Clarence Seedorf weer in de gratie Van der Vaart debuteert in basis PZC President Moldavië vooralsnog niet welkom De Bruijn breekt met coach Optimaal comfort Schumacher door revolutionaire helm 20 Middenvelder rekent in autobiografie af met verkeerde beeldvorming Edward Sturing trainer Vitesse Woods en Sorenstam onttroond Achtste plaats voor tafeltennissers PSV'er Bouma onder het mes Schalken stijgt weer een plaats Bijna 200 claims DDR-sporters Heupoperatie voor David Millar Yan de Leur moet rust houden J dinsdag 1 april 2003 van onze sportredactie CIIISINAU - Het is nog ondui delijk of president Vladimir Voronin van Moldavië woens dagavond de EK-kwalificatie- wedstrijd van zijn land tegen het Nederlands voetbalelftal bezoekt. De machthebber wil het duel al leen met zijn eigen veiligheids mensen bijwonen. De lokale autoriteiten van speelstad Ti raspol verbieden dat en willen zelf de orde handhaven. Voor het eerst in de geschiedenis speelt Moldavië een interland in Tiraspol, de hoofdstad van Transnistrië, een door niemand erkend ministaatje met een ei gen leger, eigen munt en een eigen president. Sinds de val van de Sovjet-Unie verzet ten de vrijheidstrijders van Transnistrië zich tegen alles wat maar met Moldavië te maken heeft. President Vladimir Voronin kondigde eerder aan de inter land sowieso te bezoeken. ..Hij is ook welkom", weet de Neder landse consul Philip Meerlo in Moldavië.Maar hij mag zijnei- gen veiligheidsmensen niet meenemen. Voronin wil dat ech ter wel. Onlangs is er namelijk een aanslag op hem gepleegd. Ze hebben een kogel door zijn raam geschoten." Meerloo verwacht dat het tot vlak voor de wedstrijd onduide lijk blijft of en met wie Voronin op de tribune gaat zitten. „Woensdagmiddag arriveert onze minister van Buitenlandse Zaken Jaap de Hoop Scheffer in Chisinau. Nederland is mo menteel voorzitter van de orga nisatie voor veiligheid en sa menwerking Europa OVSE. Ik verwacht dat De Hoop Scheffer samen met Voronin en macht hebber Smirnov van Transni strië om de tafel gaat zitten." ANP door Jaap van Essen CHISINAU - Jarig in Moldavië, het zal je maar gebeuren. Cla rence Seedorf wordt vandaag in Chisinau 27 jaar. Hij is dus nog jong, maar heeft al een enorm voetballeven achter zich. Mor gen speelt Seedorf tegen Molda vië zijn 64e interland, volgende maand komt zelfs al zijn auto biografie uit. Vreemd toch dat de beeldvor ming van sommige voetballers totaal niet spoort met de werke lijkheid. Seedorf was altijd om streden bij het grote publiek. Men moest hem niet als speler en hij werd gezien als een wijsneus. Tegelijkertijd liepen alle grote trainers in Europa weg met de middenvelder en was er nimmer een aardiger voetballer dan Clarence Seedorf, geboren op 1 april 1976 in Paramaribo. Anders dan Davids maakte hij nooit ruzie met zijn trainers en medespelers. Seedorf ging ook buiten het veld nooit over de schreef. Hij was hooguit eens wat overmoedig, bijvoorbeeld door zichzelf op te werpen als strafschoppennemer in Turkije en op het EK van 1996 tegen Frankrijk. Maar verder? Een ui terst correcte, vriendelijke, hu moristische jongen. Sociaal ook. Bij Inter organiseerde hij vrijwel alle gezamenlijke acti viteiten van de spelers. Bij Oranje beschermde hij Kluivert en Davids wanneer er weer eens mediarumoer rondom hen ont stond. Hoeveel kritiek er de voorbije jaren ook was op zijn spel, in middels is Clarence Seedorf goed voor 63 interlands. Hij ARNHEM - Edward Sturing is de verwachte