PZC Broedermoord hoort bij oorlog Sterke pijler onder regime Saddam Desert storm 'II Mi c Krijgsgevangenen leefden in een hel *75 f i (joede communicatie onontbeerlijk om doden collega 's te voorkomen Bijeenkomst Middelburg afgelast Specialisten Oekraïne in Koeweit Apache-helikopter vernietigd Saddam executeert Baath-leden Meer Britse en Australische steun pache is Republikeinse Garde ontsprong de dans in eerste Golfoorlog liegende nkdoder Uenca Ld 4 Omroepen terughoudend met oorlogsgeweld op tv woensdag 26 maart 2003 flames McGonigal 0 HAAG - Broedermoord op het jgveld, troepen die niet de vijand yjr eigen collega's of bondgenoten "maken ('fratricide', naar het Latijn - id), Het is een van de wrangste manie- <nom de dood te vinden en zeker het ihuisfront vraagt zich wanhopig af wat joverblijft van het nobele doel waar- 'oorman of zoon ten strijde trok. VideGolfoorlog van 1991 waren Ame- '<anen en Britten zich bewust van de •Óodzaak om een goed werkend identi- •catiesysteem te verkrijgen voor con- '^tentussen voertuigen op de grond en -jsen voertuigen en vliegtuigen. De -elheid van de moderne oorlogvoe- -;g maakt de kans steeds groter dat in iichaos die altijd al bij de strijd hoort, aantal dodelijke misverstanden nendlyfire) toeneemt. Ie coalitietroepen in Irak maken ge- Luik van hulpmiddelen die al in de "veede Wereldoorlog, met wisselend icces, zijn gebruikt om te voorkomen i-t tanks en artillerie op elkaar schie- B, of dat vliegtuigen eigen mensen xmbarderen. Dat zijn meestal fel iranje panelen of doeken, die op de pond kunnen worden uitgespreid of -^gemaakt op daken van voertuigen, ok worden witgrijze panelen ge bikt met daarop een grote omgekeer- jezwarte 'V'. ieidehulpmiddelen zijn maar beperkt -iectief. Het zicht op het slagveld t?rdt vaak belemmerd door stof en roken voertuigen en vliegtuigen wor- hsteeds sneller. •anBritse piloot zei in de aanloop naar èhuidige oorlog: „Vaak zie je die din- ïnpas als je al bovenop het doel zit, tfde vinger aan de trekker. Soms is ietdantelaat." Storingen Trigens Amerikaanse defensie-analis- :-r.kan het nog wel tot 2015 duren eer een automatisch radio/computer ftteem operationeel is, dat voertuigen ivliegtuigen snel identificeert. Daar teven dan sowieso nog twee nadelen s-n.bij coalitielegers moeten verschil de systemen naadloos op elkaar unsluiten. Dat is een eeuwig terugke- rad probleem. Verder zal het zeker in 2015 zo zijn, dat 'elektronische atmosfeer' boven het lagveld steeds drukker wordt. Radio's rik voertuig één, bijna elke militair »k), satellieten, televisieverbindin- gen, gsm's (in verstedelijkt gebied), ge wone rtv-signalen, alles krioelt door elkaar heen en kan elkaar verstoren. De 'mist van de oorlog' is ook levensge vaarlijk als deze voor het blote oog on zichtbaar is. Deze oorlog is nog maar net begonnen. Vorig weekeinde haalde een Ameri kaanse Patriot-raket een Britse jager neer (twee doden). Die zaterdag zagen twee van hetzelfde Britse vliegdek- schip afkomstige helikopters elkaar niet. Bij de botsing kwam zeven mannen om. Maandag viel een F16 bij vergissing een eigen lanceerbasis van Patriotraketten in Irak aan. Friendly fire of een ongeluk door gebrek aan elektronische identifi catie? Afghanistan In de eerste Golfoorlog kwamen vol gens een Amerikaanse defensie-analist meer dan vijftig Britten en Amerika nen om door vuur van collega's of bondgenoten, ongeveer een kwart van het totaal. Tijdens de oorlog in Afgha nistan kwamen enkele tientallen geal lieerde troepen om het leven door friendly fire, zowel bij gevechten als bij oefeningen. Vooral Britse en Canadese specialisten hebben uit die laatste er varingen geconcludeerd, dat, nu een goed elektronisch systeem nog lang niet beschikbaar is, de oplossing vooral moet worden gezocht in beter gebruik van bestaande verbindingsmogelijk heden, vooral tussen legers en legeron derdelen. Voorts moeten procedures om het vuur te openen