Dijken kosten meer tijd of geld Meer boetes langs Veerse Meer Project maakt jeugd vertrouwd met groei van zaad tot plant Inbraken opticiens lijkt werk bende Tarief artsenposten toont noodzaak van extra rijksgeld aan w Politie jaagt op hardrijders Cheque voor reddingshonden Automobiliste krijgt klappen Half jaar cel voor geweldsdelicten Waterweringen Oosterschelde hebben nog veel werk nodig Breakdance Vogelbescherming wil ook Veerse Meer onder Europese natuurregels Familie Arjan Erkel terug naar Rusland dinsdag 1 april 2003 THOLEN - De politie op het eiland Tholen gaat strenger op treden tegen hardrijders Dat gebeurt nadat bewoners van het eiland hadden geklaagd over motorrijders die veel te hard re den. „Het is een bekend probleem dat motorrijders op het ei land Tholen hard rijden en soms zelfs racen", aldus een poli tiewoordvoerder. De hardere aanpak houdt in dat er vaker wordt gesurveilleerd en dat er meer met mobiele flitsappara- tuur wordt gecontroleerd. De controles worden voornamelijk op de doorgaande wegen gehouden. Het eerste 'slachtoffer' van de strengere controles was een 34- jarige motorrijder uit de gemeente Middelharnis. Hij reed zondagmiddag met zijn motor 160 kilometer per uur over de Poortvlietsedijk tussen Poortvliet en Scherpenisse, waar 80 kilometer per uur is toegestaan. Surveillerende motoragen ten kwamen de motorrijder tegen en zette de achtervolging in De laagvlieger kon in Tholen-stad worden aangehouden. Na overleg met de officier van justitie kon hij zijn rijbewijs inle veren en werd zijn één dag oude motor in beslag genomen MIDDELBURG - Kwik-Fit in Middelburg heeft een cheque van vijfhonderd euro overhandigd aan de Reddingshonden Werkgroep Zeeland (RHWZ). Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe filiaal maakte het bedrijf bekend een maand lang één euro per verkochte autoband opzij te zetten voor een goed doel in de gemeente Middelburg. De keuze viel op de RHWZ, een groep vrijwilligers die samen met hun honden hulp verlenen bij het opsporen van vermiste personen. VLISSINGEN - Een onbekende fietser heeft gisterochtend een 34-jarige automobiliste uit Middelburg mishandeld. De man was vlak daarvoor tegen haar auto gereden. Door de klap braken stukjes af van drie voortanden van de vrouw. De vrouw reed rond kwart over zeven in haar auto over de Bloemenlaan in Vlissingen. Op de kruising met de President Rooseveltlaan stopte ze voor het verkeer, waarbij haar auto voor een gedeelte nog op het fietspad stond, toen een fietser tegen de achterzijde van haar auto reed De vrouw opende haar portier om te kijken of er iets aan de hand was met de fietser, maar kreeg meteen een vuistslag op haar mond. Ver volgens fietste de man weg. Tevens bleek dat de man een raamrubber van de auto had losgetrokken. Het signalement van de fietser is: blanke man van ongeveer dertig jaar, gezet figuur, bolle wangen. Hij had blond, krul lend haar en droeg een blauw jack met een spijkerbroek. De politie is op zoek naar getuigen. MIDDELBURG - ,,U moet maar eens een tijdje gaan afkoelen in de gevangenis", gaf de Middelburgse politierechter R. Reinarz een 34-jange man uit Goes gisteren te verstaan. De verdachte kreeg voor een aantal geweldsdelicten zes maan den celstraf opgelegd. Van de eerder opgelegde twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf werd de proeftijd met een jaar verlengd. De Goesenaar werd verweten dat hij vorig jaar een ex-vriend en vriendin, collega's en buren in Goes en Krui- ningen heeft mishandeld en bedreigd. Verder werden in hun woningen vernielingen aangericht. Ook pleegde hij verzet te gen de politie bij zijn aanhouding. Uit het dossier bleek dat verdachte door zijn buitensporig drankgebruik ontremd raakt en zijn agressie niet onder con trole weet te houden. Aan slachtoffers moet de Goesenaar 498 euro schadevergoeding betalen. door Ben Jansen GOES - Het is twijfelachtig