Zeker bij storm was het afzien Wei staat nu vol huizen Zelfs kleinste plek leent zich voor een plantenparadijsje Nieuwe Raadkaart dinsdag 1 april 2003 Sinds mensenheugenis is de zuidwestelijke Delta een land van overkanten. Als mensen zich verplaatsen komen ze altijd water tegen. Brede en smalle stromen vormen barrières, die alleen per boot geslecht kunnen worden. Dat gebeurt ook eeu wenlang. Op tal van plaatsen in Zeeland zijn de veren heel lang de enige verbinding lussen de ei landen. Het is ongetwijfeld de oudste vorm van openbaar ver voer. Na 137 jaar zijn de laatste geregelde veerdiensten op de Westerschelde verdwenen. Van daag in Buitengebied het laatste deel in de serie over (verdwenen) veerdiensten: Colijnsplaat-Zie- rikzee. Om plezier te beleven aan tuinieren hoeven niet per se vele vierkante meters beschik baar te zijn. Ook met weinig ruimte is er veel met levend groen te doen. De gids Tuinieren op de vierkante meter kan daar bij een handje helpen. Die gaat over het ontwerp, aanleg en on derhoud en het creatief benut ten van échte kleine tuintjes. Vanaf het formaat stoeptegel tot hoekjes, randjes, borders en ter rasjes van grotere tuinen. Met ideeën voor onder meer de en tree van het huis, geveltuintjes, binnenplaatsjes, deuren en poorten, muren en schuttingen, vensterbanken, balkons en dak tuintjes. Op eenvoudige wijze kun je zelfs van de kleinste plek een plan tenparadijsje maken, aldus sa menstelster Julia Voskuil. Dat kan op milieuvriendelijke en veilige wijze. Vlinders en vogels hebben er op die manier ook profijt van. Bovendien geeft het meer sfeer aan de woning en leefomgeving. Volgens voorzitter Heilien Tonckens van de vereniging de Wilde Weelde (ecologische ho veniers, ontwerpers, adviseurs en kwekers) vormen alle stukjes groen een enorm areaal met vele mogelijkheden.Kijken naar ontelbare kleurschakeringen en ook de kans krijgen te luisteren naar geluiden in het groen. Het zingen van de vogels, het ge zoem van de eerste hommel in het voorjaar, het fladderen van een vleermuis, het geritsel van een onzichtbaar dier in de zo mer en wellicht een late egel in de herfst." Tuinieren, óók op de vierkante meter, is genieten van allerlei geuren, weet Tonckens. ,,Je ruikt de lente zelf. En wie kent niet de geur van een regenbui na een warme dag? Later in het sei zoen is een zweem van kamper foelie waarneembaar en de herfst kondigt zich aan met de onmiskenbare lucht van padde stoelen en een begin van rottend hout." In het eerste hoofdstuk van de gids staat hoe groen kan bijdra gen aan het welzijn en aan de waarde van de woonomgeving. De (on-)mogelijkheden en voor schriften bij bepaalde beplan tingen zijn opgenomen in hoofdstuk 2. Andere hoofdstuk ken gaan onder meer over bak ken in de vensterbank, een ge veltuintje, een groen balkon, het begroeien van muren en pergo la's en planten en potten op een terras. Aanvullende informatie bieden veel foto's en illustraties, kleine tuin-tips, lijsten met geschikte planten voor iedere plek. een trefwoordenlijst en nuttige adressen. De gids is het zesde deel in een serie over milieu vriendelijk tuinieren. Eerder verschenen boekjes over de eet bare siertuin, kruid en onkruid, plant en plaag, de milieuvrien delijke moestuin en siertuin. Midden-Delfland Hoewel Nederland met gemid deld 475 mensen per vierkante kilometer aardig vol is, zijn er naast Zeeland ook elders nog wel stille plekken te vinden. Zelfs in de verstedelijkte omge ving tussen Rotterdam, Den Haag en Delft. Midden-Delf land is zo'n schijnbaar vergeten gebied, met knotwilgen, veel slootjes, koeien in de wei en ou de boerderijen. Onderdeel van Midden-Delfland is de Holiër- hoekse en Zouteveense Polder. Daarover schreef jurist Paul Meuldijk een gelijknamig boek, mede aan de hand van