Ziekenhuis zorgt op afstand Oosterscheldekreeft 2003 blijkt prima 11 |Dé Beurs voor AllttcU E5E353HBS taad Noord-Beveland akkoord net subsidie aan Regio-VVV Hoofdkantoor PZC verhuist naar Goes Geen extra geld voor Goese stedenband Specialisten Zierikzee en Goes in experiment diagnose op afstand 8,29 en 30 maart listongeluk Auto rijdt tuin in Nisse in Moge de vrede van God met u allen zijn zeeuwse almanak Kippenhok p BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 28 maart 2003 horMarcel Modde ERIKZEE - De ziekenhuizen Zierikzee en Goes worden ogelijk met elkaar verbonden een computersysteem. Dat specialisten de mogelijk heid om op afstand diagnoses te lellen. Minister De Geus jrfksgezondheid) heeft giste- tijdens een gesprek met een eeuwse delegatie in Den Haag ungekondigd zo'n experiment ite streven. (maatregel zou een belangrij- luitbreidïng zijn van de moge- •fcheden in het Zierikzeese zie- inhuis. Via de iet-verbinding innen specialisten in Goes •fekijken naar de aard van de ronding en zo consult geven de juiste behandeling. Dat orkomt onnodig vervoer van atiènten en betekent een ver siering van de spoedeisende lip in de regio. (deputeerde De Kok en wet- ouder Van der Woudenvan chouwen-Duiveland toonden sh ingenomen met het aanbod de minister, die voor dat iel tevens de financiën in het jruitzicht stelde. „De minis- gaf als mogelijkheid het jorbeeld van een arts in Mi- ïdiein Amsterdam meekijkt rde knieoperatie van Marco Basten. Dat klinkt natuur- kfantastisch", aldus Van der Fouden. De wethouder plaatste renwel de kritische kantteke- dat er voldoende huisart- isbeschikbaar moeten zijn om ii - voor hen - extra werk traks aan te kunnen op de cen- tale huisartsenpost. jpplussen ieGeus maakte wat dat onder- sel betreft gisteren een pas op s plaats. Hij heeft een maand ager de tijd gevraagd voor na- ar advies over het 'opplussen' an het aantal dokters op de st met vier verse krachten, leze uitbreiding vormt een we- enlijk aspect van het zieken- in voor Zierikzee dat de >sde Zeeuwse initiatiefgroep Advertentie ruim een jaar geleden indiende bij toenmalig minister Borst. „En daar hecht iedereen nog steeds heel sterk aan", bena drukte De Kok. De gedeputeerde is vooral ook blij met de toezegging van de bewindsman dat hij zijn collega van Verkeer en Waterstaat ach ter de broek zal zitten voor een snelle aanleg van de zogeheten selectieve afslag voor ambulan ces op de A58. Hoopgevend is volgens De Kok ook de 'nadruk kelijke uitnodiging' van de mi nister om in het kader van het landelijk spreidingsplan voor ambulances, waarmee het mi nisterie binnenkort komt, te pleiten voor uitbreiding van het aantal posten. „Ik ga er dan ook vanuit dat we die extra ambu lancepost voor de kop van Schouwen kunnen binnenha len." Positief is de delegatie ook over een spoedige realisatie van een herstelafdeling voor kortdu rend verblijf in het ziekenhuis. Die verdieping komt te vallen onder verantwoordelijkheid van het aanpalende verpleeg huis Cornelia. Het totale pakket biedt een 24 uurs EHBO-voor- ziening op huisartsenniveau, aldus het ministerie van Volks gezondheid in een perscommu niqué. Daarmee is ook de kou uit de lucht met betrekking tot het te rugbrengen van een volwaardi ge spoedeisende ziekenzorg in Zierikzee zoals het CDA-Ka- merlid Buijs van meet af aan heeft bepleit. De Geus nam die insteek van zijn partijgenoot tij - dens de verkiezingscampagne voor de Tweede Kamer gretig over. De Zeeuwse initiatief groep heeft echter altijd