ROVINCIALE ZEEUWSE COURflN Legers oneens over strijd verloop Opmars verandert in echte oorlog PZC TT] 1 VS zien groep Iran als bedreiging geallieerden Werknemers kunnen spaarloon door fout belastingvrij innen 13° "J3° 1# wam 81# Torenhoge attractie Neeltje Jans mmam mam Coalitie verkeek zich volgens Britse generaal op houding Iraakse volk Lasten stijgen met 4,7 miljard Vogelpest lijkt zich nog verder uit te breiden •c Hydro Agri zwaar getroffen Dubbelslag Rabobank-ploeg Misstap Oranje 15 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor i6f- NO 3 Zon en droog Vooral vanmiddag veel zonneschijn. Matige noordelijke wind bij maximaal 13 graden in Zeeland. 246e jaargang no. 76 maandag 31 maart 2003 los nummer 1,10 internet: www.pzc.nl van onze redactie buitenland DOHA - Terwijl de wes- erse berichtgeving over et verloop van de oorlog ilrak sterk verschilt van Iraakse, zijn de lezin- en van de Amerikaanse Britse generaals ook «nderling niet eenslui dend. Amerikaanse generaal ïks. de commandant van de jeallieerden in de Golfregio, zei gisteren op het Amerikaanse hoofdkwartier in Qatar dat de operatie in Irak volgens plan verloopt. „De strijdkrachten van de coalitie zijn tot minder dan 100 kilometer van Badad opgerukt", zei Franks. Van een gevechtspauze is vol gens hem geen sprake. Zaterdag neldden Amerikaanse miltai- len echter dat de opmars naar Bagdad zou worden stilgelegd om onder meer de bevoorrading van de troepen op peil te bren gen. Franks sprak ook tegen dat hij om meer militairen heeft ge- Hij zei dat de gehele rustlijn van Irak nu in handen is ;an de Britten en Amerikanen. Misvatting De Britse generaal Whitley was gisteren minder enthousiast: de coalitie heeft zich verkeken op de houding van het Iraakse volk. De plannenmakers zijn er volgens hem te zeer van uitge gaan dat de bevolking de gealli eerden juichend zou binnenha len. Maar de mensen zijn te bang voor represailles van Saddam- getrouwen, denkt Whitley. Ook was het volgens de Britse gene raal een misvatting te denken dat de oppositie tegen het be wind van de president zo sterk was, dat diens bewind als een kaartenhuis ineen zou storten, zoals de Amerikaanse vice-pre sident Cheney had voorspeld. Ook generaal Myers, voorzitter van de Amerikaanse chefs van staven, voorziet geen snel eind aan de oorlog. „De zwaarste ge vechten moeten nog komen"zei hij gisteren. Diverse strategen en officieren geven de Amerikaanse minister van Defensie Rumsfeld per soonlijk de schuld van de tegen vallers in de oorlog. Hij zou de noodzaak van voldoende mili tairen en materieel in het Golf- gebied hebben onderschat. Rumsfeld sprak tegen dat hij adviezen van strategen stelsel matig heeft genegeerd. Woonwijk De Amerikaanse generaal Franks zei dat in het noorden, westen en rond Bagdad de ge vechtsoperaties nog steeds in volle gang zijn. Uit Bagdad, Mo sul en Basra werden weer zware bombardementen gemeld. In Bagdad werd onder meer een deel van het presidentieel paleis gebombardeerd dat door Sad dams zoon Qusay wordt ge bruikt. In een woonwijk kwa men raketten terecht waarbij volgens Bagdad veel doden en gewonden vielen. Verder lag een deel van het telefoonnet plat door bomaanvallen. Bij de grens met Iran werden door de coali tiekrachten ook bombardemen ten uitgevoerd, waarbij moge lijk oliebronnen zijn geraakt. Bij Karbala hebben de Britten volgens eigen opgave een grote brandstofopslag van de Repu blikeinse Garde verwoest. In noord-Irak vielen bommen van de coalitie op de stad Mosul. De Koerden meldden dat zij steeds