Veel gewonden in Netanya PZC Protest in Jakarta Ontdekker van longziekte sars tegen oorlog Irak overlijdt zelf aan aandoening blijft vreedzaam J Tientallen doden bij strijd tussen leger en rebellen Filipijnen 7 Japan wettigt voorzorgsaanval op Noord-Korea Fotograferen van sportend kroost wordt verboden Palestijn blaast zich op bij Israëlisch restaurant Raketten op Isaf-complex in Kaboel Mexicanen en Amerikanen jagen op seriemoordenaar Hulp Bangladesh in foute handen Libanees dreigt bank op te blazen Corrupte Chinees geëxecuteerd Overval op speelzaal eist vijf levens Doden door explosie gistfabriek Kaper Turks toestel geeft zich over maandag 31 maart 2003 TOKIO - Als Noord-Korea op het punt staat een raket naar Ja pan te lanceren, dan zou het rechtmatig zijn om uit voorzorg delanceerinrichting aan te val len. Dat zei gisteren een hoge ambtenaar van het Japanse mi nisterie van Defensie. J}e Japanse regering heeft in 1958 gesteld dat, wanneer alle andere middelen uitgeput zijn, het niet de bedoeling van de grondwet is om te zitten wach ten op de dood", zei de direc teur-generaal van Defensie. Japan heeft zelf geen materieel voor een dergelijke voorzorgs aanval. „We vertrouwen de loodzakelijke aanvalsmoge- ijkheden toe aan de VS." Japan bracht twee dagen gele den twee spionagesatellieten in de ruimte om de bewegingen van Noord-Korea in de gaten te kunnen houden. Het kernpro gramma van het stalinistische egime zorgen sinds oktober toor toenemende spanningen in Ide regio en met de Verenigde Staten. AFP LONDEN - Trotse ouders die de sportprestaties van hun kinde- i ren willen vastleggen, mogen dat in Groot-Brittannië niet langer zomaar doen. Volgens nieuwe richtlijnen voor sport clubs mogen camera's niet meer meegenomen worden in ruimtes waar gedeeltelijk geklede kin deren zijn. De maatregel moet misbruik van kinderen tegen gaan. Nu ook met mobiele telefoons foto's kunnen worden genomen, leeft het Instituut voor Sport en tecreatie Management strenge egels opgesteld voor tiendui- end openbare sportscholen, clubs en zwembadden. De sportscholen mogen geen fo to's van kinderen gebruiken op hun internetpagina's, maar al leen tekeningen. Vooral zwem men, turnen en atletiek 'hebben het grootste risico van mogelijk misbruik'. Als er al foto's wor den gebruikt, dan mogen daar op geen gezichten of lichamen te zien zijn, meldt de Britse krant The Sunday Times. ANP door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Meer dan vijftig mensen zijn gisteren gewond geraakt toen een Palestijnse zelfmoordterrorist zich opblies bij de ingang van een restaurant in de Israëlische kuststad Ne tanya, twintig kilometer ten noorden van Tel Aviv. De toestand van twee van de slachtoffers is ernstig, maar geen van beiden verkeert in le vensgevaar. Volgens de politie zijn er geen doden te betreuren doordat de explosieve lading betrekkelijk licht was en de da der werd tegengehouden door een militair voor hij het restau rant kon binnengaan. De militair is één van de twee zwaargewonden. In strijd met de voorschriften had de restau ranteigenaar geen eigen bewa king ingehuurd. De bom die de Palestijn in een tas bij zich droeg, explodeerde omstreeks lunchtijd op vijf me ter afstand van de ingang van 'Cafe London', aan een voet gangersgebied in het centrum van de stad. Op televisiebeelden van kort na de explosie was het uiteengere ten lichaam van de terrorist te zien en een grote ravage aan glas, stukken gevel en terras stoelen. De meeste gewonden waren mensen die toevallig in de buurt liepen. De politie schat dat de dader een bom heeft gebruikt van drie ki logram, aanzienlijk lichter dan die waarmee zelfmoordterroris ten doorgaans worden uitge rust. De Palestijnse organisatie Isla mitische