Binnenstad kraakt verkeersplan PZC PZC 13 Wijziging wegenplan oostelijk Middelburg helpt niet tegen overlast Werk aan Badpaviljoen begint na zomer justitie ziet geen andere Teleconsult Zierikzee is onzin oplossing dan celstrat voor Vlissingse zwerver Officier van justitie eist tienduizend euro boete Greenpeace Rubberboot verdwenen Goese vrouw van beurs beroofd Inbraak in bedrijfspand Fietser valt bij botsing Rijontzegging dronken chauffeur Woninginbraak in Terhole Man gewond bij botsing in Tholen Gebruikers hekelen sluiten faciliteiten in Middelburgse sporthal agenda dinsdag 1 april 2003 door Ron Magnée MIDDELBURG - De overlast in de oostelijke binnenstad van Middelburg lost niet op door de Koepoortstraat en Molstraat voor doorgaand verkeer te slui ten. Dit plan werd gisteren door binnenstadbewoners naar de prullenmand verwezen. De oostelijke binnenstad kampt al langer met overlast van sluip- verkeer. Voornamelijk auto's veroorzaken trillingen, geluids overlast en een gevoel van on veiligheid bij de bewoners. Om de problemen te verhelpen, lan ceerde het college al eerder het plan om rijrichting van het een richtingsverkeer in de Koe poortstraat om te draaien en het Oostkerkplein af te sluiten. De Molstraat is al tot aan de Singelstraat een eenrichtings- weg. De reacties op het plan waren ronduit negatief. Zo wezen on der meer de bewoners van de Singelstraat het plan catego risch af in een brief aan het col lege. Ze vrezen dat de Singel- straat voortaan al het verkeer moet opvangen. Om de overlast en oplossingen in kaart te brengen, hield de ge meente gisteravond een bijeen komst in de Stadsschouwburg van Middelburg De pers werd daarbij angstvallig, en tot op ze kere hoogte met succes, geme den Uitdrukkelijk werd bij de bijeenkomst gesteld dat de ge meente geen plan heeft voor het gebied. Toch refereerden om wonenden veelvuldig aan het eerder geformuleerde college voorstel waarbij afsluiting van de Koepoortstraat en de Mol straat centraal stond. Bijna zonder uitzondering werd het plan verworpen Aan het begin van de avond schetste verkeersdeskundige L. Hessels, medewerker van het onderzoeksbureau Goudappel Coffeng, de situatie in het ge bied, Daarbij betrok ze de maat regel van begin dit jaar waarbij de rijrichting van het eenrich tingsverkeer in de Nieuwstraat werd omgedraaid. Volgens haar werd de verkeersintensiteit bij het Oosterkerkplein van 1600 naar 700 auto's per uur terugge bracht. ,,Dat is onmógelijk", gonsde het door de zaal. Uitein delijk bleek het om het aantal auto's per etmaal te gaan. Zelfs na correctie werden de cij fers door de bewoners vol onge loof aangehoord. De metingen respectievelijk half december en half januari waren wellicht geflatteerd, zo betoogden enke le omwonenden. De kerstinko pers en gladheid waren niet in de cijfers verwerkt. Bovendien was één van de meetkastjes een tijd stuk. Daarna weid groepsgewijs ge brainstormd over knelpunten en mogelijke oplossingen voor het gebied. Elke groep bewoners ondervond overlast van het ver keer - in het bijzonder zwaar verkeer. Er was nauwelijks steun voor het oorspronkelijke collegeplan. Een flink deel van de bewoners wilde de verkeers situatie laten zoals die is. Er zijn wel extra maatregelen nodig: de straten vernauwen, de snelheid streng controleren en wellicht her en der nog een verkeersbord plaatsen. Als alles meezit voor de projectontwikkelaar, komt het verpauperde Badpaviljoen in 2005 als nieuw uit de steigers tevoorschijn. doorHarmen van derWerf DOMBURG - Als de Raad van State in Den Haag meewerkt, kan het werk aan het verloederde Badpaviljoen in Dom burg na de zomer beginnen. J. van Gar deren van de Goese projectontwikke laar Van Garderen en Dekker mikt daarop. Voorlopig zit Van