ferneuzen maakt uitgaan leuker 2?9 PZC Antiek Provincie ziet kassen het liefst in Kanaalzone Dé Beurs voor Kreeft met eitjes krijgt gaatje in haar staart Euregiotuinen nog altijd dicht Gemeenten moeten subsidiespecialist in dienst nemen Kattenhater strooit landbouwgif in Hulst ielenvijver in int Jansteen ordt veiliger 128,29 en 30 maart Grote Kerk - Goes )nderzoek maakt verdeeldheid horeca Nieuwstraat duidelijk Bagijnestraat Hulst dicht 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Perronwachter ZEEUWS-VLAANDEREN XT JANSTEEN - De 'pielen- icr' aan de Prins Hendrik- fiat in Sint Jansteen, krijgt (alleen weer een fontein, de iu wordt ook veiliger ge- it. de kanten, tot een meter de terin, wordt de diepte terug lacht tot twintig centimeter, idat de bodem van de vijver tdt voorzien van een klei ig,om het weglekken van het (er te voorkomen, zijn alle sen gevangen en uitgezet in tijver aan Plein de Mate el- sinhet dorp rde eenden (de pielen) zijn (iom de vijver aan de Prins ririkstraat tijdelijk water- fan ingegraven. Aan het dvan de week zal de kleilaag (aangebracht en kan ook de Heininstallatie worden ge- satst. a krijgt de vijver na jaren neen fontein Door de steeds terende waterstand in de *r. mede door het weglek ende fontein niet functio- De Euregiotuinen achter een gesloten hek. Wanneer de attractie opent, kan niemand zeggen. door Rene van Stee OOSTBURG - Het is volstrekt onduidelijk wanneer de Eure giotuinen in Oostburg voor het publiek open gaan. De toeristi sche trekpleister zou al een jaar geopend moeten zijn, maar be stuursleden van de Stichting Euregiotuinen noch andere di rect betrokkenen wagen zich aan een voorspelling. Advertentie Vrijdag 17.00 tot 21.00 uur Zaterdag 11.00 tot 18.00 uur Zondag 13.00 tot 18.00 uur Organisatie: Reijmcrink Het staat nagenoeg vast dat het toeristisch-educatieve tuinen- project aan de Nieuwstraat ook deze zomer de poorten niet opent. In verband met de gere zen problemen heeft het advise rende landschapsarchitecten bureau Bosch Slabbers uit Middelburg zich teruggetrok ken uit het project. Ook diverse andere bedrijven, waaronder enkele die een voorbeeldtuin zouden aanleggen, hebben in middels afgehaakt. Directeur J. Bosch van Bosch Slabbers verwacht niet dat de betrokken partijen weer snel zullen toe happen. „De laatste maanden is er niks gebeurd. Ook heb ik al geruime tijd geen contact meer gehad met het stichtingsbestuur. Om die redenen heeft het weinig nut nog verder medewerking te ver lenen", verklaart Bosch. Hij laat in het midden of de financiële afwikkeling door de Stichting Euregiotuinen naar wens is ver lopen „Laten we het er op hou den dat iedereen er last van heeft." Door het gedeeltelijk mislopen van diverse Europese, landelij ke en provinciale subsidies kampt het toeristisch-educatie ve tuinenproject met grote fi nanciële problemen. De stich ting liep de bijdragen mis omdat zij door slechte weersomstan digheden geen kans zag de hoofdstructuur van de beplan ting tijdig de grond m te krijgen Dat is inmiddels wel gebeurd. Op een begroting van bijna 3,9 miljoen euro is er een tekort van bijna 450.000 euro Daardoor zijn diverse werkzaamheden nog steeds niet uitgevoerd, waaronder de aanleg van de parkeerplaats en enkele door het bedrijfsleven gesponsorde voorbeeldtuinen. De gang van zaken baart de ge meente Sluis ernstige zorgen. Desondanks hecht wethouder R. Leentfaar aan de realisatie van het tuinenproject. „Dit pro ject moet worden gered Mocht de boel foutlopen, dan moeten we op zoek naar andere oplos