opvolger van Mi ke Snoei als hoofdcoach bij Vi tesse. De39-jarigeex-spelerzag zijn eisen gehonoreerd met een meerjarig contract en de extra assistenten Jan Jongbloed en Frits van den Berk. Beide partijen kwamen er het weekeinde al uit, maar pas gis terochtend stemde de gemeente Arnhem in met de extra kosten die Vitesse moet maken. Sturing gaat meer geld verdienen als hoofdcoach, zeker als hij erin slaagt Vitesse voor de eredivisie te behouden. Dat levert hem ex tra premies op. Het enige voor behoud is nog dat Vitesse het ontslag van zijn voorganger Mi ke Snoei correct afhandelt. De Arnhemse voetbalclub heeft een maand de tijd om het nog een jaar doorlopende contract van Snoei af te kopen. Het is zo goed als uitgesloten dat Snoei terugkeert in de jeugdopleiding, waar hij zes seizoenen met veel succes werkzaam was. Het is voor Edward Sturing de derde keer dat hij bij Vitesse als hoofdcoach in dienst treedt, maar pas de eerste keer voor langere termijn. Sturing maakt het lopende seizoen af en blijft tot 2005 verantwoordelijk voor het eerste elftal. Daarna heeft hij zelfs de mogelijkheid terug te keren naar de jeugdafdeling, als hij dat zelf wil. GPD PONTE VEDRA - Tiger Woods en Annika Sorenstam zijn bij golftoernooien in de Verenigde Staten beiden onttroond. I)c Amerikaanse titelverdediger Woods eindigde bij het Players Championship in Ponte Vedra slechts als elfde. Landgenoot Davis Love III won het toernooi, dat geldt als generale repetitie voor het komende US Masters in Augusta (7-13 april). De Zweedse Sorenstam moest haar titel bij het Nabisco Cham pionship in Rancho Mirage (Californië) aan de Fra119ai.se Patricia Meunier Lebouc over dragen. De winnares eindigde op 281 slagen, één minder dan Sorenstam, die tweede werd. Opvallend was de prestatie van Michelle Wie uit Hawaï. De nog maar dertienjarige speelster eindigde op de gedeelde negen de plaats (288). ANP/RTR speelde meer dan 300 competi tieduels op het hoogste niveau in Nederland (Ajax), Italië (Sampdoria, Inter en AC Milan) en Spanje (Real Madrid). Hij won de Champions League met zowel Ajax (1995) als Madrid (1998). Met AC Milan staat hij inmiddels weer in de kwartfina le, tegen Ajax nog wel. De eerste wedstrijd is volgende week dinsdag, in Amsterdam. „Ik vind het een heel mooie lo ting. Voor mij is het natuurlijk echt speciaal. Maar de rest van de club was er ook blij mee. Nie mand zat te wachten op een wedstrijd tegen een andere Ita liaanse club. Spelen tegen Inter of Juventus zagen we echt niet zitten. Ik zelf denk trouwens wel dat Ajax sterker is dan Inter. Wat ik heel leuk vind is dat ik van onze sportredactie AMSTERDAM - Inge de Bruijn heeft de samenwerking met de Amerikaanse coach Paul Bergen verbroken. De drievoudig olympische kam pioene heeft ruim zes jaar on der hem getraind. Na deze pe riode bleek de magie tussen Bergen en de zwemster ver dwenen. In overleg met Hans Elzerman, technisch directeur van de Amsterdamse profzwemploeg TZA en sportkoepel NOCNSF, zal De Bruijn nu deze week haar nieuwe traject richting de straks voetbal tegen jongens als Pienaar, Van der Meijde en Van der Vaart, die speelden nog met mijn broertjes in de jeugd. De Ajacieden van nu zijn jon kies, zoals Seedorf en zijn jeugdvrienden nog jochies en teenagers waren toen Ajax be gon aan de verovering van Eu ropa. „Toch is het moeilijk om beide teams te vergelijken. Zij hebben hun kwaliteiten, wij de onze. Dat jonge spelers gretig en fris zijn zal wel, maar dat geldt