Geef Europa terug aan burgers Majlis is democratie van Saoedi-Arabië PZC PZC I Militairen kunnen goed functioneren in Iraakse woestijn Efficiënter, opener en democratischer zijn sleutelwoorden bij hervorming EU te gast 28 maart 1953 vrijdag 28 maart 2003 Het zal niet tot iedereen doorgedrongen zijn, maar de Europe se Unie is momenteel bezig zichzelf van binnenuit radicaal te hervormen. Die hervorming is hard nodig omdat er in een jaar tijd tien nieuwe lidstaten zullen toetreden tot de Europese Unie en de bestaande structuur niet meer werkbaar zal zijn, denkt Max van den Berg. Nu al blijkt het heel erg moeilijk te zijn om met vijftien lidstaten overeenstemming te bereiken over belangrijke grensoverschrijdende onderwerpen als asiel en migratie, buitenlands beleid en voedselzekerheid. door Max van den Berg Verschillende pogingen om de besluitvorming binnen de Europese Unie te verbeteren, hebben in het verleden tot niets geleid. Daarom is eind 2001 be sloten het volledig anders aan te pakken en een orgaan van volksvertegenwoordigers uit het Europees Parlement, natio nale parlementen en regeringen van alle huidige en toekomstige lidstaten in te stellen, dat samen tot een voorstel voor een beter en vooral democratischer Euro pa moet komen. De Conventie, die bestaat uit maar liefst 105 leden, is inmid dels ruim een jaar bezig. Aan vankelijk dachten sommigen - waaronder de Nederlandse re gering - dat het slechts om een vrijblijvend praatclub ging. Het zoveelste groepje Eurofielen dat voor de gewone man onbegrij pelijke taal spreekt. Inmiddels is al lang duidelijk dat het resultaat van de Con ventie veel ambitieuzer kan zijn. Er liggen zeer concrete en werkbare voorstellen voor een nieuw Europa op tafel. Die voorstellen moeten eind van dit jaar goedgekeurd worden door de regeringsleiders, maar de verwachting is dat die moeilijk dwars kunnen liggen bij voor stellen die brede steun genieten. Wat moeten we ons precies voorstellen bij een hervormd Europa? Alle ingewikkelde dis cussies over institutionele structuren en besluitvormings mechanismen ten spijt gaat het eigenlijk maar om één ding: Eu ropa moet begrijpelijk en toe gankelijk worden voor haar inwoners. De Europese Unie is zeer bureaucratisch en zo ge compliceerd dat alleen specia listen er nog iets van kunnen maken. Efficiënter, opener en democra tischer zijn dus de sleutelwoor den. En dat is nu precies waar de voorstellen van de conventie over gaan. Ik zal er nu enkele noemen die mijzelf ook zeer aan het hart liggen. In de eerste plaats moet de bur ger een Europese grondwet tot zijn beschikking krijgen. Zon der grondwet geen democratie. De Europese Unie is nog opge zet rond een aantal verschillen de verdragen, hetgeen een ver warrend geheel oplevert. Deze verdragen worden omgezet naar een eenvoudiger en begrij pelijkere tekst. In de grondwet komen de waar den en rechten van burgers die de Europese Unie nastreeft te staan. Het is de bedoeling dat deze grondrechten, die nu al ver woord staan in een apart Hand vest van de Grondrechten, straks direct door iedereen kun nen worden ingeroepen die meent dat zijn of haar rechten geschonden zijn. De Conventie houdt zich ook bezig met de verdeling van ta ken tussen Europa en nationale, regionale en lokale ovei-heden. Onderhoek heeft uitgewezen dat Europese burgers willen dat op terreinen als veiligheid, mi gratie, asiel en grens overschrij dende criminaliteit Europees beleid gemaakt wordt. Op deze terreinen zijn problemen niet meer nationaal, in ieder land af zonderlijk op te lossen. Veel Europees beleid kan daar entegen (denk aan plattelands beleid, besteding van fondsen voor stedelijke ontwikkeling) prima op nationaal, lokaal of re gionaal niveau worden beslo ten. Europa hoeft dan alleen maar kaders te stellen. En soms is Europees beleid helemaal niet (meer) nodig, en dan moet men ook niet schromen om bevoegd heden ter-ug te geven aan natio nale staten. Voorwaarde voor dit alles is wel dat Europa een eigen, democra tisch verkozen, regering krijgt, zoals elke afzonderlijke Euro pese lidstaat die heeft. De huidi ge Eui-opese Commissie, nu al in feite het dagelijks bestuur van de unie, is bij uitstek geschikt om de rol van regering te gaan vervullen. Maar dan moet die commissie wel op een meer de mocratische wijze tot stand ko men. Veel leden van de Conventie zijn er daarom voorstander van dat de voorzitter van de Europese Commissie gekozen wordt door het Europees Parlement, dus ei genlijk via de Europese verkie zingen rechtstreeks door de burger zelf. Naast