Rechter stelt bouw windpark uit Kinderen en hersenletsel PZC PZC ZORGT U DAT 'T lil DE BUS KOMT? ismEEmm Met vakantie? Vrouw ernstig gewond bij ongeval Recreatie bij Fort Rammekens riskant -4 nd. iJiu-t II _s Giro 860 ,14 Belgische Raad van State haal streep door plannen Vlakte van Raan weekenddiensten Meerderheid voor steun kinderopvang bij azc Imabo Pilaar Tegels Hersenstichting Nederland Verras een ander met uw krant. vrijdag 28 maart 2003 door Wout Bareman KNOKKE-HEIST - De bouw van een windmolenpark op de Vlakte van Raan in de monding van de Westerscheldegaat voor lopig niet door. De Belgische Raad van State houdt de bouw tegen omdat er procedurefouten zijn gemaakt bij de afgifte van de exploitatie- en bouwvergun ning. De provincie Zeeland en de kustgemeenten Vlissingen, Vee- re, Sluis en Knokke-Heist had den bezwaar aangetekend tegen de komst van het park zo'n twaalf kilometer voor de kust van Knokke-Heist. Vorig najaar trok de gemeente Veere zich als bezwaarmaker te rug. Volgens B en W had de Bel gische minister van Leefmilieu voldoende garanties ingebouwd om overlast van het park te voorkomen. Nadat de Belgische regering een voorstel van het Nederlandse ministerie van Verkeer en Waterstaat om het windmolenpark te verhuizen naar een alternatieve locatie (de Thorntonbank, 27 kilometer uit de kust) had afgewezen, zetten de overige bezwaarmakers door. Met succes. Gedeputeerde L. Coppoolse gistermiddag. Hoe wel we de argumenten van de Raad van State nog niet kennen, stemt de zaterdag 29 en zondag 30 maart 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Noord- en Zuid Beveland Huisartsenpost De Bevelenden 's Gravenpolderseweg 114b tel. 0900-1785 Heinkenszand e o.vrij. 17.30-ma. 08.30 J. A, Fortrie, Zangvogelstraat 86, Hein kenszand, tel. (0113) 563074. Tandartsen: Noord- en Zuid-Beveland: B. Rijksen, Vroonlandseweg 33, Kapelle, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00 11.00 uur Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandartsen Houg, Koster, Wimmers en de Wit tel. (0113) 220034 Apotheken: Avond- en weekenddiensten worden verzorgd door De Zeeuwse Apotheek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen: Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruinin- gen en Krabbendijke: W L Verboom, tel. (0113) 342486. Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: H. van Dijk, Simonswei 2, Heinkenszand, tel.(0113)561290 Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huis- kes-Cornelisse en M Berrevoets, Molen laan 24, Yerseke, tel 0113 572756. Spreekuur zat 9 30-10 uur Tandartsen: Voor geheel Tholen van zat. 08.00-zon. 24.00 uur: F. Abdullah, Pegasuslaan 20, Bergen op Zoom, tel 0164-237302. Dierenartsen: Tholen: W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poort vliet. Zat van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uur op Botermark 10 Oosterschelde Thuiszorg: Tholen en St Philipsland: Tel. (0113) 249111 uitspraak natuurlijk optimis tisch. Voor zover we hebben kunnen achterhalen, moeten de vergunningprocedures worden overgedaan. Dat kost tijd en in die tussentijd komen de initia tiefnemers hopelijk tot andere inzichten, bijvoorbeeld op het gebied van de veiligheid voor de scheepvaart. Wij staan nog steeds op het standpunt dat zo'n windmolenpark invloed kan hebben op de werking van de Schelderadarketen met alle mogelijke gevolgen van dien." Zeeland en de kustgemeenten protesteerden in juni vorig jaar ook tegen afgifte van de vergun ningen op grond van de milieu- effectrapprtage en de langeter- mijnvisie voor het Schelde- estuarium. Die visie merkt de Vlakte van de Raan aan als een belangrijk fourageer- en rustge bied voor trekvogels en een even belangrijk paaigebied voor de vissen. Het mondingsgebied moet bovendien 'open, natuur lijk en dynamisch' blijven. Cop poolse. ,,De visie is destijds me de ondertekend door de Belgen dus was de vergunningverstrek king in strijd met het door hen ondersteunde beleid." De uitspraak van de Raad van State is voor toekomstig exploitant Seanergy (een samenwerkingsverband van energieconcern Electrabel en baggerbedrijf Jan De Nul) een lelijke streep door de rekening. Electrabel had er vast op gere kend dat de Raad van State de bezwaren op basis van voor haar gunstige adviezen zou af wijzen. Seanergy wilde in mei beginnen met de bouw van de eerste fase van het windmolen park: tien windturbines van elk twee megawatt. De turbines waren al besteld. Het park zou uiteindelijk vijftig molens gaan tellen met een gezamenlijke ca paciteit van honderd megawatt. In de loop van volgend jaar had het gereed moeten zijn. Wijkverpleging: Oosterschelde Thuiszorg Voor geheel Noord- en Zuid-Beveland. Schouwen- Duiveland, Tholen en St. Philipsland via tel.