op het standpunt gestaan dat zo'n voorziening voor Schouwen- Duiveland, binnen de huidige maatstaven, te hoog is gegre pen. De minister heeft dat nu in gezien. constateren De Kok en Van der Wouden op basis van het overleg. De invulling zoals die iedereen nu voor ogen staat, inclusief de iet-voorziening en de opening van een oogklmiek in Zierikzee, komt volgens hen aardig dicht in de buurt van wat kan doorgaan voor een profiel ziekenhuis. De eerste kreeft was gereserveerd voor staatssecretaris J. Odink (links). foto Marijke Folkertsma EÜWDORP - Op de Europa n-Noord bij Nieuwdorp vond isterenmorgen een eenzijdig Bgeval plaats. Een 26-jarige tfomobUist uit Vlissingen zag ::or de dichte mist de rotonde e> de kruising met de Frank- fnveg over het hoofd. Vrijdag 17.00 tot 21.00 uur Zaterdag 11.00 tot 18.00 uur Zondag 13.00 tot 18.00 uur Organisatie: Reijmcrink door Inge Heuff ZIERIKZEE - Dit jaar was het Neptunus zelf die de eerste Oos terscheldekreeft uit het water viste ter opening van het kreef tenseizoen 2003. Kreeftenvisser Jolanda van Westenbrugge bood vervolgens deze forse kreeft aan de staatssecretaris van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visse rij, J. Odink aan. Vanaf dinsdag 1 april prijkt de Oosterschelde kreeft weer op de menukaarten van de restaurants en is hij vol op te verkrijgen. Het leek er gisteren in de vroege ochtend op dat het de belang stellenden voor de opening van het kreeftenseizoen niet mee zat. Een dichte mist sloot Schouwen-Duiveland af van de buitenwereld. Maar rond tienen braken de eerste zonnestralen door en uiteindelijk werd het weer een heerlijke dag. De kreeft liet zich vangen, koken en goed smaken, evenals de speci aal voor de gelegenheid geïntro duceerde wijn. De belangstelling van de (inter )nationale culinaire pers voor de opening van het kreeftensei zoen was groot. Het was voor de derde keer dat dit evenement georganiseerd werd en inmid dels heeft de opening enige re putatie opgebouwd. Met maar liefst vijf schepen in soorten en maten werden de genodigden en de pers de Oosterschelde opge varen. Daar 'dook' een als Nep tunus verklede duiker de eerste kreeft op. De toegezegde film beelden van dit onderwater spektakel bleken niet te zien te zijn maar er waren nauwelijks journalisten die zich daaraan stoorden. Het zonnetje scheen, de wijn werd royaal geschonken en de kreeft kwam toch wel bo ven water. Kwaliteit Eerder die ochtend had voorzit ter van Stichting Promotie Oos terscheldekreeft R, Zonnevylle in zijn toespraak gerefereerd aan de kwaliteitseisen die de stichting en de kreeftvissers na streven om de kreeftstand op peil te houden. Zo wordt er ge werkt aan de oprichting van een producentenorganisatie, on derzoeken de belanghebbenden een mogelijke pauze in het vangseizoen om de kreeft in alle rust te laten verschalen en krij gen de zaaddragende kreeften vanaf heden een gaatje in de staart om te voorkomen dat zij als gewone kreeft worden ver kocht „Het gaat erom dat de consument geen kreeft te zien krijgt met een gaatje", legt vis ser J. van Westenbrugge uit. „Nu kunnen vissers die het niet nauw nemen het zaad van de zaaddragende kreeft afborste len en de kreeft verkopen. Als iedere visser die een duurzaam kreeftbeleid voorstaat, zijn borSteffan ter Maat IlSSENKERKE - De gemeen- iraad van Noord-Beveland P gisteravond ingestemd Kt de toekenning van een bud- Ittsubsidie van 66.000 euro per voor de Regio-VVV, het sa- fnwerkingsverband waarin Vlissingen en Veere partici- - Wen. Nadat