PZC Miljoenenschade Hydro Agri Hulde brandweerman Keymel Het is eigenlijk best een bende Rommelmarkt kerk Terneuzen levert bijna negenduizend euro op Zwaargewonden bij botsingen op N59 Oppepper voor zuidwesthoek moet Terneuzen redden Politie controleert op veilig vervoer kinderen Geen asbest of giftige stoffen vrij bij brand Steekpartij Motorrijder en passagiere zwaargewond zeeuwse almanak Rondrit ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 31 maart 2003 k" ijpor Raymond de Frel [SLUISKIL - Kunstmestfabriek Hydro Agri uit Sluiskil kan pas «ver een aantal maanden weer jp volle kracht draaien. De brand die vrijdagavond kort naar hevig woedde in de salpe- lerzuurafdeling, heeft voor mil joenen euro's schade aange richt. Adjunct-directeur R de Waal ran Hydro Agri sprak zaterdag, twaalf uur na de brand, van een hele grote domper voor zijn be drijf. Op het terrein werd zater dagochtend de schade opge maakt. Een precieze financiële inschatting van de schade kon De Waal nog niet maken - wel dat het bedrag diep in de miljoe nen zou lopen. Het herstel van de salpeterzuur afdeling kost volgens hem veel ajd ,,Het zal maanden duren voordat wij weer volop kunnen draaien. Eerst wordt een asbest- onderzoek gedaan. We ver wachten niet dat er asbest aan wezig is, maar nemen het zekere voor het onzekere. Een eerste vereiste is immers dat mensen zich in de directe omgeving van de afdeling vrij moeten kunnen bewegen.'' Uit lucht- en grond monsters werd zondag De Waals vermoeden bevestigd: er was geen asbest aanwezig op de af deling. De komende dagen wordt onderzocht of er op het gebied van elektriciteit en bouwkunde nog gevaar voor de veiligheid is. Hel vuur ontstond vrijdag avond rond half tien door een olielekkage bij een machine. „Het gaat om een machine van tien meter lang en drie meter breed. Daar staat een geluids- kast rond en daarbinnen is vuur ontstaan. Dat is dus een geslo ten ruimte, maar op een gegeven moment kwamen de vlammen naar buiten. Alle instrumenta tie rond de machine - zoals ka bels en de geluidsinstallatie - is geblakerd." Nadat de wachtchef had gecon cludeerd dat de bedrijfsbrand- ïjke volg weer de klus absoluut niet al leen kon klaren, werd alarmfase 2 afgekondigd. De brandweer posten Terneuzen, Axel, Zaamslag en Hoek rukten uit. Rond half twaalf was het vuur met een schuimdeken gedoofd. In de salpeterzuurafdeling wordt een tussenstof voor kunstmest geproduceerd. Daar bij wordt stikstofoxide ge bruikt. Gezien de windrichting werden de Koegorsstraat en Ax- else Sassing uit voorzorg tijde lijk afgesloten. Metingen van de brandweer wezen uit dat er geen gevaarlijke stoffen zijn vrijge komen. ,.Dat betekent dat onze veiligheidsprocessen goed heb ben gefunctioneerd", aldus De Waal. Onderzoek moet de komende dagen uitwijzen of de machine nog in conditie is. De Waal: „Dat TERNEUZEN - Een 22-jarige Terneuzenaar is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond 3.30 uur met een steekwapen in zijn borst gestoken. De man wilde in het uitgaans centrum van zijn woonplaats een einde maken aan een vecht partij tussen twee mannen en werd daarbij gestoken. De da der rende weg in de richting van het ABC-complex in de Noord straat en is nog voortvluchtig. De wond van het slachtoffer is gehecht in het ziekenhuis, waarna hij naar huis kon. Jonge scouts ruimen rommel op in de wijk Zuidpolder. door Raymond de Frel TERNEUZEN - „Volgens mij heb ik mijn rug gebroken. Ik heb al zoveel zware vuilniszakken afgeleverd. Net nog een van zeven kilo!", roept de acht jarige scout Thijs Schutte zaterdag morgen vlakbij het winkelcentrum Serlippens in zijn woonplaats Terneu zen. Hij struint in het kader van de Na tionale Scoutingdag bosjes en goten af om de omgeving schoner te maken. Thema van de scoutingdag is 'de grote schoonmaak'. En dus probeert Thijs sa men met zijn groepje van de EOS/Sint Hubertusgroep zoveel mogelijk zwerf afval bij elkaar te rapen. Vuilniszak vol of te zwaar? Op naar het verzamelpunt bij het winkelcentrum, om daar de gro te blauwe zak te laten wegen. Want wie het meeste ophaalt, krijgt een prijsje. „Ik heb zelfs al bakpannen gevonden", zegt Thijs „Maar we vinden vooral