Jihad heeft gister avond laten weten dat een van haar aanhangers de aanslag heeft uitgevoerd. De Israëlische veiligheidsdienst houdt er rekening mee dat radi cale Palestij nen in de komende weken hun terreurcampagne te gen Israëlische burgers verder zullen opvoeren om solidariteit te tonen met het Iraakse volk. GPD van onze redactie buitenland KABOEL - Het complex van de internationale vredesmacht in Afghanistan (Isaf) in de hoofd- Kaboel is gisteravond geraakt bij een raket- aanval. Dat heeft de Afghaanse politie gemeld. Volgens politiecommandant Azzefi kwam één van de twee afgeschoten raketten terecht in het Isaf- complex, dat vlakbij de Amerikaanse ambassade en het presidentiële complex ligt. Een tweede raket landde in het oosten van Ka boel, ver weg van het Isaf-complex. De politie kon nog niets zeggen over slachtoffers of schade door deraketaanval. De internationale vredesmacht in Afghanistan, kaf, heeft zijn patrouilles in de hoofdstad Kaboel en omgeving met 20 procent opgevoerd. „Hier door kan de Isaf flexibeler reageren op bedreigin gen van de veiligheid", zei Isaf-woordvoerder Lobbering eerder op de dag. Volgens de woordvoerder voert Isaf dagelijks 75 tot 100 patrouilles uit in Kaboel en de omgeving. Nederland en Duitsland voeren gezamenlijk het commando uit over de vredesmacht. Wie het com mando overneemt, is nog niet bekend. In het zuiden van Afghanistan wordt nog altijd door Afghaanse en Amerikaanse militairen ge jaagd op vermeende Taliban-strijders. Gisteren zouden tien 'Taliban-extremisten' zijn gedood tij dens gevechten nabij Kandahar, het voormalige bolwerk van de verdreven Taliban-machtheb- bers. Dertien anderen werden opgepakt Isaf is niet actief buiten de Afghaanse hoofdstad Kaboel. Hinderlaag Twee militairen van een Amerikaanse elite-een heid zijn zaterdag in het zuiden van Afghanistan omgekomen toen een konvooi van vier verken ningsvoertuigen in een hinderlaag liep. Een derde militair raakte gewond. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse strijdkrachten gebeurde het incident bi] de plaats Geresk in de provincie Helmand. De vier aanval lers zijn ontkomen. RTR/AFP/DPA Amerikaanse paratroepers van de 82ste Lucht- landings Divisie houden de wacht over een vallei 20 kilometer ten oosten van Kaboel. foto Charles Meseke/EPA v I door Theo Haerkens JAKARTA - Zeker honderddui zend demonstranten, maar mo tlij k een veelvoud daarvan, tbben gisteren in de Indonesi sche hoofdstad Jakarta vreed zaam actie gevoerd tegen de irlog in Irak. Het was de groot ste demonstratie tegen de 'Ame rikaanse agressie' tot nog toe. Ook elders in het land werd ge- lemonstreerd. in de actie in Jakarta werd Jeelgenomen door politieke partijen, religieuze groeperin- Bn, studenten en anderen. De teerzin tegen de oorlog in Irak is groot. De regering dringt aan op een vergadering van de Vei ligheidsraad van de Verenigde |Naties om het eenzijdig Ameri- tans/Britse optreden te ver- irdelen en te beëindigen, itnog toe zijn politieke en reli- leuzc organisaties erin ge laagd de protestacties niet te iten monopoliseren door radi cale moslimgroepen. De laatste n de aanval graag uit als in aanval op de islam en spelen larbij in het anti-Amerikanis me dat onderhuids sterk leeft, js uiting hiervan wordt opge- epen Amerikaanse producten te boycotten en de dollar in het handelsverkeer te vervangen door de euro. Vice-president Hamzah Haz, die radicale mos lims graag naar de mond praat, wijst boycots af. In een reactie wees voormalig minister Sadli van Mijnen en Oliezaken dit plan als 'populis tisch geklets' naar de prullen bak. „Deoliemarkt wordt gedo mineerd door de dollar, dat kun je zomaar niet veranderen." Of het verstandig is de reserves van de nationale bank voortaan