Plan Museum Zeefront is klaar Oude zilverlinden maken plaats passieux 11 C-J H0EKI\ Poolse scholieren te gast in Zeeland Rijkswaterstaat wil eind aan straatraces bij verlaten veerplein Schouwen-Duiveland krijgt Bl0f-concert van Stichting Renesse Automobilisten rijden vaak te hard in 30-kilometerzones Expositie in Polderhuis besteedt ook aandacht aan inwoners Westkapelle en zeedijk Langeviele dicht voor auto's Automobilist rijdt tegen boom Portemonnee uit tas gestolen Bromfietser met slok op zeeuwse almanak Sterk PZC WALCHEREN dinsdag 1 april 2003 door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Het toe komstige museum in het Pol derhuis in Westkapelle krijgt de naam Museum Zeefront Westkapelle. Het museum richt zich niet alleen op de Tweede Wereldoorlog die zo ingrijpend voor het dorp was. Er komt ook aandacht voor het ontstaan van Walcheren, de inwoners van Westkapelle en de zee dijk. Dat staat in het museumplan dat de Stichting Polderhuis ge maakt heeft. Dit plan moest aanvankelijk eind vorig jaar klaar zijn, maar de groepen bouwkunde, inrichting, finan cien, sponsoring en exploitatie hadden meer tijd nodig. Het Veerse gemeentebestuur stelde daarom het besluit over de MIDDELBURG - De Langevie le in Middelburg is twee week einden afgesloten voor verkeer. De voegen in de bestrating moe ten opnieuw worden gevuld. Van donderdag 10 april tot en met dinsdag 15 april is het ge deelte tussen de Beenhouwers singel en de Lange Geere aan de beurt Het tweede stuk wordt van donderdag 25 tot en met dinsdag 29 april aangepakt. Au tomobilisten die naar de Molen berg en de Beenhouwerssingel willen, worden omgeleid. Be halve de Langeviele wordt ook de bestrating van Achter de Houttuinen opgeknapt. Advertentie Wij richten kantoren in Noordzandstraat 6 Yerseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 GOES - Een 22-jarige man uit de gemeente Goes is gisteroch tend rond 4.00 uur met zijn bestelauto tegen een boom gere den. De man reed over de Euro palaan te Goes toen hij de macht over het stuur verloor en tegen een boom tot stilstand kwam. De auto werd aan de voorzijde zwaar beschadigd, de bestuur der kwam met de schrik vrij. MIDDELBURG - Een 54-jarige Middelburgse is gistermiddag in een winkel op de Markt in haar woonplaats van haar por temonnee beroofd. De vrouw had in de winkel wat spulletjes gekocht, toen zewilde betalen, bleek haar portemonnee te zijn weggenomen uit haar rugtas. In de portemonnee zaten een tien tal euro's en diverse pasjes. komst van het museum in het Polderhuis uit Het plan is nu af en daarin staat precies te lezen wat de toekomstige bezoekers op hun tocht door het museum tegenkomen. De rondwande ling begint in de winkel- en kof fiehoek. Elk tafeltje dat daar staat, vormt een minipresenta- tie van een afdeling in het muse um. Onder de glasplaten op de tafels liggen documenten, foto's en krantenartikelen. De expositie zelf begint met het onderdeel 'Westkapelle, aange naam'. Daarin zijn grote foto's te zien van inwoners van West kapelle met slogans over hoe zij tegen hun dorp aankijken. De tentoonstelling wordt aange vuld met informatie over ge bruiken, gewoonten en feesten in het dorp. Stichting Polder huis noemt dit in haar folder: Westkapelle m een notendop, gezien door de ogen van de in woners zelf. Droge voeten Het tweede onderdeel van het museum heeft het thema 'Ein delijk droge voeten'. Dat gaat over de ontstaansgeschiedenis van Walcheren en Westkapelle. Op een computer is te zien hoe de kustlijn door de eeuwen heen