snoeppapier, blikjes en een heleboel McDonalds-verpakkingen. Het is ei genlijk best wel een bende", vindt de dertienjarige Mattanja Karremans uit Terneuzen. Samen met Thijs, Amy Braafhart (10) uit Hoek en Kevin Kakebeeke (11) uit Terneuzen is ze op weg naar haar op- ruimgebied. Tijdens de wandel trip naar. hun zone lopen ze met een grote boog om een allesbehalve opgeruimd stukje grond bij de Zuidlandschool. Is niet hun gebied, dus gaan ze daar ook niet aan de slag. Op de vraag of ze thuis ook graag opruimen, klinkt een vol mondig 'nee'. Amy vindt het echter wel leuk om in de buitenlucht met dit soort activiteiten bezig te zijn. „Nou ja, toch eigenlijk ook weer niet. Want als de mensen hun troep niet op straat gooien, hoef ik dit werk niet meer te doen." foto Peter Nicolai Niet alleen in verschillende Terneuzen- se wijken gaan de scouts op pad. Ook in Sluiskil, Westdorpe, Sas van Gent en Axel wordt met het nodige enthousias me opgeruimd „Het lukt vaak niet om een individueel kind iets te laten oprui men, maar in groepsverband krijg je echt veel voor elkaar", weet groepslei der Erik van Duyn. 's Middags staan voor de verschillende Zeeuws-Vlaamse scoutingsgroepen al lerlei spelletjes op het programma „Er is in Terneuzen ook een springkussen", verheugt Thijs zich al, waarna hij zich weer op zijn rol als vuilnisman stort. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Ontbreekt die ene, zo gewilde plaat van Heino, getiteld Wenn abends die Heide 'raumt nog altijd in uw collec tie? Een gemiste kans, want za terdag was de grammofoon plaat te vinden op de jaarlijkse rommelmarkt in de Goede Her derkerk in Terneuzen. Vrijdagmiddag werd de markt binnen de kerkmuren be perkt - opbrengst 3500 euro, topdrukte tussen half twee en twee uur met zo'n 350 men- -, zaterdag werden ook buiten allerlei spullen opge steld. Talloze afgedankte ban ken en stoelen deden denken aan een soort openluchttheater, waar alleen de artiest ontbrak. Ook koelkasten en kledingkas ten moesten buiten blijven staan. Binnen kon het koopjesjagende publiek terecht voor onder an dere computers, boeken, platen en kleding. Mantels voor 3,40 euro, ondergoed voor 0,50 euro en T-shirts voor 0,75 euro. zo maar een greep uit de spotgoed kope aanbiedingen, die de be zoekers moesten verleiden tot het trekken van de portemon nee. De totale opbrengst, 8950 euro, komt ten goede aan het onder houd van de Goede Herderkerk en Opstandingskerk in Terneu- door Marcel Modde BRUINISSE - Op de N59 zijn zaterdagmiddag twee ernstige ongelukken gebeurd. Daarbij raakten zeven personen ge wond, van wie drie ernstig. Een deel van de Rijksweg was in ver band met de ravage ter hoogte van Ooltgensplaat tijdelijk af gesloten voor verkeer. Omstreeks vier uur raakte de auto van een 44-jarige vrouw uit Middelharnis door nog onbe kende oorzaak bij Ooltgens plaat op Goeree-Overflakkee op de weghelft voor het tegemoet- komende verkeer. De eerste te genligger werd slechts ge schampt, maar direct daarop volgde een frontale botsing met de wagen van een 52-jarige man uit Spijkenisse. De man en zijn 48-jarige echtgenote raakten daarbij ernstig gewond. Ze moesten door de brandweer uit het autowrak worden bevrijd en zijn overgebracht naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. Ook de vrouw uit Middelharnis raakte zwaarge wond en is naar het Zuiderzie kenhuis in Rotterdam gebracht Haar auto vloog in brand Het vuur kon door omstanders wor den geblust. Drie kwartier later ging het mis bij Bruinisse. Een 23-jarige Schouwen-Duivelander reed over de Rijksstraatweg en ver leende op het kruispunt met de N59 geen voorrang aan een 22- jarige automobilist uit Ensche de. De Twentenaar en zijn drie passagiers moesten door de brandweer uit hun benarde po sitie worden bevrijd. Ze zijn met nekklachten overgebracht naar ziekenhuizen in Goes, Breda en Bergen op Zoom. Drie van hen konden na onderzoek weer naar huis. Een 52-jarige man uit Ber gen op Zoom moest even blijven in verband met een gekneusde rib die hij opliep door de bot sing. De Schouwen-Duivelan der kwam met de schrik vrij Advertentie) Tijdelijk bij uw C1000: C1000 Oranjestraat is verbouwd. Bescheiden feestje. Veel