Werken met SGP kan best PZC Brainpower hoofdact Bevrijdingsfestival over minicampings P Requiem 1953 op cd dankzij steun publiek Hoofdrol voor accordeonist in oudgediendenband Catfish 12 Jaar van de Boerderij opent met exposities Winterfestival kunst cultuur Coalitie Mysterie-toneel in Kieldrecht 0800 - 0231 231 (GRATIS) Zangeres blaast optreden af vrijdag 28 maart 2003 door Rinus Antoriisse MIDDELBURG - Met de ope ning van twee tentoonstellingen in de Zeeuwse Bibliotheek be gint het Jaar van de Boerderij in Zeeland vrijdag 4 april officieel. P. van Cruyningen, werkzaam bij de Stichting Historische Boerderijen Onderzoek, stelde een expositie samen over het thema 'Kapitale hofsteden.' Zeeuwse boerderijen door de eeuwen heen'. Hij selecteerde ruim dertig fo to's en tekeningen van boerde rijen in Zeeland vanaf de Mid deleeuwen tot en met nu. Naast een aantal bouwtekeningen en een maquette is er archeolo gisch materiaal te zien. Op de boerderij bij de familie Maljaars uit Oostkapelle is de titel van de tentoonstelling van fotograaf Wim Helm. In opdracht van het Zeeuws Do cumentatiecentrum volgde hij ruim tien jaar geleden een jaar lang de werkzaamheden in en om de boerderij van de familie Maljaars. De exposities zijn te zien tot en met 3 mei. Tijdens de officiële opening van het Jaar van de Boerderij, vanaf 15.00 uur in de bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middel burg, geeft A. de Klerk, consu lent regionale geschiedschrij ving, een toelichting op de activiteiten van de provinciale werkgroep. Inleidingen worden verzorgd door Van Cruyningen en voorzitter G. Smallegange van de Zeeuwse Boerderijen stichting. Daarna verricht gedeputeerde G. de Kok de ope ning van het Jaar van de Boer derij. KOEWACHT - De harmonie Eendracht Maakt Macht uit Koewacht neemt morgen deel aan het winterfestival in Hein- kenszand. De muzikanten brengen A sun rise impression van Jan de Haan ten gehore. door Maurits Sep De SGP wordt door de PvdA niet be schouwd als een natuurlijke bond genoot. Hun standpunten over de actieve deelname van vrouwen aan politiek zijn volledig tegengesteld. Toch waren het juist de dames in de Zeeuwse PvdA die de deur naar de SGP voor deelname aan het college van Gedeputeerde Staten open hielden. SGP, Program van Beginselen, Artikel 10' De opvatting van het vrouwenkies recht voortkomend uit een revolutionair emancipatiestreven, strijdt met de roe ping van de vrouw. Dat laatste geldt ook voor het zitting nemen van de vrouw in politieke organen, zowel vertegenwoor digende als bestuurlijke. De vrouw zij in haar eigen consciëntie overtuigd of zij haar stem kan uitbrengen met inachtne ming van de haar door God gegeven plaats. Het is een intern partijstandpunt, bena- De drie vrouwen van de PvdA-Statenfractie (Marjan de Koster, Leintje Vermeulen en Maria le Roy) konden tussen 1999 en 2003 prima samenwerken met de SGP. foto Mechteld Jansen drukt landelijk SGP-voorzitter Wim Ko- lijn, die ook de Zeeuwse Statenfractie leidt, herhaaldelijk. Het wordt niet opge legd aan andere partijen. Dus dat de PvdA vrouwen juist stimuleert zich ac tief politiek in te zetten, daar bemoeit de SGP zich niet mee. Maar omgekeerd laat de PvdA het er niet bij zitten dat vrouwen worden uitgesloten. „Dat standpunt verafschuw ik", bena drukt Marjan de Koster, één van de drie vrouwelijke PvdA-Statenleden. Ook de mannen in de fractie hebben grote be zwaren tegen het vrouwenstandpunt van