Bauer zegt het toptennis vaarwel PZC Bij Oranje speel ik minder op intuïtie Irma Heeren twee maanden uit roulatie Op geheime training Tsjechië blijft weinig geheim Vitesse zet trainer Snoei op non-actief Kruinings talent is het plezier in de sport kwijtgeraakt Troy Douglas overdonderd door cheque Frank de Boer Alex Zülle naar Phonak Oranje is veilig in Tiraspol 20 Marion Jones grootverdiener Puntenaftrek voor Kaiserslautern Lommei stapt uit de competitie Rugbyteam naar Hongkong Serena Williams in finale Miami Zwolle laat zeven spelers gaan Ockenburgh herstelt zich na slecht begin Dario Frigo nieuwe leider vrijdag 28 maart 2003 door Jan Dagevos HARDERWIJK - Irma Heeren ontbreekt zondag 13 april in de marathon van Rotterdam. De atlete uit Harderwijk is geveld door een ernstige blessure. De verwachting is dat ze ruim twee maanden uit de roulatie is. „Dit is een streep door de re kening", zegt Heeren. De 35-jarige atlete, die uit Middelburg afkomstig is, liep de kwetsuur ruim twee weken geleden op bij de wedstrijd Twintig van Alphen. Een atlete uit Tsjechië sneed haar de pas af, waardoor ze moest uitwij ken en in de berm terecht kwam. Hierbij ging zij door haar rechterenkel. In eerste in stantie leek de blessure mee te vallen en trainde ze door, tot dat de pijn ondraaglijk werd. Daarop besloot Heeren een week rust te nemen. Afgelopen weekeinde hervatte ze haar training, maar na 200 meter moest ze al rechtsomkeert ma ken. Opnieuw werd ze gekweld door pijn. Heeren liet vervol gens bij sportarts Peter Ver gouwen een echo maken. Die wees uit dat de begrenzing tus sen de achillespees en de diepe kuitspier is gescheurd. „Het is een rotplek", vertelt Heeren. „Het is moeilijk te behandelen. Het moet met rust genezen. Het kost me zeker twee maanden. Ik mag alleen fietsen, zwem men en fitnessen." Heeren was in voorbereiding op de marathon van Rotterdam en wilde daar de limiet van 2.30 lopen om zo kwalificatie voor de Olympische Spelen af te dwingen. „Het ging perfect. Ik lag op schema. Tsja, en dan ge beurt er zoiets. Het is domme pech, maar het is wel een bitte re pil. De teleurstelling is groot, ik moet het nog een plekje ge ven." Daarom ook wil ze nog geen uitspraken doen over een eventuele nieuwe poging op de marathon. „Er komen nog ge noeg kansen voor de Olympi sche Spelen. Ik zou een na jaarsmarathon kunnen lopen. Ik zou in Berlijn mee kunnen doen of New York. Zelfs de vol gende marathon van Rotter dam is nog mogelijk, maar ik moet er eerst nog eens goed over nadenken. Laat ik eerst maar eens zorgen dat ik weer helemaal fit word." door Roeland van Vliet VLISSINGEN - Silvana Bauer is per direct gestopt met tennis sen op het hoogste niveau. De zestienjarige Kruiningse nam afgelopen zondag het definitie ve besluit, nadat ze al zes maan den met het idee speelde. Sinds de US Open van 2002 heeft ze er al geen plezier meer in. ,Ik kan het niet meer opbrengen om zes dagen in de week vijf uur te trainen", legde Bauer gisteren uit. „Dan kan ik wel de helft van de tijd gaan trainen, maar daar mee red je het niet aan de top. Het is alles of niets." Bauer zegt lang over haar be sluit nagedacht te hebben. „Het is niet iets wat je zomaar even beslist. Maar nu ik iedereen ver teld heb dat het plezier er niet meer is, voel ik me enorm opge lucht. Er gaat een nieuwe we reld voor me open. Ik ga me weer op school richten en wil weer competitie spelen in Zeeland. En weet je, het maakt me hele maal niet uit op welk niveau." Dat Bauer regelmatig flauwvalt tijdens trainingen en wedstrij den heeft ook meegespeeld bij haar beslissing. Dat gaf ze giste ren ook toe, al wilde