het voordeel dat dit de commissie meer poli tieke legitimiteit geeft, worden zo ook de Europese verkiezin gen een stuk spannender. Ik vind ook dat de nationale Eu rocommissaris - voor Neder land is dat Frits Bolkestein - rechtstreeks door de Neder landse burgers zou moeten wor den verkozen tijdens de Europe se verkiezingen. Zo geef je een echte invulling aan het woord democratie. Onlangs heeft Wouter Bos zich in het kader van de formatie uitgespx-oken voor deze wijze van benoeming voor de Nederlandse Eurocom missaris die in het najaar van 2004 zal aantreden. Parlement Tot slot: wanneer we een Euro pese regering hebben, dan moet deze ook, net als onze eigen Ne derlandse regering, volledig ge controleerd worden door een Tweede Kamer, in dit geval het Europees Parlement. Nu is het nog zo dat het Europees Parle ment op een groot aantal be langrijke terreinen, zoals land bouw, buitenlands beleid en criminaliteitsbestrijding, niets te zeggen heeft. In de toekomst moet het parlement altijd, net als het nationale parlement, een volledige medewetgever wor den' wanneer er besluiten geno men worden op Europees ni veau. Dit zijn slechts enkele van de onderwerpen waar de Europese Conventie momenteel over ver gadert binnen het thema 'de toe komst van Europa'. De komen de maanden zijn van cruciaal belang voor het resultaat van deze hervormingsslag. Laten we hopen dat het deze keer wel lukt om het gevecht tegen de bureau cratie te winnen en Europa te rug te geven aan haar burgers! Max van den Berg is lid van het Eu ropees Parlement voor de PvdA Mannen met problemen gaan op audiëntie bij kroonprins Abdoellah door Donna Abu-Nasr Een sterke geur van wierook omringt de mannen die op bruine lederen stoelen zitten te wachten in de ontvangsthal. Plotseling gaat er een schok door de ruimte en staat iedereen op, de ogen gericht op de zware houten deuren. Een man in bei ge mantel, zwart gewaad en be dekt hoofd treedt binnen en zegt met donkere stem 'assalamoe aleikoem' - vrede zij met u. Woensdag is het majlis-dag, de wekelijks terugkerende moge lijkheid voor tientallen gewone Saoediërs om te spreken met kroonprins Abdoellah bin Ab- doel-Aziz, bevelhebber van de Nationale Garde en de facto lei der van het grootste olieprodu cerende land ter wereld. De bur gers kunnen de koninklijke hoogheid hun problemen voor leggen, hem bijvoorbeeld vra gen om medische bijstand voor een familielid, of om clementie voor een veroordeelde moorde naar ,,Dit is democratie", zegt Miteb, Abdoellahs oudste zoon, terwijl de ene bezoeker na de andere zich bij de prins in zijn grote le deren fauteuil begeeft en op ge dempte toon zijn probleem uit eenzet ,,Hij doet het niet omdat hij zich kandidaat heeft gesteld voor verkiezingen", vervolgt Miteb. „Hij doet het omdat het ten dienste staan van de bevol king het belangrijkste doel van zijn leven is." Islam Volgens de strikte interpretatie van de islam die in Saoedi-Ara bië geldt, worden mannen en vrouwen gescheiden van elkaar gehouden en mogen volwassen vrouwen niet naar majlis ko men. Zij kunnen zich tot vrou welijke leden van het konings huis wenden of tot een van de vrouwelijke maatschappelijk werkers die door Abdoellah zijn aangewezen. Veel Saoediërs zien veel liever een vorm van democratie in hun land verschijnen zoals die in westerse landen gemeengoed is. Maar in een monarchie zonder gekozen leiders en volksverte genwoordigers is de majlis zo'n beetje het beste dat je kunt krij gen. Verplicht De traditie van de audiënties dateert nog uit de tijd waarin de Arabieren nog volgens stam men wetten leefden. Op grond daarvan zijn leiders verplicht om een onderdaan die daar om vraagt hulp te geven. Gelijk soortige tradities worden ook elders in de regio nog in stand gehouden. In weinig landen zijn ze evenwel zo geïnstitutionali seerd als in Saoedi-Arabië. „Ik heb mijn vader dit zien doen vanaf het moment dat ik me be wust werd van de dingen die om mij heen gebeurden", zegt de 50-jarige Miteb. „Ik hoop dat deze traditie in ere zal worden gehouden." Nadat een geestelijke verzen uit de koran heeft voorgelezen, neemt Abdoellah plaats achter zijn glazen bureau en ontvangt de begroeting van alle rond de tweehonderd in gewaden gekle de bezoekers. De kroonprins wil liever niet op zijn hand gekust worden, dus de meesten kussen zijn schouders. Miteb vertelt dat zijn vader ooit zijn schouder uit de kom had omdat hij een be zoeker die zijn hand wilde kus sen probeerde te weren. Instructies Na de begroetingen installeert Abdoellah zich en neemt een van