singen", aldus Leentfaar. Voorwaarde In oktober 2002 ging de ge meenteraad van - toen nog - Oostburg akkoord met een ga rantie voor een lening van 750.000 euro, die het mogelijk zou maken de tuinen verder te ontwikkelen. Aan de garantie stelling waren 'keiharde' voor waarden verbonden. Het geld foto Peter Nicolai zou pas beschikbaar komen na dat alle subsidietoekenningen en sponsorbedragen waren af gegeven Hiertoe behoort ook een bijdrage van 91.000 euro door de provincie, die in af wachting van de afronding van het project nog niet beschikbaar is gesteld. Na terugbetaling van een renteloze lening van 226.890 euro aan de gemeente, moest de lening ook worden ge bruikt voor de aanstelling van een manager/projectleider en om een Europese subsidie bin nen te halen. De garantiestel ling is dus in principe geregeld, maar vijf maanden na het ge meenteraadsbesluit heeft de stichting nog steeds niet aan de voorwaarden voldaan. Van het stichtingsbestuur was niemand bereid om commentaar te ge ven. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Zeeuwse beroeps- kreeftenvissers gaan de zaaddragende kreeften merken. Bij de dieren wordt een rond gaatje in de staart geknipt om ze her kenbaar te maken. Onbedoeld gevangen 'zaadkreeften' kun nen dan worden teruggezet. Het merken van kreeften is onderdeel van een pakket maatregelen ter bescherming van de kreeftenstand. In mei en juni dragen de volwassen vrouwelijke kreeften eieren bij zich. Deze kreeften zorgen voor het nage slacht. Wegvissen van zaadkreeften gaat ten koste van de kreeftenstand. De bij Ze- vibel aangesloten beroepsvissers vinden dat deze kreeften daarom in de Ooster- schelde moeten worden teruggezet. Volgens de vissers is het merken simpel maar efficiënt. De kreeft voelt er volgens de vissers niets van. Na verschaling van de kreeft is het gaatje verdwenen en begint voor de kreeft een nieuwe cyclus. De vissers hebben eveneens besloten toe te werken naar de oprichting van een pro ducentenorganisatie De vissers willen ook toe naar de uitgifte van vaste visvak- ken Elk visser wordt dan verantwoorde lijk voor zijn eigen kreeftenbestand in dat visvak. Hij heeft er alle belang bij om ei- dragende en zachte kreeften - kreeften die zijn verschaald - terug te zetten. In een brief aan de vaste Kamercommissie van het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij vraagt Zevibel aandacht voor de recreatieve vergunnin gen voor het vissen op kreeft. Dat zijn er naar het oordeel van Zevibel veel te veel. De visserijorganisatie pleit voor beper king van het aantal vergunningen tot maximaal 250. Zevibel bekritiseert in de brief ook het streven naar standaard vergunningen. Zo'n vergunning geeft recht om te vissen met een ankerkuil én 180 fuiken. Wie een ankerkuilvergunmng heeft krijgt het recht voor het gebruik van 180 fuiken er bij. Een uitbreiding waar - zegt Zevibel - niemand op zit te wachten. woensdag 26 maart 2003 door Eugène Verstraeten MIDDELBURG - De locatie Nieuwdorp moet uit het rijksbe leid worden geschrapt als vesti gingsplaats voor glastuinbouw en worden vervangen door de locatie Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone. Gedeputeerde Staten van Zee land vragen dat aan de minis ters van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (Vrom) en Landbouw. Natuur beheer en Visserij (LNV). De provincie doet het verzoek naar aanleiding van de vraag van het Terneuzense gemeente bestuur om in het streekplan de vestiging van zeventig hectare glastuinbouw in de Koegorspol- der planologisch