{Bonden zijn ziedend op het CPB Kabinet dreigt Turkije niet met terugtrekken Patriots PZC Ju<J A 5 r Dichte mist leidt tot chaos in ochtendspits Op v/intvr-jpvrï Rekenkamer hekelt overmaat aan beleid Minister Veerman stelt bufferzone in Groep zet criminele Amersfoorters op internet lanbureau adviseert lonen ambtenaren en uitkeringen te bevriezen luitenlandse a ;apiteins minder nel op de brug bsrco www.pzc.nl/reizen ZiiHÏÜ bJJ y/jCJCSUn-j Uüp 'yr-if ildsiabladail J Bijtschildpad zal vaker voorkomen Goetheprijs voor Cees Nooteboom Klachtenlijn voor razende rijders NS straffen met klusjes Wiarda wil meer salaris agenten vrijdag 28 maart 2003 van onze redactie binnenland AMERSFOORT - Een moderne versie van de schandpaal. Zo noemt de projectgroep Veilig Amersfoort de internetsite, waarop vandaag criminele stadsgenoten te zien zijn. Het om een initiatief van en kele Amersfoorters, volgens wie de overheid slachtoffers van criminaliteit in de kou laat staan en burgers zelf het initia tief moeten nemen. „We willen voorkomen dat er ook in Amersfoort een stille tocht moet worden gehouden", zegt S. Haak van Veilig Amers foort. De bedoeling van de website is dan ook om Amersfoorters te waarschuwen voor wie ze moe ten uitkijken. Ook hoopt de projectgroep op de afschrikkende werking van de site. Alle soorten criminelen komen volgens Haak in aanmerking voor publicatie. De website vermeldt onder meer ver krachters, kinderlokkers, au to- en fietsendieven, winkel dieven en drugsdealers. Haak benadrukt dat het in alle geval len om veelplegers moet gaan, die in aanraking zijn geweest met justitie. De projectgroep krijgt de gege vens, inclusief foto van de cri mineel, van wijkbewoners, zegt Haak. Het adres van de crimineel komt niet op de website. Veilig Amersfoort zegt over kanalen te beschikken om de juistheid van de gegevens te kunnen ga randeren. ANP oor Sylvia Marmelstein iMaurice Wilbrink EN HAAG - Sociale uitkerin- s en ambtenarensalarissen «ten worden bevroren om de lomie te versterken. Dat ad- ieert directeur Don van het jntraal Planbureau (CPB) in p toelichting bij de nieuwe, ibere ramingen voor de eco- iaff jmie. De vakbeweging rea- c tcrt hier furieus op. Ion zegt dat een nieuw kabinet 02 oor een 'zware krachtproef' te staan. Het zal volgens ingewikkeld zijn om met )vp? ai pakket maatregelen te ko el» en dat bijdraagt tot econo- :h) jsch herstel. Een van de mid- it: den zou het 'vergroten van de fctand tussen lonen en uitke- i' kunnen zijn. Uit onder- oek blijkt dat het kabinet door t ontkoppelen van lonen en U itkeringen tot 5 miljard euro an bezuinigen. koppeling tussen lonen en itkeringen houdt in dat de so- iale uitkeringen net zo hard ijgen als de lonen in de markt - ctor. Dat heeft weer gevolgen ioor de lonen van de ambtena- o. „De koppeling bepaalt me de ruimte die vakbonden jgen om in CAO's afspraken maken over arbeidsvoor aarden en dus het loon in de X iBectieve sector. Ontkoppelen letekent ook een ordinaire he dging op de salarissen van nbtenaren", reageert FNV-be- luurder A. Jongerius boos. olgens Jongerius komt er 'gro- bonje' als het nieuwe kabinet aanbeveling van het CPB ter arte neemt. „Het is een ronduit sociaal idee. Juist in een tijd ag IEN HAAG - Toelating van uitenlandse kapiteins op Ne- trlandse zeeschepen wordt ich niet zo eenvoudig. Minister Ie Boer van Verkeer en Water- taat heeft onder druk van de teliedenvakbond FWZ en de 5 fïeede Kamer een eerder