ze er verder niet op ingaan. Ze heeft er al last van sinds haar dertiende en ze kan er niets aan doen. Volgens Hans Felius, haar coach en tevens technisch directeur van de KNLTB, valt ze flauw omdat ze zichzelf zo'n hoge druk oplegt. „Het is niet dat ze de wedstrijdspanning niet aan- NOORDWIJK - Hij is sprake loos, overdonderd. „Ik weet ge woon niet wat ik moet zeggen. Ik ben alleen maar heel erg dankbaar." Sprinter Troy Dou glas ontving gisteren in Noord- wijk uit handen van Frank de Boer een cheque van 20.000 eu ro. De aanvoerder van het Neder lands elftal wilde voorafgaand aan zijn honderdste interland, zaterdag tegen Tsjechië, een ge baar maken naar een sporter, die de financiële steun bij zijn voorbereidingen op de Olympi sche Spelen van Athene 2004 in Athene goed kan gebruiken. Dat Douglas de eer kreeg, is geen toeval. In de zomer van 1999 werd in de urine van de sprinter een te hoge concentra tie nandrolon getraceerd. De wereldatletiekbond IAAF schorste hem voor twee jaar, hoewel de commissie van be roep van de KNAU wel geloofde in zijn onschuld. Frank de Boer werd in 2001 om dezelfde reden geschorst, maar kreeg in hoger beroep strafvermindering en moest slechts drie maanden aan de kant blijven. De juristen van Frank de Boer maakten in hun verdediging gebruik van het ontlastend bewijs dat eerder in de zaak-Douglas was verza meld. De inmiddels 40-jarige Douglas was des duivels over de rechts ongelijkheid. De mensen rond Frank de Boer, met name mana ger Rob Cohen, beloofden ook in de zaak-Douglas te duiken Tot een rechtszaak wegens gederfde inkomsten is het nooit gekomen. Troy Douglas raakte al zijn spaarcenten kwijt en had bo vendien twee jaar geen inkom sten. GPD BERLIJN - Alex Zülle stapt met onmiddellijke ingang over van de Duitse wielerformatie Team Coast naar Phonak. Dat is door een woordvoerder van die Zwit serse wielerploeg bevestigd. Zülle kreeg gisteren toestem ming van het noodlijdende Team Coast om elders onderdak te zoeken. De Zwitser had al eerder aangegeven weg te wil len bij de Duitse ploeg. „Ik rijd geen meter meer voor Team Coast", had Zülle in de Süd- deutsche Zeitung verklaard. DPA kan. Daarvoor heeft ze genoeg gepresteerd op Grand Slams en tijdens Nederlands kampioen schappen. Toch kropt ze zoveel spanning op, dat ze flauwvalt. We hebben er alles aan gedaan om het te verhelpen, ze is neuro logisch en psychologisch onder zocht. Daaruit kwam dat ze in orde is. Gelukkig ging het de laatste tijd ook al een stuk beter, maar helemaal over ging het niet." Toch had Felius niet verwacht dat het Zeeuwse sporttalent van het jaar 2001 zou stoppen. „Ik heb veel met haar gepraat, ik wist wat er speelde. Maar ik hoor wel vaker van tennissters dat ze even geen zin hebben om hard te trainen, maar dan stop pen ze niet direct. Ik had dit dus ook niet aan zien komen. Ik wist dat ze vorige week vrijdag weer was flauwgevallen. Ze was na een kuitblessure en bronchitis net weer een week aan het trai nen. Dat ze dan al weer gelijk flauwviel, heeft haar natuurlijk niet geholpen." De uit Vlissingen afkomstige Felius, die Bauer al haar hele carrière begeleidt, is er niet ze ker van dat de Kruiningse nu voor het tennis verloren is. Hij verwacht dat ze op den duur het tennissen gaat missen. „Als dit een definitief stoppen is, is het het jammer. Maar ze houdt zo van de sport, dat ik het niet uit sluit dat ze over een paar maan den weer begint." Jeugdopleiding Bauer zelf denkt daar echter heel anders over. „Ik heb er goed en lang over nagedacht. Ik denk niet dat ik over een paar maan den weer begin. Hans heeft zelf ook gezegd: plezier staat op