Koerden naderen Kirkuk Bagdad Kentucky slaapt vredig door Saddam kan strijd niet winnen met zelfmoordaanslagen Speciale eenheden pogen elite te doden Iraki's geven voedsel aan mariniers Iraakse troepen op terugtocht door geallieen e bombardementen Raketten vs uit de koers Syrische vrijwilligers melden zich Iraniërs ageren tegen visverbod VN laken hulpverlening coalitie Britten weigeren in Irak te vechten Postume bevordering en geld voor plegen aanslag PARIJS - Niet alleen Ira ki's hebben honger, ook Amerikaanse militairen lijden onder voedselge brek. Iraakse burgers die voor de gevechten op de vlucht waren geslagen, hebben in de woestijn ten zuiden van Bagdad hon gerige Amerikaanse ma riniers te eten gegeven. De militairen waren door de hevige gevechten van de bevoorrading afgesne den. Volgens de Amerikaanse sergeant Kenneth Wilson, die Arabisch spreekt, stuitten de mariniers 250 kilometer ten zuiden van Bagdad op twee bussen mot vluchtelingen. Die hadden, om tijdens de wellicht langdurige reis voldoende te eten te heb ben. schapen en kuikens geslacht en eieren en aardappels gekookt. Toen zij bij het kamp van de mariniers kwamen, stop ten de bussen. Vrouwen deelden door de ramen een deel van de voedsel voorraad uit aan de hon gerige strijders. Al twee dagen was voedsel en drinkwater bij de mari niers op rantsoen. „Zij hebben ons eieren en aardappels gegeven. Ik denk dat de plaatselijke bevolking ons dankbaar is en graag de val van Sad dam Hoessein ziet", aldus de soldaat Tony Garcia. Hij sprak van een 'heel mooi gebaar'. De mariniers negeerden de oproep van een arts om voorzichtig te zijn. Moge lijk was het voedsel ver giftigd. Sommigen wilden een fondue met Australi sche kaas maken, maar de aardappels waren al in de lege magen verdwenen, eer de kaas was gesmol ten. ,,Ik had nooit kunnen denken dat een hardge kookt ei zo goed kan sma ken", zei een marinier. AFP maandag 3 maart 2003 van onze redactie buitenland PERDEH - Iraakse troepen heb ben zich in het noorden van Irak zeker 20 kilometer teruggetrok ken in de richting van de olie- stad Kirkuk, kennelijk om posi ties te versterken die dagelijks worden bestookt door coalitie vliegtuigen. Door de terugtrekking van de Irakezen konden Koerdische strijders zaterdag voor het eerst sinds ruim tien jaar gebied be treden dat de troepen van Sad dam innamen toen ze na de eer ste Golfoorlog een opstand van de Koerden in het noorde^ neer sloegen. Kirkuk en een andere belangrij ke stad in het noorden, Mosul, worden dagelijks vanuit de lucht bestookt met bommen. De afgelopen week landden zo'n twaalfhonderd Amerikaanse paratroepers in het noorden van Irak, waar de Amerikanen een nieuw front willen openen tegen Saddam Er is evenwel nog geen opdracht gegeven voor een grondoffensief in het noorden. Koerdische leiders hebben be loofd niet op eigen houtje ten strijde te trekken tegen de Iraakse troepen, die zich dan ook terugtrokken zonder dat er een schot was gelost. Hergroepering Ze hebben zich naar het zich laat aanzien gehergroepeerd in de buurt van Perdeh, zo'n 45 ki lometer van Kirkuk. ,,Ze maken zich op om voor het laatst stel ling te nemen", zei Farhad Yu- nus Ahmad, de leider van een Koerdische eenheid. De verovering van Kirkuk zou één van de belangrijkste doelen zijn van een grondoffensief in het noorden. De Koerden be schouwen de stad, die het cen trum vormt van de noordelijke olievelden, als integraal onder deel van het Koerdische land en zijn erop gebrand dat de tien duizenden Koerden die door Saddams regime uit Kirkuk zijn verdreven ernaar kunnen terug keren. Bij de aanval var Koerdische strijders en Amerikaanse mili tairen op een enclave van de Koerdische moslimgroepenng Ansar al Islam zijn vrijdag 130 doden gevallen Dit heeft een Amerikaanse legerofficier gis teren gezegd. De VS verdenken de groepering van de in een Noorse cel zittende mullah Krekar van banden met de terreurgroep Al Qaeda van Osama bin