voor- buitenlandse kapiteins ewoon' toe te laten gewijzigd. )e Boers voorganger Netelen- oskwam met het idee ook ka- items van buiten de Europese 1'me op Nederlandse zeesche- 5en te laten aanmonsteren. I «heepvaartbedrijven willen it, omdat zij langzamerhand ok tegen een tekort aan kapi- oplopen. mogen al langer stuurlieden fen buiten de EU aanstellen, iet laten vallen van de Neder- ffidse nationaliteitseis voor ipiteins was de 'logische' vol- ndestap. eeliedenvakbond FWZ én in- ividuele zeelieden tekenden fel rotest aan. De Tweede Kamer am die kritiek ter harte én «eft De Boer op andere lachten gebracht. dat het economisch slechter gaat moeten we niet tornen aan de uitkeringen. Mensen kiezen er niet voor om van de een op de andere dag zonder werk te zit ten. Ze hebben de financiële vangnetten hard nodig." Ook voor het CNV is ontkoppe ling onbespreekbaar. Voorzitter D. Terpstra snapt niet waarom het CPB dit adviseert. Door ont koppeling wordt de kloof tussen uitkeringen en lonen groter. Mensen met een uitkering zou den er dus door geprikkeld wor den om werk te zoeken. „Maar er is geen werk voor hen als de werkloosheid stijgt." Spoed Het CPB voorspelt dat in het somberste scenario Nederland volgend jaar 560.000 werklozen telt. Dat betekent dat 7,25 pro cent van de beroepsbevolking ongewild zonder baan zit. De vakbeweging pleit daarom voor spoedmaatregelen. De vakcentrales ergeren zich aan het 'getreuzel' in Den Haag. „De formatie duurt maar, ter wijl iedere dag mensen hun baan verliezen. Wij willen het nü praten over maatregelen, maar hebben geen volwaardige gesprekspartner. Met het demis sionaire kabinet kunnen we im mers geen zaken meer doen. De ministers kunnen ons geen geld toezeggen als we met plannen komen", zegt Jongerius. Het CNV wil met het nieuwe ka binet en de werkgevers afspra ken maken over hoe de partijen gezamenlijk het slechte econo mische tij kunnen keren. „We moeten investeren in de kennis economie en dus in scholing en innovatie En de uit de hand lopende pensi oenkosten moeten worden aan gepakt. Zulke afspraken kun nen volgens Terpstra het best worden gemaakt voor meerdere jaren. „Wij willen dus een lang lopend sociaal akkoord met het nieuwe kabinet." De FNV heeft al laten doorschemeren hele maal geen akkoord meer te wil len. De werkgeversvereniging VNO-NCW pleit ervoor de eco nomie aan te jagen door een nog sterkere loonmatiging en door meer investeringen „Als dat lukt is de ontkoppeling van lo nen en uitkeringen helemaal niet nodig." GPD pagina 5: doem boven economie Nederland Op de A6 bij Lelystad zijn door de dichte mist tientallen auto's op elkaar gebotst. tei einsoj !i]ino van onze redactie binnenland UTRECHT - Dichte mist heeft gisterochtend geleid tot grote problemen in het verkeer. Op Advertentie op"merk"elijke collectie uitgebreide combinatiemode op kleur en merk gepresenteerd DELMOD. FR ANKEN WALDER. GERRY WEBER. VERSE. TAIFUN. OLSEN, MAC, ZERRES en nog vele andere lange vorslstraat - goes sommige plaatsen was het zicht niet meer dan 25 tot 50 meter. Door botsingen vielen zeker één dode en tientallen gewonden. Op de A6 bij Lelystad botsten in beide richtingen bij verschillen de aanrijdingen in totaal 45 voertuigen op elkaar. Volgens de politie ging het om bij elkaar zes botsingen over een afstand van ongeveer 4 kilome ter. Een motorrijder kwam om het leven en 24 mensen raakten ge wond. De politie sloot de weg in beide richtingen af tussen Lely