Net rond Cresson sluit zich PZC Politie Servië pakt vermeende moordenaar premier Djindjic rote fraude bij 'alestijnse groep nensenrechten i Bedrog zegeviert bij referendum in Tsjetsjenië 7 jars ook in Oud-Eurocommissaris aangeklaagd wegens corruptie rankrijk Italië ritse politie arresteert niljardair Berezovski Zoenen voor Beatrix en Maxima Gun jezelf een pleziertje. Primafoon Cel voor afluisteren echtgenote Kenia levert Al Qaeda-man uit Britse Concordes aan de grond Filipijnse vluchtelingetjes sterven Thaise politie schiet dealers dood Europa wil in 2009 naar Mars woensdag 26 maart 2003 nnnze redactie buitenland door Hetty van Rooij ,1\IE - In Frankrijk en Italië „gisteren de eerste gevallen de snel om zich heen grij- tade longziekte sars vastge- ■j|d, De Franse patiënt is een i jarige longarts die in een zie- öhuis in Vietnam werkt. Van Italiaanse zieke is de identi- sniet bekendgemaakt. t beide personen zou de ge- eiheidstoestand stabiel zijn. franse gezondheidsautori- ,-enmeldden dat nog eens tien llasen onlangs met sympto- van de besmettelijke long ue uit Azië in Frankrijk zijn ^gekeerd. Zij liggen ter ob- rvatie in het ziekenhuis. sars-epidemie begon twee B«n geleden in Azië. Volgens laatste cijfers is de ziekte bij jj mensen over de hele wereld ingesteld en zijn er zeventien ^overleden. Itdicijn amiddels is het virus dat de 4ie veroorzaakt, ontdekt. In laboratoria ter wereld zoe- wetenschappers naarstig r een medicijn. In Hanoi, -*apore en het eiland Taiwan tal veel opgeknapte patiën- i uit het ziekenhuis ontsla- L Singapore zijn vier nieuwe vallen vastgesteld en liggen [mensen in kritieke toestand, yriseen speciale wet in wer- ng getreden die 740 mensen ier tien dagen binnen moet den. Die zijn mogelijk met smette personen in contact reest. De autoriteiten den- at wee dagen nodig te hebben de honderden mensen op te n. Wie toch naar buiten ai, riskeert een boete van iximaal 2700 euro, aldus het inisterie van Volksgezondheid iieren. Dngkong Hongkong zijn 25 nieuwe toegevallen gemeld. De We- ligezondheidsorganisatie imveegt internationale reis- sferkrngen af te kondigen ten- ale besmettingen tegen te an DPA/AFP BRUSSEL - Vier jaar na haar val sluit zich het net rond voor malig Europees Commissaris Edith Cresson. Een Belgische onderzoeksrechter stelde haar gisteren in staat van beschuldi ging vanwege valsheid in geschrifte, verduistering en ver valsing. Zeven van haar ex-me- dewerkers worden ook ver dacht. Cresson moest in maart 1999 af treden als Europees Commissa ris van Wetenschappelijk on derzoek en Onderwijs, nadat zij in opspraak was gekomen we gens vriendjespolitiek, corrup tie en misbruik van haar positie. In haar val sleepte ze de hele Commissie-Santer mee, inclu sief de toenmalige Nederlandse Commissaris Van den Broek. Een 'commissie van wijzen' ont dekte dat zij haar vriend, de Franse tandarts Berthelot, aan een baan had geholpen die niet bestond. Voor een rapport van 24 velletjes tekst streek hij meer dan 130.000 euro op. Er waren bovendien aanwijzingen dat Cresson een Frans bedrijf be voorrecht zou hebben en dat er gefraudeerd was bij een onder zoeksprogramma. In een poging om schoon schip te maken en het bevlekte bla zoen van Brussel op te poetsen, hief de Commissie-Prodi in fe bruari 2000 de onschendbaar heid van de voormalige Com missaris op. Een dergelijke maatregel, waardoor een Belgi sche onderzoeksrechter zijn gang kon gaan, werd nooit eer der genomen. Vals Volgens onderzoeksrechter Jean-Claude van Espen zijn er aanwijzingen dat de zeven amb tenaren op verzoek van