Bush poogt onrust te sussen PZC Schroder verrast met pleidooi voor hogere uitgaven defensie 'WHO verwacht sars-virus in te kunnen dammen Vlaamse pater wordt dupe van taalstrijd Racistische gewelddaden in Frankrijk nemen toe Oorlog wordt volgens president voortgezet tot doelen bereikt zijn Drie doden door explosie fabriek springstoffen Ouderlijk huis John Lennon open Zware gevechten in Burundi Fatale bomaanslag in Rangoon Doden bij busongeluk in Kirgizië Aardbeving Flores eiste vier levens Kortsluiting veroorzaakte crash Nederlander met drugs opgepakt in Sao Paulo Ruzie over oorlog eindigt in steekpartij vrijdag 28 maart 2003 Moor Henk Glimmerveen PARIJS - In Frankrijk neemt het racistisch ge weld onrustbarend snel toe. Dat concludeert het regeringsbureau voor de mensenrechten dat onder het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken valt. Vorig jaar heeft het bu- 8J; reau 313 racistische ge weldsmisdrijven gecon stateerd tegen 71 in 2001. Het aantal directe bedrei gingen van racistische aard bedroeg vorig jaar 992 (het jaar daarvoor 350). Het geweld had vooral een antisemitisch karakter. In 62 procent van de gevallen waren jo den het mikpunt. Dat was het jaar daarvoor 45 pro cent, aldus het rapport dat gisteren aan premier Raf- farin is overhandigd. De daders waren meestal van Arabische afkomst, met name uit de landen als Al gerije, Tunesië en Marok ko Deze groep was zelf ook regelmatig slachtof fer van racistisch geweld. Van de 992 bedreigingen waren er 731 aan het adres van joden gericht en 169 aan Arabieren. Deze laat ste groep had het vooral op Corsica zwaar te ver duren. De aanvallen met een anti-Arabisch karak ter werden in de meeste gevallen gepleegd door aanhangers van extreem rechts. De onderzoekers hebben niet alleen een toename van het aantal gewelds misdrijven geconstateerd; zij registreerden ook dat de mate van geweld steeds extremer wordt. Vorig jaar raakten 38 mensen gewond en viel één dode. Het rapport meldt dat een groeiend aantal personen het Israëlisch-Palestijnse conflict op Frans grond gebied lijkt te willen uit vechten. GPD (t door John Wanders NEW YORK - „Hoe lang deze oorlog ook moge duren, wij gaan door tot al onze doelen bereikt zijn en de overwinning een feit is." Met deze woorden gaf de Amerikaanse president Bush gisteren een signaal af dat de toenemende ongerustheid in zijn land over het verloop van de oorlog in Irak beoogt in te dam men. De algemene opvatting in de VS was tot begin deze week dat het regime van Saddam kort na de start van de Amerikaans-Britse 'schok en ontzag'-bombarde- menten als een kaartenhuis in een zou zijgen. De inwoners van de VS kregen in de aanloop naar oorlog te verstaan dat de Ameri kaans/Britse coalitie door de in woners van Irak als bevrijders zou worden binnengehaald. Maar de berichten van het front geven sinds het weekeinde aan leiding te veronderstellen dat Irak een taaiere tegenstander is dan aanvankelijk gedacht. Geweldig veel Op een gezamenlijke persconfe rentie op het Amerikaanse pre sidentiële buitenverblijf Camp David (Maryland) deden Bush en zijn voornaamste bondge noot in de strijd, de Britse pre mier Tony Blair, gisteren hun uiterste best te onderstrepen dat de Amerikaans-Britse coalitie in de eerste week van de oorlog 'geweldig veel' bereikte. „In minder dan een week tijd heb ben we de olievelden in het zui den van Irak veiliggesteld", be toogde Blair. „We hebben de Iraakse capaciteit om vanuit west-Irak raketten af te vuren uitgeschakeld. Onze troepen zijn nog maar 80 kilometer ver wijderd van Bagdad. Wehebben de stad Basra omsingeld." Overgangsregering Bush en Blair namen niet alleen de militaire strategie voor