vele fiets tochten die hij door de polder tussen Vlaardingen, Schiedam, Delft en Schipluiden maakte. Behalve een duik in de geschie denis, schetst Meuldijk een beeld van de polder nu: een oase van rust in een overvol verstede lijkt gebied, oftewel 'derustieke eenvoud van een vergeten ge bied in Midden-Delfland'. Of dat na de geplande doortrek king van rijksweg A4 nog zo blijft, is nog maar de vraag. Meuldijks boek maakt duidelijk dat de in 1959 samengevoegde twee polders tot het zogenaam de oudland gerekend kunnen worden. Aanleg van rijksweg A20, begin jaren zestig van de 20ste eeuw. zorgde voor een gro te verandering. Woningen en boerderijen moesten er voor wijken, evenals trouwens voor stadsuitbreiding. Daar gaat Meuldijk, die zelf de foto's voor het boek verzorgde, uitvoerig op in. Ook de namen van de wegen in de polder komen aan de orde en de verschillende 'soorten' boe ren die er gevestigd waren: de spoelingboer (die zijn koeien mestte met vloeibaar afval van de jeneverstokerijen), de droge boer (die zijn dieren meelslob- ber. hooi en kuilgras gaf) en de zelfverwerkende boer (die kaas en boter maakte). In twee pol derdagboeken komt het verloop van de seizoenen aan bod. Jam mer is dat natuur en landschap nauwelijks besproken worden; het boek heeft vooral een agra rische invalshoek. Rinus Antonissc Tuinieren op de vierkante me ter. Gids voor het creatief be nutten van plekjes rondom huis en in de tuin. Door Julia Voskuil. Uitgeverij Roodbont, Zutphen. Prijs €11,50. De Holiërhoekse en Zouteveen se Polder. De rustieke eenvoud van een vergeten gebied in Mid den-Delfland. Door Paul Meul dijk. Uitgave Europese Biblio theek, Zaltbommel. Prijs 22,50. De naam Noord-Beve land is voor het eerst ge vonden in documenten uit 12 23Hoe het oude eiland er uit ziet is niet nauwkeurig weer te geven. Door over stromingen en oevervallen verandert de vorm regelma tig. Polder erbij, polder eraf. Diverse verdronken dorpen onderstrepen dat: Welle, Soecke, Weele, Campen, Soelekerke, Emelisse, Off- liet. Er zijn in die tijd onge twijfeld veerverbindingen, niet alleen met andere delen van Zeeland, ook op Noord- Beveland zelf. De Sint Felix- vloed van 1530 zet het eiland langdurig onder water. Het blijft lang 'drijvende'. Pas in 1598 komt de eerste nieuwe bedijking gereed. Al snel is sprake van een vaste veer dienst. Niet richting Walche ren en Zuid-Beveland, maar naar Schouwen-Duiveland. Schuitenaar Job Yemanszoon wil in 1599 van Colijnsplaat op Zierikzee gaan varen. Hij pacht de veerrechten van het Huis van Oranje (dat de am bachtsrechten bezit) voor drie jaar. Echt een succes is het niet; hij vraagt in 1600 kwijtschel ding van de pacht, omdat ande re schippers hem het varen on mogelijk maken. Wel heeft Yemanszoon geld gestoken in aankoop van een huis en twee boten. De ruzie wordt bijgelegd, in zoverre dat het veer door de gezamenlijke schippers zal worden bediend. Eerst vrij van pacht, maar vanaf 1621 betaalt het schippersgilde een pond Vlaams per jaar. In 1765 wordt een nieuw regle ment vastgesteld - De rentmees ter van de prins van Oranje ver pacht het veer aan vij f schippers voor 25 pond. Na de vorming van het koninkrijk der Neder landen vervalt het veerrecht in 1814 aan het Rijk. In een reis wijzer uit 1824 staat over het veer vermeld: 'Des Woensdags H. Berrevoets, de laatste schipper van het oude veer. De Breeveertien in de haven van Burghsluis Met deze rondvaart boot is de verbinding tussen Colijnsplaat en Zierikzee in ere her steld. foto Marijke Folkertsma nachts, of D-onderdags 's mor gens vroeg, naar dit met wind en getijde uitkomt, daar men tegen hoog water vertrekken moet, vaart eene marktschuit, die des avonds zoo mogelijk terugkeert. De vracht is per hoofd 50 cents.' In 1839 wordt het veer, samen