Cresson valse contracten hebben opge steld. In het kabinet van de Commissaris zouden destijds documenten en computergege vens zijn gestolen of vernietigd. Als Cresson (een voormalige Franse premier) veroordeeld wordt voor fraude, kan ze een celstraf krijgen van maximaal orAdBloemendaal ELAVIV - De stichter van de wiste en bekendste Palestijn- nensenrechtenorganisatie in fbezette gebieden heeft onge- mier miljoen dollar aan bui- nlandse financiële hulp mluisterd. Dat meldt het Isra- fcchedagblad Ha'aretz op ba- i van een voorlopig verslag meen accountantsbureau. k gaat om de dertien jaar gele- opgerichte organisatie ^'(Palestijnse Maatschappij c de Bescherming van de shtenvan de Mens en het Mi- b),die financiële steun geniet fi de Scandinavische landen, (Europese Unie en de Interna- fflale Commissie van Juristen stichter, Chader Shkirat, is langsafgetreden om zijn aan- At geheel te kunnen wijden de verdediging van het Pa- cpse parlementslid Marwan •"riouti, vorig jaar door Isra- opgëpakt op beschuldiging terroristische activiteiten. ?ens Ha'aretz hebben in ttkholm en Ramallah geves te accountants van het bu- Ernst Young vastgesteld Shkirat door een systema- iüonze redactie buitenland ON'DEN - De Britse politie dt de Russische miljardair en focus van het Kremlim, Boris fcovski, gearresteerd en i in afwachting van een auzaak op borgtocht vrijge- vijf jaar. Maar het feit dat zij in staat van beschuldiging is ge steld, betekent niet dat zij auto matisch voor de rechtbank komt. Daarover beslist de straf rechter in Brussel. De Europese Commissie is in middels niet stil blijven zitten. Eind januari heeft Cresson een brief gekregen met het verzoek om het een en ander uit te leg gen. Daarvoor krijgt zij twee maanden de tijd. Als het ant woord de Commissie niet bevre digt, dan kan het dagelijks be stuur van de Europese Unie zelf naar het Europese Hof in Luxemburg stappen. Als het hof de Commissie gelijk geeft, dan kost dat Cresson waarschijnlijk haar pensioen rechten. Edith Cresson heeft al le aantijgingen altijd ontkend. GPD Prinses Maxima kust een jongetje in de straten van Rio de Janeiro. tisch gebruik van valse financi ële overzichten en niet-bestaan- de uitgaven tussen 1997 en 2002 een bedrag van 2,3 miljoen dol lar heeft afgevoerd naar gehei me rekeningen in Israël. Hij zou verder leningen hebben ver strekt aan familieleden en grote bedragen hebben weggesluisd naar de mysterieuze organisatie Centrum voor Democratische Actie en een privé-radiostation. Ondertussen vertelde hij de do nors dat LAW krap bij kas zat. Volgens de accountants was het misbruik van gelden bekend bij alle projectcoördinatoren van LAW en is de raad van bestuur akkoord gegaan met misleiden de financiële verslagen. LAW ontving tussen 1997 en 2002 in totaal tien miljoen dol lar van buitenlandse donors. Zodra de eerste berichten over onregelmatigheden binnen kwamen, draaiden de donors de geldkraan dicht, waardoor de organisatie nu nog maar over reserves beschikt voor enkele weken. Shkirats opvolger, de inmiddels afgetreden Shawki Issa, vertel de Ha'aretz dat hij niet op de hoogte was van het misbruik van donorgelden. GPD door Barenda Grutterink RIO DE JANEIRO - Eerst had een straat jongen uit Rio de Janeiro een omhelzing met prinses Maxima, vervolgens kuste zijn 10- jarige lotgenootje Wiliam koningin Beatrix op de wang. Dat waren gisteren wel de hoogtepunten van het bezoek dat de konin gin, prins Willem-Alexander en prinses Maxima brachten aan het inloopcentrum voor straatkinderen Sao Martino in Rio de Janeiro. Beatrix, Willem-Alexander