Huizen weg voor rondweg Terhole Paardrijden als hulpmiddel Scoren vanuit de rolstoel is moeilijk Neem dan ook mijn handicap Sabine tapt het best Fietsen langs nieuwe lindes Gemeente kiest ander tracé met extra rotonde op N61 agenda Kledingbeurs in Kloosterzande LPF wil ook 's avonds vergaderen Geld voor Malpertuus FAMILIEBERICHTEN SLUIS - De Zeeuws-Vlaamse voorronde van de Nationale Bier tapwedstrijden in café-restaurant Houtbaai in Sluis is gisteren gewonnen door Sabine Verbeeke van hotel De Schelde in Cad- zand. Na een spannende strijd bleef zij Sonja Mathijs van restau rant De Kluiver in Breskens en Johnny Vercouteren van bowling De Schelde in Cadzand-Bad nipt voor. De vierde en vijfde plaats waren respectievelijk voor Jetro Gernaert van café Jopie in Sluis en Ingo de Groote van het organiserende restaurant Houtbaai. De vijf beste biertappers uit de regio hebben zich hiermee ge plaatst voor het Zeeuwse kampioenschap dat op 8 april in Mid delburg wordt gehouden. Er deden vijftien horecavakmensen in individueel verband mee. In tegenstelling tot voorgaande jaren was er geen wedstrijd voor teams. Volgens Dick Wildeman, coör dinator van de Nationale Biertapwedstrijden, hadden hierdoor alleen 'echte toppers' zich aangemeld. foto Peter Nicolai woensdag 26 maart 2003 TERNEUZEN - Drie nieuwe fietsroutes in de gemeente Ter- neuzen voeren vanaf vandaag langs de veertien herindelings bomen die worden geplant. Samen met een aantal school kinderen planten burgemeester en de wethouders van Terneu- zen vandaag, tijdens Nationale Boomfeestdag, in iedere kem een lindeboom. De herindelingsbomen onder strepen de eenheid tussen de dorpen en steden van de nieuwe gemeente en symboliseren de groei van de gemeente. Bij iedere linde komt een zuil met het logo van de nieuwe ge meente. De fietsroutes zijn samenge steld door de Fietsersbond Zee land, afdeling Zeeuws-Vlaan deren en zijn 37, 40 en 45 kilometer lang. Alle routes vertrekken en eindi gen op het Minister Lelyplein in Sluiskil. Twee routes maken gebruik van het pontje bij Sluiskil. De routes zijn verkrijgbaar bij het stad huis van Terneuzen en bij de ge meentelijke vestigingen in Axel en Sas van Gent. door Sheila van Doorsselaer TERHOLE - Het tracé voor de rondweg Terhole is ingrijpend gewijzigd. Er komt een extra ro tonde op de N61 zodat de rond weg verder van de bebouwing kan worden aangelegd. Ge luidsoverlast zal hierdoor aan zienlijk verminderen. In de nieuwe plannen is sloop van een paar woningen en een schuur onvermijdelijk. De vorige tekeningen gingen er vanuit dat de rondweg aan de noordzijde zou uitkomen bij de bestaande rotonde op de N61, vlak voor de kern van Terhole. De rondwegzou dan wel vlak bij de bebouwing komen, wat zeker geluidsoverlast voor omwonen den zou opleveren. Daarnaast moest de rotonde dan worden voorzien van een extra lus om dat anders de bocht naar de N61, vooral voor het vrachtver keer, uiterst scherp zou zijn. De gemeente Hulst en Rijkswa terstaat hebben daarom een al ternatief tracé ontwikkeld. Tus sen de al bestaande rotonde en de verderop gelegen kruising met de Havendijk, richting Ter- neuzen, wordt een nieuwe ro tonde aangelegd. Hierdoor wordt het tracé zo'n honderd meter verlegd zodat woningen niet meer binnen de geluidscir kel vallen. De bocht naar de N61 is weliswaar minder scherp, maar vrachtverkeer uit de rich- STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal en bridge; De Halle, 10.00 uur: Bazar en rommelmarkt; 14.00 uur: Kaar ten en biljarten en spelletjes; Trefpunt, 13 00uur: Kaartenen biljarten; 14 00uur Handwerken, Jeugdcentrum, 19 00 uur Doe avond voor jeugd vanaf 10 jaar; Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur. Kaarten; CLINGE Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; 13.30 uur: KBO soos, kaarten, sjoelen en biljarten; GRAAUW Gemeenschapshuis, 14 00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur: Gym nastiek; HEIKANT 't Heike, 13.15 uur. Biljarten, pieren en handwerken; HENGSTDIJK De Schuur, 9.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; HOEK De Lovenhoek, 13.30 uur Biljar ten, kaarten en koersbal; 19.30 uur. Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Computeren; 10 00 uur. Biljarten herenen koffie (voor lees) ochtend; 10.30 uur: Bibliotheek; 13 00 uur: Computeren; 13.30 uur Bingo; 19.00 uur ZKV; Reynaertcollege (Gilden straat), 20.00 uur: Toneelvoorstelling De erotische dromen van Albert, door de In triganten; Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; KLOOSTERZANDE - Sportveld, 13.30 uur. Basisschoolvoetbal meisjes zeven tallen, KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur. Kaarten, De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; Sportveld, 13.30 uur: Basis schoolvoetbal meisjes zeventallen, LAMSWAARDE - De Luifel, 13.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; NIEUW-NAMEN - Café St.Cecilia, 19 45 uur. Bingo, De Kauter, 11.00 uur: Yoga voor ouderen; 13 30 uur: OOSTBURG - Tienercentrum Time Out, 13.00 17.00 uur; Soos voor tieners vanaf 12 jaar; PHILIPPINE De Schotse Hoek, 10.00 uur: Yoga; 19.30 uur: Kantklossen, patchwork en quilten, applicatie, beren; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten; De Speye, 9 30 10 00 uur. SAV aerobic voor 55+; 10.00 11.00 uur SAV gymnastiek voor 55+, 15 30 uur: Grutmoole volksdansen voor kinderen; 19.00 uur: N-train en scenery model bouw; De Roselaer, 10.00 uur: Spek steen; 13.30 uur: 18.30 uur: Yoga; SLUISKIL Het Meulengat, 10.00 uur: SWOS zwemmen; 13.30 uur: SWOS kaarten, canasta en biljarten competitie heren; ST.JANSTEEN De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek; 10.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten en koersbal; 13.30 uur; Schieting op de liggende wip; 13.30 en 15.30 uur: Kreatieve vorming jeugda lelier; TERHOLE Dorpshuis, 13.00 uur: Meer bewegen voor ouderen; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; VOGELWAARDE - Dorpscentrum, 14.30 uur: gymnastiek ouderen; 15.45 uur: volksdansen ouderen; WESTDORPE Sportveld, schoolvoetbal jongens elftallen; ZAAMSLAG Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal. KLOOSTERZANDE - Kinder opvang Kiekeboe in Klooster zande houdt zaterdag 5 april de jaarlijkse kleding- en speel goedbeurs. De spulletjes staan uitgestald in het onderkomen van Kiekeboe aan de Cloosterstraat. De beurs begint om 10,00 uur en duurt tot 12.30 uur. ting Kloosterzande moet wel twee rotondes nemen die vlak bij elkaar liggen. Ook aan de zuidzijde is het tracé gewijzigd. Zou de rondwegeerst achter een strookje bebouwing ten oosten van buurtschap Rustwat worden aangelegd, volgens de nieuwste tekeningen gaat de rondweg er overheen. Een paar woningen en een schuur (tegenover café Red's Roadhouse) moeten worden ge sloopt. De gemeente is met de ei genaren in onderhandeling over de koop van hun eigendommen. Volgens wethouder B Pauwels verlopen de onderhandelingen voorspoedig. De extra rotonde en de aankoop van de te slopen panden maken de rondweg niet duurder. Het bedrag voor de lus bij de bestaande rotonde, dat al was ingecalculeerd, wordt nu daaraan besteed. Snelvekeer uit de richting van Hulst komt zonder omweg me teen op de rondweg terecht. Be stemmingsverkeer voor Terhole komt via een parallelweg, te be reiken via de rotonde aan de Hontenissestraat, op de Hul- sterweg terecht, de weg die nu nog dwars door het dorp voert. Door deze 'omweg' wordt het een stuk onaantrekkelijker toch door Terhole te rijden. Verkeer uit Kloosterzande komt geen hindernissen tegen om tóch door Terhole te rij den, maar om dat de Hulsterweg ingericht wordt als dertig-kilometerzone, verwacht de gemeente dat snel verkeer alsnog de rondweg neemt. Landbouwmachines, fietsers en bestemmingsverkeer moeten wel over de Hulsterweg. Voor de zekerheid wordt naast de rondweg aan de zijde van de woningen van buurtschap Os- senhoek en de Hulsterweg een twee meter hoge geluidswal aangelegd. De nieuwe plannen liggen nog tot en met 7 april ter inzage. door René van Stee EEDE - Therapie met behulp van een paard bestaat al sinds de klassieke oud heid, maar is nog niet zo bekend dat er een gecertificeerde opleiding voor be staat. Het Europese project Pegasus wil hierin verandering brengen. Het is de be doeling in drie jaar een opleiding te ont wikkelen voor profcsionals in de gezond heidszorg en