Laden. De Amerikaanse militairen en de Koerdische strijders van de Patriottische Unie van Koerdis- tan (PUK) hebben bi] huiszoe kingen in de dorpen in de encla ve documenten gevonden, aldus de Amerikaanse officier. Hij wilde niets zeggen over de aard van de documenten. De aanwezigheid van de aan hangers van mullah Krekar in het noorden van Irak zou één van de redenen zijn van de VS voor de invasie in Irak. Nadein- val van de achtduizend Koerdi sche strijders, peshmerga's, is een onbekend aantal overleven den van Ansar al Islam de ber gen ingevlucht in de richting van Iran. Taliban Ansar al Islam beheerste een en clave tussen Halabja en de Iraanse grens waarin zestien dorpen liggen. Zij hadden de inwoners daar een leefwijze op gelegd die is gebaseerd op de ideeën van de voormalige machthebbers in Afghanistan, de Taliban. De organisatie telde achthon derd strijders, onder wie een honderdtal 'Afghaanse Arabie ren', die in Afghanistan aan de zijde van de Taliban hebben ge vochten. AP /AFP Iraakse Koerden kijken tcc hoe Air Harir verder het land intrekken. erikaanse paratroepers vj i de 1 3ste Luchtlandings Brigade vanaf het noord-Iraakse vli» 'veld van foto Joseph B.irrak/EPA DOHA - Zo'n vijf Tomahawk-kruisraketten die de Amerika nen op Irak afvuurden, zijn in Saoedi-Arabië terechtgeko men. Dat zei generaal-majoor Victor Renuart zaterdag tegen journalisten. Twee raketten kwamen volgens functionarissen van het Pentagon terecht in Turkije. Volgens Renuart deden de problemln zich in het begin van de oorlog voor. De raketten werden af; evuurd van schepen in de Middellandse Zee en de Rode Zee. Na de incidenten hebben de Amerikaanse militaire planners een aantal routes gesloten waarlangs de raketten worden gelanceerd. RTR/AFP DOHA - Vrijwilligers uit Syrië hebben zich in de noord- Iraakse stad Mosul gemeld om te strijden tegen de coalitie troepen. Dat berichtte de Arabische nieuwszender Al Jazeera gisteren, zonder aantallen te noemen De Amerikaanse minister van Defensie Rumsfeld heeft Syrië er vrijdag van beschuldigd dat er militair materieel vanuit dat land naar Irak gaat. Syrië heeft dat ontkend. Eerder wa ren er al berichten van onder meer de Israëlische pers over Pa lestijnse vluchtelingen die vanuit Syrië naar Irak trokken. De Palestijnse extremistische groepering Islamitische Jihad zei gisteren dat ze leden in Bagdad heeft voor zelfmoordaan slagen. Dc g-'cep eiste eerd ropde lag de verantwoordelijk heid op voor een zelfmooidaanslfeg in de Israëlische bad plaats Netanya. ANP/AFP/RTR TEHERAN - Zeker tweehonderd Iraanse vissers hebben ge protesteerd tegen het verbod om te vissen in de Arvandrud-ri- vier aan de Iraans-Iraakse grens. De vissers in het zuidwesten van Iran hebben sinds het begin van de oorlog geen inkomsten neer en vrezen bankroet te gaan. Volgens de vissers vormt de oorlog in het buurland helemaal geen bedreiging in hun regio. In het betrokken gebied zijn doorgaan zo'n 2500 visserschepen actief. ANP AMMAN - Het Wereld Voedsel Programma van de VN (WFP) heeft gisteren kritiek geuit op de wijze waarop de Britten cn Amerikanen voedsel uitdeelden in zuid-Irak. De chaos die hierdoor ontstond, is volgens zegsman Khaled Mansour van het WFP in Jordanië onacceptabel. ,Je kunt niet zomaar een truck in een straat zetten met voedsel. De behoeftigen leggen het dan af tegen gezonde sterke jongemannen." Een woordvoerder van het VN-kinderfonds Unicef zei in Jor danië dat militairen geen voedsel en water moeten uitdelen, ook niet als dat past in de kennelijke strategie om de harten van de Irakezen te winnen. „Wij werken al twintig jaar in Irak. Ons kennen ze en vertrouwen ze", zei hij. DPA LONDEN - De Britse autoriteiten hebben eind februari twee militairen die weigeren in Irak te vechtennaar huis gestuurd Zij zitten vast in de kazerne van hun brigade in Colchester in zuid-Engeland. Hen wacht, wegens het weigeren van een dienstbevel, volgens de Britse zondagskrant