dichterbij de stad Kirkuk komen die onlangs verlaten is door Iraakse eenheden. In het noorden vliegen de Amerikanen nog steeds materiaal en eenhe den die moeten worden ingezet bij een tweede front. In het zuiden is Basra groten deels omsingeld door de Britten, die echter de stad niet intrek ken. Volgens Britse bronnen ho pen de Britten dat de troepen van Saddam de stad opgeven. De voedsel- en watervoorzie ning Basra wordt steeds nijpen der. GPD/ANP/AFP/DPA/RTR voor te hebben dat enkele Scud- raketten in het westen van Irak aan de aandacht van inspec teurs zijn ontsnapt. De raketten zouden volgens een bron bij de Amerikaanse inlichtingendien sten Israël kunnen bereiken. In zijn publicatie van gisteren meldt het tijdschrift verder nog dat autoriteiten bij Defensie in de VS denken dat Bagdad voor de oorlog exemplaren heeft ver spreid van de film 'Black Hawk Down', als handleiding om de Amerikanen te verslaan. Time gaf niet aan waarop die indruk is gebaseerd. De film gaat over achttien Ame rikaanse militairen die in 1993 werden gedood door Somali sche bendeleden tijdens een po ging hun kameraden te redden. Die waren in de hoofdstad Mo gadishu met hun helikopters neergehaald. ANP van onze redactie buitenland JEW YORK - De Verenigde Staten denken dat de weinig be kende Iraanse groepering Hoedjahedeen Khalq een be dreiging vormt voor hun troe pen in Irak. Dat heeft een hoge functionaris van de Ameri kaanse inlichtingendienst ge legd tegen het tijdschrift Time, io meldde het blad gisteren. Demoedjahedeen hebben mili taire bases in Irak en krijgen fi nanciële steun van de regering ui Bagdad. Zij werden na de is lamitische revolutie van 1979 uit Iran verdreven en hebben iindsdien een reeks terroristi sche aanslagen in Iran gepleegd. Dit is iets om in de gaten te souden", zo citeert Time de functionaris, „ze worden royaal bevoorraad en gesteund door set regime." lïme meldt verder dat de VS leggen er geloofwaardig bewijs DEN HAAG - Het aantal pluim- veebedrijven waar een ernstige verdenking bestaat van besmet ting met vogelpest is flink toe- lenomen. Zaterdag kwamen er negen bij en gisteren nog eens twaalf. Het totale aantal ernstig verdachte bedrijven is nu 54. De euwe gevallen hebben be trekking op plaatsen waar al be- ïettingen waren vastgesteld, j-liet het ministerie van Land ouw weten. Op 136 bedrijven is besmetting vastgesteld Het ministerie van Landbouw seeft beloofd de dierenbescher ming nauwer te betrekken bij pogingen om onnodig lijden van kippen bij het ruimen te voorko ken. De dierenbescherming mag een paar keer met de Algemene In- vpectiedeinst (AID) mee naar bedrijven waar pluimvee wordt afgemaakt. Vandaag buigt het ministerie van Landbouw zich over de overbevolking in stallen voor zogeheten opfokleghennen. De Problemen worden veroorzaakt door en combinatie van het Iongste vervoersverbod en een febrek aan slachtcapaciteit voor uitgelegde hennen, zo liet rot ministerie van Landbouw zaterdag weten. ANP Irakezen dragen een gewonde werknemer van een telecommunicatiecentrum weg. Het gebouw in Bagdad werd gisteren geraakt door een raket. foto Patrick Baz/EPA door Martijn Delaere DEN HAAG - De Amerikaanse helikopteraanval vorige week bij Najaf 120 kilometer ten zui den van Bagdad, zou wel eens verplichte kost kunnen worden op West Point, de Amerikaanse officiersopleiding. De aanval liep in het honderd. Maar liefst 35 AH-64D Apache Longbow helikopters van het Elfde Helikopter Regiment vlo gen laag aan voor een aanval op onderdelen van de Medina Divi sie van de