PZC asten stijgen met 4,7 miljard Bedrijven houden het bij Ziektewet Opening Van Goghjaar in trek Shoppen in de kinderopvang toekomstmuziek Heineken-ontvoerder is terug in Nederland CDA en PvdA mikken op loonmatiging en verkleinen ambtenarenkorps Burgerinspectie Volkel leidt tot tientallen arrestaties Nacht poëzie met twintig dichters Van der Hoeven leent veel bij ABN Maasbommel viert de overwinning Zorg is volgens Wellink tijdbom Dode foetus was halfjaar oud Jongen sterft na botsing tractor maandag 31 maart 2003 an onze redactie binnenland [MSTERDAM - Heineken-ont- oerder Frans Meijer is gister- chtend vanuit Paraguay in Ne erland aangekomen om het gtant van zijn straf voor de ntvoering uit te zitten. Meijer rriveerde op Schiphol met een ivliegtuig in gezelschap van rderlandse politiemensen. Dit heeft een woordvoerster van het parket bij het gerechtshof in Amsterdam gezegd. Naar welke gevangenis Meijer ging is niet bekendgemaakt. Met een aantal handlangers ontvoerde Meijer in 1983 bier magnaat Alfred Heineken en diens chauffeur Ab Doderer. Hij kreeg twaalf jaar cel, maar hij wist in 1985 te ontsnappen uit het Pieter Baan Centrumde ob servatiekliniek van justitie. In 1995 kwam journalist Peter R. de Vries de crimineel op het spoor in Paraguay, waar deze een nieuw bestaan had opge bouwd. De ontvoerder werd ge vangen gezet, maar hij kwam door een procedurefout vrij. Op verzoek van de Nederlandse au toriteiten is hij in 1998 opnieuw gearresteerd. Nederland vroeg daarop zijn uitlevering. De pro cedure daarvoor nam jaren in beslag. Volgens de woordvoerster van het ressortsparket wordt de tijd die Meijer in Paraguay vastzat in mindering gebracht op de straf die hij hier nog te goed heeft. Dat zou betekenen dat hij begin 2005 weer vrij man is, al dus de zegsvrouw. Eerder dit jaar is de bekendste Heineken-ontvoerder, Cor van Hout, in Amstelveen geliqui deerd. Van Hout bleef na het uit zitten van zijn straf actief in het criminele milieu. Dat geldt niet voor Meijer. In Paraguay trouw de hij, stichtte een gezin en werd een gelovig man. ANP por Paul Koopman EN HAAG -De komende vier ar stijgen de belastingen voor urgers en bedrijven met circa ,J miljard euro. Vooral de las- radruk op milieuvervuilende ctiviteiten wordt fors opge- chroefd. Daar staat tegenover lat de werkgelegenheid door erichte lastenverlichting op rbeid wordt gestimuleerd, her deze uitgangspunten zijn IDA en PvdA het in de formatie Iens geworden. iet CDA heeft na aanvankelij- e aarzelingen laten weten dat 0 iet akkoord gaat met een netto istenverzwaring (de opbrengst an hogere belastingen minus ie kosten van lastenverlichting) an om en nabij de 4,7 miljard uro in de komende kabinetspe- iode, zo bevestigen goed inge- oerde bronnen. In het financi- el programma waaraan beide artijen afgelopen week de jatste hand leggen, staan daar oor bijna tien miljard euro aan ezuinigingen tegenover. Be- uinigen én belastingmaatrege- sibrengen samen 14,5 miljard aro opvoldoende om de begro- ngin 2007 in evenwicht te krij- en. lankzij een omvangrijk pakket an lastenverzwaring, is de be- ainigingsoperatie van het aan- taande kabinet toch minder raar dan het zich eerst liet anzienBi jna de helft van de nu oorziene bezuiniging van 9,8 ïijjard euro vloeit voort uit de 1 oeerjarige loonmatiging die het abinet met werkgevers- en ïerknemersvertegenwoordi- ers denkt af te spreken. Loon- oatiging in de marktsector leidt 19 mmers tot grote besparingen op uitkeringen en ambtenaren salarissen. Het resterende 'gat' dichten de onderhandelaars vooral via een aanzienlijke in krimping van