PZC Officier kraakt motief Volkert Irak verwacht volgende week geallieerd beleg van Bagdad Burgemeester Mulder van Axel naar Hulst Groot DNA-onderzoek in Sint Philipsland Planbureau somber over economie Vijfduizend jaar oude eik Bauer neemt afscheid van toptennis Auto in een nieuw jasje 20 21 en 23 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Pensioenfondsen in de problemen Britten schakelen tanks uit bij Basra i Omgeving heeft niet gemerkt dat verdachte bezorgd was over opkomst Fortuyn 18° 1 7° 04 Warm Zonnig, vanmiddag ook sluierwolken. Maximumtemperatuur rond 18 graden. Matige oostelijke wind. 246e jaargang no. 74 vrijdag 28 maart 2003 lis nummer 1,10 Het Centraal Planbureau adviseert sociale uitkeringen en ambtenarensalarissen te bevriezen gezien de nieuwe, sombe re ramingen voor de Nederlandse economie. De vak beweging heeft hier furieus op gereageerd. Zij is te- O gen ontkoppeling van lonen en uitkeringen. Aan de rand van het Ver dronken Land van Saef- tinge is gisteren een waar schijnlijk vijfduizend jaar oude eik opgedolven. Het is de oudste bewaard ge bleven boom van Zeeland. Dankzij de 'verpakking' in het veen is de eik goed bewaard gebleven. De stokoude boom gaat naar het bezoekers centrum bij Em- madorp. Silvana Bauer, het zestienjarige talent uit Kruiningen, stopt per direct met toptennis. Ze heeft, zo zegt ze, geen plezier meer in presteren op het hoogste niveau. „Ik kan het niet meer opbrengen om zes dagen per week vijf uur per dag te trainen Met ingang van vandaag wordt het autonieuws gepresenteerd in een wekelijkse bijlage. Van daag in Auto: test van de luxe terreinreus Kia Sorento; heim wee naar het autootje van toen; signalement van de Porsche Carrera GT; moderne auto's te complex voor doe-het-zelvers; BMW Z4 ronkt donkerbruin; liefde voor chroom en pk's. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; irak: 5; buiten land: 7; economie: 8; radio en televisie: 10; zeeland: 11, 12, 13,15 en 17; sport: 18,19 en 20; auto: 21 en 23 door Sheila van Doorsselaer HULST - J. Mulder is voorge dragen als de nieuwe burge meester van Hulst. De raad ging gisteren unaniem akkoord met de voordracht van de voormali ge burgemeester van de ge meente Axel. Hij volgt A. Kes- sen op. Verloopt de benoeming volgens plan, dan kan hij per 1 juni aan de slag. Mulder (CDA) werd per 1 sep tember 2000 benoemd als bur gemeester van Axel. Toen de sollicitatieprocedure liep, was al bekend dat de gemeentelijke herindeling eraan zat te komen. Vóór Axel was hij raadslid en twee periodes wethouder van de Zuid-Hollandse gemeente Pa- pendrecht. Mulder, Neder lands-hervormd, is gehuwd en heeft zes kinderen Hij volgde onder meer een lerarenoplei ding en heeft bijna vijftien jaar voor de klas gestaan als leraar. Mulder zegt dat hij en zijn gezin zich verheugen op de komst naar Hulst. „Ik ben een zeer ge lukkig mens." Volgens J Steijaert (CDA) hoef de de vertrouwenscommissie niet lang na te denken over het naar voren schuiven van Mul der. Hij benadrukte dat de voor dracht niks te maken heeft met het feit dat het CDA in plaats van twee slechts één wethouder leverde aan het nieuwe college Op de tweede plaats van de voordrachtslijst voorde Hulster burgemeesterspost staat E. Kerckhaert, oud-wethouder (PvdA) van Terneuzen. (Advertentie) naam noteert u mij voor een proefabonnement van voorlettersm/v 6 weken voor 16,-. straat nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats nen zes maanden) telefoon: noteert u mij voor een abonnement De eerste e.maii twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen afschri)vtng van mijn (post)bankrekening- I per maand met nummer j automatische incasso 20,50). handtekening: per kwartaal met automatische incasso 55,10). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. in de colofon treft u nadere informal aan. ^,°r"atlS>che mcasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 ,l713214,,000002" 5 "2 ai wo do a ij (postzegel met nodig) Bamami 40.000 Tut i Amerikaanse Kirküfc a Cham.A charrial ■Tikrit Samarra RamatJt. Opnieuw Iraakse militaire colonne vernietigd anp - bron: bbc krt sgn foor de Amsterdamse recht bank zei Van der G. op de eerste "4 ag van het proces tegen hem iatFortuyn dood moest, omdat lij een groot gevaar vormde mor kwetsbare groepen als moslims en WAO'ers. Plooy opende de aanval op de rerdachte gisteren aan het einde an een bijna zeven uur durend Krhoor. Daarin bekende de 33- Harderwijker dat hij al !ia sn paar dagen voor 22 maart, iidag waarop hij voor het eerst dormatie over Fortuyn op in- ïraet opzocht, rondliep met de va gedachte om de politicus te do- jen Van der G. verweet Fortuyn ''a fcwillen 'scoren over de ruggen kwetsbare groepen'. „Zo tilde hij zich populair maken bi de macht naar zich toe te lekken." Tan der G. vreesde een ernstige ;ai terharding van de samenleving n zag maar één uitweg: For- tayn vermoorden. Hij zei zich Een vernietigd Iraaks pantservoertuig. foto Dan Chung/RTR van onze redactie buitenland BASRA - Britse troepen hebben gisterochtend veertien Iraakse tanks vernietigd die uit Basra probeerden weg te komen. Het was de derde uitbraakpoging vanuit de zuidelijke stad sinds dinsdag, zeiden militaire woordvoerders. De woordvoerder van de Britse troepen in Qatar, Lockwood, zei dat tanks van de Royal Scots Dragoon Guards alle veertien Iraakse tanks in een kort ge vecht hadden uitgeschakeld. Hij zei dat de uitbraken duide lijk maken dat de Irakezen maar wat proberen en dat hun com municatie met Bagdad is ver broken. „Het is een suïcidale nadering, irrationeel en ge speend van elke militaire logi ca", zei hij. Volgens Lockwood bedreigen paramilitairen van de Ba'ath-partij families van Iraakse militairen om die te dwingen de militaire voertuigen Basra uit te rijden. Hij zei dat de militairen worden gedwongen de strijd aan te gaan Soortgelijke beschuldigingen hebben Amerikaanse comman danten aan het zuidelijke front bij Najaf geuit. Zij hebben aan generaal Franks, de hoogste be velvoerder, gerapporteerd dat Iraakse paramilitairen kinde ren oppakken en mannen met executie bedreigen als zij niet voor het regime willen vechten, zei de Amerikaanse woordvoer der Wilkinson van het Centrale Commando in Qatar. AP pagina 3: kabinet dreigt niet met terugtrekken Patriots pagina 4: vechten in de woestijn pagina 5: eenzijdig beeld oorlog Bagdad leeft in greep van angst industrie rekent op orders pagina 7: Bush en Blair laten zich niet vastpinnen IJ www.pzc.nl dossier Irak Operation Iraqi Freedom Suiaymaniya Koerden nemen Iraakse legerpost in SAUDI-ARABIÉ A Geallieerde opmars Iraakse opmars Geallieerde ^^luchtaanvallen Ondercontrole Koerden Grondgevechten Door geallieerden bezette vliegvelden Verdediglngsrlng Aanhoudende gevechten tussen Amerikaanse troepen en Irakezen bij Nasirlya z' KoeweftB 150 km KOE we'T itoorFerdi Schrooten AMSTERDAM - Officier tan justitie K. Plooy heeft Volkert van der G. gisteren hard aangevallen op diens politieke motief voor de noord op Pim Fortuyn. Niemand uit de directe omgeving van Volkert heeft volgens de aankla ger gemerkt dat de ver dachte zeer bezorgd was over het gevaar dat For- mvn zou vormen voor de samenleving. achter niemand te willen ver schuilen. Het Openbaar Minis terie gaat er nu ook van uit dat Van der G. de aanslag op zijn eentje beraamde en pleegde. Plooy las voor uit gespreksver slagen met