in een eerder sta de SGP en de PvdA nogal fi'isch tegenover het voorstel tonden, was uiteindelijk alleen Noord-Bevelands Belang het totaalbedrag is maar tfst 53.000 euro bestemd voor de gastheerfunctie die de VW voor Noord-Bevel and moet ver vullen. A, Oudshoorn (NBB) had de no dige kritiek op het plan: „Als je een dienst inkoopt dan moeten er eerst verschillende offertes worden bekeken. Ik vraag mij bijvoorbeeld af of het college voldoende heeft gekeken naar andere partijen die ook de func ties kunnen invullen zoals de VW dat doet." Daarnaast gaf Oudshoorn ook aan het bedrag te hoog te vin den. „De gemeente draagt 27 procent bij aan de totaalkosten van Regio-VW. Dit is het enige bedrag dat echt dekkend is. Er Advertentie JACKS PARKA'S diverse series €20.- KORTING PULLOVERS diverse series 69,95 voor 59,95 staat bijvoorbeeld ook een per centage toegeschreven aan de inkomsten uit de toeristische sector, maar dit is niet meer dan een papieren dekking", legde hij uit. Wethouder J. Meulenberg voer de aan dat de kritiek van het NBB niet terecht was. „We heb ben hier een heel gedegen plan op tafel. Daarnaast hebben zich bij mij geen partijen gemeld die een totale invulling willen of kunnen geven zoals de VW dat doet. Daarom hoef ik volgens mij verder ook niet op andere zaken in te gaan", stelde ze. Er waren nog wel een aantal punten van kritiek waarop de wethouder enkele toezeggingen deed. Zo vonden meerdere par tijen het maar niets dat de VW al om drie uur 's middags sluit, ook in het hoogseizoen. Daar naast is het kantoor in Wissen- kerke ook op enkele feestdagen gesloten. Terwijl dat juist de da gen zijn dat de deur open moet staan om bezoekers wegwijs te maken, aldus de fracties. De wethouder beloofde deze za ken te bespreken met de VVV Volgens haar moet het mogelijk zijn te schuiven met de ope ningstijden zodat in de winter periode het kantoor minder ge opend is ten gunste van het hoogseizoen. Ook zei ze toe het functioneren van de VW tijdens een extra evaluatie kritisch tegen het licht te houden. door Patrick de Block GOES - Op de Grote Markt in Goes is gisteren een avondwake voor de vrede gehouden. De gebeds wake, die een half uur duurde, werd georgani seerd door de Raad van Kerken uit Goes, Kloetin- ge en 's-Heer Hendrikskinderen. „De mondiale politiek is niet in staat zonder ge weld een vreedzame wereld te creëren", en „Moge de vrede van God met u allen zijn." Het zijn enkele zinnen uit gedichten die gisteravond werden voorgedragen. Tientallen mensen, jong en oud, verzamelden zich in een kring bij het monument op de Grote Markt. In hun midden een bord met de door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het hoofdkan toor van de PZC verhuist vrij wel zeker naar het Stationspark in Goes. Dat betekent dat wordt afgezien van een overstap naar het voormalige PZEM-gebouw aan de Edisonweg in Vlissingen. Omdat de PZC niet tijdig de ga rantie heeft gekregen dat het bedrijf Syntens daaruit zou zijn verdwenen, is Goes als vesti- gingsplek opnieuw in beeld ge komen, Per 1 juli moet de PZC weg zijn uit het huidige gebouw aan de Oostsouburgseweg in Vlissingen, dat is overgenomen door het Regionaal Opleidingen Centrum Zeeland. De PZC sloot vorige maand met Maljaars Beheer een principe overeenkomst voor huur van het voormalige PZEM-gebouw. Voorwaarde was een schriftelij ke garantie dat Syntens plaats zou maken. Toen die afgelopen vrijdag nog steeds niet kon wor den gegeven, heeft de PZC het gesprek heropend met