Garderen nog in spanning. Gisteren diende voor de Raad van State de bezwarenprocedure van de buren van het Badpaviljoen, die de nieuwbouw bij het monumentale pand uit 1889 te kolossaal vinden. De rechtbank in Middelburg heeft hen eer der in het ongelijk gesteld. „We zullen twee tot vier weken moeten wachten", aldus Van Garderen. „Als de Raad van State dan uitspraak heeft ge daan, weten we écht waar we staan." In zijn planning gaat hij er voorlopig van uit na de zomer de eerste werkzaamhe den kunnen beginnen. Voor de voltooi ing van het project is anderhalf jaar uitgetrokken, tot begin 2005. Niet alleen de Raad van State kan ove rigens nog roet in het eten gooien, ook waterschap Zeeuwse Eilanden kan dat. Een eerdere vergunning voor het bouwen in de waterkering waarop het Badpaviljoen staat, is eind augustus 2001 vervallen Een poging om die ver gunning via de Raad van State weer rechtsgeldig te krijgen, is eerder dit jaar mislukt. Inmiddels is opnieuw een vergunning aangevraagd bij Zeeuwse Eilanden. Van Garderen heeft goede hoop dat die wordt verleend, ondanks bedenkingen die een waterschapsmedewerker bij de Raad van State uitte. Hij wees erop dat de zeewering bij Domburg ondertussen landelijk als 'zwakke schakel in de kustverdediging' is gebrandmerkt. Van Garderen: „We hebben overleg gehad bij het waterschap en dat stemde ons hoopvol." foto Ruben Oreel Voor Van Garderen en Dekker is het zaak voor 1 januari 2004 te beginnen De looptijd van de speciale monumen tensubsidie voor hun project van ruim 800.000 euro is al eens verlengd door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Die liep eerst eind 2001 af. Mocht de Raad van State vooreen kink in de kabel zorgen, dan verwacht Van Garderen die subsidie toch niet te ver liezen. „De rijksoverheid wil hetzelfde als wij: het Badpaviljoen redden." door Marcel Modde door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 45-jarige inwoner van Vlissingen werd gisteren in Middelburg door of ficier van justitie H. den Hartog als een 'overlevingscrimineel' afgeschilderd. De man kampt met een alcoholverslaving en leidt een zwerversbestaan. Vol- REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail. web@pzc.nl gens politierechter R. Reinarz heeft verdachte al veel kansen gehad om af te kicken, maar tel kens laat hij het afweten. „Van zijn goede voornemens komt bijzonder weinig terecht. Daarom is een langdurige de tentie het beste voor hem, met wellicht aansluitend een behan deling voor zijn alcoholpro bleem", meende de officier. Den Hartog vond diefstal, op lichting, vernieling en bedrei ging bewezen en eiste hiervoor acht weken cel plus drie maan den gevangenisstraf die hem nog boven het hoofd hingen als voorwaardelijke straf uit een eerdere veroordeling. De poli tierechter kwam uit op vijf we ken gevangenisstraf plus de drie maanden. De Vlissinger zag 3 december vorig jaar geen uitweg meer toen hij platzak was en op jacht ging naar eten en drinken Hij koos voor een merkwaardige manier om aan geld te komen. Bij de plaatselijke Edah nam hij enkele flessen limonade uit de rekken, goot de inhoud er uit en wilde daarna de lege flessen in leveren voor statiegeld. Hij werd later aangehouden. De zelfde dag deed hij zich tegoed aan eten en drinken in de sta tionsrestauratie in Vlissingen, terwijl hij wist dat hij geen geld had. „Ik moest wel. Ik kan toch niet van de wind leven?", ver weerde hij zich. De Vlissinger meende dat hij he lemaal alleen staat in de maat schappij. Volgens raadsman E. Smit was zijn cliënt op weg naar een nieuw leven, maar de politierechter vond dat hij zich er heel gemakkelijk vanaf maakt als hem hulp wordt aan geboden ZIERIKZEE - De bestuurders van Zeeland en Schouwen-Dui- veland laten zich