Limiet tunnel moet 80 km blijven PZC Ministerie roept familie ontvoerde Arjan Erkel uit Rusland terug Race wedstrijd op lege weg bij v eerplein Aquaplaning op de glijbaan Stichting ZorgSaam peilt meningen over dienstkledij thuiszorg Hospitaal Dirksland rekent Schouwen tot verzorgingsgebied 11 NV Westerscheldetunnel schiet pleidooi Sluisse wethouder af i Zakkenroller actief in Goes Vuurtje stoken X* V Automobilist belandt tussen koeien Waterraketschieten afgelast Actie SP tegen kleine bussen Mishandelingen in Goes Motorrijder gewond Man bedreigt portier Drankrijder raakt boom in Kruiningen maandag 31 maart 2003 door Raymond de Frel PERKPOLDER - Het vermoe den dat de weg richting veer- plein in Perkpolder na het op heffen van de veerdienst een stuk rustiger zou worden, klonk vijftien raceliefhebbers als mu ziek in de oren. Vrijdagavond zagen zij hun kans schoon om in de buurt van het plein een racewedstrijd te houden. Tussen de honderd en tweehonderd mensen keken toe. Volgens een politiewoordvoer der waren niet alleen Zeeuws- Vlamingen op de illegale wed strijd afgekomen. „Er waren ook Brabanders die langs de kant van de weg stonden", aldus de woordvoerder. Eén van de automobilisten, een negentien jarige Hulstenaar, reed rond kwart voor acht met een snel heid van 180 kilometer vanaf het Veerplein richting Hulst. Op deze weg is maximaal 100 kilo meter toegestaan. Bij Den Eeck draaide de Hulstenaar terug richting het Veerplein. De poli tie constateerde de snelheids overtreding met een lasergun en nam auto en rijbewijs in beslag. Twee andere snelheidsduivels werden aangehouden, omdat zij met 130 kilometer over de weg scheurden, waar 50 kilometer de maximumsnelheid is. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De maximum snelheid in de Westerschelde tunnel moet tachtig kilometer per uur blijven. Daarvoor pleit wethouder L. Wille van de ge meente Sluis. Harder rijden vindt hij uiterst onverant woord. Tot 1 mei geldt in de Wester scheldetunnel een zogenaamde wen-snelheid van tachtig kilo meter per uur, maar daarna mag er met honderd kilometer door de buizen worden gereden. De transportsector ziet de snelheid het liefst zo snel mogelijk ver hoogd. Veel personenauto's rij den momenteel langzamer dan tachtig kilometer per uur, wat problemen oplevert voor vrachtverkeer. Zij mogen im mers niet inhalen en hebben door het trage personenvervoer dikwijls niet genoeg snelheid om de helling bij de uitritten vlot te nemen. Dat levert vol gens de vrachtwagenchauffeurs gevaarlijke situaties op. Onverstandig Wille is een heel andere mening toegedaan. „We zijn in Zeeuws- Vlaanderen zo intensief bezig met verkeersveiligheid. Laten we dan eens overwegen om de maximumsnelheid in de tunnel op tachtig te houden. Op de toe gangswegen vind ik honderd ki lometer oké, maar in de tunnel zelf niet. Uit veiligheidsoverwe ging vind ik het hoogst onver standig om daar harder te rij den. Als je de snelheid opvoert, is de kans op ongelukken vele malen groter. Denk maar eens aan een flipperkasteffeet." De wethouder hoopt met zijn stelling een discussie los te ma ken. „Ik heb al heel veel mensen GOES - Een 34-jarige vrouw uit Goes is zaterdagmiddag slacht offer geworden van een zakken roller. Deze stal terwijl zij aan het winkel was, haar portemon nee uit haar rugtas. Daarin zat een bankpas. Even later bleek dat er met haar pas een paar honderd euro van haar rekening was opgenomen. HANSWEERT - Drie jongens tussen de twaalf en vijftien jaar, zijn zaterdag betrapt toen ze een vuurtje stookten aan de Ka- naalweg in H insweert. De jon gens hadden gras in