net zo goed voor ouderen hoor. Wat denk je van Maldini?" Wat Seedorf zich wel kan voor stellen is de spanning van jonge spelers voor een grote wedstnj d „Natuurlijk ben je als jongere onbevangen, maar tegelijk ook hartstikke gespannen voor een wedstrijd. Ik speel nu elf jaar Olympische Spelen in Athene gaan uitstippelen Bergen stond aan de basis van het grote zwemsucces van De Bruijn. In 1996 miste de Baren- drechtse de Spelen in Atlanta omdat ze zich niet voor de trai ningen kon motiveren. Dit leidde tot een gedwongen ver trek uit de zwemploeg van PSV van Jacco Verhaeren. Kijkend naar de beelden op de televisie kreeg De Bruijn toch weerzin om verder te gaan. Via een vriend kwam ze bij Bergen betaald voetbal en heb ook nog steeds een bepaalde spanning voor een wedstrijd. Het wordt wel andei's Ik ga er tegenwoor dig makkelijker mee om, noem het serener. Maar het is bij mij ook nooit een spanning geweest waar ik last van had. Je hebt als topsporter of artiest een be paald gevoel nodig, dat is hele maal niet negatief." Advocaat negeert momenteel Mare Overmars nadrukkelijk. Clarence Seedorf maakte het ook mee. Pas in oktober 2002 werd hij na ruim een jaar afwe zigheid weer opgeroepen voor Oranje. Anders dan Overmars ging de middenvelder in Itali aanse dienst voor zover bekend niet over tot het verontwaar digd bellen van de bondscoach. Seedorf had wel enig begrip, op de Tualatin Hills Swim Club in Beaverton terecht. Met zijn harde en strenge aanpak bracht de voormalige paar- dentrainer De Bruijn weer op het juiste spoor en legde de ba sis voor twaalf wereldrecords, vele Europese en wereldtitels en drie keer olympisch goud. Keurkorps De Bruijn combineerde het trainen in Amerika met de Phi- lips-zwemploeg waarin ze werkte onder Verhaeren. Het want hij kende bij Inter twee niet al te grootse jaren. „Nee, maar dat gebeurt nu eenmaal in een loopbaan. Van de elf jaar profvoetbal heb ik tot nu ander half jaar gehad dat het minder ging. Dat valt dus nog wel mee." Sensatieboek Uitgerekend in zijn 'slechte' pe riode kreeg hij een telefoontje vanuit Nederland. Een uitgever meldde zich, die een reeks boe ken wil gaan uitgeven met auto biografieën van Nederlandse topsporters. Aan Seedorf de eer om de eerste in de reeks te zijn „Ik vond het meteen al hartstik ke leuk. Het is toch best een eer wanneer een uitgever je voor zo iets belt. Of ik er niet te jong voor ben? Ach, er zijn ook spe lers zoals Raül die op hun 22e al commerciële team was opgezet na de successen van De Bruijn en Pieter van den Hoogenband in Sydney. Vorig jaar mei werd ze uit het keurkorps van Ver haeren verwijderd. De Bruijn en de ploeg waren op het per soonlijke en sportieve vlak uit elkaar gegroeid. Ze meldde zich daarna af voor de Europe se kampioenschappen in Ber lijn. Na de tweede breuk met Ver haeren zocht De Bruijn samen werking met haar oud-trainer een autobiografie hadden. Trouwens, ik vind het aardig om er aan mee te werken. Een auto biografie is tenslotte ook voor je directe omgeving heel leuk." Seedorf zal het boek waar schijnlijk niet gebruiken om eens lekker af te rekenen met deze of gene. Zo steekt hij niet in elkaar. Ook wordt het geen sen satieboek, zoals bij Engelse voetballers wel eens het geval is. „Ach nee, ik rook niet, drink niet en snuif niet. Maar ik hoop in het boek wel bepaalde zaken duidelijk te maken. Ik denk dat er in de loop van de jaren over mij dingen zijn geschreven en gezegd die niet klopten. Zaken die ikzelf