mogelijk te maken. GS zeggen dat te willen doen, maar wijzen er op dat ook het Rijk daaraan zijn zegen moet geven. Vandaar dat GS bij beide ministers heeft gepleit om de Koegorspolder als glastuin- bouwlocatie op te nemen in de aangekondigde Nota Ruimte. Nieuwdorp Enkele jaren geleden viel het oog op de locatie Nieuwdorp als vestigingsplaats voor groot schalige glastuinbouw. Het Rijk omarmde dat idee en nam het op in het rijksbeleid; de provincie begon de procedure voor een streekplanwijziging. Vervol gens bleek uit een haalbaar heidsonderzoek dat ruim zeven honderd hectare glastuinbouw bij Nieuwdorp uit financieel/ technisch en maatschappelijk oogpunt een te risicovolle on derneming is. De provincie be sloot daarop het initiatief stop te zetten. Later heeft de ge meente Borsele aangegeven ook een minder omvangrijke glas- tui nbouwlocatie niet te zien zit ten Inmiddels is een nieuw initiatief voor glastuinbouw naar voren gekomen in de Kanaalzone. In samenwerking met Hydro Agri Sluiskil heeft de gemeente Ter- neuzen een plan ontwikkeld voor de realisatie van zeventig hectare glastuinbouw. In het plan is opgenomen dat Hydro Agn zowel restwarmte als zui vere CO, kan leveren aan glas tuinbouwbedrijven. In hun brief aan beide ministers wijzen Gedeputeerde Staten bovendien op de goede land schappelijke inpassingsmoge lijkheden, de goede infrastruc turele situatie en de betekenis voor de regionale werkgelegen heid. nrHarold de Puysseleijr jNEUZEN - Het uitgaans- jiaat in de Nieuwstraat in geuzen moet over een half iraantrekkelijker zijn dan nu i geval is. Een overleggroep it vertegenwoordigers van de lrtca, politie, gemeente en Kt jongeren die er regelmatig slap gaan, moet daar voor gen. lis gisteren bekendgemaakt jtns de presentatie van het jerzoek dat het adviesbureau jvground uit Eindhoven heeft jaan in de Nieuwstraat, met horecazaken hét uitgaans- tlrum van Terneuzen. derzoekster Josien van iiimel analyseerde de (on)vei- iheiden de (on)aantrekkelijk- ddoor ruim veertig gesprek je voeren met betrokkenen. ging ze een aantal malen if stappen in de Terneuzense menstad. Haar bevindingen ondermeer 'dat mensen be drijn om zich actief in te zet- ;voor de kwaliteit van hun gaansstraat, als zij er maar li verzekerd zijn dat anderen itookdoen'. I lijkt meteen de achilleshiel c het actieplan dat de over- groep (de 'kwaliteitskring') tomende maanden op poten «zetten en uitvoeren. Van nrael stelt namelijk in haar fazoek vast, 'dat de onder- ge verdeeldheid onder de ho- aeenduidelijk zorgpunt is'. erdeeldheid lehoreca in de Nieuwstraat is s officieel georganiseerd en ondernemers werken niet actureel met elkaar samen, bestaat grote verdeeldheid tolling ver inhoudelijke on- nrerpen alsook de manier sarop men zich tot elkaar ver tol Een aantal ondernemers «elkaar niet, er is weinig on- iing contact en ze beschou- n elkaar als concurrent. Het folg de 'ieder voor zich italiteit'." k de veelvuldige wisseling van horecaondernemers be moeilijkt volgens Van Bommel de samenwerking. Daarom acht ze het zinvol een overleg in het leven te roepen dat de wisselin gen in de horeca nauwlettend in de gaten houdt en waar moge lijk stuurt. Geweld op straat (vooral in de vroege ochtenduren), vechtpar tijen in de horeca, drugsoverlast en wildplassen geven de Nieuw straat een dubieus imago. Een middel om daar paal en perk aan te stellen, is het instellen van collectieve huis- en ge dragsregels door de horeca. Door 'één gezicht te vormen' kunnen de kroegbazen duide lijk maken dat ze geen asociaal