ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT raakse krijgsmacht :ou in de aanval gaan Kans op front VS vanuit Turkije Wij willen je niet pushen... VINTERSPORT Huizenbezitter met beleggingshypotheek loopt risico op strop Vanaf vandaag: rie colonnes trekken richting geallieerden orlog blijft aan rmatie knagen ...maar dit \s wei je laatste kans. Aanklacht tegen Bush en Blair Vogelpest dijt uit Onderzoek Van der G. zinloos Vogeltellingen in de knel Van der Meyde haakt af bij Oranje Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 17° 4 6° NO 3 onnig nhoudend zonnig. Bij een zwakke tot [ige noordoostenwind ^dagtemperaturen van 16 tot 19 graden. Se jaargang no. 73 iderdag 27 maart 2003 nummer 1,10 kunst cultuur op donderdag onze redactie buitenland SHINGTON - Irak gisteravond in de te- naanval te zijn gegaan, diverse berichten valt leiden dat van drie Dten een tegenoffensief egonnen. ikaanse gevechtsvliegtui voeren continu aanvallen op de colonnes Iraakse dkrachten. De Iraakse troe- zouden bestaan aan de Fe- een, de Republikeinse Gar- d reguliere eenheden, colonne die uit Bagdad naar zuiden gaat zou bestaan uit duizend tanks en voertui- van de Republikeinse Gar- B-52-bommenwerpers en volgens Amerikaanse nalisten een bommentapijt decolonne gelegd. Het doel de Irakezen zou Najaf zijn. stad is al dagen het toneel hevige gevechten, vooral de strategisch gelegen over de Eufraat. Bij een lïseraketaanval op de Ame- cen vielen volgens de BBC gewonden aan VS-zij- ij het Pentagon was geen estiging te krijgen, der was gemeld dat zo'n duizend manschappen van lepublikeinse Garde vanuit dad op weg waren naar Al ,150 kilometer ten zuidoos- (JHAAG - De oorlog in Irak voor flinke irritaties zor- in de formatiebesprekingen Een CDA en PvdA. Hoewel de tijen maandag afspraken de dbijl te begraven, dook het enverp gisteren toch op. zorgde volgens CDA-bron- voor 'een geprikkelde sfeer' besprekingen over financiën gisteren op de agenda ston- l werden eerder afgebroken. 1-leider Balkenende ver- tzijn PvdA-collega Bos gis- sndatdie in een brief aan zijn erban afstand neemt van gezamenlijke standpunt dat ipartijen maandag overeen- jzmen. pjn brief, die ook op internet ppubliceerd, stelt Bos dat Hen PvdA maandag hebben kcepteerd dat ze van mening schillen over de rechtmatig- ld van het besluit van de VS ilrak aan te vallen. Het CDA kent dat. ANP ten van de hoofdstad. Ook hier van was van geallieerde zijde geen bevestiging te krijgen. De derde strijdgroep, bestaande uit 120 tanks, zou de zuidelijke stad Basra hebben verlaten en naar het zuidoosten trekken in de richting van schiereiland Al Faw. Daar zitten Britse eenhe den. Het was niet duidelijk of het een terugtrekkende bewe ging betrof, of dat er sprake was van een offensief. Dinsdag meldde het Britse leger een volksopstand in Basra, maar dat werd door Irak ont kend. Bombardementen van eenhe den van de Republikeinse Garde aan de rand van Bagdad gingen gisteren door en er klonken gis teravond ook zware explosies in het centrum. Strategische loka- ties in het noorden van Irak wer den opnieuw gebombardeerd Parachutisten van de Ameri kaanse 173ste Brigade zijn ge land op een vliegveld in het noorden van Irak. Volgens een Amerikaanse officier gaat het om de eerste grote inzet van troepen in dat deel van het land. Ook werd er weer gevochten bij Nasiriyah en Basra tegen Iraak se guerrilla. De VS sturen nog eens een 30.000 grondtroepen naar Irak, die volgens het Pentagon 'op korte termijn' kan arriveren. De Amerikaanse