de eerste plaats. Nou, dat heb ik niet meer." Silvana Bauer gold als een groot talent. Ze was het uithangbord van de nieuwe jeugdopleiding die de tennis- bond eind jaren negentig op startte. Daarvoor verhuisde ze in 2001 ook naar Almere. Sinds dien werd ze een aantal keer Ne derlands jeugdkampioene en was ze actief op de jeugdtoer- nooien van de vier Grand Slams. Op de wereldranglijst voor ten nissters onder de achttien jaar klom ze op tot in de toptien. Tij dens de afgelopen Australian Open in januari werd ze in de derde ronde uitgeschakeld. Ruud van Nistelrooij houdt in zichzelf gekeerd een balletje hoog in de mist. foto Koen Suyk/ANP door Henri van der Steen NOORDWIJK - Ruud van Nistelrooij is een van de beste spitsen ter wereld, me de dankzij zijn onvoorstelbare gretig heid. Daar hoort een portie zelfkritiek bij die erin voorziet dat hij de samen werking met Patrick Kluivert onge vraagd van de nodige kanttekeningen voorziet. Een monoloog. „Als het met ons ooit gaat, zoals de mensen verwachten dat het gaat, zal het heel goed gaan. Het samenspel met Patrick heeft potentie, maar die zie je toch maar bij vlagen terug, bij momen ten. Ik heb erover nagedacht waarom ik met Luc Nilis wel een superduo vormde en waarom dat bij Manchester United ooit gold voor Cole en York. Je ziet nog maar weinig koningskoppels. Ik weet niet of het nog mogelijk is, een duo te vormen zoals Nilis en ik indertijd, mis schien speel je dan te aanvallend, zo dicht bij elkaar. Hoewel ik moet zeggen dat ik ook vaak genoeg ruzie had met Nilis, op het veld. Hij meer met mij dan ik met hem trouwens. Want als je Luc de bal niet gaf, als het wel kon... Kluivert en ik hebben in theorie alles om elkaar aan te voelen en aan te vul len, want we doen en denken niet het zelfde, hoewel we beiden in principe diepe spitsen zijn. Maar onze stijl is ver schillend. Hasselbaink, Makaay en ik zijn ook andere spitsen dan Kluivert. Ik hou het spel zo diep mogelijk, Patrick doet het fantastischvooral bij Barcelo na, daar tussen de aanval en het mid denveld in. Hij kan het spel verdelen op het moeilijkste stukje veld, al zeg ik vaak genoeg dat hij zijn tegenstander veel meer moet laten lopen. Hij voelt zich soms te verantwoordelijk voor zijn verdedigende taken. De beste wedstrijd die we samen speel den was, denk ik, uit tegen Duitsland, mijn eerste interland. Maar toen speel de ik juist achter hem! Het is inderdaad zo dat we beiden spitsen zijn die veel ruimte nodig hebben. Dat vereist een fijne afstelling. Bij Manchester United is het anderhalf uur de hoeken zoeken. Daar komt die bal ook, vaak met een rechte bal vanaf de backplaats. Zo DEN HAAG - De EK-kwalificatiewedstrijd volgende week woensdag tussen Mol davië en Nederland kan gewoon doorgaan. Volgens minister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken hoeven de Oranje-spelers tijdens de wedstrijd in het naar au tonomie van Moldavië strevende Transdnjestrië piet bang te zijn voor ongeregeld heden of militaire spanningen. De Hoop Scheffer is woensdag in zijn rol als OVSE-voorzitter zelf in Moldavië en hoopt de wedstrijd samen met de Moldavische en Transdnjestnsche leiders bij te wonen. Dat zou een mooi gebaar van verzoening zijn tussen de leiders, zei De Hoop Scheffer donderdag. Deze week ontstond onzekerheid over de wedstrijd omdat de regering van Molda vië en de nationale voetbalbond dreigden de wedstrijd te verplaatsen van Tiraspol in Transdnjestrië naar de Moldavische hoofdstad Chisinau. Probleem daarvoor was dat de Uefa het stadion in Chisinau heeft afgekeurd. ANP speelt het Nederlands elftal niet. Bij Oranje gaat het om