verandert. Ook worden er voor werpen getoond die verwijzen naar de periode waarin er Noor mannen op de punt van Walche ren liepen. De zeedijk is eveneens een be langrijk onderwerp Voor veel inwoners van het dorp vormde de dijk het brood op de plank. De dijk was ook belangrijk in de strijd tegen het water en in de strijd tegen de bezetter in de oorlog. Verderop in het museum wordt een expositie ingericht over de gemeenschap. Daar worden vragen beantwoord zo als: wat voor mensen woonden er vroeger, waar leefden ze van, hoe hielden ze het hoofd boven water, waarom zijn er zo weinig verschillende achternamen en waarom staan er bij bruiloften flessen op tafel? Vanuit de bovenverdieping van het Polderhuis kunnen de be zoekers naar buiten. Via een bruggetje komen ze uit in een re plica van het 'ijzeren torentje', het kustlicht op de zeedijk. In het torentje hangen documen ten en tekeningen die bij het echte ijzeren torentje horen. En De Poolse scholieren zitten niet alleen maar in de Zeeuwse schoolbanken, ze trekken er ook veelvuldig op uit om wat van de Nederlandse cultuur te zien. foto Lex de Meester door Anita Janse MIDDELBURG - „Er zijn hier zoveel fietsen", merkt de Pool se scholier Maciek op. Het sta len ros vindt hij op het eerste gezicht het opvallendste aan Nederland. Maciek is een van de 45 Poolse scholieren die de ze week Zeeland bezoeken in het kader van een uitwisse lingsproject. De Poolse studenten hebben hun uitstapje te danken aan de zusterhand tussen Middelburg en de Poolse stad Glogow. De twee steden onderhouden sinds 1989 contacten. Jaarlijks wordt een uitwisselingsproject georganiseerd tussen Glogow- se en Middelburgse scholieren. De studenten volgen op de Ne- halennia scholengemeenschap en de CSW een onderwijspro gramma. Gisteren maakten zij voor het eerst kennis met het Nederlandse onderwijs. Ver schillen met hun eigen lessys- teem zijn groot. „In Polen bestaat voor bijna iedere stu dierichting een aparte school. Hier bevinden zich verschil lende studierichtingen onder een dak. Het is erg leerzaam om hier eens te kijken, zowel voor de leerlingen als voor mij", al dus een van de Poolse lerares sen die als begeleidster mee kwam naar Nederland. In de loop van de week bezoe ken de leerlingen enkele be drijven, zoals De Schelde in Vlissingen, de molen in Nieuw- land en Bouwbedrijf Flipse in Koudekerke. De studie richting van de scholieren is hierbij het uitgangspunt Het programma wordt ruim schoots afgewisseld met cul turele en ontspannende activi teiten Zo werd de groep gister middag rondgeleid door het centrum van Middelburg. „We hebben het erg druk, hoor", merkt een van de meisjes op. Een beklimming van de Lange Jan, een avondje stappen, een bezoek aan Amsterdam. Een blik op het programma maakt duidelijk dat de scholieren in derdaad nog een paar drukke dagen voor de boeg hebben De Poolse scholieren logeren in de gezinnen van CSW- en Ne- halennia-leerlingen Opgeruimd „Dit is een nieuwe ervaring", vertellen An ia en Kesia. De twee meisjes zijn het er over eens dat Nederland erg mooi is. Kesia: „Alles staat hier precies op de goede plaats. Ik vind Ne derland zo opgeruimd." Bo vendien hebben de twee de indruk dat hun Nederland se medescholieren het een stuk makkelijker hebben dan zij „Hier mogen jongeren 's avonds alleen over straat. Dat zouden onze ouders nooit goed vinden, veel te gevaar lijk", aldus Ania. „Ze zijn hier zo relaxed, alsof hier alles kan en mag." Wat tot nu toe het hoogtepunt was van de week? „Het strand Daar moeten