de SGP. „Maar wij hebben als vrouwen gezegd: alleen daarom mag je de SGP niet uitsluiten van het college", zegt frac tiegenote Maria le Roy Opmerkelijk, dat uitgerekend de vrou welijke sociaal-democraten de SGP- mannen de hand reiken? Valt wel mee. vinden De Koster en Le Roy. Zij vormden vier jaar lang met Leintje Vermeulen de vrouwelijke helft van de PvdA-Staten fractie. En last hebben ze van de staat kundig gereformeerden nooit gehad. In tegendeel, de samenwerking was goed, soms zelfs uitstekend. De Koster: „Er is gemakkelijk met hen te werken. Gelegenheidscoalities waren al tijd mogelijk." Le Roy: „De SGP is een betrouwbare partner. Je weet dat je op ze kunt rekenen Ze komen afspraken na." En inhoudelijk zijn er wel degelijk over eenkomsten. De Koster ziet raakvlakken in de standpunten over milieu, zorg, wel zijn en openbaar vervoer. „Ze zoeken maatoplossingen. Dat is heel prettig." Le Roy prijst SGP'er George van Heukelom die voorzitter was van de commissie wel zijn. „Hij heeft het hart op de juiste plaats zitten en gaf iedereen de ruimte voor een bijdrage." Pantser Van Heukelom is kandidaat-gedeputeer de voor de SGP, Le Roy voor de PvdA. In beide gevallen is hun benoeming afhan kelijk van de portefeuille. SGP-fractie- voorzitter Kolijn zei dat zijn partij geen bezwaar zal maken tegen samenwerking met een vrouwelijke gedeputeerde. Een 'verregaande uitspraak', juicht Le Rov. „Daar zouden we er wel meer van willen horen." Beide vrouwen zijn ervan overtuigd dat er "een wereld te winnen' is door met de SGP samen te werken in één college. Zij zien namelijk meer geleidelijke verande ringen binnen die partij „Er zitten bar sten in het pantser", constateert Le Roy. Zij heeft eens een toespraak gehouden voor een zaal met SGP-vrouwen over het onderwerp werkende vrouwen. De Kos ter kent getrouwde SGP-vrouwen die werken. „En steeds meer SGP-vrouwen genieten een hogere opleiding. Het denken staat niet stil. Vergeet niet: kennis is macht en met macht kun je dingen veranderen", merkt De Koster op. „Als we het nü vertikken om met de SGP samen te werken, laten we die vrouwen in de steek", vindt Le Roy. „Daarom kie zen we voor een actieve benadering: be nut alle mogelijkheden om elkaar te be- invloeden. Dat lukt beter als je samen in Gedeputeerde Staten zit dan als afzon derlijke Statenfracties." De bereidwilligheid is echter ook ingege ven door eigenbelang. Want zou de PvdA voor een deelname van de SGP aan GS gaan liggen, dan zet de partij zichzelf buitenspel, vrezen zij. Immers, CDA, WD en SGP zouden samen een meerder heid kunnen vormen van 26 zetels. „En de PvdA wil toch altijd mede invloed uit oefenen. Dat lukt het beste in het dage lijks provinciebestuur", bekent De Kos ter. „Bovendien zijn we door de kiezer zo groot gemaakt dat we niet aan de zijlijn mogen gaan staan", vindt Le Roy. Het pragmatisme schiet niet door, be strijden ze. Ze beseffen dat ze de SGP op tal van onderwerpen niet aan hun zijde zullen treffen: abortus, euthanasie, maar ook Zeeuwse items als geld voor Omroep Zeeland, het cultuurbeleid en zondags rust. En in brede zin houdt de PvdA na tuurlijk vast aan emancipatie. De Koster: „We zullen blijven werken aan gelijke rechten." Le Roy: „Het mooi ste zou zijn als de SGP-mannen straks zélf tegen hun vrouwen zeggen, verwij zend naar hun ervaringen met ons: ambi eer een politieke funciie, kijk naar onze collega's, dat is hartstikke goed." door Harmen van der Werf