collega's, vrienden en familie van Van der G: „Vol gens uw moeder sprak u nooit over Fortuyn en uw vriendin wist ook al niks van uw grote maatschappelijke zorgen." Aanvankelijk zei Van der G. dat hij pas op 5 mei, de avond voor de aanslag, had besloten om Fortuyn op het Mediapark te Hilversum te vermoorden. Die dag stopte hij in zijn rugzak een pistool, een zonnebril en een honkbalpet. De laatste twee at tributen dienden als vermom mingsmateriaal. Het wapen had hij naar eigen zeggen in 1997 of 1998 gekocht in een café in Ede om zich te beschermen tegen boeren. Die bedreigden hem wel eens wegens de succesvolle pro cedures die Van der G. voor zijn werkgever, de Vereniging Mi lieu Offensief aanspande tegen milieuvergunningen. Toen hij kort voor de moord het Media park in Hilversum betrad, waar Fortuyn voor een radio-inter view was, begroef hij het in een plastic zak verpakte wapen tij delijk op het terrein, waarna hij ongewapend op onderzoek uit ging- Printje Plooy zei dat Van der G. al lang voor 5 mei bezig was met het be ramen van de moord. Uit onder zoek van diens computer blijkt dat Van der G. al op 30 april vo rig jaar een printje maakte van een aankondiging van KRO's Ontbijt TV, waar Fortuyn op 8 mei te gast zou zijn. Van der G zei dat hij pas definitief door zette toen hij zich, vlak voor de moord, had verschanst in het struikgewas. „Dit is de gelegen heid, dacht ik. Toen ik hem zag, ging mijn verstand op nul, blik op oneindig." Daarna vertelde Van der G. hoe hij langs Fortuyn liep en daarna van dichtbij vijf schoten op hem afvuurde. GPD DEN HAAG - De Nederlandse pensioenfondsen zijn sinds be- (in dit jaar nog verder in de pro- 'olemen geraakt. Ze bewegen ach rond een dekkingsgraad tan 105 procent. Dit gemiddelde blijkt uit het weizicht dat de ondernemings pensioenfondsen en de bedrijfs- insioenf ondsen vanoch- hebben gepubliceerd, dekkingsgraad van 105 pro sit is precies het niveau dat de sezichthouder, de Pensioen- en ferzekeringskamer (PVK) als arnmum heeft gesteld. De dek- hngsgraad geeft aan in hoever een fonds momenteel in staat som aan alle huidige en toe- tomstige verplichtingen te vol- ioen. ANP Onder grote belangstelling gaf het Openbaar Ministerie gistermiddag in dorpshuis De Wimpel een demonstratie van het DNA-onderzoek. foto Willem Mieras door Steffan ter Maat SINT PHILIPSLAND - In Philipsland hebben gisteren de eerste dorpsbewo ners wangslijmvlies laten afnemen voor het DNA-onderzoek naar de moord op de weduwse J. Serné. In de woning van de weduwe, die vorig jaar december om het leven werd ge bracht, is DNA-materiaal aangetroffen dat vermoedelijk van de dader is. De ge nodigden voor het onderzoek wordt wangslijmvlies afgenomen om het DNA- profiel te kunnen vergelijken. In totaal heeft justitie tachtig mannelij ke inwoners van Sint Philipsland van veertien jaar en ouder uitgenodigd. Jus titie vermoedt namelijk dat de dader een man is en dat hij uit het dorp komt. In be lang van het onderzoek zegt de politie niet waarom hier vanuit wordt gegaan. De deelnemers aan het onderzoek zijn mannen waar het slachtoffer contact mee heeft gehad, zoals familie of kennis sen en zelfs de postbode. Vrijwillig Deelname aan het onderzoek is vrijwil lig, de uitgenodigde jongens en mannen worden dan ook niet als verdachten aan gemerkt. Het is ook anoniem en de gege vens worden alleen voor het onderzoek naar de moord gebruikt. Daarna worden ze vernietigd, zo werd beloofd. Persoffi cier van justitie L Boogert zei gisteren dat 79 van de 80 genodigden deelnemen aan het onderzoek. De persoon die nog niet had toegezegd, werd door Boogert een 'twijfelaar' genoemd. Volgens Boo gert had dit voor de betreffende persoon