met de haven, aan de gemeente Colijnsplaat verkocht. Die ver pacht de dienst. In de voorwaar den staat dat de verbinding moet worden onderhouden met een overdekte hengst of hoog aars, voorzien van een roef waarin tenminste acht mensen behoorlijk moeten kunnen zit ten. Bij windstilte en ijsgang mag de schipper een grote roei boot gebruiken. Aanlegplaats in Zierikzee is het Luitje, maar de boot legt op verzoek ook aan het havenhoofd aan. In Colijns plaat wordt aangelegd in de ha ven of aan de zeedijk Het is een kwakkelverbinding. Veerman Adriaan Karreman laat in 1894 weten dat er nauwe lijks meer aanbod van passa giers is. De concurrentie van de spoorboot uit Middelburg, sinds 1866, is te groot. Toch ziet schip per Jae. Berrevoets er in 1929 weer brood in. Hij hoeft voor de verbinding geen vergunning meer aan te vragen; het recht van de gemeente Colijnsplaat is in 1921 op grond van de Veren- wet vervallen, omdat niet meer elk jaar een nieuwe veerschip per wordt aangesteld. Berre voets gaat met een motorboot een min of meer geregelde dienst onderhouden, alleen voor personenvervoer en (mo- tor)rijwielen. Auto's zullen er nooit mee overgezet worden. In 1954 wordt de dienstregeling sterk ingekrompen: enkel nog zomerdiensten en vaarten op verzoek. De Jaeolga van de fir ma Berrevoets maakt 10 sep tember 1960 de laatste vaart. Door de aanleg van de Zand- kreekdam wordt het provinciale veer Katseveer-Zienkzee ver plaatst naar Kats en dat is te dichtbij Colijnsplaat om er nog een aparte (particuliere) verbin ding op na te houden. Veerman H Berrevoets heeft het aan zien komen en wil overschakelen op rondvaarten, laat hij in de PZC weten. „We moeten de zaak af stemmen op het toerisme. Daar ligt onze toekomst. Rondvaar ten maken langs de kust van de Schouwse Westhoek Het oudste veer van Noord-Be veland is, met verschillende on derbrekingen, ruim 360 jaar in bedrijf geweest. Dat er al die tijd belangstelling voorblijft be staan, komt ook omdat het de kortste verbinding van Noord- Beveland met Schouwen-Dui veland is. Een overtocht duurt ongeveer een half uur. Soms is het afzien, zeker bij stormachtig weer. Wie niet overzeebenen be- foto PZC schikt, loopt kans enigszins zee ziek aan wal te wankelen. Toch zijn, net als bij de Provinciale Stoombootdiensten, ongeluk ken altijd uitgebleven. Scheidend veerschipper Berre voets heeft een vooruitziende blik door te willen mikken op het toerisme. De verbinding tussen Colijnsplaat en Zierikzee wordt in ere hersteld, in het ka der van Rondje met een Pontje. In de zomermaanden juli en au gustus kunnen, als vanouds, voetgangers en fietsers twee maal per dag de oversteek over de Oosterschelde maken. Schip per M. Moermond vaart met de Breeveertien het traject Burghsluis-Colijnsplaat-Zie- rikzee-Burghsluis. Het zevende seizoen is op komst. Moermond vertelt dat de be langstelling voor de dienst sterk afhankelijk is van het weer. „Bij een mooie zomer is er een aardi ge belangstelling." Hij vaart in eigen beheer, zonder subsidies. Uitbreiding van de dienst heeft Moermond weloverwogen. „Tot nu toe is het voor- en naseizoen niet echt rendabel. Je zou eerst een aanloopperiode moeten overbruggen en daarvoor heb ben we wel subsidie nodig." Buiten de veerdienst om wordt de Breeveertien, die als pont tussen Vlaardingen en Pernis voer, ingezet voor de sportvisse- rij en het maken van natuur- tochten. Rinus Antonisse omgedoopt in Westlandstraat." Als bewoner noemt zij Bram Manneke, later zijn zonen. „Be gin jaren zestig is de boerderij onteigend en op de landbouw grond zijn woonwijken ge bouwd. Het woonhuis heeft nog een tijd dienst gedaan als kan toor voor het bedrijf van Ge broeders Cruson. Later heeft al les leeg gestaan en is het geheel verkommerd. Sinds enkele maanden gesloopt