>zc Set geen tunt van SK is een titelstrijd om over te slaan Kwan in een gouden roes Kees de jongen nu Kees de kampioen 23 1 ÜL Patiënt Bekele is de koning van de cross Van Gelder vierde in finale ringen Pak slaag Nederlandse rugbyers Veldhuis plaatst zich voor WK Gouden rentree Huizinga Salzgeber in voetsporen van Van Grunsven 1 maandag 31 maart 2003 leeii tor Edwin Alblas OURMAYEUR - Tafeltennis is slechte sport als het succes net door de vingers glipt, stel- iTrinko Keen gisteren bij het Kna het mislopen van de halve nales in het landentoernooi. ijn ploeggenoot Danny Hei- er verspeelde tegen titelhou- tr Zweden in de allerlaatste irtij een matchpoint. Een reede kans kreeg hij niet meer. ég medaille. iemand keek Danny Heister er aan. Zijn maatje Trinko een, die zelf in grootse vorm ak en al zijn partijen tegen rankrijk en Zweden won, ze- ïr niet. De rollen zijn ook wel omgedraaid; dan speelt eister de sterren van de hemel iKeen ietsje minder. „Boven- ien", zo meende Keen enkele ren na de uitschakeling, „heb geen punt gezien dat Danny idie laatste partij heeft wegge- even en is er geen moment ge- eest waarop ik dacht: hij wil iet winnen. Hij kwam met 2-0 nor in games, ja, maar dat zegt iets in het huidige tafeltennis, rkunt de controle over een par- zo kwijt zijn. Ik had ook de artij tegen Karlsson op zak bij -0, dacht ik. Kwam het toch ng aan op een vijfde game. En it matchpoint? Die Lundqvist leelde dat punt gewoon goed eg. Ik heb gek genoeg het ge- nel dat er niet meer in zat dan t." lalen alen was het wel. Nederland ad de ontmoeting met de titel- erdediger, die in de 45-jarige eschiedenis van het EK slechts inkeer (1978) zonder medaille thuiskwam, verdiend door een dag eerder knap van Frankrijk te winnen: 3-2. Toen versloeg Heister de lastige Patrick Chila en tekende Keen voor twee winstpunten. Tegen Zweden, zonder de vir tuoze Jan-Ove Waldner, waan de Oranje zich daarom niet kansloos. Keen: „Het was een strijd op het scherp van de sne de. Zweden voelde zich sterk en wij hebben daar een goede hou ding tegenover gezet.'' Keen degradeerde in zijn partij tegen Lundqvist de Zweed wél tot een recreant. Daarna won hij ook nog in een bloedstollende parti] van Peter Karlsson. Barry Wijers hield Jorgen Persson nog vijf games bezig, maar verloor wel. Moedig, maar de mindere, was ook de jongeling Daan Slie pen een dag eerder tegen de Franse ex-wereldkampioen Gatien geweest. Keen: „We heb ben er wat minder aan, maar het zegt iets over de manier waarop we het hebben aangepakt. Die is goed geweest. We hebben ons in Nederland voorbereid, met een Nederlandse coach. De beleving in de ploeg is intens, zo merkte Keen gisteren. „On bewust legde Daan bij 9-9 in die laatste partij van Danny een hand op mijn knie. Iedereen be leefde dit op zijn eigen manier." Nederland speelt vandaag nog om de plaatsen vijf tot en met acht. Polen is in die kruiswed- strijden de eerste tegenstander. Het EK in Italië wordt later deze week vervolgd met het indivi duele toernooi. In de tweede divisie wonnen Carla Nouwen, Linda Creemers en Cathry Hof met 3-0 van Wales en IJsland en met 3-1 van Estland. GPD M $1 Michelle Kwan, de grote ster van het WK kunstrijden in Washington. foto Paul Chiasson/AP van onze sportredactie WASHINGTON - Michelle Kwan behaalde zaterdag in Washington haar vijfde we reldtitel in het kunstrijden. De 22-jarige rijdster uit Califor- nië schitterde in de vrije kür in het MCI-Center. Met twee maal 6,0, elfmaal 5,9 en een 5,8 voor de presentatie nam ze alle twijfel weg. „Dit was een van mijn beste vrije oefeningen ooit", hijgde Kwan. „Ik had het gevoel dat ik door de lucht zweefde. Ik verkeerde in een roes, schaats te als vanzelf." De teddyberen vlogen bij dozijnen het ijs op na haar uitvoering. De Ameri kaanse fans gaven haar een minutenlange staande ovatie. Met vijf wereldtitels is Kwan recordhouder Sonja Henie tot op