het ambtenaren apparaat. De PvdA heeft aan de onderhandelingstafel voorge steld 500 miljoen euro extra te bezuinigen op het ministerie van Defensie. Zo wil de partij uit het JSF-programma stap pen; de ontwikkeling van een nieuwe Amerikaanse gevechts jager. PvdA-fractiespecialist Timmermans denkt dat het schrappen van de JSF 115 mil joen euro per jaar kan opleve ren. Hij vindt hier echter het CDA op zijn weg. Balkenende wil het project doorzetten van wege de voordelen voor de Ne derlandse industrie, werkgele genheid en voorziene kortingen bij de aanschaf van straaljagers. GPD UTRECHT - De 23e editie van de Nacht van de poë zie, georganiseerd door muziekcentrum Vreden- burg, was zaterdagavond traditiegetrouw uitver kocht. Twintig dichters lazen van acht uur 's avonds tot vroeg in de ochtend voor uit eigen werk. De Utrechtse schrijver en dichter Mark Boog beet het spits af. Boog kreeg voor zijn debuutbundel 'Alsof er iets gebeurt' de C Buddingh'-prijs. Later la zen onder anderen Erik Spinoy, Marion Bloem, Huub Oosterhuis, Rutger Kopland en Martin Bril voor uit eigen werk. An deren declameerden werk van overleden kunste naars: Ida de Ridder las Willem Elsschot, Remco Campert tekende voor Lucebert en Mario Mole- graaf las uit werk van zijn eind 2001 overleden part ner Hans Warren. ANP Actievoerders liggen voor de ingang van de Vliegbasis Volkel als slachtoffers van een nucleaire aanval. van onze redactie binnenland VOLKEL - Bij vliegbasis Volkel zijn gistermiddag vijftig tot zes tig mensen gearresteerd. Zij hielden zich niet aan de nood verharde paden en op het par keerterrein bij de basis gelopen mag worden. Onder de arres tanten zijn vijf journalisten. Activisten hielden gisteren een naar verboden wapens op de ba sis. Toen ze gaten knipten in de hekken rond de basis grepen de autoriteiten in. Of er activisten op de basis zelf zijn gearres teerd, is niet bekend verordening dat alleen op de zogenoemde burgerinspectie De arrestanten zijn op een kan toor op de basis voorgeleid aan de officier van justitie. Na een verklaring kregen ze een dag vaarding en werden ze vrijgela ten. Mensen die geen verklaring wilden afleggen, moesten mee naar het politiebureau. door Sylvia Marmelstein AMSTERDAM - Ondernemers voelen er niets voor zelf het fi nanciële risico te dragen voor werknemers die onder de Ziek tewet vallen. Bedrijven die dal wel willen, kunnen zich tot en met vandaag aanmelden bij uit keringsinstelling Uitvoering Werknemersverzekeringen (UWV). Slechts een handjevol bedrijven heeft dat gedaan. Alleen werknemers die niet in vaste dienst zijn van een werk gever vallen nog onder de Ziek tewet. Dat zijn bijvoorbeeld op roepkrachten, uitzendkrachten en freelancers. Als zij ziek wor den, dan wordt hun loon (deels) doorbetaald uit de collectief ge financierde Ziektewet. Daar voor betalen alle bedrijven pre mie. De hoogte daarvan is afhankelijk van het gemiddelde ziekteverzuim in hun sector Demissionair minister De Geus heeft onlangs besloten dat be drijven uit die collectieve rege ling mogen stappen. Ze hoeven dan geen premie meer te beta len. Wel draaien ze zelf op voor de kosten van de werknemers die ziek worden. Ze moeten hun loon doorbetalen, regelen dat ze begeleid worden tijdens hun ziekte en eventueel een aange paste werkplek krijgen. Voor bedrijven met een structureel lager ziekterisico dan gemid deld zou het goedkoper kunnen zijn zelf het risico te dragen. Twee keer per jaar kunnen werkgevers besluiten voor hun flex-werknemers zelf de Ziek tewet uit te gaan voeren. De al lereerste dag dat dit mogelijk wordt is 1 