voetbal van achter uit, via het middenveld, met combina ties, korte passes, driehoekjes. Dat is fantastisch om in te spelen, maar je moet veel meer positioneel denken. Dan speel je minder met je hart en intuï tie, meer met je verstand. Die goal tegen Duitsland, eind vorig jaar, was misschien de belangrijkste die ik heb gemaakt in het Nederlands elf tal, hoewel het een vriendschappelijke wedstrijd was. Door de discussie over Makaay en omdat ik al een tijdje droog stond. Tuurlijk ben ik nu met een topge- voel naar Noordwijk gekomen. Die tweede goal zaterdag tegen Fulham was het andere uiterste van wat ik zelf ook beleef bij Manchester United, om dat ik er soms ook best onbeholpen uit zie bij actie. Als de bal van je voet springt door de snelheid van de pass of de druk van de tegenstander. Nee, ik zie het niet gauw gebeuren dat een van ons twee op de bank wordt ge zet. Als je vijf spitsen hebt zoals Neder land... Ik weet in elk geval watik wil: ik wil bij de topspelers van het elftal ho ren. Dat kan maar op één manier: door beslissend, belangrijk en goed te zijn." GPD door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Het was een koddig gezicht op de Honinger- dijk in Rotterdam. De hele Tsje chische selectie nain uit het ho tel in het hartje van Rotterdam vooreen 'kippenstukje'een luxe touringcar, maar kwam vlak bij het stadion van Excelsior tot de ontdekking dat de bus door wegwerkzaamheden het laatste deel niet kon rijden. Twintig mannen in rode trainingspak ken besloten bovenop de dijk in Kralingen hun voetbalplunje maar over de schouder te nemen en liepen zo het laatste stukje naar het stadion. De Tsjechen, die een geheime training wilden uitvoeren, be grepen weinig van de locatie. Bij het stadion van Excelsior was het een drukte van belang. Je kon het zo gek niet bedenken of het was er. Een feestje in de za len van het stadion, een vol par keerterrein, de selectie van Ex celsior die net vertrok voor een wedstrijdje tegen een amateur club in de regio, wegopbrekin gen, fotografen, cameraploe gen, een kolossale zendmast van de omroep voor de deur, het be gin van de training van de Ex- celsiox-jeugd op het aangren zende complex, Het stond allemaal in schril contrast met de serene rust die het onderkomen van het Neder lands elftal uitstraalde aan de Zuid-Hollandse stranden van Noordwijk. Door zijn training achter gesloten deuren te hou den, probeerde de Tsjechische bondscoach Karei Bruckner nog een beetje tegemoet te ko men aan de wensen van zijn spe lers. Maar echt succesvol ver liep de dag van gisteren niet. Cameraploegen Op het vliegveld van Rotterdam hadden de Tsjechen zich ook al gestoord aan de aanwezigheid van cameraploegen, die zich wat al te veel vrijheden zouden hebben veroorloofd. Spits Jan Koller, sterspeler Pavel Nedved (ploeggenoot van Edgar Davids bij Juventus) en de bondscoach weten dat ze de meest serieuze tegenstander van Nederland zijn op weg naar het EK in Por tugal. Bij andere interlands gaan de Tsjechen nooit twee dagen voor de wedstrijd op reis, maar voor deze trip werd daarop een uit zondering gemaakt. „Om al vroeg te acclimatiseren in Rot terdam", zei bondscoach Bruckner, die verder weinig spraakzaam was en uiteindelijk zonder veel pottenkijkers wens te te trainen. Toch was het een voudig om door de hekken heen de Tsjechen aan het werk te zienEr bleef nagenoeg niets ge heim. Men opereert met één spits, vijf middenvelders en vier verdedigers, Topfït De enige meevaller (voor Bruckner) is dat de Tsjechische ploeg, van wie Dick Advocaat het meeste toch wel weet, topfit in Nederland arriveerde en dat Bruckner nagenoeg