de komende periode door, maar bespraken ook de toekomst van Irak na de val van Saddam. Er wordt dan een militaire over gangsregering geïnstalleerd, foor Bob Kroon GENEVE - Dankzij het strate- che tegenoffensief van de reldgezondheidsorganisatie WHO) is er goede hoop dat de eesde nieuwe longziekte s beperkt blijft tot de oor- ikelijke haarden in Zuid- It-Azië en daar ook bedwon- i kan worden. Dat zei de nerikaanse viroloog D. Hey- ann, hoofd van de afdeling be- inettelijke ziekten van de fHO, 's werelds hoogste ge- Iheidscollege. twee weken hebben we nu coronavirus geïdentificeerd de ziekte veroorzaakt. Dat ikent dat er nu ook sneller diagnose kan worden ge teld", aldus Heymann. „De srste diagnostische tests be- pnen al deze week in Hong- iong." Hoewel de WHO zegt 'blij te zijn Smr-BERCLAU - Zeker drie ansen zijn gisteren om het le- gekomen door een explosie i een springstoffenfabriek in L,, fc noord-Franse plaats Billy- 'Berclau. Een medewerker van k onderneming Nitrochimie tordt vermist, deelde een «oordvoerder van de prefec- tourmee. autoriteiten gaan er vanuit 'f de explosie een ongeval was. Een minuten nadat het werk in fabriek was begonnen, deed zware ontploffing zich voor -een werkplaats waar dyna st werd gemaakt. Een deel het gebouw stortte in en ^getuigen zagen een reusach- 5?e zwarte rookwolk boven het &rein hangen. Een door de ont- ploffing veroorzaakte brand U* ronsnel word en geblust. f De onderneming stond al een jjatal jaren op een lijst van be- jven die met gevaarlijke stof- werken. Daarom werd de ie omgeving van het bedrijf de ontploffing afgezet. Vol- de milieudienst zijn er geen ge stoffen in het milieu te- Mitgekomen. DPA onder leiding van Amerikaanse generaals. Dit zal een tijdelijk bestuur zijn, waarvan nu al vaststaat dat het niet door de voltallige internationale ge meenschap zal worden erkend. Blair riep de VN-Vëiligheids- raad op deze diplomatieke hor de links te laten liggen en te bezien welk bestuur er moet ko men na de overgangsregering. Bush en Blair riepen de VN op het bij aanvang van de oorlog opgeschorte 'olie-voor-voedsel programma', bedoeld om de ergste nood in Irak te lenigen, onmiddellijk te hervatten. Bush liet zich bovendien, ongetwij feld op initiatief van Blair, expliciet uit over het conflict in het Midden-Oosten tussen Isra ëliërs en Palestijnen. De presi dent beloofde spoedig een 'rou tekaart' te presenteren die de weg moet wijzen naar de wor ding van een Palestijnse staat. De leiders gebruikten hun pers conferentie ook om andermaal de wreedheden van het Iraakse regime te beklemtonen. Blair verwees in dit verband naar door Irak gepubliceerde beel den van twee 'geëxecuteerde' Britse militairen. „Dit getuigt van een onbeschrijflijke wreed heid", aldus de premier. GPD President Bush en premier Blair (1) beëindigen hun persconferentie in Camp David. foto Pablo Martinez Monsivais/AP met de samenwerking met de Chinese autoriteiten', laat men er in Genève geen twijfel over bestaan, dat Peking eerder had moeten berichten over de eerste uitbraak van sars, november vorig jaar in de provincie Guandong. Pas enkele weken geleden begon China regelmatig te rapporteren aan de WHO. Van het totaal van tweeduizend sars-patiënten in de wereld, neemt China er nu minstens ne genhonderd voor zijn rekening. Zoals ook bleek bij de in China nog steeds om zich heengri jpen- de aidsgolfis Peking altijd hui verig om epidemieën in eigen land aan de grote klok te han gen. Niettemin is de verplichte rapportage voor ae WHO van vitaal belang. In Hongkong en Singapore, waar honderden gevallen van de 'atypische longontsteking' zijn geregistreerd, zijn de scho len twee weken dicht en is