de bezoekers plaats in de stoel tegenover hem. aan de an dere kant van het bureau Het bijna gefluisterde onderhoud duurt misschien een halve mi nuut. Vervolgens vertrekt de man, na een dankbetuiging, en maakt plaats voor een ander. Naast Abdoellah staat Moham med Al Soeweilem, die de prins al 22 jaar adviseert. Hij moet de documenten die de burgers meebrengen in ontvangst ne men en er de instructies van de prins op schrijven. Een man heeft zijn negenjarig dochtertje meegebracht. Zij werd geboren met een gehoor probleem en de prins heeft een operatie geregeld die het pro bleem verholpen heeft. De man hoopt nu op dezelfde hulp voor zijn twee jongere zoons. Na de majlis gaat de man met zijn kind naar Al Soeweilem die hem ver telt dat de prins heeft gelast dat de twee andere kinderen in een ziekenhuis een behandeling on dergaan. Niet alle problemen worden on middellijk opgelost. De meeste mensen moeten terugkomen bij Abdoellah voor een herziening van hun zaak. Een van die ge vallen is die van een zakenman die de kroonprins heeft ge vraagd de bankschulden kwijt te schelden waar hij mee zit door het faillissement van zijn be drijf. Een ander is die van een man die een nieuwe rechtszaak wil tegen de moordenaar van zijn zoon. En er is een vader die wil dat Abdoellah bemiddelt met de oude wei'kgevers van zijn zoon zodat die weer aan het werk kan. De zoon was ontsla gen vanwege drugsgebruik, vertelt de vader, maar is daar nu helemaal van af. Hoop Sommige Saoediërs zeggen dat in plaats van de majlis een effi ciënte regering zou moeten worden ingevoerd. Maar Ab- doelrahman Al Zamil, een voor malige onderminister van Han del, zegt dat de kroonprinselijke audiënties een instrument zijn om „de bureaucraten te dwin gen meer op de behoeften van de burgers te letten. Ze geven de mensen hoop." Al Zamil haalt aan dat in zijn tijd een verzoek dat aan de prins was gedaan al binnen een week bij het ministerie lag en zo snel mogelijk moest worden afge handeld. „Als er niets gebeurde om het probleem op te lossen, dan was dat rampzalig voor degene die daar verantwoordelijk voor was." Volgens Al Zamil is de majlis democratie in de vorm van „zigzaggen... en niet de con frontatie". Ontroerend Al Soeweilem, de adviseur van de prins, vertelt over een van de meest ontroerende zaken die hij ooit heeft meegemaakt. Een man wiens zoon was vermoord kwam vragen om clementie voor de moordenaar omdat hij naar eigen zeggen door God was geïnspi reerd om de dader te ver geven. De executie had twee da gen later moeten plaatsvinden. De prins liet de vader van d.e van onze redactie binnenland Een militair in de woestijn van Irak heeft flink te lij den van zand, stof en stor men, maar hij kan deson danks goed functioneren. Daar komt pas verandering in als wapens worden ingezet die het dragen van een gas masker noodzakelijk maken. Dan kan een militair name lijk zijn warmte minder goed kwijt en gaat de snelheid van handelen achteruit. Dat zegt kolonel K. Gijsbers van de landmachtstafdie bij de operaties van de Navo- vredesmacht KFOR in Koso vo met gelijksoortige om standigheden ervaring heeft opgedaan. Hij weet veel van de mogelijkheden om in ex treme omstandigheden te overleven. „Goede kleren, zoals lichte camouflagepak ken, zijn bij temperaturen van 30 tot 35 graden Celsius geen luxe. Ze moeten losjes zitten en zoveel mogelijk li chaamsdelen bedekken, zo als je ook bij bedoeïenen ziet. In de koude nachten, waarbij het tegen het vriespunt loopt, is het echter zaak laag over laag aan te trekken om warm te blijven", legt Gijsbers uit. Onder-zoek naar airco-pak ken bevindt zich volgens hem nog in een experimenteel sta dium. Een probleem vormen de vele noodzakelijke batte rijen die de drager met zich mee moet zeulen. Iedere militair die in de woestijn in actie komt heeft een rugzak met drie liter wa ter. Een slangetje naar de mond zorgt ervoor dat het vocht geleidelijk in de mond komt, wat beter is dan heel veel in een keer te drinken. Het aantal hitteberoertes neemt hierdoor af. „Het is lastig", vervolgt de kolonel, „maar je moet jezelf blijven dwingen genoeg te drinken, ongeveer vijf tot tien liter per dag. Zodra je hoofdpijn krijgt, weet je dat je te weinig vocht binnen- EN krijgt. In totaal gebruikt een soldaat in de woestijn 25 liter water per dag, inclusief een beetje wassen en eten. Tij dens een gevecht komt ervan een echte douche natuurlijk niet zo veel terecht." Voor een divisie van twintig duizend manschappen bete kent dit dat elke dag 25 tank auto's onderweg zijn. Pas als de