dezelfde formatie kan laten aantreden als in de laatste oefeninterland tegen Frankrijk. Alleen Jiri Jarosik (Spartak Moskou) is ge schorst. GPD Vorig jaar zomer maakte Bauer haar debuut in de WTA-tour. Net nadat ze het 10.000 dollar- toernooi van Raalte won, mocht ze meedoen aan het toernooi van Rosmalen. Daar sneuvelde ze in de eerste ronde. Daarna werd ze ook nog door Tjerk Bogtstra uitgenodigd voor de Fedcup-ontmoeting met Australië. Bauer, die nota bene gisteravond nog uitgeroe pen werd tot sportster van het jaar van de gemeente Reimers- waal, neemt afscheid van het toptennis als de nummer 744 van de wereld. HAMBURG - Sprintkampioene Marion Jones heeft in 2002 haar bijnaam 'Miss Money' weer alle eer aangedaan. De Ame rikaanse atletiekkoningin won vorig jaar ruim 475.000 eu^ta aan prijzengeld. De Nederlandse atletiekmanager Jos Her- mens schat het jaarinkomen van Jones op ruim twee miljoen euro. De 27-jarige Amerikaanse kon vorig jaar op een start. t geld van 60.000 tot 80.000 euro rekenen. Daarnaast heeft de drievoudige olympische kampioene nog een aantal sponsors. DPA KAISERSLAUTERN - De Duitse voetballiga DFL heeft ljf Kaiserslautern gisteren een zware straf opgelegd. De Bundes- ligaclub moet een boete van 125.000 euro betalen. Bovendia moet de club, getraind door de Belg Erik Gerets, de volgende competitie beginnen met drie punten aftrek. Als reden voorde sanctie gaf de DFL onregelmatigheden op in de stukken bijde licentieaanvraag. Kaiserslautern sjoemelde voor de seizot nen 1997-1998 en 2002-2003. De boete dient binnen vierwi ken te worden betaald. Kaiserslautern staat er financier slecht voor. Bovendien verkeert de club in'de Bundesligajj degradatiegevaar. Kaiserslautern heeft een week de tijd omu beroep te gaan. SID LOMMEL - De Belgische voetbalclub Lommei, uitkomendiï de hoogste klasse, heeft besloten de activiteiten te staken.De clubin zware financiële noodhad na het vertrek van de spe lers De Condé, Haeldermans, Bilicam, Culek en Nygaard (naar Excelsior Rotterdam), nog slechts dertien spelers ter be- schikking. Indien de Belgische voetbalbond goedkeuringver) i leent, zal het jeugdelftal de competitie wel uitspelen. ANP AMSTERDAM - Het Nederlands rugbyteam heeft op laatste moment een uitnodiging gekregen voor het internatio nale toernooi Hongkong Sevens. Oranje stond als derdeopde reservelijst. Na de afmelding van Argentinië is het team als nog afgereisd. De rugbyers spelen vandaag hun eerste wed- K strijd in het Hongkong Stadium tegen Samoa. ANP MIAMI - Serena Williams heeft de finale van het tennistoer-a! nooi in Miami bereikt. De Amerikaanse nummer één van de wereld ontdeed zich in twee sets van de Belgische Kim Clijs- ters, 6-4 6-2. In eindstrijd treft de jongste van de WilliamsSis- ters de winnaar van de partij tussen haar landgenoten Jennj- 'f' fer Capriati en Chanda Rubin. Serena Williams verdedigtin Miami haar titel. AFP ZWOLLE - FC Zwolle neemt aan het einde van het seizoenaf- scheid van zeven spelers. De contracten van Marcel Boude- steijn, Michel Doesburg, Eric-Jan Lijzen, Henry Louwdijk,81 Richard Roelofsen, Henk van Steeg en Robert Wijnands wor- den niet verlengd. FC Zwolle kan de contracten niet verlen gen wegens de heersende malaise in het Nederlandse pro!