Zoeken naar de ware liefde Miss Lulu swingt ouderwets woensdag 26 maart 2003 De Liefde morgen staat centraal in Podium 't Beest in Goes. De verschrikkingen en de heerlijkheden van de liefde. Verleiding, jezelf zijn en op zoek naar de ideale part ner. Het komt allemaal aan bod in de danstheatervoorstel ling Bronsttijd van Aya en de voorstelling Te veel mens van de Zeeuwse kleinkunstenaar Bert Kreeft. Leun achterover in je stoel en laat je meeslepen door 'het allermooiste'; de 'aard se liefde' of de 'hemelse verlichting'. Bert Kreeft in Te veel Mens. Bronsttijd is een stuk voor jongeren over vlinders in de buik, genot en verwarring. Wies Bloemen, artistiek leider van danstheater Aya, maakte Bronsttijd als eerste deel van een vierluik. „Ik wilde iets ma ken over sexualiteit en sensuali teit voor jongeren. Ik wil duide lijk maken dat liefde net zo spannend blijft als de eerste keer dat je verliefd wordt. Ook als je eenmaal volwassen, tus sen aanhalingstekens, bent. Je blijft net zo in de war raken. De naam van de voorstelling heeft betrekking op de bronst tijd in de natuur. De periode waarin herten op zoek gaan naar een geschikte partner. De complexiteit van de menselijke liefde gaat veel verder dan die van herten. Dieren kennen geen kalverliefdes, gebroken harten en wat diesmeer zij. Was het voor de mens maar zo simpel. Bronsttijd is voor mij een klas sieker geworden. De voorstel ling is als enige van het vierluik een vast onderdeel van ons re pertoire. Liefde is een univer seel thema „Bovendien", ver telt ze lachend „is het gewoon een goede voorstelling Heel simpel, heel transparant. Twee dansers en een violist. De voor stelling is meer dan dans alleen. Ik vind het belangrijk dat het publiek begrijpt waar het over gaat. Met dans is het vaak zo dat mensen zeggen 'ik vond het heel mooi, maar ik begreep er niets van'. Daarom brengen wij dans theater. Met gesproken teksten erin. De dans breng een extra laag aan, beeldt het gevoel uit. Mijn voorstellingen zijn combi naties van verschillende thea tervormen." Intiem De huidige voorstelling is een remake van de eerste Bronsttijd. Met twee nieuwe dansers, Regi- lio Sedoc en Kathrin Gramels- berger. Wies: „Het zijn jonge dansers, die een heel gevoelige, intieme voorstelling neerzetten. Vanuit hun eigen emoties. Ze spelen niet, ze halen alles uit zichzelf. Het is voor de dansers een bijzondere ervaring omdat ze rechtstreeks contact hebben met het publiek. Ze spreken de jongeren letterlijk aan. Violist Rudolf Notrott speelt li ve tijdens Bronsttijd. „De mu ziek is helemaal ingeschreven op de voorstelling, van Bach tot zigeunermuziek en modern 'ge kras en gekraak'. We hebben ons niet laten leiden door de heden daagse jongerenmuziek. Voor mij gaat liefde samen met viool. Dus speel ik een beetje voor do minee. Ik wil laten horen aan jongeren hoe mooi zo'n klassiek instrument kan zijn." De Zeeuwse kleinkunstenaar Bert Kreeft benadert de liefde Dansers Regilio Sedoc en Kathrin Gramelsberger in Bronsttijd. vanuit een andere invalshoek in zijn cabaretprogramma Te veel mens. Hij gaat op zoek naar zijn ideale vrouw. „Te veel mens is een rollenspel van drie personen. De ik-figuur gaat op zoek naar wat hij uitein delijk wil. Is hij gelukkig met zijn aards bestaan of gaat hij op zoek naar hemelse verlichting. De vader-figuur wil dat zijn zoon tot actie overgaat, keuzes maakt. De derde figuur is een ketterse Tibetaanse monnik die de ik-figuur vraagt of al die ac tie, al die drift écht tot iets leidt. Ik breng een cabaretprogram ma met een duidelijk literair-fi- losofische lading. Puur ver maak, kolder is leuk maar ik wil inhoudelijk cabaret brengen. In de oude traditie. Met humor maar ook met een duidelijk poë tische inslag." Of de zoektocht uiteindelijk er gens toe leidt? Bert: „De ik-figuur maakt zijn keuze. Zijn éigen keuze, niet op gelegd door de andere twee. En hij kiest voor een Zeeuwse Annemarie Zevenbergen Aya brengt Bronsttijd donder dag in 't Beest Goes om 20.15 uur. Aansluitend is Bert Kreeft te zien met Te veel mens vanaf 22.00 uur Het Vlissingse Arsenaalthe ater staat zaterdag bol van de swing tijdens het Jaszgala. Op