Toekomstplan Renesse noodzaak Omgaan met de dood kan je leven verrijken PZC Gemeenten in actie tegen nieuwe BT W-regeling Odinot wil eiland mooier maken 13 gemeente en ondernemers willen bezoeker tevreden houden Soefidienst Vlissings college in verlegenheid door schenking Boom voor rampslachtoffers Kortsluiting onder keukenvloer Boete voor veroorzaker ongeval Drie nieuwe brandweerkazernes Ree doodgereden in Domburg Dansshow in Baskenburg agenda donderdag 27 maart 2003 mor Piet Kleemans «NESSE - Waar willen we il3an tussen nu en tien jaar? ffelk publiek willen we binnen ben en wat moet er gebeuren dat voor elkaar te krijgen? Op deze en andere vragen wil jodernemend Renesse samen Bet de gemeente Schouwen- Duiveland antwoord geven in toekomstplan voor de Schouwen-Duivelandse bad plaats. Ook willen de Renesser onder nemers voortaan periodiek de mening van toerist en recreant nerwat de badplaats te bieden eeft peilen. lülgens recent onderzoek zijn lecreant en toerist redelijk te lden over Renesse. Dat mag (chter in de visie van A. Krijnse Acker, voorzitter van de on- ememersvereniging Renesse, jbsoluut geen reden zijn achter- iverte leunen. Integendeel. De lenesser ondernemers zijn er- doordrongen dat er continu de kwaliteit moet worden de bezoekers tevreden te unnen blijven stellen. Recrea- ieondernemer R van Oost: „We moeten aan de weg blijven tim- cen." laar is wethouder G. van de èide-de Wilde van de gemeente jchouwen-Duiveland eveneens -am doordrongen. „Kwaliteit is corm belangrijk en daarom aden wij het als gemeente ook •eel belangrijk dat er een plan campagne komt, een soort isterplan voor Renesse. Ik knk dat er ook heel wat winst te BDDELBLRG - Het Soefi Centrum Middelburg houdt jondag 6 april een Universele Eredienst. Het thema van de dienst zal zijn Wolkenloze Hemel'. Spreker is ie heer A. de Roos uit Beemte - Broekland. De dienst begint om !H50 uur en wordt gehouden in set gebouw De Vier Elementen an de Breeweg 100 in Middel burg. VLISSINGEN - D66 in de Vlis- nngse gemeenteraad vindt dat wethouder L. Poppe-de Looff moet opstappen. De fractie stelt dat het college géén 340.000 eu- to had mogen doneren aan het odlijdende Maritiem Mu slim zonder de gemeenteraad arvan op de hoogte te bren- e fractie roept op de beslissing rug te draaien. D66 dient barom een motie in die van- üond in de gemeenteraadsver- ?dering wordt behandeld. D66 ireekt haar afkeuring uit over Se handelwijze van het voltalli- college. et steekt de Democraten dat et college op 20 september 5002 bij de opening van het mu- wmeen schenking heeft toege- „Pas op 25 september eeft de raad een toelichting ge regen. Peters van D66 schrijft dat et museum de financiële pro- iemen op de gebruikelijke wij- lebij de gemeente onder de aan lacht moet brengen Daarna kan de gemeenteraad bteen goede afweging komen. REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon AliPankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax (0118) 470102 E-mail redactie@pzc.nl INTERNET «ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl behalen valt als zo'n plan door ondernemers en gemeente sa men wordt opgesteld." Om Renesse aantrekkelijk te houden moet snel een daad krachtig te kunnen worden op getreden, weten de Renesser ondernemers uit ervaring. De veranderingen in de toeristisch- recreatieve markt gaan snel en de consument is kritisch en veeleisend. De ondernemers willen af van het stempel dat Renesse louter door jongeren bezocht wordt. Want dat is, roe pen de ondernemer in koor, ver bezijden de waarheid. De laat ste jaren worden steeds meer