gedrag accepteren. Alles kan Lastig bij de uitvoering is dat de horeca het door de economische ontwikkelingen momenteel moeilijk heeft, aldus Van Bom mel. „De exploitatie kenmerkt zich door het korte termijn-den- ken en 'ieder voor zich'. Elk ge drag van uitgaanspubliek wordt toegestaan, omdat het gaat om omzet en/of de angst voor represailles. Ook heersen er verschillende normen en waarden. Een sfeer ontstaat van 'alles kan en alles mag'. Het ge volg is geweld en ongewenst ge drag van uitgaanspubliek en het negatieve, onveilige imago is weer bevestigd." Andere actiepunten die de kwa liteitskring de komende zes maanden moet oppakken, zijn verbetering van de bereikbaar heid van de politie, de straatver lichting, de aankleding van de Nieuwstraat en maatregelen op het gebied van vervoer en par keren. Zo blijkt dat er behoefte is aan een groter taxi-aanbod, een mogelijke andere taxi standplaats en fietsenklemmen Het eerste overleg van de kwali teitskring vindt volgende week plaats. Wethouder P Hamelink zegt een in reactie op het rapport dat het de gemeente 'een lief ding waard is' om het imago van het uitgaansleven te verbeteren. Volgens hem zijn de verschillen de partijen bereid samen te wer ken aan oplossingen voor de ge signaleerde problemen. 6 Blikjes a 330 ml, vanaf 4rW prijs per liter I SI door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Gemeenten in Zeeland doen er goed aan om een eigen subsidioloog aan te stellen. Deze functionaris moet de besturen en particulieren de weg wijzen naar allerhande provinciale, landelijke en Euro pese subsidiefondsen. Dit vindt CDA-gedeputeerde A. Poppe- laars (bestuurlijke organisatie). Voor het project Vitaal Platte land werkt de provincie Zee land al met een subsidiedeskun- dige. „Dat bevalt prima. De man in kwestie weet de weg naar allerhande externe finan ciële bronnen, adviseert bestuur en collega-ambtenaren, maar kan bovendien particulieren een heel eind op weg helpen om aan subsidie te komen. Werk je met zo'n aanspreekpunt, dan komt dat ook de klantvriende lijkheid van de organisatie - in dit geval de provincie - ten goe de. Veel extra geld hoeft zo'n medewerker niet te kosten. In tegendeel. Doet 'ie zijn werk naar behoren dan kan hij of zij zich ruimschoots terugverdie nen", zegt Poppelaars. Burgemeester en wethouders van Hulst hebben Poppelaars schriftelijk gevraagd om extra steun voor Oost-Zeeuws- Vlaanderen om de voorziene te- HULST - De Grote Bagijne straat in Hulst zal op dinsdag ochtend 1 april van acht tot elf uur 's ochtends afgesloten zijn voor doorgaand verkeer. In de straat vinden dan takel werkzaamheden plaats en de kraan zal de weg versperren. Verkeer vanaf de Graauwse Poort richting de binnenstad wordt omgeleid via de Nieuwe Weg, de Moervaartstraat en het Godsplein loorgang van het bankwezen te kunnen opvangen. De gemeente wil geld vangen om nieuwe eco nomische initiatieven van de grond te tillen Ook wil Hulst het factory-out- letplan weer bespreekbaar ma ken. Volgens Poppelaars is de provincie niet van zins om zo maar de beurs te trekken. De ge meente had de voorbije jaren ruimschoots de gelegenheid om een beroep te doen op subsidie bronnen voor plattelandsont wikkeling, maar deed dat am per. De voormalige gemeente Oost burg en ook Sluis-Aardenburg wisten - nadat zij de topambte naren F. van de Hemel en T. Maenhout hadden aange trokken - veel vaker een greep te doen in externe vleespotten Poppelaars vindt dat Hulst zelf beter eerst een subsidiedeskun- dige. 