niet heb gecreëerd. Ik heb er zelf een soort analyse van gemaakt en dat staat in het boek." GPD Elzerman, die in haar junio- rentijd met haar werkte. Net als in de aanloop naar de Spe len in Sydney wilde ze haar tijd verdelen tussen trainingen in Amerika en Nederland. De specialiste op de vlinder- en vrije slag verbleef vorige maand voor het laatst bij Ber gen. Ze zal nu ruim een jaar voor Athene op zoek moeten naar een andere opzet. Bi j de Nederlandse kampioenschap pen langebaan van 24 tot en met 27 april in Amsterdam zal De Bruijn zich moeten kwalifi ceren voor de wereldkampi oenschappen in juli in Barcelo na ANP door Jaap van Essen CHISINAU - Rafael van der Vaart start morgen in de basis van Oranje tegen Mol davië. Tegelijk doet bondscoach Advo caat zijn best de euforie rond de twintig jarige Ajacied te temperen. Gisteren, na afloop van de laatste training op Neder landse bodem, zette Advocaat een beetje al te nadrukkelijk de rem op alle loftui tingen. „Het is overdreven dat iedereen zegt dat Van der Vaart een echt bepalende factor was tegen de Tsjechen. Hij heeft het in zich om die rol te spelen, maar zaterdag was hij dat in mijn ogen nog helemaal niet." Het is toch opvallend dat coaches er zo bang voor zijn dat jonge spelers te veel schouderklopjes krijgen. Ronald Koeman wekte ook al wat wrevel bij Van der Vaart zelf toen hij vorige week zon dag na afloop van PSV-Ajax meldde dat 'Van der Vaart nog lang niet terug is op zijn oude niveau.' Toch had Advocaat gisteren gelijk. Van der Vaart begon zijn invalbeurt tegen de Tsjechen uitstekend, maar na rust deelde ook hij bijna een halfuur in de malaise die Oranje steeds meer overheerste. Pas in de laatste vijf tien minuten van de wedstrijd vond hij zijn draai weer, toen hij van linkshalf naar de positie kort achter de spitsen werd gedirigeerd. „Op die plaats voel ik me ook het beste thuis. Ik heb nu eenmaal niet de snelheid om heel makkelijk als linksbuiten de achterlijn te halen. En in Oranje achter de spitsen spelen is natuurlijk helemaal mooi, er lopen toch jongens in de spits die wel 'aardig' kunnen voetballen", grijns de de Heemskerker gisteren in Katwijk. Van der Vaart weet officieel overigens nog niet waar hij komt te spelen. Sterker, de bondscoach heeft hem ook nog niet verteld dat hij gaat spelen. Maar veel meer mogelijkheden binnen de selectie zijn er niet meer, nu Giovanni van Bronckhorst met een enkelblessure is af gehaakt. De bondscoach achtte het ten slotte zelfs met de derde geblesseerde binnen zijn vaste groep (ook Cocu en Van der Meyde zijn afwezig) niet nodig om Mare Overmars alsnog op te roepen Ook van het overhevelen van Robin van Per- sie uit Jong Oranje (dat tenslotte al is uit geschakeld voor het EK) naar het A-tea m werd niet nodig geacht. Speeltijd Van der Vaart start dus in de basis. Tot dusverre kwam hij niet verder dan vier invalbeurten. Hij maakte zijn debuut al onder Louis van Gaal, in oktober 2001 in de laatste WK-kwalificatiewedstrijd te gen Andorra. Daarna gunde Dick Advo caat hem speeltijd tegen Wit-Rusland in september 2002. Het werd geen onver deeld gelukkig optreden. Van der Vaart viel na zeventig minuten in en bereidde binnen luttele minuten een treffer (Has- selbaink) voor. Maar na welgeteld der tien minuten moest Van der Vaart het veld al weer verlaten. Hij werd onderuit geschoffeld bij een wel erg geforceerde lange solo. Twee maanden later, tegen Duitsland mocht hij weer meedoen en zijn langste Oranje-optreden