stad en Almere Buiten in ver band met opruimwerkzaamhe- den. Rond 16.30 uur was de snelweg pas weer volledig toe gankelijk voor het verkeer. Op de A17 tussen Roosendaal en Moerdijk botsten in de ochtend spits op vijf plaatsen auto's op elkaar. Daarbij waren 25 tot 30 voertui gen betrokken. Hierdoor vielen twee lichtgewonden. Er ont stond een file van langzaamrij- ''/VU Z-E-r; AL-SOe leiE-FT, II-C HÊ-B NET HET BEO uixieMAAkT van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet wei gert Turkije te dreigen met te rugtrekking van de Nederland se Patriot-antiraketsystemen als het Turkse leger noord-Irak zou binnentrekken. Zo'n inva sie is zeer ongewenst en zal lei den tot ruzie met Turkije in de Navo, maar mag er voor het ka binet niet toe leiden dat de bur gerbevolking in het zuidoosten van Turkije niet meer be schermd is tegen Iraakse Scud- raketten. „Stel dat Turkije noord-Irak binnenvalt en wij zouden als re actie daarop onze Patriots te rugtrekken. Je moet er toch niet aan denken dat Saddam Hoes sein dan een Scud met chemi sche lading afvuurt op Turkije en er 100.000 doden vallen, ter wijl wij daar de dag ervoor de bescherming hebben wegge haald", zei minister Kamp van Defensie gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer, Ook minister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken was zeer terughoudend over het te rugtrekken van Patriots, waar hij tegelijkertijd zijn grote zor gen uitsprak over een mogelijke Turkse invasie in noord-Irak. Zware diplomatieke druk van een aantal landen waaronder Nederland en de Verenigde Sta ten en binnen de Navo heeft tot gevolg gehad dat Turkije nog geen aanstalten maakt om Irak binnen te gaan. De Hoop Scheffer voelde ook niets voor een voorstel van D66 om Turkije het EU-lidmaat- schap te onthouden als straf voor een eventuele invasie. „Dat is een dreigement dat je nooit kunt waarmaken. Het is een slag in de lucht", aldus de minister. In het debat bleek opnieuw dat het kabinet zich verzet tegen een langdurig Amerikaans be stuur van Irak. De Hoop Schef fer meldde de Kamer dat hij dat ook tegen de Amerikaanse am- Advertentie Pbcs-jmo 'N in samenwerking met: snowplaza bassadeur in Nederland heeft gezegd. Na het einde van de oor log moet er zo snel mogelijk een resolutie van de VN-Veilig- heidsraad komen, die een VN- bestuur in Irak en de wederop bouw van het land mogelijk maakt. Stabilisatiemacht Nederland kan daaraan een bij drage leveren, bijvoorbeeld met militairen in een VN-stabilisa- tiemacht. Het kabinet wil daar serieus over na denken. Een Ka mermeerderheid steunt dat uit gangspunt. Een VN-bestuur moet in de ogen van het kabinet zo snel mogelijk worden afge lost door een Iraakse regering De Kamer maakte na de uitge breide excuses van minister Kamp afgelopen zaterdag geen groot punt meer van de aanwe zigheid van luitenant-kolonel Blom op de persconferentie van de Amerikaanse generaal Franks. Wel bleef er, net als in het Kamerdebat van vorige week, veel kritiek op het in de ogen van veel fracties halfslach tige kabinetsstandpunt van wel politieke steun maar geen mili taire bijdrage. Kamp gaf toe dat het 'niet het meest heldere be sluit is dat we ooit hebben geno men'. Maar hij bleef er bij dat het wel het juiste besluit was, zeker met het oog op de 'besten digheid van kabinetsbeleid' bij de komst van een CDA-PvdA- kabinet. ANP BLESKENSGRAAF - Gevaarlijke bijtschildpadden zullen steeds vaker voorkomen in de