verschuivingen zichtbaar. Wethouder Van de Velde: „Er is een kentering. Het gaat niet meer alleen om disco's, maar er zijn bijvoorbeeld ook plannen voor een grand-café waar een hele ander publiek op af komt. Je ziet de markt omgaan." De ondernemers knikken instem mend. Verwezen wordt naar ini tiatieven als het ultra-moderne strandpaviljoen zuid-zuid west. „Terwijl een eindje verder een klassiek paviljoen te vinden is. Dat vult elkaar aan." Genoemde verschillende soor ten strandpaviljoens zijn, zo wordt er meteen aan toege voegd, niet meer dan een voor beeld. Krijnse Locker: „Waar het om gaat is differentiatie van het produkt. Dat is enorm be langrijk en daar zullen we veel aandacht aan moeten beste den." Raamwerk Ondernemers en gemeente wil len zich niet op voorhand vast pinnen op een deadline voor het op te stellen toekomstplan. Krijnse Locker: „Er is nog geen vastomlijnd tijdpad. Het gaat erom dat we als ondernemers de intentie hebben om samen met de gemeente dit plan te ontwik kelen." Recreatieondernemer P. van Oost: ..Maar ik vind wel dat er in ieder geval nog dit jaar iets van een raamwerk moet lig gen. Het mag geen jaren gaan duren." Een bronzen paardje in galop over de oude vuilstortplaats bij de Hoosjesweg is één van de creatieve ideeën van Eric Odinot. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Beeldend kunstenaar en landschapsarchitect Erik Odinot uit Zierikzee zou Schouwen-Duiveland graag wat mooier maken met een mix aan natuur en cultuur. Hij lanceert zijn voorstellen daarvoor in een brief aan het college van burgemeester en wet houders, met een afschrift aan de ge meenteraad. Odinot herhaalt in zijn recente brief in feite zijn eerder gedane voorstellen aan wethouder G. van de Velde-de Wilde, waar hij tot nu toe geen reactie op ont ving. Hij pleit ervoor het Ecoscope in Renesse tot lokaal kenniscentrum voor ecologisch groenbeheer te maken. Sa men met het IVN en de Werkgroep Schoolbiologie heeft Odinot concrete plannen opgesteld. Een onderdeel daarvan is een cursus voor het beheren van stedelijke groenvoorzieningen op ecologische grondslag. Hij stelt de ge meente voor die cursus te laten volgen door haar medewerkers groenvoorzie ningen, de beleidsmedewerkers, de raadsleden en de collegeleden zelf. Ook vraagt hij het gemeentebestuur nieuwe of nog te ontwikkelen locaties te laten fungeren als voorbeeldproject voor duurzaam groenbeheer. Hij denkt daarbij als eerste aan nieuwe bedrij venterreinen, maar ook aan de nieuw bouwwijken Noorderpolder en Poort ambacht 11 en aan de ontwikkelingen van de groene schil rond Zierikzee. Odi not ziet mogelijkheden voor het opzet ten van een heemtuin of een kreken plan. Verder vindt hij dat er iets verbeterd moet worden aan de commu nicatie over ecologisch groenbeheer. Inzicht en kennis acht hij een vereiste bij iedereen die hierover mag inspre ken. „Wij bedoelen van moestuinier tot boer, van burger tot toerist en van be drijf tot raadslid. Ieder op zich zou vol doende kennis moeten hebben om een steentje te kunnen bijdragen, niet al leen aan de discussie maar ook concreet aan de opbouw van het groene imago", aldus Odinot. In zijn eerdere brief hield hij een warm pleidooi voor een beter beheer van de voormalige vuilstortplaats aan de Hoosjesweg bij Serooskerke. Hij ziet foto Marijke Folkertsma hier een prachtkans om een voorbeeld project te maken door de inrichting en het beheer aan te passen aan deze bij zondere locatie van voormalige vuilnis belt tegenover het nieuwe natuurge bied van De Prunje. Hij heeft daar zelf als kunstenaar/tuinarchitect specifie ke ideeën over. 