en Maxima brengen een vijfdaags staatsbezoek aan Brazilië. Het was al voor aankomst groot feest voor de kinderen. Op oorverdovende sambaklanken werd gedanst, ook op de stoelen van de hoge gasten. Meteen toen de koningin met haar zoon en schoondochter arriveerde, stormden de kinderen op het drietal af om handen te geven Slechts enkelen hadden geluk, maar toen maakte de koningin lachend afwerende ge baren. Er zou anders geen beginnen aan zijn geweest. Nog redelijk geregisseerd had ver volgens een gesprek plaats tussen het ko ninklijk gezelschap en een deel van de kin foto Robin Utrecht/ANP deren. Maxima had dankzij haar kennis van de Portugese taal het meeste contact. De mevrouw naast haar. die met die andere hoed, dat was nou de koningin van Neder land, maakte de prinses duidelijk. Het werd uitstekend begrepen, bleek snel. Beatrix was nog niet vertrokken of een van de jon gens stoof op haar stoel af, ging zitten, maakte kokette gebaren alsof hij een grote hoed op had en begon deftig te wuiven. Het was een grote, maar gezellige puinhoop in het inloopcentrum. De beveiliging van de koningin daarentegen had het niet gemak kelijk. ANP verklaard tegenstander van de Russische president Poetin. Ooit behoorde hij tot ex-presi dent Jeltsins getrouwen. Volgens de Russen heeft Berezo vski gefraudeerd toen hij direc teur was van het door hem opge richte autobedrijf LogoVaz, in 1994 en 1995 Het bedrijf zou Lada's onder de kostprijs heb ben gekocht (voor 3500 euro) van de producent en ze daarna voor het dubbele hebben ver kocht. Eerder is Berezovski beschul digd van malversaties toen hij directeur was van de lucht vaartonderneming Aeroflot. Hij zou geld aan het bedrijf hebben onttrokken en het op een Zwit serse bank hebben gezet Ook een andere LogoVaz-mede- werker, Joeli Dubov, is opge pakt en vrijgelaten op borg tocht. DPA/ANP/AFP door Cees van Zweeden BELGRADO - De Servische po litie heeft de man gearresteerd die zij verden kt van de moord op premier Djindjic. Dit heeft Zivkovic, opvolger van Djind jic, gisteren bekendgemaakt. Zvezdan Jovanovic werd maan dag opgepakt. Hij was onderof ficier van de Rode Baretten, een beruchte elite-eenheid van de politie. Ook een medeplichtige aan de moord, Sasa Pejakovic, werd gearresteerd. Zoran Djindjic werd op 12 maart doodgeschoten, toen hij uit zijn gepantserde auto stapte om zijn kantoor binnen te lopen. Na de geruchtmakende moord kondigde de regering de nood toestand af, wat de politie in staat stelde meer dan duizend onderwereldfiguren te arreste ren. Van hen zitten er nog 1031 vast, tegen bijna vierhonderd van hen is een aanklacht inge diend. Jovanovic was volgens de pre mier de man die de trekker over haalde. Zijn wapen, een sluip schuttersgeweer van Duitse makelij, werd ergens in Belgra do gevonden. Het was in de grond begraven. De man die ervan wordt ver dacht de moord te hebben geën sceneerd. is echter nog steeds voortvluchtig. Hij is Milorad Lukovic, een oud-commandant van de Rode Baretten. Lukovic zou thans de leider zijn van de Zemun-clan, een misdaadsyn dicaat. Tientallen andere ben deleden zijn wel gepakt. Toen massabetogingen de toen malige leider Milosevic in okto ber 2000 ten val brachten, stem den de Rode Baretten ermee in zich afzijdig te houden. De late re premier Djindjic sloot een ak koord met Lukovic, die toen de eenheid leidde. De afspraak was dat Lukovic zou weigeren de opstand neer te slaan, als Dj nd- jic hem niet zou laten vervolgen wegens oorlogsmisdaden (de Rode Baretten hadden op grote schaal misdaden gepleegd in onder meer Kosovo). Ruzie