Nederlandse wateren Dat voorzag de stichting Schildpad gisteren. Volgens voorzitter B Luyendijk komt dat door het importverbod van onder meer de rood wangschildpad. De handel koopt daardoor andere soorten, zoals de bijtschildpad. „Doordat ze vaak worden los gelaten verwachten we meer meldingen"aldus de voorzitter. Staatsbosbeheer overlegde gisteren over de bijtschildpad in de Donkse Laagten bij BleskensgraafVorig jaar september is daar een exemplaar gezien. Luyendijk denkt dat het beest er nog zit en rond deze tijd uit zijn winterslaap komt. Staatsbos beheer zal het publiek met posters waarschuwen ANP HAMBURG - Schrijver Cees Nooteboom is voor zijn gehele oeuvre onderscheiden met de Goetheprijs van de Alfred Toep- fer Stichting in Hamburg. Nooteboom nam de prijs, waaraan een bedrag van 25.000 euro is verbonden, gisteren in de noord-Duitse havenstad in ontvangst. De stichting prijst de Nederlandse schrijver om de manier waarop hij 'een precieze filosofische, historische en kunsthis torische vorming met de dichterlijke lichtheid van onbevoor deelde visuele ontdekkingen verbindt'. DPA DEN HAAG - Gefrustreerde automobilisten kunnen binnen kort hun klachten over wegwerkzaamheden of files kwijt bij een speciale telefoondienst. Dat heeft Rijkswaterstaat giste ren naar buiten gebracht. Met de lijn wil Rijkswaterstaat uitleg geven over werkzaam heden en de gevolgen daarvan. Zelf noemt het overheidsor gaan als voorbeeld een snelweg waar de maximumsnelheid 7 0 kilometer per uur isterwij 1 er geen wegwerker is te bekennen Door aan de andere kant van de lijn uit te leggen waarom dat zo is, hoopt de dienst begrip te kweken, ANP EINDHOVEN - Reizigers die op het NS-station in Eindhoven of in de trein daar naartoe over de schreef gaan, krijgen de ko mende maanden de mogelijkheid bij wijze van straf dat sta tion schoon te maken. Het is een proef van een half jaar. Het Bureau Halt en de Reclassering bepaalt de duur van het poetswerk. Voor de taakstraf komen reizigers in aanmerking die zich schuldig maakten aan bijvoorbeeld vandalisme, agressief gedrag en kleine diefstalletjes. Bij de proef zijn ook de politie, de spoorwegpolitie, het Open baar Ministerie en de Raad voor de Kinderbescherming be trokken. Als de proef succesvol verloopt, dan willen de NS die ook elders invoeren. Het project begint volgende maand. ANP DEN HAAG - Korpschef J. Wiarda van politie Haaglanden vindt dat politiemensen beter moeten worden betaald. Uit in tern onderzoek is gebleken dat betere betaling als het op een na belangrijkste punt door agenten wordt genoemd, na loop baanmogelijkheden. Wiarda geeft zijn mensen daarin gelijk. „De politie en de bonden hebben daaraan nog best iets te doen. Iedereen kan zien dat mensen in overheidsbanen voor minder belastend werk een hoger salaris hebben", aldus Wi arda (62) Hij verlaat in juli het korps om als politieprojectlei der het Nederlandse voorzitterschap van de Europese Unie in de tweede helft van 2004 voor te bereiden. GPD foto Dick Vos/ANP dend en stilstaand verkeer over 18 kilometer. Op de A59 tussen Heijningen en Noordhoek botsten op drie plaatsen auto's op elkaar. Bij een van de incidenten waren twintig auto's betrokken. Hierdoor raakten vijf personen gewond, van wie een zwaar. ANP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - De politiek over spoelt de samenleving met zo veel beleidsmaatregelen dat in stellingen ze allang niet meer allemaal kunnen uitvoeren. Dus