The Sunday Ti mes een gevangenisstraf van mogelijk twee jaar. De twee zijn technici van een brigade die nauw betrokken is bij de hevige strijd in zuid-Irak. Als motief voor hun weige ring gaven zij dat zij niet wilden si -i -den in een oorlog die de dood van onschuldige burgers tot gevolg zou hebben. ANP Naam zou ontstaan zijn door spraakgebrek van molenaarszoon door Ans Bouwmans BAGDAD - Achterin Young's ijzerwarenwinkel annex super- mark! bakt Lewis Young een hamburger. In de aangrenzende provisorische eetzaal trotseren twee boeren uit Bagdad de olie- walm. Op het bruine plastic ta felkleed staat een blikje Moun tain Dew. De krant Sentinel News blijft onaangeroerd. De tv •een reliek uit de jaren zeventig •is stil. Het gesprek kent maar één onderwerp. ,.Ik zou een ver mogen voor die stier hebben ge kregen, als ik 'm had gehou den." Irak lijkt nog verder weg dan de tienduizend kilometer die dit Bagdad scheiden van het andere, waar nu een oorlog woedt. Bagdad. Kentucky, vijfhonderd door Jessica Smeenk WASHINGTON - Speciale een heden van de Amerikaanse in lichtingendienst CIA en van de strijdkrachten zijn al minstens een week actief in Iraakse ste den met als opdracht mensen te vermoorden die deel uitmaken van de kliek van dictator Sad dam Hoessein. Zij zijn voorzien van geavanceerde wapens en ul tramoderne communicatieap paratuur. Onder degenen op wie zij het ge munt hebben, zijn ook functio narissen van de Ba'athpartij en commandanten van de Speciale Republikeinse Garde Dat meldde de Amerikaanse krant The Washington Post zaterdag op gezag van 'Amerikaanse en andere functionarissen met kennis van zaken'. De eenheden slaan onder zware druk om Saddam te doden en zo diens bewind ten val te brengen, omdat daarmee een snel einde zou kunnen komen aan de grondoorlog. Die schiet als ge volg van het felle verzet van de Irakezen niet goed op De 'undercoverteams' bestaan oil onder meer si uipsch utters en experts op het gebied van auto bommen en het opblazen van ffbouwen. Volgens de zegslie- zielen als je de wijde omgeving meetelt, en nog wat kippen, honden en koeien natuurlijk. Er is een veevoerfabriek, een kerk hof 'sinds 1876', twee tanksta tions, een koopjesschuur en een postkantoor. Voor de onge bruikt ogende spoorlijn staan een paar roestige silo's. In 1991 - tijdens Operatie Desert Storm - hing hierop een grote vlag, met een gele wimpel. Nu heeft Lewis Young daar nog geen tijd voor gehad. „Maar 99 procent van de mensen hier is patriottisch. Al hoewel, zoveel steun voor onze troepen zie ik hier niet, mama", zegt hi] met een blik op zijn vrouw Janet gericht. Het oog van de wereld is gericht op Bagdad, en af en toe dwaalt de blik af naar dat 'andere' Bag dad in Kentucky. Supermark teigenaar Young - zijn verre zeker vijf personen om het leven gebracht. De bronnen van The Washing ton Post hebben verteld dat ten minste een aantal van de explo sies die in de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn gehoord niet het re sultaat waren van beschietin gen of bombardementen, maar van bommen die door de teams waren geplaatst. Stammen De eenheden van de paramili taire divisie van de CIA en van de afdelingen 'speciale opera ties' van de Amerikaanse strijd krachten zijn volgens de bron nen van de krant ook bezig in het noorden van het land stam men te overreden de wapens op te nemen tegen het regime van Saddam. Verder zoeken zij naar massavernietigingswapens en raketlanceerinrichtingen en proberen zij Iraakse overlopers en krijgsgevangenen te onder vragen. De 'undercoverteams' zijn vol gens de bronnen van de krant maar een deeltje van de groten deels onzichtbare oorlog die 'de steeds groter wordende geheime paramilitaire en 'speciale ope- rations'-afdelingen van CIA en strijdkrachten' in Irak voeren. De CIA weigerde vooralsnog op het verhaal van de krant te rea- voorouders hebben hier in de Amerikaanse burgeroorlog nog tegen elkaar gevochten - wil wel vertellen hoe het dorp aan zijn naam gekomen is. Het postkan toor werd rond 1861 vanuit Christianburg naar deze plek langs de spoorlijn verhuisd „De zoon van de molenaar had een spraakgebrek. En als hij dan te gen zijn vader wilde zeggen 'een zak voer, pa' zei hij 'bag dad' (zak, pa)." Folklore Voor wat het waard is, het kan ook best een van de andere - geen van allen bevestigde - ver halen zijn, die tot de folklore van Bagdad behoren. Net als de grapjes. 