'een subsidioloog'. in dienst kan nemen. Dat geldt ook voor andere gemeenten. Sleutelfiguur De gemeente Temeuzen voelt er weinig voor om zo'n subsidie- deskundige aan te stellen. Wet houder J. van Schaik (personeel en organisatie): „We hebben zo veel deskundige kennis in huis op de verschillende afdelingen dat het aanstellen van één zo'n sleutelfiguur wat opportuun is. Er zit bovendien een nadeel aan vast. Nu zoeken medewerkers binnen de diverse sectoren zelf naar subsidiemiddelen. Als je dat overlaat aan één man of vrouw, loop je het risico dat de kennis die nu breed aanwezig is, allemaal bij één persoon komt te zitten. Dan kweek je gemak zucht en dat willen we ook niet", zegt Van Schaik. De Terneuzense wethouder kan zich wel voorstellen dat een subsidioloog bij een kleinere ge meente een sleutelrol kan ver vullen. „Veel hangt ook af van de groot te van de organisatie en de ken nis die je al in huis hebt", aldus Van Schaik. door Sheila van Doorsselaer HULST - In de omgeving van de Poorterslaan in Hulst is een kat tenmoordenaar actief. In nog geen week tijd zijn drie katten vergiftigd met landbouwgif. Eén kat heeft het niet overleefd. De laatste drie jaar zijn in die omgeving zes katten door ver giftiging om het leven gekomen. Volgens de eigenaresse van een katdie in de nacht van zaterdag op zondag met vergiftigingsver schijnselen thuiskwam en het niet overleefde, heeft haar kat vlees gegeten met daarin blau we korrels. Het is een land- bouw-bestrijdingsmiddel, ver moedelijk Temec. Dit gif werd een paar weken ge leden ook aangetroffen bij ver giftigde katten in de omgeving van de Jos Everaardstraat in Sint Jansteen. Daar werden in een paar dagen vier katten uit die straat dood aangetroffen. In november 2002, aan De Koren bloem in Hulst, at een labrador gehakt met daarin de gifkorrels. De hond overleefde het omdat de dierenarts er op tijd bij was. De dosis bleek zo hoog dat het ook een mens fataal kon zijn. Als kinderen het gif binnenkrij gen, kan dat de dood tot gevolg hebben. Symptomen van een vergifti ging met Temec zijn goed te her kennen. De dieren gaan over matig kwijlen en krijgen over het gehele lijf spiertrillingen. Als het gif al een tijdje in het sys teem zit, kan het dier spontaan omvallen en krijgt het stuip trekkingen. In het laatste stadium raakt het cher in coma en sterft het uitein delijk. Er bestaat een tegengif voor Temec. De politie is van de drie vergifti gingen in de Poorterslaan op de hoogte gesteld. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Er is in dit hoekje al eens ge wezen op de routeplanners van uiterst betrouwbare in stanties als de ANWB. Die kennen geen Westerschelde- tunnel. En denken dat er nog steeds autoveren op de Wes- terschelde varen Met als ge volg dat je bij de veerpleinen nog elke dag blije rijders ziet die met wezenloze blik over het water staren Nu gaat er ook bij de in forma tievoorziening over het openbaar vervoer wel eens iets mis. Zo troffen wij dezer dagen een Terneuzenaar die een drie maanden oude afdruk toonde van de website van het uitzendbureau Start. Er werden, zo lazen we, gega digden gezocht voor een be langwekkende functie: 'be veiliger op metrostations'. Betrokkene zou de perrons moeten vrijwaren van aan randingen, vechtpartijen, vandalisme en andere onre- gelmatigedenheden, en een hoofdtaak krijgen in de toe gangscontrole. Standplaats: Goes. Onze Terneuzenaar komt daar met grote regelmaat. Hij zou graag eens een ritje maken. Maar is nog steeds op zoek naar de ingang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45