de helft genaderdDe Noor se ijsprinses werd tussen 1927 en 1936 tien jaar op rij wereld kampioene. Wel passeerde Kwan de Oost-Duitse Katari- na Witt, die vier keer de titel veroverde. In Washington ont brak de Russische titelverde digster Irina Sloetskaja we gens ziekte van haar moeder. Acher Kwan werd Elena So- kolova tweede. De twintigja rige Russin vormde de verras sing van het toernooi. Na zil ver op de Europese titelstrijd betekende het zilver in Was hington haar beste prestatie ooit. Het brons ging naar de Japanse Fumie Suguri. Olym pisch kampioene Sarah Hughes eindigde op de zesde plaats. Door een goede kür steeg ze van de negende plek. De Amerikaanse twijfelt even wel over voortzetting van haar loopbaan. Ze geeft de voor keur aan haar studie medicij nen. Kwan gaat wel door. Ze wil naar de Winterspelen van 2006 in Turijn. In Nagano won ze brons, in Salt Lake City zil ver. In Turijn wil ze nog een po ging wagen het olympisch goud te bemachtigen. Het Canadese paar Shae-Lynn Bourne en Victor Kraatz zal er in Turijn niet meer bij zijn Het duo nam in Washington af scheid van de amateursport met hun eerste wereldtitel ijs- dansen. Bourne en Kraatz wonnen met miniem verschil van het favoriete ijsdanspaar uit Rusland, de titelverdigers Irina Lobatsjeva en Ilja Aver- boech. De jury oordeelde na de vrije oefening 5-4 in het voor deel van Bourne en Kraatz. Het brons ging naar het Bul gaarse paar Albena Denkova- /Maxim Staviyski. ANP/RTR nor Pim van Esschoten EN HAAG - De bezetting was zo ma- er, dat het volgens Gerard Nijboer lisschien beter was geweest 'een jaar- 6 over te slaan'. Want ook de hoofd- oach wegatletiek van de KNAU zag et zaterdag op het Haagse Malieveld: Dit NK is geen promotie." Rotterdam Ravmaekers werd vijf tiende in de CPC, royaal achter een reeks Kenianen, van wie Joseph Ngole- pus de beste was in 1.00,56. Het kan niet op voor Sjaak Luteijn. De atleet van De Wielingen werd eerder dit jaar al Zeeuws en Nederlands cross kampioen en won zaterdag ook de City Pier City-loop. Luteijn zegevierde bij de mannen H45 in een tijd van 1 uur, 12 minuten en 5 seconden. Daarmee bleef hij Steven Post ruim twee minuten voor. Marlies Jongerius-Kort (AV'56) verbe terde haar record op de halve marathon met twee minuten. Mede dankzij haas- werk van trainer Jan de Wilde kwam de atlete uit Zierikzee uit op 1 uur, 16 mi nuten en 37 seconden, goed voor de ze vende plaats overall en de vierde tijd van alle Nederlandse deelneemsters. De Wilde liep dezelfde tijd. Arjan Bei je (Delta Sport) droeg met Appie Beekhuizen en Ruud van de Leleie niet alleen bij aan de zege van TPG Post in de businessloop, maar ver beterde ook zijn persoonlijke toptijd op de 21 1 kilometer met een minuut tot 1 uur, 10 minuten en 33 seconden. Joop Lasseur (Delta Sport) eindigde als tweede bij de mannen H60 in 1 uur, 25 minuten en 9 seconden. De Keniaan Joseph Ngolepus komt bij van zijn inspanningen in de City Pier City-loop, die hij won. foto Evert-Jan Daniels/GPD AVENCHES - Vorig seizoen schreef hij bij het WK veldlo pen in Dublin historie met tweemaal goud, in de Zwitser se plaats Avenches toonde Ke- nenisa Bekele zich op zijn twintigste al de ware koning van de cross. De Ethiopische atleet verdedigde gisteren ook zijn titel op de lange afstand met verve. Hij liep de 12,3 kilo meter in 35.36. Bekele won de korte cross over hoewel hij zich door een raad selachtige virusinfectie amper had kunnen voorbereiden. Door zijn ziekte miste hij de Ethiopische kampioenschap pen eerder deze maand. Vorig jaar zag Bekele het gehele zo merseizoen bedorven worden door een achillespeesblessure. Hij hervatte de training pas in november. John Kibowen zaterdag in een lange eindsprint Het verschil tussen beiden was drie secon den Benjamin Limo, eveneens uit Kenia, eindigde als derde. Gisteren was van echte con currente geen sprake. Favoriet Bekele zweefde over