PZC i Oranje verkwanselt dure punten Kluivert heeft vruchteloze avond 15 I 1 I I I Rabobank scoort met Freire wel in Vlaams weekend Oranje 16 23 24 Knik in de weg naar EK door halve misstap tegen Tsjechen (1-1) ®i R0®®yi® Blamage voor Duits elftal Kloetinge houdt goals ook tegen Terneuzen blijft zonder punten maandag 31 maart 2003 Dressuurtitel voor Zweistra 't Zand zit in zwaar weer Tafeltennissers naast podium Zeeuw regisseert in De Kuip door Jaap van Essen ROTTERDAM - De kwalifica tiereeks voor het Europees kam pioenschap van 2004 is bij de voetbalbond 'Portugooaal' ge doopt. Het is volgens het nieuwe voetbaljargon een heus project, met Dick Advocaat als project manager. Het klinkt allemaal mooi. maar Oranje moet zich nog steeds kwalificeren door wedstrijden te winnen. Dat ging zaterdag mis. In De Kuip werd het 1-1 tegen Tsjechië, de enige echte concurrent in kwalifica- tiegroep 3. „We hebben twee punten verlo- sprak bondscoach Advo caat na afloop. Een terechte op merking, aangezien Nederland een aardige reeks kansen kreeg en slechts eenmaal scoorde. De Tsjechen kregen welgeteld twee mogelijkheden op een treffer en bij de tweede was het ook raak. Gezien de kansenverhouding was er dus sprake van een groot onrecht voor het Nederlands elftal. Maar louter het aantal doelpogingen zegt niet alles. Er kwamen namelijk ook tekort komingen aan het licht bij Oranje, die duidelijk maakten dat de weg naar de finale in Lis sabon nog heel lang is. Vertrouwen Tot zaterdag speelde Oranje acht wedstrijden onder leiding van Dick Advocaat. Met de re sultaten was helemaal niets mis, een gelijkspel en daarna zeven opeenvolgende overwinningen. Het veldspel liet echter nog wel eens te wensen over, bepaalde dingen gingen structureel niet goed. In de eerste de beste echte wedstrijd onder Advocaat kwa men ze weer heel duidelijk aan de oppervlakte. De trainer herhaalt doorlopend dat hij zijn spelers vertrouwen Van Bronckhorst weg bij Oranje ROTTERDAM - Giovanni van Bronckhorst heeft gisteravond geblesseerd het trainingskamp van het Nederlands elftal verla ten. De middenvelder van Arse nal keert vandaag terug naar Londen. Zijn enkelblessure, op gelopen na een charge van de Tsjech Tomas Galasek, was te ernstig om nog met Oranje af te reizen naar Moldavië. Ook het meespelen van Jaap Stam tegen Moldavië is twijfel achtig, maar de verdediger vliegt wel naar Chisinau. Ook Stam raakte zaterdag gebles seerd in de wedstrijd tegen de Tsjechen. Stam bleef de volle negentig mi nuten op het veld staan, hoewel hij al kort na de aftrap last kreeg van zijn hamstring. „Maar ja, wie had dan Koller moeten be waken," aldus de Lazio-verde- diger. Rafael van der Vaart viel zater- uitstekend in en bereidde ook de Oranje-treffer voor. De jonge Ajacied zorgde er in ieder geval voor dat de spitsen heel wat meer ballen kregen. Aan vankelijk moest alles alleen van Seedorf komen, dan wel met lange trappen van achteruit. Dick Advocaat meldde zater dag dan ook dan het moment niet ver meer is dat Van dei- Vaart een basisspeler wordt bij Oranje. „Het komt steeds dich terbij, hoewel ik dan zal moeten gaan schuiven in mijn elftal." GPD Mirjam Melchers wint in Spanje VILLARCAYO - Mirjam Mel chers heeft in Spanje de Castilla y Leon gewonnen, de derde we reldbekerwedstrijd voor vrou wen van dit seizoen. geeft zo lang ze hem niet teleur stellen. De vraag is echter zo langzamerhand hoe zwak Fer nando Ricksen moet spelen voor iemand anders (Reiziger) zijn plaats inneemt. Aan de andere kant van het veld bleek ook Boudewijn Zenden niet bepaald van het gewenste niveau. De twee Limburgers waren abso luut dissonanten, vooral in op bouwende zin. Doordat Ricksen doorlopend