het programma staan twee optredens: Miss Lulu White's Red Hot Creole Jazzband en Jazzgazz. Beide bands halen hun inspiratie uit de oude jazz. Het spits wordt afgebeten door Miss Lulu White's Red Hot Creole Jazzband. Dit orkest, opgericht in 1979, heeft als grote inspiratiebron de zwarte muziek uit de eerste helft van de jaren twintig. Vooral de muziek van King Olivers Creole Jazzband is voor Miss Lulu's een onuitput telijk reservoir met grootheden als Joe King Oliver (cornet), Louis Armstrong (cornet), Johnny Dodds (clarinet), Stump Evans (altsax), Honoré Dutrey (trombone), Johnny St. Cyr (banjo), Lill Hardin (piano Charly Jackson( bassax), Ba by Dodds (drums). Dit legen darische orkest van bandleider King Oliver (cornet), met onder anderen Louis Armstrong in de gelederen, blonk uit in de col lectieve improvisatie met korte soli. Dat was één van belang rijke kenmerken van de vroeg ste jazz. Later laten orkesten veel ruimte voor individuele musici om te improviseren. Miss Lulu White's Red Hot Creole Jazzband heeft zich die stijl van de collectieve impro visatie eigen gemaakt. De jazz band behaalde daarmee op in ternationaal niveau prijzen. De grote bezetting met twee cornetten in de frontline, die zo typisch is voor de orkesten van Oliver en Armstrong moet de spanning in de collectieve improvisatie zo groot mogelijk maken. Miss Lulu White's RHCJB heeft ook veel muziek op het repertoire van Louis Armstrong's Hot Five en Hot Seven en tijdgenoten als Cla rence Williams, Jelly Roll Mor ton, Thomas Morris. De band heeft inmiddels met een groot aantal vooraanstaande gasten gespeeld zoals Claus Jacobi, Michel Bastide, Bent Person, Daniel Barda, Daniel Huck en menig ander. De band bestaat uit: Mart Mous (cornet), Tom Goosen (cornet), Bart Goosen (trombo ne), Wil van Baarle (klarinet, altsax), Stephan Lems (altsax), Wouter Nouwens (banjo), Mart Jacobs (piano) en Marcel van de Winckel (tuba). Als tweede band treed Jazz gazz op. De band is opgericht in 1990 en staat sindsdien aan de top. Het repertoire bestaat uit swing en dixieland, gelar deerd met composities van on der anderen Louis Armstrong en Duke Ellington Alle muzi kanten hebben bij de bekend ste Nederlandse oude stijlor kesten gespeeld, zoals DSC, Ted Easton. Dixieland Pipers, New Orleans Syncopators). Jaszgala in het Vlissingse Ar- senaalthater met Miss Lulu White's Red Hot Creole Jazz band en Jazzgazz,zaterdag Arsenaal Theater in Vlissingen vanaf 20.15 uur Grand Piano Boogie Train speelt Groovin' the boogie zaterdag in Middelburg Van Houts en De Ket brengen Hard Optreden maandag in Middelburg Finito! geeft een popconcert zondag in Vlissingen Expositie Cryptic Codes vanaf zaterdag Zijdemuseum in Meliskerke Poppenkasttheater Tierelantijn speelt Het nieuwsgieri ge Aagje zondag in Vlissingen 26 maart t/m 1 april WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt Naar Dromenland. Naar Dromenland is een eigen bewerking van het prentenboek Welterusten Kleine Beer van Martin Waddell en Barbara Firth. Twee beren, een grote en een kleine, raken elkaar kwijt tijdens het verstoppertje spelen. Een sfeervol, soms ontroerend en hu moristisch verhaal over een vader en een kind, over kwijt zijn en gevonden worden, over bang zijn in het donker. Een familievoor stelling (vanaf 5 jaarjdoor Hans van der Haar. Poppentheater Ambachtscentrum. Goes, 15.00 uur Big Band De Big Band van de Zeeuwse Muziekschool geeft een concert. Onder leiding van Anja Sinke, docente aan de Muziekschool, wordt een afwisselend programma gebracht. Het bevat vele Big Band-nummers, zoals Splanky van Neal Hefti, No more blues van A C. Jobim en Don't get around much anymore van Duke El lington. Zeeuwse Bibliotheek, Middelburg, 19.45 uur Jeans Jeans brengt alweer haar twaalfde muzikale show. Twaalf jonge talenten brengen Jeans 12, met hits van toen en nu. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Studenten Studenten van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag pre senteren zich als ensemble Royaal. Zij spelen onder leiding van Richard Sims hedendaagse compo sities. Kloveniersdoelen, Middelburg, 20.30 uur Desafinado Denise Marie geeft een concert in Desafinado. De gitariste uit New Orleans speelt voornamelijk eigen composi ties. Marie, die op 10-jarige leeftijd de piano inruilde voor gitaar, heeft twee cd's op haar naam staan: Blue Tutu en Open the Door. Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Jeans Jeans brengt alweer haar twaalfde muzikale show. Zie woensdag Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Grootkoor Het Grootkoor Zeeland geeft een voorjaarsconcert. Het koor, onder leiding van Elly van der Mei en Nan van Groe ningen, telt zo'n 275 leden uit de hele provincie. Naast het Groot koor treedt ook het ensemble de Perlina's uit Rusland op. De be geleiding is in handen van pianist Rob van Dijk. Hij arrangeerde ook een nieuwe medley van Annie M. G. Schmidt, die dit concert in première gaat Het programma bestaat voorts uit klassieke koorwerken, musical fragmenten en Russische muziek. Nieuwe Kerk, Middelburg, 20.00 uur Copacabana Copacabana is een musical comedy in het Scheldetheater. Deze speelt zich af in de tropische sferen van de swingende nachtclubscène uit de jaren veertig. Met onder anderen Danny de Munk, Sophia Wezer en Sonja Silva. Deze voorstelling is uit verkocht. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Bronsttijd Dansgroep Aya brengt de voorstelling Bronsttijd. Bronsttijd gaat over de verschrikkingen en heerlijkheden van de liefde. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Bert Kreeft Bert Kreeft brengt zijn kieinkunstprogramma aansluitend aan Bronsttijd. De Zeeuwse cabaretier gaat in Te veel mens op zoek naar zijn ide ale vrouw. Podium 't Beest, Goes, 22.00 uur Rooie Oortjes In De Rooie Oortjes zijn er regelmatig optredens. Deze keer is de Walcherse band Pillars aan de beurt. In 2001 won de band de titel Zeeuwse Belofte. Café De Rooie Oortjes, Middelburg, 23.00 uur VRIJDAG Vogels Vogels is een toneelstuk van Haye van der Heyden. Met onder anderen Anne-Wil Blankers, geregisseerd door Chris- tiaan Nortier. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Een Pil voor Opa Toneelvereniging Serooskerke brengt de klucht Een Pil voor Opa. Dit wordt in drie bedrijven op de planken gezet door vier dames en vijf heren. De Zandput, Serooskerke, 20.00 uur Deep River Quartet The Deep River Quartet brengt het nieuwe theaterconcert What a Time. De vier zangers nemen het publ iek mee op een muzikale reis door de jazz. pop, gospel, soul, rhythm blues, enzovoort. Onder de Toren, Wissenkerke, 20.00 uur Copacabana Nogmaals de musical comedy Copacabana. Zie donderdag. Ook deze voorstelling is uitverkocht. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Josee, Joske en Josefien Toneelgroep De Transfiguratie speelt Josee, Joske en Josefien. In dit stuk van Antwerpenaar Ruud de Ridder worden drie oude re dames ten tonele gevoerd, die denken samen lekker herinne ringen op te kunnen halen in de nadagen van hun leven. Maar dan blijkt dat het verleden tamelijk woelig was. Regie: Wilfried Vlassenrood. Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Mieke Stemerdink Miekc Stemerdink brengt haar Mieke Giga's New Swing Show. Mieke brengt met haar zeventienkoppige big band, onder leiding van arrangeur/trompettist Fred van Straten, een theatercon cert. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Pirates of Penzance De Stichting BOV presenteert een nieuwe versie van The Pirates of Penzance. Deze wereldberoemde creatie van het duo Gilbert en Sullivan wordt in een moderne jas gestoken. De Stichting BOV is de eerste die deze Engelse succesoperette in Nederland voor het voetlicht brengt. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Jaloezieën Het Middelburgs Theater brengt de voorstelling Jaloezieën. Rosa en Charel krijgen in deze komedie van Have van der Hey den onverwacht bezoek van moeder Ellen. Dat zorgt voor span ningen en ontspanningen. In dit stuk over liefde, roem, eenzaam heid en relaties gaat men de strijd aan met zichzelf en met elkaar De rollen worden gespeeld door Léjon van Es, Ellen Jongejan, Marianne Sinke en Peter Adriaanse. Regie: Dini Ploegaert-den Butter. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 51