maken die zelf maar uit al die voorschriften een min of meer willekeurige keuze. Doordat een groot deel van de beleids voornemens blijft liggen wordt de kloof tussen beleid en uitvoe ring steeds groter. Hierdoor dreigen burgers, die zien dat niet gebeurt wat de politiek be looft, hun vertrouwen in de overheid te verliezen. Deze conclusie trekt de Reken kamer, die heeft onderzocht wat er is gebeurd met 29 adviezen die zij de afgelopen jaren heeft uitgebracht Uit de evaluatie blijkt dat de overheid vaak geen idee heeft of alle maatregelen die zij eerder heeft geformu leerd goed zijn uitgevoerd. Zo bleek in 2002 dat geen enkele instelling precies wist hoeveel zwerfjongeren er in Nederland zijn. De Rekenkamer zelf becij ferde dat het er 2700 zijn. „Dat zijn wat mij betreft 2700 inci denten van falend beleid", zei de president van de Rekenkamer, S, Stuiveling, gisteren bij de presentatie van het rapport. Bij gebrek aan cijfers is het immers moeilijk de opvang van de jon geren te regelen Ook werken verschillende maatregelen elkaar tegen. Stui veling noemde de sterkte van de politie. Na allerlei inspannin gen om meer agenten aan te trekken, werd de werkweek ver kort van 38 naar 36 uur. Beide maatregelen hieven elkaar op, dus het gewenste 'meer blauw op straat' bleek een illusie „De reflex als er een probleem opduikt is: nieuw beleid. Maar dat moet dus zijn: wat zijn we ei - genlijk aan het doen met zijn al len?", oordeelt Stuiveling In stellingen als scholen, politie, gevangenissen krijgen zoveel beleid op zich af dat zij daarop dreigen af te branden, als dat al niet gebeurd is. Cultuuromslag Er moet een cultuuromslag bij de politiek komen, waardoor zij niet steeds nieuwe maatregelen neemt, maar eens nagaat of alles wat zij al heeft afgesproken wel gebeurt. Dat is vrijwel nooit het geval, aldus de Rekenkamer. Zolang dat niet gebeurt wordt de bestuurlijke chaos alleen maar groter. „Je kunt geen liter water in een vat van een halve li ter blijven proppen", waar schuwde Stuiveling. Instellingen op hun beurt zou den scherper moeten aangeven wat ze wel kunnen doen en op welke terreinen ze overvraagd worden. Simpelweg meer geld er naartoe of efficiënter werken is allang geen oplossing meer, stelt de Rekenkamer. GPD door Rudi Buis DEN HAAG - Er komt een grote pluimvee vrije bufferzone rond om de vogelpestgebieden in de Gelderse Vallei en Beneden- Leeuwen. Deze 'brandgang' moet voorkomen dat de klassie ke vogelpest de rest van de pluimveesector lamlegt. Honderd pluim veebedrijven met vele honderdduizenden kippen in de Betuwe en het Land van Maas en Waal worden de komende dagen preventief geruimd. Ook alle hobbydieren worden er afgemaakt. Het ministerie maakt vandaag bekend hoe de grenzen van de bufferzone precies zullen lopen. Het ministerie van Landbouw hoopt dat de bufferzone in het zuiden voorkomt dat het zeer besmettelijke virus overslaat naar Noord-Brabant, met 28 miljoen kippen veruit de meest pluimveerijke provincie. Minister Veerman zegt nu pas een bufferzone aan te leggen omdat in een eerder stadium de ruimingscapaciteit om dat te doen ontbrak De minister zei gisteren in de Tweede Kamer dat een leeg ge bied de kans op contactbesmet tingen verkleint. Hij wijt de verspreiding van vo gelpest voornamelijk aan men selijke verplaatsingen tussen bedrijven. Het virus zou zich volgens hem nauwelijks door de lucht ver spreiden GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3