Time- walk BV, eigenaar van een gloednieuw, leegstaand kan toorpand aan het Stationspark in Goes. „We zaten in een tijdsklem", verklaart directeur A. Verrest van Wegener Uitgeverij Zuid west Nederland, waarvan de PZC deel uitmaakt. „Prioriteit heeft voor ons dat de PZC onbe lemmerd kan blijven verschij nen. Maljaars en de gemeente Vlissingen hebben zich buiten gewoon ingespannen alles tijdig voor elkaar te krijgen, maar het is niet gelukt. De eigenaar van het pand in Goes kon wel in een paar dagen duidelijkheid scheppen," Regioredactie Medio juni verhuist de PZC In Goes zijn 120 werkplekken be schikbaar voor de redactie en de advertentieafdeling. Het ge bouw is voor vijf jaar gehuurd, met een optie voor nog vijf jaar. De PZC houdt een regioredactie op Walcheren. Volgens Verrest is het kantoor in Goes mooier dan het voormalige PZEM-gebouw. Op termijn is de Goese vestiging wel duurder, omdat het meren deel van de PZC-werknemers op Walcheren woont, waardoor de reiskosten oplopen. Directeur B. Maljaars van Mal jaars Beheer noemt de beslis sing van de PZC een grote teleurstelling Volgens hem hebben de onderhandelingen met Syntens te lang geduurd. „Net toen we eruit leken, had de PZC zijn oog weer op Goes laten vallen." Ook de Vlissingse wethouder P. van der Maden is 'bijzonder teleurgesteld' dat de PZC uit Vlissingen verdwijnt. Hij bena drukt dat alle partijen in goede harmonie hebben onderhan deld maar dat de tijd net te kort was. De kenniswerf die Vlissin gen rond de Edisonweg voor ogen heeft, is volgens Van der Maden niet van de baan. „Het was een goede opsteker geweest als we met de PZC een begin hadden gemaakt. Nu hebben we een slag verloren, maar niet de oorlog." NISSE - Een 87-jarige automo bilist uit de gemeente Borsele reed gistermiddag op de Drie weg in Nisse met zijn auto een tuin in. De man reed over de Drieweg en verloor de macht over zijn stuur. Hij reed een tuin in en botste met enkele bomen en een brievenbus. De auto, de bomen en de brievenbus raak ten beschadigd Advertentie DOMBURG zon zee verrassend leuk winkelen gezellige terrassen iedere zondag open! zaaddragende kreeft van het gaatje voorziet, krijgen zulke vissers geen kans meer. De kok, vismijn en consument kunnen deze kreeften weigeren en ook de AID heeft dan een handvat om op te treden." De stand van de kreeft staat ter discussie omdat er in de loop van de jaren te veel vangstver- gunningen uitgegeven zijn. Het ministerie van LNV werkt mo menteel aan een nieuw beleids besluit voor vaste vistuigen waarin het aantal vergunningen wordt beperkt. Voor de vissers vereniging Zevibel gaat dit be sluit niet ver genoeg. De vereni ging streeft vaste visvakken na waar de visser zelf verantwoor delijk voor is. door Rolf Bosboom GOES - Een groot deel van de Goese gemeenteraad heeft geen zin om extra geld te steken in de stedenband met Panevézys in Litouwen. De meeste fracties stelden zich gisteravond in de raadscommissie daarover kri tisch op. Burgemeester D. van der Zaag probeerde hen ervan te overtuigen dat het geld wel de gelijk zinvol is. De band met Panevézys bestaat volgende maand tien jaar. De Litouwse stad viert in septem ber bovendien haar vijfhon derdjarig bestaan. Die jubilea gaan gepaard met festiviteiten, waarvoor het college van B en W eenmalig 35.000 euro wil uit trekken. Het grootste deel van het bedrag gaat op aan de viering van het vijfhonderdjarig bestaan. Daarvoor komen alle zeven zus tersteden naar Panevézys. Be halve een bestuurlijke delegatie