Geld voor leerling met achterstand PZC PZC Peuterzalen wensen beter arbo-plan De Lichtboei houdt chrijfwedstrijd voor nieuwkomers Eis tweeënhalf jaar cel voor diefstal uit caravans en auto's Caravan verwoest bij brand door gaslek Stimuleringsbudget verdeeld 15 Ernstig gewonde bij ongeval Rijverbod voor Souburgers Boetes bij verkeerscontrole Kanaal gestremd voor scheepvaart Aanhouding na bedreiging Graffiti-artiesten slaan toe weekenddiensten lezers schrijven Verkoop kinderkleding Saxofoonkwartet muziekdocenten geeft concert Inbraak in clubgebouw Ziekenhuis Uitvoering Muziekschool joorAli Pankow dsr ZIERIKZEE - De zogeheten foor- en Vroegschoolse Ediica- je in Bruinisse en Duiveland irijgt dit jaar minder subsidie, jet Onderwijskansen-project :ör' (oor openbare basisschool Theo Ihijssen in Zierikzee krijgt neer. Dat is een direct gevolg ranhet feit dat er op Schouwen- Duiveland relatief veel behoefte ian de aanpak van onderwijs- kerstanden in het basison- *k lenvijs is, terwijl de financiële niddelen daarvoor beperkt folgens gemeentelijk beleids ledewerkster R. van der Weij- je-Smits ligt deze keus voor de and omdat de Theo Thijssen- chool het grootste aantal zoge eten 'doelgroep-leerlingen' t. Dat zijn kinderen met laag geleide ouders of van asiel ekers die de Nederlandse taal g niet goed beheersen. Het budget voor extra middelen en individuele begeleiding van de- lescholieren komt uit het zoge- ieten 'Goa-geld' van het Rijk, kestemd voor gemeentelijke on- ierwijs achterstand. "gens Van der Weijde is sa menwerking met de peuter- speelzalen Harlekijn en Kwibus san belang voor een goed resul- iaatvan het project bij de Theo Biijssenschool. De ervaring f1 leert dat de jongste jaren van j Önderen vaak essentieel zijn roor de kansen op latere leef- i jjd. Daarop stoelt de ontwikke- ingvan Voor- en Vroegschoolse Educatie (WE). Een belangrijk ïderdeel daarin is het stimule- hi van goed taalgebruik bij peuters. Verder zijn voor het ÏVE werkwijzen ontwikkeld roorhet obsederen en registre- ai van de ontwikkelingen van peuters. Door het overdragen JoorAli Pankow ZIERIKZEE - 'Taal zonder penzen is taal die het hart taakt'. Onder dat motto houdt Sociaal Cultureel Werk (SCW) De Lichtboei een wedstrijd poë- ae en proza voor nieuwkomers sp Schouwen-Duiveland. Dat gebeurt in het kader van het _J jaarlijkse Zeeuwse Festival Cultureel Gekleurd dat dit keer sanaf donderdag 24 april tot en set maandag 5 mei wordt ge braden. De Lichtboei hoopt dat zoveel rogelijk in deze gemeente ver evende nieuwkomers mee- :oen met deze wedstrijd. Onder iteuwkomers verstaat het SCW I— ïiuchtelingen met en zonder rerblijfsvergunning, maar ook aensen die op een andere ma nier in Nederland verzeild zijn ^raakt. Ook mensen die al ja- lïnlang hier verblijven en Ne- ierlands als tweede taal heb- ten, mogen meedoen. redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vrijdag 28 maart 2003 van die bevindingen aan de ba sisschool, kunnen onderwijs achterstanden snel en effectief worden aangepakt. Het afgelopen jaar werden goe de ervaringen opgedaan met WE bij de peuterspeelzalen De Krukels in Bruinisse, 't Kraai ennest in Oosterland en De Gruttepikkers in Nieuwerkerk. Directeur C. van der Vliet-Hart van de Stichting Peuterspeelza len Schouwen-Duiveland be treurt dat dit beleid nu niet vol ledig wordt voortgezet. Dankzij de 21.000 euro die de gemeente vorig jaar aan rijksstimule ringsgeld beschikbaar stelde, kon bij de drie WE-peuter- speelzalen een derde leidster op elke groep worden ingezet. Zij kreeg als taak met individuele peuters of een kleine groep kin deren aan de slag te gaan met taalstimulering en taalontwik