scherper worden bewaakt. Dit kan leiden tot een zo laag mogelijk niveau van 'eigen vuur'. Maar alle deskundigen zijn het erover eens dat in de hitte van een steeds snel lere strijd op de grond en in de lucht - en op het snijvlak van beide - dergelijke fatale ongelukken onvermijdelijk zul len blijven. Artillerievuur kan 'kort' vallen, een militair steekt zijn hoofd omhoog net als een collega denkt dat het schoots veld vrij is; een piloot denkt in doods nood te verkeren, neemt het zekere voor het onzekere en gebruikt zijn wa pen. Dat maakt het misselijk makende ge voel erover bij collega-militairen en nabestaanden, er echter niet minder om. GPD Scimitar-tanks van het Britse Household Cavalry Regiment in het zuiden van Irak. Op de zijkanten staat een zwarte 'V' als een middel om te voorkomen door eigen troe pen te worden beschoten. foto Bruce Adams/AP MIDDELBURG - De voor morgenavond aangekondigde bij eenkomst voor joden, moslims en christenen in Middelburg gaat niet door. Het interreligieus beraad in Zeeland is er niet in geslaagd de organisatie op tijd rond te krijgen. ,.We waren té naïef om te denken dat we het in een week konden organiseren." zegt B. van Noord, namens de organisa toren. ,,In verband met de oorlog in Irak wilden we iets orga niseren maar niet alle sprekers waren op korte termijn be schikbaar. Bovendien zijn we aangesproken door de Zeeuwse Bibliotheek, waar de bijeenkomst zou worden gehouden. Die wilde wel de garantie dat de veiligheid van de bibliotheek in orde was." KIEV - Oekraïne heeft gisteren een eerste bataljon naar Koe weit gestuurd van een militaire eenheid die is gespecialiseerd in het neutraliseren van de effecten van een aanval met che mische of biologische Gapens. De Oekraïense ontsmettingseenheid steunt op een brede er varing. Zij hielp onder meer bij de opruimwerkzaamheden na de kernramp van Tsjernobyl in 1986. Het bataljon mag niet worden ingezet om te vechten in de oorlog met Irak. Koeweit heeft toegezegd de leden bescherming te bieden en hen van voedsel en andere benodigdheden te voorzien. AP WASHINGTON - De Amerikaanse strijdkrachten hebben gisteren de Apache-gevechtshelikopter die maandag bij Kar- bala aan de grond werd gezet, met een luchtaanval vernietigd Ze heben dat gedaan om te voorkomen dat de Irakezen het toestel mogelijkerwijs zouden gebruiken. De AH-64 Apache zou volgens Bagdad maandag tijdens een aanval op de Repu blikeinse Garde uit de lucht zijn geschoten De Iraakse televisie toonde beelden van het toestel dat rede lijk ongeschonden in een veldje stond. De twee piloten van de Apache zijn gevangengenomen en op televisie getoond. RTR BASRA - Het Iraakse regime heeft in de zuidelijke stad Basra zeven leden van de regerende Baath-partij laten executeren, omdat die hun militaire taken niet naar behoren uitvoerden. Dat heeft het Iraanse persbureau Ima gisteren gemeld op ge zag van sjiieten in de stad. Basra is het centrum van de sjiieten in Irak. Deze groep vormt de meerderheid in het land. De sjiieten, die goede banden on derhouden met Iran, gelden als tegenstanders van Saddam Hoessein en zijn soennitische aanhangers. ANP/DPA LONDEN - Het aantal Britten en Australiërs dat de oorlog in Irak steunt, neemt toe. Uit een opiniepeiling in Groot-Brit- tannië blijkt dat 54 procent van de bevolking positief staat te genover de militaire interventie. Een week geleden was dat nog 38 procent. Van de Australiërs blijkt 50 procent voor de oorlog te zijn. Uit de Britse peiling blijkt ook dat de oppositie tegen de oor log afneemt. Een week eerder zei 44 procent van de onder vraagden tegen de oorlog te zijn. Nu is dat slechts 30 procent Australiërs zijn nog steeds iets sceptischer. Van hen zegt 42 procent niets te zien in de oorlog. Een week eerder was dat 47 procent. Toen was slechts 45 procent van de ondervraagden voorstander van ingrijpen in Irak. AFP/RTR HAAG - De AH-64 Apa- evechtshelikopters van