'Very Tales' is de titel voor zijn plan de lichaamstaal van het Schouwse landschap in de vorm van grote kunstobjecten in de natuur tot ui ting te brengen. Een bronzen paardje in galop over de oude stortplaats is een van zijn al vaak geformuleerde ideeën. Hij ziet meer mogelijkheden, zoals een forse tureluur in het gras tegenover de oude vuilnisbelt, een groot brood in het boerenland of dikke fazanten op een hek bij Bruinisse. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Terwijl de komst van een hospice op Schouwen-Duiveland op dit moment volop in de belangstel ling staat, staat de werkgroep Vrijwillige Terminale Thuiszorg (VTZ) in deze gemeente al aan de vooravond van het eerste be- staanslustrum. Annie van der Weijde, Marianne Blokland en Willy den Hollander zijn drie van de twintig vrijwilligers die intensief betrokken zijn bij deze specifieke vorm van vrijwillige hulpverlening. Naast een hospice is er hier dui delijk ook veel behoefte aan stervensbegeleiding aan huis. Partners en familieleden vergen vaak het uiterste van zichzelf bi j de begeleiding van een termina le patiënt. Vaak echter ook wordt het deze mantelzorgers wat te veel. De VTZ is er dan om hen bij te staan in die zware taak. Met de veranderende sa menleving waarin mensen veel langer in hun eigen omgeving blijven wonen, groeit de vraag naar stervensbegeleiding. Overigens gaat het lang niet al tijd om oude mensen bij termi nale thuiszorg. Blokland bij voorbeeld was intens betrokken bij de stervensbegeleiding van een elf maanden oude baby. „Ook in de leeftijd tussen veer tig en zestig jaar komen veel stervensprocessen voor", vult Van der Weijde aan Motivatie Op de vraag waarom mensen zich daar vrijwillig voor willen inzetten, hebben ze alle drie een heldere motivatie. Zij hebben het gemis ervan in eigen situatie ondervonden en beseffen dat het je als mantelzorger zo kan helpen even van je zware taak te worden ontlast. „Het is fijn iets voor die mensen te kunnen doen", zegt Den Hollander en Vijf jaar vrijwillige terminale thuiszorg Marianne Blokland, Annie van der Weijde en Willy den Hollander (vlnr), drie van de twintig vrijwilli gers binnen de organisatie van de Vrijwillige Terminale Thuiszorg Schouwen-Duiveland. foto Marijke Folkertsma voegt daar direct aan toe: „Maar het is niet alleen maar altruïsme hoor, er zit zelfs egoïsme bij. De dood stimuleert tot bijzondere ontmoetingen met mensen. Dat sterkt je en het verrijkt je iu de manier waarop je naar je eigen leven kijkt De andere twee de len die ervaringen. Van der Weijde was vijf jaar ge leden betrokken bij de oprich ting van de VTZ. Signalen vanuit de praktijk gaven er aan leiding toe. Met acht vrijwilli gers werd begonnen. Zij kregen praktische steun van coördina trice Marianne Ketting van de vrijwillige thuiszorg en werden* SCHUDDEBEURS - De bewoners van zorgcentrum Borren- damme in Zierikzee plantten gistermiddag in het Bos van de Toekomst in Schuddebeurs een boom ter herinnering aan de slachtoffers van de watersnoodramp in 1953. Bij de tamme kastanje prijkt een bordje met tekst die bewoner C. Kristelijn (93) van Borrendamme schreef: 'In welk dorp of tuin ik word geplant, ik ben tevreden met elk stukje grond. Daar wil ik groeien en bloeien ter herinnering aan februari 1953. Ik ben er voor jullie'. Tijdens deze landelijke boomfeestdag gingen in totaal weer 35 nieuwe gedenkbomen in dit bos van Staatsbosbeheer de grond in Mensen kunnen er een tamme kastanje, een es, groe ne beuk of eik planten ter nagedachtenis aan iemand, bij een geboorte, een opening van een zaak of een andere belangrijke gebeurtenis. De eerste bomen in het Bos van de Toekomst werden in 2000 geplant. Met het planten van de laatste twintig bomen het ko mend najaar zal dit bos vol zijn. ZIERIKZEE - Kortsluiting in de elektrische bedrading van een keuken was woensdagavond de oorzaak van brand in een woning aan het H.J. Doelemanplein in Zierikzee. De brand weer van Zierikzee wist het vuur onder de keukenvloer tijdig onder controle te krijgen. Uit voorzorg werd de stroom in de woning afgesloten. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 68-jarige inwoner van Arnemuiden voor het veroorzaken van een ongeval veroordeeld tot 500 euro boete en zes maan den voorwaardelijke rijontzegging. De man verleende op 31 augustus vorig jaar in Heinkenszand geen voorrang aan een motorrijder. Het slachtoffer raakte bij de botsing ernstig gewondDe Arnemuidenaar had de motor rijder over het hoofd gezien. In de uitspraak werd rekening gehouden met omstandighe den. Zo was de man nog nooit in aanraking geweest met Justi- tie. Ook pleitte in zijn voordeel dat hij regelmatig contact had gezocht met het slachtoffer MIDDELBURG - De Stadsgewestelijke Brandweer Vlissin- gen-Middelburg heeft gisteren drie contracten getekend voor de komst van drie nieuwe brandweerkazernes. Aan de Toren- weg in Middelburg en aan de Olympiaweg in Vlissingen wor den twee nieuwe kazernes gebouwd door projectontwikke laar BHC bv uit Hoofddorp. Het derde contract gaat over de huur voor de brandweerka zerne in Oost-Souburg. Omdat er nog onderhandelingen gaande zijn met de ambulancedienst kon het contract voor de bouw van een brandweerkazerne aan de Stromen weg in Mid delburg nog niet worden getekend. DOMBURG - Op de Domburgseweg in Domburg is gister morgen een ree doodgereden. Het dier stak plotseling de weg over en werd aangereden door een Goese automobiliste Hoe wel de bestuurster in de remmen ging, kon ze niet meer op tijd stoppen. De ree was op slag dood. De auto werd slechts licht beschadigd. voor hun taak opgeleid met een cursus door de landelijke orga nisatie SBI. Jaarlijks dienen kennis en vaardigheden met een korte vervolgcursus te worden aangescherpt. Terminale thuiszorg stelt im mers specifieke eisen. Volgens de woordvoersters gaat het niet alleen om de begeleiding van de patiënt, maar even zo belang rijk is het contact met de man telzorgers. Het zogeheten inta ke-gesprek is bepalend voor welke vrijwilligers worden in geschakeld. Binnen de VTZ zijn drie vrijwil lige coördinatrices actief voor het voeren van die intake-ge- sprekken met de hulpvragers. Zij schatten voor elke situatie de meest geschikte vrijwilligers in. „Tijdens dat gesprek ont staat als het ware het profiel van de vrijwilliger", zegt Den Hol lander. Aanvragen In de afgelopen vijf jaar werden ruim vijftig aanvragen gehono reerd. De hulpvragen concen treren zich vooral in het midden en het westen van het eiland. Verzoeken uit het oosten zijn er aanzienlijk minder en uit Brui nisse kwam tot nu toe helemaal niets. Huisartsen, wijkver pleegsters, dominees en maat schappelijk werk wijzen men sen vaak op het bestaan van de VTZ. Verder blijken vooral de doorvertelde ervaringen van particulieren de bekendheid van de VTZ te vergroten. Wie een beroep wil doen op de termi nale thuiszorg kan bellen naar 06-21804456. De drie coördina trices staan borg voor 24-uurs bereikbaarheid. Met een besloten bijeenkomst in de Gasthuiskerk in Zierikzee wordt donderdagmiddag 10 april aandacht besteed aan het eerste lustrum van de Vrijwilli ge Terminale Thuiszorg Schou wen-Duiveland. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De Vereni ging van Zeeuwse Genieenten (VZG) gaat onder leiding van de Borselse wethouder M. Vermue (financiën) actie ondernemen om de nadelige gevolgen van de Wet Herverdeling Wegenbeheer in relatie met het BTW-compen- satiefonds tegen te gaan. De Zeeuwse gemeentenmet na me die veel gebied buiten de be bouwde kommen hebben, drei gen tonnen aan inkomsten mis te lopen door een nieuwe reken methode die het Rijk heeft inge voerd. De meeste wegen in de buitengebieden zijn in beheer bij de waterschappen. Over het werk dat aan die wegen gebeurt, moet gewoon BTW worden be taald, wat weer in de staatskas verdwijnt. Vanaf dit jaar is het BTW-compensatiefonds in wer king getreden. Declareren Als gemeenten investeren in we gen, mogen ze de betaalde BTW declareren bij de staat. Daar staat tegenover dat op de uitke ring uit het Gemeentefonds wordt gekort om al die declara ties te betalen. Op die manier wil het Rijk gemeenten stimule ren in de wegen te investeren. Maar de korting is een vaste korting en een gemeente die niet investeert omdat de wegen een voudig door een ander worden beheerd, heeft dus helemaal niets te declareren. Voor de meeste gemeenten valt het allemaal best mee omdat er voldoende wegen door de ge meente zelf worden beheerd. De plattelandsgemeenten in de westelijke kustprovincies heb ben echter in het begin van de jaren negentig van de vorige eeuw, hun buitenwegen mas saal overgedragen aan de wa terschappen. De waterschap pen worden niet gekort en declareren ook niks, maar de ge meenten moeten de schappen wel voor hun diensten betalen. Gedupeerd Voor het Rijk mag de operatie dan budgettair neutraal verlo pen. Voor de gemeenten geldt dat zeker niet omdat ze in aard en schaal en vooral in de ver houding tussen bebouwde kom men en buitengebied, te veel van elkaar verschillen. Er zullen ge meenten zijn die meer declare ren dan ze worden gekort, maar in Zeeland zal het vooral an dersom zijn. Schouwen-Duive land, Borsele en de Zeeuws- Vlaamse gemeenten zijn ernstig gedupeerd en trokken al eerder aan de bel. De VZG ging al, samen met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, naar de staatsse cretaris van Financiën en de mi nister van Verkeer en Water staat. Die vonden het nadeel niet zo alarmerend dat er me teen aanvullende maatregelen moeten worden genomen. Wel is beloofd dat de mening van de gemeenten zal worden meege wogen in de evaluatie van het BTW-compensatiefonds. Portefeuillehouder financiën in de VZG, Vermue, wil nu de zus terverenigingen in Noord- en Zuid-Hollend mobiliseren om gezamenlijk op te trekken Een zo breed mogelijk gezelschap van gemeentebestuurders moet de regering ervan kunnen over tuigen dat de maatregel niet eerlijk is, zo hoopt ze. VLISSINGEN - Vijftien gym nastiekverenigingen en ballet scholen laten zaterdag 29 niaart hun danskunsten zien tijdens een 'Demogyjada'-dansshow in sporthal Baskenburg in Vlissin gen. Door het grote aantal inschrij vingen worden twee voorstel lingen gegeven. Aan het mid dagprogramma nemen 370 dansers deel en in de avond voorstelling zullen 420 deelne mers hun dansen vertonen. De middagvoorstelling begint om 13.00 uur, de avondvoorstelling om 18.45 uur. STREEKACTIVITEITEN SIRJANSLAND - Grote zaal Hervormde kerk, 19.45 uur: Bijeenkomst Reformato risch Contact; ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Gemeenteraadsvergadering. onder meer over proef verruiming sluitingstij den horeca Renesse en nieuwe fruit gaardregeling voor mini-campings;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35