keling. „Het is jammer dat nu geen vervolg kan worden gege ven aan de opgebouwde exper tise", zegt de directeur van de Stichting Peuterspeelzalen. Ze vraagt zich af of dit nu de bedoe ling is geweest van de inzet van gelden en de daaraan gekoppel de doelstelling. Van der Weijde kan deze reactie van Van der Vliet wel begrijpen, maar ziet het zelf toch wat min der zwart-wit. „Een deel van het stimuleringsbudget is geïn vesteerd in leermiddelen die in gebruik kunnen blijven en dat geldt ook voor de contacten die zijn gelegd met de basisscho len." Volgens Van der Weijde moet er op basis van bijvoor beeld het aantal doelgroep leerlingen zoals bij de Theo Thijssenschoolnou eenmaal een keus worden gemaakt hoe het stimuleringsgeld wordt ingezet. „Maar dat wil niet zeggen dat er bij veel andere scholen geen on derwijsachterstand zou zijn. RILLAND - Bij een eenzijdig ongeval op de A58 nabij Rilland is gistermiddag om kwart over vijf een 36-jarige vrouw ern stig gewond geraakt. Ze reed over de afrit en raakte met haar voorwiel in de berm. Vervolgens verloor ze de macht over het stuur waarna de auto op de kop tot stilstand kwam. De trau mahelikopter uit Brugge vervoerde de vrouw naar een zieken huis in Antwerpen. De A58 was enige tijd afgesloten. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag een 21-jarige automobilist uit Oost-Souburg aan gehouden voor rijden onder invloed. De man reed op de Spui straat in Vlissingen. Uit een ademanalyse bleek dat hij te veel had gedronken. De Souburger kreeg een rijverbod van zes uur en een proces-verbaal. Op de Jacoba van Beijerenweg werd om half één een 42-jarige Souburger aangehouden. Hij kreeg een rijverbod van drie uur. DOMBURG - Bij verkeerscontroles op diverse punten in de gemeente Veere heeft de politie gisteren twintig bekeuringen uitgedeeld. De meeste boetes gingen naar bestuurders die geen verlichting voerden tijdens de dichte mist. Twee auto mobilisten kregen een boete, omdat zij geen geldige kente kenplaat hadden. VLISSINGEN - Alle bruggen over het Kanaal door Walche ren zijn van maandag 31 maart op dinsdag 1 april gestremd voor scheepvaartverkeer. De stremming duurt van maandag avond 19.30 uur tot dinsdagochtend 6.00 uur. In die tijd wordt nieuwe software voor de bediening van de bruggen afgesteld en ingeregeld. De peuterleidster past zich voortdurend aan de 'maat van het kind' aan, zoals hier in peuterspeelzaal De Drie Schorren in Dreischor. Het ]V/f nnArQ 4-2 ru 1H Q Q r* beroep levert nogal veel fysieke belasting op. foto Marijke Folkertsma JVUIliaire (ïeCOraiie OUCl VjOeSeiiaar GOES - De in 1923 in Goes geboren Engel Corstanje is deze week onderscheiden met het Mobilisatie-Oorlogskruis. Dat is een onderscheiding voor oud-militairen die in de Tweede We reldoorlog hebben gestreden tegen de Duitse bezetter. Cors tanje maakte gedurende de oorlog deel uit van de onder grondse. Hij hielp onder meer bij het redden van de Stenen Brug in Goes, toen de Duitsers die op wilden blazen. Na de be vrijding van Zeeland vertrok de Goesenaar naar Engeland, waar hij een opleiding bij de Royal Navy genoot om uiteinde lijk op een vliegdek geplaatst te worden. Sinds 1948 woont Corstanje in Portage, in de Amerikaanse staat Michigan. Daar kreeg hij het oorlogskruis deze week opgespeld. De cursisten van de opleiding NT2 (Nederlands als tweede taal) afdeling ROC Zeeland, hebben de opdracht als huis werk meegekregen in de voor jaarsvakantie. Verder is het de bedoeling dat veel andere nieuwkomers spontaan een ver haal of gedicht insturen. De inzendingen mogen maxi maal één A-viertje lang zijn. Een jury kiest daaruit het ver haal of gedicht dat het hart