een groot aantal conferenties en concerten afgelast. In het over bevolkte Hongkong wordt aan geraden de komende tien dagen, de maximum incubatietijd van sars, zoveel mogelijk binnens huis te blijven. Ouderen „Met beademing en intensieve zorg geneest zo'n 95 procent van de sars-patiënten", zegt Hey mann. „De meeste sterfgevallen komen voor bij mensen met minder weerstand, zoals oude ren of patiënten die al iets onder de leden hadden. Maar dat zie je ook bij ernstige griepepide mieën." De WHO bevestigt zijn oor spronkelijke veronderstelling, dat sars alleen door 'direct con tact' met besmette personen wordt overgebracht, en dan hoofdzakelijk als geïnfecteer- den al acute symptomen heb ben, zoals koorts en benauwd heid. Toch lijkt het er op, dat 'importinfecties', zoals in Cana da en Frankrijk, ook kunnen zijn opgelopen in vliegtuigen. Daarom adviseerde de WHO luchtvaartmaatschappijen om 'verdachte' passagiers onmid dellijk van mondmaskers te voorzien en zoveel mogelijk te isoleren. In Hongkong, Singa pore, Taiwan en Hanoi worden instappende passagiers door ge zondheidsspecialisten zoveel mogelijk gecontroleerd. GPD •-VX Tiiiw LIVERPOOL - De slaapkamer van wijlen Beatle John Lennon in het huis in Liverpool waar hij zijn jeugd doorbracht. De woning op 251 Menlove Avenue is voortaan toegankelijk voor publiek. Het huis, waar de ex-Beatle van zijn 5de tot zijn 23ste woonde, is helemaal in oude staat teruggebracht. Vorig jaar werd het huis te koop aangeboden. Yoko Ono, Lennons weduwe, kocht het toen voor een niet nader bekendgemaakt bedrag. Ono schonk het ver volgens aan de National Trust, de organisatie die het Britse erf goed bewaakt. Ono zelf verrichtte gisteren de opening. foto Phil Noble/EPA door Wierd Puk BERLIJN - De Duitse bonds kanselier Schroder (SPD) heeft verrassend een debat geopend over een mogelijke verhoging van de defensie-uitgaven. Schroder joeg met zijn suggestie in het weekblad Die Zeit de ei gen coalitiegenoten van de Groenen tegen zich in het har nas. Volgens Groenen-woord- voerders is het onbestaanbaar dat de strijdkrachten meer geld krijgen als gelijktijdig wordt bezuinigd op de sociale voorzie ningen. De internationale commotie rond Irak heeft volgens de kan selier duidelijk gemaakt dat Europa zich moet concentreren op een sterkere defensie. Ook de Bundeswehr moet daarom beter worden uitgerust. „Wie zich het recht voorbehoudt om nee te zeggen tegen bijvoorbeeld een oorlog in Irak, moet er voor zor gen dat hij ook op eigen kracht kan presteren. In zoverre klopt het dat wij over het materieel en de financiering van de Bundes wehr moeten praten", zei Schroder tegen Die Zeit. Duits land heeft zich, samen met Frankrijk, hevig verzet tegen de militaire invasie in Irak. Groenen-voorzitter Beer en mi nister Trittin van Milieu voor de Groenen, wijzen hogere bijdra gen voor defensie af. Volgens Trittin is het juist goed dat het leger moet bezuinigen 'want dat dwingt de strijdkrachten tot een efficiëntere werkwijze'. Beer pleitte in een radio-interview voor een gezamenlijke Europese defensiepolitiek binnen de hui dige begroting. Schroder bond gisteren enigszins in door te zeggen dat 'vooralsnog' de uit gaven voor defensie voldoende zijn. Tot 2006 geeft Berlijn er jaarlijks 24,4 miljard euro aan uit. Wereldorde Volgens het dagblad Die Welt moet Schröders proefballon worden gezien in het licht van de strijd met de Amerikanen om een nieuwe wereldordening na afloop van de oorlog in Irak. Van een gezamenlijke Europese de fensie waarover sinds 1999, toen tot een gemeenschappelij ke verdedigingspolitiek werd besloten, druk wordt gespecu leerd is vooralsnog geen sprake. BUJUMBURA - Het leger van