Ziekenhuis zorgt op afstand Oosterscheldekreeft 2003 blijkt prima Geen proef met late sluitingstijd horeca Renesse Dé Beurs voor \nttek Manoeuvreren tussen hoge bomen Avondwake in Goes voor de vrede Kinderboekenschrijver leest voor in Archief Specialisten Zierikzee en Goes in experiment diagnose op afstand luurt nog ngerust over sielzoekers zeeuwse almanak Kippenhok AANBIEDING door Ali Pankow RENESSE - Er komt deze zo mer geen zesweekse proef met ruimere sluitingstijden voor de horeca in Renesse. De meerder heid in de Schouwen-Duive- landse gemeenteraad is het eens met het college van burgemees ter en wethouders dat daaraan te veel risico's kleven voor de openbare orde en veiligheid. De fracties van WD en Leef baar Schouwen-Duiveland (LSD) spraken nog wel hun voorkeur uit voor de proef, maar lieten het gezien de meerderheid van de tegenstanders niet op stemming aankomen. Voorafgaand aan de raadsdis- cussie spraken twee Renessena- ren, E. Hop en H. Blom, vanaf de publieke tribune hun vreugde uit over het collegestandpunt. Beiden wezen nog eens op de overlast van nachtelijke stap pers, waardoor bewoners lang durig uit hun slaap worden ge houden. Hop memoreerde een ooit door wethouder G. van de Velde-de Wilde geopperd plan om de ho reca in een grote vestiging bui ten het dorp te concentreren. Dat acht hij een betere oplos sing dan een senioren wooncom plex uit het dorpscentrum te weren, zoals de horeca-onder- nemers voorstelden Volgens Blom kan de horeca juist bogen op veel goodwill bij de vaste be woners, anders zou er al veel meer tegenstand zijn tegen de huidige overlast P. Berrevoets-Ringelberg (LSD) had de proef graag gehouden om de ervaring met sluiten om drie uur 's nachts af te zetten tegen de huidige situatie Nu moeten dis co's en café's om twee uur dicht. Zij staat ook sceptisch tegen over het argument dat de tijd waarop de parketsecretaris wordt ingezet, niet flexibeler kan worden ingedeeld. Volgens burgemeester Assel- bergs echter vormt de inzet van de parketsecretaris een cruciaal onderdeel van het succesvolle lik-op-stuk-beleid in Renesse. Dat succes acht Asselbergs wel broos en hij vindt het ook dood zonde om veiligheidsrisico's te nemen door keuzes te maken bij de inzet van politie Volgens G. Houtekamer (SGP) is dat politietoezicht in de zo mer al 'onverantwoord laag' en is er derhalve geen enkele ruim te voor een proef met latere slui tingstijd. De burgemeester vond dat wat te sterk uitgedrukt en hield het op 'minimaal toezicht' van de politie. Leefbaarheid C. Boogerd (CDA) betrok in zijn argumentatie de aantasting van de leefbaarheid voor de vaste bewoners als de overlast van stappers nog een uur langer duurt. Hij verwees naar acht an dere kustgemeenten, waarvan alleen Zandvoort een sluitings tijd van drie uur kent; in de ove rige plaatsen sluiten de horeca- etablissementen net als in Re nesse om twee uur of eerder Fractievoorzitter A. Verseput van de WD herhaalde de motie ven van zijn fractie voor de proef, maar kreeg geen bijval. De fracties van Alert!, CU en PvdA schaarden zich achter het collegevoorstel, waarmee een overtuigende meerderheid de proef afwees. Advertentie DOMBURG zon zee verrassend leuk winkelen gezellige terrassen iedere zondag open! [DDELBURG - De proble- met de ama-huizen in Mid- Iburg zijn naar tevredenheid gelost. Dat schrijft burge- iter J. Schouwenaar naar inleiding van vragen van de PF. [omwonenden van de panden pechter nog met tevreden. De veroorzaken weliswaar rder overlast, maar er is nog en uitzicht op een structurele dossing. lim een maand geleden trok- ffi bewoners van de Middel- wijken 't Zand en de tóstenenbuurt aan de bel. In wijken wonen alleenstaan- minderjarige asielzoekers 's) praktisch zonder bege- ïg in een huis. De jongeren irzaken veel overlast. Me- lérkers van de stichting jogische Zorgcentra Zeeland