volgens alge meen chirurg W. Rinsema van de Oosterscheldeziekenhuizen blij maken met een dode mus. Het aanbod van minister De Geus om in Zierikzee een systeem van teleconsulting mogelijk te ma ken heeft in de praktijk nauwe lijks iets om het lijf. Het overgrote merendeel van de patiënten blijft buiten kantoor tijden aangewezen op het zie kenhuis in Goes, aldus de speci alist. Volgens Rinsema, lid van de Medische Staf Vereniging (MSV) van de Oosterscheldezie kenhuizen, heeft de minister de Zeeuwse delegatie vorige week met een zoethoudertje naar huis laten gaan. „De suggestie om via moderne technologie moge lijk te maken dat de specialist in Goes meekijkt naar patiënten die vanuit Zierikzee door de huisarts worden gepresenteerd, is absolute onzin", aldus de chi rurg. Het aantal patiënten dat met behulp van een hoogwaardig computersysteem bij de huis artsenpost in Zierikzee op af stand bij een specialist in Goes op consult kan gaan, zal volgens Rinsema uiterst klein zijn. Hij noemt een percentage van één procent „Een dikke enkel of een nette botbreuk waarbij de be handeling op basis van een rönt genfoto kan volstaan met ingip- sen bijvoorbeeld. Dat is de enige categorie die ik kan bedenken. Maar alles wat maar een beetje lastiger ligt, zal toch naar Goes moeten komen. Hoe ziek een pa tiënt is, bepaal je niet door be studering van een paar foto's. Niersteen Zijn kritiek wordt slechts ten dele gedeeld door de voorzitter van de MSV, F. Bentvelsen. „Zelf zou ik naar een niersteen kunnen kijken, maar het zijn in derdaad marginale zaken die hiermee zijn geholpen." Ander zijds ziet de uroloog het aanbod van de minister als een aardige (financiële) steun in de rug voor het optuigen van de elektroni sche snelweg in medisch Zee land. Daarnaast wordt al langer gewerkt aan de opzet van een vijf miljoen euro kostend systeem om röntgenfoto's en vi deobeelden digitaal door te ge ven, zodat specialisten tijdens hun poliklinisch spreekuur (overdag) in Zierikzee en straks op Walcheren met meer over een weer met dossiers hoeven te sle pen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog eiste gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter 10.000 euro boete tegen Greenpeace Nederland. Actie voerders van de milieuorgani satie hadden 15 april vorig jaar in de Sloehaven van Vlis singen tropisch hardhout van het Turkse schip Balahan 1 ge stolen, bedoeld om een confe rentie in Den Haag over de be scherming van de oerbossen en regenwouden, waaraan 180 landen deelnamen, kracht bij te zetten. Een van de actievoerders had ook nog, niet zonder gevaar voor eigen leven, een tros van een sleepboot van Multraship BV doorgesneden om te be lemmeren dat het schip in de haven kon aanleggen. Volgens raadsman J. van den Berg distantieert Greenpeace zich van de vernieling. „Voor het stuksnijden van de sleeptros was een actievoerder op een van de opblaasboten van de Rainbow Warrior of Es- peranza verantwoordelijk. Het is de eerste keer dat zoiets gebeurt. Dat gedrag wordt af gekeurd Bij de acties van Greenpeace zijn er nog nooit actievoerders gewond geraakt of ongelukken veroorzaakt. De vrijwilligers worden er juist op getraind geen geweld te gebruiken." In het wegnemen van de 350 planken zag Van den Berg geen diefstal, omdat het hout louter was geleend om de deelnemers aan de VN-conventie over bio logische diversiteit te laten zien. Daarna werd het hout te ruggebracht naar de Vlissing se haven. „Bovendien gebeur de het overladen van het hout onder de neus van de politie die passief bleef toekijken, na dat eerder de kapitein geen toestemming had gegeven om een deel van de vracht van boord te halen", stelde de strafpleiter. Daderschap De officier vond de diefstal en de vernieling