balverlies leed. speelde hij hoogstpersoonlijk zijn ploegge noot Seedorf uit de wedstrijd. De Milan-speler steekt in groot se vorm en was zaterdag aan vankelijk ook de beste man bij Oranje. Al na twee minuten schoot hij de bal uit een gewel dige vrije trap op de paal. Gaan de de wedstrijd durfde Seedorf echter steeds minder diep te gaan, omdat Ricksen als een brokje onrust bleef acteren. Ook centraal op het middenveld zat er duidelijk iets fout bij Oranje. Door het ontbreken van Cocu speelden Davids en Van Bommel zij aan zij Ze maakten geen ruzie, en verdedigend was er meestal niets mis met hun ac tiviteiten. Opbouwend des te meer. Davids is een balafpak- ker, geen spelverdeler. Wanneer hij centraal speelt heeft hij ech ter nog steeds de neiging alles op te eisen. Van Bommel is bij zijn club wel degelijk de man die aanvallen laat beginnen en vaak kort achter zijn aanvallers op duikt. In Oranje kan de PSV'er die kwaliteit echter niet bren gen, hij lijkt te veel met zijn ei gen spel bezig. Door voornoemde malheur ge ven wedstrijden van Oranje te genwoordig vaak een merk waardig beeld. Was Nederland altijd de ploeg die de bal wilde hebben en op de helft van de te genstander speelde, tegenwoor dig is Oranje vooral goed in het reageren op fouten van de te genstander. Dat bleek al in no vember, toen de Duitsers het spel maakten en weg gecoun terd werden. Ook zaterdag oog de Tsjechië in balbezit vaak be ter dan Oranje en was het toch de thuisploeg die de kansen kreeg. Alleen al in de eerste helft kon Nederland zes maal scoren, maar het gebeurde pas in de blessuretijd. Het was de voor Van Bronckhorst ingevallen Van der Vaart die de opening vond bij Davids. Diens voorzet bereikte Van Nistelrooij, die in kopte. Sleutelen De 1-0 leek gemakkelijk door de tweede helft heen gevoerd te kunnen worden. Want de Tsje chen speelden aardig, maar stuitten telkens weer op Frank de Boer en Jaap Stam, zodat Waterreus eigenlijk niets te doen had. Uitgerekend de twee beste Nederlanders gingen in de 68ste minuut in de fout. Davids liet eerst invaller Baros lopen, waarna De Boer niet goed in greep De voorzet kwam voor het doel, waar Koller eindelijk eens voor Stam kroop: 1-1 Al met al was de puntendeling met zo heel erg onverdiend, maar wat Oranje betreft wel erg onnodig. Wat dat betreft waren er veel overeenkomsten met de 2-2 tegen Portugal in Porto tij dens de betreurenswaardige WK-kwalificatiereeks. In elk geval is het duidelijk dat Nederland zich tegen Moldavië (woensdag), Wit Rusland (7 juni en Oostenrijk (6 september) geen enkel puntenverlies meer kan permitteren. Alleen dan heeft Oranje op 10 september in Praag de zaken min of meer in eigen hand. Anders wacht in no vember nog een 'bibber-dubbel' tegen een nummer twee uit een van de andere kwalificatiegroe- pen als de laatst mogelijke af slag richting Lissabon. De weg naar de Portugese hoofdstad is geen kaarsrechte. De project manager Advocaat moet ook nog heel wat sleutelen. Nederland - Tsjechië 1-1 (1-0). 45 Van Nistelrooij 1-0, 6S. Koller 1-1. Scheidsrechter. Nielsen (Den). Gele kaart: Van Nistelrooij, Van Bommel (Nederland), Smicer (Tsjechië) Aantal toeschouwers: 44.000. Nederland: WaterreusRicksen, Stam, Frank de Boer en Van Bronckhorst (39. Van der Vaart); Seedorf, Van Bommel, Davids en Zenden; Van Nistelrooij (81 Makaay) en Kluivert Tsjechië: Cech; Grygera, Ujfalusi, Bolf en Jankulovski; Poborsky, Ro- sicky (Baros), Galasek, Nedved en Smicer (79. Jiranek); Koller (87 Lokvenc) GPD door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Wereldspitsen zijn en blijven het. Patrick Kluivert en Ruud van Nistelrooij staan bij hun clubs Bar celona en Manchester United op