in euro's aan te houden, is volgens de gerenommeerde econoom maar zeer de vraag. „De euro is nu wel sterker dan de dollar, maar het is lang niet zeker dat dit op de middellange en lange termijn zo blijft." Vooral radicalen ijveren voor een boycot van Amerikaanse producten, van bioscoopfilms tot maaltijden in McDonald's, Kentucky Fried Chicken en Dumping Donuts. Enkele ex ploitanten werden gedwongen hun restaurants te sluiten. De ketens worden door Indonesiërs geleid en voelen zich door en door Indonesisch, al is het con cept Amerikaans. De demon stranten willen dat niet horen en beweren dat een deel van de winst naar Israël gaat. GPD door Patrick Selbach BANGKOK - De ontdekker van de dodelijke longziekte sars, de Italiaanse arts Carlo Urbani, is zaterdag zelf aan deze ziekte overleden. Urbani werkte voor de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO). De 46-jarige arts werkte in de Vietnamese hoofdstad Hanoi als deskundige op het gebied van besmettelijke ziekten. Hij stierf in een kliniek in de Thaise hoofdstad Bangkok. Urbani was daar naar toe overgebracht toen hij al tien dagen aan hoge koorts leed. Urbani was de eerste WHO-des- kundige die de uitbraak van de nieuwe ziekte vaststelde bij een Amerikaanse zakenman die was opgenomen in een zieken huis in Hanoi. Door Urbani's opmerkzaamheid kon de WHO snel alarm slaan in een poging verdere verspreiding van de ziekte te voorkomen. „Carlo was degene die snel zag dat dit een heel vreemde ziekte is", aldus een WHO-woordvoer- der. Voor zover bekend kostte de ziekte tot dusver aan 58 mensen het leven. In China zijn er 47 aan gestorven, van wie dertien in Hongkong. Vietnam telde tot nu toe vier slachtoffers, Singapore en Canada drie en Thailand één; Carlo Urbani. De WHO schat het aantal besmette personen op meer dan 1550. De meeste be smettingen zijn in China, maai de autoriteiten aldaar hebben hun gegevens zeer waarschijn lijk niet op orde. Het werkelijk aantal besmettingen in de volksrepubliek is volgens ex perts veel hoger. Test Het Nationaal Influenza Cen trum in Rotterdam is één van de tien laboratoria in de wereld waar al enkele weken hard wordt gewerkt aan de identifi catie van het sars-virus. Samen met enkele andere laboratoria in wereld zijn viroloog A, Oster- haus en de zijnen ook al enige tijd bezig een gestandariseerde test te ontwikkelen voor het vi rus, 'zodat laboratoria overal ter wereld volgens eenzelfde methode kunnen vaststellen of iemand het draagt'. Deskundigen van de WHO wachten in Peking nog altijd op toestemming om nader onder zoek te kunnen doen in de zuide- van onze redactie buitenland MONTERREY - De Mexicaanse en Amerikaanse autoriteiten hebben een gezamenlijk tele foonnummer geopend en een adviescommissie ingesteld die moeten bijdragen aan de jacht op een seriemoordenaar. In de afgelopen tien jaar zijn in de grensstad Ciudad Juarez vol gens mensenrechtenorganisa ties 270 meisjes en vrouwen ver moord en nog eens 257 vrouwen verdwenen. De meeste slachtoffers, veelal studentes of jonge fabrieksar beidsters, werden verkracht en gewurgd of doodgestoken. Vol gens een woordvoerder van het openbaar ministerie in Ciudad Juarez vertonen 93 zaken de kenmerken van seriemoorden. De Amerikaanse FBI bemoeit zich ook met het onderzoek. De adviescommissie zal bestaan uit forensische experts en techni sche rechercheurs, die de Mexi caanse onderzoekers opleiden. RTR/ANP lijke provincie Guandong, de vermoedelijke haard van sars (Servere Acute Respiratory Syndrom). Een besluit over het WHO-onderzoek wordt pas vandaag verwacht. Canada Buiten Azië kampt Canada mo menteel met het grootste sars- probleem. De ziekte is daar overgebracht door een Aziati sche vrouw die in Hongkong werd besmet. In de