het onderwijs, die hen in staat stelt om ontwikkelingsstoornissen bij kinderen en volwassenen met behulp van therapeutisch paardrijden te behan delen. Orthopedagoge Heike Markmann van boerderij De Biezen aan de Brieversweg in Eede is een van de negen deelnemers aan het project dat zich uitstrekt over Nederland, België, Spanje, Slowakije en Engeland. Zij houdt zich inmiddels zes jaar bezig met therapeutisch paardrij den, waarbij het accent ligt op kin- dertherapie. Met behulp een paard of po- ny behandelt zij op individuele basis ontwikkelingsstoornissen zoals ge- drags-, leer- en motivatieproblemen, ADHD en visuele, geestelijke of lichame- lijke handicaps, „Behalve in Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland bestaan er nog geen georga niseerde opleidingen. Daarom is het pro ject in Europees verband zo belangrijk. Het doel is de uitwisseling van kennis te vergemakkelijken, een Europees net werk te ontwikkelen en op den duur een algemene standaard te bereiken. De op leiding zal studenten in staat stellen op een gekwalificeerde manier therapeuti sche hulp te verlenen met het paard als assistent, legt de uit Duitsland afkomsti ge Markmann uit. Deelname aan Pegasus staat open voor beroepsgroepen als psychologen, ortho pedagogen, leraren, artsen en fysiothe rapeuten die ervaring met paarden moe ten hebben. Het basisprincipe dat ten grondslag ligt aan therapeutisch paard rijden, is de schommeling van de paardenrug. Deze beweging wordt over gedragen op de heup- en bekkenge wrichten en de wervelkolom van de rui ter. Doordat de lichaamstemperatuur van het paard een graad hoger is dan van een mens, worden de spieren van de rui ter soepeler en meer ontspannen. „Behalve de motoriek, worden ook alle zintuigelijke systemen geactiveerd. Bij het rijden worden zoveel zenuwen aan gesproken dat deze effecten de motori sche systemen ver overstijgen. Zo kun nen geestesstoornissen, zintuigelijke gebreken, waarnemingsstoornissen, psychische problemen en gedrags- en spraakproblemen positief worden beïn vloed", aldus Markmann. Zij benadrukt dat therapeutisch paardrijden geen wondermiddel is dat ontwikkelings stoornissen per definitie verhelpt. „Het is vaak een opstapmiddel of hulpmiddel bij andere therapieën, zeg maar een 'ey- eopener' voor tal van andere zaken." Pegasus wordt eind 2005 afgesloten met een internationale conferentie in Gent. Daarna is het de bedoeling de opleiding op diverse hogescholen - of mogelijk uni versiteiten - in Europa te introduceren. door Piet Kentin TERNEUZEN - Scoren tijdens een bas- ketbalwedslrijd is voor leken sowieso al moeilijk, laat staan vanuit een rolstoel. Dat bleek gisteravond duidelijk tijdens het jaarlijkse basketbaltoernooi van Ge handicapten Sport Vereniging 'de Snelle Wieltjes' in de Terneuzense sporthal Oude Vaart. Acht teams streden er in rolstoel om de wisselbeker. Aan het toernooi deden zo wel valide teams als mensen met een func tiebeperking mee. Secretaris Marcel van Haestregt van de Snelle Wieltjes, die gis teravond wedstrijdleider was, spreekt van een unieke avond. „Het vinden van valide teams die willen basketballen in een rol stoel valt niet mee. Mensen hebben altijd een soort angst om mee te doen als ze geen rolstoel gewend zijn. Je merkt wel dat de genen die al eerder hebben meegedaan en de sfeer hebben geproefd, er minder moei te mee hebben". Van de acht teams bestond alleen een team uit Goes uit echte basketballers. De overi ge teams werden gevormd door mensen die bijvoorbeeld een andere sport beoefe nen, fysiotherapeuten, en een team van de Thu iszorg.Z ij vonden het leuk om eens in een rolstoel te zitten in plaats van erachter te lopen." Strijd tussen de ploegen Bevobo en Welzorg. foto Wim Kooyman MIDDELBURG - LPF Zeeland vindt dat de provincie voortaan in de avonduren moet vergade ren. Zowel commissievergade ringen als Statenvergaderingen vinden nu overdag plaats. LPF-Statenlid H. Smits pleit ervoor de commissievergade ringen naar de avond te ver plaatsen, zodat meer mensen die kunnen bijwonen. Zij vindt het niet juist dat mensen een vrije dag moeten opnemen om een openbare vergadering bij te wonen of wanneer zij in zo'n