volgde dus afgelopen zaterdag. In totaal kwam Van der Vaart tot nu toe tot 132 minuten in het Neder lands elftal. Geen geweldig aantal voor 'het grootste talent van Nederland' dat echter de voorbije twee jaar regelmatig met langdurige blessures kampte, Maar aangezien de meeste oudere Oranje-spe lers het helemaal zien zitten in de Aja cied, lijkt Van der Vaart binnenkort niet meer weg te denken uit Oranje. Het Nederlands elftal trainde gisteren ontspannen. Vier spelers bleven 's och tends in het hotel achter. Stam, Zenden, Van Nistelrooij en Waterreus kampten met fysieke ongemakjes. „Maar ze kun nen woensdag allemaal spelen", meldde Dick Advocaat. GPD COURMAYEUR - De Nederlandse tafeltennissers zijn giste ren op de Europese kampioenschappen voor landenteams als achtste geëindigd Oranje, dat. zondag in de kwartfinale met 3-2 werd uitgeschakeld door Zweden, verloor in de strijd om plaats vijf tot met acht achtereenvolgens van Kroatië en Po len. Het Nederlandse vrouwenteam verloor de finalewed strijd in de tweede divisie. Carla Nouwen, Linda Creemers en Cathry Hof waren kansloos tegen Spanje: 0-3 .ANP EINDHOVEN - PSV'er Wilfred Bouma moet een operatie on dergaan aan een liesbreuk. Rust bleek onvoldoende voor het herstel van de Helmonder. De centrale verdediger gaat van daag onder het mes. De ingreep wordt uitgevoerd in het St. Annaziekenhuis van Geldrop. Het ziet er naar uit dat de reva lidatie van Bouma zes weken gaat duren. De Zuid-Koreaan Ji-Sung Park van PSV heeft gisteren een kijkoperatie ondergaan. Tijdens de ingreep is letsel aan de buitenkant van de meniscus verholpen. Park kan mogelijk over twee a drie weken weer in actie komen. ANP RIJSWIJK - Tennisser Sjeng Schalken is weer een plaats ge klommen op de entreelijst van de ATP Tour, die gisteren werd vrijgegeven. De Limburger steeg van de veertiende naar de dertiende plaats. Schalken vergaarde voiige week punten door zijn plaats in de vierde ronde bij het Masters toernooi in Miami. ANP BERLIJN - Bijna tweehonderd slachtoffers van systematisch gebruik van dope in de voormalige DDR hebben zich bij het bureau in Keulen gemeld voor een schadevergoeding. De Duitse regering heeft in totaal 2 miljoen euro voor de oud- sporters beschikbaar gesteld. De helft van de aanvragen kwam pas vorige week binnen. Later deze week zal het exacte aantal bekend worden. Duizenden sporters, vooral zwem mers en atleten, kregen in de jaren zeventig in de DDR syste matisch prestatiebevorderende middelen toegediend om voor hun land medailles te winnen. De doping veroorzaakte bij veel sporters gezondheidsproblemen. DPA PARIJS - De Britse renner David Millar moet vandaag een operatie aan de heup ondergaan. Hij heeft het gewricht bij een valpartij bij het Criterium International zwaar gekneusd. De verwachting is dat de Cofidis-renner, die ook zijn elleboog blesseerde, zeker twee weken uitgeschakeld zal zijn. AFP GOUDA - Turnster Verona van de Leur moet een paar dagen rust houden. Ze raakte afgelopen weekeinde bij de wereldbe kerwedstrijd in het Griekse Thessaloniki geblesseerd aan de voet. Bij terugkeer in Nederland is een foto gemaakt, maar daar was niets ernstigs op te zien. Met een periode van rust moeten de klachten overgaan. De eerstvolgende wedstrijd van Van de Leur is pas eind april Er staat dan een interland met Italië op het programma. De vice-wereldkampioene op vloer kwetste haar voet bij de kwalificaties van het onderdeel paardsprong. Ze moest daardoor afzien