een voetstuk. Ook in het Nederlands elftal is hun positie onomstreden, maar aan de samenwerking tussen de twee kleef den na Nederland-Tsjechië andermaal gevoelens van ontevredenheid en frus tratie. Kluivert en Van Nistelrooij hebben be wondering voor eikaars kwaliteiten, kunnen het ook prima met elkaar vin den. Dat Oranje voorin eigenlijk een luxeprobleem heeft, zullen ze niet hardop zeggen, maar ze weten het wel. Omdat Van Nistelrooij zaterdagavond als enige scoorde, vond hij dat de avond nog wel redelijk geslaagd was. De spe ler van Manchester United maakte zijn tiende goal in zijn 23ste interland. Daarmee begint hij een aardig moyen ne te krijgen na een uiterst moeizaam begin in het Nederlands elftal. Hoewel hij nog ver achter ligt bij Kluivert, kruipt Van Nistelrooij langzamerhand naar het gemiddelde van een doelpunt per twee wedstrijden toe. Patrick Klui vert scoort zelfs vaker dan eens in de twee duels. Hij heeft er 36 achter zijn naam staan na 66 interlands. Voor hem was het tegen de Tsjechen echter een vruchteloze avond. Hij deed zijn werk naar behoren, was in de eerste helft misschien wel een van de beste interna tionals aan Nederlandse kant. Maar in de rust besprak hij met Dick Advocaat al wat er in zijn ogen mis ging in de voorhoede van Oranje. Ruud van Nistelrooij kon zich in de punt van de aanval nog een beetje uitle ven, kwam ook wat vaker in stelling, al waren de vloeiende combinaties tussen hem en Kluivert op de vingers van een hand te tellen. Kluivert vond dat hij slecht werd ge bruikt. „Ik stond vaak vrij, maar ik werd niet bereikt"aldus de man, die op jacht is naar de evenaring van Berg- kamps doelpuntenrecord in het Neder lands elftal. „Ik zei tegen de bonds coach dat ik achter Galasek de bal niet kreeg. Het werd afgeschermd of de pas ses kwamen niet bij mij terecht. Daar door kon Galasek elke keer weer de op bouw voor Tsjechië verzorgen. Dan wordt het heel lastig om zo'n rol te be kleden Over de vraag of hij in zijn hart toch niet veel dieper wil spelen, gewoon in de punt van de aanval wil staan, waar hij ook bij Barcelona doelpunten maakt, denkt hij lang na. Hij ziet een horde verslaggevers om zich heen met pen en papier, herinnert zich ook nog zijn eerdere aanvaring met Advocaat na kritiek over de speelwijze in de voor ste linie. En zegt dan diplomatiek: „Dat zou een discussie kunnen zijn Doemscenario Als er verder wordt gefilosofeerd over zijn positie, is Kluivert het wel eens met de mening dat hij als echte spits vaak te ver van Ruud van Nistelrooij af speelt. Aan zijn gezicht valt af te lezen dat hij een duidelijke mening heeft over de aanvallende speelwijze van Nederland. Hij zal er de komende dagen, in de aan loop naar de interland met Moldavië, nog eens goed over praten met Advo caat. „Nee, geen hartig woordje. Dat klinkt te zwaar. Ik wil er geen zaak van maken." Advocaat probeert al zijn clubtopscorers zo optimaal te gebrui ken. Hij weet dat het hier en daar sche ve gezichten oplevert. Van Nistelrooij had graag de wedstrijd willen uitspe len, maar werd door de coach voortijdig naar de kant gehaald. Roy Makaay was zijn vervanger. Vond de Manchester United-spits dat logisch? „Logisch, lo gisch Toen ik hem warm zag lopen, wist ik al hoe laat het was Ik had graag doorgespeeld." Van Nistelrooij denkt dat de haperin gen in de voorste linie meer in het func tioneren van het hele team dan in de sa menwerking tussen hem en Kluivert zit. „Ik vond het tussen ons wel gaan vanavond. Maar het gaat niet alleen om Kluivert en Van Nistelrooij Het gaat om de hele ploeg. Tot 1-0 was er niets aan de hand. We hadden niks weggege ven en na rust had ik het idee dat we achterin de boel konden dichtgooien." Hoewel het gelijkspel tegen de Tsjechen een tegenvaller is op weg naar het EK, zegt Van Nistelrooij er niet ziek van te zijn. „Als we verloren hadden, was er een doemscenario geweest rond de re turn in Praag later in het jaar. Dan zou alles daar weer vanaf hangen. We moe ten nu gewoon blijven winnen en vooral goals maken Het doelsaldo kan door slaggevend zijn." GPD pagina 24: nog even het stadion verkopen Ruud van Nistelrooij rent juichend weg nadat hij heeft gescoord voor Oranje. foto Koen Suyk/ANP „n.