- 8' voetbal. Directeur Jeroen Bijl zei gisteren dat ook de onzeker- heid in welke divisie de club volgend seizoen speelt, heeft bij- gedragen aan de sterke bezuinigingsmaatregel. ANP door Gerard Borgman ARNHEM - Vitesse heeft gister avond trainer Mike Snoei op non-actief gezet. De debuteren de hoofdtrainer wordt verant woordelijk gehouden voor de slechte prestaties van de Arn hemse club, die in degradatie gevaar verkeert. De 39-jarige Snoei leidde gis termorgen nog wel de training van Vitesse. In de avonduren kreeg hij van de technische lei ding te horen dat hij per direct uit zijn functie is ontheven. Het is nog niet bekend of Snoei de club moet verlaten of dat hij een andere functie krijgt binnen Vi tesse. De Rotterdammer heeft EGMOND AAN ZEE - Voor de biljarters van Ockenburgh zijn de kansen op een plaatsje bij de laatste vier in de bekerfinale nog niet voorbij. Na het onver wachte gelijkspel tegen Crystal Kelly is in deze poule nog vanal- les mogelijk. Na de eerste wedstrijdhelft gaf niemand nog een cent voor een langer verblijf in Egmond aan Zee. De nederlagen die Roland Forthomme (1-2) en Ron Schu mann (0-3) hadden geleden te gen Frederic Caudron en Frans van Kuyk konden nooit meer worden goedgemaakt, zo dacht menig insider. In de tweede helft verraste Mar tin Spoormans met twee setwinsten op rij tegen Raimond Burgman, het werd beide keren 15-11De derde set werd verlo ren (5-15), maar dat gaf niet, de partij was binnen. John Tijssens wilde per se de blamage van eer gisteren uitwissen en was ge brand op eerherstel tegen de oude meester Raymond Ceule- mans. Die werd niet vrolijk van de dadendrang van Tijssens In drie sets werd de Belg aan de kant gezet: 15-11 15-13 15-4. Tijssens had in die partij een moyenne van 1.500. De Zeeuwse inbreng tijdens de bekerfinale is groter dan menig een denkt. De coördinatie van de arbitrage is in handen van Lidwien de Bruijn uit Renesse. Als arbiter wordt zij onder meer bijgestaan door Adri van der Weel uit Burgh-Haamstede. nog een contract tot medio 2004 en was eerder succesvol actiefin de jeugdopleiding van Vitesse De Arnhemse club wilde gister^ avond niet reageren op het ver trek van Snoei. De hoofdselectia traint vanmorgen op sportcen trum Papendal. De spelers het eerste elftal waren gis avond nog niet ingelicht over het vertrek van hun trainer. Vitesse heeft nog geen opvolger aangesteld. Edward Sturing geldt als topkandidaat voor de functie. Hij is momenteel hoofd opleidingen en trainer van de A- jeugd bij Vitesse. Sturing wasde voorbije jaren al twee keer inte rim-trainer van Vitesse, met veel succes. De Eerbeker is zend populair bij de achterban van Vitesse. Bovendien ontbeert het in financiële nood verkeren de Vitesse de financiële midde len om een hoofdtrainer buiten aan te trekken. Ook Stu ring was gisteravond onbereik baar voor commentaar. Het vertrek van Snoei komt nauwelijks als een verrassing Zijn positie was al geruime tijd onhoudbaar. Vitesse staat tiende op de ranglijst, in punten gelijk met nummer zestien FC Zwolle. De Arnhemse club haalde na de winterstop slechts vier punten en stevent af op de nacompetitie. GPD COLL DE PAL - De Italiaanse wielrenner Dario Frigo is de nieuwe leider in de Catalaanse Week. Frigo won gisteren de loodzware vierde etappe met aankomst op de Coll de Pal (2080 meter) en nam de leiders trui over van Rabo-Zwitser Beat Zberg. De Spanjaard Flecha had het grootste gedeelte van de daga' leen op kop gereden met ee maximale voorsprong van 4 m nuten. Het was niet genoeg om stand te houden op de 19 kilo meter lange lastige klim. Rabo bank leidde een groot deel van de achtervolging maar moest passen toen het om de ritzege ging. Frigo werd winnaar, op 9 seconden gevolgd door de Span- jaard José Jufre. Addy Engels, tot gisteren derde in de rang schikking, moest meer dan 5 mi nuten toegeven op Frigo. De Ca talaanse Week eindigt vandaag met een rit over 176 kilometer naar Vic. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 46