situatie in Irak stabieler wordt, kan lokaal waterwor- den gepi-oduceerd. Het Nederlandse leger schrijft geen zouttabletten voor. De maaltijden, ook uit de militaire noodrantsoenen, bevatten voldoende voe dingsstoffen. Het leger ver strekt als het nodig is zonne brandsmeersels. Over de hygiëne in de woestijn kan Gijsbers kort zijn: „Die is on der oorlogsomstandigheden wel van belang, maar kan pas tijdens gevechtspauzes aan dacht krijgen." Zand en stof gaan overal tus sen zitten. Dat geldt zowel voor mens als machine. Bij de mens ontstaat overal jeuk, maar vooral bij ogen en lon gen is het oppassen geblazen. Een stofbril en monddoek bieden bescherming. Wapens hebben eveneens te lijden a vragen meer onderhoud. „Toch is veel smeerolie ook niet goed, omdat het zand daaraan blijft plakken", al dus Gijsbers. Schuurmiddel Bij tanks en auto's werkende zandkorrels als schuurmid del. Rupsbanden slijten snel ler en een luchtfilter dient soms elke dag te worden ver wisseld. Voor de bemanning en inzit tenden van helikopters is het leed af en toe lettei-lijk niette overzien. Doordat zand ook door de motor gaat, hadden de Amerikanen en Britten deze oorlog al met dodelijke ongelukken en noodlandin gen te maken. ANP MOORDENAAR - Engeland maakt koortsachtig jacht op een seriemoordenaar Tegen de Britse wet in is zijn foto in alle bladen gepubliceerd. De ex- politieman slaat toe bij volle maan. Hij heeft al vier slacht offers gemaakt. DIEFSTAL - Drie mannen uit Sint-Maartensdijk moeten de diefstal van Rode-Kruisgoe- deren bekopen met een veer tiendaags verblijf in het Huis van Bewaring. De kanton rechter trad hard op tegen het drietal omdat hij het misdadig vond goederen die bestemd zijn voor de watersnood- slachtoffers te verduisteren. TOPHUISVROUW - In deRi in Amsterdam hebben 25 huis vrouwen gestreden om de titel Huisvrouw nummer 1. Zijl moesten een witbrood in twaalf botei-hammen coupe- j ren, een sinaasappel in partjes I snijden en een taart vullenen opmaken. De winnares werd beloond met een gasfornuis. VLIEGVELDEN - Elke week komt er in Europa een militair vliegveld bij voor de geallieer- de luchtmacht. Volgendeweek wox-dt de mijlpaal van hethon- *1 derdste vliegveld bereikt Koploper is Fi-ankrijk metlljP velden. Nederland telt er <Mr tien. De Afghaanse president Karzai op bezoek bij Abdoellah om de situatie in het Midden-Oosten te bespreken. De Saoedische kroonprins ont vangt behalve hoog bezoek ook wekelijks op woensdag grote aantallen onderdanen die raad vragen voor het oplossen van eigen of familie problemen. foto EPA veroordeelde komen en vertelde hem dat hij goed nieuws had. „Toen nam hij beide mannen in zijn armen", zegt Al Soeweilem. „De prins had tranen in zijn ogen. De mannen barstten in snikken uit." Nadat de prins ruim een uur naar de verzoeken van zijn on derdanen heeft geluisterd trekt hij zich terug in zijn kantoor, dat uitkijkt over de hoofdstad Riyadh. Deze woensdag heeft Abdullah ongeveer 150 bezoe kers kunnen ontvangen. Dege nen die zijn bureau niet hebben bereikt, kunnen het volgende week weer proberen. AP Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mall: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail. web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vri|dag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00 per maand 20.50 per kwartaal: 55,10 per jaar 209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beéindigmg van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vri|dag:€ 1,10 zaterdag 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65 597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd ovei eenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens kantooru zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax (0118) 470100 L Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0118) 484321 Fax. (0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0118) 484369 Fax (0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax (0114)372771 Internet www pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgevent Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern Deawu aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor (abonnementen)administratie en om u te (laten) mlormeren over voor u relevante diensten enpr» ducten van de titels en de werkmaatschappi|en van Wegener ot door ons zorgvuldig geselec^» derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. aloe's lezersservice. Postbus 3229,4800 MB Breda Behoort tot UJGCJGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4