* Gisteravond ben ik in Rot terdam naar de première van De Drie Musketiers ge weest en ik moet zeggen dat die musical me meer plezier heeft bezorgd dan het Neder lands elftal zaterdag tegen Tsjechië. In de eerste helft maakten de spelers op mij nog wel een gretige en fana tieke indruk, maar de tweede helft was gewoon niet goed. De 1-0-voorsprong vond ik verdiend. Ik begrijp dus al leen niet waarom Oranje in de tweede helft niet door drukte. Dat had iedereen toch wel verwacht, denk ik. Ik vraag me af of ze het niet konden of misschien niet mochten Het leek erop alsof het voorkomen van een tegen- goal belangrij ker was dan het maken van de 2-0. Ik had ook het gevoel dat sommige spe lers er met de handrem op speelden. Of misschien konden ze niet be ter, zoals Fernando Ricksen. Die jongen speelt in Schot land vier keer per jaar tegen Motherwell, maar dat is wel van een ander niveau dan Tsjechië. Een andere goede rechtsback hebben we eigenlijk niet op dit moment Oké, Michael Reiziger is een optie, maar hij speelt niet elke week bij Bar celona. Al maakt dat bij het Nederlands elftal weinig uit, want Boudewijn Zenden en Giovanni van Bronckhorst spelen ook weinig bij Chelsea en Arsenal. Dat Van Bronck horst geblesseerd uitviel, vond ik geen verzwakking maar eerder een verbetering. Rafael van der Vaart viel goed in en deed bijna alles goed. Hij was als linkshalf veel doelgerichter dan Zen den en met dat passje op Ed- gar Davids, waar de 1-0 van Ruud van Nistelrooij uit kwam, liet hij opnieuw zijn klasse zien Ik vind dan ook dat Van der Vaart gewoon in de basis moet staan tegen Moldavië. Dat heeft-ie nu wel verdiend. Die andere wissel van Dick Advocaat begreep ik hele maal niet. Hij haalde Van Ni stelrooij naar de kant en bracht Roy Makaay in. Ik had toch liever Van Hooijdonk gezien, omdat hij wat kan forceren. En als ze dan een vrije trap rond het straf schopgebied hadden gekre gen, had Oranje misschien nog wel geivonnen. Waf ik ook niet begreep was het commen taarvan Kees Jansma na af loop. Ik vond het belachelijk. Volgens Jans ma was het de beste wedstrijd die hij had ge zien sinds het Nederlands elftal onder lei ding van Advocaat en Van Hanegem staat. Misschien had hij nog wat goed te ma ken ten opzichte van Van Ha negem. En Jansma moet natuurlijk ook een beetje voorzichtig zijn, want volgende week moet Willem weer aan zijn zijde zitten bij Canal+. De uitslag vond ik over de he le wedstrijd gezien overigens wel terecht. De weg naar het Europees kampioenschap in Portugal is nog lang, maar ik ga ervan uit dat Oranje woensdag van Moldavië wint. In Oostenrijk wonnen ze ook, maar toen was er weer het gezeur dat het maar 3-0 ivas geworden. Ach, eigenlijk hoort dat wel bij het Neder lands elftal: er is altijd wat te zeuren. Dennis de Nooijer door Edward Swier BEERSEL - Het was vorig sei zoen zo'n beetje rond deze tijd dat ze zich bij de ploegleiding van de Rabobank achter de oren krabden. De jonge renners had den een kans gekregen, maar grepen overal naast. In wed strijden als de E3 Prijs Vlaande ren en de Brabantse Pijl bleef de ploeg buiten beeld. Het moest dus anders. Mede daarom werd Oscar Freire