ZZ), belast met de begelei- 3gvan de ama's, bezoeken de inden 's ochtends en 's mid- igs. Maar 's avonds doet zich ïstde meeste overlast voor. sar aanleiding van de kwestie Beg de Zeeuwse LPF-lijst- tkker H, Smits de gemeente iddelburg om opheldering. Egemeester J. Schouwenaar brèef deze week een brief te il Volgens hem is de kwestie middels naar tevredenheid De bewoners en de ZZ hebben gesprekken ge- *rd >rzitter P. Blokpoel van de TOnerscommissie van 't Zand vestigt dat er gesprekken zijn roerd. De overlast is volgens minder geworden, maar hij dat dit effect maar tijde- is. Volgens Blokpoel zien de iners het liefst een structu- ilossing. In de woningen doorgaans vier tot vijf asielzoekers.Het is Blok- een raadsel waarom de i's niet in het asielzoekers- im worden opgenomen. Advertentie |ff, 29 en 30 maart 1 rote Kerk - (Joes Vrijdag 17.00 tot 21.00 uur fluterdag 11.00 tot 18.00 uur Zondag 13.00 tot 18.00 uur Organisatie: Reijmerink BURGHSLUIS - De charme van getijhavens staat als een paal boven water. De natuur regelt het verkeer, zeker wanneer de monding een eind is dichtgeslibd. Het haventje van Burghsluis wacht komend najaar een baggerbeurt. Bij extreem laag water komen jachtjes nu soms droog te liggen. Voor het wat hoger gelegen gedeelte is het manoeuvreren als tussen hoge bomen. foto Marijke Folkertsma door Patrick de Block GOES - Op de Grote Markt in Goes is gisteren een avondwake voor de vrede gehouden. De ge bedswake, die een half uur duurde, werd georganiseerd door de Raad van Kerken uit Goes, Kloetinge en 's-Heer Hen drikskinderen. ,,De mondiale politiek is niet in staat zonder geweld een vreed zame wereld te creëren", en „Moge de vrede van God met u allen zijn." Het zijn enkele zin nen uit gedichten die gister avond werden voorgedragen. Tientallen mensen, jong en oud, verzamelden zich in een kring bij het monument op de Grote Markt. In hun midden een bord met de tekst 'Gebedswake voor de vrede'. „Het zegt toch heel wat dat deze mensen de moeite hebben genomen om te komen", aldus predikant Rosbergen uit Goes. Tijdens de wake, die voorname lijk in stilte werd gehouden, stonden de deelnemers stil bij de oorlog in Irak. Rosbergen bena drukt dat het niet alleen om de oorlog gaat. „Met deze wake willen we bidden voor vrede op aarde". Door de opkomst heeft de orga nisatie besloten om voorlopig iedere donderdag een wake, met de titel 'stilstaan bij de vrede' te houden. De bijeenkomsten be ginnen steeds om 18.30 uur en vinden plaats bij het monument op de Grote Markt in Goes. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Dit jaar was het Neptunus zelf die de eerste Oosterscheldekreeft uit het water viste ter opening van het kreef tenseizoen 2003. Kreeftenvisser Jolanda van Westenbrugge bood vervolgens deze forse kreeft aan de staatssecretaris van het ministerie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij, J. Odink aan. Vanaf dinsdag 1 april prijkt de Oosterschelde kreeft weer op de menukaarten van de restaurants en is hij volop te verkrijgen. Het leek er gisteren in de vroege ochtend op dat het de belangstellenden voor de opening van het kreeftenseizoen niet mee zat. Dichte mist sloot Schouwen- Duiveland af van de buitenwereld. Maar rond tienen braken de eerste zonnestra len door en uiteindelijk werd het weer een heerlijke dag. De kreeft liet zich van gen, koken en goed smaken, evenals de speciaal voor de gelegenheid geïntrodu ceerde wijn De belangstelling van de (ïnter)nationale culinaire pers voor de opening van het kreeftenseizoen was groot. Het was voor de derde keer dat dit evenement georga niseerd werd en inmiddels heeft de ope ning enige reputatie opgebouwd. Met maarliefst vijf schepen in soorten en ma ten werden de genodigden en de pers de Oosterschelde opgevaren. Daar 'dook' een als Neptunus verklede duiker de eer ste kreeft op. De