Afgelopen zomer kwam Djind jic echter in aanvaring met de Rode Baretten, nadat hij hen opdracht had gegeven potentië le oorlogsmisdadigers te arres teren. De ruzie die toen ontstond, zou Lukovic ertoe hebben gebracht Djindjic te la ten vermoorden. De huidige commandant van de eenheid, Dusan Maricic, werd maandag ontslagen. Volgens een politiecommandant, die anoniem wilde blijven, zullen de Rode Baretten uiteindelijk worden ontmanteld. GPD Advertentie LC 510 w vanaf €0,-* 1 I 'Bij een tweejarig Hi Profile 50 of l KPN Mobile 360 abonnement. opent je wereld ROME - Mannen die telefoongesprekken van hun vrouw af luisteren, kunnen in Italië in de gevangenis belanden. Een gerechtshof in Rome heeft het hoger beroep van een ver oordeelde Italiaan afgewezen. Dat hebben Italiaanse kranten gisteren gemeld. De man was eerder veroordeeld tot acht maanden celstraf. Zijn vrouw had ontdekt dat hij haar telefoontjes afluisterde. De man vermoedde dat zijn echtgenote een relatie met een an dere man had Het gerechtshof verwierp het beroep. Zelfs als door het afluisteren duidelijk werd dat de vrouw haar man bedroog, dan nog is het afluisteren op zich verboden, aldus de uitspraak. Het echtpaar ligt inmiddels in scheiding. DPA NAIROBI - Kenia wil een Al Qaeda-aanhanger die wordt ver dacht van terreurdaden uitleveren aan de Verenigde Staten. De man is een week geleden opgepakt in Somalië en naar Ke nia overgebracht. Dat heeft het Keniaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. De man komt uit Jemen. Volgens Kenia gaat om een belangrij ke man binnen Al Qaeda. Hij zou betrokken zijn geweest bij aanslagen in Oost-Afrika. DPA LONDEN - De Britse luchtvaartmaatschappij British Air ways heeft de komende weken acht vluchten van de Concorde van Londen naar New York geannuleerd. British Airways geeft als officiële reden dat de maatschappij meer tijd nodig heeft om de supersonische vliegtuigen om te bouwen om te kunnen voldoen aan nieuwe Amerikaanse veiligheidsvoor schriften die op 9 april van kracht worden. Volgens de Britse krant The Independent is het echter waar schijnlijk dat de belangstelling voor vluchten met de Concor de sinds 11 september 2001 zo laag ligt, dat British Airways een deel van de vluchten met gemak kan schrappen. ANP MANILLA - In overvolle vluchtelingenkampen in het zuiden van de Filipijnen zijn de afgelopen maand zeker twintig kin deren gestorven aan ziektes Dat heeft gouverneur Parouk Hussin van de autonome regio Mindanao gisteren gezegd. In de kampen verblijven nu ongeveer 150.000 mensen die zijn gevlucht voor de aanhoudende strijd tussen het leger en mos limrebellen. Na het oplaaien van de strijd tussen de rebellenbeweging Milf en het leger, eind februari, hebben 168.000 mensen hun hui zen verlaten. Het Milf vecht al ruim twintig jaar voor een ei gen islamitische staat. DPA BANGKOK - De Thaise politie heeft tot nu toe 42 mensen doodgeschoten in het grootscheepse offensief tegen de drugs handel dat op 1 februari is ingezet. Dat zei een politiewoordvoerder gisteren. Zes agenten zouden tijdens de actie zijn omgekomen en vijftien zijn gewond ge raakt. Het offensief heeft in het buitenland tot protest geleid omdat de politie verdachten van drugshandel of -bezit wille keurig zou doodschieten Volgens de politie zullen alle agenten die onrechtmatig ver dachten hebben doodgeschoten worden vervolgd. Volgens hem zijn duizenden mogelijke drugshandelaars en -gebrui kers opgepakt en is beslag gelegd op miljoenen peppillen. AP Prijs-, model-, of technische wijzigingen, spel-, zet- en drukfouten