te maken met een 'logistiek'- en tijdspro bleem. De overige vrijwilligers hadden voor gisteravond al een afspraak of voor vandaag of morgen. Een aantal deelne mers maakte gebruik van de mogelijk heid om het wangslijmvlies elders te la ten afnemen. „Het onderzoek heeft natuurlijk iets pijnlijks, maar we zijn wel blij dat het ge beurt", reageerde de Thoolse burgemees ter W. Nuis. „Er is veel onzekerheid en de moord heeft veel impact gehad binnen deze kleine gemeenschap. Dit onderzoek moet gewoon gebeuren Het is goed om mensen uit te sluiten en misschien levert het ook wel een direct spoor naar de da der op." Naar alle waarschijnlijkheid zijn de uit slagen half mei binnen. Als daar uit niets naar voren komt, dan wordt mogelijk de gehele mannelijke bevolking van veer tien jaar en ouder van Sint Philipsland onderzocht wnonze redactie buitenland BAGDAD - De Brits-Ameri kaanse coalitie heeft gisteren de kombardementen op de Iraakse •oofdstad Bagdad in volle he iigheid voortgezet. Overal in de lid weerklonken zware explo its- Het waren opnieuw de hritenwijken, waar de Republi- feinse Garde zich heeft inge- piven, die het hevigst werden tstookt. Over slachtoffers is *)g weinig bekend. 3eIraakse minister van Defen- ieAchmed verklaarde gisteren 'everwachten dat de Britten en Amerikanen binnen vijf tot tien %en Bagdad zullen hebben ®singeld. „Maar daarna zul- Sze straat voor straat moeten veroveren", zei hij De leiders de regerende Ba'athpartij Sloofden Saddam gisteren de mand 'maximale schade' te ^en toebrengen. treffen ,c Aan de diverse fronten laaiden ke gevechten weer in volle he lheid op nu de zandstormen ijo uitgeraasd en het niet meer sgent. De Amerikaanse leger- Éling verwacht dat het binnen ine dagen bij Karbala, tussen ,a)af en Bagdad, tot een treffen mmt met de grote Iraakse ko- die uit Bagdad is vertrok- Sn De legerleiding van de VS ^akt zich, zo bleek uit mede- jen van generaals, niet al te veel zorgen over deze con frontatie. Amerikaanse mariniers hebben na bloedige gevechten rond Nasiriyah hun opmars naar Bagdad hervat. Rond deze stra tegisch belangrijke stad besto ken kleine Iraakse eenheden nog steeds de Amerikaanse ver bindingslijnen. Eerder op de dag raakten daar tientallen Amerikaanse mariniers gewond toen ze door eigen troepen onder vuur werden genomen. Succesvoller waren de Britten bij Basra waar ze volgens eigen opgave veertien Iraakse tanks vernietigden toen deze wilden uitbreken. De verouderde Iraakse T-55-tanks waren geen partij voor de Britse Challen- ger-2-tanks. Duizenden burgers ontvluchten de stad waar een chronisch gebrek aan water is nu de door de Britten en Ameri kanen toegezegd humanitaire hulp nog steeds niet goed op gang is gekomen. Paratroepers In het noorden van Irak zijn Amerikaanse paratroepers na hun landing in de nacht van woensdag op donderdag bezig hun posities te consolideren. Een verouderd vliegveldje bij Arbil in het Koerdische deel wordt in allerijl geschikt ge maakt voor de aanvoer van ver sterkingen uit Italië. Anonieme functionarissen van het Penta gon zeiden dat op korte termijn veel materieel en troepen wor den ingevlogen. „Dit is het be gin van het tweede front." De Amerikanen werden harte lijk verwelkomd door Koerdi sche strijders. De Koerden zien in de Amerikanen niet alleen bondgenoten in de strijd tegen Saddam, maar ook een garantie voor het voorkomen van een ac tie tegen hen door Turkse troe pen. The Washinton Post berichtte dat Turkije veertigduizend manschappen aan de grens heeft samengetrokken. De toe stand in het Koerdische gebied, dat delen van Turkije, Irak en Iran omvat, is buitengewoon ge spannen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1