het beste weet te raken. Het gaat daarbij om het verwoorden van universele gevoelens en gedach ten en dus niet om de perfecte grammatica of stijl. SCW De Lichtboei houdt vrij dagavond 25 april in het MFC in Zierikzee een bijeenkomst met als thema 'cultureel gekleurde ontmoeting'. Enkele deelne mers aan de wedstrijd mogen daar hun inzending voordragen De jury zal bekend maken wie de prijs voor de beste bijdrage ontvangt. Verder worden er tij dens dit festijn twee korte film vertoond, treedt de gelegen heidsband La Dida op en draait dj Fader uit Rotterdam dans muziek uit de hele wereld. De poëzie- en prozabijdragen dienen uiterlijk maandag 31 maart binnen te zijn bij SCW De Lichtboei, Postbus 39, 4300 AA Zierikzee. (Advertentie) door Ali Pankow ZIERIKZEE - De fysieke belas ting bij het beroep van peuter leidster is vaak erg groot. De Stichting Peuterspeelzalen Schouwen-Duiveland bepleit daarom zo gunstig mogelijke werkomstandigheden. De leidster past zich meestal aan de 'maat van het kind' aan. Voorovergebogen zitten om een kind te helpen met een puzzel, bukken om blokken op te rui men, hurken om schoenveters te strikken, voorover buigen om een huilende peuter te troosten, zijn voorbeelden van het dage lijks werk. Volgens directeur C. van der Vliet-Hart van de stichting kan die fysieke belasting op den door Aector Doorns MIDDELBURG - Tegen een 21- jarige inwoner van Nieuw-Vos- semeer is gisteren bij de Middel burgse rechtbank tweeënhalf jaar cel geëist wegens inbraken in caravans in Zeeuws-Vlaan- deren en autokraken op Schou wen-Duiveland. De man woonde bij zijn moeder in Zaamslag toen hij vorig jaar in november en december op de Zeeuws-Vlaamse campings De Braakman (Hoek), Het Hellegat (Zaamslag) en 't Mussennist (Ossenisse) waardevolle spullen uit stacaravans wegnam. In het laatste half jaar waren de Schouwse plaatsen Renes- duur leiden tot lichamelijke klachten, ziekteverzuim of zelfs arbeidsongeschiktheid. Zij zou het liefst op basis van een goed uitgekristalliseerd ergono misch plan te werk gaan om de situatie te verbeteren. Dat dit plan er nog niet is, wijt zij aan de trage besluitvorming door het gemeentebestuur. Van der Vliet is op zich blij met de afspraken die inmiddels lan delijk zijn gemaakt over het bereiken van zo optimaal moge lijke ergonomische omstandig heden binnen de peuterspeelza len. Op basis van de Arbowet en -regelgeving dient de werkge ver de werkplek zo in te richten dat te zware of verkeerde fysie ke belasting zo veel mogelijk wordt voorkomen. Voor een leidster moet een professionele werkhouding vanzelfsprekend zijn. De peuterspeelzalen moe ten op 1 januari 2005 aan de nieuwe regelgeving voldoen. Die tijd lijkt voldoende voor het maken van een goed onder bouwd voorstel, maar volgens Van der Vliet is de praktijk heel anders. Zij verwijt de gemeente een lakse houding in het toeken nen van de vereiste subsidie Die gemeentelijke bijdrage gold als voorwaarde om in aanmerking te komen voor de landelijke subsidie 'Stimuleringsregeling Ergonomie peuterspeelzalen 2002'. Meubilair Volgens de bepalingen in die rijkssubsidie moeten aanschaf en afrekening van ergonomisch meubilair voor 1 maart dit jaar se, Bruinisse, Scharendijke, Burgh-Haamstede en Noord- welle het doelwit van autokra ken. „Meneer is de weg kwijt ge weest", zei officier van Justitie A. Flikweert. „Hij heeft in zeer korte tijd een aantal vermo gensdelicten gepleegd en daar mee voor veel overlast gezorgd. Hij is vooral bezig met zijn cri minele loopbaan." De officier zag het nut van een voorwaar delijke straf met verplicht re- classeringscontact niet in, om dat hij er geen vertrouwen in heeft dat