extra voordeel. U bent van harte welkom vanaf woensdag 2 april om 8.00 uur. C1000 Openingstijden Oranjestraat ua. t/m vrij 8.00- 2000 u #„.con nat crhoolt 0 nestra 9 zaïerdas 8.0C «OOu Cetn Dat *«ie«lt. *57! HN Are! door Frank Gijsel IJZENDIJKE - De zeven korp sen van de vrijwillige brand weer in de gemeente Sluis had den zaterdag in partycentrum Mauritshof in IJzendijke hun eerste bindingsavond. J Keymel uit Breskens werd voor dertig jaar trouwe dienst door burgemeester E. Brommet onderscheiden met het zilveren kruis Afscheid werd genomen van P. Boekhout Sluis), J Spin- newijn (IJzendijke), W Carels (Breskens) en W. Esseling en B. Witteveen (Schoondijke). Commandant N. Moskie stond stil bij het overlijden van colle ga's tijdens de brand in Haar lem, vorige week. Moskie riep zijn manschappen op vooral de veiligheid in het oog te blijven houden. De weg van verdere professio nalisering is in de nieuwe ge meente Sluis duidelijk ingesla gen. M. Stokkerman en F. Moens zullen als beroepsofficieren sa men met de commandant de lei ding op zich nemen. Binnenkort worden nog vacatures vervuld voor oefencoördinator en tech nisch dienstmedewerker Er werden tijdens de bindings- J. Keymel (I) krijgt felicitaties en een onderscheiding van burgemeester Brommet. foto Peter Nicolai. avond 88 opleidingscertifi caten en 17 diploma's uitge reikt. Het afgelopen jaar rukte de brandweer in West-Zeeuws- Vlaanderen 125 keer uit, waarbij één dode te betreuren viel. De commandant deelde verwacht ik niet. Het kan zijn dat alleen de zwakste elementen zijn beschadigd, maar wellicht is het erger. Ik verwacht dat we daarover pas over een week meer duidelijkheid hebben." door Wout Bareman TERNEUZEN - Het masterplan voor de zuidwestelijke schil om de binnenstad, is de reddings boei voor Terneuzen. Wordt die stadsrand niet weloverwogen, op basis van een langetermijn- visie ingevuld, dan zal het stadscentrum nooit de aantrek kingskracht krijgen die de mid denstand zo begeert. De stedenbouwkundige advi seurs van de gemeente vinden dat er in het verleden verkeerde 'ruimtelijke' beslissingen zijn genomen. Vooral de verkeers stromen in en om het stadshart lopen verkeerd en vormen daar door een bijna onneembare hin dernis voor een goede uitbouw van het centrum Het moet alle maal anders. Terneuzen moet zich niet enkel aan de noordzij de met de Scheldeboulevard op het water richten, ook in de zuidwesthoek, aan de stads rand, is er veel te halen. Daar ligt immers het Kanaal Gent- Terneuzen. De plannenmakers watertan den bij het idee om die hele 'zuidschil' overhoop te halen. Met het recreatief winkelen (rondkijken, biertje drinken, hapje eten en een aankoop doen) als uitgangspunt. Maar daar naast met goede mogelijkheden voor wonen en werken (kanto ren) aan het water. Aan de Oos telijke Kanaalarm vooral, waar eigenlijk de sfeer van vroeger, toen er nog binnenvaartschepen voeren en woonboten lagen, moet terugkeren. Met bruggen in plaats van dammen. En met parkeergarages, die schuilgaan onder waterpartijen en achter groen. Rommeligheid In het Masterplan Axelsedam schetsen de adviseurs van het Rotterdamse bureau voor Ruimtelijke ordening en Archi tectuur Kuiper Compagnons, dat zich sinds en jaar en dag de stedenbouwkundige 'huis vriend' van de gemeente mag noemen, een Terneuzen met nieuw elan. De 'rommeligheid' moet verdwijnen en plaatsma ken voor duidelijke looplijnen tussen met name het Schutters- hofgebied/Kennedylaan en de binnenstad, die hunkert naar opwaardering. Op de Kop van de Noordstraat moet worden gesloopt om die twee winkelge bieden (de Noordstraat met detailhandel. Schuttershof/ Kennedylaan met een woon boulevard) tot één geheel te ma ken. Maar dan moet het door gaande verkeer wel verdwijnen uit de Kennedylaan. De stedenbouwkundige plan nenmakers, die overigens zelf toegeven dat hun visie wel erg revolutionair is ('maar in het licht van dit masterplan is dit zeer logisch'), willen de functie van de Kennedylaan wijzigen. Nu vormt die nog een belangri j k onderdeel van de rondweg, straks moet de laan enkel nog fungeren als aan- en afvoerrou- te voor bestemmingsverkeer. Voor het stadscentrum en de be drijven. kantoren en