Burundi heeft woensdag in een bos ten noordoosten van de hoofdstad zware gevechten gele verd met rebellen. Een woordvoerder van de rebellengroep FDD sprak gisteren de melding van het leger tegen dat daar bij 68 opstandelingen zouden zijn gedood. Volgens de FDD'er waren bij de gevechten in het woud Kibira twee opstandelin gen en zeven regeringsmilitairen gesneuveld. Een buschauffeur verklaarde dat het verkeer in het gebied door de gevechten urenlang was opgehouden. Sinds de oorlog in Burundi in oktober 1993 uitbrak zijn meer dan 200.000 mensen omgekomen, voornamelijk burgers. AP RANGOON - Een bomexplosie in de Myanmarese hoofdstad Rangoon heeft gisteren aan ten minste een persoon het leven gekost. Drie mensen raakten gewond, meldden ooggetuigen De explosieven waren geplaatst bij een telecombedrijfIn een nabijgelegen park werd een andere bom aangetroffen, die echter geen ontstekingsmechanisme had. Myanmar vierde gisteren de Dag van de Gewapende Strijd krachten, waarop de opstand van het toenmalige Birmaanse leger in 1945 tegen de Japanse bezetting wordt herdacht. AP BISJKEK - Een ongeluk met een Chinese autobus in de Cen- traal-Aziatische republiek Kirgizië heeft gisteren aan alle ne gentien inzittenden het leven gekost, aldus het ministerie voor Noodsituaties in de hoofdstad Bisjkek. Het persbureau Interfax meldde veertig doden en tien gewonden. Wat er precies is gebeurd, is vooralsnog onduidelijk. AP JAKARTA - Bij een aardbeving die zich dinsdag op het Indo nesische eiland Flores voordeed zijn vier mensen om het leven gekomen en zeker vijftien gewond geraakt, heeft een woord voerder van het regionale bestuur in Ruteng gisteren gezegd. Door de slechte verbindingen met het getroffen gebied sijpe len berichten over de gevolgen van de beving langzaam door. In 1992 kwamen door een aardbeving op Flores meer dan tweeduizend mensen om. AP HALIFAX - Een brand die waarschijnlijk ontstond als gevolg van kortsluiting in de bedrading veroorzaakte in 1998 de crash van een toestel van Swissair in Canada. Dat blijkt uit onderzoek van de Canadese luchtvaartautoriteiten. Bij de ramp kwamen alle 229 inzittenden om het leven. De piloten treft geen enkele blaam voor het neerstorten van het toestel. De bemanning kon na het ontstaan van de brand niets meer doen om het vliegtuig te redden, aldus het gisteren verschenen eindrapport. Swissair-vlucht 111 stortte op 2 september 1998 voor de Ca nadese kust in zee, een uur na te zijn opgestegen voor een vlucht van New York naar Genève. De piloten meldden der tien minuten voor het neerstorten dat er rookontwikkeling plaatsvond in de cockpit, maar ze konden de oorzaak niet achterhalen. Swissair is vorig jaar failliet gegaan. Een groot deel van de ac tiviteiten wordt voortgezet door de nieuwe luchtvaartmaat schappij Swiss. Een Amerikaanse rechter heeft in maart vorig jaar schadeclaims tegen Swissair op grond van nalatigheid in verband met het ongeluk afgewezen. AP door Pascale Thewissen BRUSSEL - Hij werd naar eigen zeggen bedreigd omdat hij het onzalige idee had opgevat om in de Franse taal de mis op te dra gen. Nee, een parochie leiden in Wezembeek-Oppem is geen lol letje. zo ondervond Herman Boon al snel. Gisteren maakte de pater bekend het na ruim twee maanden voor gezien te houden in de door taalstrijd ver scheurde randgemeente van Brussel. Boon, aalmoezenier van de Brusselse luchthaven Zaven- tem, volgde in januari van dit jaar de omstreden pater Jos Ver- straeten op. Die was door kardi naal Danneels afgezet omdat hij te Vlaamsgezind was. En dat kan niet in een zogenaamde fa ciliteitengemeente als Wezem- beek-Oppen. Het plaatsje ligt op de rand van de taalgrens: is officieel