provincie Ontario zijn drie doden geteld. Enkele ziekenhuizen zijn geslo ten in de stad Toronto en zo'n 1800 mensen hebben gekozen voor vrijwillige quarantaine, onder wie tientallen artsen. Het aantal besmettingen in Ontario wordt geschat op zeker hon derd. Ook in Vancouver, aan de Cana dese westkust, bestaat er zorg over mogelijk negen besmettin gen. Volgens een Canadese viro loog, gisteren in krant The Van couver Sun, zij n er evenwel geen aanwijzingen dat de ziekte zich verspreidt in deze stad, met veel Aziaten, of in de rest van de pro vincie British Columbia. De Amerikaanse en Australi sche regeringen hebben hun staatsburgers dringend geadvi seerd om voorlopig niet naar China, Singapore of Hanoi af te reizen ANP/AFP/DPA DHAKA - Zeker driekwart van de buitenlandse hulp die Ban gladesh ontvangt, bereikt door corruptie zijn doel niet. Dat staat in een studie van de econoom Abul Barkat, docent aan de universiteit van Dhaka. Vijfenzeventig procent van het geld dat Bangladesh via lenin gen en schenkingen uit het buitenland krijgt verdwijnt in de zakken van mensen die er volgens Barkat geen aanspraak op kunnen maken. „Ondanks een paar prestaties, zoals herstel van de decmocratie en een goede graanoogst, blijft het land arm en moet de bevolking dagelijks een harde strijd voeren om te overleven. De corruptie, die voorheen beperkt bleef tot een kleine groep mensen, is nu bijna geïnstitutionaliseerd", stelt Barkat vast. AFP BEIROET - De Libanese minister van Binnenlandse Zaken Elias Muit heeft zaterdagochtend een man ervan weerhouden zichzelf in een kantoor van een Britse bank in Beiroet met ex plosieven op te blazen om te protesteren tegen de Ameri kaans-Britse militaire actie in Irak. De man liep het kantoor van de Hong Kong and Shanghai Corporation bank omstreeks tien uur binnen. Nadat enkele personeelsleden waren ontsnapt en de politie de omgeving had afgezet van het bankgebouw aan de Hamrastraat in het financiële district van de Libanese hoofdstad, ging minister Murr naar binnen om met de man te praten. Kort daarna gaf de man zijn actie op. AP PEKING - Chen Xin, plaatselijk bekend als de corruptste man van de stad Chongqing in het zuidwesten van China, is zaterdag geëxecuteerd. Dat hebben de Chinese staatsmedia gemeld. Een rechtbank in Chongqing veroordeelde hem ter dood omdat hij documenten ter waarde van 43 miljoen yuan (4,8 miljoen euro) had vervalst. Chen Xin was accountant van de Industriële en Handelsbank in Chongqing. Hij zou zich sinds 1995 hebben schuldig ge maakt aan fraude. De rechtbank achtte bovendien bewezen dat de man ongeveer 40 miljoen yuan aan overheidsgeld had achterovergedrukt. AFP SINT-PETERSBURG - Een overval op een speelzaal in het centrum van Sint-Petersburg heeft aan vijf personen het le ven gekost. Het betreft drie medewerkers van de zaal, een schoonmaakster en haar veertienjarige dochter. Dat heeft de politie van de Russische stad zaterdag bekendgemaakt Een gewapende man drong de speelzaal binnen en opende on middellijk het vuur. De medewerkers, onder wie een bewaker en de schoonmaakster, stierven ter plekke, het meisje over leed in het ziekenhuis. AFP AD ANA - Negen mensen, onder wie drie peuters, zijn zater dag omgekomen door een explosie in een ketelruimte van een gistfabriek in de zuid-Turkse stad Adana. Na de ontploffing stortte het twee verdiepingen tellende gebouw in. Zeker acht mensen raakten gewond. De ontploffing is volgens de politie waarschijnlijk veroor zaakt door een chemische reactie, aldus het Turkse persbu reau Anatoliè. Behalve de fabriek is ook een pand ernaast zwaar beschadigd. DPA/AFP van vervolging als de onderhan delingen goed op gang komen Minister Reyes van Defensie hield een slag om de arm voor strijders