vergadering willen inspreken. Smits pleit er ook voor om vaker op locatie te vergaderen. CLINGE - Het Oranje Fonds heeft 1700 euro toegekend aan gemeenschapscentrum Malper tuus in Clinge. De bijdrage is bestemd voor de aanschaf van een printer, gym- toestellen en gordijnen. Mevrouw Brouwer en haar man kunnen regelmatig niet pat- keren op een invalidenparkeerplaats, foto Lex de Meester door Melita Lanting VLISSINGEN - 'Neemt u mijn plaats? Neem dan ook mijn handicap'. Sinds giste ren hangen bordjes met deze tekst op de parkeerplaatsen voor invaliden bij het zieken huis Walcheren in Vlissin- gen. Het ziekenhuis hoopt zo misbruik van de invaliden parkeerplaatsen tegen te gaan. Een landelijke pri- De bordjes hangen er net als de eerste foutparkeerder wordt gesignaleerd. Een zil vergrijze Mercedes - zonder vergunning - staat op een in validenparkeerplaats. De ei genaar is in geen velden of wegen te bekennen en een stadswacht plaatst achter de ruitenwisser een kaartje met dezelfde tekst als op de bord jes. Daarna wordt de politie gewaarschuwd omdat alleen zij een bekeuring mag uit schrijven. J. de Vos uit Middelburg ziet het vanuit zijn auto allemaal aan. Hij staat schuin achter de Mercedes te wachten. Hij heeft wel een invalidenpar- keerkaart, maar kan zijn au to niet kwijt. Hij vindt het een goed idee om de bordjes te plaatsen. „Ik mis een poot en kan niet lopen. Ik ben af hankelijk van deze plaatsen, maar veel mensen storen zie!; niet aan de speciale plekken en zetten hun auto gewoon1 neer. Ik hoop dat het helpt Ook K. Brouwer heeft ruime ervaring met de invaliden parkeerplaatsen. Zij is net ontslagen uit het ziekenhuis! en wordt opgehaald door haar man. „Ik heb die kaart niet voor mijn plezier. Ik heb reuma en kan niet lopen. He gebeurt vaak genoeg dat ee parkeerplaats bezet is door! iemand die daar niet thuis hoort. Ik denk dat zulke bordjes wel helpen." Initiatief Het initiatief voor de bordjes komt van M. Hemelsoet ui: Westdorpe. Zij is vrijwilliger bij 3VO en maakt zelf ookge- bruik van invalidenparkeer plaatsen. „In Frankrijk wor den deze bordjes al lange gebruikt en daar is het ee: succes. Ik heb alle gemeenten en ziekenhuizen in Zeeland aangeschreven en het zie kenhuis Walcheren heeft nu als eerste de bordjes plaatst. Ik hoop dat het hie ook een succes wordt." Ove rigens zijn ook de gemeenten Vlissingen en Sluis en het ziekenhuis Zeeuws-Vlaan- deren enthousiast over hel plan van Hemelsoet. En nu, wat verwacht ik. o Heere! Mijn hoop, die is op U. Psalm 59:8 Bedroefd, maar dankbaar wat zij voor ons is ge weest, geven wij u kennis dat op Zijn lijd door de Heere uit dit leven is weggenomen onze lieve moe der en oma ELISABETH ADRIANA DE BRAAL-SIMONS weduwe van Marius de Braai geboren 24-9-1916 overleden 25-3-2005 Maarssen: M. de Braai Mario en Angeline Peter en Esther Robin en Wanda Spui: M. S. Hamelink-de Braai J. D. Hamelink Tanja en Jan El les en Ad Jolanda en Peter Correspondentieadres: Spui 56, 4539 PB Spui. Gedurende 8 jaar werd ze liefdevol verzorgd in "De Molenhof". Een woord van dank aan het personeel is hierbij op zijn plaats. De dienst van Woord en Gebed wordt gehouden D.V. vrijdag 28 maart om 15.30 uur in "De Molen hof", Molenstraat 3 te Zaamslag. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de Zuiderbegraafplaats te Terneuzen. Na afloop van de begrafenis kunt u de familie con doleren in "De Molenhof". Donderdag 27 maart is er van 19.00 - 19.30 uur ge legenheid om afscheid te nemen in het mortuarium van "De Molenhof'. Geen bloemen. altijd welkom, een warm gevoel, een babbelaar, een mopje herinneringeneen heleboel! dag oma "bobo" John, Marsha, Telrna, Teun Tim Marijn, Willemijn Anne joy, Nina Chris, Koen Bedroefd geven wij U kennis dat uit onze familie kring is weggenomen onze lieve zuster, schoonzus ter en tante ELISABETH ADRIANA SIMONS weduwe van Marius de Braai in de leeftijd van 86 jaar. G. Simons 1. Simons-Verhelst S. M. Klaassen-Simons C. Simons-v. Dixhoorn Simons C. E. Simons-Dekker E A. Simons Neven en nichten Terneuzen, 25 maart 2003 Orthopedagoge Heike Markmann begeleidt Oscar op het paard Dorien. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 48