bewezen. „De grens is overschreden. Het hout is later teruggebracht, maar het schip was toen al weg. Dat wist men. De dader van de vernieling kon niet worden achterhaald. Uit alles blijkt dat er actie is gevoerd door Greenpeace. Zij kan functioneel daderschap wor den verweten." De raadsman vroeg zich of Greenpeace verantwoordelijk kan worden gesteld voor de vernieling. „Het gaat hier om een eenmalig incident door een actievoerder. Greenpeace wordt strafrechtelijk aange pakt alsof het om een crimine le organisatie gaat." De advocaat deed een beroep op noodweer. „Ik hoef de offi cier niet uit te leggen dat het il legaal kappen van hout een vorm van diefstal is." Vanuit Santarem (Brazilië) vindt er regelmatig houttransport plaats naar de havens in Por tugal, Spanje en Vlissingen. „Aan boord van de Balaban 1 bevond zich tropisch hardhout afkomstig van een bedrijf dat een maand eerder was beboet voor illegale houtkap. Meer dan 80 procent van het hout uit Brazilië is illegaal gekapt. De Nederlandse autoriteiten doen geen onderzoek naar de herkomst. Greenpeace meent dat een importverbod het bes te middel is tegen illegale kap en export." De politierechter doet over twee weken uitspraak. GOES - Van een steiger bij een woning aan de Mosselbank te Goes is afgelopen weekend een rubberboot gestolen. Het be treft een grijze Yamaha rubberboot met buitenboordmotor, die afgesloten aan de steiger lag. Nieuwwaarde van de boot bedraagt een paar duizend euro. GOES - De portemonnee van een 81-jarige vrouw uit Goes is gistermiddag gestolen in de AH in haar woonplaats. De vrouw had tijdens het boodschappen doen haar portemonnee, met daarin een tiental euro's en een betaalpasje, in haar jas zak gestopt. Toen ze bij de kassa wilde betalen, bleek deze te zijn weggenomen. ZIERIKZEE - Bij een inbraak in een bedrijfspand aan het Groeneweegje in Zierikzee is een klein bedrag in buitenland se valuta gestolen. De diefstal werd zondagnacht ontdekt. ZIERIKZEE - Een 44-jarige fietser uit Zierkzee liep gister morgen bij een aanrijding enkele schrammen op. De fietser kreeg geen voorrang van een 21-jarige automobilist uit Zie rikzee Hij kwam ten val, toen de automobilist op de kruising van de Laan van Sint Hilaire en met de Boeren weg linksaf wilde slaan. De fiets en de auto werden beide beschadigd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 35-jarige inwoner van Kloosterzande voor dronken rijden conform de eis tot zes maanden rijont zegging, waarvan drie maanden voorwaardelijk en 800 euro boete. De man vertelde er alle belang bij te hebben om het rij bewijs te houden, want anders riskeerde hij zijn baan te ver liezen De verdachte ging 5 januari dit jaar in Terneuzen bij een alcoholcontrole voor de bijl Hij vertelde twaalf pilsjes in viij korte tijd te hebben gedronken toen hij werd gebeld door zijn baas. Die vroeg hem te komen halen. De verdachte ging op het verzoek in, ondanks het feit dat hij bier had gedronken. „Dan moet u de gevolgen dragen", vond officier van justitie H. den Hartog TERHOLE - In de nacht van zondag op maandag is ingebro ken in een woning aan de Hoofstraat in Terhole. De woonka mer werd doorzocht, maar voor zover bekend werden geen goederen weggenomen. Bij een andere woning in dezelfde straat bleef het bij een poging tot inbraak. THOLEN - Een 67-jarige man uit Tholen is gisterochtend rond acht uur gewond geraakt bij een aanrijdiing in zijn woonplaats. De man reed op zijn fiets vanuit een uitrit de Mossellaan op. Hierbij verleende hij geen voorrang aan een auto, bestuurd door een 25-jarige plaatsgenoot. De 67-jarige man werd met onbekend letsel overgebracht naar het ziekenhuis. door Ron Magnée MIDDELBURG - Het ontbre ken van kantinefaciliteiten in het sportcomplex aan de