de de Staten gelden als ef- tankdoders. Het toestel volgestouwd met wapentuig onder alle weersomstandig- vijandelijke voertuigen nen uitschakelen, de vijand te lokaliseren kan tweekoppige bemanning in nieuwste versie, de AH-64D, ikmaken van een Long- -radartoren boven de «ofdrotor. In dertig seconden tmnen daarmee alle denkbare iionnatie over doelen in de ingeving verzamelen. Boord- smputers kunnen gegevens ■^maximaal 256 doelen tege- :<ertijd verwerken. Niet alleen «locatie en snelheid van, maar tide richting waarin het doel- zich beweegt, worden be id, Ook is te zien of het gaat neen rupsvoertuig, een voer- t:gop wielen, een luchtverde- cgingsinsta 11 atie, helikopter of Daarna volgt een au tomatische selectie van het «eiwit dat de grootste bedrei- bg voor de helikopter zelf «mt. ■derde buik hangt een 30 mil- neter-snelvuurkanon met -10 granaten. Verder kunnen der de kleine vleugels vier «spensystemen worden beves- 4 met zestien Hellfire-anti- dkraketten of 76 2,75-inchra- «ten voor algemeen gebruik, lui de vleugel uiteinden kun- Sivier AIM-92 Stinger-lucht- •^iraketten, tweehittezoeken- sSidewinder-raketten of vier '^ral-raketten worden ge- i. Het toestel is ook inzet- voor kustverdediging, ^vallen op vijandelijke lucht er, aanvallen diep in vijan- «.ïjk gebied, verkenningen en ïirondersteuning. Apache is gebruikt in Bosnië mde Golfoorlog van 1991. In d laatste conflict schakelde M type toestel 278 Iraakse ïiksuit, verigens een fractie [a het totale aantal van vier- toend Iraakse tanks die wer- vernietigd ANP door Martijn Delaere DEN HAAG - De laatste Golf oorlog eindigde net voordat Saddam Hoesseins Republi keinse Garde vernietigd zou worden. De tanks en helikopters van de Amerikaanse 24ste In fanterie Divisie waren opge trokken langs de Eufraat en blokkeerden de aftocht van de in het nauw gedreven Garde van Saddam. Op 26 februari 1991 maakte het Amerikaanse Zevende Korps korte metten met de Tawakalna Divisie van de Republikeinse Garde. De Medina Divisie werd een dag later onder vuur geno men. Zeventig T-55 en T-72 tanks werden vernietigd. De resterende eenheden van de Garde stonden op het punt verpulverd te worden, totdat president Bush het na een lucht oorlog van 39 dagen en een grondstnjd van honderd uur ge noeg vond. Het was immers niet de bedoeling om Saddams regi me te gronde te richten. Dat zou met de vernietiging van de Re publikeinse Garde waarschijn lijk wel zijn gebeurd. Saddams elitetroepen waren de dans ontsprongen. Als een haas vertrok de Garde om na het ein de van de Golfoorlog uit de as te herrijzen in de 'strijd' tegen de opstandige sjiieten in het zui den van Irak en de Koerden in het noorden. Beslissend Dertien jaar later staan de Ame rikaanse Abrams-tanks weer tegenover de Republikeinse Garde. Nu zuidwestelijk van Bagdad en weer rond de Eu fraat. En dit keer moet de Repu blikeinse Garde, voor zover ze kiest voor verzet, wél worden vernietigd. Zij vormt namelijk de pijler onder het regime van Saddam Hoessein, die nu wél van zijn troon moet worden ge stoten. In die zin is de strijd tussen de Eufraat en het Raza- zahmeer op 80 kilometer van Bagdad beslissend voor de Fotografen en cameramannen volgen een militair van de Republikeinse Garde die langs de oevers van de Tigris vergeefs op zoek is naar een gestrande geallieerde helikopterpiloot. foto Patrick Baz/AFP doorstoot naar de hoofdstad Bagdad Niet verwonderlijk dus dat op eens berichten opduiken dat de Iraakse bevelhebbers van de Medina Divisie toestemming hebben gekregen van de Grote Leider om, als alles misloopt, zenuwgas te gebruiken tegen de Amerikanen. Als de Derde In fanterie Divisie en de 1st Marine Expeditionary Force door de li nies brekenligt Bagdad mmers open voor de laatste aanval. In tegenstelling tot de Golfoor log van 1991 lijkt de aanval op de Republikeinse Garde niet voorspoedig te verlopen. De 35 Apache-gevechtshelikopters die maandag verkenningen uit voerden ten noorden van de stad Karbala kwamen niet ver. De Amerikanen verloren er twee. Saddam schijnt zo vol zelfver- Advertentie) Zon. zand. zee en de complimenten van Elena Vlady Een serie unieke modellen voor Elena maatkleding a la carte en een fraaie bloemlezing uit de Stills voorjaars- en zomercollectie gecompleteerd door het persoonlijke, professionele advies van de ontwerpster LNoordstraat 46. 