na een brand." Wat bedoelt Van Cruyningen met een traditionele Zeeuwse boerderij en wat onderscheidt dit type van andere in Neder land? Dat is het feit dat de kern van de boerderij hier altijd wordt gevormd door twee ge bouwen: een stenen woonhuis en een veelal houten schuur waarin het graan wordt opge tast en waarin zich stallen be vinden voor het grootvee. In an dere delen van Nederland bevinden woning, stallen en tasruimte zich meestal onder één dak Een dergelijke opzet beperkt zich overigens niet tot Zeeland. Ook in de polderstreek van West-Vlaanderen en in de pol ders ten noorden van Antwer pen is de scheiding tussen woonhuis en andere gebouwen aanwezig. Gerard Smallegange, voorzitter van de Boerderijen stichting Zeeland, geeft aan dat het losse boerenhuis in elk geval te maken heeft met status. „De Zeeuwse akkerbouwers wilden zich onderscheiden van de 'koeieboeren' elders en hier. Want de veehouders bleven de huizen aan de schuur vastzet ten. Maar de losse huizen had den ook te maken met het com fort van het boerengezin. Een los huis heeft veel minder last van muizen en ander ongedier te. Bovendien is er bij brand een redelijke kans dat het huis ge spaard blijft De afgebeelde ansichtkaart is ingekleurd, dat wil zeggen: de zwart-wit opname is later van kleuren voorzien. Het is dus de vraag of de schuur in werkelijk heid ook groen was. Smallegan ge merkt in zijn boek Op 't Hof op dat de klassieke schuur over al in Zeeland zwart met wit is. Wel zijn er variaties In Walche ren zijn er zwarte schuren met groene mendeuren en ook hele maal groene schuren met witte randjes. Er zijn zelfs zwarte schuren met gele mendeuren. In Zeeuws-Vlaanderen zijn er zwarte schuren met rode men deuren en rond Axel-Zaamslag enkele blauw-grijs geschilderde schuren De winnaars van de waarde bonnen zijn: M. Tas-van Sluis, Middelburg, P. Manneke, Bres- kens en W.P. Woittiez-Zeg- waard, Breskens. Rinus Antonisse schrijft P. Manneke uit Bres kens. Naam- en plaatsgenoot M. Manneke voegt daaraan toe dat de boerderij indertijd Zorgvliet heette. Destijds gelegen aan de rand van het dorpis het gebouw later middenin de bebouwing komen te staan. „De boerderij is nu een beetje vervallen en er woont niemand meer. Het wei land is vol gebouwd met wonin gen", aldus Manneke. Vaste inzender W.P. Woittiez- Zegwaard uit Breskens speelt een thuiswedstrijd. Zij ver moedt dat het gaat om een af beelding uit omstreeks 1930. „Toen hoek Langeweg-Achter- weg. Na de Tweede Wereldoor log is dat gedeelte Achterweg Het Jaar van de Boerderij in Zeeland wordt vrijdag officieel geopend, met onder meer en kele tentoonstellingen over boerderijen. Daarom opnieuw uit de collectie van Hans Lindenbergh een a f beelding van een boerderijMet de vraag: bij welk dorp is de foto destijds genomen? De naam van de polder waarin de hoeve staat, mag ook. Nadere informatie over de situatie op de raad kaart is welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 5 april worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 18,4380 AA Vlissingen. Het faxnummer is 0118-470102 en via e-mail is het adres: redactie@pzc.nl. Voor goede inzenders zijn drie waardebonnen beschikbaar. Een traditionele Zeeuws- Vlaamse boerderij met een grote houten schuur en een vrij staand woonhuis met symetri- sche gevelindeling. Zo om schrijft P. van Cruyningen in zijn nieuwe boek Boerderij- bouw in Zeeland de boerderij die staat afgebeeld op de raad kaart van vorige week in Bui tengebied. Er is een foto van de hoeve afgedrukt, omstreeks 1912. Daarop staan ook de toen malige bewoners, de familie Manneke. „Het is de boerderij van mijn overgrootvader Manneke aan de Westlandstraat in Breskens. De foto is voor 1920 genomen",

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23