brand gezet in een kikkerput bij de brug. Toen ze de politie zagen, pro beerden ze tevergeefs het vuur snel te doven. De jongens zijn doorverwezen naar HALT. gesproken die mijn standpunt delen. Vrachtwagens mogen niet harder dan tachtig. Straks rijden er hopelijk weer veel per sonenauto's met caravans naar Zeeuws-Vlaanderen. Die mo gen ook niet harder dan tachtig, terwijl de gewone personenau to's honderd mogen. Door die verschillende snelheden krijg je een hoog percentage passeerbe wegingen. En laten we wel wezen: als honderd de maxi mumsnelheid is, rijden veel au tomobilisten honderdtien. Bo vendien- in de meeste Europese tunnels die ik ken, geldt een li miet van tachtig kilometer." Communicatiemanager I. de Moor van de NV Westerschelde tunnel wuift de suggestie reso luut weg. „Wij zijn echt niet over één nacht ijs gegaan. Alles is doorberekend. Dit is een au toweg die als autoweg gebruikt kan worden. Ik zeg nooit nooit, maar er is vooralsnog geen re den om af te wijken van de maximumsnelheid. Bovendien, de tunnel is pas twee weken open. Het is nog veel te vroeg om een goede analyse van het ge drag van automobilisten in de tunnel te kunnen maken", aldus De Moor. Op een dun laagje water roetsjt het rubberbootje naar beneden. door Marcel Modde NEELTJE JANS - Voor wie de waterglij baan nog niet had gezien, je kunt hein ook horen. Luidgillend werd de nieuwste attractie van Waterland Neeltje Jans in het eerste weekeinde van het nieuwe sei zoen ingepalmd door bezoekers. Bij de andere aanwinst van het thema park, de stormmachine, was de belang stelling iets minder, maar ook die er varing nodigde menigeen uit tot meer dere keren in de rij staan voor nog een rondje windkracht twaalf. Ook al doet de warme wind uit de bewegende turbi ne eerder denken aan tropische orka nen dan aan een Zeeuwse stormen en ruikt het interieur nog naar een nieuwe auto. Waterland doet er alles aan de schade van de brand eind vorig seizoen te boven te komen. Naast de tijdelijke kas sa, is de nieuwbouw van de zogeheten Delta Plaza in volle gang. Het pand gaat onder meer onderdak bieden aan de film zalen, restaurant en exposities. Naar verwachting kan het complex begin deze zomer worden opgeleverd. Tot die tijd is de vertoning van de Delta Finale (de bouw van de stormvloedkering) en het driedimensionale Waterwereld onderge bracht in twee groene, golfplaten keten. In combinatie met het diverse graaf- en bouwwerk geeft dat het voormalige werkeiland weer een zweem van de pio nierstijd in de Oosterscheldemonding. De bijna twaalf meter hoger waterglij baan vlak bij de poorten van het park valt nauwelijks te missen. Kinderen en volwassenen zijn niet meer te stuiten, zo dra ze eenmaal naar beneden zijn gesuisd in het kleine rubberbootje. Nat worden is er niet bijDe waterlaag op de glijbaan is flinterdun en werkt volgens het principe van aquaplaning. Remmen gebeurt evenmin in een waterbak, maar op een speciale mat die is aangebracht op de daar schuin oplopende helling. Kinderen vallen doorgaans amper halverwege die remweg helemaal stil. Alleen wanneer het meegetorste gewicht in het bootje de honderdvijftig kilo overschrijdt, bestaat de kans dat de blauw-wit geblokte rem- baan te kort is en de tocht wat bruusker door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De Stichting ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen onderzoekt of het wenselijk is om de medewerkers in de thuis zorg te voorzien van dienstkle ding. Alle thuiszorgmedewer kers krijgen een formulier waarop ze kunnen aangeven of ze voor of tegen bedrijfskleding zijn. „Deze peiling is geen