'Staat je huis nog over eind, ik hoorde dat Bagdad was gebombardeerd.' Young moet er weinig van hebben. ..Hier in Bagdad nemen we de oorlog se rieus. Wij althans", zegt hijmet een knikje naar 'mama'. „Ik heb drie familieleden in Irak. En mijn zoon is marinier, hij is nu werver van rekruten. Maar hij kende de vier Amerikaanse ma riniers die vorige week in Koe weit om het leven kwamen Dat was verschrikkelijk. We staan achter de president. We kunnen die Sadclam niet zijn gang laten gaan", zegt hij. Bij de Bagdad Baptistenkerk staat een groot bord: 'wij bidden voor onze troepen en ons land' De lucht geurt naar bloesem Bomen in deze streek zien eruit alsof iemand er met een grote zeis overheen is gegaan, het ge volg van dagenlange zware ij zei. Maar nu de lente Kentucky heeft bereikt is de forsythia geel, en de Japanse kers roze Uit een open raam achter de kerk klinken kinderstemmen. De Bagdad Kinderopvang is in vol bedrijf. „Het voelt best spe ciaal. Dat je hier in Bagdad woont, terwijl het daar oorlog is. Het maakt dat je over jezelf waakt", zegt Cammie, de 31-ja- rige assistent-manager, die even in haar kantoortje wat za ken regelt. Ze weet niet goed wat ze van de oorlog moet den ken. „Al die doden, aan beide zijden. Ik begrijp dat er iets moest gebeuren. Zij. de presi dent en het Congres, denken dat het iets met 11 september te ma ken heeft. De waarheid zullen we misschien nooit weten." Vietnam Leroy, volle witte baard, bruin van cle tabak, staat even verder op voor supermarkt nummer t weeHet is geen beste si tua t ie Maar als je het moet doen, dan moet je het doen", zegt hij ter wijl hij zijn pruimtabak uit spuugt. Zijn veel jongere maat Orville denkt daar anders over. Deze dertiger meent dat de VS helemaal niet in Irak moeten zitten. „Die mensen willen ons helemaal niet hebben daar Het wordt een nieuw Vietnam. Orville praat met anderen niet veel over zijn opvattingen, zegt hij, maar hij heeft het idee dat de stemming nu anders is dan in 1991. „Er is veel meer protest. En ze zijn zo druk bezig met die olievelden, het lijkt alleen om de economie te gaan Kentucky ligt in het conservatieve midden van de VS, maar veel enthousi asme over het Irak-beleid van Bush is er niet te bespeuren. Wat moet, dat moet, blijkt de door snee reactie Zelfs de 'patriottische' Lewis Young is niet zo vóór Bush als hij eerst deed voorkomen. „Je moet natuurlijk achter de president staan. Maar moeten we wel de politie-agent van de wereld wil len zijn? Ik geloof er niet in dat wij daar vrede kunnen brengen. We moeten iets doen om te voor komen dat Saddam Hoessein de hele regio gaat beheersen, maar ik weet niet of ik kan zeggen dat ik zo voor deze oorlog ben." Poststempel Midden over de weg loopt een hond. Een van de boeren uit Young's ijzerwarenwinkel wuift vanaf zijn tractor. In dit dorp kent iedereen iedereen. Vreem delingen vallen direct op. Na de Golfoorlog kwam zo ongeveer iedereen langs, nu zijn er al twee cameraploegen uit Engeland gesignaleerd. Bezoekers pose ren voor het US Post Office, Bagdad, Kentucky. 