(0113)249111 Stichting Thuiszorg Nederland via tel. (0113)229003. Verloskundige Maatschap Goes, vrij 20.00-zon. 20.00 uur: M.Stroo, tel. 0113 224099. Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. Tholen en St. Philipsland Huisartsen: Voor geheel Tholen van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. RILLAND - Bij een eenzijdig ongeval op de A58 nabij Rilland is gistermiddag om kwart over vijf een 36-jarige vrouw ernstig gewond ge raakt. De automobiliste, afkomstig uit de gemeente Reimerswaal, reed over de afrit en raakte met haar voorwiel in de berm. Vervolgens verloor ze de macht over het stuur waarna de auto op de kop tot stilstand kwam. De traumahelikopter uit Brugge vervoerde de vrouw naar een ziekenhuis in Antwerpen. De A58 was enige tijd afgesloten. foto Willem Woznitza door Ron Magnée VLISSINGEN - Fort Ramme kens is door de ligging dichtbij het munitiedepot in Ritthem te gevaarlijk voor recreatie. Dat blijkt uit de jongste berekenin gen van het ministerie van Vrom. Toch is de kans gering dat het fort gesloten wordt. Het is volgens het ministerie veel te gevaarlijk om in een di recte cirkel rondom de munitie opslag te recreëren. Dat staat in een brief aan de provincie. Bij een eventuele explosie hebben mensen in het gebied rondom het depot geen schijn van kans. In die directe cirkel liggen het Fort Rammekens, natuurreser vaat Rammekenshoek en de Ritthemsestraat. Toch wil de provincie in de gevarencirkel recreatie blijven toestaan. Veiligheidscirkel Hef ministerie gebruikt bij de berekening van de veiligheids contouren de zogeheten circu laire Van Houwelingen. In de A- zone van deze contouren vallen het fort en het natuurreservaat. In deze A-zone is eigenlijk alles verboden: auto-, spoor- of wa terwegen, parkeerterreinen én recreatie. Alleen agrarisch ge bruik van de grond is toege staan, op voorwaarde dat er zich slechts incidenteel personen in de zone bevinden. Mocht er toch sprake zijn van recreatie, dan alleen buiten de cirkel, schrijft het ministerie. In het plan de natuurcompensatie voorc* Westerscheldecontainertemu- nal wordt juist gesproken beperkte recreatie binnen cj veiligheidscirkel. Volgens leidsmedewerkster Ruimtelijk Ordening E. Dekker van depnj. vincie zijn de risico's voorreen, anten uiterst gering. Ze verze kert dan ook dat het fort enk; natuurgebied open blijven voor publiek Volgens de marine kan de nu®, tieopslag niet worden geslote: Het depot is daarvoor te belang, rijk. Al eerder onderzocht fe» ministerie van VROM de op slagplaats. Volgens het departs ment voldoet het opslagdepot binnen de omheining aan dj voorschriften. De springstoffen liggen in een betonnen c®. structie en achter een aanfe wal opgeslagen. De munite heeft het predikaat 'veilig' gr. kregen. Aanleiding van de con trole was de vuurwerkramp u Enschede. Direct effect van de jongst* VROM-berekeningen is wel dit de komst van een fietspad hoogst onzeker is geworden, h het kader van de natuurcon- pensatie voor de komst van d« Westerschelde Containertermi- nal wordt de waterkering legd. Aan de voet van deze ke ring was een fietspad gepland. De route voert echter doordeA- zone. De provincie zal de fiets- route waarschijnlijk zo verleg gen dat ze buiten de zone valt. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een meerder heid van de gemeenteraad van Vlissingen vindt dat er nog een poging gedaan moet worden om kinderdagverblijf Pippeloentje te redden. De drie Walcherse gemeenten en de Stichting Kinderopvang Walcheren en het Centraal Or gaan Opvang Asielzoekers moe ten in staat zijn een kwalitatief volwaardige kinderopvang te realiseren. Dat stelde een meer derheid in de raadsvergadering gisteravond. De fractie va: GroenLinks diende gisteravou een motie in om het kinderdag verblijf in het asiel zoekersceo- trum in Middelburg te herope nen. Het Centraal Orgaaa opvang Asielzoekers COA) ver strekte tot vorige maand subs die. Pippeloentje was een experi ment. De opvang is één jaarge leden opengegaan en was be doeld voor asielzoekers. da's LOCUS wens Help het geluk 'n handje: collecteer voor Kinderhulpl collecteweek 