bindend referendum", benadrukt be- leidsadviseur J. Roels in Zorg- web. het personeelsmaga- zine van Stichting Zorgsaam. ..Het is in eerst instantie de bedoeling een beeld te krijgen van hoe de meningen zijn ver deeld." Roels constateert dat de discus sie over dienstkleding al jaren lang met de regelmaat van de klok de kop opsteekt. Er zijn heftige voorstanders, fanatieke tegenstanders en allerlei me ningen die daar tussenin zitten. Volgens Roels zakt de discussie meestal na verloop van tijd weer weg, maar blijft die de laatste tijd juist doorsudderen. „Wel licht omdat er steeds meer woonzorgcomplexen verrijzen, waar vaak wordt gewerkt met gemengde teams uit de thuis zorg en de verzorgingshuizen", tlenkt Roels. Zo is het team in het woonzorg complex de Veste in Terneuzen een fervent voorstander van dienstkleding. Op eigen initia tief en eigen kosten hebben heb ben de teamleden dienstkleding aangeschaft. Ze vinden het hy giënisch en herkenbaar voor cli ënten. Bovendien ervaren de teamleden het als prettig om als 'verzorging' gezien te wor den. Anderen zijn juist tegen dienst kleding en vinden het een be vrijding om geen uniform te hoeven dragen Bedrijfskleding zou ten koste gaan van de huise lijkheid en een te grote afstand scheppen met de cliënt. In si tuaties waar de hygiëne extra aandacht behoeft, zijn weg- werpschorten en handschoe nen beschikbaar, zo wordt ge steld. Afstand Voorstanders menen dat be drijfskleding goede reclame is en dat een bepaalde afstand juist ongewenste intimiteiten voorkomt. Tegenstanders stel len op hun beurt dat professio naliteit 'uit jezelf moet komen, niet uit je kleding' „Allemaal uitgesproken meningen, maar hoe verhouden deze meningen zich binnen de thuiszorg? Tijd dus voor een peiling", aldus Roels. Aan de hand van de uit slag zal het management een be slissing nemen. door Frank Hendrickx MOSKOU - Familieleden van de in Rusland ontvoerde Neder landse hulpverlener Arjan Er kel hebben gisteren op het laat ste moment een reis afgeblazen naar Machatsjakala, de stad waar hun zoon ruim zeven maanden geleden werd ont voerd. Erkels ouders wonen in West- dorpe. Kort voor vertrek rich ting de Kaukasus verklaarde vader Dick Erkel op het vlieg veld van Moskou dat hij rechts omkeert zou maken richting Nederland. Dit gebeurde op ad vies van het Nederlands minis terie van Buitenlandse Zaken. De hele familie Erkel zal van daag voor 'dringend overleg' naar het min isterie gaanVerde re mededelingen werden er niet gedaan. Het is niet duidelijk of er nieuwe ontwikkelingen zijn. Arjan Erkel, een medewerker van Artsen zonder Grenzen, werd meer dan zeven maanden geleden ontvoei'd in de Russi sche deelrepubliek Dagestan, een regio ontwricht door de oor log in de naburige republiek Tsjetsjenië. Sindsdien is er geen contact meer geweest. Handtekeningen Het was de bedoeling dat de ou ders een petitie met handteke ningen zouden aanbieden aan de autoriteiten in Machatsjka- De ouders van Arjan Erkel la. De ouders deden dat op uit nodiging van Artsen zonder Grenzen, dat daarmee hoopt druk uit te oefenen op de autori teiten. De humanitaire organi satie weet niet waarom de reis is afgeblazen „Niemand hield hier rekening mee, aldus een woordvoerder. „De ouders heb ben deze beslissing genomen. Wij weten niet waarom. Zover wij weten zijn er geen nieuwe ontwikkelingen in zaak." De opstelling van AzG wordt in Rusland als irritant ervaren De organisatie suggereert dat 'poli tieke motieven' een rol spelen bij de ontvoering. Autoriteiten foto Peter Nicolai in Dagestan vinden dat onzin Ook zijn ze niet blij met de sug gestie dat