uit Goes reist ook de Zeeuwse Koorschool af. Dat kost in to taal bijna 25.000 euro. Theater Bij de opening van het nieuwe theater in Goes, in oktober, volgt een tegenbezoek van een culturele groep uit Panevézys (3000 euro). Verder is er geld no dig voor activiteiten rond het tienjarig bestaan van de stich ting die de stedenband onder houdt (3000 euro) en voor een hulpproject in enkele oude wij ken van de Litouwse stad, waar basketbalveldjes en kinder speelplaatsen worden aange legd voor, bij elkaar, 4300 euro. De meeste fracties zeiden gis teravond weinig te voelen voor dergelijke uitgaven. „Het heeft voor ons geen hoge prioriteit", vatte P. Favier (CDA) het stand punt van zijn partij samen. Al leen S Verheij (GroenLinks), betrokken bij de stedenband stichting, liet een 'tegengeluid' horen. Zij wees erop dat de ge meente zelf de stedenband is aangegaan „Maar het wordt voornamelijk aan het particu lier initiatief overgelaten." Modderfiguur Burgemeester Van der Zaag on derstreepte dat. Hij herinnerde eraan dat de stichting van de ge meente slechts een gering be drag per jaar krijgt en dat de ge meenteraad nu do indruk wekt 'voor een dubbeltje op de eerste rang' te willen zitten. Aan de viering van het vijfhonderdjarig bestaan van Panevézys moet Goes een waardige bijdrage le veren, vindt Van der Zaag. „Als we geen modderfiguur willen slaan, moeten we daar goed voor de dag komen, maar het worden absoluut geen dure fes tiviteiten." De burgemeester zag wel wat in de suggestie van WD'er A. We vers om sponsors te benaderen voor de reis van de koorschool. Verdervondhij hetgeen puntals het tienjarig bestaan van de stichting zelf zonder het voor ziene feestgedruis op 24 en 25 mei voorbijgaat „Daar hoef je als Goes eigenlijk helemaal niet bij stil te staan." Tijdens de wake, die voornamelijk in stilte werd gehouden, stonden de deelnemers stil bij de oorlog in Irak. foto Willem Mieras tekst 'Gebedswake voor de vrede'. „Het zegt toch heel wat dat deze mensen de moeite hebben geno men om te komenaldus predikant Rosbergen uit Goes. Tijdens de wake, die voornamelijk in stilte werd gehouden, stonden de deelnemers stil bij de oor log in Irak. Rosbergen benadrukt dat het niet al leen om de oorlog gaat. „Met deze wake willen we bidden voor vrede op aarde" Door de opkomst heeft de organisatie besloten om voorlopig iedere donderdag een wake, met de titel 'stilstaan bij de vrede' te houden. De bijeenkom sten beginnen steeds om 18 30 uur en vinden plaats bij het monument op de Grote Markt in Goes. Het stond er een beetje ver scholen in de wekelijkse ge meentelijke annonces om trent bouwvergunningen Tussen omvangrijke projec ten als een tweede brug bij Bruinisse en een verbeterde- toegang tot de sporthal in Zierikzee. De eigen aanvraag van de gemeente Schouwen- Duiveland voor de bouw van een kippenhok in Ouwerkerk wekte dan ook enige be vreemding. Nu is bekend dat raadsleden in het openbaar graag met elkaar bekvech ten. Sommigen zijn daarbij snel in hun kuif gepikt en weer anderen vertonen niet zelden typisch haantjesge drag. Zou het gebutste titani- j urn bolwerk aan de rand van Zierikzee soms niet meer vol- doen? Of is het bedoeld uit voorzorg voor een uitbraak j van vogelpest? Navraag bij een ambtenaar bracht snel uitkomst: het gaat om een uitbreiding van het gemeen telijk hertenkamp. Kunnen ze ons tenminste niet kwalijk nemen da t we als een kip zon- der kop een aankondiging hebben overgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25