of de verbetering van de Zeeuwse dijkglooiingen in 2014 zal zijn voltooid. Aan de Oosterschelde- dijken valt veel meer te doen dan aanvankelijk werd aange nomen. De keus is volgens H. Geernaart van het projectbu reau zeeweringen aan de poli tiek: meer tijd of meer geld. Onder leiding van het bureau zeeweringen (een samenwer kingsverband van de Zeeuwse waterschappen en Rijkswater staat) wordt, dit jaar ruim 13 ki lometer dijkglooiing aan de Westerschelde aangepakt. Het gaat op Walcheren om 3,3 km aan de Zuidwatering (daar is vorig jaar al 1,1 km verbeterd), op Zuid-Beveland om 4 km aan de Reigersbergsche Polder en 2.5 km aan de Baarlandpolder en in Zeeuws-Vlaanderen om 1.6 km aan de Paulinapolder en 0,7 km aan de havendam van Walsoorden. Slechtste Geernaart: „Sinds in 1995 een begin is gemaakt met de ver zwaring van de bekleding op de glooiingen, is langs de Wester schelde nu 68 km uitgevoerd. We pakken steeds de dijkvak ken aan die het meest voor ver betering in aanmerking komen. Naast de 13 km die voor dit jaar op stapel staat, zijn we bezig met de voorbereidingen voor 11 km in 2004. Zo langzamerhand komen we op het punt dat de slechtste van de dijkvakken die nu nog zijn overgebleven, beter TERNEUZEN - Disco Partyzo ne houdt vrijdag voor de eerste keer in Terneuzen een break- dancewedstrijd voor kinderen van acht tot en met dertien jaar. Het evenement wordt gehouden in 't Schelpenhoekje van Buurt werk Scas aan de Dokweg. Kin deren kunnen zich nog tot en met 4 april opgeven. De wed strijd duurt van 19.00 tot 21.00 uur. zijn dan die aan de Oosterschel de. Vandaar dat we in 2005 aan de Oosterscheldedijken willen beginnen." Dat de dijken aan de Ooster schelde zo dringend verbetering behoeven, lijkt onwaarschijn lijk. In de eerste helft van de ja ren tachtig zijn ze immers ver sterkt. Bovendien liggen ze sinds 1986 in de luwte van de Oosterscheldekering. „Dat klopt", zegt Geernaart. „Maar die dijkversterkingen hebben zich over het algemeen beperkt tot een verhoging. Aan de glooi ingen is toen niet veel gebeurd. En het gaat er juist om de bekle ding van die glooiingen zo zwaar te maken dat ze bestand zijn tegen omstandigheden die zich over vijftig jaar kunnen voordoen. De stormvloedkering voorkomt wel dat het water in de Oosterschelde zó hoog komt dat het over de dijken stroomt, maar het nadeel ervan is dat de golven de dijken op één niveau aanvallen wanneer de schuiven zijn gesloten." Uitgebreide studie naar de be lasting van de Oosterschelde dijken heeft te zien gegeven dat er veel werk ligt. Geernaart: „We gaan er nu van uit aan on geveer 20 van de 200 kilometer Oosterscheldedijk niets hoeft te gebeuren. Ongeveer 120 km is op langere termijn onveilig en 60 km moet nog verder worden onderzocht. Ga er maar van uit dat daarvan de helft wel en de andere helft niet hoeft te wor den verbeterd." Meters Dit zou betekenen dat aan de zeeweringen rondom de Ooster schelde veel meer te doen valt dan aan de Westerscheldedij- ken. Die vergelijking gaat vol gens Geernaart niet op. „Aan de Westerschelde moest op veel plaatsen de hele glooiing van de teen van de dijk tot de boven kant worden vernieuwd. Aan de Oosterschelde gaat het over het algemeen over delen van de glooiing. Daarom willen we de omvang van het karwei in de Oosterschelde liever uitdruk ken in vierkante meters dan in kilometers." door Rob Paardekam GOES - Bijna 1800 mensen hebben vorig jaar een boete van waterschap Zeeuwse Ei landen ontvangen, omdat ze op een par keerplaats bij het Veerse Meer niet hadden betaald. Het aantal boetes dat het schap uit deelde steeg met ruim vijf procent ten op zichte van 2001. In 1999 nam het waterschap het beheer en onderhoud van objecten in en rond het Veer se Meer over van het recreatieschap Veerse Meer. Dat betekent dat het schap ook ver antwoordelijk is voor de parkeerplaatsen. Op sommige daarvan moet worden betaald: het schap heeft de controle daarop uitbe steed aan de gemeente Middelburg. Uit een evaluatie over het beheer van het Veerse Meer in 2002 blijkt dat de parkeer wachters in 2002 ruim zeshonderd uur heb ben gecontroleerd op parkeerplaatsen rond het Veerse Meer. Ze hebben 1797 boetes van 40,50 euro opgelegd. Dat is een stijging van 5,3 procent ten opzichte van het jaar ervoor. Het aantal mensen dat bezwaar maakte te gen de boete bedroeg 295. Het schap consta teert hier een toename van 59,5 procent, maar kan niet direct zeggen waaraan die is te wijten Wellicht heeft het feit dat op internet stan daard-bezwaren te vinden zijn ermee te ma ken. Overigens is zo n dertig procent van de boetes nooit betaald. Vooral Belgen en Duitsers houden hun centen liever op zak. Het waterschap toont zich verder tevreden over de manier waarop het beheer van het Veerse Meer verloopt In 2002 zijn veel pro jecten uitgevoerd. Zo zijn verschillende fiets- en wandelpaden verbeterd, steigers en kademuren hersteld en parkeerterreinen schoongemaakt. Verder heeft het schap zes nieuwe fietsrou tes uitgebracht. Het jaar werd afgesloten met een positief resultaat van ruim zesdui zend euro. Dat komt met name door een forse stijging van de inkomsten uit parkeer- gelden. Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft het afgelopen jaar onder meer geïnvesteerd in nieuwe kademuren en aanlegsteigers in de voorma lige landbouwhaven in Geersdijk. foto Willem Mieras doorWilma Valk OOSTBURG - Maarliefst22 ba sisscholen uit de gemeente Sluis werken op dit moment mee aan het project Van zaad tot bloem van de afdeling Agrarisch West- Zeeuws-Vlaanderen. Kinderen uit de middenbouw kunnen zo spelenderwijs kennismaken met de zorg die nodig is om planten goed te verzorgen en te laten groeien. Alle scholen hebben begin maart een 'zaaibakkendoos' ontvangen met een kweekbak- set met verschillende kweek- en zaaibakjes voor meerjarig ge bruik. Tevens potgrond, zakjes zaad, bamboestokjes, een les brief voor de kinderen en een uitgebreide handleiding voor de docenten. Op deze manier kunnen de kin deren kennismaken met de groei- en bloeiwijze van ver schillendezaden. Om het voor de leerlingen extra aantrekkelijk te maken is er een wedstrijd tussen de deelnemen de scholen aan verbonden. Wie heeft straks de mooiste zaad- bak? Een juiy zal dat op woens dag' 9 april beoordelen. Alle deelnemers zijn uitgenodigd om de jury bij een akkerbouwbe drijf onder Aardenburg him zaadbak te tonen. Tevens kun nen zij daar kennismaken met het bedrijf. Op deze boerderij worden onder meer tulpen ge teeld. Prijzen Voor de winnende school is er een prijs van 100 euro te verdie nen, de tweede ontvangt een be drag van 50 euro en de derde plaats is nog goed voor 25 euro. Het project is mede mogelijk gemaakt door de provincie Zee land en de pr-afdeling van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw organisatie (ZLTO). Het streven is binnen vier jaar alle basis scholen in de provincie hieraan te laten deelnemen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Ook het Veerse Meer moet onder de Europese Habitatrichtlijn worden ge bracht. Vogelbescherming Nederland vindt de extra be scherming nodig, omdat zich op eilandjes in het Veerse Meer noordse woelmuizen bevinden. Noordse woelmuizen staan op de rode lijst van bedreigde zoog dieren. Ze kunnen in Nederland steeds minder gemakkelijk uit de voeten door verdroging van moerasgebieden. Het Veerse Meer is daarom niet alleen een belangrijk leefterrein, het is ook hun zuidelijkste 'onderkomen', aldus Vogelbescherming Woelmuizen De natuurorganisatie denkt een stevig argument op zak te heb ben om het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) alsnog over de streep te trekken. Onder meer vanwege de noordse woelmui zen is het Volkerak-Zoommeer wél onder de Europese Habita trichtlijn gebracht, terwijl ze daar op vier