wij honderden kilometers voor rijden." door Sheila van Doorsselaer PERKPOLDER - Rijkswater staat (RWS) gaat maatregelen nemen om illegale straatraces op het veerplein in Perkpolder in de toekomst te voorkomen. Aanleiding is de race van afge lopen vrijdagavond. Welke maatregelen RWS gaat treffen, is nog niet duidelijk. De weg moet immers ook nog voor be stemmingsverkeer te gebruiken zijn. Een dezer dagen voert RWS intern overleg over mogelijk te nemen maatregelen. De politie greep vrijdagavond in tijdens de straatrace. Een ne gentienjarige Hulstenaar scheurde met 180 kilometer per uur over de weg. Hij moest zijn auto en rijbewijs inleveren. Twee andere snelheidsduivels werden aangehouden omdat ze 130 reden waar 50 was toege staan. Op de race was veel pu bliek afgekomen. Zo'n honderd tot tweehonderd mensen keken toe. RWS zit met de straatrace in zijn maag. De politie nam na de wedstrijd meteen contact op met de vraag of zo snel mogelijk maatregelen getroffen konden worden. „En dat gaan we ook doen", zegt J. den Hartig van Rijkswaterstaat Terneuzen. „De weg ligt er na het stoppen van de veerverbinding verlaten bij en het nodigt gewoon uit tot racen We denken eraan de weg af te sluiten, maar hoe, dat is vers twee." De veerhaven, daarbij ook de waterkering, moet bereikbaar blijven. Ook staan er een paar woningen en heeft RWS reke ning te houden met een aantal vergunninghouders, zoals de snackbar en de eigenaren van de windturbines op de dijk. Den Hartig: „Dat alles is ook te be reiken via de parallelwegen, dus de Hulsterweg kén afgesloten worden. Hoe en vanaf waar, we ten we nog niet. In ieder geval gaan we er alles aan doen de weg zeer onaantrekkelijk te maken voor de racers." Advertentie OOSTWAL 1-GOES-0113-228895 K O O door Edith Ramakers VLISSINGEN - Twee jaar gele den werden al de eerste voorbe reidingen getroffen voor de ver plaatsing van de twee oudste zilverlinden van de Oude Markt naar de Lepelstraat in Vlissin gen. De kluiten werden inge pakt in aluminiumfolie om de wortels bij elkaar te houden. Door die methode is de overle vingskans van de boom groter. De bomen op het kleine pleintje in het Vlissingse centrum moe ten wijken omdat de bebouwde omgeving en openbare ruimte worden heringericht. Een paar weken geleden werd al een zil verlinde overgebracht naar het park tegenover het Ziekenhuis Walcheren. „Het zou natuurlijk het beste zijn om de bomen niet te verplaatsen en om het plan aan te passen aan de bomen", reageert ambtenaar A. Riemens van beplanting in Vlissingen. „Maar dat was met mogelijk. Met deze methode zullen de bo men het bijna zeker kunnen overleven. Bovendien verdie nen ze een zorgvuldige behan deling." Het zijn gezonde bo men van circa vijftig jaar oud. „Vlissingen heeft weinig oude bomen. De oude bomen die we hebben, moeten we koeste ren." Met de 22 bomen in de Badhuis straat in Vlissingen leek de af deling beplanting minder ge voel te hebben. Ze werden wie met de wenteltrap naar bo ven gaat, kan een blik werpen op de dijk en de zee Terug in het museum komen de bezoekers uiteindelijk uit in het gedeelte dat gaat over de Twee de Wereldoorlog Er zijn foto's te zien van de bunkers in aanleg en van Westkapelle voor en na het bombardement. Ook is te horen en te zien hoe de oorlog in het dorp werd uitgevochten. De stichting hoopt over ander halve maand uitsluitsel te krij gen over de subsidies die zijn aangevraagd bij onder meer de Europese Unie. door Ali Pankow RENESSE - De Stichting Re- nesse biedt ter viering van haar