toegezegde filmbeelden van dit onderwaterspektakel bleken niet te zien te zijn maar er waren nauwelijks journalisten die zich daaraan stoorden. Het zonnetje scheen, de wijn werd royaal geschonken en de kreeft kwam toch wel boven water. Kwaliteit Eerder die ochtend had voorzitter van Stichting Promotie Oosterscheldekreeft R. Zonnevylle in zijn toespraak gerefe reerd aan de kwaliteitseisen die de stich ting en de kreeftvissers nastreven om de kreeftstand op peil te houden. Zo wordt De eerste kreeft was gereserveerd voor staatssecretaris J. Odink (links). er gewerkt aan de oprichting van een producentenorganisatie, onderzoeken de belanghebbenden een mogelijke pau ze in het vangseizoen om de kreeft in alle rust te laten verschalen en krijgen de zaaddragende kreeften vanaf heden een gaatje in de staart om te voorkomen dat zij als gewone kreeft worden verkocht. „Het gaat erom dat de consument geen kreeft te zien krijgt met een gaatje", legt visser J. van Westenbrqgge uit. „Nu kun nen vissers die het niet nauw nemen het zaad van de zaaddragende kreeft afbor stelen en de kreeft verkopen. Als iedere visser die een duurzaam kreeftbeleid voorstaat, zijn zaaddragende kreeft van het gaatje voorziet, krijgen zulke vissers geen kans meer. De kok, vismijn en con sument kunnen deze kreeften weigeren en ook de AID heeft dan een handvat om op te treden." De stand van de kreeft staat ter discussie foto Marijke Folkertsma omdat er in de loop van de jaren te veel vangstvergunningen uitgegeven zijn. Het ministerie van LNV werkt momen teel aan een nieuw beleidsbesluit voor vaste vistuigen waarin het aantal ver gunningen wordt beperkt. Voor de vissersvereniging Zevibel gaat dit besluit niet ver genoeg. De vereniging streeft vaste visvakken na waar de visser zelf verantwoordelijk voor is. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De Zeeuwse kinderboekenschrijver- en illu strator Wim Hofman leest woensdag 9 april voor uit eigen werk. Hij doet dat voor kinde ren van negen tot en met twaalf jaar in het Zeeuws Archief in Middelburg. Het thema van de middag. 'Water en Redding', heeft alles te maken met de wa tersnoodtentoonstelling die nog steeds in het Zeeuws Archief te zien is. De voorlees- en tekenmiddag begint om 13.00 uur met de speurroute 'Reis door het ver haal van 1953'. Ouders en kin deren maken samen die tocht langs dc tentoonstelling. Ver volgens leest Wim Hofman voor uit eigen werk Het is de bedoe ling dat de ouders hier niet bij zijn. Die kunnen een film bekij ken en een rondleiding maken door het Van de Perrehuis. Geïnspireerd door wat ze hoor den en zagen, doen de kinderen daarna mee aan een tekenwed strijd. De jury bestaande uit Hofman en Roelof Koops, directeur van het Zeeuws Archief, kiest de drie mooiste tekeningen uit. De winnaars krijgen niet alleen een prijs, kun tekeningen mogen ook tot het einde van de ten toonstelling in juni blijven han gen in de expositiekelders van het Zeeuws Archief. Ouders en kinderen die willen meedoen aan deze themamid dag, moeten zich voor 8 april opgeven bij het Zeeuws Archief. De bijeenkomst is omstreeks 1615 uur a fgelopen vrijdag 28 maart 2003 mtMarcel Modde JRIKZEE - De ziekenhuizen Zierikzee en Goes worden «gelijk met elkaar verbonden la een hoogwaardig computer- rsteem. Dat moet specialisten gelijk maken op afstand dia- ioses te stellen. Minister De jus (Volksgezondheid) heeft sieren tijdens een gesprek met m Zeeuwse delegatie in Den lag aangekondigd zo'n expe- nent na te streven. «maatregel zou een belangrij- :uitbreiding zijn van de moge- jjheden in het Zierikzeese zie nhuis. Via de iet-verbinding mnen specialisten in Goes eekijken naar de aard van de iwonding en zo consult geven »r de juiste behandeling. Dat Drkomt onnodig vervoer van lüénten van Schouwen-Dui- jand en betekent een verbete- ng van de spoedeisende hulp ide