de politie te weinig doet. Mogelijk heeft het Neder landse ministerie van buiten landse zaken daarom op verzoek van de Russische auto riteiten de reis van de familie Erkel heeft afgeblazen.GPD ZAAMSLAG - Een 44-jarige automobilist uit de gemeente Terneuzen is zaterdagnacht rond half vier door nog onbeken de oorzaak uit de bocht gevlogen op de Zaamslagsedijk in Zaamslag. Hij reed de dijk af en kwam in een weiland met koeien tot stilstand. De man bleek onder invloed van alcohol te zijn. Hij kreeg eenproces-verbaaleneen rijverbod van twee uur. AMSTERDAM - De landelijke wedstrijd waterraket schieten in Amsterdam, waaraan de Terneuzenaren Niek van Erk (17) en Remco Addink (17) zouden meedoen, is zaterdag afgelast Organisatoren Natuur Techniek en wetenschapscentrum NEMO vonden het vanwege de oorlog in Irak met gepast een 'wedstrijd op raketbasis' te houden. Aan de wedstrijd zouden dertig kandidaten meedoen. Het Terneuzense duo fabriceerde met behulp van een limonadefles een waterraket, die zo snel en zo hoog mogelijk moest komen. De wedstrijd zal in een later stadium alsnog worden gehouden. VLISSINGEN - De SP biedt morgen aan gedeputeerde J. Hennekeij drieduizend protestkaarten aan tegen de nieuwe dienstregeling van Connexxion. De SP heeft de afgelopen twee weken bij bushaltes en in het centrum van Vlissingen passagiers gevraagd de kaart te ondertekenen. Het schrappen van lijnen en het inzetten van kleine busjes is volgens de SP 'een grap die nu lang genoeg heeft geduurd' GOES - In de nacht van vrijdag op zaterdag vonden enkele in cidenten plaats in de Goese binnenstad Een 22-jarige man uit Kapelle werd mishandeld in een horecagelegenheid. Hij werd dooreen man in zijn gezicht gestompt, waardoor zijn bril stuk ging. Door de glasscherven liep de Kapellenaar snij wonden in zijn gezicht op. De politie heeft de zaak in onderzoek. Op de Grote Markt liep een 20-jarige man uit Goes een gekneusd been op toen hij zonder aanleiding een trap kreeg van een on bekende man. MIDDELBURG - Een 57-jarige motorrijder uit Naaldwijk is zaterdagmiddag in Middelburg gevallen toen hij op de Leli- endaalseweg een file auto's inhaalde. Ter hoogte van de Scho- telweg wilde een automobilist afslaan. De motorrijder moest weer invoegen in de file waardoor hij sterk moest afremmen. Hij raakte de controle over zijn motor kwijt en viel. Demotor- rijder raakte gewond. De aard van de verwondingen is niet bekend bij de politie. foto Dirk-Jan Gjeltema wordt afgebroken op een zwart-rubbe- ren onderlaag vlak voor het hekwerk rondom de attractie. De bootjes moeten beneden weer op een lopende band naar boven worden gezet. Daar zet een mede werker van Waterland ze in het opstap- huisje op een mechanische kiepconstruc- tie, waarna de lancering voor de eerste van twee vrije vallen wordt ingezet. Voor het aanbreken van het hoogseizoen is het de bedoeling dat Waterland verder wordt aangekleed met een strandje in de baai, die op de kop wordt afgesloten door een loopbrug. Ook komen er nog diverse gebouwtjes waarin hetzeeleven centraal staat en wordt het nu nog vrij kale terrein omgevormd tot een meer aantrekkelijk duinlandschap. MIDDELBURG - In het centrum van Middelburg is vrijdag nacht om 2.30 uur een 27-jarige inwoner uit Den Haag aange houden voor het bedreigen van een portier van een Middel burgse horecagelegenheid. De man werd verzocht het pand te verlaten. Hij was het daar niet mee eens Eenmaal buiten raakte hij buiten zinnen, uitte bedreigende taal en ging de portier met een terrasstoel te lij fSurveillerende agenten heb ben de man meegenomen. door Marcel Modde DIRKSLAND - Het Van Weel Bethesda ziekenhuis in Dirks land wil uitgroeien tot een bo venregionaal ziekenhuis voor Goeree-Overflakkee, Schou- wen-Duiveland en Voorne-Put- ten. Directeur algemene zaken J. Moerland gaat daarbij uit van een verzorgingsgebied van 72.000 inwoners. Het ziekenhuis is er in geslaagd de bestaande maatschappen uit te bouwen met een vierde speci alist. Daarmee is een voor die beroepsgroep aantrekkelijk werkklimaat geschapen, wat bijdraagt aan het behoud van specialismen. De krappe bezetting van de spe cialistische afdelingen in Zie- rikzee, was één van de hoofdre denen om daar de klinische zorg en interne geneeskunde op te doeken. Ook streeft het Van Weel Bethesda naar verdere uit breiding van de functies, met onder meer reumatogie en long- geneeskunde. Groei „Ons hele beleid is gericht op groei", aldus Moerland. Hij gaat er in dat kader dan ook vanuit dat het ziekenhuis niets te duch ten heeft van het voornemen van minister De Geus tot bed denreductie in de Rijnmond, waartoe Dirksland ook wordt gerekend. Tot 2010 moeten de ziekenhuizen in dat gebied ge zamenlijk duizend bedden inle veren, heeft de minister laten weten. Het Van Weel Besthesda krijgt er daarentegen drie bedden bij en komt daarmee uit op 143 plaatsen, zegt Moerland. Dat aantal is volgens hem tot stand gekomen op basis van inmiddels achterhaalde normen en cijfers uit 1999. Daarbij is geen reke ning gehouden met het aanbod van Schouwen-Duiveland en Voorne-Putten, constateert de directeur. Zou naar de huidige situatie worden gerekend (be palend daarbij is onder meer het inwonertal en de groeiprogno ses van het verzorgingsgebied) dan zijn 160 bedden voor het Dirkslandse ziekenhuis het mi nimum De ziekenhuisdirectie heeft De Geus inmiddels geantwoord het toebedeelde budget voor 143 bedden onvoldoende te vinden. „De minister veronderstelt dat er in de Rijnmond te veel bedden zijn. Zijn uitgangspunt is dat operaties en behandelingen steeds korter en er daarom dus steeds minder bedden nodig zijn. Maar wij zitten in de dage lijkse praktijk zeer regelmatig écht vol. In dat geval moeten wij patiënten doorverwijzen naar omliggende ziekenhuizen. Dat is voor niemand prettig." Protest Verschillende andere zieken huizen en huisartsenverenigin gen uit de regio Rijnmond heb ben protest aangetekend bij de bewindsman over de beddenre ductie. Ze vrezen dat het opne men van acute patiënten nog moeilijker wordt en voorspellen zelfs meer 'onnodige overlij- dens' onder ouderen met hart klachten of met een gebroken heup Aangevoerd wordt tevens dat volgens de prognoses de be volking tot 2010 met zo'n dertig procent zal stijgen en er dus eer der meer dan minder bedden nodig zijn. KRUININGEN - Een 27-jarige Belg heeft zijn auto gisteren te gen een boom geparkeerd langs de Oude Rijksweg bij Kruinin gen. Omdat zijn adem naar alcohol rook, besloot de politie een blaastest af te nemen. De man bleek inderdaad te veel gedron ken te hebben. Hij kreeg een rij verbod van vier uur Een 47-jarige Middelburgse au tomobiliste is zaterdagavond op de Rouaanse kaai in Middelburg betrapt op het rijden onder in vloed van alcohol. Ze had twee ënhalf keer de toegestane hoe veelheid alcohol gedronken. Haar rijbewijs is ingenomen. In de nacht van zaterdag op zon dag werd op de Walcherseweg in Middeburg een 20-jarige auto mobilist uit Middelburg aange houden. Hij had te veel gedron ken en kreeg een rijverbod van vier uur. In Domburg werd een 18-jarige bromfietser uit de gemeente Veere gistermorgen in alle vroegte betrapt op dronken rij den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33