juli. Ondernemers hadden zich dan uiterlijk vandaag moeten aan melden. „Maar de belangstel ling is minimaal", zegt UWV- woord voerster D. Paarhuis. Minder dan honderd bedrijven hebben zich gemeld. Doel Als de belangstelling zo gering blijft, dan schiet de nieuwe wet haar doel voorbij. De Geus wil de er met deze wet voor zorgen dat werkgevers worden gesti muleerd ook voor de mensen die niet bij hen in vaste dienst zijn een goed preventie- en ziekte verzuimbeleid te voeren. De ondernemersorganisatie MKB Nederland snapt wel waarom ondernemers liever in de collectief gefinancierde rege ling blijven „Ondernemers wil len niet zo snel het risico dragen van iemand die nu en dan voor hen werkt. Ze kennen die men- niet inschatten hoe groot het fi nanciële risico is"zegt bestuur der K. Kuiper Paarhuis denkt dat onderne mers een afwachtende houding aannemen. „Ze willen eerst de kat uit de boom kijken en onder zoeken wat hen precies te wach ten staat als ze uit de collectieve regeling stappen. Wellicht mel den zich over een half jaar meer ondernemers", zegt ze. Dat ging ook zo met de wet die regelt dat ondernemers zelf het financiële risico mogen dragen voor werknemers die in de WAO belanden Aan van keli j k was er nau weli j ks van onze redactie binnenland ZUNDERT - De 150ste geboor tedag van schilder Vincent van Gogh is gisteren volop gevierd. In diens geboortedorp Zundert is onder grote publieke belang stelling het startsein voor het Van Goghjaar gegeven. Geheel van deze tijd was de presentatie daar van een dvd door commis saris van de koningin F. Hou- ben. Deel van Van Goghs tijd was de opening van het huis van de arts Gachet, vriend van de schilder in diens woonplaats Auvers-sur-Oise. In Zundert werd behalve de dvd door Houben een ballon ge doopt. Ballonvaarder Hans Zoet vliegt de komende periode langs alle woonplaatsen van Vincent van Gogh. Zijn vervoer is herkenbaar aan een driedi mensionale versie van het doek Zelfportret met grijze vilten hoed. In het geboortedorp zijn bonevndien een speciale wan delroute en een tentoonstelling van schilderijen van Emile Bog- gio geopend. Boggio woonde te gelijk met zijn beroemde Neder landse collega in Auvers. Grote drukte was er ook bij het Van Gogh Museum in Amster dam, dat ter gelegenheid van de verjaardag gratis toegankelijk was. Omstreeks drie uur giste renmiddag waren er al vierdui zend bezoekers geteld. Op dat moment stonden er nog lange rijen wachtenden voor de deur. boren. het museum drie tijdelijke ten toonstellingen te bezichtigen. Dat zijn onder meer een selectie van doeken die Vincent hebben geïnspireerd en de fotopresen tatie Op zoek naar van Gogh. Het Kröller-Müller Museum in Hoenderloo had om vier uur 's middags al 4600 belangstellen den geregistreerd. Behalve op schilderijen van de naamgever werden de gasten gefêteerd op favonete muziek van Van Gogh. Ze konden een borrel drinken in het restaurant, dat was omgeto verd in een café uit de Franse tijd van de schilder. In het om liggende park De Hoge Veluwe was een fietsroute uitgezet, ver levendigd met landschapsschil derijen en citaten van de jarige. AMSTERDAM - De gewezen topman C. van der Hoeven van Ahold heeft een flinke schuld bij ABN Amro. Volgens het jaar verslag van ABN Amro, dat bij de Amerikaanse toezichthou der SEC is gedeponeerd, leende Van der Hoeven 5,088 miljoen euro. Unilever-topman A. Burgmans staat voor 2,1 miljoen in het krijt en oud-bestuurder J. Kalff voor 1,8 miljoen. Tot vorig jaar was het trio commissaris bij de bank. Van der Hoeven zei die functie op om al zijn aandacht te kunnen geven aan