de grazi ge weiden. Zijn voorsprong op de Keniaan Patrick Ivuti was dertien seconden. Dat hadden hij had gewild; zo gemakkelijk zag het er uit. Zijn landgenoot Gebre Gebremariam verover de het brons. De 21-jarige Werknesh Kida- ne, eveneens uit Ethiopië, was bij de vrouwen de beste op de lange cross over 8 kilometer. Ze bleef de Amerikaanse Dee- na Drossin en haar landgenote Merima Denboba voor Kidane afwezigheid van Paula Rad- cliffe. Adriënne Herzog haalde de fi nish niet. De Nederlandse ju- niore had vrijdag last gekre gen van hevige buikkrampen. Die dwongen haar tijdens de race tot opgave. Edith Masai prolongeerde gis teren haar titel op de 4 kilome ter. De 35-jarige Keniaanse bleef in de spurt Kidane net voor. Haar landgenote Jane Gakunyi veroverde het brons. CHARLEVILLE-MEZIERES - Het Criterium International, een tweedaagse etappekoers met drie onderdelen, is gisterert j gewonnen door de Franse oud-wereldkampioen Laurent; Brochard. De afsluitende tijdrit over 8,3 kilometer in Charle- ville-Mézières leverde- een overwinning op voor de Duitser Jens Voigt. Brochard had eerder de tweede rit gewonnen De Italiaan Mirko Celestino is eindwinnaar geworden van de Internationale Wielerweek Coppi-Bartali De Moldaviër Ruslan Ivanov zegevierde in Sassuolo in de vijfde en laatste etappe. Na 154 kilometer tussen Castellarano versloeg Ivanov de Italiaan Marco Pantani. De oud-winnaar van de Giro en de Tour maakte in deze etappekoers zijn rentree na t een half jaar schorsing wegens doping. ANP THESSALONIKI - Yuri van Gelder is er bij de wereldbeker wedstrijd in de Griekse plaats Thessaloniki niet in geslaagd opnieuw voor een stunt te zorgen. De Nederlandse turner, ge- J specialiseerd aan de ringen, zegevierde onlangs in Parijs op zijn favoriete toestel, maar eindigde in Griekenland met j 9,625 punten als vierde. Van Gelder kwam. te midden van de wereldtop op deze discipline, 0,025 punt te kort voor een plek op het erepodium. Dat werd nu bezet door de Griek Di- mosthenis Tambakos (9,75), zijn Bulgaarse voorbeeld Jordan Jovtsjev (9,725) en de Italiaan Matteo Morandi (9,65). ANP HONGKONG - De Nederlandse rugbyploeg heeft bij de Hongkong Sevens, een internationaal rugbvtoemooi. drie keer een dikke nederlaag geleden. Het team van bondscoach j Julius Breinburg eindigde als laatste in zijn poule. Zaterdag was eerst Wales met 40-12 veel te sterk, daarna kreeg Oranje i ervan langs van de Cook Eilanden met 50-0 Vrijdag was Ne- derland al kansloos geweest tegen Samoa: 41-7. ANP/AFP AMSTERDAM - Marleen Veldhuis lijkt uit te groeien tot een nieuwe topper in het Nederlandse zwemmen De 23-jarige Twentse plaatste zich bij de Amsterdam Swim Cup op zowel de 50 als de 100 meter vrije slag vrij eenvoudig voor het WK van juli in Barcelona. Veldhuis presteerde met Joris Keizer en Pieter van den Hoogenband het best tijdens de tweedaagse Grand Prix-wedstrijd. Het Nederlandse trio zwom zich in de WK-ploeg. Olympisch kampioen Van den Hoogenband deed dat op zijn specialiteit, de 100 meter vrije slag. Keizer was succesvol op de 50 en 100 meter vlinderslag. ANP TALLINN - Mark Huizinga heeft op het internationale judo toernooi (A-categorie) van Tallinn goud gewonnen in de klas- se tot 90 kilogram. Dennis Meijer veroverde brons in de cate- gorie tot 73 kilogram. In de finale versloeg Huizinga met ippon de Wit-Rus Koekarenka. De olympisch kampioen van Sydney bewees daarmee helemaal terug te zijn Na een afwe zigheid van vijf maanden wegens een vingerblessure won hij j vorige week in Rome op een zeer sterk bezet evenement al brons. Meijer, Nederlands kampioen in de klasse tot 73 kilo- J gram, versloeg in de strijd om het brons de Armeniër Galstian 3 met yuko. Dat was een aardige opsteker voor de Haarlemmer. 