Republikeinse Garde Niet over de woestijn, waar het prijsschieten is voor Amerika's modernste gevechtshelikop ters, maar tussen de dadelvel- den en bewoonde gebieden van de Eufraat-vallei. De helikopters werden opge wacht door een spervuur van de grond en 33 Apaches liepen ave rij op. Twee helikopters kwa men niet terug, één toestel moest door de Amerikaanse luchtmacht met een welgemikte raket worden vernietigd. Hier hadden de Amerikanen niet te maken met een leger dat op de vlucht was geslagen nadat het een buurland had bezet, hier vocht een leger dat zijn grond gebied en voortbestaan verde digde. En met alle middelen. Het optreden van het Iraakse le ger en de daar aan gelieerde pa ramilitaire groepen tegen het Operation Iraqi Freedom Situatie 30 mrt. 20 00 uur Bamarm S Qahuk Q Koerden In -tA\ - Harir gevecht met idaQ 11 Iraakse troepen Sea Harrier FA2 ingevlogen S Y R I VS-troepen Jy I Kirkuk-,; -' D V *Sulaymaniya Australische elite-eenheid SAS heeft volgens ABC een belangrijke toegangsweg r naar Bagdad onder controle D^Bagdad H2 Q Ramadi» -ArRutba KarbelW^ Brandstofopslagplaats van Republikeinse Garde door Britse Harriers verwoest n Verdedigingsring 'Republikeinse Garde Nieuw Brits offensief Iraakse officieren gevangen Geallieerde opmars (29/3yVier Geallieerde luchtaanvallen Onder controle Koerden Grondgevechten Door geallieerden G bezette vliegvelden VS-soldaten gedood bij zelfmoordaanslag SAUDI- ARABIÊ Vrachtwagen in Udairi Camp 150 km ingereden op koeweit i VS-snlriaten. anp - bron: bbc krt sgn optrekkende Amerikaanse Vijf de Korps, toont aan dat Saddam Hoessein en zijn generaals le ring hebben getrokken uit de krijgsgeschiedenis van de afge lopen twaalf jaar. De Golfoorlog (1991), Somalië (1993) en Koso vo (1999) hebben aangetoond dat het Amerikaanse leger het best kan worden aangepakt in een stedelijke omgeving door guerrilla-troepen De Amerikaanse bataljoncom mandant mag van de Irakezen met weten hoe de vijand eruit ziet. Is die vrouw op die kar te vertrouwen of niet? Schieten of niet? De Amerikaanse militai ren worden er paranoïde van. Naarmate de Amerikaanse op mars door het zuiden van Irak slaagde, maar het regime van Saddam niet instortte, werd de kwetsbaarheid groter. Honder den kilometers lange aanvoer lijnen lagen bloot. Niet voor de Iraakse luchtmacht of de regu liere troepen, maar voor de pa ramilitairen in pick-up trucks. Daar hebben de Amerikanen van de Derde Infanterie Divisie geen antwoord op. Saddam weet dat zijn Republikeinse Garde uiteindelijk geen partij is voor de Amerikaanse Abram- tanks en B-52 bommenwerpers en dus kiest hij voor guerrilla- aanvallen waarbi] zoveel moge lijk Amerikanen het leven laten. Zoveel dat in Amerika straks stemmen op gaan om de troepen terug te trekken. De oorlogsplanners van Central Command in Qatar maken nu pas op de plaats om in feite een nieuwe oorlog te bedenken. Dat van een snelle en beslissende strijd is niet gelukt. Beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald, klinkt het nu uit mili taire kringen in de VS. Er is veel gewonnen - de olievelden staan niet in brand, er zijn geen Scud- raketten afgevuurd op Israël en het chemische gevaar heeft nog niet toegeslagen - maar de hoofdprijs is nog lang niet bin nen. Misschien was het ook wel on- PvdA-leider Bos en premier Balkenende staan samen op tri bune tijdens de wedstrijd Nederland-Tsjechië. De twee zijn het in de formatie eens geworden om de komende vier jaar de belastingen voor burgers en bedrijven te laten stijgen met circa 4,7 miljard euro. ^5 