de man zich aan de voorwaarden zal houden. Sinds 1998 maakt de man zich al schuldig aan diefstallen. „U lijkt niet te stuiten", zei een van de rechters. zijn geregeld. Van der Vliet geeft aan dat de termijn om meubilair aan te schaffen wel erg kort werd nadat de gemeente pas eind 2002 besloot tot toeken ning van de vereiste bijdrage. De Stichting Peuterspeelzalen heeft nog wel getracht het geld zo zorgvuldig mogelijk te beste den, maar Van der Vliet betreurt dat gedwongen hap-snap beleid toch wel een beetje en blijft plei ten voor financiële mogelijkhe den om alsnog een ergonomisch plan op te stellen. Bij de besteding van de landelij ke en gemeentelijke subsidies legde de stichting de nadruk op goede stoelen voor de leidsters, op de mogelijkheid voor de leid sters om hoog te zitten en op de aanschaf van in de hoogte ver stelbare commodes. De verdachte wilde de goederen (vooral televisies, audio-appa- ratuur en huishoudelijke arti kelen) doorverkopen om in zijn gokverslaving te voorzien. Gis teren zei hij het gokken nog steeds niet te kunnen laten. En kele gedupeerden hadden een schadeclaim ingediend tot circa tweeduizend euro. De verdachte had eerder een be kentenis afgelegd over alle fei ten. Raadsman A. Sol zag wel een lichtpuntje. „Ik denk dat mijn cliënt voldoende gemotiveerd is om de draad van het leven op te pakken", zei hij. De rechtbank doet 9 april uit spraak. KRUININGEN - Een 3 4-j arige inwoner van de gemeente Rei - merswaal is deze week aangehouden in Kruiningen. De man had op 17 maart in Hansweert een buschauffeur bedreigd en verwond. Verder had hij vernielingen aan de bus aangericht. GOES - In de Lange Vorststraat en de Keizersdijk in Goes zijn in de nacht van woensdag op donderdag bedrijfs- en winkel panden met graffiti bespoten. De daders zijn ontkomen. zaterdag 29 en zondag 30 maart CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Speelman, Zierikzee, tel. (0111) 412080. Spreekuur van 11.00-11.30 uur Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18 00-ma. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111) 461280. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16,30-17.00 uur Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08 00 uur: R. v.d. Valk, Dorpsweg 5, Bruinisse, tel. (0111)482120 Tandartsen: S. De Smedt, Nieuwe Boogerdstraat 25, Zierikzee, tel.(0111)416066 Spreekuur 16.30-17.30 uur. Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17, Zierikzee. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Een caravan op een camping in Burgh-Haamstede is gister middag uitgebrand na een gasexplosie. De bewoner bleef ongedeerd. Snel ingrijpen van de blusgroepen Burgh-Haam stede en Renesse voorkwam dat twee naburige caravans ook aan de vlammen ten prooi vielen. De brand op camping De Ro zenhof aan de Hogeweg ont stond even na één uur. De uit Rotterdam afkomstige eige naar was zijn vaste vakantie verblijf aan het optuigen voor het nieuwe zomerseizoen. Rond het middaguur had hij de gasfles aangesloten. Officier van dienst J. Juffermans van de brandweer Schouwen-Dui veland vermoedt dat er in de buurt van de kookplaat een lekkage is opgetreden, waar door de caravan vol gas is ge stroomd. Kort nadat de man een pannetje op het vuur zette, ontplofte de boel. De Rotterdammer was juist naar buiten gelopen „Dat is zijn geluk geweest, anders had hij de klap waarschijnlijk niet overleefd. Wanneer iemand midden in een gasexplosie zit, is er direct sprake van één gro te vuurzee en een gigantische hitte", aldus Juffermans. De caravan stond binnen vijf mi nuten in lichterlaaie. Een bij komend toeval waardoor li chamelijk letsel uitbleef, was het