eilandjes samen slechts 12 hectare hebben. De eilandjes in het Veerse Meer, waaronder de Haringvreter, be slaan 141 hectare. Rammekenshoek Vogelbescherming vraagt het ministerie van LNV verder het hele schorren- en slikkengebied Rammekenshoek bij Vlissin- gen-Oost onder de Habita trichtlijn te brengen. De grens is nu dwars door het gebied ge trokken. Ter hoogte van de Braakmanhaven en de West- Buitenhaven van Terneuzen is een strook van respectievelijk vijfhonderd en dreihonderd me ter van de Westerschelde buiten de Habitatrichtlijn gehouden. Vogelbescherming wil die stro ken er alsnog bij betrekken, evenals het noordelijk deel van de Oudelandspolder bij het Zwin, waar de kamsalamander voorkomt. j Liesbeth Esseling (staand) en Lindsay de Baere in de inmiddels aangevulde winkel. Opticien Eye Wish Groeneveld in Oostburg werd anderhalve week geleden volledig leeggeroofd, afgelopen weekeinde was De Cock Optiek aan de beurt. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel OOSTBURG - De schrik zit er goed in bij de medewerksters van opticien Eye Wish Groe neveld aan de Burchtstraat in Oostburg. Anderhalve week geleden werd hun zaak volle dig leeggeroofd. Afgelopen weekeinde was De Cock Op tiek aan het Oostburgse Raad huisplein aan de beurt. Gedachten dat in Oostburg een georganiseerde bende aan het 'shoppen' is geslagen, drin gen zich op. „Je hebt gewoon constant een angstig gevoel als je in de winkel siaat", zegt Liesbeth Esseling (27) van Eye Wish Groeneveld. Haar negentienjarige collega Lindsay de Baere zag ander halve week geleden de geplun derde winkel als eerste. „Alles was weggenomen. Monturen, de gloednieuwe slijpappara- tuur - drie weken oud -, oog- meetapparatuur, noem maar op. De koelkast stond open en onze vuilniszakken zijn waar schijnlijk gebruikt om alle brillen in te gooien", zegt ze. In totaal gingen de dieven er met een buit ter waarde van 250.000 300.000 euro van door. Bij De Cock Optiek werd in de nacht van vrijdag op zaterdag oogmeetapparatuur (waarde meer dan 15.000 euro) gesto len. De opticien aan het Raad huisplein hield gisteren, zoals elke maandag, zijn deuren ge sloten, maar zijn Eye Wish- coll ega's weten wat de schade bij hun concurrent is. „Daar hebben ze de oogmeetappara tuur meegenomen, meer niet. Ze zijn waarschijnlijk ge schrokken van het alarm. Op vallend is wel dat ze bij De Cock nieuwe oogmeetappara tuur hadden en wij een veel ou derapparaat. Het lijkt wel als of ze een soort verlanglijstje hebben. Bij ons hebben ze bij voorbeeld de computer, fax en kluis gewoon laten staan", vertelt De Baere. De medewerksters zijn nog al tijd niet van de schrik beko men. „Je blijft bang, want ze kunnen natuurlijk terugko men. Er is wel een alarmsys teem geïnstalleerd en de sloten zijn ook vervangen. Maar elke ochtend ben je weer angstig. Normaal gesproken gaat de gene die 's ochtends als eerste bij de winkel is. gewoon naar binnen. Nu wachten we buiten op elkaar", zegt Esseling. Oostblok ,De laatste tijd kwamen er ook regelmatig verdachte figuren in de zaak. Kijken, niets pas sen. En dan vooral kijken naar brillen van Armani en Gucci", vervolgt ze haar relaas. „Wel licht hebben ze hun ogen ook al eens laten opmeten. Puur om te kijken wat er te halen was. Ik vraag me ook af wat je met oogmeetapparatuur moet Misschien elders een winkel beginnen? De vermoedens gaan uit naar een bende uit het Oostblok." De Baere: „We gaan over zes weken verbou wen, dus had Liesbeth foto's gemaakt met de gedachte 'vóór en na de verbouwing'. Dat werd dus vóór en na de in braak." Pearle Opticiens aan het Een hoornplantsoen is tot nu toe deze ellende bespaard geble ven. Een medewerker wil geen commentaar op de gebeurte nissen bij zijn collega's geven, evenmin over maatregelen in zijn eigen zaak. „Gewoon doorgaan, hè", is het enige wat hij kwijt wil. Politiewoordvoerder Alwin Don vindt het heel opvallend dat de twee inbraken in zo'n kort tijdsbestek hebben plaatsgevonden. „Of er een verband bestaat weten we niet, maar het is natuurlijk wel heel opvallend. We behande len de zaken echter gewoon als twee aparte inbraken. Of er een verband is, zien we dan wel. De diefstallen zijn wel heel nadrukkelijk gericht op typische 'opticien-artikelen' Wij hebben het vermoeden dat er in Nederland geen illegale afzetmarkt is voor dit soort spullen", verklaart Don. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De hoge con- sultkostcn van de huisartsen posten in Midden- en Noord- Zeeland bewijzen eens temeer de noodzaak van een Deltaplan voor de Zeeuwse zorg, zegt ge deputeerde G. de Kok (zorg). Zeeland verdient een 'status aparte' bij de financiering van basisvoorzieningen, vindt hij. „Anders wordt wonen in Zee land een dure aangelegenheid." De provincie heeft de kabinets formateurs een Deltaplan voor de Zeeuwse zorg toegezonden. Daarin stelt zij voor, Zeeland een toeslag van tien procent te geven bovenop het zorgbudget uit de belastinggelden. Doordat extra geld hoeven voorzienin- DEN HAAG - De vader en broer van de ontvoerde Arjan Erkel vliegen vanochtend terug naar Rusland om alsnog een petitie aan de autoriteiten te overhan digen. Ze waren zondag terug gekomen op verzoek van het ministerie van Buitenlandse Zaken voor overleg. Het ministerie en de familie wil len niet zeggen wat er zondag avond is besproken. De vader en jongste broer van Arjan Erkel waren vrijdag naar Moskou af gereisd omdat ze naar de Russi sche deelrepubliek Dagestan wilden gaan. Daar werd Arjan Erkel op 12 augustus ontvoerd door gewapende mannen. Sindsdien is niets meer van hem of van zijn ontvoerders verno men. Erkel werkte in Dagestan voor Artsen zonder Grenzen. De vader en jongste broer willen in elk geval de petitie overhan digen aan de Russische autori teiten. Daarin staat het verzoek om de inspanningen voor de zoektocht naar Arjan voort te zetten. Wie het verzoek in ont vangst zal nemen, is nog onbe kend Roos, de zus van Arjan, en L. Luykx, voorzitter van Artsen zonder Grenzen, overhandigen morgen een spandoek met na men van mensen die de petitie hebben ondertekend aan een vertegenwoordiger van de Rus sische ambassade. ANP gen niet op een minimumniveau te blijven en hoeven tarieven niet meer volledig te worden be rekend per hoofd van de bevol king. „Het consulttarief voorde huisartsenposten is in Zeeland zo hoog omdat de organisatie kosten worden opgebracht door een kleine bevolking. Dat geldt ook voor voorzieningen als am bulances en ziekenhuiszorg", zegt De Kok. De Kok voerde vorige week overleg met minister De Geus (Volksgezondheid) en CZ groep over de te zware financiële be lasting die basiszorgvoorzie ningen vormen voor de kleine Zeeuwse bevolking. De Geus heeft toegezegd eind april met een antwoord te komen op de fi- nancieringsvraag van met name de medische zorg op Schouwen- Duiveland. Een consult op de huisartsen posten (hap's) in Goes, Vlissin gen en Zierikzee kost 113,50 eu ro, tegen 30,50 euro voor een consult in avond, nacht of week einde op een huisartsenprak tijk. In Zeeuws-Vlaanderen kost een consult in Terneuzen 96 euro, in Oostburg 63,60 euro. De Tholenaren delen de huisart senpost in Bergen op Zoom met de West-Brabanders en betalen 57,60 euro. Ziekenfondsverze kerden vrezen verdere premie stijgingen, particulier verzeker den die de huisartsenzorg niet hebben meeverzekerd, kijken tegen hoge uitgaven aan. Het Zeeuwse armoedebestrij- dingsplatform Splinter bena drukt dat verzekeraars geen kosten van vervoer van en naar een hap vergoeden. Als mensen met een minimuminkomen voor spoedhulp naar een hap moeten, kunnen ze voor de reiskosten een beroep doen op de bijzonde re bijstandsregeling van hun ge meente. Advertentie New Holland Industrie Machines LOUIS VCABUAG BV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15