vijftigjarig bestaan de bevol king van Schouwen-Duiveland een gratis concert van de pop groep Bief aan. Dat optreden wordt gegeven op vrijdagavond 13 juni op het noorderplateau bij de spuisluis aan de zeezijde van de Brouwersdam. Ruim twintigduizend mensen kunnen het concert bijwonen. De Stich ting Renesse deelt vanaf de tweede helft van mei gratis toegangskaarten uit op enke le nog nader te bepalen loca ties. „We wilden een aardig gebaar maken naar de bevolking bij de viering van ons gouden jubile um en kwamen onder meer op een optreden van Bief", zegt voorzitter J. Kogelman van de Stichting Renesse. Hij erkent dat er een groot deel van het jubileumbudget mee wordt op geslokt, maar hij is er tevens van overtuigd veel inwoners een plezier te doen met dit con cert. Bij het afhalen van de kaarten moeten mensen wel aantonen dat ze inderdaad op Schouwen- Duiveland wonen. Volgens ad ministrateur D. Kooman van de Stichting Renesse wordt daar niet al te rigide mee omgespron gen „Er zal ook best een kaartje worden gegeven voor bijvoor beeld een familielid dat hier niet woont en er toch graag bij wil zijn, maar Schouwen-Duive- landers hebben voorrang en uit eindelijk houdt het natuurlijk wel op. Ik denk dat er maximaal 25 000 toegangskaarten worden gedrukt", zegt Kooman Heisa Hij loopt al sinds vorige zomer met het plan voor dit Blef-con- cert rond. Alle heisa rond een verrassingsconcert van deze groep vorig jaar op Schouwen- Duiveland deed hem even vre zen dat het allemaal niet door kon gaan. Door het vroegtijdig bekend worden van de locatie werd toen te elfder ure besloten naar een andere plek uit te wij ken. Het gemeentebestuur ver leende alle medewerking voor een concert aan de Jan van Re- nesseweg, maar kreeg daarover kritiek te verduren van omwo nenden en werd zelfs op de vin gers getikt door de provincie, toen bleek dat vergeten was een aanvraag voor ontheffing op de Natuurwet in te dienen Beetje gevoelig Kogelman en Kooman ver wachtten dan ook dat hun ver zoek een beetje gevoelig zou lig gen toen ze eind januari bij het gemeentebestuur aanklopten. Dat bleek reuze mee te vallen. .Burgemeester Asselbergs vond alleen dat we wat laat waren met ons verzoek Dat was ook zo, maar voor die tijd hadden we nog geen bevestiging van Blof zelf dat de groep wilde komen", vertelt Kooman. In elk geval zijn hij en de voorzitter bijzon der blij met alle spontane mede werking die hen door gemeente, politie, brandweer en Rijkswa terstaat is toegezegd. Het enige waar het nu nog op fout zou kunnen gaan, is een bezwaar te gen de evenementenvergunning die de gemeente bereid is te ver lenen. „De termijn daarvoor loopt tot en met 14 mei. Zo lang wachten we dus met het uitge ven van de toegangskaarten", zegt Kooman. Als voorzitter van de Renesser Fanfare Luctor et Emergo is hij extra in zijn nopjes met het feit dat dit muziekkorps mag optre den in het voorprogramma van het Blef-concert op vrijdag 13 juni. Verder betrekt de Stichting Re nesse ook de kinderen in haar jubileumviering. Op woensdag middag 18 juni is er in Sporthal Onderdak in Zierikzee voorkin deren tot twaalf jaar een gratis optreden van Bart Bosch en Zap en Surf van Kindernet met Bob de Bouwer als presentator. Ook daarvan zijn binnenkort gratis kaarten af te halen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Automobilis ten trekken zich nog te weinig aan van 30-kilometerzones. De gemeente Middelburg is daar om gisteren begonnen met een campagne die het rijgedrag moet beïnvloeden. Leerlingen van basisscholen