feit dat de man de deur had laten openstaan, legt Juffer mans uit. Daardoor kon de luchtdruk weg, wat voor kwam dat de caravan uit el kaar spatte. Twee naburige caravans ble ven gespaard, dankzij con stante koeling met bluswater. Wel raakten de aluminium wanden enigszins verwrongen en sprongen de ruiten. De brand was binnen twintig mi nuten bedwongen. De Rotter dammer is volgens de brand weer goed verzekerd. foto Rob van den Bergh Apotheken: ZIERIKZEE - De Stichting Kle- dingbeurs Zierikzee houdt zaterdag 5 april een voorjaars- kinderkledingbeurs in Dagcen trum Brugzicht in Zierikzee. De verkoop begint om 10.00 uur en duurt tot 11.30 uur. Op vrijdagavond 4 april kan ie- dereen in Brugzicht terecht voor het inleveren van maximaal 25 kledingstukken in de maten 92 tot en met 188 en vijftien stuks babykleding in de maten 56 tot en met 86. De organisatie rekent hiertoe ook sport- en regenkle ding en zaken als sportschoe nen, skates en laarzen. Bij de babykleding mogen ook slaapzakken en draagzakken en zachte schoentjes worden inge leverd. Alle spullen dienen schoon en goed verzorgd te worden aangeleverd. Niet ver kochte kleding wordt met toe stemming van de aanbieder be schikbaar gesteld voor Polen. Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111 ZIERIKZEE - Vier docenten saxofoon aan de Zeeuwse Mu ziekschool vormden onlangs een gelegenheidskwartet dat maandagavond 31 maart op treedt in de Lutherse Kerk in Zierikzee. Ook vijf gevorderde leerlingen presenteren zich dan. Het gelegenheidskwartet van leraren wordt gevormd door La- ra Groen, Ankie Loos, Gino Me- hauden en Marijke Poppe. Vijf gevorderde leerlingen pre senteren zich tijdens dit concert ook met een deel van het kamer- muziekproject dat kort geleden in Middelburg tot stand kwam Het is een werk voor dwarsfluit, twee violen, altviool en cello. De derde groep uitvoerenden tij dens dit concert zijn de saxo foonleerlingen van Lara Groen. Het optreden in de Lutherse Kerk begint om 19.30 uur. Gra tis toegangskaarten kunnen af gehaald worden bij de Muziek school in Zierikzee SINT-MAARTENSDIJK - On bekenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag in gebroken in een verenigingsge bouw aan de Sportlaan in Sint- Maartensdijk. Ze namen enkele tientallen euro's mee. Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen redactionele berich ten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Als je alles over het ziekenhuis leest denk je wat voor spelletje wordt er gespeeld? Kan nu nie mand meer werken zoals het hoort? In de PZC van 25-3 vindt de heer Buijs de inspectie te voorbarig Dat is zeker zo, maar het komt directeur Broertjes en gedeputeerde De Kok goed uit Want als je niet wilt, zeg je dat het niet kan. Wat hebben die he ren te willen? De bevolking van Schouwen-Duiveland wil spoedeisende hulp, niet meer en niet minder Kamerlid Buijs heeft het goed gezien dat Schouwen-Duiveland voor spe cialisten op allerlei gebied het ziekenhuis van Goes als basis ziet! Hopelijk zullen de heren, als minister De Geus deze week te bieden heeft wat hij heeft be loofd, alles met open handen ontvangen. Tonnie Schouwenaar-Verkaart Nieuwe Haven 63 Zierikzee ZIERIKZEE - De leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool in Zierikzee geven donderdag avond 3 april vanaf 19.30 uur de jaarlijkse uitvoering in de Nieu we Kerk in Zierikzee Er zijn on der meer optredens van het klein ensemble met klarinet, dwarsfluit, klein koper, accor deon, saxofoon en viool. Verder treden de tweejaarsleerlingen van de opleiding Algemene Mu zikale Vorming op met 'Een reis door de Sahara'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35