4331 CE Middelburg tel. 0118-681112, Di-vrij 9-17, za 10-16 uur trouwen te zijn, dat hij onderde len van de Garde zelfs naar Kar bala heeft gestuurd om de daar gelegerde Medina Divisie te ver sterken. Als de Amerikanen op 80 kilo meter van Bagdad zouden blij ven steken, dan is dat niet alleen een morele opsteker voor de Ira kezen maar worden de Ameri kanen ook gedwongen tot een zomeroorlog. Generaal Tommy Franks moet dan wellicht be slissen om de voorzichtigheid overboord te zetten, en een 'all- out' oorlog te beginnen Daar mee zou het voornemen om de Iraakse burgerbevolking te ont zien, volledig verdampen. Bur gers worden dan het slachtoffer en dat is precies wat Saddam wil. Zeven divisies De Medina Divisie is één van de zeven divisies van de Republi keinse Garde. Ze beschikt over meer dan tienduizend militai ren, 250 tanks en zestig artille riestukken. De Garde was oor spronkelijk de Praetoriaanse wacht die de president en de hoofdstad moest beschermen. Die taak is inmiddels overgeno men door de Speciale Republi keinse Garde van Saddams zoon Qusay, een elite-eenheid van twaalfduizend manschap pen die als enige in Bagdad mag komen. Vier Gardedivisies vielen in au gustus 1990 Koeweit binnen en werden er een half jaar later uit gegooid door de Amerikanen en overleefden dus de oorlog. De Republikeinse Garde bestaat nu uit twee gepantserde divisies (Nida, Medina), twee tankdivi sies (Adnan, Hamurabi) en drie infanteriedivisies (Nebukatne- zar, Bagdad, Abid). Ze moeten een sterkte hebben van twaalf duizend man, maar de Ameri kaanse inlichtingendiensten schatten dat de divisies er elk hoogstens zevenduizend mili tairen onder de wapenen heb ben. In totaal heeft de Republikeinse Garde niet meer dan achthon derd tanks van sovjetmakelij. Oude tanks die geen partij zijn voor de Apache-helikopters en de Abrams-tanks van de Ameri kanen. Obstakel Waarom vormt de versterkte Medina Divisie ten noorden van Karbala dan zo'n obstakel? Om te beginnen is de inzet van de oorlog hoger dan in 1991. Nu staat het voortbestaan van Sad dam en dus van de Republikein se Garde op het spel. De Gardis ten hebben een levensstijl te verliezen. Ze beschikken niet alleen over meer en beter mate rieel dan het reguliere leger, dat de Amerikanen in het zuiden van Irak tegen het lijf liepen, ze zijn ook gemotiveerde vrijwilli gers die er een goed beschermd leventje op nahouden onder Saddam. En dan is er nog wat: in 1990 had de Republikeinse Garde Koe weit bezet en was ze kwetsbaar. De Amerikanen hadden de tanks van de Garde vanuit de lucht voor het uitkiezen en bombardeerden de Garde onop houdelijk met B-52 bommen werpers. Bij het begin van de landoorlog waren ze eigenlijk al verslagen. Geen woestijn Saddams generaals hebben hun lessen getrokken uit de ervarin gen van de Golfoorlog en een oorlogsplan ontwikkeld dat profiteert van de Amerikaanse opzet om de oorlog te winnen zónder het Iraakse leger te ver slaan. Het land tussen Karbala en Bagdad is geen woestijn met een paar kamelen en bedoeïe nen maar bevolkt en begroeid met vegetatie. De tanks van de Medina Divisie staan verdekt opgesteld en de Iraakse troepen deinzen er niet voor terug guerrillatactieken te gebruiken. B-52's kunnen daar niets uitrichten met hun clus- terbommen en de Hercules vliegtuigen kunnen er ook niet de 'moeder van alle bommen' afwerpen De Garde is immers opgegaan in de burgerbevol king. Prijsschieten Apache-gevechtshelikopters hebben het in die omgeving on eindig veel moeilijker dan in