doen de ko mende weken een beroep op au tomobilisten om hun snelheid te beperken. Met een gele school bus trekken ze de wijken in. Uit metingen van verkeersorga- nisatie 3VO is gebleken dat driekwart van de automobilis ten in de Middelburgse 30-kilo meterzones zich niet aan de maximumsnelheid houdt. Vorig jaar is de inrichting van de zones in vier delen van Middelburg voltooid In de Stromenwijk, Arnemuiden, Nieuw-Middel- burg en de binnenstad zijn bordjes geplaatst, drempels aangebracht en cirkels op de weg gemaakt. „De maatregelen zijn klaar", zegt voorlichtster V. Cathrine van de gemeente. „Nu is het gedrag aan de orde." De politie houdt deze week snel heidscontroles in de 30-kilome terzones. Normaal gesproken wordt daar niet op snelheid ge controleerd, behalve als daar door de gemeente of omwonen den om wordt gevraagd. Leer lingen van de Algemenen Basis school spraken gisteren automobilisten aan op hun rij gedrag. Eén automobilist die het erg bont maakte, hij reed 49 kilometer per uur, kreeg daar naast ook een boete. In totaal werden 156 voertuigen gecon troleerd. 55 bestuurders hielden zich aan de snelheid Honderd bestuurders reden tussen de 31 en 45 kilometer per uur. De actie wordt met opzet gehou den in de buurt van scholen, op plaatsen waar veel kinderen oversteken. Deze week volgen nog controles in de Stromen- wijk en Arnemuiden. De ko mende twee maanden gaan ba sisschoolleerlingen met een gele schoolbus de wijken in om kaar ten uit te delen aan automobilis ten. Op 23 april staat de bus op de Middelburgse Markt. Voor bijgangers kunnen dan hun kennis over 30-kilometerzones testen. Als de campagne is afge rond, volgt opnieuw een onder zoek van 3 VO om te kijken of het gedrag van de automobilisten ook daadwerkelijk is veran derd. De 30-kilometergebieden zijn ingericht als onderdeel van de landelijke verkeerscampagne 'duurzaam veilig'. Het doel is om het aantal dodelijke ver keersslachtoffers voor 2010 drastisch naar beneden te bren gen. Omdat de herinrichting van de straten kostbaar is, zijn tot nu toe nog maar vier delen van Middelburg aangepakt. De kosten daarvoor bedroegen bij na zeshonderdduizend euro. De gemeente wil tussen 2004 en 2007 ook in de rest van de stad 30-kilometerzones instellen. RENESSE - Een 23-jarige bromfietser uit Den Bosch is maandagnacht in Renesse be boet wegens het rijden onder in vloed. Uit de ademanalyse bleek dat hij ruim twee keer meer al cohol had gedronken dan wette lijk is toegestaan. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur opgelegd Na twee jaar van voorzichtige voorbereidingen werden gisteren de linden aan de Oude Markt in Vlis singen tenslotte van hun vertrouwde plekje gehaald. foto Lex de Meester onlangs allemaal omgezaagd. „Dat waren iepen, die gevoelig zijn voor de bekende iepziekte Bovendien waren het bomen met zwakke stammen. Ze groei den niet goed, waardoor ze niet bestand waren tegen een stevige storm en gevaarlijk waren voor de bewoners." Je moet goed eten, daar word je sterk van, hield de Middel burgse moeder haar driejari ge Marijn voor. Hij begreep de boodschap en zonder al te veel problemen at hij zijn erwtjes, komkommer, vis en frietjes. Het toetje, ijs met si roop, vormde al helemaal geen probleem. Met zicht baar en hoorbaar plezier ver dween het, lepel na lepel, in zijn mond. Toen er echt niets meer op zijn bordje lag zucht te hij en wees vervolgens naar de bak met ijs die nog op de tafel stond: „Ik nog niet sterk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11