voorbehouden. Actie geldt t/m 31-03-'03. Exclusief entreekosten t.w.v. 52,50. door Frank Hendrickx GROZNY - In Moskou is het re ferendum over de nieuwe Tsje tsjeense grondwet als een over winning gevierd. „Dit overtreft al onze verwachtingen", zei pre sident Poetin over de opkomst van 85 procent met 95 procent ja-stemmers. De uitslag lijkt te mooi om waar te zijn. Dat is ook zo: er is gefraudeerd. De positie van het Kremlin is helder. Het referendum was een succes, de Tsjetsjeense bevol king steunt niet de rebellen, maar de Russische autoriteiten. De buitenwacht moet dit voor zoete koek slikken, want het re ferendum is niet door onafhan kelijke waarnemers gecontro leerd. Toch staat vast dat de uitslag is gemanipuleerd. Een toevallig door journalisten geconstateer de onregelmatigheid bij stem bureau 377 in Grozny kan daar voor als bewijs dienen. Het hoofd van stembureau 377 zei zondag tegen journalisten dat de opkomst rond vier uur in de middag al 7 0 procent was. Uit de per abuis niet opgeborgen kie zerslijsten bleek echter dat er amper mensen hadden gestemd. In het bijzijn van een medewer ker van het Kremlin werd uit eindelijk toegegeven dat er van de 1205 geregistreerde kiezers 420 waren opgekomen, een op komst van 34 procent. 'Per on geluk' had hot bureau 475 kie zers te veel geteld: mensen die in het district werken en daarom daar hadden gestemd. Het hoofd van de centrale kies commissie. Aboel Artsachanov, bevestigde later op een perscon ferentie dat de lijsten met dit soort kiezers afzonderlijk inge leverd moeten worden Ze mo gen niet verrekend worden met de geregistreerde kiezers in een district. De voorzitter stelde vervolgens op verzoek het tele foonnummer van de centrale kiescommissie beschikbaar om te achterhalen wat de uitslag was in stembureau 377. Een woordvoerder van de commissie openbaarde daarop tegen jour nalisten dat stembureau 377 in totaal 1149 geregistreerde kie zers had. Daarvan hadden er 983 gestemd, een opkomst van ruim 85 procent. Een lijst met mensen die op hun werkplaats hadden gestemd, was niet inge leverd, aldus de woordvoerder. Een opmerkelijk resultaat. Het aantal geregistreerde kiezers blijkt met 56 gedaald. De lijst met 475 op hun werk stemmen de kiezers is spoorloos verdwe nen. En de opkomst is gestegen van 34 procent naar 85 procent Het is te betwij felen of de fraude bij stembureau 377 een uitzon dering was. Een tocht langs vijf stemlokalen leverde steeds het zelfde beeld op: weinig kiezers. Journalisten kregen daarop te horen dat het desbetreffende district traditioneel na het mid dagmaal stemt. Later op de dag kregen journalisten weer te ho ren dat de mensen i n het volgen de district juist vóór de middag- pot stemmen. In elk geval liepen de verslaggevers steeds net de grote golf van kiezers mis. Het Kremlin viert feest. Op pa pier is nu alles in orde in Tsje tsjenië. Nu de werkelijkheid nog. GPD PARIJS - Het Europese ruinitevaartagentschap (ESA) wil in 2009 de eer ste Europese vlucht naar de planeet Mars uitvoe ren. Dat maakte een woordvoerder van ESA gisteren bekend. Het gaat om een onbe mande vlucht waarbij een door zonne-energie voort gedreven voertuig gelan ceerd moet worden voor bodemonderzoek en het speuren naar sporen van leven op de Rode Planeet. In een later stadium wil ESA een bemande vlucht naar Mars organiseren. De uitvoerders van pro- ject-ExoMars hebben de Europese wetenschappe lijke gemeenschap opge roepen om mee te denken over onderzoeken die tij dens de missie uitgevoerd moeten worden. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7