woningen daaromheen dus. Schiereiland Het doorgaande verkeer zou in een eerste fase van en naar het sluizencomplex moeten worden omgeleid via de Stationsweg, parallel aan de rondweg. En in een later stadium - als er geld genoeg is - via het zogenoemde separatiepunt aan de Schepen- dijk, een schiereiland. De Oos telijke Kanaalarm zou daartoe overbrugd of ondertunneld moeten worden. Het Masterplan Axelsedam richt zich op de invulling van het gebied Kop Noordstraat, Schuttershof. Kennedylaan (waar nu Gamma en andere zogenoemde perifere detail handel zijn gevestigd) en Beurt- vaartkade. Doel van het plan: in kaart brengen wat wenselijk en mogelijk is om het imago van het stadscentrum op te krikken. Het plan wordt dinsdag officieel gepresenteerd. door Eugène Verstraeten SLUIS - In april controleert de politie in West-Zeeuws-Vlaan- deren extra op het veilig vervoe ren van kinderen in de auto. Overtreders krijgen een bekeu ring. De politie let er speciaal op of oudere kinderen autogordels om hebben, of jongere kinderen in een kinderstoeltje of op een verhoogd zitje zitten en of het babystoeltje veilig is vastgezet. Het motto van de actie is 'Het is maar een klein stukje'. Dat is volgens de politie het antwoord dat ouders vaak geven als hen gevraagd wordt waarom de kin deren los in de auto zitten. „Waarschijnlijk weten deze ou ders niet dat aanrijdingen vaak plaatsvinden tijdens korte rit jes", stelt de politie. Bij eerdere voorlichtingsacties bleek dat veel kinderen niet vei lig vervoerd worden. Verkeers- organisatie 3VO, politie, Slachtofferhulp en Duurzaam Veilig Verkeer ondernemen daarom gezamenlijk actie. „De allerkleinsten kunnen immers niet voor hun eigen veiligheid opkomen, maar behoren wel tot de meest kwetsbaren. Boven dien worden kinderen steeds vaker met de auto vervoerd." Deze keer blijft het niet bij voor lichting alleen Per overtreding geldt een bekeuring van veertig euro. Kinderen die wel veilig vervoerd worden krijgen een ca deautje. Fataal Volgens de politie is de kans op een fataal ongeval zonder gor del bijna de helft groter dan met gordel. Bij een noodstop met een vaartje van nog geen vijftig ki lometer per uur vliegen de kin deren al over de voorbank. Alle scholen, kinderdagverblij ven en peuterspeelzalen in West-Zeeuws-Vlaanderen heb ben deze week affiches en een brief gekregen over de actie. De kinderen kregen bovendien een briefje mee voor hun ouders. Ook Belgische scholen en dag verblijven zijn aangeschreven Tijdens controles aan grens overgangen vorig jaar bleek na melijk dat met name Belgische ouders hun kinderen onveilig vervoeren TERNEUZEN - In Terneuzen zijn zondagochtend vroeg een 34-jarige motorrijder uit Steke- ne (B) en zijn 27-jarige duopas- sagiere uit Gent zwaar gewond geraakt, nadat zij tegen een ver keersbord waren gereden. De motorrijder reed rond drie uur op de rotonde G. Gezelle- straat/Zuidlandsestraat recht door tegen een verkeersbord, waarna hij en zijn passagiere werden gelanceerd en op het wegdek terechtkwamen. De man liep hierbij vermoedelijk een dwarsleasie op, de 27-jarige vrouw die achterop zat, brak beide benen Beide slachtoffers zijn overgebracht naar het zie kenhuis in Gent. Omdat de adem van de man naar alcohol rook, werd een bloedproef afge nomen. mee dat door het project Duur zaam Veilig Verkeer het aantal zware ongelukken is afgeno men. Die Middelburgse moest met een aantal collega's naar Heinkenszand. Op bijspij kercursus. Dus met z'n allen in de auto en op naar Beve land. Ergens onderweg moet de collega achter het stuur een verkeerde afslag genomen hebben, want plotseling be merkte het groepje op onbe kend terrein aangeland te zijn: het tolplein van de Wes- terscheldetunnel. En daar hebben ze maar weinig mede lijden met verdwaalde auto mobilisten. Ondanks her haalde verzoeken was het niet mogelijk om de auto te keren en terug te rijden. Niets daarvan. Wie op het tolplein belandt, zal ook door de tun nel rijden. Het eerste half uur van de cursus hebben ze dus gemist. En zie dan maar eens uit te leggen waarom de tocht van Middelburg naar Heinkens zand over Terneuzen moet voeren...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31