Ahold Bij het supermarktconcern moest hij vorige maand weg toen fraude aan het licht kwam bij dochterbedrij ven. Van der Hoeven betaalt 4,58 procent rente, Burgmans 4,3 pro cent en Kalff 3,88 procent. Consumenten die geld lenen van banken moeten doorgaans meer betalen. ANP MAASBOMMEL - De inwoners van het Gelderse dorp Maas bommel vierden zaterdag hun 'feest der democratie' wegens- het afblazen van een ontzandingsproject bij hun dorp. De lo catie moest 36 miljoen ton bouwzand opleveren. Na jarenlang getouwtrek zag de provincie in februari van af, omdat het zand ook elders kan worden gewonnen. Door de zandwinning langs de dijk langs de Maas zou een gat ontstaan van 40 meter diep en 330 hectare groot. Dit zou vol gens de tegenstanders de dijken verzwakken. De dorpelingen en de gemeente West Maas en Waal vochten vijftien jaar tegen de plannen Om hun overwinning te vieren, onthulden de inwoners van Maasbommel zaterdag een pla quette. ANP AMSTERDAM - President N. Wellink van De Nederlandsche Bank noemt het Nederlandse zorgstelsel een 'tikkende finan ciële tijdbom' Hij zei gisteren in het televisieprogramma Bui tenhof dat door de overgang naar een nieuw stelsel de contro le op de financiën verloren dreigt te gaan In 2002 kwamen er veertigduizend banen bij in de zorg. Daar mee wordt gepoogd de wachtlijsten weg te werken. Wellink noemt het een onbalans in de situatie. Hij vindt het mede door de situatie in de zorg belangrijk dat de kabinetsformatie zo kort mogelijk duurt. ANP ROTTERDAM - Een stoffelijk overschot van een kind dat vrijdagavond in een tuin aan de Dordtselaan in Rotterdam is gevonden, was een foetus van 26 weken oud. Dat maakte de politie gisteren bekend. Een buurtbewoner zag lichaamsdelen uit een in de tuin lig gende plastic zak steken en waarschuwde de politie. Sectie heeft nog geen duidelijkheid opgeleverd over de doodsoor zaak. De politie gaat er voorlopig van uit dat de baby door een misdrijf omkwam. De moeder van het kind is spoorloos. ANP NIJKERKERVEEN - Een 11-jarige jongen uit Amersfoort is zaterdag om het leven gekomen door een verkeersongeval in het Gelderse Nijkerkerveen. De jongen logeerde op een boerderij en speelde samen met een vriendje op het erf. Het slachtoffer fietste tijdens het spelen van het erf af en zag vermoedelijk een naderende tractor over het hoofd. De jongen botste tegen de trekker en overleed ter paatse. Het vriendje kon de tractor net ontwijken. ANP foto Robert Vos/ANP Burgemeester Vos van Uden kondigde de noodverordening af in januari. Hij deed dat naar aanleiding van een andere burgerinspectie, waarbij 107 mensen werden ge arresteerd. ANP belangstelling. Inmiddels zijn bijna vijfduizend werkgevers eigen risicodrager Dat zijn vooral kleine ondernemingen die vanouds weinig WAO'ers hebben. Vaak hebben zij het WAO-risico ondergebracht bij een particuliere verzekeraar. GPD In Zundert wordt een Vincent van Gogh-luchtballon gedoopt op de dag dat de schilder 150 jaar geleden in de Brabantse plaats werd ge- foto Robert Vos/ANP Parijs ging in Auvers het huis van Gachet officieel open. De laatste twee maanden van zijn leven sloot Vincent van Gogh vriendschap met de arts. Hij was in die periode bijzonder productief. Een doek met de af beelding van Gachet zelf bracht in 1990 het recordbedrag van 72,4 miljoen euro op. Gachet kreeg beroemde kunste naars als Renoir, Cézanne en Pisarro over de vloer Het depar tement Val-d'Oise kocht dit pand enkele jaren geleden aan Het was nog grotendeels in de staat zoals Van Gogh die zelf heeft gezien. Na restauratie staat het perfect 'vol met oude