Nederlandstalig maar de Franstalige inwoners hebben recht op speciale faciliteiten. Zoals de vertaling van gemeen telijke stukken in het Frans en Franstalige kerkdiensten. Verstraeten besloot de Fransta lige missen echter af te schaffen. Een jaar lang werden de vierin gen in het Frans noodgedwon gen opgedragen in het cultureel centrum, pal tegenover de Sint Pieterskerk. Verstraeten zou bovendien vanaf de kansel poli tiek hebben bedreven en de Vlaamse zaak hebben bepleit. Na een klacht van enkele Frans talige parochianen over het fla mingantisme van de pastoor, besloot de kardinaal hem begin dit jaar te schorsen. Dat leidde tot felle protesten, onder andere van het militante Taal Aktie Ko- mitee (TAK). Rond de kerk werd spandoeken opgehangen met opdruk 'Zondag Josdag' en 'Jos moet blijven'. Het mocht niet baten. Uiteindelijk werd Herman Boon benoemd als opvolger. Het runnen van de Sint Pietersparo- chie bleek echter moeilijk. Vooral het voornemen van Boon om opnieuw één keer in de week een Franstalige mis op te dra gen, stuitte op veel weerstand. Partizanen Gisteren liet Boon weten zijn pogingen om Frans- en Neder- landstaligen in Wezembeek- Oppem met elkaar te verzoenen, te staken en op te stappen. Re den zijn fysieke en verbale be dreigingen aan zijn adres, zo zei hij gisteren op de VRT-radio. Volgens hem zijn het vooral 'po litieke partizanen die met de kerk niets te maken hebben' die de sfeer in de Brusselse randge meente grondig verzieken Het comité 'Jos moet blijven' heeft al positief gereageerd op het vertrek van Boon en trekt op palmzondag 13 april naar Vos- sem, de nieuwe parochie van Verstraeten, in een poging de pastoor over te halen om (zon der toestemming van de kardi naal) naar Wezembeek-Oppem terug te keren. Eind deze maand komen de staatshoofden en regeringslei ders van Frankrijk, Duitsland, België en Luxemburg bijeen om tot een 'versterkte samenwer king' op militair gebied te ko men. Deze bijeenkomst wordt door waarnemers gezien als een eerste poging van Europese lan den om zich in te stellen op de nieuwe politiek van de Verenig de Staten, die onder meer voor ziet in het voeren van 'preven tieve oorlogen'. Volgens menig defensie-expert maakt het reusachtige verschil in de defensie-begrotingen tus sen de VS en de Europese landen het zeer onwaarschijnlijk dat Europa in de nabije toekomst werkelijk militair tegenwicht zal kunnen bieden aan Was hington. GPD SAO PAULO - De Braziliaanse politie heeft gisteren op de luchthaven van Sao Paulo een 42-jarige Nederlander aange houden. Hij wilde met 13 kilo gram cocaïne aan boord van een KLM-vliegtuig gaan dat hem naar Amsterdam zou brengen. De man viel op door zijn zenuw achtige gedrag. Daarom besloot de politie zijn bagage te door zoeken, die uit de in een deken gewikkelde cocaïne bleek te be staan. De man zei dat Colombi aanse drugshandelaren hem hadden geronseld om drugs naar Europa te brengen. EFE GENEVE - Een 48-jarige Zwit ser heeft een collega op het werk zeker vijftien messteken toege diend wegens een meningsver schil over de oorlog in Irak, meldde de politie gisteren. Het 31-jarige slachtoffer, een Fransman, overleefde de steek partij. Volgens de messentrekker, een man van Tunesische origine, had zijn collega hem al maan den uitgedaagd over de oorlog Toen die collega woensdag zei dat de VS paddenstoelenwol ken boven Irak zouden ontkete nen, lokte de man hem in een ka mertje waar hij hem met een keukenmes neerstak De man werd door de politie op gepakt en beschuldigd van po ging tot moord. Hij vertelde de politie dat hij alleen spijt had dat hij zijn slachtoffer niet had afgemaakt. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7