DEN HAAG - De problemen rond het maximaal aantal kam peerders dat een minicamping mag toelaten, moeten zo snel mogelijk worden opgelost. CDA-Kamerlid A. Schreijer- Pierik heeft daarvoor gisteren een algemeen overleg in de Tweede Kamer aangevraagd met minister Veerman van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). Hij gaat ook over openluchtrecreatie. Schreijer-Pierik wil een debat met minister Veerman naar aan leiding van een uitspraak van de Raad van State december vorig jaar. De Raad van State bepaal de toen in een zaak over een mi nicamping in het Schouwse Oosterland dat er te veel dagen in een seizoen vijftien kampeer- eenheden op een minicamping mogen staan. Het aantal dagen waarop vijf tien kampeereenheden mogen worden toegelaten, zou terug moeten van negentig naar ze ventig' dagen per jaar. Ook de telling van het aantal kampeer eenheden moet anders, oordeel de de Raad van State. Een bij- zettentje voor kinderen zou voortaan als extra kampeereen- heid moeten worden geteld, waardoor veel minder mensen op een minicamping kunnen staan. Schreijer-Pierik heeft zich het lot van de minicampinghou- ders, veelal boeren, aangetrok ken, nadat Schouwse recreatie ondernemers bij de Tweede Kamer aan de bel trokken. Het CDA-Kamerlid wil dat minister Veerman voor het komende sei- KIELDRECHT - Toneelk^ Kunst Veredelt uit Kieldreclt nè brengt morgen de première rar a< het stuk De ronde van Vlaanfo. 'Dl! ren op de planken in het euliu. reel centrum Ermenrike. Dit stuk wordt geregissoalga; door Martijn Gyselinck, Alle jei: draait om oma die naar het I» ja; jaardenhuis Avondrood gaat :o: Als haar dochter en kleindod ffii ter haar thuis komen ophalen! oma er niet. Als ze uiteinddi ne weer voor de dag komt, laatz niets los over waar ze geweest! Ook dochter Viviane, Idea De dochter Arlette en tante Mad; leine hebben hun mysteries. Na de première volgen er eo voorstellingen op 4. 5, 6 en april, telkens om 20.00 uur.Zo dag 30 maart is er om 15.00® r een middaguitvoering. Advertentie zoen met voorlopige maatiegj len komt om de knelpuntenopj lossen. Voor de toekomst was het mini sterie al bezig met een wetswfl ziging waardoor het mogeljjj moet worden het hele vakantie seizoen (van 15 maart totenme 31 oktober) vijftien kampeer, eenheden op minicampings toe te laten. Nu mogen er buitg het hoogseizoen tien staan.Dat schept vaak verwarring. Schreijer-Pierik heeft Veeröia gevraagd de wetswijzigingsa in te dienen. Zij verwacht4 het algemeen overleg met ,#c minister volgende week plaatsvinden. Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnem door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De rapper Brainpower is de hoofdact van het Bevrijdingsfestival in Vlis- singen. Zoals de laatste jaren gebruikelijk is, maakt dit festi val deel uit van de Zeeuwse Maand van de Vrijheid. Die wordt dit jaar gehouden van 24 april tot en met 23 mei. Andere opvallende onderdelen zijn het Festival Cultureel Gekleurd en de Kunstbende. De activiteiten van de Maand van de Vrijheid zijn vooral ge richt op jongeren. Alles staat in het teken van de vier vrijheden (Four Freedoms) zoals die ooit zijn geformuleerd door de Ame rikaanse president Roosevelt: de vrijheid van meningsuiting en godsdienst en de vrijwaring van gebrek en vrees. Door mid del van culturele activiteiten wordt daar de aandacht op ge vestigd. De opening van de Maand van de Vrijheid vindt dit jaar plaats in Middelburg. Op 24 