de woestijn, waar het in 1991 prijs schieten was De regering-Clin- ton wilde geen Apache helikop ters inzetten tijdens de strijd om Kosovo, juist omdat helikopters in een bevolkt gebied uiterst kwetsbaar zijn. Een boer kan een Apache neerhalen met zijn jachtgeweer, roepen de Irake zen spottend. Zo simpel is het niet, maar een Republikeinse Gardist die een beetje kan richten en op meer dan zeshonderd meter van een hangende Apache staat, kan dat wel met zijn hitte zoekende SA- 14 schouderraket. GPD door Liesbeth Buitink WASHINGTON - Amerikaanse en Britse militairen die in de vo rige Golfoorlog krijgsgevangen werden genomen door de Ira ki's, doorleefden een hel. Irak trok zich in 1991 niets aan van de Conventies van Genève en onderwierp de militairen aan een keihard regime. Martelin gen, nep-executies en verkrach tingen waren daarbij geen uit zondering, verhaalden de krijgsgevangenen later. Een aantal Amerikanen dat ge vangen zat onder het hoofd kwartier van de geheime politie, doopte hun onderkomen het 'Bagdad Biltmore'. Een luxeho tel was het echter allerminst. Ze verkeerden in voortdurende angst voor hun leven of voor martelingen, vertelde kolonel Cliff Acree, wiens vliegtuig op de tweede dag van de oorlog al uit de lucht werd geschoten. Acree had tijdens zijn verblijf in de catacomben van de geheime dienst zoveel honger, dat hij de korsten van zijn eigen lichaam begon te eten De uithongering was een bevel van Uday Hoes sein, Saddams oudste zoon. Ook nep-executies, zogenaamde castraties, chemische injecties en zware mishandelingen van de krijgsgevangenen waren waarschijnlijk zijn idee. Seconden Acree kreeg een pistool tegen zijn slaap gedrukt om hem te dwingen strategische informa tie prijs te geven. „Dan tel je de seconden die je in je leven nog overhebt, een hartslag per keer." Acree werd niet doodge schoten. „Ze kregen niet wat ze wilden. Dat voelde goed." De Amerikaanse piloot Jeffrey Zaun was met een geweer op zich gericht minder heldhaftig. Zijn verklaring voor de camera dat de Golfoorlog onrechtvaar dig was, was in de hele wereld te zien. Achter de camera's hield iemand een geweer op Zaun ge richt. „Hij zei dat hij me ging vermoorden en ik geloofde hem Om te zeggen: rot op, ik ga niet op televisie, nee Ik kon geen weerstand bieden." Zaun werd meerdere malen met de dood bedreigd, gemarteld en eenzaam opgesloten in een ijs koude cel. „Ik wist dat ik dood zou gaan. Ik kon me anderhalve maand niet wassen. Er is geen toiletpapier in Irak. Ik at met mijn handen. Het was weerzin wekkend." De Britse kolonel Rhonda Cor- num was het slachtoffer van verkrachting, hoewel ze op dat moment twee gebroken armen, een verbrijzelde knie en een schotwond in haar schouder had. Achttien voormalige krijgsge vangenen proberen via het Amerikaanse rechtssysteem financiële genoegdoening te krijgen voor de gruwelen die ze hebben doorstaan. Ze maken aanspraak op de Iraakse tegoe den die het Amerikaanse minis terie van Financiën heeft bevro ren. De Amerikaanse regering heeft ze nooit onderscheiden of begrip getoond, zeggen ze. ANP van onze redactie binnenland HILVERSUM - De gezamenlij ke omroepen hebben gisteren besloten terughoudend te zijn met het uitzenden van schok kende oorlogshandelingen. Daarom worden oorlogsbeel den niet zonder meer in de uit zending vertoond, aldus de hoofdredacties van NOS Actu eel, 2 Vandaag, Netwerk en No va, die verslag doen over Irak op de publieke netten. „We willen de mogelijkheid hebben het uitzenden van zeer schokkende beelden op televisie te voorkomen als dat wenselijk wordt geacht", aldus de hoofd redacties. Ook bij de publieke omroep zijn via de buitenlandse zenders rechtstreekse beelden binnengekomen van gevechten uit het oorlogsgebied in Irak. Het gaat om oorlogsbeelden die deels zijn gemaakt door journa listen die met de geallieerden meereizen, de 'embedded'. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5