regio. edeputeerde De Kok en wet- juder Van der Wouden toon- sn zich ingenomen met het inbod van de minister, die or dat doel tevens de financi al het vooruitzicht stelde. Ie minister gaf als mogelijk- iid het voorbeeld van een arts Milaan die in Amsterdam sekijkt naar de knieoperatie q Marco van Basten. Dat ikt natuurlijk fantastisch", lus Van der Wouden. De wet- uder plaatste evenwel de kri- che kanttekening dat er vol- ende huisartsen beschikbaar eten zijn om dit - voor hen - tra werk straks aan te kunnen ide centrale huisartsenpost. pplussen Geus maakte wat dat onder- el betreft gisteren een pas op plaats. Hij heeft een maand nger de tijd gevraagd voor na- >r advies over het 'opplussen' in het aantal dokters op de Kt met vier verse krachten, gze uitbreiding vormt een we- ulijk aspect van het zieken- irgplan voor Zierikzee dat de ede Zeeuwse initiatiefgroep ruim een jaar geleden indiende bij toenmalig minister Borst. „En daar hecht iedereen nog steeds heel sterk aan", bena drukte De Kok. De gedeputeerde is vooral ook blij met de toezegging van de bewindsman dat hij zijn collega van Verkeer en Waterstaat ach ter de broek zal zitten voor een snelle aanleg van de zogeheten selectieve afslag voor ambulan ces op de A58. Hoopgevend is volgens De Kok ook de 'nadruk kelijke uitnodiging' van de mi nister om in het kader van het landelijk spreidingsplan voor ambulances, waarmee het mi nisterie binnenkort komt, te pleiten voor uitbreiding van het aantal posten. „Ik ga er dan ook vanuit dat we die extra ambu lancepost voor de kop van Schouwen kunnen binnenha len." Positief is de delegatie ook over een spoedige realisatie van een herstelafdeling voor kortdu rend verblijf in het ziekenhuis. Die verdieping komt te vallen onder verantwoordelijkheid van het aanpalende verpleeg huis Cornelia. Het totale pakket biedt een 24 uurs EHBO-voor- ziening op huisartsenniveau, aldus het ministerie van Volks gezondheid in een perscommu niqué. Daarmee is ook de kou uit de lucht met betrekking tot het te rugbrengen van een volwaardi ge spoedeisende ziekenzorg in Zierikzee zoals het CDA-Ka- merlid Buijs van meet af aan heeft bepleit. De Geus nam die insteek van zijn partijgenoot tij dens de verkiezingscampagne voor de Tweede Kamer gretig over. De Zeeuwse initiatief groep heeft echter altijd op het standpunt gestaan dat zo'n voorziening voor Schouwen- Duiveland, binnen de huidige maatstaven, te hoog is gegre pen. De minister heeft dat nu in gezien, constateren De Kok en Van der Wouden op basis van het overleg. De invulling zoals die iedereen nu voor ogen staat, inclusief de iet-voorziening en de opening van een oogkliniek in Zierikzee, komt volgens hen aardig dicht in de buurt van wat kan doorgaan voor een profiel ziekenhuis. Advertentie Het stond er een beetje ver scholen in de wekelijkse ge meentelijke annonces om trent bouwvergunningen Tussen omvangrijke projec ten als een tweede brug bij Bruinisse en een verbeterde toegang tot de sporthal in Zierikzee. De eigen aanvraag van de gemeente Schouwen- Duiveland voor de bouw van een kippenhok in Ouwerkerk wekte dan ook enige be vreemding. Nu is bekend dat raadsleden in het openbaar graag met elkaar bekvech ten Sommigen zijn daarbij snel in hun kuif gepikt en weer anderen vertonen met zelden typisch haantjesge drag. Zou het gebutste titani um bolwerk aan de rand van Zierikzee soms niet meer vol doen? Of is het bedoeld uit voorzorg voor een uitbraak van vogelpest? Navraag bij een ambtenaar bracht snel uitkomst: het gaat om een uitbreiding van het gemeen telijk hertenkamp. Kunnen ze ons tenminste niet kwalijk nemen dat we als een kip zon der kop een aankondiging hebben overgenomen. JACKS PARKA'S DIVERSE SERIES €20.- KORTING PULLOVERS DIVERSE SERIES i 69,95 voor 59,95 mooE WALSTRAAT 199 VUSSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31