die nu nog aanvallen ondernemen. De rebellen- woordvoerders zeiden dat zij bereid zijn zich aan de overeen komst te houden, maar dat het soms moeilijk is commandanten te velde te bereiken. Ongeveer tachtig guerrillastrijders be stookten gisteren bij het krieken van de dageraad de stad Colum- bio in de provincie Sultan Kud- arat met granaten.AP van onze redactie buitenland MANILLA - Gevechten tussen Filipijnse regeringstroepen en communistische rebellen in een bergachtig gebied ten noorden van de hoofdstad Manilla heb ben zeker 24 mensen het leven gekost. Dat meldden gisteren regeringsbronncn. Volgens legerwoordvoerder Branganza zijn zaterdag onge veer twintig leden van het Nieu we Volksleger (NPA), een militair en drie politiemannen gesneuveld bij gevechten in de steden Angat en Pandi in het district Bulacan Het leger zocht gisteren nog de omgeving af op zoek naar andere guerril lastrijders. De lichamen van ten minste tien rebellen waren ge borgen. Zeventig guerrillastrijders had den zich in een dorp bij Angat verzameld om te herdenken dat 34 jaar geleden het NPA was op gericht, zei Braganza. De politie was door omwonenden gewaar schuwd en er waren militairen en politietroepen naar het ge bied gestuurd. Die waren bij aankomst beschoten, waarna gevechten uitbraken Rebellenwoordvoerder Rosal zei zaterdag dat het NPA zijn aanwezigheid in de Filipijnen blijft uitbreiden. De organisatie zou er nu 27 bataljons, ongeveer 13.500 manschappen, hebben. De regenng van president Ar royo schortte het vredesoverleg met de rebellen in 2001. Pogin gen om het te hervatten zijn eer der dit jaar mislukt. Moro-front De regenng heeft meer succes in de onderhandelingen met het Islamitisch Bevrijdingsfront Moro. Regeringsonderhande laars en guerrillastrijders meld den gisteren dat nieuw overleg resultaat had. Er worden seri euze pogingen ondernomen een einde te maken aan de strijd die de afgelopen weken is opge laaid. Het overleg was geba seerd op een overeenkomst die vorige week in het Maleisische Kuala Lumpur tussen beide partijen is gesloten. De rebellen braken vorige maand alle contacten met de re gering af, nadat zij een belang rijk bolwerk verloren. Regeringsonderhandelaar Du- reza beloofde de onderhande laars van de rebellen vrijstelling ATHENE - De kaping van een Turks verkeersvliegtuig is in de nacht van vrijdag op zaterdag zonder bloedvergieten geëin digd. De kaper, een twintigjari ge Turk, heeft zich na een ka ping van enkele uren aan de Griekse politie overgegeven. Aan boord van het toestel van Turkish Airlines waren negen bemanningsledenen 194 passa giers, onder wie vier Turkse par- lementsledens. Het vliegtuig was vrijdagavond voor een bin nenlandse vlucht op weg van Is- tanboel naar Ankara. Twintig minuten na vertrek dwong de kaper de piloot naar Athene te vliegen, waar het toestel kort voor middernacht landde. Van af het moment dat het vliegtuig het Griekse luchtruim binnen kwam, kreeg het begeleiding van twee Griekse gevechts vliegtuigen naar Athene. De kaper had explosieven op zijn lichaam gebonden. Hij eiste dat het vliegtuig bijgetankt zou worden en koers zou zetten naar Berlijn of Düsseldorf. Persoon lijke motieven lagen ten grond slag aan zijn actie. Volgens de Griekse politie gaat het om een psychisch gestoorde man. Tijdens de onderhandelingen sprak ook de Turkse premier Er- dogan kort met de kaper. Rond half twee Nederlandse tijd was de kaping ten einde. De passagiers konden ongedeerd het vliegtuig verlaten. Zij meld den dat ze zich tijdens de kaping vrij in het toestel konden bewe gen. RTR/AFP/DPA 5 Israëlische politieagenten onderzoeken de plaats van de aanslag in Netanya. foto Eitan Hess-Ashkenazi/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7