Mid delburgse Nassaulaan heeft het afgelopen weekend tot irritatie geleid. Zo bleven de koffieauto- maten en de publieke toiletten lange tijd onbereikbaar. De ge meente geeft toe dat er aanloop problemen zijn. Sinds kort heeft de kantine van de Nassaulaan in Middelburg geen uitbater meer. De exploi tant is er op last van de gemeen te mee gestopt. Het ontbreken van de kantinefaciliteiten zorg de het afgelopen weekend voor problemen. De deur bleef het grootste deel van de tijd op slot. zodat de pas geïnstalleerde kof- fieautomaten onbereikbaar bleven. Volleybalster H. Swartjes toog zaterdagmiddag naar de Nas saulaan om te spelen en te coa chen De te elfder uren geplaats te koffieautomaten kon ze niet vinden. „Ik ging ervan uit dat de apparaten buiten de kantine waren geplaatst. Maar de ma chines waren juist fn de kantine geplaatst, achter slot en gren del." Omdat de beheerder van het ge bouw niet aanwezig was. moes ten de spelers het zonder ver snaperingen stellen. „Dat was erg ongezellig. Iedereen was dan ook al weer snel verdwenen", vertelt Swartjes. De inderhaast opgetrommelde beheerder opende de kantine om vijf uur 's middags, maar deed de deur twee uur later weer op slot. De teams die 's avonds speelden, moesten het dan ook zonder eten en drinken stellen Enkele bezoekers van de Nassaulaan waren er kennelijk op voorbe reid en maakten dan ook een zelf meegebracht krat bier soldaat op de tribune. „En dat terwijl het eigenlijk verboden is om zelf meegebrachte consumpties te nuttigen", aldus Swartjes. Intensief Verantwoordelijk ambtenaar A. van de Pas geeft toe dat er sprake is van aanloopproble men. „Het is de bedoeling dat als er intensief wordt gesport, de kantine open is. De automaten moeten dan gewoon voor ieder een bereikbaar zijn." Op mo menten dat er slechts weinig sporters in de zaal zijn, blijft de kantine echter dicht, aldus Van de Pas. Niet alleen de sporters, ook de bezoekers klagen over het gemis aan faciliteiten, benadrukt Swartjes. Doordat de publieke toiletten bij de kantine zijn gesi tueerd, bleven deze faciliteiten afgelopen zaterdag ook ontoe gankelijk. Het aanwezige pu bliek was daardoor aangewezen op de we's in de kleedkamers. Noodmaatregelen Volgens Van de Pas is er nog sprake van een overgangssitua tie. In mei loopt het sportseizoen af. In de zomermaanden wordt bekeken hoe de problemen met de Nassaulaan aan te pakken. Hij verwacht dat in het najaar, als het nieuwe sportseizoen be gint, alles weer op rolletjes loopt. „Binnenkort komen we met alle gebruikers van de sportzaal bijeen om over de zaak te praten Tot die tijd is er nog sprake van noodmaatrege len De exploitant van de kantine, H, Lindenberg, is met zijn werkzaamheden gestopt op last van de gemeente Middelburg. De uitbater vocht de beslissing aan, maar onlangs oordeelde de rechter dat hij voor 1 april uit het complex vertrokken moest zijn. De exploitant heeft inmiddels zijn spullen uit de kantine weg gehaald. STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia. 14.00 uur Koersbal en bil|art; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur Koersbal, biljart en soos voor ouderen. GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis. 14 00 uur. Ouderensoos met scrabble, sjoelen, biljarten; MIDDELBURG - Oostkerkplein 22, 20.00 21 00 uur en 21.00 - 22.00 uur: Tai Chi voor beginners; VLISSINGEN Arsenaaltheater, 19.30 uur Zeeuwse Muziekschool, workshops accordeon-, koper- en klezmermuziek. Theo van Doesburgcentrum, 14,00 uur Ontmoetingsmiddag vijftigplussers. 19.00 uur: Zeeuwse Muziekschool, pre sentatie piano; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge bouw. 14 00 uur Soos voor zestigplus sersen koersbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13