legerleiding onderzoekt een raketaanval op een markt in het noorden van Bagdad, waarbij volgens Irak veertien burgers de dood von den. GPD/ANP/RTR/AFP Operation Iraqi Freedom TURKIJE ■nsdag 26 mrt._20.00 u Geallieerde opmars Geallieerde ~A7luchtaanvallen Onder controle Koerden yy$ Grondgevechlen TV-station tijdelijk uitgeschakeld internationaal vliegveld 0 10 kn Amerikaanse troepen zouden bij zware gevechten honderden Irakezen hebben gedood SAUDI-ARAE anp - bron- kn sgn afp Een militielid van de Ba'ath-partij wacht bij zijn gezin in Bagdad op de geallieerden. foto Jerome Delay/AP Advertentie ie nog profiteren van e*" up aanbieding: razendsnel Raner ADSL met korting'! Ga dus snel naar de bHaijndePrimatoonengnipdezekans^ door Fidan Ekiz DIYARBAKIR - De toelating van Amerikaanse troepen op Turks grondgebied is nog steeds mogelijk. Dat heeft de Turkse minister van Buitenlandse Za ken Gül kenbaar gemaakt. Gül zei dit naar aanleiding van zijn gesprekken met de speciale ge zant van president Bush voor de Iraakse oppositie, Khalilzad. De verwachting is dat Turkije er alsnog mee instemt dat Ameri kaanse militairen noord-Irak vanuit Turkije aanvallen. Een eerste motie daarvoor werd door een krappe meerderheid weggestemd. Het Turkse parle ment gaf later wel toestemming BEIROET - Een Libanese advo cate die banden heeft met de sji- ietische beweging Hezbollah wil de Amerikaanse president Bush en de Britse premier Blair laten berechten door het Inter nationaal Strafhof in Den Haag. Advocate May Khansa schrijft aan het Strafhof dat Bush en Blair zich schuldig hebben ge maakt aan misdaden tegen het Iraakse en Palestijnse volk. „Zij hebben een genocidair doel, het afslachten van een volk." Khansa deed twee jaar geleden ook al van zich horen, toen zij de Israëlische premier Sharon en zijn toenmalige minister van Buitenlandse Zaken Peres voor de rechter daagde. AFP voor het gebruik van het lucht ruim door Amerikanen. Door de stationering van 62.000 Amen- kanen te weigeren, liepen de Turken 6,5 miljard dollar aan fi nanciële compensatie mis plus aantrekkelijke leningen van tussen de 25 en 30 miljard dollar. Een kentering is nu duidelijk waarneembaar. De Turkse me dia vermoeden een geheim akkoord tussen Ankara en Was hington. Uit de 'oorlogsbegro ting' van het Witte Huis blijkt dat de VS 8,5 miljard dollar re serveren voor leningen en kre dietgaranties aan Turkije. Het vermoeden wordt gesterkt door de komst van helikopters van de Amerikaanse strijdkrachten in Iskenderun, aan de zuid-Turkse kust. En de terugkeer van Ame rikaanse schepen, die Iskende run vorige week verlieten. De schepen vertrokken na weken lang vergeefs gewacht te heb ben op groen licht van Ankara. Turkije heeft steun van de VS nodig bij het sturen van Turkse troepen naar noord-Irak. De Verenigde Staten hebben het land opgeroepen niet op eigen houtje troepen te sturen. Was hington is tegenstander van Turkse bemoeienissen omdat die kunnen leiden tot woede on der de Koerden van Irak. Toezicht De verwachting is dat de Turkse troepen in Irak onder Ameri kaans toezicht worden gesteld. Zo krijgen beide partijen hun zin. Bovendien krijgt Turkije zeggenschap in de toekomst van Irak, na het verdrijven van het Iraakse regime, als het de VS steunt. Turkije wil niet van de zijlijn toekijken, omdat het de oprichting van een Koerdische staat wil voorkomen. De Turkse opperbevelhebber Özkök be vestigde gisteren dat Turkije al les zal doen om de Koerdische PKK de kop in te drukken. Öz kök zei dat een eventuele