april treedt op de Markt in Middel burg de slagwerkgroep Medica- mento op. Ook wordt een tekst onthuld op de glazen pui van De Drukkerij. Het slagwerkspek takel is tevens de opening van het Festival Cultureel Ge kleurd Dat omvat dit jaar veer tig activiteiten, waaronder een Ethiopisch concert van Minyes- hu Chewata, een expositie van Anton Vrede, flamenco van Luna en Alta Mar, Afro-Caraï- bische jazz van Fra Fra Sound, een lezing van de jonge Liberi- aans/Nederlandse schrijver Vamba Sherif en verscheidene films. Cabaretier Een prominent onderdeel van de Maand van de Vrijheid is het Bevrijdingsfestival op 5 mei in Vlissingen Naast Brainpower en zijn band zijn voor het grote podium op het Bellamypark de artiesten 16 Down, Silkstone, Guy Forsyth, VLISSINGEN - Het optreden dat Mieke Stemerdink van avond zou geven in het Arse naaltheater in Vlissingen, is af gelast. De zangeres staat op het punt van bevallen en haar im presariaat heeft daarom de ko mende voorstellingen geannu leerd. Rapper Brainpower vormt met zijn band de hoofdact op het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. The Riplets en Malick Pathé Sow Le Welnere geboekt. Eerder was bekendgemaakt dat cabaratier Dolf Jansen het fes tival opent. Hij vliegt met een helikopter langs verschillende Nederlandse bevrijdingsfesti vals. In en rond het Dijktheater vindt 's avonds Liberty Dance plaats. Daar treden onder ande ren de deejays Roog, Marcella en Michel de Hey op. In De Piek wordt 's middags de Liberty Dance Competition ge houden. Daarvoor kunnen Zeeuwse deejays zich aanmel den. De winnaar opent 's avonds Liberty Dance met een eigen set. Vertonen deejays en veejays's a- vonds bij het Dijktheater hun kunsten, 's middags zijn onder het motto Liberty Groove scrat chende deejays te beluisteren op het Arsenaalplein. In het Arsenaaltheater wordt 's middags de Zeeuwse voorron de gehouden van de Kunstben de, de landelijke cultuurwed strijd voor jongeren tussen de dertien en negentien jaar. 's A- vonds biedt dat podium plaats aan Liberty Unplugged, een fes tival met Zeeuwse artiesten die m een voornamelijk akoestische bezetting optreden. Op het pro gramma staan Francis Levoy, Pillars, Solof, Mamilla, Sonor, Not James Dean en Rebba the Loon. Prentenboek Voor basisscholen is een project ontwikkeld rond het prenten boek Kikker en de vreemdeling van Max Velthuijs, in de Sint Ja- cobspassage is op 5 mei een fo totentoonstelling te zien van andere schoolprojecten over vrijheid, op het Arsenaalplein wordt een Straat van de Vrij heid ingericht, de Hogeschool Zeeland houdt van 19 tot en met 23 mei een Marokkaanse Week, de film Promises - over Israëli sche en Palestijnse jongeren - wordt gedraaid in Middelburg, Goes en Zierikzee, van foto graaf Jan Malawauw zijn in De Drukkerij foto's van Bali te zien en ook gedichten en tekeningen van Molukse Nederlanders. Opmerkelijk is verder de voor stelling Rembert en Ayse door het Gezelschap van de Zee en de Vlaamse Kopergietery. De voor stelling wordt drie keer opge voerd in Zeeland. De Maand van de Vrijheid sluit op 23 mei met een culturele ma nifestatie van tweehonderd Al leenstaande Minderjarige Asielzoekers (AMA's) in de Stadsschouwburg in Middel burg. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Requiem 1953 van de Middelburgse componist Douwe Ei- senga verschijnt nog voor Pasen op cd. In totaal hebben twaalfhonderd mensen de registratie besteld van het muziekstuk waarmee begin februari op indrukwek kende wijze de slachtoffers van De Ramp werden herdacht. „Dat is één op de drie bezoekers van de concerten", zegt direc teur Ruud van Meijel van het Zeeland Na zomer Festival (ZNF). „Het publiek heeft de uitgave van deze cd mogelijk gemaakt. We vonden het passend het requiem in de paastijd bij de mensen te krijgen." Het ZNF was producent van het concert van het Zeeuws Orkest en het Zeeuws Phil- harmonisch Koor en heeft nu ook de cd in eigen beheer uitgegeven. Het Von Brücken Fock Fonds heeft het album me de mogelijk gemaakt De intekenaars kunnen het album vanaf witte donderdag (17 april) ophalen bij het ZNF-kantoor in Middelburg, dan wel kort daarna thuis verwachten. Rond die tijd zal de cd in Zee land in ook de winkels komen. Het ZNF onderzoekt de mogelijkheid van een lan delijke distributie nog. Catfish speelt cajun, een muzieksoort waar een veelheid aan andere stijlen in versmolten is. foto Jaap Jonkers kunnen. Cajun is vrolijke, swingende muziekDe combi natie van viool en accordeonis opvallend. Op zich is de mu ziek niet zo moeilijk, vaak gaat het om liedjes in drie ak koorden. Maar waar het om gaat, is of het swingt. Je kan iets nog zo mooi uit een boek naspelen, als het niet swingt, is het geen cajun." Zenuwachtig De ambitie van Catfish is be scheiden, benadrukt Jumelet- „Het is een hobby die we zo goed mogelijk proberen uitte oefenen. We hoeven niet be kend te worden, het zou mooi zijn als we zo nu en dan ergens een leuk optreden hebber.. Hoe ervaren de muzikanten van Catfish ook zijn, voorzon dag zijn ze toch nog zenuw achtig. „Zo'n eerste optreden. dan broeit er toch wat, hè. Het blijft spannend." ConcertCatfish, zondag i" café De Biet in Zierikzee, aan vang: 16.30 uur. door Ernst Jan Rozendaal ZIERIKZEE - Het is muziek waarvan een accordeonist gaat watertanden. Cajun, de smeltkroes aan stijlen uit het Amerikaanse Louisiana. Nu hij tegen de juiste muzikanten is aangelopen, heeft accor deonist Wolfert Jumelet uit Bruinisse de stoute schoenen aangetrokken. Hij heeft de ca- jungroep Catfish opgericht. Zondag geeft de band zijn eer ste optreden in café De Biet in Zierikzee. „Het is een jaar of tien geleden dat ik voor het eerst Captain Gumbo zag optreden", vertelt Jumelet. „Dat is een van de bekendste cajunbands in Ne derland Ik vond het heel aparte muziek, heel mooi. Zelf speel ik accordeon en ik was onder de indruk van de rol die dat instrument m die muziek speelt. Het heeft even geduurd voor het kwartje viel, Dat kwam ook omdat je natuurlijk wel de juiste mensen moet te genkomen als je zulke muziek wil maken. Naast Jumelet bestaat Catfish uit Marien Hoogerheijde (zang en gitaar), John Muis (drums), Andre van der Schel de (bas)David Egter van Wis- sekerke (viool en gitaar) en Gerrit Rentier (gitaar en zang „Het zijn allemaal oudge dienden", aldus Jumelet, „Jongens met veel ervaring. Ze zijn allemaal ontzettend enthousiast. We zijn nu drie kwart jaar bezig en het is tijd voor een eerste optreden." Cajun is de blanke tegenhan ger van zydeco, de muziekstijl die voornamelijk door zwar ten wordt beoefend. In allebei de gevallen gaat het om een smeuig mengsel van Franse volksmuziek, Ierse folk, coun try, rhythm and blues, en rock 'n' roll. Jumelet: „Als je kijkt naar de groepen waar de mu zikanten van Catfish in spelen of hebben gespeeld, dan weet je dat we zo'n smeltkroes aan-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26