1 Begin dit jaar raakte hij ernstig geblesseerd aan de nek bij een trainingskamp in Parijs, nadat hij hard op zijn hoofd was ge vallen. ANP door Rob Kramp AMSTERDAM - Kees de jongen is eindelijk Kees de kampioen. Kees Thijssen las de veelgepre zen bestseller nooit, maar werd door zijn vader wel vernoemd naar de hoofdpersoon uit het boek van zijn verre achteroom Theo Thijssen. Zaterdag werd Kees Thijssen in Amsterdam eindelijk damkampioen van Nederland. „Dit is de belangidjkste over winning in mijn loopbaan", glunderde de 27-jarige groot meester uit Diemen „Een over winning op mezelf. Ik was er eerder al dichtbij, maar het kwam er nooit van. In kansrijke positie viel ik dan ver terug om dat ik te veel wilde. Ik wilde niet alleen winnen, ik wilde op grootse wijze winnen Aan die druk ging ik ten onder. Deze titel is voor mij het bewijs dat ik rij per ben geworden. Volwassen. Een praktische speler. Volgens Ton Sijbrands kwam de nationale titel bij de juiste dam mer terecht. „Het is eigenlijk vreemd dat hij 'm niet eerder won. Hij staat al jaren te boek als een groot talent." Kees Thijssen gold jaren als de grote belofte in het dammen. Zijn aanleg was omonstreden, maar zijn drang naar schoonheid en naar perfectie voorkwam de doorbraak. Daarom kreeg hij de bijnaam 'de Dani van het scha ken'. Achter het bord ging hij al tijd op zoek naar diepzinninge combinaties, naar heksenketel varianten en meed hij simpele kant-en-klaaroplossingen. Hij leefde van een uitkering en droomde van een bestaan als profdammer. Na een mislukte studie Engels drong de realiteit tot Thijssen door. Hij moest dammen combi neren met werk. Hij vond een baantje als receptionist voor twintig uur in de week, stopte met roken en excessief drinken en kweekte conditie door joggen en zwemmen. Voor zijn negende NK koos Thijssen voor een realistische strategie. „Ik moest van de zwakkeren winnen en tegen de toppers genoegen nemen met remise Dat plan werkte voor beeldig. Hij won vijf partijen en speelde de overige acht gelijk. Thijssen verdiende 2500 euro en een startbewijs voor het WK. dat begin mei in Zwartsluis be gint. Hij wordt daar de vierde Clerc en Gérard Jansen „Het wordt mijn eerste WK", beken de hij„Ik wil er graag bij de eer ste acht eindigen." De twijfel klonk door in zijn stem. Even werd Kees de kampioen weer Keesde jongen. Onttroond wereldkampioen dammen Alexei Tsjizjov heeft *j de zwaarste nederlaag uit zijn damcarrière geleden. De twee- jj kamp tussen de negenvoudig ti- telhouder en zijn Russische landgenoot Alexander Geor- I giev was al beslist, waarna ,i Tsjizjov in de vijfde en laatste set ook nog de derde partij ver- .'j loor. De eindstand van die set i was 4-2 voor Georgiev, die de tweekamp derhalve met 4-1 heeft gewonnen. ANP GOTEBORG - l'lla Salzgeber is met de vijftienjarige ruin Rusty I in de indoorpiste de ware op volgster van de Nederlandse combinatie Anky van Gruns- ven/Gestion Bonfire. De Duitse dressuuramazone won gisteren in Göteborg voor de derde maal op rij de wereldbeker. Marlies van Baaien, de enige t Nederlandse finaliste, eindigde '4 als elfde. De jury kende voor j haar Grand Prix-kür met Ido- cus een score van 72,14 procent j toe. Ze bleef daarmee ver achter j ii- an ■r- 1 bij de 44-jarige Salzgeber. De jury beloonde haar offensieve rijstijl en overtuiging in eigen kunnen met 82,19 procent. Drie Nederlanders nemen over j enkele weken deel aan de we- reldbekerfinale voor springrui ters in Las Vegas. Naast Jan Tops kwalificeerden zich zater dagavond bij de laatste plaat- singswedstrijd in Göteborg ook Eric van der Vleuten en Gerco Schroder. In Göteborg, waar dg Zwitser Markus Fuchs met Grannie zegevierde, eindigde Van der Vleuten met Audi's Jik- ke als achtste. Van der Vleuten werd in het kwalificatieklassé- ment negentiende. Hij schoof door naar de noodzakelijke achttiende positie, omdat de Braziliaan Pessoa wegvalt. Gerco Schröder eindigde als twintigste Hij vervangt Jqs Lansink De Belgische Neder- 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23