van de finale. ANP door Frans Dreissen DEN HAAG - Michael Schuma cher krijgt een nieuwe helm. Eentje waarmee zijn hoofd vol ledig is afgesloten van de bui tenlucht. Net als bijvoorbeeld F16-piIoten krijgt de Formule 1-coureur voortaan zuurstof via een slang. Altijd een koel hoofd. Formule 1-piloot Michael Schumacher hoeft zijn vizier niet meer om hoog te tillen of zijn race-over all open te ritsen voor extra ver koeling, zoals in de GP van Maleisië. Een revolutionaire airco-helm, gebaseerd op die van straaljagerpiloten, zorgt met ingang van de eerste Euro pese Grand Prix voor optimaal comfort. Kostprijs: 12.000 euro. Perfectie heeft nou eenmaal zijn prijs. Michael Schumacher vertegen- wooi'digt de geperfectioneerde beroepsernst. Met hardnekkige pedanterie eist hij het allerbeste van zichzelf en zijn materiaal De designers van huize Schu- berth in Braunschweig kregen van de vijfvoudig wereldkampi oen de opdracht de ideale race helm te fabriceren. Na acht maanden werk, 3000 testuren in de windtunnel en een investering van 1,8 miljoen dollar aan ontwikkelingskosten ziet het nieuwe hoofddeksel binnenkort het levenslicht. De helm, RK1 gedoopt (Racehelm Klap), zal over drie weken in de Grand Prix van San Marino (20 april) zijn debuut maken. Uitlaatgassen Lichter, kleiner, geluiddem pend en beter 'ademend'. Mi chael Schumacher krijgt wat hij verlangt. Het meest opvallend is dat de helm het hoofd volledig afsluit van de buitenlucht. Een speciale slang zorgt voor de luchttoevoer, interne kanalen voor een volledige doorluch ting. Per seconde kan de Duitser zo zeven liter frisse lucht in ademen. Een speciaal kool stoffilter zorgt er bovendien voor dat Schumacher, mocht hij eens niet op kop liggen, geen uitlaatgassen hoeft in te ade men. Bovendien worden de car- bonfiber-stofdeeltjes gefilterd die de remmen in de bochten af geven. Ondanks een stuk luchtslang en een speciaal masker weegt de helm slechts 1170 gram. Dat is weliswaar tachtig gram meer dan de oude versie, maar nog steeds een halve kilo lichter dan die van bijvoorbeeld teamge noot Rubens Barrichello. De RK1, de schaal is gebakken uit hoogwaardig carbonfiber (T- 800), laat bovendien minder ge luid door. Uit diverse tests is gebleken dat de trommelvliezen van de cou reurs tijdens een race worden belast met 114 decibel, de herrie die bijvoorbeeld een pneumati sche drilboor maakt. De nieuwe hoofdbedekking laat echter nog maar 98 decibel door, zo onge veer het kabaal in een luidruch tige disco Uuchtweerstand Ontwerper Oliver Schimpf heeft echter nog een ander ver nuft aan de helm toegevoegd, de klap. Kin- en neusstuk kunnen in een handomdraai worden losgemaakt. Handig in geval van een crash of een nood situatie dus. En omdat de helm kleiner is ten opzichte van zijn voorgangers, zit Schumacher één centimeter lager in zijn cockpit. Groot voordeel daarvan is dat de luchtweerstand volgens al lerlei ingewikkelde berekenin gen wordt gereduceerd met bijna twee procent. Van die per fectere luchtstroom profiteert vooral de motor, die daardoor weer een paar pk's extra kan ge nereren. Een koel hoofd in een omgeving van ongekende stress. Michael Schumacher kan zich dankzij een nieuwe helm straks nog be ter focussen op de race. In een wereld waarin het draait om breukdelen van een seconde (kwalificatie) en waarin inhaal manoeuvres altijd een koele blik vereisen, is de helm RK1 zijn vijf sterren zeker waard GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 20