijn in het geven van hulp We moeten dat echter niet alleen landelijk doen, maar ook in de directe omgeving en daar om steun ik het Palazzoli Huis met dit bedrag en help ik ook zoeken naar een geschikt onder komen." GOES - De portemonnee van een 81-jarige vrouw uit Goes is gistermiddag gestolen in de Al- hert Heijn in haar woonplaats. De vrouw had tijdens het bood schappen doen haar portemon nee, met daarin een tiental eu ro's en een betaalpasje, in haar jaszak gestopt. Toen ze bij de kassa wilde betalen, bleek deze te zijn weggenomen GOES - Van een steiger bij een woning aan de Mosselbank te Goes is afgelopen weekend een rubberboot gestolen. Het betreft een grijze Yamaha rubberboot met buitenboord motor, die afgesloten aan de steiger lag Nieuwwaarde van de boot bedraagt een paar dui zend euro. door Mieke van der Jagt GOES - De afdeling de Bevelan den en Schouwen-Duiveland van Humanitas houdt in mei weer de regionale burendagen. Dit jaar is Humanitas op zoek naar kandidaten die het predi kaat 'Zorgzame Buur' verdie nen. De jaarlijkse actie Burendag is een aantal jaren geleden begon nen om mensen die zich belan geloos voor anderen of voor de woonomgeving inzetten, in het zonnetje te zetten. De samenle ving, zo redeneert Humanitas, ontleent haar beste kracht aan de vrijwillige inzet van mensen voor elkaar. Aanvankelijk werkte Humanitas samen met de woningbouwcorporaties, maar de laatste jaren zijn het de gemeenten die als partner op treden. Het accent is in de loop van de jaren ook een beetje ver schoven van de woonoomgeving naar de zorg. Bedanken De Burenactie geeft niet alleen vrijwilligers de waardering die ze verdienen, het geeft de men sen die hulp en zorg ontvangen Advertentie Wij richten kantoren in Noordzandstraat 6 Yerscke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 ook een mogelijkheid hun wel doeners eens op een grootse ma nier te bedanken. Alle genomi neerde kandidaten en degenen die hen hebben opgegeven, wor den ontvangen tijdens een ver kiezingsbijeenkomst met hap jes, drankjes, muziek en andere voorstellingen. Breed De begrippen zorgzaam en buur moeten breed worden geïnter preteerd. Natuurlijk komen mensen in aanmerking die er voor zorgen dat ouderen langer zelfstandig kunnen blijven wo nen, hen naar het ziekenhuis rij den, boodschappen doen of re gelmatig eten brengen. Maar ook andere activiteiten die het leven veraangenamen, alleen of in groepsverband, komen in aanmerking voor een nomina tie. Ook het begrip 'buur' moet niet te letterlijk worden geno men. Mensen in een verpleeg huis wat verder weg, zijn ook buren en iemand aan de andere kant van de wijk ook. Wie zo'n zorgzame buur wil no mineren, kan gebruik maken van de aanmeldingsformulieren die huis-aan-huis zijn bezorgd en die ook bij de gemeente ver krijgbaar zijn. Per gemeente vinden de verkie zingsbijeenkomsten plaats, meestal in het gemeentehuis. In Goes, Noord-Beveland en Ka pelle op zaterdag 10 mei en in Borsele, Schouwen-Duiveland en Reimerswaal een week later, op zaterdag 17 mei. De nomina ties moeten 12 april zijn ingele verd. naai door de vijver een grond- dam komt te lopen die de leidin gen beschermt. In totaal wordt 4000 kubieke meter klei afge graven, die zal worden gebruikt bij de verzwaring van de Wes- terscheldedijk langs de Willem Annapolder. Ook een laag veen, in totaal 2000 kubieke meter, wordt uitgegraven. Het water schap onderzoekt of en op welke manier het veen kan worden ge bruikt. De hele operatie, waarbij ook nog een oude, te nauwe duiker wordt vervangen, kost 197.000 euro en moet over ruim een maand klaar zijn. De vraag is of de bergingscapaciteit na de op levering voldoende is bij zware en langdurige regenval Het wa terschap onderzoek of er in de omtrek nog meer capaciteit kan worden geschapen. OOSTWAL1-GOES-0113-228895 KOOKMAGAZIJN Je moet goed eten, daar word je sterk van, hield de Middel burgse moeder haar driejari ge Marijn voor. Hij begreep de boodschap en zonder al te veel problemen at hij zijn erwtjes, komkommer, vis en frietjes. Het toetje, ijs met si roop, vormde al helemaal geen probleem. Met zicht baar en hoorbaar plezier ver dween het, lepel na lepel, in zijn mond. Toen er echt niets meer op zijn bordje lag zucht te hij en wees vervolgens naar de bak met ijs die nog op de tafel stond: „Ik nog niet sterk." De vijver die wordt aangelegd, moet voorkomen dat straten in Goes-West onder water komen te staan als het flink heeft geregend. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25