2003 20 t/m 26 april Het Nationaal Fonds Kinderhulp zoekt collectanten voor de landelijke collecteweek in het voorjaar. Helpt u mee? Bel 0570 611899. Hersenstichting Nederland vraagt uw steun sanitair/badkamers tegels keukens schouwen garagedeuren stenen/dakpannen kasten/wanden altijd de mooiste vloer, PILAAR Bouwmaterialen - Albert Joachimikade 4463 AA Goes Tel. (0113) 215 401 - Fax (0113) 216 232 ma t/m vrij 8.30 t/m 1730 uur zat 9 30 t/m 15.30 L#GUS V Vij leveren aan particulieren, aannemers en installateurs. Ook verzorgen wij de totale montage! Een gezond kind kan geheel onverwacht hersenletsel krij gen. Bijvoorbeeld door ongeval, herseninfarct, hersenbloe ding of hersenvliesontsteking. Je staat er niet steeds bij stil... tot het in je omgeving gebeurt.. Kent u deze feiten en cijfers? - Per jaar krijgen circa 35 kin deren onder de 13 jaar een dodelijk ongeval op de fiets. Meer dan de helft van deze kinderen overlijdt aan her senletsel. - Elk jaar komen naar schatting 1.000 kinderen na een ver keersongeval in het zieken huis terecht. De helft van de ze kinderen heeft hoofdletsel. - Jaarlijks moeten ongeveer 19.000 kinderen naar de EHBO na een val op hun hoofd. - Per jaar worden ongeveer 80 nieuwe gevallen van een her sentumor vastgesteld bij kin deren tot 15 jaar. - Van de gehele groep kinde ren behandeld voor een her sentumor, heeft ongeveer 50% enige vorm van neurolo gische restverschijnselen, of later opgetreden neurologi sche uitval. Daarnaast heeft 15-25% van de kinderen epi lepsie. - Bacteriële meningitis (her senvliesontsteking) komt in Nederland ongeveer 1.200 keer per jaar voor. - Bacteriële meningitis komt het meest voor bij zuigelin gen (85-105 gevallen per 100.000 kinderen per jaar) en neemt naar de volwassen leeftijd geleidelijk af (in de periode van 10-19 jaar nog maar 3 kinderen op de 100.000 per jaar). - Naar schatting worden in Nederland jaarlijks 50.000 tot 80.000 kinderen slachtoffer van kindermishandeling. Bij meer dan 50% daarvan is er sprake van letsel in het hoofd-nek-gebied. In Nederland krijgen per jaar 2,7 op de 100.000 kinderen een herseninfarct of hersen bloeding. Minstens 5% van de patiën ten met ernstig hersenletsel krijgt epilepsie In 1997 werd geschat dat elk jaar ongeveer 500 Nederlan ders in een langer dan zes uur durende coma raken als gevolg van een ongeval. Een zelfde aantal raakt in coma door een andere oorzaak. Steun de Hersenstichting Nederland Wetenschappelijk onderzoek en revalidatie zijn uiterst be langrijk om hersenletsel te be handelen. Verder is goede voorlichting van belang, om begrip te kweken en onwe tendheid weg te nemen: ook al zijn de gevolgen van hersenlet sel niet altijd te zien, dat wil helaas niet zeggen dat ze er niet zijn. Word daarom dona teur van de Hersenstichting of doe een gift. Iedere bijdrage, groot of klein, is welkom in de strijd tegen hersenaandoenin- gen. Ons CBF-keurmerk garan deert een verantwoorde beste ding van uw bijdrage. Korte Houtstraat 10.2511 CD 's-Gravenhage - Tel. 070 - 360.48.16 - www.hersenstichting.nl VAKANTIESERVICE-ANTWOORDFORMULIER Naam Straat Postcode Woonplaats Telefoon E-mail maakt gebruik van één van de onderstaande aan te krui sen vakantieservicemogelijkheden in de periode (mini maal 1 week) datumt/m datum J ander bezorgadres in verspreidingsgebied (gratis) J waardebonnen voor krant op vakantieadres in Zeeland (gratis) _l postverzending Nederland 0,50 per dag) J restitutie abonnementsgeld 5,00 in rekening) Tijdelijk bezorg- of vakantieadres Naam I l l i Straat Naam hotel, camping, park Postcode Woonplaats Op nevenstaande bon kunt u als abonnee aangeven wat u met de krant wilt doen gedurende uw af wezigheid. Bezorgen bij de buren of familie in uw omgeving, per post opsturen naar het vakantie adres (binnen Nederland) of waar debonnen voor losse nummers. De bon kunt u in een gefrankeer de envelop sturen naar PZC, Afdeling Lezersservice, Postbus 3229, 4800 MB Breda. U kunt ook het formulier op de website invullen www.pzc.nl■- j llojjje'afcormeren'. 1" De bon dient uiterlijk 2 weken vöör de ingangsdatum binnen te zijn. Alleen volledig ingevulde bonnen kunnen worden verwerkt. Wilt u meer informatie, bel de afdeling Lezersservice: 0800-0231231 (gratis). Ter voorkoming van onjuiste adressering, kunnen opdrachten per telefoon NIET in behandeling worden genomen. n www.logus.nl,info@logus.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28