mili taire interventie van Turkse troepen in Irak is gericht op het voorkomen van terreuractivi- teiten en op het tegenhouden van stromen Iraakse vluchtelin gen naar Turkije. GPD Advertentie UHfoon HYPER CARBON HAMMER 6.3 POWER HOLES De vogelpest lijkt de grote rivieren te zijn overgesto ken en daarmee uit de Gelderse Vallei te breken. Minister Veerman van Landbouw heeft daarom gisteren een serie maatregelen af- O gekondigd w Vandaag begint het proces tegen Volkert van der G. De rechter wil weten of de verdachte in de moordzaak-Fortuyn op 6 mei 2002 gestoord was. Er bestaan echter geen tests waarmee iemands toestand een jaar geleden kan worden achterhaald. De jaarlijkse trekvogeltellingen in Breskens dreigen in de knel te komen als gevolg van het opheffen van de PSD-veer dienst Vlissingen-Breskens. De vogeltellers uit Wal cheren dreigen massaal af te haken. Het fiets-voet- veer vaart niet in de vroege uren. pagina 3: kabinet wil kort militair bestuur in Irak pagina 4: Sahhaf is bloemrijk grof Qusay Hoessein de tweede man pagina 5: noodhulp komt op gang krijgslist VS voor Bagdad logistiek van levensbelang pagina 7: Kok laakt optreden EU begrotingstekort VS stijgt u www.pzc.nl dossier Irak Zelfs de afmelding van de geblesseerde Ajax-aanvaller Andy van der Meyde kon bondscoach Dick Advocaat er gisteren niet toe bewegen Mare Overmars alsnog op te roepen voor de interland van het Nederlands elftal tegen Tsjechië. Bij de eer ste training in Katwijk bleek gisteren dat Boudewijn Zenden linkshalf zal spelen en Giovanni van Bronckhorst linksback. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; irak: 5; buiten land: 7; economie: 8; radio en televisie: 10; zeeland: 11, 12, 13,15 en 19; sport: 21 en 22; kunst cultuur: 23,24,25,27 en 28 maandlasten, gekoppeld aan het uitzicht op hoge beleggings opbrengsten. De risico's van een dergelijke hypotheekconstructie bij in zakkende beurskoersen krijgen onvoldoende aandacht, zo con cludeert de toezichthouder na een onderzoek. „Consumenten worden bijvoorbeeld niet vol doende gewezen op het feit dat een lagere maandlast ook bete kent dat de kans groter is dat zij blijven zitten met een rest schuld." De AFM heeft eind 2002 al ge waarschuwd voorde risico's van hypotheken waarbij belegd wordt met geleend geld. De ko mende tijd zal de toezichthou der consumenten actief wijzen op de risico's van de beleggings hypotheek, onder meer aan de hand van een speciale publieks- folder ANP van onze reactie economie AMSTERDAM - Meer dan de helft van de huizenbezitters met een beleggingshypotheek loopt aan het einde van de rit het risi co met een schuld te blijven zit ten. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) heeft berekend dat de kans op een restschuld aan het einde van de looptijd van een hypotheek ongeveer 55 procent is. Bestuurslid P. Koster van de toezichthoudende instantie waarschuwde gisteren: „Met een beleggingshypotheek haalt u de zorgen van de beurs in huis." Volgens de AFM leggen bankinstellingen, verzekeraars en andere hypotheekverstrek kers bij het aanbieden van het beleggingsproduct te veel de nadruk op aantrekkelijke (Advertentie) straat, postcode. plaats:. telefoon: u noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen. per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90) 713214"000002 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice J. Antwoordnummer 112 N 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) iMH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1