Kunstmestfabriek Hydro Agri in Sluiskil zal pas over enige maanden weer op volle kracht kunnen draaien. De brand die afgelopen vrijdag kort maar hevig woedde heeft voor miljoenen euro's schade veroorzaakt. De wielerploeg van Rabobank had op de Vlaamse wegen een topweekeinde. Michael Boogerd won gisteren de Brabantse Pijl na een korte solo op de Alsemberg. Steven de Jongh was zaterdag in Harelbeke de snelste van een kopgroep van drie. Het Nederlands elftal maakte zaterdagavond in de kwalificatiereeks voor het EK de eerste misstap. Tegen de Tsjechen werd met 1-1 gelijkgespeeld. Ruud van Nistelrooij (foto) maakte de enige treffer voor Oranje. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; irak: 5; buiten land: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9,11 en 13; sport: 15,16, 17,18,19, 20,21, 22,23 en 24 door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Het ministerie van Financiën onderzoekt of er fouten zijn gemaakt in de wet die de spaarloonregeling regelt. Uit onderzoek van accoun tantsbureau PriceWaterhouse- Coopers (PWC) zou blijken dat door een blunder in de wet alle werknemers met een spaarloon regeling momenteel hun tegoed belastingvrij kunnen opnemen. Een woordvoerder van het mi nisterie zegt dat Financiën in het weekeinde onderzocht of de resultaten van het onderzoek kloppen Vandaag hopen de ambtenaren duidelijkheid te verschaffen. „Als er inderdaad iets is misgaan, dan zullen we het zo snel mogelijk oplossen. Eind vorig jaar besloot het kabi net de spaarloonregeling te ver soberen Het jaarlijkse maxi male spaarbedrag werd toen verlaagd van 788 euro naar 613 euro. Ook werd geregeld dat het spaarloon dat in 1999 en 2000 was opgebouwd, begin dit jaar onbelast kon worden opgeno men, Dat hebben veel werkne mers gedaan. Het was de bedoeling van de po litiek dat de spaargelden die in 2001 en 2002 zijn opgebouwd, minstens vier jaar worden vast gezet. Maar volgens de belas tingadviseurs van PWC ging er iets mis er bij het opstellen van die wet (Uitvoeringsregeling werknemersspaarregelingen en winstdelingsregelingen). Een artikel zou zo geformuleerd zijn, dat daaruit kan worden ge concludeerd dat het hele spaar loon belastingvrij kan worden opgenomen. Volgens PWC gaat het om 5 miljard euro. GPD Advertentie realistisch om te denken dat de VS een oorlog konden winnen zonder de tegenstander te ver slaan. Amerika wilde een oorlog voeren waarbij zo min mogelijk Iraakse militairen zouden sneu velen en de burgers van alles zouden worden voorzien. Sad dam zorgt er wel voor dat dit niet lukt. Verwarring Burgers worden ingezet als wa pen en de verwarring in de Ame rikaanse en in mindere mate Britse gelederen is groot. Legers vechten tegen legers, niet tegen burgers. En dat is nu juist het enige wat Saddam rest. De Amerikanen realiseren zich dat de oorlog nu echt een oorlog moet worden, met alle gevolgen van dien voor de Iraakse mili tairen en burgers. GPD pagina 4: alleen Saddam Hoessein leerde van oorlog 1991 pagina 5: Koerden trekken op naar oliestad Kirkuk strijd is niet te winnen met zelfmoordaanslagen speciale eenheden pogen Iraakse elite te doden Bagdad in VS slaapt rustig door pagina 7: protest in Jakarta blijft vreedzaam Q www.pzc.nl dossier Irak voorletters: m/v straat: nr postcode plaats:.... telefoon- e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16.- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). r per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naai: PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1