aangetrokken. En zie, het is een wereld van verschil. De Span jaard zelf won weliswaar niet dit weekeinde, Rabobank impo neerde wel met twee klinkende zeges. Dankzij Freire. Zelden zal de overmacht van een ploeg in een en hetzelfde wielerweekeinde zo groot ge weest zijn. Zaterdag in Harelbe- ke maakte Steven de Jongh, in de rug gedekt door een groot oranje machtsblok, het werk in de sprint af. Alsof het de ge woonste zaak van de wereld was. En een dag later, in de Bra bantse Pijl, was het niet anders Nu won Michael Boogerd, in de rug gesteund door de luxe num mer twee, Oscar Freire. Elf zeges al boekte de Neder landse formatie. „De ploeg is vooral zo breed", zegt ploeglei der Theo de Rooij. Acht ver schillende coureurs wonnen een of meer koersen De Rooij geniet van zijn renners. „Vorig jaar waren we in wedstrijden als de ze niet voorin te vinden. Op bergjes als de Paterberg en Oude Kwaremont zaten we niet voor, maar achteraan We waren niet goed genoeg, we misten agres sie." Aanvalsdrift die dit sei zoen wel aanwezig is. Sinds de eerste successen in Spanje en aan de Middellandse zee, waar Remmert Wielinga, Bram de Groot en Oscar Freire wonnen, wil de rest zich spiegelen aan hun teamgenoten. Dat Erik Dekker ook dit voorjaar gebles seerd was, drukte de stemming nu niet. De Jongh: „Het is een opzwepend geheel. Je wilt er bijzitten." Boogerd: „Zaterdag schonk mijn plaatsgenoot de champag ne, vandaag doe ik het." De rol van Freire, als potentiële afmaker, was beide dagen groot. De Jongh trok in de E3 Prijs na de Kluisberg ten strijde Wesemann en Vlaanderen-be- lofte Stijn Devolder. Alle Vlaamse heuvels waren ver werkt en hadden voor veel vuur werk (van Quick Step), maar geen beslissing gezorgd. Duide lijk was dat met name Michael Boogerd, debutant in de E3 Prijs, goed was. In de finale moest ook hij echter in de defen sief, voor zijn vriend, kamer- en plaatsgenoot Het gebeurde met verve. De Jongh: „Als de con currentie op kop van het peloton sleurt, omkijkt en dan zes man van Rabo ziet zitten, inclusief een Freire die het in de sprint kan beslissen, raakt deze toch gedemotiveerd." Adempauze Boogerd won gisteren in de Bra bantse Pijl met minstens zoveel bravoure Ook ditmaal waren alle Rabo's uitgebreid in beeld geweest toen de finale begon. Een demarrage van Dave Bruy- landts op de Bruine Put, dertig kilometer voor het einde, werd slechts beantwoord door Boo gerd, Freire en, na een adem pauze, Luca Paolini. Het numerieke voordeel werd bekwaam benut. Freire plaatste vier, vijf demarrages, putte de concurrentie uit Op 800 meter van de streep op de Alsemberg was de ultieme jump van Boo gerd, ook al winnaar in 2001, beslissend Freire passeerde de streep als tweede, met een lach zo mogelijk nog groter dan die van Boogerd. De winnaar „Freire hoefde m principe die demarrages niet te plaatsen. Maar hij deed het toch. Dat te kent zijn geestdrift en brengt wat teweeg bi] ons. Dit was een prima teamprestatie." Ploegleider De Rooij raakt met de dag meer geïmponeerd door zijn Spaanse kopman. „We wis ten natuurlijk allang dat hij meer dan een sprinter was, dat hij zeer goed past bij onze op portunistische manier van koersen Maar het is toch fijn om te zien dat hij ook menselijk heel goed in ons plaatje past. Hij lacht veel en lijkt zich nooit druk te maken. Misschien is juist dat wel niet alleen zijn gro te kracht, maar ook een van z'n weinige tekortkomingen Hij heeft een natuurlijk overwicht. 'Een echte leider' noemen team genoten hem al. De Jongh: „Os car is een echte klasbak, maar Frank de Boer volgt de Tsjechische spits Jan Koller als een schaduw. foto ToussaintKluiters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15