troep', zoals de schilder het destijds omschreef door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Concurrentie tussen crèches. De nieuwe Wet Basisvoorziening Kin deropvang (WBK) moet dat gaan regelen. Ook moet de nieuwe wet duidelijk maken wie de kinderopvang betaalt. Maar eind vorige week is het wetsvoorstel voor de zoveel ste keer uitgesteld. De vijf meest gestelde vragen over het 'hoofdpijndossier WBK'. - Waarom is een Wet Basis voorziening Kinderopvang nodig? Steeds meer werknemers maken gebruik van een crè che. In 1990 waren er nog slechts vierhonderd werkne mers die hun kinderen naar een kinderdagverblijf brach ten. Nu zijn dat er minstens tien keer zo veel. Omdat zo veel ouders en kinderen te maken krijgen met crèches (en in de toekomst waar schijnlijk nog veel meer), vond de politiek het hoog tijd de kwaliteit van de opvang te verbeteren en de financie ring ervan duidelijk te rege len. Juist die punten moeten worden geregeld in de WBK. - Wie gaat de kinderopvang straks betalen? In het wetsvoorstel dragen ouders, werkgevers en over heid samen de kosten. Mo menteel is de werknemer af hankelijk van wat er in zijn CAO is geregeld. In 30 pro cent van de alle collectieve arbeidsovereenkomsten is mets geregeld. Ouders krijgen straks een subsidie van de overheid voor kinderopvang. De bij drage is inkomensafhanke lijk en wordt betaald door de Belastingdienst. De overheid wil wel een maximum-uur- prijs vaststellen om te voor komen dat ze meebetaalt aan veel te dure opvang. Het is de bedoeling dat ook werkge vers een bijdrage geven. Die bijdrage is echter niet ver plicht. De ouders moeten zelf de rest bijleggen. - Wanneer wordt de wet inge voerd? De wet had eerst in 2003 in gevoerd moeten worden en is toen doorgeschoven naar ja nuari 2004. Eind vorige week heeft het demissionaire kabi net echter besloten de wet door te schuiven naar 2005. - Waarom wordt de wet steeds uitgesteld? Het grootste probleem vormt de financiering. Het huidige demissionaire kabinet komt 400 miljoen euro tekort om de kinderopvang te financie ren. Dat komt vooral doordat de werkgevers niet verplicht zijn een bijdrage te leveren. Werknemers die niets ont vangen van de baas, krijgen namelijk een extra compen satie van de overheid. Veel werkgevers speculeren daar op en weigeren dus op iets te regelen. Daardoor loopt het kabinet 132 miljoen euro aan werkgeversbijdragen mis. Bovendien rijzen de kosten de pan uit doordat de crèches jaar na jaar enorme prijsver hogingen doorvoeren (dit jaargemiddeld 11,5 procent) en doordat het aantal kin derdagverblijven snel toe neemt. Dat zorgt voor een gat van 260 miljoen in de finan ciering Het huidige demis sionaire kabinet kan dat geld niet toezeggen. Het volgende kabinet mag dat nu doen. - In aanloop naar de wet zijn de prijzen van crèches al flink gestegen. Dat komt doordat ze zich in de toe komst zelf moeten bedrui pen, dus zonder subsidies. Maar verbetert de wet ook de kwaliteit van de crèches? Dat is wel de bedoeling. In de wet wordt de controle op de kwaliteit landelijk geregeld. De werkgevers denken dat de kwaliteit verbetert omdat ouders mogen kiezen naar welke crèche ze hun kinderen brengen. Er komt dus con currentie waardoor ouders kunnen 'shoppen' in de kin deropvang. Belangenorgani saties van ouders zetten daar wel vraagtekens bij. Ze vin den het niet aannemelijk dat ouders hun kinderen over plaatsen als de crèche iets verderop de prijs met 10 euro per maand verlaagt of baby massage gaat geven. Steeds wisselen is vervelend voor de kinderen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3