40003. Ve len posten hier een brief, van wege het stempel. Fox Televisie wilde de afgelo pen week het postkantoor van binnen filmen, maar dat ging niet door. „Ik moest het hoofd kantoor laten bellen, om ze uit te leggen dat ze niet meer naar binnen mogen. Ze konden het niet geloven", zegt postopper- hoofd Mary Beth. Maar het is echt waar. Het meenemen van kinderen en het toelaten van journalisten is van hogerhand verboden 'vanwege het terreur- gevaar'. Ook al weet Bagdad het etiket slaperig moeiteloos waar te maken, aan de hand van Was hington valt niet te ontsnappen. In Arizona ligt het dorpje Bagh dad. met een h gespeld dus. Het tweede Amerikaanse dorpje Bagdad zonder h ligt in Califor- nië aan route 66. Die nederzet- tingvormde het decor voor de DrzDn door Carine Neefjes AMSTERDAM - „Met zelf moordaanslagen kan Saddam Hoessein de oorlog nooit win nen, maar hij deelt met deze strategie wel zeer pijnlijke klappen uit", zegt Dick Leur dijk, defensiedeskundigc bij Clingendael, het instituut voor internationale vraagstukken. Leurdijk reageert op de nieuw ste ontwikkelingen in de oorlog. In het weekeinde hebben Irake zen voor het eerst gebruikge maakt van zelfmoordcomman do's waarbij vier Amerikaanse militairen om zijn gekomen. De aanslag werd uitgevoerd door een Iraakse onderofficier die zich voordeed als een taxi chauffeur, Hij gebaarde naar de militairen dat hij hulp nodig had. Toen de Amerikanen hem te hulp schoten, ontplofte een autobom waarna de chauffeur en de Amerikanen overleden. De tactiek van zelfmoordaan slagen is klassiek in een 'asym metrische oorlog', vertelt Leur dijk. „Het gaat hier om een oorlog waarbij een militaire grootmacht strijdt tegen het veel kleinere militaire apparaat van Irak. Die kan de vijand niet verslaan met wapens, dus grijpt hij naar guerrilla-achtige tac tieken. zoals de zelfmoordcom mando's." Het is de eerste keer dat dit mid del wordt toegepast in een inter nationale oorlog. Tot nog toe BAGDAD - De Iraakse militair die zaterdag een zelfmoordaan slag pleegde die ook aan vier Amerikaanse militairen het le ven kostte is postuum door Sad dam bevorderd en onderschei den. Zijn nabestaanden hebben 100 miljoen dinar (ruim 31.000 euro) gekregen, naar Iraakse be grippen een fortuin. De militair pleegde de aanslag door zich voor te doen als taxi chauffeur en bij een wegver sperring in de buurt van de stad Najaf Amerikaanse militairen zogenaamd om hulp te vragen. rio-irno hlioc li i i 7!<>ll7plf nlllQ rif zijn zelfmoordaanslagen alleen gebruikt bij binrfenlandse be vrijdingsoorlogen, zoals in Sri Lanka en in Israël. Met zelfmoordcommando's kan Saddam de oorlog niet winnen, legt Leurdijk uit, daarvoor zijn de klappen te kleinschalig Maar de propaganda die de zelf moordaanslagen veroorzaakt, is een groter gevaar. „Hetstraalt verzet uit De zelfmoordcom mando's worden postuum geëerd door Saddam. Het mar telaarschap wordt verheven bo ven alles: de doden worden medestanders in de oorlog. Twijfelaars kunnen worden overgehaald om ook zo te ster ven voor hun vaderland." Ingrijpend De dreiging van zelfmoordaan slagen zal de oorlog voor de Britten en Amerikanen ingrij pend veranderen, waarschuwt Leurdijk. In principe kan iedere burg»ven zelfmoordenaar zijn De tegenstander beperkt, zich niet t( J het Iraakse leger: de hele bevolking is een potentieel ge vaar. Als de Britten en Ameri ka nen straks Bagdad willen veroveren, dan kunnen zelf moordcommando's een gevaar lijke hindernis vormen. Bescherming tegen deze ter reurdaden is bijna onmogelijk. Wel hebben de coalitietroepen na de aanslag hun tactiek aan gepast. Voortaan worden alle Irakezen op afstand onder schot gehouden. GPD militairen op. De Iraakse vice- president Ramadan gaf aan dat er meer zelfmoordaanslagen zullen volgen. „Dit is nog maar het begin.", zei hij zaterdag. Een hoge Iraakse officier, Ha- zem Al Rawi, zei gisteren dat de ze zelfmoordaanslag de eerste stap is op 'een lange weg van ji had van Irakezen en Arabieren tegen de indringers'. Volgens Al Rawi zijn ruim vierduizend vrij willigers uit verscheidene Ara bische landen naar Irak geko men om er zelfmoordaanslagen te plegen. De dader van de aan slag is postuum van onderoffi- rif r tot kolonel bevorderd. AP Lewis Young, eigenaar van de ijzerwarenwinkel annex supermarkt i Bagdad Kentucky. -/^on

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5